Jeugd, politie, gas en een jachthaven 3 Historische grafkelder wordt columbarium Urnentuin en kindergraven op algemene begraafplaats TEXELSE coURANT, Jazzdans Oosterend Remington 25 Bakkers Ijzerhandel The red buil Koelkasten? Gebr. Schoort ervaren naaister De Buteriggel Orkest Les Lunettes openen «De Veel medewerking voor 'multicultureel' HBO-opleiding niet 's avonds Lezing over zelfgenezing P Kerkdiensten Medische zorg Willem Kikkert signeert boek Meditatief tekenen oud Papier Beatrixfonds Aantal crematies blijft groeien □□□□□□QÖW VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1999 Gaasbeek bezig in de grafkelder kort na de herontdekking in 1985. Rechts de nis. Een uit ca 1700 daterende grafkel der in de Hervormde kerk van Den Burg wordt momenteel geschikt gemaakt voor het bijzetten van urnen met de as van overledenen. Dit columbarium zal binnen enkele weken in gebruik genomen kunnen worden. De kelder, die zich vlakbij de hoofd ingang bevindt, werd in januari 1985 ontdekt aan de hand van verwijzin gen in een archiefstuk. De onder grondse gewelfde ruimte van 3.22 meter lang, 1.72 meter breed en 1.70 meter hoog. werd gemaakt in op drachtvan Jan Hasselaar, baljuw van Texel. Totaal acht leden van zijn fami lie werden erin bijgezet, waaronder hijzelf en een zoon. De lijkkisten wer den net iets boven de vloer van de kelder op ijzeren stangen geplaatst. Het was gebruikelijk dat vooraan staande families in de kerk hun 'ei gen' grafkelder hadden. In de kerk van Den Burg zijn er totaal drie. Het begraven van lijken in kerken werd in 1828 landelijk verboden. Boodschap Nan Bij de restauratie van de kerk in 1952 werd de kelder van Hasselaar volge stort met zand. Na de herontdekking 14 jaar geleden werd hij door Rienk Gaasbeek en Nan Huisman weer leeggehaald. Daarbij kwamen geen bijzondere dingen aan het licht, afge zien van wat botresten en metalen hengsels van lijkkisten. De gravers hielden het daarom voor gezien en gooiden de kelder weer vol. Als aar digheidje voor latere speurders liet Nan Huisman een glazen pot achter met daarin wat muntstukken, enkele nummers van de Texelse Courant, een kerkliturgie uit die tijd, een foto van hemzelf en een tot bezinning stemmend briefje: 'Ga vlug naar bui ten, geniet van het Texelse land. Het leven is maar kort. Leef maar vrolijk met veel geloof, hoop en liefde. Want dat is Gods bedoeling en wil met u en uw geliefden'. De glazen pot van de inmiddels over leden Nan kwam deze week dus weer aan het licht maar zal een defi nitief plaatsje krijgen in de nis van de grafkelder. ROB Het begraven van lijken in een kerk is nog steeds verboden, maar het bij zetten of begraven van urnen met as van overledenen levert geen proble men op, afgezien van het feit dat voor graafwerk in de kerkbodem toe stemming nodig is van het Rijks instituut voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. Voor het opnieuw openen van de kelder is die toestem ming verkregen, onder voorwaarde dat aan de kelder zelf mets wordt veranderd. Wel mogen tegen de wanden van de kelder planken wor den gemaakt waarop de urnen wor den geplaatst. In de kerkvloer komt een eikenhouten luik waardoor de kelder eenvoudig opnieuw is te ope nen als weer een nieuwe urn moet worden bijgeplaatst. Tussentijds be zoeken van de kelderruimte is echter met mogelijk. Het plan om de kelder tot columbarium te maken ontstond toen bleek dat meerdere kerkleden de wens hadden dat hun as in de kerk zou worden begraven. De eerste urnen die hier worden geplaatst zijn die van Marie Wieten en Annie van Wessem. Wat betreft het kerkbestuur is in de dood iedereen gelijk. Ook de as van mensen van andere levens beschouwing is welkom