Van tropisch Jakarta naar winderig Texel J TEXELAARTJE Bob Coutinho schoot wortel op Texel an- gespoeld X TEXELSE^* COURANT' Pool tweede op Engelse Nationals rJexelaartjes GELEZEN IN 98% VAN DE TEXELSE HUISHOUDENS VOOR INFORMATIE: 0222 - 362600 I I VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1999 lira Bob Coutinho, voormalig huisarts in Den Burg, komt oorspron kelijk uit Indonesië. Hij werd geboren in Batavia, het tegenwoor dige Jakarta. De Japanse invasie in 1942 deed zijn ouderlijk gezin tot het einde van de oorlog in de Jappenkampen belan den. Zijn keuze om arts te worden dateert van die tijd. Van zijn komst naar Texel in 1963 heeft hij nooit spijt gehad. Bijna der tig jaar lang bekommerde hij zich om het welzijn van de Texelse bevolking en hielp zo'n 750 Texelaartjes op de wereld. Een pe riode waarop hij met genoegen terugkijkt. 'Achteraf gezien was het leven In de Jappenkampen beangstigend. Maar als |e tong bent, vind je alles span nend, sta je er met zo bij stil wat er allemaal kan gebeuren.' Bob Coutinho, nu zeventig jaar, vertelt over zijn jeugd in Indonesië. Zijn va der werkte voor een Nederlandse handelsmaatschappij op de suiker plantages. Het waren moeilijke tijden. Met Cuba als grote concurrent en de heersende crisistijd werden heel wat suikerplantages gesloten.'De taak van mijn vader was om dat af te han delen.' De Coutinho's verplaatsten zich van de ene naar de andere plan tage. 'De eerste twaalf jaar van mijn leven woonde ik op maar liefst der tien verschillende plaatsen.' In 1941 brak de oorlog uit. Neder- lands-lndië werd bezet door de Ja panners. De familie werd evenals de overige Europeanen, ondergebracht in één van de Japanse gevangen kampen. Twee oudere kinderen uit het gezin ontsprongen de dans. Zij verbleven op het moment van de Japanse invasie in Nederland waar zij studeerden. Tot zijn dertiende verbleef Coutinho bijzijn moeder in het vrouwenkamp. Op die leeftijd werden jongens over gebracht van de vrouwen- naar de jongenskampen. 'Ik had het geluk dat ik in hetzelfde kamp terechtkwam waar mijn vader zat. Die zorgde er onder andere voor dat ik in het kamp nog wat bijlessen kreeg. Om de basisvakken, nodig voor de middel bare school wat eigen te maken.' Van echt onderwijs was natuurlijk geen sprake. Een paar goedwillende leraren, of mensen die iets van een bepaald onderwerp afwisten, gaven daar les over. Zo kregen zij Engelse conversatieles van een Engelse le raar. En geschiedenis van een oud kantonrechter. 'Mijn vader was nogal goed in wiskunde en probeerde mij daar ook wat van bij te brengen. Maar het ging allemaal op een heel laag pitje. Een van de weinige positieve dingen die ik uit die tijd heb overge houden is mijn keuze om arts te wor den. Wat die artsen daar in die kam pen konden en deden.. Dat vond ik mooi, als je helemaal mets meer hebt en toch nog veel voor een ander kan betekenen.' Na de capitulatie van Japan, in 1945, keerde de familie terug naar Neder land. De woningschaarste was groot. Je had het met voor het uitkiezen. 