Cjroen <2wartsjexels in het hart. Sneller op internet via Texelse kabelnet IW vreest digitale boekingscentrale niet OVD-bestuur verbitterd over auwheid leden Jordaanse volksmuziek slaat aan op de Groeneplaats Schone slaapster in speelgoedwinkel Bezoek van Rügen Ringsteken Televisie Autocross Gewone Gazelle Country Time Tien bands actief bij Strenderpop Veel gegadigden voor zege triatlon Nieuwe brochure Waddenvereniging Pater Moeskroen in paviljoen Paal 9 Goede kwaliteit Texels zwemwater TEXELSE^COURANT Texel Triathlon 99 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11402 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jpinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG fONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie, tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of 06-53 73 3382 ids kort is het kabelnet van Kabeltex BV aangesloten op de isvezelkabel die door deWaddenzee loopt en verbonden is >t het glasvezelnetwerk van de Nederlandse kabel- ploitanten.Texelse internetgebruikers hoeven hun toevlucht ilmeer te nemen tot een (extra) telefoon- of isdn-leiding, aar hebben via hun bestaande tv-kabel toegang hebben tot digitale snelweg. Kabeltex benut deze infrastructuur door n website op te starten, waaropïexelse bedrijven zich te il betaling aan het publiek kunnen presenteren. Logies- «strekkers kunnen de toerist wereldwijd informeren en deze nzelfs op simpele wijze zijn verblijf elektronisch boeken. De V is niet bang voor deze concurrentie. Veel internetgebruikers - en vooral hun geërgerde gezinsleden - kennen het probleem: is er iemand aan het internetten dan is meteen de telefoonlijn bezet Bellen en gebeld worden kan niet. tenzij een tweede telefoonlijn of een kostbare isdn-lei ding voorhanden is. Dat probleem is binnenkort de wereld uit als de com puter via de bestaande kabel aansluiting op het net wordt gekop peld. Een ander voordeel van de glasvezelleiding van de kabel exploitanten is de snelheid waarmee gesurft kan worden die neemt aan zienlijk toe. 'De verbinding is door de aansluiting op de Amsterdam Inter net Exchange razendsnel Wachten hoeft niet meer de abonnees zijn 24 uur per dag on line via eèn speciaal ontwikkeld modem', aldus Kabeltex- directeur Jaap Drijver. Dit modem moet bij de Texelse kablexploitant worden gehuurd en is door de ver traagde levering pas vanaf begin september beschikbaar Kabeltex komt het modem thuis bij de huur ders plaatsen. Kabeltex heeft de website 'wwwtexel.com' van Ray Girbes' ter ziele gegane Texel Info Service over genomen en zal Texelse bedrijven via deze homepage advertentie ruimte aanbieden Die kunnen zich vanaf oktober met tekst en foto's presenteren aan hun potentiële klan ten. De site wordt net als de Gouden Gids onderverdeeld in tientallen ru brieken; voor iedere branche één site. Door met zijn muis te klikken kan de paginabezoeker snel en gemakkelijk terechtkomen bi| het Texelse bedrijf waar zijn belangstelling naar uitgaat Drijver mikt vooral op de horeca en de logiesverstrekkers die via het internet accommodatie willen aanbie den en actuele informatie over de beschikbaarheid van slaapplaatsen en prijzen verschaffen. Via een e- mail of telefoontje kan de toerist contact leggen of reserveren, waarna de logiesverstrekker hem een contract toestuurt en het aantal beschikbare plaatsen aanpast Be drijven die al een internetpagina heb- Lees verder pagina 5 testuur van de Ondernemers- riging Den Burg voelt zich in de t gelaten door de leden. Niet mis het verbitterd over het nood- nongen moeten stoppen met de verlichting in de wintermaanden fit er nauwelijks