V Gekte slaat toe bij 'Straat op stelten' de Kroniek Piet Bakker wint thuiswedstrijd BOSM Via kékfestömester tot patchworkverslaving Feestverlichting en hemellichamen Poppenkast voorstelling een vette koe Agenda Schapen wasmiddel Drog. v. d. Slikke George Jimmink won Zuidema-race Heden, woensdag - TEXELSE couRANT kwaliteit van Goënga's Slagerij Eerste succes Ed Pool en partner teso Kijk ook in de Vakantiekrant WONINGÏNRICHI Tom Maoders „De twee motten" Om gramofoonplaat krijgt u voor 48 cent bij «inkoop van I bus Roxasect a f 4,75 doodt alle muggen, vliegen, motten en«. cm. Zolang de voorraad strekt Drogisterij Ven der Slikke, to. Poatkanloor PARKEERPROBLEMEN De markt was maandag weer de trek pleister van talloze toeristen (en Texe- laarsl). Het aantal auto's, dat ln Den Burg een plaatsje zocht was zo groot, dat de politie bijzondere maatregelen moest nemen om opstoppingen te voorkomen Verscheidene automobilisten waren zo verstandig om hun wagen reeds op be hoorlijke afstand van het centrum een plaatsje te bezorgen. Zo zagen we reeds een file auto's in de Kogerstraat staan. Wasr voorradig T.o. Postkantoor, Vogelreservaat „De Schorren* thans ook voor niet-leden opengesteld. Excursie om 10 uur cn 2 uur kinrtcn uitfluitend verkri|gbaar bij D Boot, De Waal 59, tel. 169, Den Burg TE KOOP gebr. bandrecorder compleet met 2 banden en microfoon f 175,—. In prima staat. Techn. Bur. Jan Agter Tel. 46 in „De Oranjeboom" Den Burg voor de kinderen Aanvang 16,00 uur. Entree f 0,40 Toegangsbewijzen op het VVV-bureau en des mid dags aan de zaal. DINSDAG 10 AUGUSTUS 1999 De Waal en Oudeschild hebben zich zaterdag danig uitgesloofd om van het programma'Straat op stelten' van RTL4 een succes te maken. Door het uitvoeren van twee omslachtige op drachten waarbij de inzet van alles en iedereen noodzakelijk was, brachten de dorpen samen f176.400.- bijeen ten bate van de vaccinatie van Indiaanse kinderen in Bolivia. Het geld kwam uit de fond sen van de nationale Postcodeloterij, waarmee RTL4 in deze nauw sa menwerkt weg/Sommeltjesweg werden auto's aangehouden met het vriendelijke doch zeer dringende verzoek aan de passagiers om het in het dorp aan een der tafeltjes te gaan zitten. On danks deze inspanningen lukte het niet om genoeg mensen bij elkaar te krijgen. Toch werden niet minder dan 189 tafeltjes volgens opdracht be volkt, wat dus genoemd bedrag op leverde. Skil De tegenspeler van het Hogereind was de De Ruyterstraat in Oude schild. Daar kreeg men de opdracht om in twee uur tijd zoveel mogelijk vliegers te maken en op de dijk op te laten. Elke echt vliegende vlieger was goed voor f350,-. Ook hier had het team onder leiding van Robbin van Sambeek niet over medewer king te klagen. Bedrijven en particu lieren gingen razendsnel aan de slag met stokjes, papier, plastic en touw. Heel wat vliegers mislukten omdat ze te zwaar waren of het verkeerde model hadden, zodat ze met de lucht in wilden. Hoewel menige voorbij ganger bij het tellen niet veel verte kwam dan 150, deed de organisate niet kinderachtig en stelde vastte zich 234 vliegers in de lucht bevoe den, goed voor f81.900,-. Een reportage van de Texelse'Stras op stelten'-aflevering wordt donder dag om 20.30 uur uitgezonden doe RTL4 als onderdeel van een live programma vanuit Baarn. De uitztf ding wordt bijgewoond door d Texelse teams, die nog dezeltó nacht weer op Texel terugkeren