Cjroen r^wartsJ'exels in het harL, Ultieme poging Geldorp lijkt vrijwel kansloos Bierkraan Kombuis moet over twee weken dicht TEX^IEgCQj^gANT Joan Hodshon inzet'totaalregeling' Gouwe Boltje neemt Bakker Dros over Op straffe van dwangsom f1000,- per dag ^%tedcum ww (/jzfauttievcenetut *7exel /lixdise Versbakkpr [alm hielp zoeken Koplampen gestolen -f-[orszel Gegrut Inhaalmanoeuvre leidt tot botsing Aanhouding wegens bezit van drugs Wrede paring Polen uit elkaar Nieuws maken Landbouwdag 'Plan Nauta' gaat naar provincie TEXELSE'^COllRANT Verschijnt elke vrijdag t/m 27 augustus 1999 Advertenties Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd' Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-20 31 5989 (b.g.g. 06-22 14 0276 of 06-22 14 0275) Burgemeester Geldorp heeft nog twee weken de tijd om de jtters van Flora over te halen de historische reddingboot Joan lodshon bij het Maritiem en Jutters Museum (MJM) te laten itaan. Zij zijn daartoe bereid onder de voorwaarde dat Flora et enige Texelse juttersmuseum wordt, de achtergebleven iittersspullen van het MJM naar Flora verhuizen en de ge meente de hoeve formeel als museum erkent. Als over twee «eken blijkt dat er geen enkel zicht is op zo n totaalregeling, dan halen de jutters de reddingboot onmiddellijk weg uit Oude- schild. 'Volstrekt onbespreekbaar', reageert Jan Kuiper, voor- litter van de Stichting Texels Museum waar het MJM onder (alt. Daarmee lijkt de bemiddelingspoging van Geldorp bij ioorbaat kansloos. in hoopvolle Geldorp vertelde on- jngs tijdens het begrotingsdebat dat de jutters de boot niet zou- lenopeisen zolang er geen uitspraak sin het hoger beroep van Kuiper en snsorten tegen het oordeel van de =chtbank, die bepaalde dat de jtters als eigenaren van de Joan todshon het exclusieve recht heb- ende boot te exposeren. De jutters sntkennen echter ooit zo'n toezeg- jng te hebben gedaan. 'Wij willen sn bruikleenovereenkomst aan- laan met STM zodat de Joan Hodshon voor vier jaren in Oude- ühild kan blijven, maar dit aanbod Vjigl samen met een totaal- sgeling'. verklaart advocaat Peter Traudes namens de jutters. Deze iagedeal staat beschreven in i brief die de raadsman op 6 juli Koger reddingboot Zalm is (rsiagavond ingezet bij de groot- ztepse zoekactie die werd gestart ra de vermissing van drie Amster- Èrmers. Zij waren vanuit Den ter met een vissersbootje het »J waren opgevaren en keerden si terug. De bemanning van de Sn zocht de kust ten noorden van Isdeschild af. Mogelijk waren de «misten afgedreven. De Texelaars rnden niets. Woensdag troffen "Jdingswerkers de vermisten zeven tometer uit de kust van Den Oever an. Een man en een kind waren inmiddels overleden. Een vrouw •erd met onderkoelings- ftschijnselen naar het ziekenhuis overgebracht. naar de burgemeester deed uitgaan. Wat de jutters willen is niet gering. Ten eerste moet de gemeente via een bestemmingsplanwijziging of een gedoogbeschikking een einde maken aan de onzekerheid waarin de jutters verkeren Hoeve Flora heeft een agrarische bestemming en tot nu toe heeft de gemeente die niet willen wijzigen in een museum-pre dikaat, Sterker nog: het college heeft altijd gevonden dat er op Texel geen plaats is voor een tweede juttersmuseum. Toch hebben b w de woorden niet in daden omgezet. Meerdere keren is een fris en daad krachtig handhavingsbeleid aange kondigd, maar tegen het met het bestemmingsplan strijdige gebruik van Flora is nimmer opgetreden. Traudes heeft overigens een heel rijtje juridische argumenten klaar staan die hij in de strijd zal werpen, mocht het toch zover komen. Maar strijd is niet wat de jutters zoe ken. Ook zij vinden dat er één juttersmuseum moet komen, en wel op Flora. Weliswaar is het beleid van STM niet hun verantwoordelijkheid maar het museum in Oudeschild zou er volgens Traudes goed aan doen 'de pretentie als zou het nog een juttersmuseum zijn te laten varen. Door het verdwijnen van het groot ste gedeelte van de jutterscollectie en het verbreken van de samenwer king met de jutters is de ziel uit het Schilder museum verdwenen.' Als tweede eis voor de bruikleen van de Joan Hodshon stellen de jutters dan ook dat een groot deel van de in Oudeschild achtergebleven spullen aan Flora wordt afgestaan, waarbij zij opmerken dat een honderdtal aan hen toegewezen voorwerpen nog steeds spoorloos is. 