Koger pinautomaat breekt Raborecord Raad wil Sonnevanck op monumentenlijst Fr - Waddenvereniging ziet kustiandschap bedreigd carmoon Schaduwraad wijkt weer af van gemeenteraad WfL Expositie in Waddenwinkel Asielzoekersopvang Walden Noord met half jaar verlengd Texelse Schaduwraad TEXELSE^ COURANT Nieuwe toeristentelling op komst? Goed jaar voor uchtvaartmuseum Eindelijk'groen' oorVanTatenhove foonkamer mag niet worden uitgebreid Druk golfweekend Catamaranzeilen Groene routes weer open texelseIIcourant Adverteren? Alternatieve Xrouwlocatie...? CO A is op zijn hoede voor Knippenberg Bouwzaken als architecten? Wat ik zeggen wou. 'Cavia's' VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1999 pin automaat van de Rabo- Bnk in De Koog heeft in juli niet inder dan 20.000 transacties [werkt. Daarmee is het de meest ibruikte automaat van alle Ne- irlandse vestigingen van de abobank. De Texelse directeur m de bank Leo Timmers ziet in registratie door de Texelse de n-automaten mogelijkheden om de toekomst een idee te krijgen m de toeristische drukte op het land. mg jaar kwam de geldautomaat in Dorpsstraat met 16 000 transac ts al met stip binnen in de top drie nde meest gebruikte Rabobank- nautomaten. Dit ]aar steeg het aan- transacties met 26 procent en roverde de automaat de eerste aals Het apparaat bediende in juli middeld 28 klanten per uur, de tchtelijke uren meegeteld •I Luchtvaartmuseum heeft over langstelling ruet te klagen Dms- b werd de 10-jarige Peter Brouwer •Heerenveen welkom geheten als nduizendste bezoeker van 1999. il gebeurde enkele dagen eerder in vorig jaar. De jeugdige liefheb- t kreeg gratis toegang en mocht aandenken een boek uit de win- van het museum meenemen, waardering voor de tentoonstel- gis over het algemeen groot, con iferen de vrijwilligers van het mu- m Afhankelijk van (onder meer) leeftijd, gebruiken de bezoekers verschillende terminologie om hun instemming blijk te geven, sten als 'Mooi'en 'Interessant'sie- i het gastenboek, maar ook 'Tof1' iheeft er jaren geduld voor moe hebben, maar nu mag K. van lenhove uit De Koog van de ge- sente een stukje openbaar oen kopen. in de tachtiger jaren vroeg Van enhove, die op Wintergroen 30 om het stukje gemeentelijke tussen zijn huis en dat van ian H. van Daalen. De ge- mle hield de boot af omdat het Éid inzake verkoop van gemeen- openbaar groen aan particulie- nog moest worden ontwikkeld, sin 1994 was dat beleid er, wat Van Tatenhove reden was om nieuw een verzoek in te dienen, igebruikelijke gang van zaken in 'n geval is dat omwonenden wor- o benaderd om te vernemen of zij enlueel bezwaar hebben tegen de itoop. De omwonenden vonden best maar wilden ook wel een lik gemeentelijk groen hebben van de gegadigden was A iltoo die een stuk grond achter zijn hing Duinroosstraat 22 wilde over men, maar tegelijk bezwaar akte tegen de verkoop van grond Van Tatenhove omdat hij snde dat deze er een parkeerter- nvan zou maken. Daardoor stag- erde de transactie met Van 'enhove. Met de andere gegadig- n uit de buurt kwam de overdracht ilrond, reden voor Van Tatenhove nota bene als eerste belangstel- J had getoond, om zich ongelijk handeld te voelen. Door deze mis- nmng greep hij naar een oneigen- middel hij maakte bezwaar tegen kapvergunning die een andere per uit de buurt nodig had om de or hem verworven grond bruikbaar maken Dat leidde weer tot een or hem met bedoelde blokkering a de verkoop van de andere grond- ikken. Hij was daarover boos maar 3de er zich noodgedwongen bij sr. Hij kwam echter opnieuw in fetoen andermaal in deze omge- 9 een overdracht van openbaar Kn tot stand kwam. Nu was de per mevrouw A. Voerman B en w 'en nu zorgen dat de zaak rond ml De verkoop van groen aan de 'en Schoo en Van Daalen wacht 9 op overleg tussen de twee over precieze verdeling gevolgd door '"artikel 19-procedure. Beyert uit Den Burg mag