me de 'Zeester'. Op vakantie in Hongarije kwam ze negen jaar geleden een indigo- stof tegen waar ze meteen weg van was. Ze kocht de met de hand bestempelde lappen van de kékfestömester maar wist niet wat ermee te doen. Via een cursus bij Riet de Ridder kwam ze op het idee de stukjes aan elkaar te naaien en er een quilt van te maken. Een verslaving was begonnen. Deze maand exposeert Marita van Onzen haiar patchwork in Burgwal 37. Haarman Bertus toont er zijn aquarellen en pasteltekeningen. Het grootste deel (f94.500,-) kwam van het kleine De Waal dat de op dracht kreeg om in twee uur van het Hogerend éen groot terras met zo veel mogelijk stoelen en tafels te maken Vijfhonderd gulden werd uit geloofd voor elke set van één tafel, vier stoelen, vier consumpties en vier personen. Al dat meubilair werd on der leiding van het team dat aange voerd werd door Paul van Heer waarden letterlijk overal van Texel naar De Waal gesleept. Volgens Van Heerwaarden was de medewerking van het publiek verbluffend. Zowel bedrijven als particulieren gaven hun spullen mee in goed vertrouwen dat ze wel weer terug zouden komen. Ronselen Het probleem was echter om elke set voldoende (dus met vier personen) bemand te krijgen. Geen methode werd geschuwd om daarvoor volk het dorp in te krijgen. In andere dorpen werd met de luidspreker geronseld en zelfs op de veerboot werden de pas sagiers opgeroepen om toch maar zo snel mogelijk naar De Waal te gaan. Bij het kruispunt Laagwaalder- Jan de Waard kwam in 1903 voor tere schaal de Goede, Ouwe. Rus- hel eerst naar het eiland. In augus- tigeTijd in ere Ie herstellen. Eender tus 1958 vierde hij dus met alleen middelen daartoe Is het Illumineren zijn 78ste verjaardag, maar ook het van gevels en stoepenPer adver- feit dat hij 55 jaar als veekoopman tentie wordt de ondernemers toege- het eiland bezocht. DeTexelse Cou- roepen: Texelaars let op Uw saecki rant bezocht hem op de maan- Wat is het hier's avonds doods'. dagse markt, waar de jubilaris 'zich hoort men de gasten vaak zeggen het geestrijk vocht in verantwoorde Help dit veranderen! Laai ook bij mate goed liet smaken.' avond van Uw huis, tuin, straat ot Augustus 1958 was ook de maand dorp een warme sfeer uitgaan. Het waarin het nieuwe kanaal door pol- komt in de eerste plaats Uzelf en der het Noorden werd gegraven. Uw dorp ten goede 'Door dit kanaal zal voortaan het Ook had in augustus 1958 'een be- overtollige vocht uit het centrum woner van badplaats De Koog van het eiland in de Waddenzee zelf een bouwsel gewrocht.')...), dat worden geloosd Het oude Zwin. zo ongeveer de functie van recep- waarin voor de vogels zoveel te tie moest vervullen.' Het bouwsel genieten valt, zal in tact blijven.' De was echter 'hoogst detonerend en Texelse Courant steekt dan ook de zonder de vereiste gemeentelijke loftrompet over het samengaan van vergunning opgetrokken.' De eige- 'natuur' en 'cultuur'. 