Horeca Texel op de bres voor Kombuis Den Burg West: geen archeologische waarde J 1-1-2 Geslaagd TEXELSE^" COURANT' Bezwaar tegen nieuwbouw ontkracht 5.000 bezoeker Oudheidkamer Wat ik zeggen wou... Erf-goed )e Waal Centraal' bij bezoek GS-lid Auto uitgebrand ■N ^at ik zeggen wou. Waalderplein Koger jeugd helpt slachtoffers aardbeving Motorcrosser Ronald Zijm negende op NK Landmacht oefent Amersfoorter blijft bron van overlast Gymvereniging Gyvo De Koog luidt noodklok Geen topjaar medische post Steeksleuteltje 9 ontvangt overkantse solexvrienden Sc&acsPK VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1999 faeke Siersma-Toolens, vrijwilligster drempel van het 400-jarige monu- de Oudheidkamer, overhandigt inder toeziend oog van museum- lirecteur Benno van Tilburg geschen- aan Andreas Komrowski. De Jerlijner was de 5.000 die over de 1 in Het verzoek van fysiotherapeute Marja van der Star en Werkgroep Landschapszorg om een deel van de grond aan de Molenstraat en Beatrixlaan aan te wijzen als ar cheologisch monument, is afge wezen. Staatssecretaris Van der Ploeg van OCW heeft na een nega tief advies van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig bodem onderzoek (ROB) bepaald dat die status niet gerechtvaardigd is. Daarmee is één van de bezwaren van Van der Star tegen de bouw van een psychologenpraktijk in Den Burg West en de daar reeds gerealiseerde praktijkwoning van podologe Ina Koorn, van tafel. Drie ROB-onderzoekers hebben op het terrein 24 zogenaamde 'guts boringen' verricht waaruit bleek dat de grond in het verleden tot op 80 centimeter diepte was omgewoeld door landbouwmachines. 'Voor ar cheologische sporen is geen enkel bewijs gevonden. Als dergelijke spo ren er al ooit zouden zijn geweest, dan zullen die ongetwijfeld door de diepgaande grondbewerking vrijwel volledig zijn verdwenen', concludeer den de onderzoeker^. Ook de Texelse amateurarcheoloog Gerrit Gernts, die een bouwput heeft geïnspecteerd, heeft behalve geel zand mets aange troffen. De resultaten bevestigen het sterke vermoeden van de gemeenteraad en het college, die in het archeologische argument van Van der Star nooit een reden hebben gezien om de verschil lende meuwbouwplannen van haar directe en indirecte buren in Den Burg West op te schorten. Het college is evenmin van plan te buigen voor de planologische bezwa ren die Van der Star tegen de bouw van de psychologenpraktijk van het echtpaar Van den Berg-Lenters bij de gemeente heeft ingediend. De raads commissie Ruimte, Wonen en Eco nomie houdt op 21 september een hoorzitting over deze kwestie en zal daarna het college adviseren over het antwoord op de bedenkingen van Van der Star. Vooruitlopend daarop heeft het college de commissie deze week aangeraden om een negatief advies uit te brengen De praktijk past volgens b en w in de door de provin cie goedgekeurde en door de rech ter erkende 'Structuurgedachte Den Burg West', die vooruitloopt op een bestemmingsplanwijziging. Eerder vocht Van der Star het juridische ge halte van dit beleidsstuk aan, maar de rechter achtte het een voldoende doortimmerd stuk om bouw beslissingen op te baseren. Het feit dat Van der Star tegen die uitspraak in beroep is gegaan bij de Raad van State, is voor het college geen reden om te wachten met het starten van de vereiste procedures voor het afgeven van een bouwvergunning aan de psy chologen. ment stapte. Het bezoekersaantal houdt ongeveer gelijke tred met vo rig jaar. (Foto Gemrd Timmerman) ledeputeerde Hen de Boer komt woensdag 15 september naar rexel