Cjroen r/wartrjexels in het harL, Verbetering haven is gemeenteraad veel waard Raadhuis 24 uur per dag digitaal geopend Monumentale iepen mogen niet gekapt TEXF4v|^|COjA RA\'T <Mz&zrttie<Aiwe*ui 7exel Gemeente in maart op internet T EXE LSE^COU RANT (MM* Verschijnt elke vrijdag t/m 27 augustus 1999 Advertenties Texels Belang wil Sonnevanck op monumentenlijst Schade bij ongeluk Dirken ingelijst Pogingen tot aanranding Boete voor hardrijders Drankrijder TI orszel Kaartje Bollendag Torenvalkje Ir. Kleinhuis overleden (Foto Harry de Graaf) De iepen bij het recreatiecomplex 'Bleekers Coogh' VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1999 Uitgave- Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS f58,60 PER HALFJAAR. LOSSE NUMMERS/1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 310914 of 06-22 14 0276 (b.g.g. 06-22 14 0275 of 06-20 31 5989) Qth» Zz~>H T~>rti i» M è>jrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. voor de vakantiekrant van 20 augustus a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 11 augustus a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6,1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111. (Advertentie) (Advertentie) leverbetering van de haven van ludeschild is dringend noodza- elijk en desnoods moet de ge- leenschap daar diep voor in de wdel tasten. Aldus luidde de nanieme mening van de ge- ieenteraad, die dinsdag in een dra vergadering bijeen was. Het oorstel van het college om zo odig een kwart van de kosten ifwel ruim ƒ4,5 miljoen) voor re- sning van de gemeente te laten omen werd van harte onder steund, in de wetenschap dat 'Eu ropa' en de provincie Noord holland de rest betalen. De vergadering duurde dinsdag avond nog geen uur. Misschien dat de afwezigheid van vijf raadsleden daarmee samenhing (befaamde 'langsprekers' als Drijver, De Groot en Vlaming ontbraken), maar het was toch vooral de grote eens gezindheid die zorgde voor een snelle voortgang. De verbetering van de haven van Oudeschild staat al lang op de agenda. Vooral het ge brek aan ruimte is een groot pro bleem, zowel in het gedeelte waar de kotters liggen als in de jachthaven Dat zorgt voor opstoppingen en ver traging en komt ook de veiligheid met ten goede. Om die reden wordt door deskundi gen gewerkt aan een plan, dat nog met in detail klaar is, maar waarvan de grote lijnen al een tijdie zichtbaar zijn. De belangrijkste verandering betreft een forse uitbreiding, die be reikt wordt door het bassin van de voormalige PEN bij de haven te trek ken. Zo wordt de scheiding tussen de beroeps- en de pleziervaart dui delijker. Waarschijnlijk zullen de on derzoekers ook voorstellen en extra havenmond aan te leggen, om die scheiding nog effectiever te kunnen regelen. Tot genoegen van b en w vielen de raadsleden hen nauwelijks lastig met inhoudelijke vragen die toch nog moeilijk te beantwoorden zijn. Spre kers vroegen vooral meer inzicht in de financiering en naar de mogelijk heid dat nog andere instanties sub sidie geven Zekerheid kon wethou der Bakker van financiën wat da' betreft niet bieden, maar hij vertelde 'verschillende signalen te hebben gekregen die hoop geven'. Zo komt wellicht geld beschikbaar uit het fonds 'Kop en Munt', dat 'strategi sche projecten' in de kop van Noord holland steunt. Dat zou dus beteke nen dat de gemeente minder hoeft te betalen dan een kwart van de kosten. Door zich daarvoor garant te stellen heeft de gemeente nu wél voldaan aan de belangrijkste voor waarden om 50% gefinancierd te krijgen uit het Europese structuur fonds 'Financierings Instrument voor de Oriëntatie van de Visserij'en 25% door de provincie Noordholland. Bij een aanrijding op de kruising Waalderstraat-Bernhardlaan in