de Wnkamer van zijn huis Bea- hlaan 149 niet uitbreiden. B en willen wel meewerken aan een "tedure waardoor op deze 'aats de bouw van een serre 'Wijk wordt. W wil zijn huis aan de voorkant "•ouwen (met 2,70 meter) omdat '"oor ruimtegebrek aan de achter- te onmogelijk is. Deze uitbreiding ■erschrijdt de voorgeschreven rooi- "maar deze vormt geen belemme- '9 voor een serre 'Je zou verwachten dat door de toe nemende pin-betalmgen in winkels en restaurants het gebruik van de geldautomaat zou afnemen. Het te gendeel is het geval', aldus Timmers Hij tekent' daarbij aan dat de recentelijk ingevoerde mogelijk heid van gebruik van de automaat door houders van een giropas het beeld enigszins vertekent Verder heeft de tijdelijke sluiting van de nabijgelegen geldautomaat van de ABN-AMRO in het derde weekend Op golfbaan De Texelse vinden ko mend weekend meerdere activitei ten plaats De Texelse golfclub houdt de clubkampioenschappen match- play. Bovendien worden zondag (vanaf 11.30 uur) de Bullet longest drive-wedstrijd en de Rabo puff-kam- ploenschappen gespeeld. De op brengst van eerstgenoemde wed strijd is voor Jeugdgolf Nederland, die van de laatste voor de Stichting Handicart, die tegen een kleine ver goeding elektrische golfkarren ver huurt aan minder-valide spelers. van juli een kleine verstorende in vloed gehad op de 'score' van de Rabo-automaat. Het verloop van de transacties over de verschillende weken van juli be vestigt het vermoeden dat de zomer- drukte op Texel relatief laat op gang is gekomen Het aantal uitgiften was in de eerste week nog 363 per dag en nam toe tot 820 per dag in de laat ste week Zou het aantal geregis treerde transacties geen betrouw bare, eenvoudige en goedkope manier zijn om het aantal toeristen dat Texel bezoekt te bepalen? Op Duitse waddeneilanden wordt de drukte afgeleid van het aantal harde broodjes dat de bakker verkoopt. De Teso-tellingen zeggen met alles over de verblijfsduur van de toeristen, een onderzoek als Monitor Texelbezoek is omslachtig en de afdracht van toeristenbelasting is geen betrouw baar instrument omdat met alle Het strand (en het water) bij paal 33 staat komend weekend in het teken van de open Texelse kampioen schappen catamaranzeilen. Dit door de Cocksdorper Kustzeilveremging georganiseerde evenement mag zich verheugen in een toenemende be langstelling Niet alleen Texelse zeilers zullen de strijd aangaan, ook zeilers van de overkant hebben zich ingeschreven. Wedstrijdleider Aldert Houwing geeft zaterdag vanaf 10.00 uur de eerste briefing logiesverstrekkers de heffingsplicht even nauw nemen. Timmers: 'Het zou inderdaad een mooie indicator van de vakantie- drukte kunnen zijn Voorwaarde is wel dat alle banken over de gegevens van hun geldautomaten beschikken en die vrij willen geven, eventueel aan een onafhankelijke derde partij Tegelijkertijd krijgen we zo een idee van de bestedingen die worden ge daan en is de verstorende werking van het gastgebruik voor een deel uit de wereld. Je blijft dan alleen nog zitten met de Texelaars die met een pas van de ene bank hun geld bij een andere bank halen Die gegevens zijn nauwelijks te achterhalen Vanaf maandag 16 augustus zijn de 'groene' wandelroutes in het duin gebied weer voor publiek geopend Dit met uitzondering van de wandel route door de Geul. die in verband met de aldaar verblijvende lepelaars nog enige tijd gesloten zal blijven. Langeveld en de Rooy Spinbaar 6, tel. 35 26 00, fax 31 41 11. Geopend tijdens kantooruren. De gemeenteraad wil dat het col lege de mogelijkheid laat onder zoeken om het veelbesproken Sonnevanck op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Een motie daartoe werd dinsdag met algemene stemmen aangenomen. De vraag is echter of dit initiatief veel uithaalt, aangezien een even tuele bescherming geen betrek king heeft op de tuin bij het pand. Met het indienen van de motie wilde Texels Belang gehoor geven aan de bezorgdheid die op Texel is ontstaan naar aanleiding van berichten dat Albert Heijn de villa wil kopen om in de tuin drie woningen te bouwen en een parkeerplaats aan te leggen, zodat de parkeerproblemen voor de nabijgelegen supermarkt zouden worden opgelost. In een toelichting verklaarde fractievoorzitter, Dick Drijver dat de belangstelling voor cultuurhistorie groeit, ook op Texel, en dat zorgvuldig moet worden om gegaan met het eigen erfgoed. 