Cjroen cZwartsJexeh in het harL, Dutchtone plaatst antennes op Texel 'Een wonder dat hij er xo goed is afgekomen li: Juttersbloed stroomt al vroeg door de aderen Stelende jeugd deelt rake klappen uit Teso vlagt ook's nachts Leuke opsteker voor eigenaars locaties Auto in brand na duik in sloot TEXELSE^COURANT SEA STREET FESTIVAL TEXEL 1999 Parachutespringen Sluiting café? Mager seizoen Geduldige visser Rolstoelvakantie ris Ellen midden in aardbevingsgebied Dronken r"ennemasf BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11406 DINSDAG 24 AUGUSTUS 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Ipinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. iqNNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 310914 of 06-22 14 0276 (b.g g. 06-22 14 0275 of 06-20 31 5989) (frta ^vart Jhrli ia kt! kjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Het Paracentrum staat vanaf ko mend weekend in het teken van de Nationale Kampioenschappen Parachutespringen Het programma begint zaterdag met precisie- en formatiespringen voor viermans teams De wedstrijden duren tot en met zondag 5 september Pagina 2 De gemeente heeft de papieren ge controleerd van een drietal horeca zaken in De Koog en inderdaad over tredingen geconstateerd. Voor één bedrijf dreigt sluiting omdat het met kan voldoen aan de voorwaarden van de drank- en horecavergunning. Pagina 2 Er komen steeds minder jongeren naar het eiland en de natte horeca lijdt daaronder. Die klaagt over het gebrek aan kampeerplaatsen en een promotiebeleid dat de jeugd vergeet. Ook het afgelopen seizoen was de spoeling dun en draaide slechts een klein aantal bedrijven echt goed De 2-3-regeling heeft de agressie op straat verminderd- Toch geeft de be drijfstak de voorkeur aan een 2-4-re- geling. die beter zou zijn voor de ge leidelijke afvoer van uitgaanspubliek. Pagina 5 Niets vangen en toch genieten. Sportvisser Jan Blom (81ligt er met van wakker als de vis eens een keer tje niet wil bijten. 'Ik zit immers lek ker in m'n bootje op het wad te ge nieten van het mooie uitzicht.' Regelmatig werpt hij het anker uit in z'n bootje om z'n favoriete hobby te beoefenen. Het liefst met andere sportvissers, zoals afgelopen zater dag tijdens een viswedstrijd op het wad Pagina 6 Een handicap hebben en toch een fijne vakantie op Texel doorbrengen. Dat het kan bewees een groep gas ten die een weekje doorbracht in huize 'De Bult' van Arie en Leni Kikkert aan het Meyertebos. Het groepsverblijf is op eenvoudige wijze aangepast aan minder-validen. Het gezelschap had het reuze naar de zin op Texel. Gelijktijdig valt echter te constateren dat op Texel eigenlijk nog te weinig logiesverstrekkers hun accommodatie hebben aangepast aan gehandicapten. Pagina 7 De drie vlaggen op het opstelter rein van Teso bij de veerhaven 't Horntje wapperen ook 's nachts. Dat deugt niet want een van de vlaggen is de nationale driekleur en die hoort bij zonsondergang te worden neergehaald. Daarop wees Martin Trap (VVD) woens dag in de gezamenlijke com missievergadering van Welzijn Onderwijs en Financiën, Werken en Milieu Teso kan dus een (vriendelijke) terechtwijzing van de gemeente tegemoet zien. Bij monde van Jan Bloem laat Teso alvast weten hierop positief te zullen reageren. 'Die vlaggen staan daar om mensen op te vro lijken. niet om ze te ergeren'. (Advertentie) idi t is een wonder dat hij er zo kJ vanaf is gekomen.' Het thuis- iit op Texel haalt opgelucht m nadat bekend is geworden Aris Ellen uit Den Burg, die vakantie doorbracht in de larbeschadigde Turkse plaats de ramp zonder kleur- ieuren heeft overleeft. Het huis irin hij op het moment van de Ibeving verbleef werd wel ge en. Vrijdag keert Ellen terug l huis. maar met in over mij, ik maak meer zorgen over jullie', oor- Ellen voor zijn vertrek vorige i zondag over een verzoek van familie om zijn vakantieadres Ier te laten Hij logeerde in een van een Turks familie met wie via kennissen in contact was omen. Toen hij na aankomst via mobiele telefoon verslag deed zijn eerste vakantiebelevingen hij enthousiast. 'Hij had het lanaar z'n zin. Het was prachtig •r en het zag er allemaal mooi 'Het volgende telefoontje om 9.00 'smorgens klonk héél anders. 'Hij die nacht iets vreselijks meege- ikt', verhaalt zijn moeder. Het slriestadje Izmit, een kust- itsje aan de Zee van Marmara, i midden in het gebied te staan het zwaarst was getroffen door aardbeving die om drie uur 's hls had toegeslagen. Het huis nn hij verbleef raakte bescha- en er vielen in de omtrek veel ai en gewonden te betreuren 'Hij Jat iedereen meteen de straat op 9. Het was zo'n gekerm en gegil, dat kun je je gewoon niet voorstel lenOok een familielid van de men sen waarbij Ellen verbleef overleefde de ramp met. Via de mobiele tele foon, die hij aanvankelijk had uitge leend voor de hulpverlening, hield Ellen contact met het thuisfront. 