Cjrocn "Zwartsjexels in het harL, ZEGEL Verhuurders halen fietsen zelf weer op Verzet tegen schuur bij Het Torenhuis De Veij doet gooi naar wereldtitel Heen met de fiets, terug met de bus Texelaar ernstig gewond bij aanrijding Hoofdweg Te veel gedronken Badminton T E X E LS E^COLI RANT EUROMASTER Inbraak in Restaurant Texels Woodstock De aftrap Murw zitvlees Muzikaal cadeau Tot dusver weinig animo extra service' Brandstichting Weer sanctie tegen eethuis in de Koog OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11408 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1999 TEXELSE^COURANT Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS 158.60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) Stockcar-coureur Martijn de Veij uit Oudeschild heeft zich ge plaatst voorde wereldkampioen schappen stockcarracen op 18 september in het Engelse Coventry. De Texelaar kwam als beste uit de vier wedstrijden die dit seizoen werden gehouden in Sint Maarten onder auspiciën van deACON. Hij veroverde 149 pun ten. op korte afstand gevolgd door Peter Ruig uit Aartswoud die 147 punten verwierf. De drie besten van het klasse ment worden naar Engeland af gevaardigd. De Vey veroverde ook het club kampioenschap Bepalend daar voor was het puntentotaal dat werd behaald bij de wedstrijden van Sint Maarten en Callantsoog gezamenlijk. De foto toont De Veij op zijn stockcar ti/dens de voorstelronde bij de laatst gehouden autocross op Texel. fFpfoASf) Met éen bier en twee rum-cola ach ter de kiezen kroop een 19-jange man uit Vijfhuizen zaterdagnacht in De Koog achter het stuur van zijn auto. Bij aanhouding door de politie om 4.10 uur 's nachts bleek hij volgens de ademtest anderhalve keer de toe gestane hoeveelheid alcohol in z'n bloed te hebben. Het leverde hem een rijverbod op tot 8.10 uur de vol gende ochtend. Badmintonclub Texel hervat maan dag 6 september het seizoen. Onder leiding van trainer Nico Groot uit Den Helder worden wekelijks van 19.00 tot 22.00 in sporthal Ons Genoegen badmintonavonden gehouden. Nieuwe leden zijn welkom. (Advertentie) (jnn 'wartvjrxth ia btf inirb Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: E DE EUROPESE BANDENSPECIALIST KOMPLETt WONINGINRICHTING des NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. **icht it op het erf van Het Torenhuls, vanaf de Fonteinsweg. De schuur is gepland achter het pleintje links. (Foto Harry do Graaf) Restaurant De Verrekieker bij de passantenhaven in Oudeschild heeft van vrijdag op zaterdag voor de tweede keer in ruim een jaar bezoek gehad van inbrekers. De daders for ceerden de deur met een stuk ge reedschap dat diezelfde nacht was weggenomen bij een bedrijf uit de buurt De inbrekers gingen er van door met de kluis, waarin wisselgeld en telefoonkaarten waren opgebor gen. Ook werd een hoeveelheid klein geld elders uit het bedrijf weggeno men. De totale buit wordt geschat op ƒ2.000.-tot ƒ3.000,- waarna de ambulance en verschil lende brandweerwagens snel arri veerden. Het kostte de nodige moeite om het slachtoffer uit zijn benarde positie te bevrijden. De brandweer legde een loopplank uit over de steile sloot en moest de takken van een struik afza gen die de doorgang belemmerden. Nadat een infuus was aangebracht werd de Texelaar met de grootst mo gelijke voorzichtigheid door het portierraam op de brancard getild en naar de ambulance gedragen. Voor dat de ziekenwagen wegreed kreeg de gewonde een tweede infuus toe gediend en werd zijn hoofd gestabi liseerd en verbonden. De operatie werd gadegeslagen door de Hoorn der, die gezeten