om het mede naar hem ver- loemde fietspad de 'Boerenroute' openen. De openingshandeling Hordt om 13.45 uur verricht in een eesttent op de hoek Limietweg- loofdweg, dezelfde plek waar de- lelfde provinciebestuurder enkele eren geleden het eerst gereedge- omen deel van de oost-west-ver- inding opende en de gemeente waadde om voor verlenging van traject subsidie bij de provin- èaan te vragen. Dat was niet te- dovemansoren gezegd. lade ceremoniële inwijding van het ftspad rijden het college, genodig- lenen de gedeputeerde op de fiets aar De Waal, waar onder het motto De Waal centraal' - Texels kleinste top is het knooppunt waar veel fiets routes samenkomen - vanaf 14.00 uur een scala aan feestelijke hande lingen op het programma staat. Zo worden 30-km-per-uur-borden, een De Waal-centraal-bord en nieuwe speeltoestellen in de Sommeltjestuin in gebruik genomen. Verder worden de nieuwbouwwoningen aan het Hogerelnd geopend en een kunst werk onthuld. Om 15.30 uur fietst het gezelschap naarOudeschild waarde dag met een drankje en een hapje in een feesttent aan het einde van het fietspad door De Boer ludiek wordt afgesloten. Voorafgaand aan de feestelijkheden vergadert de gedeputeerde op het gemeentehuis met het college. Aan de orde komen onder andere de aan leg van een rotonde bij de Akenbuurt, extra opstelruimte voor auto's in veer haven 't Horntje, gratis openbaar ver voer en het gehandicaptenvervoer. Onlangs kreeg een boerderij aan de Hoornderweg een nieuwe eigenaar. Zonder enig respect voor wat in eeu wen is gegroeid, werden in korte tijd gebouwen, erf en weiland geweld aangedaan Een zacht glooiend ge bied, een bocht in de weg, tuinwallen, schapen en vier monumentale stolp boerderijen vormden samen een unieke compositie. Hier in het grensgebied van de Hoge- berg en polder de Hemmer was een karakteristiek Texels landschap ont staan Nu is het beschadigd. Opnieuw is ons buitengebied, het erf goed van morgen, aangetast. J. Bakker, Den Burg. Aan de Hollandseweg bij De Cocksdorp is dinsdag een auto ge deeltelijk uitgebrand. De oorzaak van de brand is niet bekend. De brand weer bluste de vlammen, maar het voertuig moet als verloren worden beschouwd. fflj wonen aan de Waalderstraat te- jenover Sonnevanck, dat straks een larkeerplaats voor de supermarkt noet worden. Nu hebben wij al be- toorlijk hinder van de huidige par keerplaats, en wel allereerst door de papiertjes, stukken karton en ieder afval dat het in- en uitladende aibliek gewend is op straat en in inte tuinen te gooien en dat hier toiwig blijft rondslingeren, maar ik >en toch niet zonder meer tegen het tan. Natuurlijk ken ik de enorme tuin, temeneer Vrijdag tot op hoge leef- 5d piekfijn verzorgde, en ook het tos van buiten en van binnen met sjn enorme kamers, wanneer hij me endleidde langs de verschillende cheuren en verzakkingen en de lev/eldige volgelopen kelder, en de foerbalken die los zijn gerot uit de toren en op stapels stenen op de fond rusten en dan hadden we het *sr de onmogelijkheid om de zaak 'Pden lange duur te redden 'heb altijd zo mijn gedachten over to huis gehad. De mensen die het het begin van deze eeuw neer jshben laten zetten moeten schat- ikzijn geweest... en dan gaan mijn aren toch een beetje overeind taan Hadden ze hun vermogen niet togaard over de ruggen van hun talkvolk, en werd dit enorme deftige niet neergezet juist om te de monstreren hoe warm de familie er 'Hat? Om indruk te maken op dat- tolde werkvolk dat als er bood- toiappen besteld moesten worden »el de pet in de hand bij de achter- ur