'Mijn zus, die in Nederland was ach tergebleven, kende een paar mensen die wel wat kamers wilden verhuren. Zo zijn we in Wassenaar terechtgeko men. Tot mijn verbazing kon ik zo aansluiten in de vierde klas van de middelbare school. Maar het heeft lang geduurd voor ik mij daar een beetje begon thuis te voelen. Stel je voor, kom je helemaal berooid vanuit Indonesië uitgerekend in Wassenaar terecht. Ik voelde me in dat milieu niet helemaal op mijn gemak. Ik wil met direct bekakt zeggen maar., op dat lyceum zaten niet echt de minder- vermogenden op. En er kwam nog bij - wat eigenlijk alle Indische Nederlanders wel hebben ervaren - dat wat wij in de kampen hadden meegemaakt, met zo erg in teressant gevonden werd. Als je al iets uit die periode vertelde, werd gelijk je mond gesnoerd. Want wat er in Nederland was gebeurd was toch allemaal veel erger...' Geleidelijk aan begon Coutinho zich meer thuis te voelen in Wassenaar. 'Tegen de tijd dat ik eindexamen deed, leerde ik mijn vrouw kennen waarmee ik in 1953 (rouwde. Dat heeft het leven toen een stuk pretti ger gemaakt.' In 1958 studeerde Coutinho af als arts en besloot hij huisarts te worden. 'Toen moest er brood op de plank komen, want wij hadden inmiddels al vier kinderen.' Na zijn militaire dienst en een tijdje als waarnemend arts bij verschillende praktijken te hebben gewerkt, nam hij in de oude binnenstad van Leiden een kleine praktijk over van een col lega. 'Het was een hopeloze praktijk. De binnenstad werd gesaneerd en al veel van mijn patiënten gingen in de nieuwbouwwijken wonen. En kozen daar een andere huisarts. Dat kon je Ze zijn niet op het eiland gebo ren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze met meer van een echte Texelaar zijn te onder scheiden. Waar komen ze van daan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te vestigen? In de rubriek aange spoeld deze week: Bob Coutinho Bob Couthmo voor zijn voormalige artsenwoning aan het Schilderend. ,r0to Gvnra nmmemari Door een bedrijfsongeval is uit ons midden weggenomen Harry T. Bremer Oudeschild: 14-6-1953 Harlingen: 2-9-1999 Stefanie Bremer Coby Dogger Walter en Ria Peter en Marja Texel, 2 september 1999 De Ruyterstraat 46, Oudeschild. Harry is overgebracht naar het uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147, Den Burg Gelegenheid tot condoleren maandag 6 septem ber van 19.30 - 20.30 uur en na de begrafenis in het uitvaartcentrum Een samenkomst voorafgaande aan de begrafe nis zal plaatsvinden op dinsdag 7 september om 14.00 uur in het uitvaartcentrum, waarna de be grafenis op de Oudeschilder begraafplaats zal plaatsvinden. Correspondentie-adres: Parnassiastraat 6, 1796 AG De Koog ze natuurlijk niet kwalijk nemen, maar ik hield er zo weinig van over dat ik besloot naar iets anders uit te kijken.' Coutinho liet zich als praktijk- zoekende bij de Maatschappij voor Geneeskunde inschnjven. 'Mijn voor keur ging uit naar het platteland. Toen werd een praktijk op Texel aangebo den. Ik herinner mij nog dat ik 's avonds thuis kwam en mijn vrouw tegen mij zei: weet je waar we nu naartoe kunnen? Naar Texel. We heb ben daar eerst nog vreselijk om zit ten lachen. Want de gedachte aan een-praktijk op een eiland was nooit bij mij opgekomen. Naar Texel, hoe zou het daar zijn? Je had daar maar een vage voorstelling van.' 