Noors gezin kan eindelijk rouwproces voltooien Na 16 jaar duidelijkheid over schipbreuk iazetteer v TEXELSE J couRANT Lijken aangespoeld Active role for schooner 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE Texelaartjes VRIJDAG 13 AUGUSTUS 199' 'Die toeristen moeten ook met brutaler worden', dacht Bert Koning toen hij maandag vanuit zijn kantoortje in het Maritiem en Jutters Museum naar buiten keek en een man in een geelT-shirt over het hek zag klimmen. De insluiper bleek een Noor en een broer van de jonge vrouw die op 1 februari 1983 schipbreuk leed met de Deense schoener'Activ' en levenloos aanspoelde op hetTexelse strand. Samen met zijn vader, moeder en vriendin was hij opTexel om meer te weten te komen over de omstandigheden waarin hun zus en dochter het leven had gelaten. Met hulp van Bert Koning volgden ze het spoor terug. We schrijven dinsdag 1 februari 1983 Het halve eiland is in rep en roer Het is al weken stormachtig weer, de buitenste duinenrij wordt bijna iedere dag een paar meter smaller, de strandpaviljoens bij paal 9, paal 12 en paal 21 dreigen in de golven te verdwijnen en bij paal 14 ligt nog steeds de op 18 januari ge strande kotter KW 149. In het Natuur Recreatie Centrum (het huidige EcoMare) zit Bert Koning te werken De Stichting Texels Mu seum had de Oudeschilder eigenlijk bij het Maritiem en Jutters Museum gedetacheerd, maar omdat daar nog geen centrale verwarming is, had directeur Gerrit de Haan hem aange raden zijn spulletjes maar bij elkaar te rapen en lekker warm bij hem op kantoor te komen zitten. Aan het begin van de middag vertelt De Haan zijn medewerker dat hij thuis, in de aangrenzende dienst- bungalow, een gloednieuwe scanner heeft staan Het apparaat moet nog worden geïnstalleerd, een karwei dat hij zelf met denkt te kunnen klaren. Misschien dat Bert, die de nodige kennis van maritieme zaken heeft en zelf ook een scanner heeft, hem daarbij zou willen helpen.. Het tweetal is net bezig de frequen ties van de kustwacht, de vuurtoren en de waterpolitie in te toetsen als een spoedbericht van Schevenmgen Radio binnenkomt, de Deense schoener 'Activ' verkeert in proble men, op zo'n 31 kilometer ten west- noord-westen van Den Helder. Om eventueel in de buurt varende sche- oen naar de plek des onheils te diri geren, wordt het bericht met regel maat herhaald. 'Het schip maakte water en het was heel slecht weer, met een kolkende zee, dus er was duidelijk wat loos', herinnert Koning zich. Het verslag van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij over het jaar 1983 bevestigt zijn lezing: 'De kapitein meldt dat zijn schip water maakte en dat hij sleepboot hulp wenste Het was bar slecht I Dondaröagochtend zijn op hat strand van Taxal bij paal 23 an 24 de stoffelijke overschotten aangespoeld van aan man an een vrouw, vrijwel zeker afkomstig van de vergane Deense schoener „Activ". Koning belt ondertussen snel naar huis om zijn moeder opdracht te geven de aan zijn eigen scanner gekoppelde bandrecorder in te scha kelen. 'Dat doe ik altijd, gevoelsma tig, als ik denk dat het nodig is. Ik bewaar al die banden.' Dat Konings intuïtie hem met in de steek laat, blijkt al gauw: 'De berich ten bleven elkaar opvolgen. We kon den de gesprekken tussen Sche- veningen Radio, het marineschip en de reddingboot prima volgen. Het is een beetje raar om zo te noemen, nu we weten hoe het is afgelopen, maar je kunt rustig zeggen dat Gerrit de Haan met zijn neus in de boter viel. Hij wist niet wat hij hoorde. Dat er zulke berichten uit zijn nieuwe Scannertje kwamen. Je begrijpt, we zijn geen van beiden meer de bun galow uitgeweest.' Met de Deense schoener, die te kam pen heeft met golven van zo'n der tien meter hoog, gaat het niet goed, blijkt ook uit het verslag van de KNZHRM. 