in de Her vormde grafkelder Klarina Combé start op dinsdag 14 september met de lessen jazzdans en bewegen voor volwassenen. Jazz- dansen wordt gegeven op dinsdag en donderdagavond. De jongste groep komt dinsdag van 18.45 tot 19.45 uur aan bod, direct gevolgd door de volwassenen (19.45 tot 20.45 uur). De tieners kunnen donderdag van 19.00 tot 20.00 uur terecht. De lessen bewegen op muziek voor vol wassenen worden dinsdag van 21.00 tot 22.00 uur gegeven. Voor aan melding en Inlichtingen: Klarina Combé. tel. 318 617 Het seizoen 1965 was voorbij; de 'zes leden van de bereden groep Apeldoorn van de Rijkspolitie, die de afgelopen zomermaanden op Texel waren gedetacheerd, zijn weer ver trokken 'De groep heeft het druk gehad, maar op een andere wijze dan werd verwacht. Zo bleven moeilijkheden met de /eugd vrijwel uit. maar had men op het strand de handen vol met het waarschuwen en terugroepen van vooral Duitse badgasten, die blijk gaven het ge vaar van de zee met te kennen. Dat de jeugd niet in de problemen kwam. was zeker niet de mening van 'Kolonel Hans X.' de leider van de Knokploeg tegen het zeden- vervat", een organisatie die zich ten doel stelt de /eugd te beschermen tegen gevaren in de meest uitge breide zin van het woord. Binnen dringen op tienerfuifjes om te zien hoe het met de seksuele moraal van de feestenden is gesteld, is een der taken van de organisatie, zo werd gemeld.'De sinds juni bestaande knokploegluistert naar de officiële naam ..Internationale Recherche voor Kinderbescherming" en telt ca. dertig leden, die over heel Neder land verspreid wonen Zij zijn geen van allen ouder dan 25 jaar. Ook de leider van de organisatie is nauwe lijks volwassen. Deze leider, die zich ..kolonel" noemt, woont op Texel. Onder de belofte dat zijn naam met genoemd wordt, staat 'Kolonel Hans X.' de Texelse Courant een vraag gesprek toe. waarin hij zich laat ver lokken tot krasse uitspraken. Een belangrijke taak is controle op bars en dancings, waar jongens en meisjes die nog geen achttien zijn. alcohol gebruiken Ook zal scherp worden toegezien of de teugd wel de juiste lectuur onder ogen krijgt.Ko lonel X. is met zo te spreken over de publiciteit, veroorzaakt door mede delingen van zijn secretaris aan de pers. 'Daar is de tijd nog lang niet rijp voor. Eerst moeten we een vier honderd leden bijeen hebben. Een algemener probleem voor het eiland was het verbod op het ver voer van flessen gas per TESO. 'TESO is tot deze maatregel ge dwongen. aangezien het verbod om gassen te vervoeren is opgenomen onder de reeks voorwaardenwaar onder de ..Marsdiep" als passa giers- en vrachtschip mag worden gebruikt 'Tot de komst van de Mars diep had TESO de dienst altijd met open schepen onderhouden, waar door het vervoer van gas geen pro bleem was. Toen de (gesloten) Marsdiep in de vaart kwam, werd het gasvervoer oogluikend toege staan. Tot een der machinisten meldde dat hij in de machinekamer een gaslucht had geroken 'Dat was de directe aanleiding tot de ge noemde maatregel, al zou men be ter kunnen spreken van het toepas sen van een al lang geldende bepaling.' 'De directie van de VTB vertelde ons dat alles in het werk zal worden gesteld om Texel van voldoende gas te blijven voor zien. Dat dat geen eenvoudige zaak is. is intussen wel gebleken. Tot slot is de 'afgelopen zomer weer eens duidelijk geworden dat een speciale jachthaven te Oudeschild een toeristische voorziening zou zi/n die in een langgevoelde behoefte voorziet. voor uw oude elektr. scheerap paraat bij aan koop van dt (tijdelijke aan bieding) bar-dancing van hotel «Prinses Juliana' Zaterdag- en zondagavond Harry Hamilton en Linda Mó.ron CHEMISCH REINIGEN STOOMWASSERIJ „TEXEL' f. 022'Jtl - J634 - Oudc.'chilf» Maandnqs aehanld, vtljdogs Moor TEXEI. HEEFT MEER DAN 11 000 INWONERS Dinsdag werd op dt afdeling bevol king van de gemeenlo geconstateerd, dnt Texel precies 11.005 inwoners telt. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg GEVRAAGD DAMESMODE MOKKIU.KK Den Burg tri <iirJ20> J0:.* int t zang van Trudy van den Berg en 29 augustus en 4 sept Zaterdag wij officieel Worstel tent" Kaarten 3 f 3 - voor deze openingsavond zijn beperkt verkrijgbaar bt| hel bocrderij-hotcl Rozcndiik R 141 Ter gelegenheid daarvan tred t 's avonds op Rob de IN ijs and his Lord* van 7 30-10.30 uur. De organisatoren van het mul ticultureel festival dat zaterdag middag en -avond wordt gehouden op het strand van Paal 12 hebben met te klagen over medewerking. De openbare scholengemeenschap leent een podium uit, De Bolder stelt kramen beschikbaar, Rem Steen huizen en Hordifood lenen pannen en andere benodigdheden uit 'Texeltent' stelt onder zeer gunstige condities een tent van 30 m2 be schikbaar, de 'Snackplek' levert gra tis kroketten, de TX 1 zorgt voor vis, etc. Het festival begint om 14.00 uur met activiteiten voor kinderen: schilderen en beschilderd worden. Het multicultureel buffet is tussen 18.00 en 21.00 uur waarbij gerechten uit onder meer Soedan, Irak en Grieken land worden geserveerd. Asiel zoekers van Vogelmient en Walden Noord houden zich met de bereiding bezig en ook de Griekse exploitant van 'Kreta' levert zijn aandeel door hapjes te maken. Muziek wordt gemaakt door onder meer Ewoud Adriaans aanhang, muzikanten van de capoeira-groep en 'Seven Seas' uit Amsterdam. On der de rtieewerkende dj's zijn Javi uit Spanje en de eigen Dr Beers. Het fes tival mag duren tot 01 -00 uur. Om het initiatief financieel sluitend te krijgen wordt een collectebus ge plaatst. Mocht er geld overblijven dan gaat dat naar de slachtoffers van de Turkse aardbevingsramp. De Texelse Courant van dinsdag meldde dat de medische HBO-oplei- ding die Manda Bergsma in Alkmaar mede voor Texelaars verzorgt, 's avonds plaatsvindt. Dat is niet juist: de cursus wordt 's ochtends gegeven zodat Texelaars dezelfde dag nog terug kunnen reizen. Lichaamsgerichte therapie en de plaats daarvan in de gezondheids zorg is het onderwerp van een voorlichtingsavond die donderdag 16 september wordt gehouden in de Jozefschool. Initiatiefnemers Rob Beumkes en Jan Wolter Timmerman spelen in op de groeiende en aanhou dende belangstelling voor deze alter natieve therapie. Doel is het vrijma ken van de levenslust. De aan moediging om 'in het hier en nu'te leven en het stimuleren van zelf- genezende krachten staan op de voorgrond. Gastspreekster is Rashma Schaefer-Buss, de initiator van de Stichting Bodymind Integration, die opleidingen verzorgt. De avond begint om 20.00 uur. Zondag 5 september 1999 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9 30 u. dhr. C. van Lenten uit Oudendijk; uitz. via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. mw. C. Vlaming uit Diemen. De Koog: 9.30 u. mw. C. Vlaming uit Diemen Den Hoorn: 9.30 u. dhr M.D Kui per. Oosterend: 9 30 u. ds. E J. Vledder, Heilig Avondmaal. Oudeschild: 11.00 u. dhr. C. van Lenten uit Oudendijk. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. E J. Vledder; Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10 00 u. dienst in tent op terrein Molenkoog, start weekend. ds. N G.J. Roepers; mmv The Messengers. Oosterend: 9 30 u. ds W. Span uit Zuidlaren; 19.00 u ds. W. Span. GEREFORMEERDE GE MEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 en 16.00 u. dienst; don. 9/09' 19.00 u ds. C.J. Meeuse GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds L. van Wijk-Hoekstra; extra col lecte voor kerk en minima. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. G. Sipkema, uitz. via Radio Texel ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u. herenkoor; woord- communieviering, uitz. via De Lichtboei; zon. 10 45 u. dames koor Oudeschild: zon 9.30 u. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u. rozenkransgebed. Sint Jan: zat 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Hoe men ondanks honger toch gelukkig kan zijn; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Verankerd door hoop. gedreven door liefde. Artsen: Uitsluitend voor spoedge vallen van zaterdag 8.00 tot maan dag 8 00 u.: Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Robbepad 2, Oosterend, telefoon 318234. Consult uitsluitend na tele fonische afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: TM. Niehoff en A.H. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp Jonkerstraat 6. Den Burg, tel. 314152. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 u - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Dietiste: voor afspraken elke werdag van 08.30-17.00 uur, tel. 0223-650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgmgs huis: Stichting RIO Texel Wieringen Opvragen via tel. (02 23) 671552 Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: tijdens kantooruren 072-5498360, buiten kantooruren 072-5122222 spoedeisende gevallen: 1-1-2. Gevonden munitie: Bel de politie tel. 072-5498360. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg Alleen in spoed gevallen, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul) Toeristenpastoraat: Bram Guiljam, tel. 318581, 317224. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Be de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandpro- thetische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel 312069. Tandtechmek R Van Oosten (voor kunstgebitten en reparaties), tel 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-18.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00-12 00 en 16.00-17 00 u. Bu ten die tijden alleen voor spoedet sende gevallen. 'Neeltjes Nol' Is de titel van het nieuwste boek van de hand van Willem Kikkert, dat als ondertitel 'Texelse en andere verhalen heeft'. De bundel bevat achttien korte ver halen met deels een anekdotische achtergrond, maar waarvan anderen aan de fantasie van Kikkert zijn ont sproten. Het boek is te koop bij Nauta Boek, voor de prijs van ƒ29,95. De schrijverdie zaterdagmiddag vanaf 14.00 uur in de boekhandel aanwe zig is, signeert het boek desgewenst. In dorpshuis De Hof in De Koog wordt in het weekend van 25 en 26 septem ber een workshop meditatief tekenen gehouden onder leiding van Wieke van der Sluijs, beeldend kunstenaar uit Ede. In de workshop staan onder het thema 'Een edelsteen van on schatbare waarde' meditatie en kunstzinnig bezig zijn centraal. Er wordt voornamelijk gewerkt met de cirkelvorm, de mandala, en de deel nemers laten zich met name inspire ren door teksten uit Heilige boeken, gedichten en muziek. Van de deelne mers wordt geen kunstzinnige erva ring verwacht; er wordt gewerkt met kleurpotlood, krijt en verf op verschil lende soorten papier. De kosten van de workshop (vier dagdelen) bedra gen 75,-, inclusief twee uitgebreide broodmaaltijden, koffie en thee. De workshop begint zaterdag 25 sep tember om 15.00 uur en zondag 26 september om 16.00 uur. Voor meer inlichtingen kan contact worden op genomen met Antoinette Habraken, tel. 317896. In verband met vakanties en zom kampen haalt Scouting Texel de'j mende weken geen oud papier op 0. papier kan wel naar de containersa de Bernhardlaan gebracht v/onk