KXLBft Kom* r0f^inn nfit) m r 'De schrik sloeg ons om het hart' Toeristen kunnen fiets niet kwijt 'Eierland' heeft overbrugging nodig car oon Hollandse smartlappen op gratis dagfestival )e Koog: Piaspiramides en extra dorpswachten Texelse Ihaduwraa TEXELSE^" couRANT1 m I'jkên SnWó0O5(3EHEÊR wa HOMHg Eén iep maakt nog geen schietbaan 'Brand' TX5 schokt familie Ellen Bijeenkomsten over beroerte Meteoconsult wil meetstation in Den Burg Klassiek-gitarist Aldo Lagrutta geeft concert Schaduwraad stemt over drugsproject oogtrommel vat am: rookschade Bloembollentelers houden open huis Vinke maakt scholen schoon Bethel ondergaat metamorfose VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1999 om het oorspronkelijke houten ge bouwtje in ere te herstellen kwam te laat want toen was de vergunning voor het 'stenen' plan dat nu in uit voering is, al binnen. Wat tot dusver in hoog tempo door vrijwilligers en sponsors is gepres teerd is al een aardig staaltje van ge meenschapszin waarop de vrijwillige actieleiders Lindy Stroo, Cock van Leeuwen, Jan Ravestijn, Saskia Slot, Cees Hooyschuur, Maartje Hooyschuur en Sibo Plaatsman best trots zijn Ze hopen dat dit een sti mulans zal zijn voor Texelaars die het project willen steunen, waarbij ze vooral denken aan buurtbewoners of oud-buurtbewoners. Het gebouw kan een belangrijke rol vervullen voor de saamhorigheid van de polder bewoners. Wat 'eigen' voorzieningen betreft heeft Eierland alleen nog een school van veertig leerlingen. Voor andere voorzieningen is men aange wezen op de dorpen. Men kan een bedrag overmaken op ABN/AMRO bankrekening 541283073 ten name van Vereniging Eierland bijvoorbeeld f75,- voor een vierkante meter met selwerk, f30,- voor een vierkante meter dak of f 10,- voor tien stenen. Andere bedragen zijn ook welkom Een klein deel van de bouwkosten kan worden gefinancierd uit eigen reserves, zodat f153.000,- bijeen gebracht moet worden. Dezelfde actieleiders zijn ook bezig met het werven van donateurs. 'Vrienden van Bethel' voor f25,- per jaar kunnen zich aanmelden bij Lindy Stroo, Hoofdweg 41, 1795 JA De Cocksdorp, telefoon 311270. sen de 60 en 70 stappers van De Koog naar hun logeeradres vervoerd De (andere) discobus van Question Plaza zal voortaan niet meer op de Elemert op passagiers wachten, maar op de Groeneplaats Zo ver dwijnt de lawaaioverlast voor bewo ners van de Elemert. Jaap Duinker zijn bedrijf open. Dat is circa 14 hectare groot en er wor den narcissen, tulpen, krokussen en frittelaren verbouwd. Voor het publiek is er een groot assortiment bloem bollen te koop. Wim en Corre Timmer, gevestigd aan de Schorrenweg 43 nabij Ooster end. hebben een bedrijf van 8 hec tare groot. Zij verbouwen tulpen, kro kussen en lelies. Met 3 hectare tulpen en 1 hectare narcissen is Johan Hin, Burgerdijk 21 nabij Den Burg, de kleinste te bezichtigen teler Hij doet voor het eerst mee aan de Nationale Bollendag Hin geeft een rondleiding door zijn pas gebouwde schuur en laat zien hoe de narcissen worden verwerkt. (Overigens is het adres aan de Bernhardlaan dat an dere media abusievelijk meldden het adres van zijn woonhuis en met van zijn schuur.) Ook geopend voor publiek - maar dat is het eigenlijk altijd - is 'De Razende Bol' vm Theo Kooiman aan de Pelikaanweg nabij De Koog. Dit be drijf verbouwt maar liefst twintig soorten narcissen, frittelaren en sneeuwklokjes. Er is een tentoon stelling van oude machines en ge reedschappen en in de winkel wor den allerlei bollen verkocht. Voor kinderen is er een minikermis en de bedrijvigheid wordt omlijst met le vende muziek. De Nationale Bloembollen dag is een initiatief van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloem bollencultuur en de Westelijke Land en Tuinbouworganisatie. Deze instan ties wijzen erop dat Nederland met een marktaandeel van 95 procent leider is op de wereldmarkt in de bloembollenhandel Nederland expor teert naar meer dan honderd landen, waarvan de Verenigde