Den Burg ontstond dinsdagmiddag schade aan een auto en een brom fiets. De auto werd bestuurd door een 26-jarige vrouw uit Hoorn. Zij reed, komend vanuit de richting van het Schilderend, over de Bernhardlaan en sloeg linksaf de Waalderstraat in, zonder daarbij voorrang te verlenen aan de haar tegemoetkomende bromfietster. een 17-jarig meisje uit Den Burg. De Texelse liep naast schade ook lichte verwondingen aan haar benen op. Het college hecht waarde aan 'mo numentale' gezonde bomen in dorp en buitengebied. In twee gevallen is daarom afwijzend be slist op verzoeken van burgers om iepen te mogen kappen. Maarten Koorn van het recreatie complex 'Bleekers Coogh' aan de Pontweg bij De Koog wil van twee grote iepen af die vlak voor de ge vels van zijn woonhuis en de daar naast staande houten bungalow staan Reden is dat de wortels de rio lering beschadigen. In tegenstelling tot veel andere iepen op Texel zijn de bomen van Koorn kerngezond. Kappen werd daarom door de gemeente te drastisch ge vonden. Om te zien of een andere oplossing mogelijk is liet de ge- In december 1990 kwamen ze voor het eerst bij elkaar, alle op Texel woonachtige Dirk Roepers, vijf In getal. Toen was het ter gelegenheid van de 77ste ver jaardag van de oudste van hen. Dirk 'de schilder' Roeper. Sinds dien is er ieder jaar wel een ge legenheid te vinden om bij elkaar Ie komen. Dit jaar was dat bij het meente een onderzoek instellen door deskundigen van de bomendienst van 'Arcadis'. De wortels van de ie pen bleken echter niet erg diep te steken, een gevolg van de grondwa terstand die in de winter erg hoog is. De onderkant van de fundering van de bungalow zit op 50 centimeter diepte, zodat er nog genoeg ruimte voor de wortels is om onder de fun dering door te groeien. Het was niet goed mogelijk om te bepalen of wor tels doordringen in de riolering, maar de indruk bestond dat dit de eerste jaren best zai meevallen. Om latere schade aan fundering en riolering te voorkomen heeft 'Arcadis' voorge steld worteldoek als buffer in te gra ven. Verder zou het dode hout uit de kruin van de iepen verwijderd moe ten worden De kosten van een en huwelijk van de jongste van het stel. Dirk 'Plassendaal Roeper, en Mariët Bouw. Voor de tiende keer konden vijf Dirken Roeper met elkaar op de foto. ditmaal alvast door de fotograaf in een lijst gezet Van links naar rechts Dirk 'van de Fenne' Roeper. Dirk 'Amateurtje' Roeper. Dirk 'de schilder' Roeper. Dirk 'Aken- buurt' Roeper en bruidegom Dirk 'Plassendaal' Roeper. (Foto Frans Hopman) ander worden geraamd op f2700,- De gemeente is in beginsel bereid dit bedrag voor zijn rekening te nemen Wat b en w betreft mogen ook de twee zeer hoge iepen voor het huis van Wim Snoek, Schilderend 47 in Den Burg, niet weg Snoek had om een kapvergunnmg gevraagd omdat het onderhoud ondoenlijk begint te worden. De bomen zijn zo hoog dat de gemeentelijke hoogwerker die voor het verwijderen van dood hout wordt gebruikt, er niet meer bij kan. Een 20-jarige vrouw uit Enschede heeft maandagavond aangifte van aanranding gedaan. Verdachten zijn vier mannen uit Goor, die in leeftijd variëren tussen de 18 en 20 jaar. De politie heeft de verdach ten verhoord en een onderzoek ingesteld. Erg veel wil de politie niet kwijt over wat zich mogelijk heeft afgespeeld Duidelijk is wel dat het slachtoffer samen met de vier mannen in een tent op een camping in De Koog verbleef. Ze zouden haar hebben betast en toen de vrouw zich ver zette ontstond een worsteling. Die liep zodanig uit de hand, dat zij zich bij de medische post moest laten behandelen met een ontwrichte kaak. Eerder deze week meldde een 41- jarige vrouw uit Oosterend dat een onbekende man van tussen de 20 en 25 jaar oud haar