'We besloten er eens een kijkje te nemen. Het was in die hele strenge winter van 1962/1963. We moesten heel vroeg van huis want er voeren maar twee boten, de Wilhelmina en de Dageraad. Zijn we om vier uur 's nachts uit Leiden vertrokken. De weg was helemaal bevroren Doodeng langs het kanaal. De boot waarmee wij overstaken kwam nauwelijks door het ijs. In het huis van Schalkwijk, mijn voorganger, was het ook een barre toestand. In de woonkamer stond een grote steenkolen haard, een Jaarsma, te loeien. Aan de voor kant verschroeide je. maar je rug bleef steenkoud. De hulp in de huis houding liep boven met een ijsmuts op en wanten aan. We zijn echt door het huis en de praktijk heen gehold want het was allemaal even koud. Maar nadat wij de omgeving gezien hadden, werden we enthousiast en besloten we het er op te wagen. Mijn vrouw stelde één eis: er moest wel meteen centrale verwarming in dit huis.' Coutinho voelde zich snel thuis in de praktijk in Den Burg 'De eerste pa tiënt die binnen kwam, schoof met een zijn stoel onder mijn bureau en zei: 'Nou dokter, nu moet je me toch eens even vertellen.. Coutinho veert overeind en geeft een kleine demon stratie weg. 'Nou dat vond ik leuk. Vrijmoedig, niet brutaal maar open. Ik heb het op Texel nooit moeilijk gehad. Het moeilijkste had ik het op mijn eerste' dag. Komt er een patiënt bin nen, vroeg ik: vertel eens wat ik voor u kan doen? 'Dokter, zei de beste man. ik bin puur loof...' 'En daar sta je dan met je acht jaar studie. Dan heb je nog zo'n arrogantie, zo van: ik laat me niet kennen hoor. Ik laat niet merken dat ik niet weet wat hij be doelt. Dus ik zeg: "Zo, weet u wat, gaat u maar naar het kleedhoekie en maakt uw bovenlichaam maar bloot. Dan zal ik u eens grondig onderzoe ken." Ik snel naar binnen gesprint naar onze huishoudelijke hulp en vroeg: puur loof? Wat betekent dat? Oh zegt ze, dat betekent erg moe Het was een drukke praktijk. Niet al leen patiënten uit Den Burg, ook uit Den Hoorn en Oudeschild deden een beroep op Coutinho. Lang met ieder een had telefoon. Als de mensen in Oudeschild de dokter nodig hadden, gingen ze naar het Stoomboot Kof fiehuis. Daar lag dan een boekje waarin je een aanvraag voor een huis bezoek kon noteren. 'Vreselijk om slachtig natuurlijk. In Den Hoorn moest ik altijd eerst naar de slager toe om te weten wie mij nodig had.' 'Het werk is wel erg veranderd. Vroe ger waren er veel meer huisbezoe ken. En grote gezinnen! Ik had vrij veel katholieken in mijn praktijk. Huis houdens met tien, twaalf kinderen was geen uitzondenng. Knipperde je niet van met je ogen. Later nam de grootte van de gezinnen drastisch af. Texelaars zijn zelfbewuste mensen, die trokken zich er mets van aan dat ze de pil niet vafi meneer pastoor mochten.' Ondanks de komst van de pil hielp Coutinho toch nog zo'n 750 Texelaartjes op de wereld. 'Het leuke van dit vak was dat er bijna geen dag voorbij ging dat je met iets bijzonders beleefde. Tot een jaar of vijf voordat ik er mee ophield dacht ik: waarom zou je er niet tot je zeven tigste mee doorgaan. Hét is zo geva rieerd werken en het houd je jong als je zo met mensen bezig bent. Maar dat viel toch wel wat tegen. De der tig jaar heb ik net niet kunnen volma ken. Ik was opgebrand. Werd ziek. Toen was het af. Ik heb wel eens uit gerekend dat ik werkweken had van zo'n zeventig uur. De weekend diensten. dat breekt je de nek. Dat ging ik hoe langer hoe meer als een last ervaren. Je raakt op een gegeven moment niet meer uitgerust.' Bij zijn afscheid, in 1991, kwamen veel pa tiënten hem bedanken. 