'Er verdwijnt veel en dat is soms onont koombaar, want je kunt met alles behouden. Maar waar dat wel moge lijk is, moet je zorgen dat het ook gebeurt.' Texels Belang kreeg de steun van zijn collega-raadsleden, die zich echter wel afvroegen wat de waarde van de motie is. Zowel Maria van der Spek (VVD), Hans Roeper (PvdA) als Arthur Oosterbaan (GroenLinks) merkte op dat de plannen van Albert Heijn slechts betrekking hebben op de grond eromheen en dat tegen huizenbouw in de tuinen rond het pand in ieder geval weinig te doen valt, aangezien het bestemmings plan daar in voorziet. Jan Koolhof (CDA) stemde ook in met de motie, 'De invloed van de zee stopt niet bij dijk' is de reden die de Wadden- vereniging opgeeft om landelijk actie te voeren voor behoud van het kustlandschap in de drie noor delijke provincies. Het open karak ter ervan moet behouden blijven, alsmede de typische verschijnse len die zich voordoen waar zee en land en zoet en zout water elkaar ontmoeten, zoals de kwelders en de bijbehorende flora en fauna. Op Texel wordt 'De andere kant van het wad' belicht door een ten toonstelling en drie uitgezette fietstochten. In de Waddenwinkel aan de Wilhel- mmalaan opende burgemeester Gel dorp dinsdag een expositie die tot stand is gekomen met medewerking van Werkgroep Landschapszorg Texel. Zij ontkurkte een fles Waddenzeewijn, vulde de glazen van genodigden en toostte op de schoon heid en het behoud van het land schap en haar bewoners - geen on belangrijk detail gezien de niet bepaald onverdeelde sympathie die eilandbewoners voor de natuurbeschermingsorganisatie voe len. Geldorp roemde gebieden als de Muy en de Slufter en beloofde dat er op Texel nimmer hotels zoals in Benidorm gebouwd zullen worden. Vervolgens stapt zij over op een dumdoornsapje - 's avonds moest zij nog een raadsvergadering voorzit ten. De kleine expositie toont aan de hand van foto's, kaarten, teksten, maquettes 'en voorwerpen uit de natuur de landschapselementen die volgens de Waddenvereniging de moeite van het beschermen waard zijn. De verschijnselen - polders, dij ken, schapen, broedende vogels, planten, boetenen tuinwallen - komt de recreant tegen wanneer hij één van de drie fietstochten aflegt die in het kader van de beschermingsactie zijn uitgezet. Zij voeren langs de Waddendijk, de Texelse zuidpunt en de oude noordpunt Directeur Hans Revier 'We willen la ten zien hoe mooi het waddengebied is waar we ons sterk voor maken, zodat het publiek er meer waardering voor krijgt en hel landschap uitein delijk wordt erkend en beter wordt beschermd.' Het is misschien een beetje vreemd om de eilandbewoners te wijzen op de fraaie omgeving waarin zij wonen Die zien zij immers vrijwel dagelijks. 'Met name in de zomer komen hier veel toeristen. Het is voor ons van belang dat we ook de tienduizenden vakantiegangers goed voorlichten', verklaart Revier. Zijn vereniging ziet windturbines, nieuwbouwwijken, in dustrieterreinen, tuinbouwkassen en gasboringen als bedreigingen voor het kustlandschap en vecht tegen 'dit oprukkende gevaar' De expositie is te zien aan de Wil- helminalaan 30 in Den Burg en op werkdagen van 10.00 tot 18 00 uur toegankelijk, op zaterdag tot 17.00 uur. Ook de fietsroutes, campagne kranten en brochures zijn in de Waddenwinkel verkrijgbaar WE MOETEN ADVERTEREN IN HET Umo >K HE6 RL WflT IQEFOES LUISTER TEXEL W6L6HRRL W6T Einde EEN HwOLfeHRRHElOS ONDERZOEK!'