moest aankloppen... dezelfde tonsen die deze rijkdom hadden jmproduceerd _n is het een mooi huis? Ach, het 5 m zijn geheel langzamerhand na melijk wel een antiek voorwerp en to geeft, net als ons eigen huis trou- tons, veel sfeer aan dit stuk van de taalderstraat, maar een bouwkun- ■8 monument is het zeker niet, en architectonische schoonheid met. Het is een mooi, oud en •lig buitenhuis en daar zijn er hier to veel van Ja, en toen hebben we midden in de vorige winter afscheid genomen van meneer Vrijdag, en onze gedachten gingen uit naar de erfgename, die nu moest beslissen wat er met Sonnevanck zou gebeuren. Ze wilde dat voorlopig liever uitstellen, wist met wat ze zou doen, en alle buren hadden daar alle begrip voor... het gaat tenslotte om je jeugd, het huis waar je bent opgegroeid, de tuin waar je als kind speelde en ieder takje kende. Dus werd er in de buurt het een en ander geregeld De tuin werd anderhalf jaar lang keurig on derhouden door de naaste buren, nu en dan kwam er iemand de installa ties nakijken, het gietijzeren hek werd afgeklopt en geverfd, de heg gen geknipt, en een schakelklok zorgde vooraan en uitgaan van lam pen alsof het geheel nog steeds bewoond was. en we moesten maar met te veel rondstrooien dat het in werkelijkheid leeg stond Met succes overigens, want velen hebben pas onlangs gemerkt dat er niemand meer woonde. Het bevreemdde me wel wat dat Sonnevanck met openlijk te koop heeft gestaan Geen advertenties, geen foto bij de makelaar, niets. En wij maar denken dat de erfgename daar emotioneel nog niet aan toe was. In werkelijkheid, blijkt nu, heb ben ze al die tijd ijskoud met Albert Heyn onderhandeld, en gepraat over de prijs die er voor moest worden neergeteld om van de tuin van me neer Vrijdag een parkeerplaats te maken en op de bouwkavels die er in zitten huizen te zetten. Verkoop op een manier waardoor het geheel zo veel mogelijk in stand kon blijven bracht kennelijk niet zo veel op dat men dacht, dan maar wat minder, maar dan geeft ons dat toch een beter gevoel en dat is ook belangrijk. Al die illusies over weemoed, jeugd, en gevoel voor Texels verleden kun nen we dus in de vuilnisbak gooien, want het ging hier puur om geld, en dan zijn we weer bij het begin Mijn persoonlijke waardering voor het verschijnsel Sonnevanck is in ieder geval flink afgebrokkeld En dan nu nog even die parkeer plaats. De gemeente heeft een ijzer- sterk argument in handen om AH alle kanten uit te dwingen met die parkeerplaats en huizen, want de nieuwe parkeerplaats is alleen toe gankelijk over de huidige parkeer plaats. Wanneeer de gemeente die op zou heffen, kan AH alleen een ingang maken naar Sonnevanck aan de Waalderstraat, en dan wordt het helemaal niets. Dus zouden we aan kunnen sturen op een plan dat voor iedereen in de buurt verbetering geeft en dat zou volgens mij als volgt zijn: de Wilhelminalaan houdt op waar Albert Heyn begint. De Waalderstraat houdt op waar Sonnevanck begint. Wanneer de parkeerplaats grenzend aan AH, plus het hele stuk trottoir en bestrating van de bocht, plus de huidige parkeerplaats met het plant soentje met de glasbakken, plus de westelijke tuin van Sonnevanck worden samengevoegd tot één groot mooi bestraat plein met bomen, zijn we ineens van alle gezeur af. De smallewandelstraat Waalderstraat wordt doorgetrokken tot aan de PTT. om de grote parkeerplaats heen komt een dichte omhulling van groen, de ingang van AH komt aan de zijkant, en we hebben een pracht plein. Parkeren is er gratis (anders gaan ze weer in de straten zoeken naar