'Ze brachten de eerste nacht buiten door en bivakkeerden de daarop dagen volgende in de bergen, waarbij zelfs in een vrachtwagen werd overnacht. Er werd brood en drinkwater ge bracht Het huis waar ze hadden gezeten was wel getroffen, maar stond nog overeind. Ze konden bin nen komen en nu zijn ze bezig om de spullen er uit te halen en naar de bergen over te brengen. Ari s blijft om daarmee te helpen. Er wordt daar zo geroofd. Ook Aris is geld kwijt, maar hij heeft nog genoeg over om naar huis te komen.' De familie Ellen volgt het nieuws uit Turkije op de voet. 'We zitten hier met de landkaart op tafel om te kij ken over welk gebied wordt gepraat.' De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 63-ja- rige man uit Borne aangehouden die volgens de woordvoerder 'in kenne lijke staat van dronkenschap ver keerde'. De man had aangebeld bij een woning aan de Postweg. Later bleek dat hij uit de omgeving van De Cocksdorp een auto had weggeno men die werd teruggevonden bij het huis waar de man voor de deur stond. Zelf kon hij daar weinig meer over zeggen. Hij wist zelfs niet meer waar hij op Texel logeerde. Een jeugdige badgaste verstaat de kunst van het jutten al op vroege leeftijd. Door de noordwestenwind lag het Texelse strand afgelopen weekend bezaaid met materiaal dat met de stroming was meegevoerd. Zeeschuim de rugschelp van de gewone inktvis lag er in grote hoe veelheden. Aan de vloedlijn ook veel riemwier. dat groeit aan de Kanaal- kust en via de stroming uiteindelijk hier aanspoelde. Van nog verder af komstig is de paardeoogboon die werd gevonden door Rob Dekker en Gerhard Cadée Het 2,5 centimeter grote tropische drijfzaad moet af komstig zijn uit Midden-Amerika. Het is niet voor het eerst dat de paardeoogboon op Texel wordt ge vonden. maar het is zeker geen al ledaagse vondst. Bioloog Cadée (tel. 313 028) vraagt anderen die een dergelijk exemplaar hebben aange troffen zich bij hem te melden. Èiel telefoneren is binnenkort opTexel ook mogelijk via het werk van Dutchtone. Concurrentie dus voor KPN en Liber- die al enige jaren op het eiland opereren en daarvoor de iige antennes met bijbehorende installaties hebben opge- it. Ook Dutchtone wil met een zestal antennes het eiland kkend' maken en heeft de locaties daarvoor uitgezocht. Als gemeente en provincie meewer ken (in een aantal gevallen is voor de bouwvergunning een artikel 19- procedure nodig omdat de antennes hoger zijn dan het bestemmingsplan toelaat) komen ze op of bij het Wezenland in Den Burg, de Eierlandse vuurtoren, hotel Opduin in De Koog, het dorpshuis in Ooster end. de haven van Oudeschild en het Licht van Troost bij de Mokbaai Zoveel mogelijk wordt gebruik ge maakt van bestaande masten en gebouwen. Tijdelijk In een enkel geval zijn die niet direct beschikbaar, zodat Dutchtone ook aanvragen heeft ingediend voor tij delijke antennes. Dat laatste geldt met name voor de locatie Licht van troost. Dutchtone wil een antenne aanbrengen in de daar vlakbij staande mast van KPN. KPN staat blijkbaar niet te trappelen om de concurrentie van dienst te zijn want de praktijk heeft geleerd dat het wel een jaar kan duren voordat de toe stemming daarvoor loskomt. Dutchtone heeft echter haast omdat krachtens de licentie die het bedrijf heeft gekregen vóór een bepaalde datum het landelijke net dekkend moet zijn. Op Texel heeft Dutchtone daarom ook aanvragen ingediend voor tijdelijke provisorische anten nes (gemonteerd in hijskranen) in Den Hoorn en op een agrarisch erf aan de Van der Sterrweg in de Prins Hendrikpolder. RadioTexel Wat betreft de antenne op het Wezenland heeft Dutchtone een deal gemaakt met Radio Texel, die daar zijn 38 meter hoge mast heeft Dutchtone mag zijn antenne daar opzetten, maar daartoe zal de hele mast op kosten van Dutchtone moe ten worden vervangen door een ste- van Radio Texel aan net 1and zal door Dutchtone worden 9en door een steviger exemplaar ^Zelfde grootte. (Foto Harry do Graaf) viger exemplaar van dezelfde grootte. De nieuwe mast wordt eigen dom van Radio Texel, die de oude aan een liefhebber zal proberen te verkopen. RadioTexel brengt voor de Dutchtone-antenne huur in rekening en heeft het recht ook antennes van eventuele andere gegadigden toe te laten. Het bestuur van RadioTexel wil dat laatste zelfs graag want er zijn interessante bedragen mee te ver dienen. Roelie Bakker-de