Groen c2wartsjexeh in het harL, Beetje hoop op behoud grip op woningvoorraad Vandalisme en diefstal 'voor grote strandvuren Zweefvlieger landt in korenveld Bijzondere steun Cees Boot overleden Haven Oudeschild Aangespoeld Meisje gewond Ambulance voor niks uitgerukt Schaafwonden Letsel voor motorrijder Fietsen en afvalbakken op de brandstapel Drukte bij Teso door mooi weer Hond bijt kind Schutters maken grond bouwrijp Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 310914 of 06-22 14 0276 (b.g.g. 06-22 14 0275 of 06-20 "31 5989) Een 54-jarige man uit Den Helder heeft zaterdagmiddag met zijn zweefvliegtuig een noodlanding ge maakt in een korenveld aan de Stuif weg. Minder dan 200 meter na de start begon het motortje, dat het toe stel op hoogte brengt, te pruttelen en sloeg vervolgens af. De piloot keerde snel naar het vliegveld terug, maar zag dat hij de landingsbaan niet zou halen. In het dichtstbijzijnde weiland graasden koeien en daarom koos hij voor het korenveld. Het toestel raakte beschadigd, onder meer aan het hoogteroer. Er was ook schade aan de gewassen. De piloot en zijn leerling bleven ongedeerd. 'Een vergunning van de God der Zee zelf' Als zodanig beschouwt Cor Ellen het botervlootje dat hij zondag onderaan de dijk bij Dijkmanshuizen vond en dal hel opschrl 'Flora' heeft. Ellen is éen van de jutters die hun collectie hebben ondergebracht bij de gelijknamige boerderij, die ze graag als museum zouden openstel len. De gemeente heeft dat verzoek tot nu toe altijd afgewezenmaar Ellen en de zijnen mogen zich dus kennelijk wel in de gunst van Neptunus zelf verheugen. Overi gens is de Flora Company een in Zuid-Engeland gevestigd bedrijf. (Foto Joop Rommets) Na een korte maar hevige ziekte is zaterdag thuis in De Waal, op de plek waar hij 59 jaar geleden werd gebo ren, Cees Boot overleden. Samen met zijn broer Gerrit was hij op Texel het gezicht van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, waarvoor hij 43 jaar lang werkzaam was. Pagina 2 De gemeenteraad komt woensdag bijeen voor een extra raads vergadering. De bijeenkomst is noodzakelijk omdat het gemeente bestuur vóór 10 augustus a s. een financiële garantstelling moet afge ven voor het project rond de inrich ting van de haven van Oudeschild. Pagina 5 Menig foto-album siert hij: Willem van Diesen, 61 jaar. hét gezicht van Strends End. Zijn eerste bezoek aan Texel dateert van 1945 en jarenlang kampeerde hij sindsdien met zijn ouders in de duinen achter De Koog. Hij verloor Texel uit het oog, maar de invoer van de prikklok deed hem overstappen naar de horeca en daar mee naar het eiland. Pagina 7 Een 5-jarig meisje uit Beetgumer molen liep donderdagmiddag ver moedelijk een gebroken enkel op, toen zij op het opstelterrein van Teso op 't Horntje tussen de auto's door rende en werd aangereden. De auto waarmee dat gebeurde, werd be stuurd door een man uit De Cocksdorp Hij remde nog maar kon het kind met meer ontwijken. De ambulance is gisteren in alle vroegte voor niks uitgerukt naar De Koog. Om 3.15 uur kwam er een melding binnen dat er een bewuste loze man aan de Badweg lag. Toen de politie arriveerde stond de 21-ja rige echter snel weer op De ambu lance werd weer teruggestuurd. De man verklaarde te zijn gevallen Bij een aanrijding tussen een 72-ja- nge fietser uit het Duitse Nieder- kassel en een 15-jarige voetganger uit Harderwijk raakten beiden licht gewond. Desondanks werd de ambu lance gebeld, maar al gauw na aan komst bleek dat een paar pleisters afdoende waren Het ongeluk ont stond zondag even na 18.00 uur op de Ruigendijk nabij De Koog Over de oorzaak is mets bekend. De fiets van de bejaarde toerist raakte licht beschadigd Een 35-jarige