tegen een ANWB- wegwijzerpaal daas toekeek, maar even later toch ook wel weer kon la chen De locatie was met linten afge zet, maar enkele nieuwsgierige eilandbewoners trokken zich daar mets van aan en werden door een boze agent weggestuurd. Een auto- Strenderpop ademde zaterdag een beetje de sfeer van het legendarische Woodstock-festival. Muziek, peace and love in Oosterend. Pagina 2 Nog even en het is zover: de aftrap voor een nieuw voetbalseizoen. In een uitgebreide special wordt een rondgang gemaakt langs alle Texelse clubs om de personele wijzigingen in kaart te brengen en de ambities, kan sen en problemen van de teams te analyseren. Een must voor iedere voetballiefhebber. Pagina 6/7 De tien mannen en één vrouw die zondag van Vaals naar Texel fietsten hielden murw zitvlees over aan de 360 kilometer. De leden van Tourclub Taxi 312000 wachtte een feestelijk onthaal. Pagina 7 Het Brabantse Hoforkest De Schuim koppen heeft het afgelopen weekend opgetreden bij de Texelse Bierbrou werij, hotel De Pelikaan en café-res taurant 't Oude Veerhuis. Het ging om een tegenbezoek dat de musici brachten nadat de brouwerij dit voor jaar in Chaam hun jubileumfeest opluisterde door het gelijknamige Texelse biertje Skuumkoppe te tap pen. Het orkest beloofde een bezoek aan Texel te brengen en verbleef hier van vrijdag tot en met zondag. De re centelijk heropende brouwerij be loonde de eerste horecazaken, die haar bier op de tap hebben aangeslo ten, met een optreden van De Schuimkoppen mobilist zou even later de weg- afzetting negeren en eigenhandig de oranje pilonnen verwijderen om zijn weg te kunnen vervolgen. Een takelwagen probeerde tever geefs tot twee keer toe het busje van uit verschillende posities uit de sloot te trekken. Nadat ook de lier van een brandweerauto aan het busje was bevestigd gaf het vehicel zich gewon nen. dag naar De Cocksdorp heen en weer rijdt, zodat de fietsen vanzelf meekomen.' Volgens Heijne kleven er de nodige praktische bezwaren aan het roulatieplan. De fietsen moeten bij terugkomst worden gecontroleerd. Een verhuurder als Van der Linde heeft daar wel kijk op, maar anderen letten veel minder op eventuele ge breken. Veel huurders zijn zó makke lijk. Ze flikkeren de fiets neer en ver trekken.' i Wie een fiets wil huren op 't Horntje en na een stevige rit het rijwiel wil inleveren in De Cocksdorp om per bus weer terug te keren (of andersom), kan dat al de hele zomer doen. Fietsenverhuurders Heijne en Van der Linde bieden hun klanten - bij wijze van proef - deze service al sinds de aan- »ang van dit seizoen. Verhuurbedrijf Bruining aan de Brink 0 De Koog haalt de fietsen op uit alle dorpen op het eiland hi levert er een retourticket voor de bus bij. Inmiddels is het tijd om voorzichtig de balans op te maken. 'De animo is minimaal. Er hebben maar enkele tientallen mensen ge bruik van gemaakt', constateert Corrie Heijne. Ze ziet hierin Ide bevestiging van haar scepsis over het plan van de Werk groep Duurzaam Toerisme, die 1.500 gesponsorde ruil- lietsen in elf depots verspreid over het eiland wil onderbren gen. 'Je kunt er eigenlijk niet voor naar De Eocksdorp rijden om de fietsen 's rronds op te halen', oordeelt Heijne iet het experiment dat inmiddels sikele maanden heeft geduurd. 