'Ook in de om- naar werd gelast het gebouw te geving van dat gemaal (Waaien- verwijderen. Toen deze sommatie burg) heeft men de geit en de kool in de wind werd geslagen, 'ver weten te sparen, want in het Kuil scheen de politie om de eigenaar heeft men de nieuwe afwatering op diens nalatigheid attent te ma- een gezellige kronkel gegeven De ken. Donderdagmiddag werd eenden en andere watervogels besloten hel gebouwtje, dat de ge- zwemmen er even lustig rond als hele omgeving ontsierde, af te bre- voor de stemming over het al dan ken. De politie hield hierbij toezicht mei ruilverkavelen van het oude om incidenten te voorkomen.' Texel.' De heren Schalkwijk en Welboren En in Den Burg werd de Texelse zagen diezelfde week de moderne kap in ere hersteld en wel door 'de tijd aan hun ogen voorbijtrekken heer J. Nauta. fotograaf-winkelier, toen zij 'woensdagavond om kwart Weverstraat, hoek Parkstraatvoor tien en donderdagavond om 'Twee van zijn personeelsleden zijn kwart over tien vanaf de iedere maandag ter gelegenheid Fonteinsnol zowel een raket als van de markt getooid en gestoken een kunstmaan langs hel uitspan- in oud-Texelse klederdracht "Inmid- set (zagen) schieten. De raket vloog dels zijn er al stemmen opgegaan m vergelijking met de kunstmaan in middenstandskiringen om op gro- erg langzaam TE KOOP Jn. Smit, Kaapsweg 0 59 Tel. 309, Oosterend De kenner kiest Den Hoorn Telef 252 'Wil die mijnheer met die grote auto het parcours achteruit verlaten', klinkt het door de luidsprekers en gehoorzaam draait de chauffeur ach teruit de Mulderstraat uit, de Achtertune in. 'Wij wisten helemaal niet dat dit was,' verontschuldigt hij zich even later. 'We kwamen gewoon het dorp in. bleek de hele boel ineens afgezet.' Maar het mag dan mis schien niet overal groot en opvallend zijn aangeplakt en bekendgemaakt, zodra paardenhoeven door de smalle straten van Oosterend klon ken, stroomde het publiek toe. Van alle kanten kwamen ze, in de eerste plaats natuurlijk de vaste kliek, de trouwe volgers van de competitie, maar ook de paardenliefhebbers en de toevallige voorbijgangers. De vijfde wedstrijd om het Texels kam pioenschap ringsteken, vrijdag avond in Oosterend, mocht zich in een behoorlijk publieke belangstelling verheugen. Er waren veel bekenden, wat tezamen met het zachte zomer weer zorgde voor een prettige en ongedwongen sfeer. Desondanks werd niet minder fel om de punten gestreden De wagens - paarden, koetsiers en steeksters allemaal fraai opgetuigd - draaiden vanuit de Peperstraat de Oranjestraat in om onmiddellijk in volle vaart op de drie ringen af te stuiven. Het publiek hield de adem in als de sabels werden geheven en menigmaal weerklonk een vreugdekreet als het rinkelend op de grond vallen van de ring (ten teken dat de steekster had gemist) achterwege bleef. En er werd goed gestoken. Piet Bakker, die een thuis wedstrijd speelde, eindigde met steekster Sara Keijser als eerste, na een barrage met Marieke Bakker. Keijser miste geen enkele ring, ter wijl de gaststeekster van Bakker in de toeristenronde ook nog een ring wist te bemachtigen Leome Moor, de steekster van Marieke Bakker, miste een ring in de barrage, waar door deze aanspanning op de tweede plaats bleef steken. Een voerbon van Cavo/Latuco was er voor de tiende plaats, Renske van derTempel en Sara Monster De gast steekster van Van der Tempel, Els Zwanepol. miste geen enkele ring, wat ook haar een aandenken ople verde. De snelste combinatie was die van John van der Zwaag, die in 9.78 seconden van de eerste naar de derde ring reed. Hij ontving een prijs die beschikbaar was gesteld door Sieme Keijser. De prijs voor de bestgaande pony of paard (beschik baar gesteld door Timmerbedrijf Richard Bousma) ging naar Lady Blue van Annemarie van der Fiier en Kelly Geus. De volgende steekwedstrijd wordt donderdag in Den Hoorn gehouden, aanvang 