'Ik heb toen gezegd dat ik eigenlijk vond dat ik hén moest bedanken voor wat zij mij aan warmte en vriendschap hebben gegeven.' Na het neerleggen van de praktijk heb ik me een hele tijd schuldig ge voeld, omdat ik het werk en de patiënten niet miste. Ik sprak daar met vrienden over en die troostten me dan. Ze zeiden: "Bob, het is als een oude jas die je met plezier hebt gedragen waarna je hem in de kast hangt en er nooit meer naar om kijkt..." Ook had ik het begin het ge voel dat ik steeds wat moest doen. Ik wilde bijna iedere dag weg. Mijn vrouw werd er helemaal gek van. Het was net alsof je een steile berg af loopt. Dat je hoe langer hoe harder gaat hollen en niet meer kunt stop pen Maar na een tijdje kwam ik tot rust en ben ik gaan huismannen. Mijn vrouw hielp mij vroeger altijd in de praktijk Nu help ik haar. Ik kook al tijd. Tot nu toe heeft zij dat nog steeds overleefd 'We zijn nog wel een keertje terug geweest naar Indonesië, naar Jakarta en Bandung waar ik op school heb gezeten Maar het viel allemaal wat tegen Van een slaperig provincie stadje is Bandung uitgegroeid tot een gigantische bevolkingsmassa. Alleen in het centrum herkende ik nog een aantal dingen. Maar ik vond het fijn om nog eens terug te zijn geweest. De eerste nacht dat ik daar buiten stond onder die prachtige sterrenhe mel met al die geluiden om je heen. Het had toch wel iets vertrouwds Maar ik zou nooit voorgoed terug willen. Na al die verhuizingen in mijn jeugd heb ik nu op dit mooie eiland wortel geschoten. 'Nu houden we het dichter bij huis. Een stukje wandelen en wat uit waaien op het strand. Samen met mijn vrouw ben ik nu actief in de golf- sport. Ze noemen het wel een kak- sport, maar hier op Texel is dat ge lukkig anders. Verder vinden we het leuk om een paar keer per jaar ergens naar toe te gaan. Maar als we weer terug varen naar Texel en ik zie het eiland er zo mooi bij liggen in de zon. denk ik: waarom zijn we in vredes naam weggegaan...? Het beste wat mij hier is overkomen: het contact met de Texels bevolking.' Ingrid de Raad Solo-catamaranzeiler Dirk Pool uit De Koog is op het Engelse open kam pioenschap. de Nationals, tweede geworden in de open klasse. Voor de kust van het plaatsje Liandudno (Wales) werden verspreid over drie dagen met minder dan acht wedstrij den gevaren. Pool werd met zijn Nacra Inter 17 in de Conwaybaai on der meer drie keer eerste en één keer tweede. Hij hield uiteindelijk maar éen puntje voorsprong op de nummer drie. De winnaars van de laatste Ronde om Texel, Gunnar Larsen en Gerard van der Geest, werden open Engels kampioen in de formule 18. Lieve papa je was zo aardig. Ik zal je erg missen. Stefanie Harry Goede reis Moeder Dogger Geschokt zijn wij door het overlijden van onze ex-medewerker Harry fa. L. H. Visser en Zn "Strooi uit mijn as voor alle winden zodat het eens de plek zal vinden voor alles wat ik ooit beminde" Onbegrijpelijk dat mijn lieve vrouw, onze moeder en oma FEM DE JONG Jet meer in ons midden is. ^verwarmend was uw belangstelling bij haar af scheid. Het geeft ons de moed om de draad van het 'oven weer op te pakken, zoals zij het gewild zou '"ebben Onze oprechte dank hiervoor. Mede namens de kinderen, Hayo de Jong Burg, september 1999 Peerke Rcijnders Suzanne Stelling gaan trouwen!! En wel op 9-9-'99 om 14.15 uur in het gemeentehuis te Den Burg, Texel. U bent van harte welkom tussen 