bereidheid tot is, ook het gebrek aan be stelling in het algemeen baart sn. Op de jaarlijkse vergadering ijwelijks een kwart van de leden rezig en bereidheid tot besturen inog minder. De laatste hoop is iSjgd op de najaarsvergadering, ïtet voortbestaan van de vere- spunt van discussie zal zijn en Kloet worden vastgesteld of de fnog verder willen met het hui- bestuur. lestuursleden Ronald Biesboer, fermue, Kassen Zegel, Bert van Wal, Ja Winnubst, Nora King en Christof de Vries klagen Ki brief aan de leden dat het na |aar stoppen met de verlichting betreurenswaardig is, gezien iele werk dat eraan is besteed, bet plan om tegen geringe meer- fen de verlichting uit te breiden to het'rondje' door de winkelstra- compleet te maken, komt nu ook ferecht. tditarmaturen zijn bezit van de en en zullen aan de eigenaars worden teruggegeven, omdat op slaan kostbaar is. Voor de Weverstraat ligt dat anders want daar wil men op eigen initiatief verder gaan met de sfeervolle ver lichting in de winter. De leden die wel hebben betaald krijgen hun geld te rug, wat tevens geldt voor het zoge naamde millenniumbedrag, waarvoor ook niemand warm liep. Ook de decemberactie komt nu op de tocht te staan. In elk geval wordt een en ander door de huidige commissie leden dit jaar voor het laatst gedaan. Andere leden zullen de fakkel moe ten overnemen, wat voor een goed winkelklimaat in Den Burg van groot belang is. 'Het kan toch niet dat we denken dat Den Burg zonder activi teiten hetzelfde of nog meer publiek trekt?', aldus het bestuur. Een groepje mensen van Rugen komt komend weekend naar Texel. Het bezoek houdt verband met het contact dat de kerken in Den Burg onderhouden met Christenen in Ber gen op Rügen, een eiland in de voor malige DDR Er staan verschillende onderdelen op het programma, waar aan belangstellenden kunnen deel nemen. Informatie kan worden inge wonnen bij Janneke Buitenweg tel. 314010 of Ria Witte tel. 312647. Zangeres Thilly was zaterdag een onvervalste representant van de Jordaanse volksmuziek, die goed was vertegenwoordigd op het Hollands Muziek Festival. Het muziekfeest groeide onverwachts uit tot een gezellig en goed bezocht evenement Een uitgebreid verslag staat verderop in deze krant. (Foto Ban Bosch) In Oosterend werd vrijdag de vijfde wedstrijd om het Texels kampioen schap ringsteken gehouden. Van paardenliefhebbers tot dorpsbe woners en toevallige passanten, de toeschouwers kwamen in groten getale op Piet Bakker en Sarah Keijser wonnen. Pagina 2 De Waal en Oudeschild hebben zich zaterdag danig uitgesloofd om van het programma'Straat op stelten'van RTL4 een succes te maken. Door het uitvoeren van twee omslachtige op drachten waarbij de inzet van alles en iedereen noodzakelijk was, brachten de dorpen samen f176.400,- bijeen ten bate van de vaccinatie van Indiaanse kinderen in Bolivia. Pagina 2 Hoewel niet bijzonder spectaculair, mag de laatste autocross van het millennium toch geslaagd worden genoemd De ruim 3200 toeschou wers zagen volop strijd bij Harke- buurt, verrassende winnaars en top favorieten die onverwacht het loodje legden. Een akelig voorval vormde het ongeluk waarbij vrijwilliger Tiemen van derWorp een been brak. Pagina 5 Zaterdag werd de Ronde van Zuidema verreden. De ludieke race was vroeger een serieus wielercri- terium, waarvan de eerste editie door Leo Garritsen werd gewonnen Op een gewone Gazelle-herenfiets reed de akkerbouwer iedereen eruit. Hem viel de eer te beurt Kees Zuidema op te volgen en het start schot af te vuren. Een portret van Zuidema en een verslag van de race. Pagina 7 Vijfhonderd uur radio maken, bijna