'Het is beter dat het MJM zich specialiseert in de maritieme geschiedenis en onder- water-archeologie'licht T raudes toe 'Zo krijgt het weer een eigen gezicht. Als ze zo doorgaan kapen wij mis schien wel 40.000 bezoekers per jaar bij hen weg. Twee verschillende musea met een eigen karakter be concurreren elkaar niet, maar vullen elkaar juist aan. Dat is ook goed voor het eiland.' Zeehondjes 'Volstrekt onbespreekbaar. We heb ben sinds 1980 met onze medewer kers en een belangrijke groep jutters Lees verder pagina 5 In De Koog werden in de nacht van dinsdag op woensdag twee koplam pen gestolen. De lampen zaten aan de voorzijde van de auto, onder de 'gewone' koplampen. Het betrof de auto van een Duitse toerist die stond geparkeerd aan de Duinroosstraat. De nacht erop werden wederom twee koplampen weggenomen. Deze keer zaten ze in de bumper van de auto, eigendom van een Nederlandse toe rist, die langs de Bosrandweg stond. Opmerkelijk genoeg waren beide auto's van het merk Volkswagen Golf. Het is de bedoeling dat de winkel van t Gouwe Boltje In oude stijl wordt hersteld, terwijl op de plek van de achterliggende bakkerij vier woningen worden gebouwd. (Fo*>GenrdVmm*man) Bakkerij 't Gouwe Boltje heeft een principe-overeenkomst met Bak ker Dros gesloten om per 1 no vember de bakkerij in Oudeschild en de winkel in Den Burg over te nemen. Het is de bedoeling dat de productie van de bakkerij in Oosterend naar Oudeschild ver huist. De winkels van beide be drijven worden op dezelfde wijze voortgezet. Voorwaarde voor de overname is dat de bakkerij in Oosterend voor een goede prijs wordt verkocht. Zie hiervoor een artikel elders in deze krant. De schaal van beide bakkerijen is op termijn te klein om te overleven. Door het samengaan verbetert de concurrentiepositie ten opzichte van de overkantse leveranciers die bakkerijproducten op Texel leveren. Han Dros: 'Eerst dachten we een fusie aan te gaan. maar gezien mijn leeftijd lijkt het me beter dat ik me terugtrek en het bedrijf onder leiding komt te staan van Jillert en Erik Blom.' Dros (61) blijft nog een jaar aan het bedrijf verbonden, om de samensmelting in goede banen te leiden Het is de bedoeling dat de klanten van beide bedrijven er zo weinig mogelijk van merken Alle winkels (vier van 't Gouwe Boltje en eén van Dros) behouden hun karak ter, al worden straks producten van het ene bedrijf, zoals Texels Bloem van Dros, ook verkocht in de andere winkels.' Logische stap De overname is een logische stap. De bakkerij in Oosterend is te klein en niet doelmatig ingericht, zodat de benodigde productie met kan worden gehaald. De voordelen van een mo derne bakkerij ondervond Erik Blom toen eén van de ovens in Oosterend het eind vorige zomer begaf. Dros wilde zijn collega wel uit de brand helpen, mits Blom zelf de oven be diende. 'Terwijl wij in Oosterend maximaal 300 broden in een uur kunnen bakken, heeft de oven in Oudeschild een uur-capaciteit van 1000. Onze bakkerij is gevestigd in een oude stolp, waardoor het krap en inefficiënt werken is, terwijl het be drijf in Oudeschild op capaciteit ge bouwd. De grondstoffen komen er aan de achterzijde van het gebouw in en de producten verlaten het pand aan de voorkant. Jillert en ik zien zóveel voordelen. De productie kan omhoog en de administratie, mana gement, inkoop kunnen worden sa mengevoegd.' De aanzet tot de overname ontstond toen 't Gouwe Boltje in november met Dros, die geen opvolgers heeft, om de tafel ging in verband met de overname van diens ventwijk. 