had lastig gevallen. De man wachtte haar zaterdag rond 18 30 uur op bij de volkstuinen aan de Koningsweg en trok haar van haar fiets. Toen het slachtoffer zich ver weerde, nam de man de benen Bij een snelheidscontrole op het Bolwerk bij Oudeschild heeft de po litie woensdag acht van de vijfen veertig geregistreerde automobilis ten aangehouden en beboet Reden was dat zij harder reden dan de toe gestane 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 72 km/u. De verantwoordelijke bestuur der kreeg een boete van ƒ130,- De vrees is dat dode taken bij storm naar beneden zullen komen. Een ander probleem is dat de wortels het tuinhek omhoog werken en schade aan riolering en fundering veroorza ken. Ook in dit geval heeft het college besloten de kosten (f1.700,-) voor het verwijderen van dood hout en het aanbrengen van worteldoek voor gemeenterekening te laten komen Met deze beslissingen loopt de ge meente vooruit om het nog te ontwik kelen beleid ten aanzien van beeld bepalende bomen. Door tijdgebrek is nog geen inventarisatie gemaakt van bomen op Texel die voor bijzondere bescherming in aanmerking komen. Op de Nikadel in De Koog werd in de nacht van maandag op dinsdag een 21-jarige man uit Huizen betrapt op het rijden onder invloed. De blaastest wees uit dat hij ongeveer twee keer zoveel op had als toegestaan. Hij kreeg een proces-verbaal en een tij delijk rijverbod. Texels Belang wil de veelbesproken villa Sonnevanck op de gemeentelijke monumentenlijst laten plaatsen. De belangstelling voor cultuurhistorie groeit in Nederland en ook op Texel, zodat behoud van cultuurhistonsche zaken van belang is voor zowel bewoners als bezoekers van het eiland, redeneert TB, dat het pand Sonnevanck waardevol genoeg vindt om te beschermen. Een onderzoek is daarom gewenst, aldus TB. Een mo tie van die strekking wordt dinsdag voorgelegd aan de gemeenteraad, die dan bijeen is voor de maande lijkse vergadering de zomer is er te weinig echt «euws om de kranten te vullen, "lar de lezers moeten toch norden geïnformeerd en vooral jeamuseerd. Daarom staan de blommen bol van merkwaar dige berichten en verhalen in het l-nre man bijt hond. hittegolf teistert het land. Hillary had bo- haar hoofd, teddybeer zet lamer in lichterlaaie, de post bode mag met in korte broek, *8. Deze krant vult haar komkommertijd wel met se- "euze en helaas ook zeer trieste berichten Hoewel, het boter- toof/e van de Flora Company bracht onze eeuwige jutter weer tans op de voorpagina. Al eer- dar werd gerapporteerd dat ve ten onze burgermoeder ondanks baar incognito hebben herkend. "s gelukkigen kregen haar visi tekaartje, met verrassing He-- viel ik buiten de boot. Heb haar gezien, gesproken, on- bojs behandeld, afgebekt7 Hoe ik daar achter? Waarschi/n- Vin haar (vernietigende7) rap- bon over al die Tesselse bonstverleners die niets in de Wen hadden Alstublieft, hier is tel kaartje van uw dienaar Horszei Ir. B. Kleinhuis bij zijn benoeming tot TEM-directeur in 1960. (Foto Harry de Graal) elektriciteitsnet op Texel, wat ge paard ging met de totale vernieuwing van het productieapparaat van de centrale aan het Schilderend in Den Burg Een belangrijke rol vervulde hij ook bij ontwerp en bouw van de elektriciteitscentrale annex water- fabriek bij Oudeschild Naast deze reguliere beroepswerkzaamheden zette Kleinhuis zich in voor het tech nisch onderwijs. Hij was mede oprichter van de plaatselijke LTS en was nadien geruime tijd voorzitter van het bestuur van deze school. Bij zijn pensionering in 1979 werd hij onderscheiden met de zilveren erepenning van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel Een ander lintje dat hem zou worden toegekend toen hij 40 jaar in overheidsdienst