- pw feOUOr TEXEIVERWES Bi "TOCH DlCHrftD DC 7ILTE ZEELUCHT OM DE KIST EN ER I* NIET6 MEEtf^WflTUMtST EN WRT DRCHT "JE VflN DEZE, 'TEXELS MART-WERK maar vond die eigenlijk nauwelijks nodig: 'Wij hebben er alle vertrouwen in dat het college er alles aan doet om Sonnevanck te bewaren.' Hans Roeper deed er zijn beklag over dat de raad zo laat was geïn formeerd over de onderhandelingen met Albert Heijn. Hij tekende aan dat met de motie niet zoveel wordt ge vraagd van b en w, aangezien er weinig tegen kan worden gedaan als de (nieuwe) eigenaar van Sonnevanck niet akkoord zou gaan met een plaats op de monumenten lijst. Wethouder Daan Schilling beloofde er alles aan te zullen doen om Sonnevanck zoveel mogelijk te spa ren. Hij liet doorschemeren 'voor waarden' te willen stellen aan het meewerken aan de aanleg van een parkeerplaats. Daarvoor is toestem ming nodig om van het bestem mingsplan te mogen afwijken Over de kwestie wordt verder ge sproken in de commissievergader ingen van komende week. De opvang van asielzoekers op Walden Noord bij Oosterend gaat in ieder geval door tot en met 11 februari 2000. Het Centraal Opvangorgaan Asielzoekers (COA) heeft het contract met Wal den Noord Conferenties van Theo Knippenberg met zes maanden verlengd en een optie genomen op nog een half jaar. Het COA heeft zo zijn problemen gehad met Knippenberg maar wil niet ver trekken van de voormalige Bartiméushoeve. Het COA vindt de locatie uitstekend en kampt bo vendien met een capaciteitstekort. Volgens ingewijden komt Knippen berg veel afspraken met het COA niet na. Zo moet hij zorgen voor vol- 'Houden ze op deze manier wel genoeg tijd over voor hun eigen lijke werk?' Met enige zorg vroeg Arthur Oosterbaan (GroenLinks) dinsdag tijdens de raads vergadering of de gemeentelijke afdeling bouwzaken niet te veel hooi op de vork neemt. Maarten Smit en Frans Lugtmeijer van deze afdeling zijn verantwoorde lijk voor de plannen voor een nieuw schoolgebouw in De Cocksdorp en de renovatie van dorpshuis het Eierlandsche Huis. Die zijn enthou siast onthaald door alle betrokkenen, constateerde ook Oosterbaan, maar hij vroeg zich af of het wel zo van zelfsprekend is geweest dat bouw zaken deze klus zelf heeft geklaard. 'Ze fungeren daarmee eigenlijk als architectenbureau Volgens wethouder Schilling heeft het werk van bouwzaken met onder de projectontwikkeling in De Cocksdorp geleden. Hij legde uit dat er regels zijn voor het maken van 'uitstapjes' Eén daarvan is dat de eigen taken altijd voor gaan Boven dien mogen alleen plannen worden gemaakt voor gemeentelijke gebou wen en wordt nooit ingegaan op ver zoeken van derden De gemeenteraad ging volgens verwachting unaniem akkoord met de voorstellen. doende closetpapier voor de 36 asielzoekers en zou hij slechts eén rol per familie per week beschikbaar stellen. 'Ik heb dat niet gehoord, maar er zal wel een klein deel van waar zijn', verklaart Lous Visser, waarnemend directeur van de Aan vullende Opvang directie Noord- West. het onderdeel van het COA waar Texel onder ressorteert. 'Zijn gedrag moet maar eens goed onder zocht worden. Ik denk niet dat het onwil is van Knippenberg. Hij is een bevlogen man met idealen die de realiteit van de dag wel eens uit het oog verliest. Je moet in ieder geval heel erg op je qui-vive zijn met Knippenberg.' Ook de gemeente heeft de nodige problemen gehad met Knippenberg, vooral toen zijn organisatie ChildRight Worldwide nog op Walden Noord gevestigd was. Knippenberg plaatste illegaal stacaravans op het terrein en voerde verbouwingen uit zonder daarvoor de vereiste vergun ningen aan te vragen. Die zijn overi gens achteraf alsnog verleend Toen de gemeente inzicht wenste in de mate waarin zijn Nobelprijswinnaars- en kinderbeschermingsorganisatie voldeed aan de maatschappelijke bestemming die op het complex rust, vertrok een verontwaardigde Knippenberg spoorslags met ChildRight Worldwide naar Amster dam. Eerder hadden raadsleden Pieter de Groot (D66) en Maria van der Spek (VVD) al hun twijfels geuit over de motieven van Knippenberg. 