motorrijder uit Den Haag kwam vrijdagavond op de krui sing Keesomlaan-Beatrixlaan ten val en brak een sleutelbeen. Het onge val ontstond waarschijnlijk doordat de man te bruusk in zijn voorrem kneep Hij werd naar de Medische Post in De Koog gebracht en vervol gens naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder ils het aan het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Irdening en Milieu ligt, zal de nieuwe huisvestingswet ook elden voor de waddeneilanden. Dat betekent dat Texel, lieland, Terschelling en Schiermonnikoog vrije vestiging toet bieden aan mensen die hier willen komen wonen, ook Is ze geen economische of maatschappelijke binding hebben iet het eiland. eilandbesturen vrezen dat de al nijpende huisvestings- roblemen daardoor nog zullen srergeren. De weinige woningen ieer zijn of worden gebouwd zui door overkantse nieuwkomers orden gekocht waardoor de 'ei- m' mensen nog moeilijker aan tbak zullen komen dan nu al het oval is. Een kwalijk bijverschijn- ■I is dat eigenaars woekerhuren i rekening kunnen brengen, is echter nog hoop want, zo eldt de Staatscourant, bij VROM irdt momenteel gewerkt aan een Igemene Maatregel van Bestuur Is aanvulling van de nieuwe uisvestingswet en deze zou enig soelaas kunnen bieden aan ge meenten die hun woningmarkt willen afschermen tegen woning zoekenden van elders. De Algemene Maatregel voorziet in een uitzondering voor gemeenten met schaarste aan goedkope woon ruimte en waar sprake is van restric tief planologisch beleid, vastgelegd in het (provinciale) streekplan Deze gemeenten mogen bij maximaal de helft van de koopwoningen bindings- eisen blijven stellen aan nieuwe be woners. De bedoeling is dat dit al leen zal gelden voor woningen van maximaal drie ton Aangezien op Texel vrijwel alle huizen voor hogere bedragen van eigenaar verwisselen, schiet men daarmee niets op. VROM denkt echter aan een na dere uitzonderingsregel voor de waddeneilanden: hier zou de bindingseis ook moeten gelden voor duurdere huizen. Het is ech ter de vraag of de provincie Texel zal willen aanmerken als restric tief gebied. Volgens de Staatscourant zou een woordvoerder van de provincie heb ben gezegd: 'De woningnood in Haarlem is erger dan op Texel Op Texel mogen namelijk nog enkele honderden woningen worden ge bouwd en in Haarlem met'. 'Honderden woningen? Ik wou dat dat waar was', zo reageert wethou der Daan Schilling desgevraagd. Zijn ervaring is tot dusver dat de provin cie heel wat minder scheutig is met de benodigde contingenten Hoeveel woningen Texel mag bouwen is al geruime tijd onderwerp van geschil en irritatie, niet alleen tussen provin cie en gemeente maar ook tussen Texel enerzijds en andere gemeen ten in het gewest anderzijds. Boven dien is er verschil van opvatting over de wijze van tellen De provinciale toewijzing van 100 woningen extra werd door Texel 'redelijk gunstig' ge vonden Hiermee zou het plan van de Stich ting Wonen Texel voor ongeveer 100 goedkope woningen mede mogelijk gemaakt kunnen worden. Vier an dere gemeenten uit het gewest be naderden echter buiten Texel om de provincie en probeerden het besluit teruggedraaid te krijgen. Schilling maakte zich boos over deze volgens hem 'achterbakse' manier van doen, maar troost er zich mee dat de pro vincie er niet op is ingegaan, zodat nog steeds op 100 wordt gerekend De bedoeling is de woningen in blok jes van tenminste vier stuks op di verse plaatsen op Texel te laten ver rijzen. onder andere in De Cocksdorp, Den Hoorn en Oosterend maar voor het grootste deel in twee locaties in Den Burg: in de buurt van de Pontweg en in de uitbreiding van de Mars waarvoor nog een bestem mingsplan moet worden gemaakt, maar