19.00 uur, opstellen aan de Kleiweg Over veertien dagen volgt dan de finale op de folkloremarkt in Den Burg, waar de Texels kampioen bekend zal worden Het klassement wordt nu aangevoerd door Gerard du Porto met 35V4 punt, op de voet ge volgd door Lisanne de Leeuw met 34'/2 punt. De derde plaats wordt bezet door John van der Zwaag, Frans Bakker en Piet Bakker uit Oosterend, allen met 29'/4 punt De rest van het klassement loopt erg uiteen, mede doordat niet alle deel nemers alle wedstrijden hebben ge reden. Met nog twee wedstrijden te gaan, kan het nog spannend worden. Eddie Pool heeft met zijn nieuwe zeilpartner Arjen Van der Plas jr. het eerste succes behaald. Het catamaranduo werd met de Nacra Inter 18 derde op het Nederlands Kampioenschap dat zondag voor de kust bij Scheveningen werd gehou den, Een trotse vader Dirk keek vanaf de kant toe hoe zijn zoon over drie manches naar het brons zeilde. 'Ik heb een enorme bewondering voor deze prestatie.' Dirk werd zelf met zijn nieuwe éénmansboot, de Inter 17, kampioen in de open klasse, de groep zeilers die niet in de andere categorieën valt Dinsdag 10 augustus Vanaf vandaag tot en met donder dag 19 augustus zijn er dagelijks voorstellingen van circus B. Renz in de grote tent op de Nikadel in De Koog. Deze beginnen om 19.30 uur Kaarten zijn verkrijg baar bij de VVV en bij de balie van vakantiecentrum De Krim. De gemeenteraad houdt vanaf 19.30 uur een openbare vergade ring in het raadhuis. In de RK-kerk van De Cocksdorp begint om 20.15 uur een zomeravondconcert met Helma van der Hoek (fluiten) en Henk Gijzen (orgel). In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13 30 uur). De Koning en ik (13.30 uur), Asterix en Obelix (16.00 uur), Wild Wild West (16.00, 19.00 en 21.30 uur) en Nottmg Hill (19 00 en 21 45 uur). Woensdag 11 augustus Vanaf 10.00 uur wordt een rond leiding gegeven op het fort de Schans nabij Oudeschild, Op gave en inlichtingen bij het Maritiem en Juttersmuseum, tel 314956 In zwembad Molenkoog begint om 15 00 uur het open Texels kampioenschap 'bommetje'. Deelname staat open voor ieder een die tenminste het A-diploma bezit. In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), De Koning en ik (13 30 uur), Asterix en Obelix (16 00 uur), Wild Wild West (16.00, 19.00 en 21 30 uur) en Notting Hill (19.00 en 21.45 uur). Donderdag 12 augustus Om 14.00 uur begint vanuit 'De Schuilhut' achter de NH-kerk van De Koog een historische route en kerkentocht Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen door gaans met anderen meerijden In Den Hoorn begint om 19.00 uur de zesde wedstrijd om het Texels ringsteekkampioenschap Het IVN-Texel organiseert een wandeling door de Bollekamer, onder leiding van Jan Ravensti|n. Deze begint om 19 30 uur bij de ingang aan de Witteweg en is toe gankelijk voor iedereen. Voor ver dere informatie, tel. 311445. RTL4 zendt het televisiepro gramma 'Straat op Stelten' uit, dat werd opgenomen in Oude schild. Aanvang 20.30 uur. In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), De Koning en ik (13.30 uur), Asterix en Obelix (16.00 uur), Wild Wild West (16.00, 19.00 en 21.30 uur) en Notting Hill (19.00 en 21.45 uur). Vrijdag 13 augustus In Cinema Texel draaien Kabou ter Plop (aanvang 13.30 uur), De Koning en ik (13.30 uur), Asterix en Obelix (16.00 uur), Wild Wild West (16.00, 19.00 en 21.30 uur) en Notting Hill (19.00 