Vanaf september rijdt Scouting el zaterdagochtend weer een route Zaterdag halen ouders en leerlij van o.b.s. Durperhonk in Cocksdorp en omgeving oud f op. Men wordt verzocht het uiterlijke 8.30 uur aan de weg te zetten 'sM dags van 13 00 tot 15 00 uur haa* Strijbosschool oud papier op in der van de Eierlandse polder Het Prinses Beatrixfonds houdti 12 tot en met 18 september een; lecte op het eiland ter bestrijding spierziekten, polio, de ziekte i Pariskinson. ziekte van Hunting: multiple sclerose en spasticiteit. De algemene begraafplaats aan de Kogerstraat in Den Burg krijgt als het aan het college ligt een urnentuin met een nieuwe urnenmuur, urnengraven en een apart, afwijkend gedeelte met vijftien kindergrafjes. De huidige urnenmuur is verweerd en onaantrek kelijk, waardoor slechts vijftien van de veertig nissen in gebruik zijn. De ge meente wil met de aanleg van de tuin inspelen op de tendens dat ook Texelaars meer en meer kiezen voor een crematie in plaats van een begra fenis en verder voorzien in de be hoefte aan een toepasselijk vorm gegeven rouwplek voor ouders die hun kind hebben verloren. Is de groei van het aantal crematies landelijk gezien gestabiliseerd, in de regio Noordholland-Noord is er nog steeds sprake van groei. Op Texel wordt nu bijna de helft van de over ledenen gecremeerd - in 1970 was dat nog dertien procent. De ver ruimde mogelijkheid tot het uit strooien van de as op een door de overledene gekozen plek zal de po pulariteit van crematie nog verder versterken, zo verwacht de ge meente. Het uitstrooien van de as hoeft niet te betekenen dat aan een urnengraf of nis in een muur geen behoefte meer is: veel rouwenden strooien een gedeelte van de as uit en zetten de rest bij in een urn en creë ren zo een meer tastbare plek om hun dierbare te herdenken. De huidige urnenmuur is niet meer representatief, vooral door weersin vloeden. Die richten volgens het col lege veel schade aan door de onge lukkige situering en de open nissen waarin de vazen staan. De opzet van het college voorziet in afbraak van de huidige en opbouw van een nieuwe muur op een andere plek: de urnen tuin, die in het ongebruikte vak H aan de achterzijde van de begraafplaats wordt aangelegd. De muur krijgt een dichte structuur en staat minder aan verwering en erosie bloot. De urnen in de huidige muur worden op kos ten van de gemeente in de nieuwe muur geplaatst. Het ontwerp voor de muur is nog niet klaar, maar wel staat vast dat die een natuurlijke uitstraling krijgt en in ieder geval niet de vorm van het zogenaamde honingraat motief. Er zal plek zijn voor 25 urnen. Langs het grindpad door de urnen tuin worden zestig urnengraven aan- Aan de andere zijde van het pad ko men de kindergrafjes achter een haag van struiken Door de vormgeving en situering ontstaat een rouwplek met een sfeer die aansluit op het intense rouwproces dat volgt op het overlij den van een kind. De graven vormen een halve cirkel of een halve maan. In het midden komt een beeldje of een ander passend object. Gedacht wordt aan een maan - 'het maantje tuurt, 't maantje gluurt' - of een moe der die haar kind voorleest. Het tuinontwerp. Linksonder de kindergraven, rechtsboven de urnenmuur met bankt de blokies langs het pad stellen de urnengraven voor. De tuin beslaat 14 bij 13,5 mt' De aanlegkosten van de tuin bedra gen ruim ƒ50.000,-, exclusief het beeld, waarvoor een Texelse profes sionele kunstenaar wordt ingescha keld. In oktober kan met de we zaamheden worden begonnen z# de tuin als alles meezit op 1 janu 2000 klaar is voor gebruik. Slechts een klein deel van het huidige columbarium is in gebruik.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2