Staten en Japan de belangrijkste zijn. De totale exportwaarde bedraagt ƒ1,4 miljard Stichting Zorgcentrum Texel en Thuiszorg Kop van Noordholland or ganiseren een serie van acht bijeen komsten voor mensen van wie de partner of een andere naaste is ge troffen door een beroerte, ook wel CVA of hersenbloeding genoemd Hun leven verandert vaak op ingrij pende wijze. De angst en de span ning vergen niet alleen veel van de patiént, maar ook van de direct-be- trokkenen. Tijdens de bijeenkomsten komt veel aan de orde. Er wordt informatie ge geven over wat een beroerte is en welke geestelijke, lichamelijke en sociale veranderingen zich kunnen voordoen Ook wordt stilgestaan bij het omgaan met alle veranderingen en bij manieren om geestelijk en li chamelijk te kunnen ontspannen. De bijeenkomsten duren steeds van 13.30 tot 15 30 uur en worden gehou den op 1118 en 25 oktober en 18. 15. 22 en 29 november. Locatie is het Verpleeghuis Texel aan de Holle- wal in Den Burg. Deelname kost ƒ40,- (inclusief koffie/thee en les materiaal). Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Liesbeth Rijk van Zorgcentrum Texel, tel. 314 041 Opgave is mogelijk bij de Gezondheidswijzen tel 0223 - 650 135 (op werkdagen tussen 9.00 en 17.00 uur) 'We kregen de schrik van ons le ven. Hadden we net al het geld van de familie bij elkaar geschraapt om een nieuwe motor in te laten bouwen, en dan brandt je kotter af... Gelukkig belde m'n zoon la ter dat er niets aan de hand was. De tranen stonden ons in de ogen, dat mag je gerust weten.' Arie Ellen en zijn vrouw werden dinsdagavond opgeschrikt door het bericht dat er brand was uitgebroken aan boord van hun kotter, deTX5 Ze moesten gedwongen thuis afwach- Meteoconsult wil in Den Burg een meetstation oprichten. Als het doorgaat zal Texel regelmatig worden genoemd in de weerbe richten van onder andere RTL. In verband met het promotionele ef fect daarvan vraagt Meteoconsult een financiële bijdrage van f10.000,- voor het eerste jaar en de volgende jaren f5.000,- op basis van een contract voor vier jaar. B en w hebben nog geen beslissing genomen. De tien meter hoge meet- paal die temperatuur, luchtdruk, luchtvochtigheid e.d. meet en auto matisch doorseint willen ze liever niet in Den Burg, tenzij van een be staande mast gebruik kan worden gemaakt. Plaatsing op of bij het vlieg veld lijkt ook wel wat, eventueel in combinatie met een extra alarm sirene. Meteoconsult is bezig met het op zetten van een landelijk meet- netwerk en heeft daarvoor 20 plaat sen geselecteerd waaronder dus Den Burg. De beroemde gitarist Aldo Lag rutta verzorgt zondag 15 augustus een (klassiek) concert in de RK kerk van Den Burg. Dat deed hij vorig jaar ook al, tot groot enthou siasme van het publiek. Het optre den begint om 20.00 uur. De in Zuid-ltalië geboren Aldo Lagrutta gold vroeger als een won derkind Hij werd op 17-jarige leeftijd aangesteld als professor aan het nationale conservatorium van Vene zuela Dit was mede mogelijk door dat hij zijn studie had afgerond in drie jaar in plaats van de negen jaar die er voor staat. Lagrutta heeft veel recitals verzorgd en als solist meegewerkt in de Ver enigde Staten. Canada. Zuid- en Midden-Amerika en in Europa. Hij gaf dubbelconcerten met de legen darische Alirio Diaz, trad regelmatig op voor radio en televisie en werd geëerd met titels en prijzen. Na vijf tien jaar lesgeven woont hij tegen woordig in Duitsland, waar hij zich uitsluitend bezig houdt met het ge ven van concerten Het optreden in Den Burg is er éen van ongeveer vijftien die hij dit jaar in Nederland verzorgt Het pro gramma bestaat uit werken van on der anderen Bach. Mendelssohn en Barrios De toegang bedraagt ƒ15 -, studenten betalen ƒ10,-, kinderen onder de 13 jaar mogen gratis naar binnen. ten hoe het zou aflopen: de boot lag in de haven van Den Helder. Daar was door monteurs van Stork- Wartsila juist een nieuwe motor ge plaatst, een investering van zo'n 1.000.000,-. 