'Om 14 08 uur meldde kapitein Bruntze dat de bemanning in de dinghy ging- Korte tijd later ver klaarde de Evertsen dat zij in het rampgebied was aangekomen. Daar bij werd Suzanna geadviseerd terug te keren, daar de Activ inmiddels gezonken was en de schipbreukelin gen ogenschijnlijk levenloos in het water dreven. Een reddingvlot dreef leeg voorde wind weg. Later slaagde een helikopter erin één man op te hijsen, maar die bleek te zijn over leden. Pogingen om ook de anderen uit het water te halen, werden ernstig bemoeilijkt door de hoge, wilde zee en moesten rond 18.00 uur wegens duisternis worden gestaakt.' SOUTH KENT Een artikel in een Deense krant over de activiteiten van de eigenaar van de Activ De vrouw links op de foto Is Kristin Skagemo. Rechts haar vriendin Helle Bay. wier lichaam nooit is gevonden, in het midden Benny Joergensen, die de dans ontsprong. weer, er stond een noordwesterstorm die nog verder aanwakkerde. Kapi tein Bruntze zag de toeptand van ztjn schip niet ernstig in, maar toen het slagzij maakte die opliep tot ongeveer 40 graden, kreeg hij het be nauwd Om 13.50 uur gaf hij nood seinen. Onmiddellijk stegen helikop ters op van de vliegbasis De Kooy en verliet de mrb. Suzanna Den Hel der Ook Hr. Ms Evertsen, die in de buurt van de Activ voer, zette koers naar de opgegeven positie. Schipper Kramer besloot via het Westgat naar buiten te gaan. In volle zee gekomen kon wegens de ruwe zee niet volle kracht worden gevaren. Dwars van de Zuiderhaaksboei gekomen werd de bool plat opzij geworpen en sloe- den de motoren af (dit gebeurt door middel van kwikschakelaars bij een helling van 100 graden). Zij werden zo spoedig mogelijk weer gestart en stekend werd vervolgens koers ge stuurd naar de Activ' waarop nummers staan, werd voor onderzoek meegenomen.' Bert Koning kan zich deze vondsten nog goed herinneren.'De marine had het vlot zelf kapot geschoten, om verwarring te voorkomen. Stel dat een schip het had gevonden, dan was er misschien wel weer alarm geslagen Op een gegeven moment was toch wel duidelijk dat niemand het zou overleven. Je moet beden ken dat het februari was. Dan hoef je maar even in zee te liggen om door onderkoeling te sterven. In de dagen na de redding speuren ook Bert Koning en Gerrit de Haan het strand af. 'In een oude jeep. Die sloeg regelmatig af en dan was het nog een hele toer om hem weer aan de praat te krijgen. Het was elke keer weer een opluchting als dat lukte, want je zal er maar staan als de vloed opkomt. Uiteindelijk hebben we nog heel wat balken en planken ge vonden en ook het bergen van het dak van de kajuit hebben we mee gemaakt.' De Haan is zo onder de indruk van de ramp, dat hij niet aarzelt om ook 's avonds het strand op te gaan. 'We hadden een soort zoeklicht bij ons. Niet zo'n ding op dak, dat je met eén knopje van binnenuit bedient. Nee, Henk Brugge, die ook mee was, hing met de lamp uit het raam om bij te lichten. Eén keer kwam er van de andere kant zomaar een motor aan- gescheurd. We verschoten ervan. Het was Hans Bremer. Ik geloof niet eens dat hij zijn licht aan had.' Twee dagen na de ramp worden bij paal 23 en 24 de stoffelijke over schotten van een man en een vrouw gevonden. De vrouw is de 22-jarige Kristin Skagemo, wier vader, moeder en broer zestien jaar later naar Texel komen om het spoor terug te volgen. Vrijwel vast staat dat zij en de man nelijke drenkeling de rubberboot heb ben kunnen bereiken. Wanneer ze wordt gevonden, is ze gedeeltelijk ontkleed en heeft ze een T-shirt in haar vuist geklemd. 