Cjrom kwartsJexels in het harL, Broodnijd Boom en Hutjes wordt dagelijks grimmiger Functioneren Texelse schaap belangrijker dan de omvang Gevecht om de klant loopt uit de hand Nieuw fokkerijdoel slaat goed aan H, Tentoonstelling Weijdt overleden Wereldkampioen Brons voor Koenders Wielertijdrit 60 km per uur op Sommeltjesweg Calluna kreeg 30 minder bezoekers IZEfS TE/W35] 50.000ste bezoeker zwembad Molenkoog Varkenshouder stelt stallen open Aanrijding met wiel Parkeerautomaten handig geleegd TX 88 vangt mammoetkaak OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11410 DINSDAG 7 SEPTEMBER 1999 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-20 31 5989 (b.g.g. 06-22 14 0276 of 06-22 14 0275) De tentoonstelling die tot 19 septem ber in 'Tusse de banke'aan de Groene- plaats is te zien kan beschouwd wor den als een staalkaartje van wat er op Texel op het gebied van professionele kunst wordt geproduceerd. Pagina 2 Overal waar op Texel dijken zijn, heeft de vrijdag overleden Bert Weijdt zijn sporen nagelaten. Een vechter die zich gedurende zijn 37-jarige loop baan bij Rijkswaterstaat met de aan leg van waterbouwkundige werken bezighield, 's avonds elk vrij uurtje aan studie wijdde en het van LTS'er tot technisch hoofdambtenaar schopte. Pagina 3 Jaap van der Vis uit Oosterend is zaterdag in het Friese Joure winnaar geworden van de C-klasse van de wereldkampioenschappen Solex-ra cen. Zijn zoon Jan werd in dezelfde klasse tweede en zijn vrouw Marloes werd tweede in de damesklasse. De jonge Ben Rentenaar tenslotte werd derde in de B-klasse. Pagina 5 'Dat ben ik!', schreeuwde Mariska Koenders verbaasd toen haar naam zaterdag in het stadion in Almere werd omgeroepen. Koenders werd derde bij het NK Triatlon voor vetera nen, maar dacht toen zij eenmaal op de tribune zat geen moment aan een medaille. En passant liet zij even zien hoe je over de horden vliegt. Pagina 7 De aanblik van het overall-klassement deed anders vermoeden, maar de Texelse wielrenners hebben zich za terdag uitstekend geweerd in het Open Noordhollands kampioenschap tijdnjden voor recreanten. De als drieëndertigste gefinishte Natascha van der Vis kon na afloop zelfs wor den gehuldigd als Noordhollands kampioen bij de vrouwen. Pagina 7 Op de Sommeltjesweg in De Waal gaat een maximum snelheid gelden van 60 kilometer per uur. Daarmee wil het college de veiligheid van overste kende fietsers ter hoogte van Tien hoven verbeteren. De politie is ak koord met de maatregel, vanwege de toename van het aantal fietsers door de opening van de Boerenroute. B en W willen dezelfde snelheidslimiet in voeren op de Nieuwlanderweg bij de oversteekplaats voor fietsers ter hoogte van het Waal- en Burgerdijkje. Ook hierin kan de politie zich vinden, omdat de oversteekplaats in een bocht ligt. De politie tekent wel aan dat de overgangszones yan 80 naar 60 kilometer per uur uniform aange geven dienen te worden en dat een wirwar van verkeersborden moet worden voorkomen. Op de Nieuw landerweg zou de automobilist te vens op de oversteekplaats geattendeerd moeten worden door markering van het wegdek. Zwemparadijs Calluna kreeg in juli en augustus dit jaar dertig procent min der bezoekers aan de kassa. Deson danks spreekt het managment van een goed seizoen. 'Want de slechte zomer van '98 zorgde toen voor een record aantal bezoekers in juli en augustus. De prijsverhoging van een gulden, die bij aanvang van het sei zoen werd ingevoerd heeft volgens het zwemparadijs geen enkel nega tief effect gehad Calluna grijpt het einde van het seizoen aan om nog eens kritisch te kijken naar de zwem lessen, de doelgroepen en de openingstijden. Het bad blijft rond de vakantietijden langer open en zal 's avonds om 21.00 uur sluiten. 