waar de gemeente de grond al in eigendom heeft. Texel is éen van de negen gemeen ten in de Noordkop die deel uitma ken van de Regionale Volkshuis- vestings Commissie (RVC) Aan de RVC-gemeenten werden door de pro vincie 5700 woningen toegewezen, een getal dat later is opgetrokken tot 6910. In het streekplan is een ver deelsleutel opgenomen die aangeeft dat 50% van deze woningen moeten komen in Den Helder en Schagen die als groeikernen zijn aangewezen. Over de verdeling van het restant over de andere zeven gemeenten is het nodige te doen geweest. Wat precies is een heel verhaal, maar zoals het er nu naar uitziet ligt de 'buit' van Texel in de buurt van de 5,6%. De problematiek hoort tot het dagelijks werk van huisvestings ambtenaar Jan Commijs, die al een jaar of deftig met dit bijltje hakt en daardoor weet dat regels en opvat tingen plegen te veranderen. Hij kent aan de getallen geen al te absolute betekenis toe- Dat doet ook 'zijn' wethouder Daan Schilling niet. Die is zelfs optimis tisch 'We zijn niet bezig met een prestigeproject We blijven erop ha meren dat wij mets anders willen dan het oplossen van de woningnood voor onze eigen inwoners. De hou ding van Gedeputeerde Staten gaat in de richting van meer begrip daar voor. Nog niet lang geleden viel over woningbouw in andere dorpen dan Den Burg niet te praten, maar dat is dus veranderd. We hebben volstrekt redelijke verlangens. Belangrijk is dat wij laten zien dat wijzelf de pro blematiek zeer ernstig opvatten door bij voorbeeld hard op te treden tegen eigenaars die hun woning niet per manent laten bewonen, maar toeris tisch verhuren. Dat moet nu echt afgelopen zijn' Het mooie weer heeft in de afge lopen maand voor flink wat extra drukte bij Teso gezorgd. Het aan tal personen dat van Den Helder naar Texel werd overgezet be droeg in juli 220.764, een stijging van maar liefst 13,8% ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, toen het aanbod 193.857 bedroeg. verhuren, verdienen de sport- schutters een flink bedrag terug van de benodigde ƒ425.000,-, waarvoor ze een lening afsloten. Ondanks de beproevingen verliepen de werkzaamheden voorspoedig. Onder leiding va 'aannemer' WiRoTex (waarvan hand boogschutter Henk 'van de Baron' Witte mede-eigenaar is) zou eigen lijk in ploegen van vier worden ge werkt, maar het enthousiasme onder de schutters was zó groot, dat regel matig tien of meer mensen tegelijk aan het werk waren. 'Nu moet het gebeuren' verwoordden ze zelf de noodzaak om een flinke hoeveelheid werk te verzetten. In totaal werden naar schatting 3000 bomen gerooid Een groot deel daarvan betrof iepen, die op maat werden gezaagd en die gezien het gevaar van de gevreesde iepziekte door de gemeente zullen worden vernietigd. De takken en het loof werden versnipperd en worden eveneens afgevoerd. irotojeopnommeKi doolde resten in het zand spreken boekdelen. Het meest spectaculair was de toe name van het aantal overgezette fietsen: 16.095 tegen 11.523 in juli 1998, een stijging van bijna veertig procent. Ook het aantal personen auto's nam toe: van 47.762 naar 55 068 (plus 15,3%). In hoeverre er ook andere oorzaken dan het mooie weer voor de groeiende vervoerscijfers zijn, is moeilijk te bepalen. Feit is dat het aantal passagiers in juni vrijwel ge lijk bleef, dat in mei was sprake van een behoorlijke toename (6,13%), maar dat in april juist minder men sen naar Texel kwamen (1,7%). In de andere categorieèn viel ook groei te noteren, maar die was min der opzienbarend Er werden 4 729 aanhangers en caravans vervoerd (plus 7,75%) en 3.055 vrachtwagens IFoloBnrtBoschl (plUS 8,76%). lakantievierende jongeren richten de laatste weken tijdens de achtelijke