Boer van Radio Texel:'We hopen dat Telfort en BEN zich ook zullen melden. We kunnen dat geld prima gebruiken want ter gelegenheid van ons 10-ja- rig bestaan willen we onze studio vernieuwen en dat gaat zeker f40.000,- kosten'. Bijenkorf Ook in Oosterend zal in verband met de antenneplaatsing een bestaande mast worden vervangen. Het betreft de gesloten mast naast dorpshuis De Bijenkorf waarin de sirene van de rampenwaarschuwing zit Die mast zal plaatsmaken voor een vakwerk- mast (dus een open constructie) van bijna 29 meter waarin zowel de si rene als de Dutchtone-antenne zul len worden gemonteerd. Op de vuurtoren van De Cocksdorp krijgt de antenne een plaatsje naast de vele andere antennes die al op deze toren zitten. Op hotel Opduin komt de antenne naast de lift schacht en in Oudeschild wordt ge bruik gemaakt van een der vier wind molens van Energie Noord West. Beleid De gemeente houdt er rekening mee dat nog meer GSM-ondernemers Texel in hun net willen opnemen en dus antennes willen plaatsen. Al geruime tijd geleden heeft het col lege zich voorgenomen niet al te makkelijk te zijn bij het toelaten van deze 'bouwwerken', vooral niet in het landschappelijk kwetsbare buiten gebied. Een aanvraag voor een antennemast in De Koog is al eens geweigerd met het advies uit te zien naar een bestaand hoog gebouw. Dat advies werd opgevolgd en de an tenne doet het daar prima. Een zénder van de mobiele telefonie bestrijkt een cirkelvormig gebied met een doorsnee van zes kilometer. Dat betekent dat het grootste deel van het buitengebied van Texel kan wor den bereikt als de zendmasten in de dorpen staan, zo blijkt uit een kaartje met cirkels dat ambtenaren van de gemeentelijke afdeling Ruimte en Wonen hebben gemaakt. Op grond daarvan zullen verzoeken om (per manente) antennemasten in het buitengebied over het algemeen worden geweigerd. Maar ook in de dorpen wil men het aantal obstakels beperkt houden, dus worden aanvra gers gesommeerd zoveel mogelijk samen te werken en gebruik te ma ken van bestaande masten en ge bouwen voor zover dat geen monu menten zijn. Een groep van zeven tot acht va kantie vierende jongeren uit Maarsbergen die zich te buiten is gegaan aan diefstal en mishande ling is donderdagavond in De Koog door de politie in de kraag gegrepen. Aanleiding was een knokpartij waarbij zonder enige reden twee vakantiegangers in el kaar werden geslagen. De mishandeling vond donderdag middag plaats rond half vijf op het fietspad langs de Pontweg bij De Koog. Het groepje van zeven, in de leeftijd van 14 tot 17 jaar, passeerde De brandweer moest er maandag morgen rond 4 00 uur aan te pas komen om een in brand staande auto van een 32-jarige Texelaar te blus sen De man was op weg naar Oosterend voorbij De Waal met zijn voertuig in de berm geraakt en be landde na een stuurcorrectie zo'n honderd meter verderop in de sloot. Volgens omstanders probeerde hij het voertuig daarna weer te starten, maar zelf sprak de chauffeur dat tegen. Feit is dat de motor, waar schijnlijk door weglekkende benzine, vlam vatte en de auto in lichterlaaie kwam te staan. De bestuurder en zijn mede-passagiere wisten het voertuig tijdig en ongedeerd te ver laten. De brandweer kon niet verhin deren dat het wrak vrijwel volledig uitbrandde Volgens buurtbewoner Henk Tjepkema was het sinds zijn komst naar De Waal ruim een kwart eeuw geleden al de vijftigste auto die in de betreffende bocht te water raakt al fietsend drie leeftijdgenoten, waar bij de agressie zich aanvankelijk beperkte tot scheldpartijen. Het drie tal probeerde snel weg te fietsen, maar de zeven jongens zette de achtervolging in. Nadat twee van de jongens waren ingehaald, begon het groepje op hen in te slaan en te schoppen, waarbij behoorlijke klap pen werden uitgedeeld. Eén van de drie wist te ontkomen en zocht zijn toevlucht in een boerderij, van waar uit de politie werd gewaarschuwd Toen de amokmakers dat in de ga ten kregen, gingen ze er snel van door. Aan de hand van de signale menten kon de politie de daders nog dezelfde avond aanhouden in de Dorpsstraat in De Koog Ze werden meegenomen naar het bureau, waarop ze de mishandeling beken den. Toen ze nader aan de tand werden gevoeld, bleek dat ze ook diverse diefstallen op hun kerfstok hebben die vorige week zijn ge pleegd Het betreft fotocamera's, honkbalpetten, kettinkjes, zonnebril len, flessen drank en andere spullen. De jongens zijn in verzekerde bewa ring gesteld Het wrak van de auto die langs de Oosterenderweg in de sloot belandde en daarna m brand vloog (Polo Gerant Timmerman

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1