'We add en al zo onze vermoedens over (•beperkte animo voor deze service. Jaar je kunt er als verhuurder natuur- naast zitten. Laten we gewoon naar kijken hoe het loopt', zeiden we (gen elkaar. Klanten die bij één van side bedrijven een fiets huren, be- alen vijf gulden voor deze extra ser ies. We vertellen de klanten dat we feze service hebben en ze kunnen liook lezen, omdat we het aanprij- n. Maar ondanks dat was de animo nng. Ik denk dat de afstanden op eiland gewoon te klein zijn, maar Sviel ook al te concluderen uit een bport dat een student van de Tech- sche Universiteit had gemaakt in a kader van Duurzaam Toerisme, lok bij verhuurbedrijf Van der Linde soben zich, ondanks de reclame nor deze service, slechts enkele entallen gegadigden gemeld. 'We ebben een bordie staan, maar de mmo is nihil. Het leek een leuk idee. raar in de praktijk werkt het anders. Jaar héél weinig mensen willen van- De Cocksdorp naar de andere ant fietsen en dan weer met de fiets tmg. Meestal huren ze een fiets en «Jgen een route van de VW. Voor Jj feenkele fiets die op 't Horntje blijft ilaan kan je ze eigenlijk niet steeds 'een en weer rijden. Het is dat Heijne »n personeelslid heeft dat toch elke :en 39-jarige bewoner van een huis de Weststraat in Den Burg stak rfijdagmiddag rond 15.00 zijn woning nbrand. De volledige inboedel ging Saarbij verloren en de binnenkant van fe woning liep forse schade op. Het uur werd ontdekt door een buur- rouw, die de brandweer waar schuwde De bewoner die even later loor de politie kon worden aange houden verklaarde de brand zelf te 'ebben gesticht. De brandweer foagde erin het vuur te blussen. Verhuurbedrijf Bruining aan de Brink werkt niet samen met genoemde bedrijven, maar startte in samenwer king met de NZH dit jaar een service waarbij huurders hun fietsen op tien verschillende plekken op het eiland hun rijwiel kunnen achterlaten Voor drie gulden leverde de Koger ver huurder er een kaartje bij voor een enkele busreis terug. 'Er werd naar deze service gevraagd', aldus medewerkster Petra Dijker. 'Maar toch is er volgens mij niet veel gebruik van gemaakt, al kan ik het niet helemaal overzien, want ik werk hier op deeltijdbasis. Misschien dat het in het voor- en naseizoen beter gaat lopen.' Een service waarvan vaker gebruik wordt gemaakt is, het wegbrengen van fietsen naar het ver trekpunt van klanten, bijvoorbeeld naar hun verblijfsadres in een vakantiepark. awumwiw worut un oe auro genaaia. Amouiancepersoneel en brandweermannen werkten eendrachtig samen. (Foto BonBo*x) 'Het is eigenlijk een voorziening voor slecht weer. Voor de wind naar De Cocksdorp en met de bus weer te rug, We hebben er nog met echt mee aan de weg getimmerd, maar ik denk dat het straks wel gaat lopen', aldus Carla Spigt.. Niet iedereen is blij met de plannen van W.Bakker en C. Rijntjes om bij hun woning Westerweg 78 een garage/berging te zetten. Want het gaat hier om het uit 1578 daterende 'Torenhuis', de laatste woning van het voormalige dorp De Westen dat als zodanig op de monumen tenlijst van het rijk is gezet. Het terrein rond het gebouw is boven dien aangewezen als archeolo gisch monument, omdat in de bo dem de resten zitten van de dorpskerk van De Westen en het daarbij behorende kerkhof. Als iemand een dergelijk terrein wil bebouwen moet een procedure wor den gevoerd waarbij ieder in de ge legenheid wordt gesteld om bezwaar te maken. Het bouwplan gaat vervol gens met deze bezwaren naar de provincie en naar de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) die het eindoordeel vellen. Deze procedure wordt dus ook in dit geval gevoerd. Hoewel de termijn pas op 6 september afloopt, staat al vast dat tegen het plan bezwaar zal wor den gemaakt. De vereniging 'Tien voor Texel' vindt de voorgenomen bouw van de schuur van 10x5 meter op 15 meter afstand van Het Torenhuis aan de kant van de Fonteinsweg