'Waarschijnlijk heeft ze geprobeerd de helikopter of het marineschip te waarschuwen. Maar die rubberboot was niet geel of oranje, maar grijs. Onbegrijpelijk. Waarschijnlijk hebben de redders hen helemaal niet gezien.' Volgens Jan Uitgeest, die destijds ook aan de scanner gekluisterd zat, heeft Koning het bij het rechte eind: 'De helikopter wist niet hoeveel men sen er precies aan boord waren, begreep ik uit de radioberichten. Als ze dat wel hadden geweten, hadden ze natuurlijk doorgezocht. Dat meisje en die jongen zijn in de rub berboot gekropen en vervolgens overleden. Dat bootje is pas onder de kust omgeslagen, op een breker of in de branding. Dat moet zo zijn, anders waren ze met zo vlak bij el kaar aangespoeld.' In Denemarken doet de ramp onder tussen veel stof opwaaien. Het 57 jaar oude schip was eigendom van de particuliere onderneming Tvind, die met alleen schepen, maar ook boerenbedrijven, scholen en een zie kenhuis bezit en als doel heeft een alternatieve gemeenschap te vor men. 'De schepen worden gebruikt als opleidingsvaartuigen, maar zijn volgens de voorzitter van de Deense zeeliedenbond allemaal „drijvende doodskisten", bemand met onerva ren bemanningsleden. De Activ was de laatste paar jaar al vaker lek ge raakt en ook de andere schepen hebben met moeilijkheden te kam pen gehad', meldt het rapport van de KNZHRM. Cor Ellen laat de familie Skagemo de foto's zien die Jan Uitgeest destijds maakte van de berging van de rubberboot waarin Kris tin overleed. (Foto Ben k<? Een foto uit de Texelse Courant van vrij dag 4 februari 1983 die bewijst dat het in derdaad bijzonder hard had gewaaid: de windmeter van Jan Uitgeest had snelhe den van bijna 14 op de schaal van Beaufort geregistreerd. (Folo are/vol Toxotso Courant) De voorzitter van Tvind verklaart voor de scheepsraad dat de Activ een goedgekeurd schip was. dat de bemanning zeer ervaren was en dat naar zijn mening de Nederlandse redders met snel genoeg waren uitgerukt. 'De laatste beschuldiging heeft het Deense tijdschrift Ude og Hjemmer in een uitgebreid artikel duidelijk weerlegd', aldus de KNZHRM Het schip had enige maanden in Dover gelegen, maar moest op korte termijn in haar thuishaven Nyborg terug zijn voor een rondreis met wat we nu 'randgroepjongeren' zouden noemen. Op 31 januari besloot ka pitein Jórgen Bruntze, die nog maar 27 jaar oud was, zee te kiezen. Aan boord waren verder vier mannen en drie vrouwen, onder wie Kristin Skagemo en een vriendin Beiden hadden net hun opleiding tot lerares afgerond en hoopten met het bege leiden van de kinderen de nodige werkervaring op te doen De weerbe richten waren slecht en verschillende deskundigen adviseerden de kapi tein op beter weer te wachten. Die dacht echter dat het allemaal wel mee zou vallen en zeilde uit, met het bekende gevolg Eén man werd (dood) opgepikt door een helikopter, Kristin Skagemo spoelde aan op Texel, evenals één van de mannelijke opvarenden Een ander werd veel later gevonden op het strand van Terschelling. De vier overige bemanningsleden hebben naar alle waarschijnlijk een zeemansgraf gekregen Slechts één man ontsprong de dans, doordat hij daags tevoren om nooit duidelijk geworden redenen besloot niet aan boord te gaan 'In november van dat jaar hebben we in het Maritiem en Jutters Museum een expositie ingericht rond de Activ. Eén van de collectiestukken was het dak van de kajuit', vertelt Bert Ko ning Hij zou nog veel aan de gebeur tenissen terugdenken, maar met het inrichten van de expositie leek de schipbreuk geschiedenis te zijn ge worden. Tot maandag jongstleden, toen de broer van Kristin Skagemo ('Ik heb zijn naam helaas met gevraagd') plotseling voor Konings neus stond, samen met vader Sören en moeder Ruth en zijn vriendin 'Ze waren eerst bij de politie geweest en die had ze doorverwezen naar het mu seum Ze waren zondag al geweest, maar toen waren we gesloten. Toen we maandag weer dicht waren, was die jongen over het hek geklommen, misschien in de hoop dat hij een medewerker zou treffen Ik heb ze eerst maar koffie aangeboden en gevraagd wat hun relatie met de Activ was. Gelukkig sprak die jongen Engels. Hij vertelde dat ze het na zestien jaar hadden kunnen opbren gen om het spoor terug te volgen. Kennelijk was de tijd rijp.' Koning wist nauwelijks wat hem overkwam 'Ik heb ze eerst mijn per soonlijke ervaringen verteld. Over de storm en over de berichten die we over de scanner hadden gehoord Het stond me allemaal nog duidelijk voor de geest, maar ik had nooit gedacht na zestien jaar nog eens Het dak van de kajuit van het rampschip, kort nadat het door de strandvonderij was geborgen. (Fotoarcteet Texelse Courant) familie van een slachtoffer tegen over me te krijgen. Ik kreeg het ei benauwd van.' In de expositieruimte leidde de Oudeschilder de familie langs de diverse spullen die nog aan de Activ herinneren, waaronder het dak var de kajuit. 