'We hebben gewikt en gewogen. Moet je dat nu wel doen? Het gaat niet zo goed in de visserij, je mag met meer zoveel vangen als vroeger. Maar ja, je wil toch blijven varen, ledereen heeft een hypotheek op z'n huis genomen en zijn steen tje bijgedragen. En dan dit...' Voorbijgangers, die bij de visafslag hadden gezien dat er een flinke hoe veelheid zwarte rook uit de afvoer pijpen van de TX5 kwam, waar schuwden de brandweer Die rukte uit, opende de machinekamer van het schip en constateerde wel veel rook maar geen vuur. Door de hitte waren flessen met halogeengas opengesprongen. Een draaiende hulpmotor had het gas opgezogen, waardoor tijdens de verbranding de verhouding olie-zuurstof werd ver stoord en zwarte rookwalmen ont stonden. Inmiddels vaart de TX5 weer. Alsof de familie nog niet genoeg ellende had meegemaakt, overleed de vol gende nacht de zuster van mevrouw Ellen Zaterdagmiddag en -avond vindt in Den Burg het Hollands Festival plaats. Eerst zou het festival niet doorgaan, maar de horeca- en andere ondernemers staken de koppen bij elkaar en organiseer den toch nog een feest zonder echte toppers, dat wel veel gezel ligheid belooft en dankzij de la gere gages voor de artiesten gra tis toegankelijk is. Overdag is de Groeneplaats het epicentrum van oerhollands feestgedruis, dat tot in de kleine uurtjes in kroegen en disco's wordt voortgezet. Vanaf 15.00 uur klinkt de muziek vanaf het podium op de Groene plaats De Dekdweilers openen de rij en gaan vervolgens het centrum in, waar zij gezelschap van twee andere dweilorkesten krijgen. Als laatste straatartiest is Harry Zachioni aan getrokken, die met zijn zingende zaag tientallen keren op radio en televisie is geweest. Op het podium gaan de activiteiten, die worden ge presenteerd door Martin Trap, onder tussen gewoon verder Trap draait tussen de bedrijven door Hollandse hits met zijn discotheek. Verder ge ven Frans en Lies acte de présence en spelen de Jug Bros in nieuwe samenstelling nummers van hun laatste. Nederlandstalige cd Wat Aars. Voetballiefhebbers kunnen hun balvaardigheid testen en het spel Kick it In spelen, dat door sponsor Eurocard/Mastercard wordt aange boden Wie de keeper op het beeld scherm passeert, maakt kans op toegangskaartjes voor het EK van volgend jaar. Na de dansmuziek van het duo Rob en Tilly besluiten de mannen van het Achterhoekse Good Goan het podiumgebeuren met 'muziek voor bierdrinkers', zoals de adepten van Normaal zelf zeggen 's Avonds staan de Achterhoekers in Question Plaza In De Zwaan is er huishoudpop om mee te zingen van de Manuela s. Rob en Tilly staan in In den Grooten Slock en mede- festivaloprichter Kffi Tesselaar brult erop los in de knusse Karseboom. De Texelse band Titbits laat De Pilaar deinen op de niet echt Hollandse maar wel aanstekende ska-klanken De ruig raggende col lega's van Deluge spelen evenmin boerenkoolsmartlappen in de J'elleboog. Krentenbroodjazz van de Grand Abroad Jazz Band is in 't Tesselaartje te beluisteren en het duo Roekeloos probeert de stem ming erin te brengen in hotel De Lindeboom. Het festival eindigt om 4.00 uur en tot die tijd kan iedereen overal in en uit lopen. Gfe Texelse schaduwraad brengt deze maand zijn stem uit over agen dapunt 9 van de gemeenteraads vergadering van komende dinsdag: de evaluatie van de Kohnstamm-pro- jecten. Sinds vorig jaar wordt door de gemeente Texel en de hulpverlening sinstelling Triton uit Den Helder sa mengewerkt in het project 'Texel- stroom' Doel van dit project is kort gezegd het bieden van begeleiding en hulpverlening aan met name de 'harde kern' van de Texelse drugge bruikers, de zogenaamde Groene- plaatsjeugd. Ook werd contact ge zocht met andere jongeren uit de risicogroep Tot 31 december 1999 wordt dit project voor de helft be taald door het ministerie van Binnen landse Zaken. Triton vindt het wen selijk het project ook in de toekomst voort te zetten. De leden van de raadscommissies Welzijn en Onder wijs en Bestuur en