uren op het strand bij paal 19 regelmatig enorme reugdevuren op. Om de vuurzee zo hoog mogelijk op te sto- en worden vernielingen aangericht en andermans eigendom- itenop de brandstapel gegooid. In de nacht van zondag op sandag was het flink raak.Vuilnisbakken, hekpalen, fietsen, Wen, en verkeersborden verdwenen in de vuren, die de lemeenschap zo langzamerhand aardig wat geld beginnen te «sten en de veiligheid op de stranden niet bevorderen. Is is maandag vroeg in de middag, p het strand bij de RST-jongeren- amping zijn de resten van wat vier Die vuren moeten zijn geweest nog arm. De geblakerde frames van fandstoelen en fietsen zijn duide- therkenbaar. Zij liggen op een bed as. afkomstig van de vele fles- =ndie de nacht ervoor eveneens in vreugdevuren zijn verdwenen. De sten van vijf vuilnisbakken die een randwacht te voorschijn tovert, zijn oeilijker te identificeren. Vijf Kliko's an ƒ100,- per stuk zijn van de pa- nop het strand gerukt en verbrand, adgasten moeten hun afval voor- pig ergens anders kwijt. Ook twaalf alen van de omheining bij de dui- an zijn uil de grond getrokken en op Ivuur gegooid. Verder hebben vijf vden - 'Duinwering belopen is wering slopen' - mei bijbeho- nde beugels en paaltjes de nacht el overleefd. 'Dit was geen vuurtje meer. Dit was een gigantische fik!', verklaart een ooggetuige Hij maakt deel uit van een groepje jongeren uit Wageningen dat aan het strand lag te slapen toen het vuurfeest begon. 'Door de rook van de afvalcontainers zag ik bijna niks meer Zo'n vijftien jongeren van een jaar of 17 stonden er bij te dan sen en te joelen.' Zijn maat vertelt dat zich eerder deze week een vergelijk baar tafereel afspeelde 'De politie kwam langs in een jeep Ze reden gewoon verder. Maar wat doe je ook met twee man tegen zo'n groep?' Cor Bonne van Gemeentewerken heeft de ondankbare taak de rotzooi op te ruimen. 'De laatste tijd is het drie keer per week raak Laatst ook nog bij paal 9. En het strand is net schoongemaakt, van paal 9 tot de vuurtoren.' De strandwacht valt hem bij: 'Het ergste is nog het glas. Vo rige week is een meisje in een scherf getrapt. Die drong vier centimeter in haar hiel door en veroorzaakte bijna een slagaderlijke bloeding.' Zwaar gewond Terwijl op het strand de vuren brand den was het verderop in het dorp evenmin rustig. Een reeks minder ernstige incidenten bezorgde de medische post handenvol werk. Die vleien echter in het met bij een ruzie tussen twee groepen jongeren uit het Gooi. die in een discotheek in de Dorpsstraat begon en in de wacht kamer van de medische post op de Nikadel werd voortgezet. Daar werd juist de wenkbrauw gehecht van één van de vechtersbazen, die met een fles op het hoofd was geslagen. Zijn 23-jarige vriend - een inwoner van Bennebroek - werd zo hard en lang in het gezicht geschopt en geslagen dat hij met de ambulance en een extra boot naar het ziekenhuis moest. Een 10-jarig jongetje is zaterdag op vakantiecentrum De Krim door zijn eigen hond gebeten in de bovenarm. De 5 centimeter grote wond werd in het ziekenhuis gehecht. Op de proef gesteld door hoge tem peraturen en wolken stof hebben le den van de Schietsportvereniging Texel en de Eilandschutters afgelo pen weekeinde zo'n 1200 vierkante meter bomen gekapt en afgevoerd om het terrein achter de Burgemees ter de Koninghal rijp te maken voor de bouw van hun gezamenlijke schietcentrum. Zoals bekend heb ben ze op die locatie onlangs 2865 vierkante meter grond aangekocht, waarvan ongeveer 1300 bebouwd zal worden De gemeente, de vorige eigenaar van de grond, had zich verplicht de grond bouwrijp op te le veren. Door zichzelf min of meer te

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1