'Als je zag met wat voor emoties ze er langs liepen Ondertussen bleef Koning vertellen en antwoorden op de vragen van de Noren. 'Ik had de overtuiging dat ze bijna niks wisten. Ik vermoed dat ze destijds bijna geen informatie heb ben gekregen van de maatschappij omdat die in de clinch lag met de verzekering. Het leek wel of alles wat ze hoorden nieuw was.' Uiteindelijk besloot Koning dat zijn gasten nog mee moesten naar hoeve Flora, waar de rubberboot te genwoordig ligt waarin Kristin' Skagemo dus waarschijnlijk haar laatste adem heeft uitgeblazen. Mt plakboeken erbij vertelden ook Jan: Uitgeest en Cor Ellen wat ze zich herinnerden van die gedenkwaardige dagen in februari 1983. Op een foto die ze de familie cadeau dederj. staat de rubberboot op het moment dat die wordt geborgen 'Ik heb me regelmatig afgewend. Op zulke mo menten word je heel klein Maar het was het enige wat je nog voor die mensen kon doen', vertelt Koning Niet lang nadat de foto was overhan digd, vertrokken de Noren, die ook nog de toezegging kregen van Ko ning dat ze de banden krijgen met het radioverkeer. 'Eerst werd er heel weinig meer gezegd, daarna zijn ze weggegaan Het was ze te veel ge worden', vermoedt Koning. Twee da gen na de gebeurtenis is hij nog steeds een beetje timide. Maar één ding weet hij zeker: 'Ik ben nóg meer overtuigd geraakt van de waarde van de jutterij. Dingen die aanspoe len vertegenwoordigen méér dan ai leen de waarde van het materiaal. Die betekenen iets voor mensen Joop Rommets Nog dezelfde avond spoelt in de buurt van De Koog een groot reddingvlot aan, waarvan aanvanke lijk wordt gedacht dat het afkomstig is van de Activ. Later blijkt het ech ter te zijn afgeworpen door het marineschip de Evertsen, om te die nen als markeringspunt voor de zoe kende helikopters. Een dag later is het wel raak, meldt de Texelse Courant van 4 februari 1983 'Klaas Uitgeest vond om half twaalf tussen paal 22 en 23 een vier meter lange rubberboot met op de houten spiegel het opschrift Activen de naam van de thuishaven, Nyborg Ook werden enkele luiken en deuren gevonden die van de Deen afkom stig zijn. Vanuit een marinehelikopter werd op de Hors een reddingvlot waargenomen, dat woensdag middag door de wipperploeg van De Koog werd geïnspecteerd Het was totaal vernield. Alleen de luchtfles Enige en algemene kennisgeving Onze bijzondere moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder Jo Backer-van Putten weduwe van Albert Backer Tzn. a Den Haag, 12 februari 1909 t Texel, 7 augustus 1999 is overleden op de gezegende leeftijd van 90 jaar. Wil en Jan Theo en Pietie Bert kleinkinderen en achterkleinkinderen Naar wens van de overledene heeft de crematie in besloten kring plaatsgevonden. 11 augustus 1999 Correspondentie-adres: A. Backer, Buytengors 56, 1791 WR Den Burg. Onze karakteristieke buurvrouw is zaterdag 7 augustus op 90-jarige leeftijd overleden Tante Jo Wij zullen u niet gauw vergeten. Ben en Hennie Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje Emma Emma Lena Tine Zadeits 27 juli 1999 André Bosman Pauline Zadeits 2901 Richard Road Wichita Falls, Texas 76308 USA Niek Kuip en Margriet Jonkergouw willen u laten weten dat zij op vrijdag 20 augustus 1999 om 13.30 uur in het huwelijk zullen treden in het gemeentehuis van Texel De kerkelijke inzegening volgt hierop in de paro