was, weigerde hij omdat hij er bezwaar tegen had dat mensen in lagere functies zo'n on derscheiding niet kregen Maandagavond van half acht tot half negen is in het uitvaartcentrum in Den Burg gelegenheid voor condo leren. De crematie heeft de volgende dag om 14 00 uur plaats in Schagen Tijdens de achtste Nationale Bollen dag. die zaterdag wordt gehouden, kan op Texel een bezoek worden gebracht aan vier bedrijven. Hoewel er in deze maanden wordt geoogst en de drukte dus groot is, kunnen bezoekers er tussen 10 00 en 16.00 uur terecht om een kijkje te nemen en zich bij te laten praten over de geheimen van de bollenteelt. Pagina 5 Een torenvalkje dat in de Dennen zijn moeder kwijtraakte, werd het leven gered door een vogelliefhebber pur-sang: Dirk Jan (Dick) Drijver, een zoon van de beroemde Jan Drijver, die jarenlang secretaris van Natuur monumenten was. Gehaktballen en diepvrieskuikens brachten het jonkie er weer helemaal bovenop Pagina 7 gelijk paspoorten en vergunningen aan te vragen zonder een voet bui ten de deur te zetten. Voor het zover is moet nog een aan tal vragen worden beantwoord en barrières geslecht Zo is de status van een e-mail-bericht nog onduide lijk. Is het een brief die moet worden ingeboekt? Kan die als officieel be zwaarschrift gelden? Ook de identi ficatie van de computergebruiker en de betaling met een creditcard moe ten eerst veilig en betrouwbaar zijn. Te denken valt aan het tegen beta ling verstrekken van een uittreksel uit het bevolkingsregister of van een rijbewijs. Maar de gemeente heeft nog ruim de tijd. Omdat zij bepaald niet voorop loopt in het benutten van het inter net als communicatiemiddel, heeft de gemeente het voordeel dat zij kan leren van de ervaringen van een stad als Enschede, een pionier op dit gebied. Bij zijn woning in Den Burg is woensdag plotseling de heer B. Kleinhuis overleden. Hij werd bijna 85 jaar. Ir. Ben Kleinhuis, geboren op 9 au gustus 1914 in het Friese Grouw, kwam in 1954 naar Texel waar hij was benoemd als adjunct directeur van de N V. Texelse Electriciteits Maatschappij (TEM). Op 1 januari 1960 werd hij directeur van dat be drijf, dat per 1 augustus 1973 werd omgedoopt in 'Texelstroom N.V.' Kleinhuis gold als de stuwende kracht bij de uitbouw van het iformatie opvragen, een klacht poneren of een vergunning uvragen: in de toekomst hoeven lelaars daarvoor niet meer naar iGroeneplaats maar kunnen zij de huiskamer vanachter de mputer hun zaakjes met de ge- eente regelen. Het college heeft gestemd met de gefaseerde in- ering van een websitedie in luari 2002 moet zijn uitge- oeid tot een interactief digitaal iel. De kosten daarvan bedragen jmalig ƒ70.000,- waarna jaar- is nog eens ƒ35.000,- nodig is. eerste stap wordt volgens plan- pin het eerste kwartaal van vol- »J jaar gezet, als de website it.texel.nl wordt geopend. In ut moeten burgers de website men bezoeken en er informatie iragenHet gaat met alleen om iperens die in de gids 'Wie. wat,. i?'en andere gemeentelijke bro- zijn te vinden, maar ook om toste besluiten van het college, itukken en een uitleg over bij- ïbeeld de huursubsidieregeling, website is dan semi-statisch: het wel om actuele, steeds veran- ide informatie maar van inter tel contact, waarbij burger en liitenaar direct op eikaars bood- tappen kunnen reageren, is dan ijgeen sprake. s'eindfase' wordt naar verwachting 'in 2002 bereikt. Tot die tijd zal de feite geleidelijk aan dynamischer ïden. Zo krijgen burgers in 2001 'mogelijkheid hun e-mail naar een ïilrale postbus te sturen en ont- ngen zij een elektronische brief !our. Openingstijden van het ge- eentehuis doen dan met ter zake ie eindfase wordt het zelfs mo-

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1