een gratis plekje op het trottoir), in het midden staan de karretjes, en. we kunnen veel meer met dit plein dan alleen maar parkeren. B.v. markt, muziek, gezelligheid is er mogelijk, want nu al is het er altijd druk met fietsers en wandelaars, bij de haringkar wordt heel wat afgepraat, en aan deze goede sfeer draagt het oude huis van Sonnevanck bij, want daar is... een koffiehuis met terras van gemaakt, en ik weet daar wel een gegadigde voor. En we zouden zelfs, als het plein in zijn geheel helemaal water pas en vlak wordt geasfalteerd, daar 's winters een fantastische ijsbaan kunnen maken, want daar js het Waalderplein groot genoeg voor! En als u zegt dat kan allemaal niet, dan zeg ik natuurlijk kan dat wel... alles kan! Bouwe Kuipers, Waalderstraat 47. DAAR RED JE LEVENS MEE Geen woorden, maar daden. De vin gers van Selina, Dion, Johan en Mariska Hilverda en Lucie Bergman uit De Koog (zie foto) begonnen te jeuken bij het zien van de beelden van de aardbevingsramp in Turkne. Om de slachtoffers te helpen gingen ze de straat op en haalden - met toe stemming van de gemeente - in hun dorp ƒ210,- op, een bedrag dat in middels op giro 797 is overgemaakt. (Foto Gerard Timmerman) De Koninklijk Landmacht houdt in de periode van 1 september tot 22 de cember een aantal tankschiet oefeningen op de Vliehors. Er wordt geschoten van maandag tot en met donderdag, met vrijdag als reserve dag. De avondschietoefeningen wor den gepland op dinsdag, met een uitloop naar woensdag en donder dag. Bij het avondschieten wordt ui terlijk tot 23.00 uur geoefend. Tijdens de schietoefeningen is het terrein voor publiek gesloten. De grens van het schietoefenterrein is gemarkeerd met waarschuwingsborden en bij oefeningen voorzien van rode vlag gen. Voor vragen en klachten kan worden gebeld met de nummers 0800-0226033, 0562-452511 en 058-234. De politie heeft in de nacht van dins dag op woensdag een 44-jarige man aangehouden die een raam in de kel der van het gemeentehuis aan gruze lementen had geschopt. Eerder ver oorzaakte de Amersfoorter problemen bij paal 12, waar hij een strandhuisje binnendrong en bedie nend personeel van het strand paviljoen met een zakmes schnk aan joeg nadat hem geen bier meer werd geschonken. Vervolgens probeerde hij in het raadhuis een commissie vergadering te verstoren, maar hem werd de toegang geweigerd. De man is meerdere keren door de politie op de boot gezet, maar keerde telkens weer terug op het eiland. Inmiddels heeft hij ook de burelen van de Texelse Courant vier keer met een bezoek vereerd en bedreigingen geuit ten aanzien van het voortbestaan van de krant. Motorcoureur Ronald Zijm is hard op weg zijn naam te vestigen tus sen de 'grote jongens' in de cross wereld. Zijm kende een slechte seizoensstart met veel technische problemen en domme pech, maar is nu hard op weg naar de top. Op het NK-motorcrossen in Etten- Leur eindigde de Texelaar als ne gende in het algemeen klasse ment. De organisatie had geen enkel mede lijden met de crossers en voor de za terdag liefst drie manches op het pro gamma gezet. Bijkomende moeilijk heidsfactor was het circuit, dat was uitgezet over een pas gemaaid ko renveld, zodat de stoppels en de klui ten aarde de deelnemers om de oren vlogen Dit leverde, behalve een spectaculaire cross voor de toe schouwers, ook talloze blauwe plek ken op voor de renners. Zijm, dit jaar gepromoveerd naar de senioren klasse, sloot de zaterdag goed af met een zesde, vierde en een zesde plaats. Voor de zondag stonden op een doorweekt circuit twee manches op