tienduizend plaatjes draaien. Matt van Beek kan erover meepraten Donderdag verzorgde hij voor Radio Texel de vijfhonderdste uitzending van Country Time Pagina 7 lts Jaap van der Kooi van Hoys stond even heel ver- iscf te kijken toen hij een vleer- aan het plafond van zijn telgoedwinkel aan de Stenen- tófs zag hangen. Het beestje een plekje op anderhalve tler boven het winkelend pu ik uitgekozen om de dag door komen. Ik dacht eerst dat het t> personeel een grapje had uit- kaeld. Ik krijg zoveel speelgoed "en, dat ik zelf niet precies iel wat er tussen zit', vertelde der Kooi aan Pierre Bonnet EcoMare, die na een telefoon cel ter plaatse was. 'Maar op- kis zag ik een oortje bewegen. en later draaide het kopje. Dit is In speelgoed, dacht ik toen.' I dlert/e aan het plafond van de el is een jong vrouwtje van de iMleger', de meest voorkomende dmuissoort op Texel. In De disdorp, Oosterend. De Waal en buitengebied zijn volgens Bon- I e' kolonies van deze soort ge ulen In het voorjaar kruipen de nnvfyes van de laatvlieger bij el- t'om elk een jong te baren. Man- ¥e vleermuizen worden niet toe- ®en in zo'n groepje. dat ümkolonie wordt genoemd Bon- Laatvliegers vestigen deze hmko/onies het liefst in de holle ""e van een niet geïsoleerde eiivimuur. De jongen vliegen rond 'luli uit. De eerste dagen tot we- daarna gaat dit uitvliegen vaak 9 erg stuntelig. jonge laatvlieger in Intertoys duidt op dat er in de buurt een kolonie dtten Hoe het beestje aan het dond van Intertoys is komen te "Jen, is Bonnet een raadsel. 'Of de spouw van het gebouw moet een mi/ met bekende kolonie laatvliegers herbergen. Het beestje heeft dan niet het gaatje naar buiten genomen, maar een gaatje naar binnen gevon den Het kan ook zijn dat bouw werkzaamheden in de buurt sla pende vleermuizen hebben gestoord, zodat het beestje overdag de winkel is ingevlogen. De ko mende avonden zullen we het gebied rond de Stenenplaats maar eens wat intensiever bekijken Bonnet is met een aantal enthou siaste mensen van de Vleermuis werkgroep Texel bezig een beter beeld te krijgen van de diertjes die op het eiland leven. Gemiddeld twee maal per week worden delen van Den Burg met de vleermuisdetector door lopen. Ze hebben at verscheidene 'waarnemingen'gedaan, ondermeer van de dwergvleermuis, de ruige dwergvleermuis en de laatvlieger. In alle gevallen betrof het op insecten jagende vleermuizen en geen kolo nie. Het 'Intertoys-vleermuisje' is door Bonnet meegenomen en 's avonds in het park achter het gemeentehuis tussen jagende laatvliegers losgela ten. (Foto's Pierm Bonnet) Op het bekende veldje bij de muzieknis achter de Oranjestraat in Oosterend wordt zaterdag het achtste Strenderpop gehouden. Tijdens dit festival, dat duurt van 13.45 tot 20.50 uur, wordt opgetre den door tien Texelse bands. De toegang tot het feestje is als van ouds vrij. Strenderpop, dat zich al veelvuldig heeft bewezen als een kleinschalig maar kwalitatief uitstekend muziek evenement, blijkt ook dit keer weer een grote aantrekkingskracht uit te oefenen op de gerenommeerde bands Er zijn optredens van the Small Buzz (met Jaap Dros. Nils Lely en. Hans Vlaming), Bonanza (Rob Vonk, Ellis Kaercher, Marije Schoo, Daan der Vis, Marco Paag- man en Marco Eelman) en the Shakin' Legends (Rob Kooiman, Ben Bakker, Ewout Adriaans) Bovendien is oud-Texelaar Hans Hopman weer eens actief op Texel. Hij verdient zijn brood tegenwoordig als professio neel muzikant Het festival wordt om 13.45 uur ge opend door Fuck 4 Fun, een kwar tet met Frank van Oosten, Michael Aan de recreatieveTexelse triatlon, die zaterdag van start gaat bij Dijkmanshuizen, nemen 