'Toen wij nog contracten sloten met ChildRight Worldwide was de situa tie ondoorzichtig Nu hebben we te maken met Walden Noord Conferen ties en is de kans op belangen verstrengeling vrijwel verdwenen en zijn de afspraken een stuk duidelij ker', aldus Visser. Knippenberg was wegens vakantie niet bereikbaar voor een reactie. Bntvto van lento. Geldorp brengt een toost uit op het Texelse landschap dat zij door haar vele fietstochten steeds meer is gaan waarderen (Foto Bon Bosch) Eén zinnetje viel me op toen ik de aankondiging van de Landbouwdag las. En dat was dat Martin Kikkert volgens organisator Frans Bakker een groot aandeel heeft in het sla gen van deze dag, met z'n veertig fjordenpaarden. Nou Frans, wat moet je nu met veertig cavia'sf Zo noemde jij ze toch, toen we zo'n twaalf jaar geleden op de keuring kwamen? Ik hoor je nog zeggen: 'Dat zijn geen paarden, dat zijn cavia's.' Toch grappig dat die cavia's nu zo'n groot aandeel hadden in het slagen van jullie dag Maar ja, Frans, toen waren er nog maar een paar en die liepen praktisch allemaal bij IJs en Martin (Kikkert, red.) in het land. Maar nu, als ik een rondje ga, zie je die cavia's overal lopen. Ik denk Frans, dat je dat woord nu niet meer gebruikt, want dan trap je teveel mensen tegen het zere been. Trouwens, ik zit er op te wachten dat je er zélf een koopt. Of heb je er al een? Dat zou lachen zijn. Roel Kikkert, Den Burg. Opnieuw heeft de schaduwraad een afwijkende mening laten ho ren ten opzichte van de 'echte' gemeenteraad. Deze laatste ging dinsdag unaniem akkoord met het voorstel van het college om de Kohnstammprojecten voort te zet ten. De schaduwraad toonde zich minder overtuigd van het nut er van en stemde in met slechts een krappe meerderheid: 52,5% vóór en 47,5% tegen. De verschillen waren opmerkelijk Terwijl VVD-raadsleden Maria van der Spek en Martin Trap zich beiden achter de plannen schaarden om onder meer de harde kern van drugs verslaafden te begeleiden, toonde de schaduwfractie van de VVD zich massaal tégen Niemand die bij de vorige verkiezingen VVD stemde en nu deel uitmaakt van de schaduw raad stemde in met het voorstel Ook de meerderheid van het CDA (65%) liet weten dat de gemeente geen geld beschikbaar moet stellen De schaduwfractie van Texels Be lang was verdeeld 60% vóór en 40% tegen. En zelfs de schaduwfracties van PvdA en GroenLinks kenden een flinke hoeveelheid tegenstem mers: respectievelijk 32% en 25%. Van de schaduwfractie van D66 die 'in het echt' niet meestemde omdat het enige raadslid Pieter de Groot afwezig was, stemde precies 50% vóór en 50% tegen. De discussie in de gemeenteraad duurde dinsdag met veel langer dan vijf minuten Alle leden bleken van mening te zijn dat de gemeente moet inspringen nu de rijksoverheid waar schijnlijk besluit om niet langer geld beschikbaar te stellen voor het jon gerenwerk. De WD en Texels Be lang drongen er bij het college op aan wel de vinger aan de pols te houden 'We stellen nu wel geld beschikbaar, maar de resultaten kennen we nog niet. Eigenlijk had de evaluatie al op tafel moeten liggenverwoordde Corry Heijne Wethouder Peter Bakker, die de ver antwoordelijke wethouder Nel Eel- man verving, gaf toe dat nog niet precies duidelijk is hoeveel jongeren bij de begeleiding van het Triton en het jongerenwerk van de Welzijns- stichting gebaat zijn 'Maar dat het project zin heeft, is zeker.' Hij beloofde dat het college in de toekomst ieder kwartaal rapport zal uitbrengen De eerste evaluatie wordt in december aan de raadsle den overhandigd, beloofde burge meester Geldorp

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5