Organisatie heb ben positief gereageerd op de wijze waarop het werk tot op heden wordt uitgevoerd. Aan de gemeenteraad wordt voorgesteld een bedrag be schikbaar te stellen voor voortzet ting van het project gedurende het jaar 2000 Een deel van dit bedrag is structureel, dus ook na 2000 jaar lijks terugkerend en zou daarom opgenomen moeten worden in de najaarsnota. Het resterende bedrag is eenmalig en kan worden betaald uit het beschikbare krediet voor het onderhoud van OSG De Hogeberg Leden van de electroraad' kunnen hun mening over dit agendapunt geven via de daarvoor in het leven geroepen website. Voor vragen en opmerkingen kunnen zij zich wen den tot de redactie van de Texelse Courant via e-mailadres tcnieuws@tref.nl. Ook nieuwe leden kunnen zich hier aanmelden lijk niets overblijven, zo blijkt uit het door Jan Beerling gemaakte bouw plan. Intussen zijn rond het be staande gebouw muren opgemet seld. Er komt een nieuw geïsoleerd dak op, Het huidige rubberoid op het dak en op de torenspits zal worden vervangen door respectievelijk dak pannen en koper. De toiletten en de keuken worden vervangen, er komt een plafond van gipsplaat en zelfs de huidige houten vloer zal plaats maken voor tegels op beton De hou ten wanden van de oorspronkelijke mee vrouwenclub, jeugdclub en an dere gebruikers goed en vooral veilig uit de voeten kunnen. De hoofd- totale kosten van de 'renovatie' ilopen ongeveer f180 000,-. De lies die nodig zijn om dit geld bij taar te brengen zijn echter nog aar net begonnen. Om niet in finan ce problemen te komen heeft lurtvereniging Eierland de ge- iente gevraagd om een - lerbruggingskrediet van f55.000,-. €'ti vereniging wil dat bedrag in twee ir terugbetalen. moet dus per jaar f27 500,- op 2k el komen Dat is geen sinecure sra tor een kleine gemeenschap als de ïriandse. B en w hebben zich dan achter de oren gekrabd en wil- eerst wel eens weten hoe de ver- jgmg zich dat voorstelt. Tevens ien ze dat de buurtvereniging chtspersoonlijkheid verwerft en ze len ook bekijken of de bouwver- nnmg klopt met het gebouw dat nu n de Muijweg verrijst. De kapel is inmiddels voorzien van stenen buitenmuren (Foto Harry de Graaf) kerk zijn er nu nog, maar zullen wor- vormen van het gebouw blijven het- den gesloopt om plaats te maken zelfde, afgezien van een bescheiden voor stenen binnenmuren Het eind- uitbreiding aan de achterkant Het resultaat is een mini-dorpshuis waar- voorstel van raadslid Pieter de Groot het wildplassen in de nachte- e uren tegen te gaan, worden De Koog twee zogenaamde ispiramides neergezet. De mo- torenvormige urinoirs met crete tussenschotten bieden plaats aan vier plassende man- De inzet van twee extra ipswachten wordt met twee x- ken verlengd tot en met 14 au- I |us. brandende droogtrommel ft gisteren in de kelder onder el De Veertien Sterren aan de rendijk aanzienlijke rook- ::e aangericht. De brand werd 1117.30 uur door een medewer- m de aanpalende Worsteltent ihet hotel deel van uitmaakt dekt. Koks doofden het vuur brandblussers. de brandweer restte alleen nog rabluswerk. De rookontwikkeling énk waren enorm, ook omdat de npen alleen door een opengezette konden ontsnappen. De hotel- ten liepen geen gevaar. De logés kamers door de rook onbruik- zi|n geworden, zijn elders on- jebracht. took heeft volgens de brandweer washok en een eetzaal flink be- isdigd. maar volgens een woord- ister van de Worsteltent valt het maal wel mee: 'We moeten de kijkt f schoonmaken en een nieuwe ip aanschaffen.' oorzaak van de brand is waar- ijnlijk oververhitting. Kortsluiting :lt zich niet voorgedaan. int De maatregelen zijn het resultaat van het periodieke zomeroverleg tussen de politie, burgemeester en horeca, dat alert inspelen op actu ele ontwikkelingen in de openbare orde moet bevorderen. Burgemeester Geldorp zegde on langs vanwege de zomerdrukte twee extra dorpswachten toe. die uit de gemeentekas worden betaald. De mannen worden twee weken langer ingezet dan oorspronkelijk