15 Texel aars deel en ongeveer tegen on- geveer 65 triatleten van de vaste wal. Onder de Texelse mannen zal het een grote strijd worden wie zich de snelste van het eiland mag noemen. Robert en Erik Bakker, Rien Brou wer en Gauke van Lingen willen stuk voor stuk het evenement op hun naam schrijven. Natascha van der Hoijtink, Pim Drijver en Arjan Nieboer dat punk-rock op het repertoire heeft. Na een kwartiertje pauze is de beurt aan Linoleum, vijf jonge muzikanten die allemaal een pseudoniem voeren en 'heavy' muziek maken Daarna is de beurt aan hardcore-gezelschap Vendetta (met Henk Pennings, Bas Buijsman, Arjan Nieboer en Jeroen Meedendorp). 4 Weeks van Louise Kortenhoeven Edwin Bakker, Biem Vlaming, Martijn Dros en Mare Kievits maakt 'Twaalf in een dozijn'-muziek. Zij worden afgelost door de allrounders van the Small Buzz. Hans Hopman speelt zijn (zelf geschreven) liedjes akoestisch. Het is dan inmiddels 17.30 uur wanneer hij zijn eerste akkoord aanslaat. De Rugers (met Ron de Vries, Bart van Dijk, Arnold Kaercher, Sil van Dijk en Bob Witte) beloven'van alles wat' En Vazen 4 (met Vazen 1, 2, 3 en 4 en Veiboden Vrucht) brengen 'Knus Rock' ten gehore Het festival wordt afgesloten met optredens van Bonanza en Shakin' Legends', die zich volgens traditie op Top 40-muziek respectievelijk rock 'n' roll hebben toegelegd De presen tatie is in handen van Hans Vlaming. Vis zal bij de dames alles geven om te kunnen winnen. De deelnemers starten de wedstrijd om 12.00 uur door het nemen van een duik in zee. waar een kilometer zwemmen op het programma staat. Vervolgens wordt er richting De Cocksdorp gefietst. Als de Vuurtorenweg is bereikt, leidt de tocht terug naar Oudeschild. Het wisselen van fietsen naar lopen vindt plaats in het Ankerpark in Oude schild (en niet zoals eerder is gemeld op de haven). Het loopparcours gaat via de De Ruyterstraat, de Kerke- steeg en Het Buurtje over het Skillepaadje naar de Hoge Berg. De tweede ronde loopt langs de Schansweg en de Redoute. Bij de Waddenvereniging is sinds vandaag een brochure verkrijg baar waarin hetTexelse landschap onder de aandacht wordt ge bracht. Daarin wordt gewaar schuwd tegen de grote gevaren die volgens de vereniging het kustlandschap bedreigen: wind turbines, gaswinning en nieuwe industriegebieden. Daarnaast zijn in de brochure drie routes opgenomen, die langs voor het Texelse landschap bepalende elementen leiden. Oök staan er allerlei wetenswaardigheden in de brochure, die is gemaakt in samen werking met de werkgroep Land- schapszorg Texel. In de Wadden winkel zelf is een landschapsten toonstelling ingericht, die laat zien wat er bijzonder is aan het Texelse landschap. Burgemeester Geldorp verricht vanmiddag om 17 00 uur de opening van de expositie. De band Pater Moeskroen komt naar Texel. De befaamde formatie, bekend van hits als 'Roodkapje' en andere minder serieuze liederen, bezoekt het eiland in het kader van een waddentoer. De 'paters' zijn zondag middag 15 augustus te horen in of bij strandpaviljoen Paal 9. Vanaf 16.00 uur wordt twee keer een optre den van drie kwartier verzorgd. Bij goed weer gebeurt dat in de open lucht De toegang is gratis De kwaliteit van het Texelse zwem water is prima, zo blijkt uit de laat ste cijfers van de provincie Noord- Holland. Rijkswaterstaat en de hoogheemraadschappen Uitwater- ende Sluizen en Rijnland hebben regelmatig controles op 64 (druk)bezochte locaties in Noord holland uitgevoerd. In 62 gevallen was de zwemkwaliteit goed tot uit stekend te noemen (Advertentie) CjntM Tmart-Jrxrli I* hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1