19.00 en 20 30 uur op onze receptie in restaurant "De Worsteltent" Smitsweg 6, Den Burg (afslag 11). Ons adres: Noordwester 74, Den Burg Spartamet (nieuw met elektrische start) bij Vermeulen Bikes op voor raad. Tel. 319213. Wij repareren alle merken KTV, Video, Radio, CD, Satelliet, Camera, etc. Ser vice Center Texel, 311 777. Canada, Fly-drive Toronto 9 dagen per Martinair incl. huurauto Alamo ƒ849,- p.p. Vertrek tussen 27-09 en 21-10-'99. Kom langs bij Reisburo Texel Hol land International, Beter In Service. Olaf Witte Si. Oil es vcm "Hoogen gaan trouwen op "10 september 1999 om 15.00 uur in bet gemeentebuis van Den Burg. i\ bent van barte welkom op onze trouwreceptie tussen 18.30 en 20.00 uur n de "Kaaps-nol"/ Badweg 41 te De Koog. O ias adres: Beatrixlaan 99, 1791 Dei, Burg. Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Myrthe Geboren op 2 september 1999 Jan Kalf Sandra Kalf-Witte Robin Schilderend 126 1791 BK Den Burg a 0222 - 314215 Bezoek graag de eerste 14 dagen na een telefoontje. Gebruikte kinderfietsen 24" te koop. Vermeulen Bikes, tel. 319213. Getrouwd Sandra Bakker Marcel Pankras 31-8-'99 Almere De cursus Bloesemthe rapie/psychologie vol gens de homeopatische arts Bach start 16 sept. Opgeven: M. Bik, tel. 315235. Hans van der Klift heeft eindelijk een gat in de markt aangeboord, maar veel drukker moet het toch niet worden. De hatha-raja yogales- sen starten 14 en 16 sept. Opgeven Margot Bik, tel. 315235. Philips-dealer, 777. SCT, 311 T k.: metalen buro, 6 la den, ƒ100,-; motor- kantenmaaier Homelite, i.z.g.st., ƒ200,-; 1 buiten deur 211x93 H.H c.p.l 50,-; 1 binnendeur met ruitjes H.H 50,-. Tel 315015. Oxbow en Chiemsee T shirts nu 2 stuks voor ƒ100,- bij Treffers. Wever straat 5a Vervolg cursus Italiaans start 28 sept. Inl./opg.: T v. Heerwaarden, tel. 315803. Te koop schuur 2 x 2 m. Sluftervallei, standpl. 77 Verkoop/Reparatie van Radio - TV - Video - Service Center Texel, 311 777 Vanaf 20 sept start de knip-naaicursus weer. Inl. en opgave: C. Broekman, tel. 316362. Div. heidesoorten, sierkool en kalebassen voor gezel lige sfeerhoekjes. Tuin centrum v.d. Werve. T.k.: VM bollenplant- machine type éénmans- bediening en driepunts grondschuif. Langeveld, tel. 313619 Wintersport, de nieuwe programma's zijn binnen En u krijgt bij ons de gratis kieswijzer met alle info over de skigebieden Kom langs bij Reisburo Texel Holland International, Beter In Service Aangeb. talencursussen in 127 talen op cass. enz., ƒ75,-. Ook voor buitenl. Tel. 070-3638667 3894543. Te koop tourcaravan met voortent, t.e.a b. Slufter vallei, standpl. 77. De cursus astrologie voor beginners start 14 sept Opgeven: Margot Bik, tel. 315235. Oud en toch trendy glaswerk van Hans der Klift. Het van Italië, 8-daagse vlieg/bus- rondreis „De Kunstschat ten van Italië", vertrek 21 en 28 september en 5 en 12 oktober, nu 995,-. Kom eens langs voor info Reisburo Texel Holland International, Beter In Service. Gevr. brommerwielen, 4x, mt. Puch. T.k.: kwaker eendjes, duiven, dwerg kon., schapenwol. Tel. 311721. Spartamet te koop (door inruil verkregen) ƒ525,-. Vermeulen Bikes, tel 319213. Gehele collectie Dekbed overtrekken. katoen en damast, in alle maten, nu met 30% korting bi Treffers, Weverstraat 5a. Winterzon, ver weg of dichterbij, wij hebben een uitgebreide keuze. Haal de nieuwe programma's bij Reisburo Texel Holland International, Beter In Service. Cursus ruimte voor je zelf voor vrouwen. Op gave en infMarietta Sta pels. tel. 322046. Waar bent u zondag middag om 15.00 uur? Natuurlijk bij De Worstel tent! Zondag 5 sept. a.s. Ogayo, Spaanse danser zanger, geweldig mooie Spaanse liederen (en dans?). De Worsteltent, Smitsweg 6, afslag 11. Oxbow en Chiemsee T- shirts nu 2 stuks voor ƒ100.