het programma. Na een sterke start in de eerste manche wist Zijm zich naar de zesde positie te rijden, maar door een aanval van kramp in de onderarmen moest hij twee rijders voorbij laten gaan. Na een niet zo fraaie afsnijd-actie van een mede-rij der tijdens de start van de tweede manche werd Zijm aanvankelijk naar de 22ste positie verwezen. Uiteinde lijk knokte hij zich terug naar een tiende plaats en werd daarmee ne gende in het algemeen klassement. De volgende wedstrijd vindt plaats op het zandcircuit van Hapert in Noord- Brabant, waar hij als zandspecialist op een ereplaats hoopt te eindigen. Gymvereniging Gyvo uit De Koog luidt de noodklok. Ondanks vele oproepen slaagt de club er maar niet in een gymdocent te vinden. 'We staan met ons rug tegen de muur. Als we volgende week nie mand hebben, staat de gymzaal komend seizoen leeg en gaat onze vereniging naar de knoppen', aldus Veronica van Beek. De jeugdafdeling van de Koger gymnastiekvereniging is goed voor zo'n 25 leden die na schooltijd in De Hof hun oefeningen doen. Nadat Ruud Verstraten in augustus te ken nen gaf dat er moest worden uitge keken naar een nieuwe trainer, omdat hij geen tijd meer kon vrijmaken, zit Gyvo sinds december zonder vak leerkracht. Een stagiaire nam de les sen waar, maar dat was ook van tij delijke aard. Dat de gymnastiek in Den Hoorn nog wel draait, komt doordat Boukje Drijver daar de lessen heeft overge nomen. Pogingen om een vervanger voor De Koog te vinden hebben tot dusver geen gekwalificeerde docent opgeleverd. Vorig jaar nam Veronica van Beek de lessen nog waar, maar omdat zij hiervoor niet de vereiste diploma's heeft, is dit geen structu rele oplossing. 'We hebben een echte vakleerkracht nodig die drie uur per week les wil geven. Bijvoorbeeld op donderdagmiddag na schooltijd, maar het kan ook op een andere dag. Ik kan me best voorstellen dat de gymleraren op het eiland weinig tijd hebben, want ze geven al de hele dag les Maar missiën is er voor die paar uurtjes toch iemand bereid.' Haast is geboden, want volgende week be ginnen de scholen weer en wil ook Gyvo van start gaan. Gegadigden kunnen contact opnemen met Veronica van Beek, tel. 317729. De medische post in De Koog sluit vandaag om 17.00 de deur. 'Er heb ben zich geen medische problemen voorgedaan in de post De Koog waardoor de negen weken vrij glad jes zijn verlopen', kijkt de Stichting Medische Post terug. Het bezoekers aantal stabiliseert zich de laatste ja ren rond de 3.000 personen. 'Wat dat betreft was 1999 geen topjaar.' Toch blijken er nog veel mensen te zijn die met begrijpen voor wie de medische post bedoeld is. Niet-Texelaars die er tot dusver voor medische hulp te recht konden, zijn vanaf vandaag aangewezen op de vijf dokters praktijken op Texel. 'Uitsluitend op afspraak', benadrukken de de huis artsen. In Uitgeest slaagde Jeannette ter Steege uit Den Hoorn voor de vak opleiding beroeps-goederenvervoer binnen- en buitenland. Aan de faculteit scheikunde van de Universiteit van Amsterdam slaagde de 24-jarige Henk-Jan Ramaker voor de opleiding chemische techno logie. Hij zal verder gaan als promo vendus binnen de vakgroep proces analyse en chemometrie Er moet een procedure worden ge start waardoor de huidige bestem ming (wachtlokaal) van café De Kombuis in Oudeschild kan wor den omgezet in een horeca-be- stemming. Aldus Horeca Neder land, afdeling Texel, dat vindt dat het café aan de haven z'n be staansrecht inmiddels wel heeft bewezen. Volgens voorzitter Jook Nauta geeft zo'n procedure even tuele tegenstanders de kans be zwaar aan te tekenen. 