't Gouwe Boltje neemt de inventaris, de goodwill en het personeel over en zal de bakkerij en de winkel aan de Kogerstraat huren van Dros. De overname heeft geen nadelige gevol gen voor het aantal medewerkers in beide bedrijven. 'Het zou zelfs wel eens kunnen dat we straks méér mensen nodig hebben.' Volgens Van Dale betekent grut- ter kruidenier, maar het staat ook roor iemand met een bekrompen mentaliteit. Wal stellen we ons dan mor bij grootgrutter Albert Heijn, die op de kleintjes let, maar tevens een definitieve op lossing zoekt voor zijn parkeer probleem in de Waalderstraat. Wat vind jij daar nou van?! Spontaan reagerend: "Opzouten met die handel, handen af van Sonnevanck. Ze zoeken het maar uit!' Je verstand zegt dat den nuchtere, zakelijke aanpak hel beste resultaat geeft. AH koopt het monumentale (inder daad!) pand. bouwt in de grote I din een aantal woningen, ver koopt die en krijgt z'n parkeerter rein voor nop. Die let goed op z'n kleintjes! Een ingezonden brief suggereert het gebruik van het grote, gratis parkeerterrein aan de Bernhardlaan. Leuk bedacht, maar met veel bezwaren. Te ver weg, gevaarlijke oversteek enz. SiI een grote supermarkt op Curapao wordt je boodschap- penwagentje door medewerkers aar je auto gebracht Ideetje? 01 toch maar verhuizen naar te industrieterrein. Hé1 Detail handeli Mag dat? Wat een gegrut' Horszei De bierpomp van café De Kom buis moet van de gemeente met ingang van 16 augustus dicht. Het college heeft het bedrijf op de haven van Oudeschild een dwangsom van duizend gulden in het vooruitzicht gesteld voor elke dag dat vanaf die datum nog sprake is van horeca-activiteiten. Eigenaar Adri Hutjes en pachter Wally Kloos hebben bezwaar aan getekend en vragen de rechter om schorsing van het besluit. In Oudeschild is teleurgesteld gerea geerd op de aanschrijving. Veel bewoners zijn kind aan huis in het bruine café, dat ook als toeristische pleisterplaats fungeert. Honderden Oudeschilders ondertekenden on langs een brief waarin werd gepleit voor behoud van het café en vaste klanten hingen tijdens het Havenvislijn een spandoek aan de gevel dat weinig te raden overliet. De vertrouwensband met de clientele is volgens exploitant Kloos groot 'Als er even niemand is, bedienen ze zichzelf en noteren wat ze verteren zelf op hun rekening.' Gedoogd Mr. W. van Utenhove, raadsman van Kloos en Hutjes, neemt in z'n be zwaarschrift geen blad voor de mond: Hij verwijt de gemeente 'twee slachtigheid en inconsistent beleid' ten aanzien van De Kombuis. 'Na meer dan acht jaar als horecabedrijf te zijn gedoogd worden Hutjes en Kloos midden in het hoogseizoen overvallen met een aanschrijving. De drijfveer kan uitsluitend de politieke waan van de dag zijn. Het besluit is juridisch en bestuursrechtelijk in alle opzichten strijdig met meerdere be ginselen van behoorlijk bestuur Van een 'overval' is volgens wethou der Schilling (Ruimte, Wonen en Economie) geen sprake. 'We zijn constant met ze in overleg geweest en ze wisten donders goed waar ze mee bezig waren Maar ze zijn steeds hun gang blijven gegaan, ter wijl ze wisten dat de horeca niet strookte met de bestemming van wachtlokaal We hebben gekeken hoe we dat zouden kunnen oplos sen. Bijvoorbeeld via een artikel 19- Op het terras van café De Kombuis mag nu nog een kop kottte worden geserveerd, maar vanat 16 augustus moet net aigeiopen zi/n (Foto Gerard Ttnvnerman) met de horeca-activiteiten. procedure. Maar daar moet de raad toestemming voor geven en die is daartoe niet genegen. Dus dan houdt het voor ons op. Ze hadden een andere weg moeten bewande len.' De horeca-activiteiten die al vanaf de opening in 1991 worden ontplooid zijn volgens b en w niet gebonden aan de haven en daarom strijdig met de bestemming van het pand. Van Utenhoven is het daar niet mee eens Uit het bestemmingsplan maakt hij op dat in De Kombuis niet strijdig met de voorschriften