chiekerk van de H. Johannes de Doper te Den Burg. Wij zouden het leuk vinden u te zien op onze recep tie die gehouden wordt van 20.00 tot 21.30 uur in restaurant Theodorahoeve, Kogerstraat 26, Den Burg. Westerweg 45, 1797 RE Den Hoorn, Texel. Cadeautip Wanneer de spraak ingehouden wordt spreken de ogen, de blik zegt wat woorden nooit kunnen zeggen. mayat khan Hierbij willen wi| u bedanken voor de grote belang stelling en hel medeleven na het overlijden van mijn man en onze vader DIRK JACOB KEIJSER Betty Keijser-Liedermooij en kinderen Texel, augustus 1999 Op 27 juli 1999 is om 22.38 uur bij volle maan geboren Wiske Dochter van Joost Overmaat en Mariëtte Smit Ertskade t/o 125 a/b Koophandel 4 1019 BC Amsterdam tel. 020-4193354 Bedankt lieve mensen voor al uw kado's, inte resse en Inzet Onze trouwdag zal hier door een prachtige herin nering blijven. Sander Isabel van Heerwaarden Heel veel dank voor de vele kaarten, bloemen en andere attenties tij dens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij thuis komst. Nely Koorn-Kramer Te koop: Citroën zx Advantage 1.4i, bj. '92; Seat Terra Van 8 300 km, bj '95; Mazda 323 Hatchback 1.6i, bj '91; Citroèn MX 2.0i, 16V, open dak en airco, bj. '95; Citroën CX 25 GTi, bj '88, Citroën Xantia 1 8i. bj '94 Garage Nagy, De Koog, tel 317567. Bij Hans van der Klift vind je glas als Kunst en glas voor iedere dag. Satellietinstallaties - Repa ratie/Verkoop SCT, 311 777. Kinderfietsen te koop door inruil verkregen Vermeul en Bikes, tel. 319213 Leren omgaan met Word Windows of Excel!!! Bel voor ons cursusaanbod naar TCA 318489. Veemarkt Den Hoorn Donderdag 19 augustus Opgave tel. 319638/ 319369. Te koop Peugeot 205 Generation 4-'97 Tel 06- 53312201 Compl. nw. rolbouw- steiger8m h. x2,5m. Lx 1,35m. br. 2750,- en nw lederlook 2- 3-zits bank stellen. div kl. van ƒ750. voor 545,- Gratis bezorging op Texel Tel 0488 - 483488. Disney Parijs voordeel Nu in Sequoia Lodge voor de prijs van Hotel Santa Fe; of in de Newport Bay Club voor de prijs van Hotel Cheyenne Geldig voor aankomsten op 20. 21 en 25 tot 28 augustus. Kom snel naar Reis- buroTexel Holland Inter national. Beter In Service. Cursus Windows bel TCA Cursus Word 97 bel TCA Cursus Excel bel 318489 T.k.: Volvo 240 DL, tech goed, APK-gekeurd. ine acc ƒ2000,- Tel 315517 Verkoop/reparatie van ra dio. tv, video. Service Cen ter Texel, 311 777. Waar bent u zondag middag om 15.00 uur? Natuurlijk bij de Worstel- tent! Zondag 15 aug.: Ewoud Adriaans speelt en zingt Nederlandstalige Rock en Blues. Smitsweg 6, Afslag 11 Houtbouw „It Paradyske B.V., Noordbergum Frl Voor sierlijke autogarages tuinhuisjes, schuren, paardenboxen, loodsen, enz Gemaakt uit 32 mm gg vuren geïmpregneerd ra bat. Alle maten mogelijk, rechtstreeks vanaf de fa briek. Info en folders 0511 - 474655, fax 0511-475711 Is uw leren jas aan nieuwe voering of zakken toe? Wij worden van dit werk nooil moe Schoenmakerij Sleutelservice Van Osch, Weverstraat 88, Den Burg, tel. 313901. Een cadeautje van Texel moet Texels voelen Zo'n boet of vuurtoren van Hans van der Klift is puur Texels De electrische fiets al eens geprobeerd9 Kom langs voor een proefrit op een Sparta of Yamaha. Vermeulen Bikes, tel. 319213 TCA pe's, netwerken, printers, software eigenlijk alles Bel TCA Oosterend 318489. Interieur al een andere kleur! Autospuiterij Betsema. Sony- dealer SCT, 311 777. Wintersport, al diverse programma's binnen, o.a Arke. OAD, de Jong Intra en Neckermann En u krijgt bij ons de gratis kieswijzer met alle info over de skigebieden Kom langs bij Reisburo Texel Hol land International, beter In Service. KLM prijsverlaging naar Aruba, Bonaire, Curasao en St. Maarten Nu al retourvluchten voor 1299.- Let op Het aantal stoelen is beperkt, wacht dus met te lang want op=op. Reisburo Texel Holland International. Beter In Ser vice.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3