'Dat geeft duidelijkheid en daarmee is de rechtszekerheid gediend.' De ge meenteraad buigt zich dinsdag 21 september in commissieverband over de kwestie. Nauta pleitte bijna een jaar geleden bij wethouder Schilling (Ruimte. Wo nen en Economie) voor het voeren van een artikel 19-procedure. 'Want dan krijgt iedereen de kans eerlijk z'n mening te geven.' Schilling gaf des tijds geen gehoor aan dat verzoek, met als argument dat hij strijdig ge drag met wilde belonen. Nauta: 'Dat is geen goede redenering. Het is niet een kwestie van belonen van strijdig gedrag, maar consequenties trekken uit het niet handhaven van de be stemming De gemeente is onduide lijk geweest en dat komt de geloof waardigheid niet ten goede. Per saldo is het nu beter dat er een be paalde rechtsgang plaatsvindt. Het bedrijf heeft behoorlijk wat ervaring opgebouwd, heeft z'n bestaansrecht bewezen, maar dat is niet in de be stemming vertaald.' Nauta reageert naar aanleiding van een uitnodiging die eigenaar Adri Hutjes en pachters Wally Kloos en Corry Kloos-van Meel aan het college en de raadsleden stuurde om al dan niet incognito een kijkje in het café aan de haven te nemen. De invitatie ging vergezeld van een brief waarin het drietal pleit voor legalisatie van de horeca-activiteiten. Gewezen wordt op de Drank- en Horecawet vergun ning A (zwak alcoholische dranken) die de gemeente al in 1991 aan het bedrijf verleende. Op grond van een wetswijziging werd later ook het schenken van gedestilleerd toege staan. Het verzoek dat de gemeente in 1994 aan De Kombuis deed om toe te treden tot het 1-2-3 convenant wordt eveneens gezien als een erken ning van de café-status De briefschrijvers zien de groeiende stroom toeristen, de voorgenomen uitbreiding van de haven en de het grote aantal klanten uit Oudeschild als extra reden om het laagdrem pelige café te handhaven. Het be houd van werkgelegenheid wordt als een ander motief aangevoerd. Als het college tot sluiting overgaat, snijdt de gemeente zichzelf in de vin gers. 'Dat zal leiden tot problemen met de openbare orde', waarschu wen Kloos en Hutjes. Gedoeld wordt op de vele jongeren onder de vaste klanten. 'Indien jongeren (onder meer opvarenden van de bruine vloot) niet over voldoende uitgaansmogelijk heden in de directe omgeving van de haven beschikken, moet worden ge vreesd voor ledigheid, verveling, balorigheid en alles wat daarmee samenhangt.' De onlosmakelijke leren jas en de pothelm ontbraken met toen solexrijders van Steeksleuteltje 9 zondag collega-liefhebbers van de clubs Vroem-Vroem, AOW en Het Vonkje, afkomstig uit de kop van Noord-Holland en Friesland, bij de veerhaven ontvingen. Na aankomst met de boot van 11 00 uur vertrok de folkloristische colonne van 101 solexers in de richting van Den Hoorn, om te beginnen aan een rond rit over het eiland waarbij verschil lende dorpjes al pruttelend werden aangedaan en hier een daar een tussenstop werd ingelast 'Het was gewoon genieten', kijkt organisator Adrie Rentenaar terug op de kleur rijke optocht. Slechts één solexer moest met pech een beroep doen op de bezemwagen. Komend weekend wordt het eiland opnieuw overspoeld door een groep solexers. Zaterdagmorgen met de boot van 9.35 uur arriveren 92 leden van vereniging 't Rolletje uit Akersloot, volgens eigen zeggen de grootste solexclub van Nederland, Het gezelschap overnacht in De Zilvermeeuw en maakt uitstapjes naar onder andere het Maritiem en Juttersmuseum en de vuurtoren.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5