en 21.45 uur). In verband met de te verwacht, drukte zet Teso donderdag envr.' dag tussen 9.35 uur (vanaf Texeij en 16.05 uur (vanuit Den Helden een extra boot in Op Texel dient het verkeer vrijdag tussen 9 00 et 17.00 uur rekening te houden rug een half tot anderhalf uur wad», tijd: in Den Helder verwacht Tes- vrijdag tussen 13.00 en 17.00 ui wachttijden lot een uur. Er is veel te doen op Texel. Kijk niet alleen in deze agenda, maar ook naar het overzicht iii cfe Vakantiekrant, die gedu rende de maanden juli en au gustus wekelijks verschijnt Veel van de daarin vermelde evenementen en activiteiten zijn ook voor Texelaars interes sant. De gratis Vakantiekrai» wordt verspreid als bijlage van de Texelse Courant en is daar naast voor iedereen los verkrijg baar op zon 150 plaatsen op het eiland. De Vakantiekranl verschijnt alleen op Texel. Hoogwater te Oudeschild Di. 10 7.55 en 20.56 u. Wo. 11 9.04 en 22.06 u. Do. 12 10 16 en 22.56 u Vr. 13 10.55 en 23.47 u. Za. 14 11.24 u. Zo. 15 0.10 en 12.16 u. Ma 16 0.30 en 12.46 u. Di. 17 13 05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur# der hoogwater De zon komt 19 august* op om 06.28 uur en gaat onder om 20,H uur 11 augustus nieuwe maan, 13 augus tus springtij. de bijpassende stofjes en kleurei En dan begin ik te naaien. Ik wit veel mogelijk met de hand te Oorspronkelijk werd patchwork n reststoffen of oude kleren gedss 'Tegenwoordig is het een lus hobby. Als ik kleding gebruik, dani het vooral jeans.' In hun woning in De Koog hebbent beiden hun eigen werkkamer 11 Marita met een quilt bezig is,i Bertus even verderop te aquS leren. Geliefde objecten zijn des nig originele Texelania als de vut toren, het Hoornder kerkje ei schapenboeten. Maar Bertus is (fan ook pas twee jaar bezig. Eenhertsfc Dennenbos springt er in positieve i uit. net als de stillevens v bloemenvazen. waar hij zich ma op is gaan richten De les van Hanneke Peetoom té hem goed gedaan. 'Je moet niette) zijn en het erop dun/en gooien.4 gaat steeds beter.' Inderdaad1 toont een geslaagde aquarel dei een half uur is gemaakt. 'Schilden geeft me rust als ik gespannen te en energie als ik vermoeid ben. Bart Bosd a kal laapt la oadarkeod I Het exposerende echtpaar voor een quilt bij Burgwal 37. 'Als ik over de markt of in een win kelstraat loop moet ik altijd even stofjes kijken en vooral voelen. Als ik bij iemand op bezoek ben. wordt ik onrustig en denk ik- ik had nu ook met mijn quilt verder kunnen werken. Het is echt een verslaving.' Bertus: 'Op vakantie of in de trein neemt ze haar werk ook altijd mee. Ze is wel een maand bezig met het uitzoeken van de juiste kleurcombinaties.' Engelengeduld heb je ervoor nodig, het met de hand aan elkaar naaien van stofjes en het doorstikken van de motieven, ofwel, patchwork. De aldus vervaardigde doeken, die als beddensprei, foulard of kunstwerk aan de muur dienstdoen heten quilts. Marita: 'Met een beetje groot kleed ben ik al gauw een half jaar zoet. (Foto Bon Bosch, Eerst zoek ik een motief uit en dan De Oudeschilders op de dijk bezig zoveel mogelijk zelfgemaakte vliegers in de lucht te krijgen. ,FccoH*rr<*&*f Kont U Mot matig mtt ona p Wi| uedao U ook gaan* do olig»br*ld» SOLEX lelde. SOLEX, da g«pn|ad« b tl. 349.50 &4UJ1bc l« regaUa eaar U«r «rraaaa Sol» Service-uallon Fa. F. ZEGEL Zn., Den Burg, Telefoon 150

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2