een grove aantasting van het landschap en het monumentale geheel. Dit ondanks het feit dat de opdrachtgevers hun best hebben gedaan om het gebouw passend in de omgeving te krijgen. Het bouwkundig bureau Kuip uit Oudeschild ontwierp voor hen een ouderwets aandoende gepotdekseld houten schuur met stenen trasraam en een dak van 45 graden met oude Hollandse pannen. Tien voor Texel vindt onder andere de grootteverhouding tussen hoofd- en bijgebouw onjuist. Het geplande bij gebouw is met zijn 50 m2 en puntdak niet zo heel veel kleiner dan dan het ruim 120 m2 grote Torenhuis. Meewerken aan het bouwplan vindt Tien voor Texel strijdig met het ge meentelijk beleid dat gericht zou zijn op aandacht en zorg voor zaken van cultuurhistorisch belang. Thans is Het Torenhuis met directe omgeving een der weinige plaatsen op Texel die nog met zijn aangetast. De vereniging vraagt zich ook af hoe het mogelijk is geweest dat de eigenaars vlak bij de plek waar de schuur moet komen een pleintje hebben aangelegd ('zelfs voorzien van een verkeerszuil') hoe wel de vorige eigenaar wegens de monumentale status 'geen schop in de grond mocht steken' Die vorige eigenaar is F de Jong uit De Koog. Hij heeft zich in een beden king richting gemeentebestuur ver baasd en kritisch uitgelaten, ook over wat er nu al rond het gebouw wordt toegelaten. In de 34 jaar dat hij er woonde heeft hij geen enkele bouw activiteit mogen uitvoeren en werd tegen hem opgetreden toen hij bezig was met klein graafwerk in de tuin. Een 69-jarige Cocksdorper is gisterochtend ernstig gewond ge raakt bij een aanrijding op de krui sing Hoofdweg-Slufterweg, waar bij hij met een supermarkt-busje in de sloot belandde. Naar het zich liet aanzien werd hij met een ge broken arm, een hersenschudding en hoofdletsel naar het ziekenhuis overgebracht. Een 52-jarige auto mobilist uit Den Hoorn kon ter plekke aan een hoofdwond worden behandeld. Beide voertuigen wa ren total-loss. Het ongeluk deed zich voor toen de Cocksdorper uit de richting van de Postweg over de Slufterweg reed en de Hoofdweg overstak zonder voor rang te verlenen aan het busje van IBS-Oele-Schoo dat uit De Waal na derde. Volgens omwonenden ging de aanrijding gepaard met een harde knal die in de wijde omtrek was te ho ren. De Citroen Jumpy werd met enorme kracht in een belendende sloot geslingerd. Automobilisten die het ongeluk zagen gebeuren hebben per mobiele telefoon 1-1-2 gebeld. Ook het andere busje kan naar de schroothoop. Burgemeester C. J. Geldorp heeft opnieuw besloten een sanctie op te leggen aan een eethuis in De Koog. De politie constateerde vo rige week dat dit 'ontnuchterings- bedrijfna half drie 's nachts nog klanten in de zaak had en binnen liet. Het eethuis moet gedurende vier weken een uur eerder geslo ten zijn (01.30 in plaats van 02.30 uur). De sanctie ging afgelopen vrijdag in. De betreffende ondernemer liet in de nacht van maandag 23 op dinsdag 24 juli om circa 02.45 een klant via de achteringang van de zaak binnen. Op dat moment waren nog twee andere klanten binnen. De politie bekeurde de ondernemer met een proces ver baal. Het betekende de tweede over treding van het sluitingsuur in korte tijd. Omdat de man de vorige keer al was gewaarschuwd dat bij herhaling een straf zou volgen, heeft de burge meester besloten een bestuurs rechtelijke sanctie op te leggen. Zij volgt hiermee het beleid zoals dat met politie en justitie is afgesproken. Afgelopen maandag kreeg een ander eethuis in De Koog dezelfde sanctie opgelegd.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1