wordt gehandeld 'Er staat in artikel 3 pre cies in wat er niet mag Onder die bepalingen staat niet dat er géén horeca mag worden gevestigd.' Meer dan gedogen Utenhove verwijt de gemeente onder nemers op de haven ongelijk te be handelen Hij verwijst naar de aan wezigheid van souvenir- en andere winkels op de haven en de snack bar van Van Liere. Schilling: 'Van Liere heeft een officiële standplaats vergunning. En de detailhandel op de haven is keurig geregeld. Dat het café strijdig is met het be stemmingsplan ziet de gemeente bevestigd in een uitspraak van de Raad van State in 1995, naar aan leiding van een vergeefs aange- Een 28-jarige bromfietser uit Oosterend en een 27-jarige tractorchauffeur uit Den Burg kwa men maandag rond 18.00 uur met elkaar in botsing op de kruising Waalderweg-Ongeren. Behou dens een wondje boven een oog voor de bromfietser viel geen let sel te betreuren. Beide voertuigen raakten wel beschadigd. Het ongeluk ontstond toen de brom fietser, die vanuit de richting Den Burg kwam, linksaf Ongeren wilde inslaan. Hij sorteerde voor, maar dat werd kennelijk niet opgemerkt door de tractorrijder, die hem links in plaats van rechts inhaalde De voor- en achterzijde van de brommer wer den beschadigd. De cabinetrap en een voorspatbord van de tractor ble ven evenmin heel vraagde vergunning voor een mobiel terras Volgens het college liet de RvS er toen geen misverstand over bestaan dat een wachtlokaal wél, Lees verder pagina 5 Een 28-jarige man uit Groningen werd in de nacht van woensdag op donderdag op de Nikadel in De Koog aangehouden wegens het bezit van verdovende middelen. De verdachte was inzittende van een personenauto die door de poli tie werd gecontroleerd Hij had onge veer dertig pillen bij zich en een aan tal dichtgevouwen wikkels met poeder. De politie vermoedt dat het om XTC en cocaïne gaat. Tegen de man werd proces-verbaal opge maakt. Bij EcoMare zijn de afgelopen weken negen zeehondjes geboren. Eén bevalling verliep moeizaam, maar het jong maakt het uitstekend. Wie denkt dat de zeehondjes vooral schattig en fotogeniek zijn, moet maar eens lezen hoe de dieren wor den verwekt. Zachtzinnige roman tiek is anders. Pagina 3 Na een imposante zeilcarrière gaan vader en zoon Pool ieder hun eigen weg. Dirk gaat solo, Eddie heeft een nieuwe partner gevonden en hem wacht mogelijk een profcarrière. Pagina 3 De journalist is soms een speelbal van politici en andere belanghebben den, die publiciteit in hun voordeel willen gebruiken. Maar het kan ook anders: dan beïnvloedt de redacteur het gedrag van de betrokken actoren en de ontwikkelingen rond een heikele kwestie. Een kijkje in de keuken van de Texelse Courant Pagina 5 De Texelse Landbouwdag beleefde donderdag twee primeurs: Voor het eerst opende een vrouwelijke burge meester het evenement en voor het eerst werd het aan de Kleiweg ge houden. Voor het overige week het programma weinig af van dat van vorige jaren, maar dat de ietwat be legen formule nog steeds succesvol is bleek uit de duizenden Texelaars en toeristen die op het zonovergoten weiland bij Den Hoorn volop genoten van het gebodene. Pagina 7 Het door Jook Nauta ontwikkelde plan voor de bouw van drie woningen op de plek van het voormalige 'Question' aan de Zwaanstraal wordt door de gemeente voor het verkrij gen van een verklaring van geen be zwaar naar de provincie gestuurd. Van de bedenkingen die door omwo nenden tegen het plan zijn ingediend is er door b en w één gegrond ver klaard. een ander werd met ontvan kelijk verklaard omdat het te laat was ingediend en de rest werd on gegrond geacht. (Advertentie) L/ren ^anrL jixrh te bé ben. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) voor de vakantiekrant van 13 augustus a s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 4 augustus a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6,1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1