- bij Treffers. Wever straat 5a. Inschrijven voor de cursus Staatsexamen Neder lands als tweede taal, voor anderstaligen (NT2) van het ROC Kop van Noord-Holland, sector Edu catie. kan op woensdag 8 september, 's avonds tus sen 19 00 en 21.00 uur, in de Ouwe Ulo. Inl. tel. 310233. Te huur: 1,5 ha land, geschikt voor div. teelten. Tel. 310552. Te huur permamente woonruimte per 1-10-'99, Jonkerstr. 1D, geschikt voor 1 a 2 pers., 950,- p mnd. Tel. 314819. Er zijn nog enkele plaat sen vrij voor de cursus sen die volgende week beginnen! Bel: TCA Oosterend 318489 Gazelle D-fiets, tr-rem. 3v, 250.-; H-sportfiets 5v, ƒ275,-. 06-20226489. T.k.: Opel Corsa Swing 1.4i, bj. '94, rood, 62.000 km. vr. prijs ƒ13.500 of Opel Corsa Sport turbo diesel 1.5 met alle opties, bj. '95. wit. 113.000 km. vr.prijs 15.000. Tel 313304, Den Burg. Te koop- kruiwagen. Tel. 312586. Kamerplanten, groen- blijvend of bloeiend, voor elk wat wils. Tuincentrum v.d. Werve, Bernhardlaan. T.k.a crossmotor Suzuki 125 cc, bj. '95, en kleding, i.z.g.st. 0222-317414. Satellietinstallaties - Re- paratieA/erkoop - SCT 311 777. TCA: PC's, netwerken, printers, software, eigen lijk alles. Bel: TCA Ooster end 318489 Bij aankoop van een bril en glazen van de huis collectie krijgt u een zon nebril op sterkte gratis! (Vraag naar de voorwaar den.) Winnubst Optiek. Strandpaviljoen Paal 9 alle dagen geopend. Verkoop van gebruikte bromfietsen. Bruining, De Koog, (0222) 317333. Speelgoed vooreen rede lijke prijs Ook voor klom pen en laarzen Speel goedhuis Oosterend, tel 318313. Inschrijven voor de cursus Nederlands mavo 1 (tweejarige cursus) van het ROC Kop van Noord- Holland, sector Educatie, kan op woensdag 8 sep tember, 's avonds tussen 19.00 en 21.00 uur. in de Ouwe Ulo. Inl. tel. 310233. Voorde herfsttuin: groen- blijvende struikjes of ge kleurd blad, o.a. Buxus 6,75 p.st., Dwerghulst 5,75 p.st., Vuurdoorn 5,75 p.st. Tuincentrum v.d. Werve, Bernhardlaan, Gehele collectie Dekbed overtrekken. katoen en damast, in alle maten, nu met 30% korting bij Treffers, Weverstraat 5a. Cursus ruimte voor je zelf voor vrouwen. Op gave en inf. Marietta Sta pels. tel. 822046. DE BESTE KANS OP SUCCES! Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdelmg, Postbus 11, 1790 AA Den Burg (als brief frankeren). Bij opgave postbusnummer ook uw privé-adres vermelden Betaalkaart of contant geld bijsluiten. Brief onder nummer 2,50 extra. Sluittijd maandag vóór 10.00 uur (TC dinsdag) woensdag vóór 17.00 uur (TC vrijdag). Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie, Spinbaan 6, Den Burg (Langeveld de Rooy). 8,40 11,20 14,00 16,80 19,60 22,40 25,20 28,00 DEZE BON IS ALLEEN GELDIG VOOR TEXELAARTJES Tarief incl. Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje. 17,5% BTW Naam Adres Postcode/plaats Plaatsen op Advertentiex per plaatsing zetten Handtekening

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3