de bedoe ling was Voorlopig patrouilleren nu in De Koog in totaal zes dorpswachten: twee aan zowel de noord- als de zuidkant van de Dorpsstraat en twee op het traject Ruyslaan-Epelaan- Kamerstraat Na 2.00 uur is er voor mensen die buiten verkeren, nergens gelegen heid om hun behoefte te doen Daarom wordt massaal toevlucht gezocht tot bosjes, veldjes, portie ken en dergelijke. Om dit wildplassen te keren worden op last van Geldorp twee mobiele urinoirs geplaatst Eén is reeds bij de taxistandplaats neer gezet: waar de andere piaspiramide komt, is nog onduidelijk. De borrelbus functioneert naar volle tevredenheid. Per avond worden tus- Tijdens de achtste Nationale Bol lendag, die zaterdag wordt gehou den, kan op Texel een bezoek worden gebracht aan vier bedrij ven, die allemaal 'gewoon' in wer king zijn. Hoewel er in deze maan den wordt geoogst en de drukte dus groot is, kunnen bezoekers er tussen 10.00 en 16.00 uur terecht om een kijkje te nemen en zich bij te laten praten over de geheimen van de bollenteelt. In Den Hoorn (Herenstraat 6) stelt ISP pan 1,- Schoonmaakbedrijf Vinke is be last met het schoonhouden van de zes gemeentelijke basisscho len als opvolger van Cleaning Texel. De kosten bedragen nu f117.000,- voor een jaar. Dat is bijna f25.000,- meer dan vorig jaar en ook meer dan de begroting toelaat, maar gebleken is dat een echt goede schoonmaak voor het oude bedrag niet mogelijk is. Ook de andere schoonmaakbedrij ven vanTexel waren gevraagd offerte te doen, maar gingen daarop met in. Vinke was dus de enige. De scho len zouden ook schoongehouden kunnen worden door personeel dat daarvoor in gemeentelijke dienst wordt genomen. Dat zou iets goed koper zijn, maar en w zien daar om vooral praktische redenen van af Verwacht wordt dat een professio neel schoonmaakbedrijf meer des kundig is en betere controle op de uitvoering van het werk waarborgt. Bovendien wordt verwacht dat het erg moeilijk zal zijn om schoonma kers aan te trekken, vooral in de zomermaanden. De lonen liggen in de private sector hoger. Ook ziet de gemeente op tegen de problemen die ontstaan als bij ziekte e.d. voor ver vanging van de schoonmakers ge zorgd moet worden. Andere mogelijkheden om de scho len schoon te houden zijn eveneens overwogen (zoals inschakelen van een uitzendbureau of de sociale werkplaats De Bolder) maar onge wenst bevonden. tond het centrum van Den Burg jn meerdere parkeerterreinen MS ingelegd die plaats bieden aan en enorm wagenpark, maar eK oewel er meer fietsen dan auto's le t xidrijden, ontbreken grote fiets- nstallingen op de strategische kken waar de toeristen op oorjaandag en woensdag het dorp '1* innenrijden. De Kogerstraat is plek, maar de fietsenstalling Zes is veel en veel te klein. De fietsen worden dan ook in het plantsoen geplaatst, waarbij de aanplant het moet ontgelden. Een actie van buurtbewoners had vorige week snel succes, de gemeente zette een hek neer rond de stalling Veel effect heeft het niet, zoals uit de foto blijkt Jammer, maar toch moet je er ook weer niet aan denken dat al die fietsen in de Weverstraat of de Binnenburq worden neergezet en zo de doorgang belemmeren. Hekken plaatsen is geen oplos sing. Een gemeentebestuur dat duurzaam toerisme tot hoofdpunt van beleid heeft gebombardeerd zal het milieuvriendelijke fietsen stimuleren en het vervoermiddel minstens zoveel parkeerruimte bieden als de vervuilende automobiel (Tokst on foto Bod Bosch) uurthuis Bethel in Zuid-Eierland, ,jer bekend als 'de kapel' wordt umenteel ingrijpend verbouwd „or vrijwilligers. Er is haast bij, ant het gebouw moet komende ,fjst klaar zijn als het verenig- gsseizoen losbarst. Misschien was 'renovatie' of'opknap pen' niet het goede woord. Van het uit de oorlog daterende houten ge bouw (oorspronkelijk een Duitse ba rak die in 1947 van paal 8 naar Eierland werd overgebracht en in een kerkje werd veranderd) zal uiteinde-

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5