'We denken hierdoor meer marktgericht open te zijn, dus open als de gast er is.' Meer informatie over de zwemles sen en doelgroepen is verkrijgbaar aan de receptie van het zwem paradijs. VISSEN MET HET SLEEPNET robbentochten dagelijks arnjsf Scheldpartijen, het beledigen en afpakken van eikaars klan ten, vernielingen, onaangekondigde inspecties door de politie en de AID: de concurrentie tussen de TX 10 en de TX 35, De Zeester, is flink uit de hand gelopen. Bemidde ling door haveneigenaar Rijkswaterstaat en de politie bleef zonder resultaat. 'Er dreigt een burgeroorlog op de haven. Als Rijkswaterstaat zich niet aan de afspraken houdt, doen wij dat ook niet.' Ferme taal van Anneke Hutjes van De Zeester, die met haar man Johan vis- en robbentochten op het wad organiseert. Vorige week kwam het langslepende conflict met garnalen visser Alfons Boom van de TX 10, de Emmie, tot een voorlopig dieptepunt: om de vrede op de haven te bewaren liet Rijkswaterstaat het kaartjesloket van de TX 35 met een heftruck verplaatsen. 'Roland Bisschop van Rijkswaterstaat had ons juist beloofd dat het loket mocht blijven staan.' Bisschop spreekt dat tegen en heeft de kwestie inmiddels overgedragen aan de gemeente en de politie. Het geruzie over de plek van de verkooploketten is maar één van de uitingen van de inmiddels vijf jaar durende strijd om de gunst van klant in de Oudeschilder haven, zodanig is doorgeschoten dat het imago van de haven onder toe risten een deuk oploopt en de openbare orde zelfs in gevaar komt. Juist nu vakantiegangers de haven meer en meer ontdekken en gemeente plannen ontwikkelt om de toeristische attractiviteit ervan te vergroten. Een begrijpelijk motief lijkt afwezig: het is de hele zomer al druk op de haven en nog steeds varen volle rondvaartboten \i en aan. Het gaat hier niet om een ertwijfeld overlevingsgevecht tus- «en noodlijdende ondernemingen, waarin de fatsoensregels het af en loe moeten ontgelden. Integen deel: iedereen verdient een rijkelijk belegde boterham. De eerste wrijvingen beginnen in 1994 als Johan en Anneke Hutjes niet meer met sportvissers het wad op gaan, maar De Zeester als rondvaart- Bijna drie weken eerder dan vorig jaar en met de zwemvierdaagse nog in het verschiet - mocht zwembad Molenkoog vrijdag de 50.000ste be zoeker van dit seizoen ontvangen. De vierjarig Myrthe de Haan uit Oude- schild, een geregelde bezoekster van het zwembad, kwam met haar moe der en zusje Marit een middagje ge meten van het mooie weer, toen ze werd verrast met een prachtige taart. Omdat eerst moest worden gezwom men, verdween deze al snel weer in de koelkast om pas bij het vertrek weer te worden opgehaald. Veel collega-agrariërs en andere nieuwsgierigen hebben meerdere keren verzocht of zij eens een kijkje konden nemen in de stallen van Texels enige varkenshouder, Marcel Wijtten. Tot nu toe heeft hij de nieuwsgierigen moeten teleur stellen om hygiënische redenen: de bezoekers zouden ziekte virussen onder zijn dieren kunnen verspreiden. Maar op zaterdag 18 september is publiek dan toch welkom aan de Postweg 154. In het kader van de Week van het Platteland heeft de varkenshouder besloten éénmalig bezoekers toe te 'aten- Die krijgen groepsgewijs een rondleiding van een deskundige en kunnen vragen stellen Belangstellen den hoeven zich niet van te voren aan te melden, maar kunnen zich gewoon bij het bedrijf vervoegen, bijtten- 'Ik vind het ook wel goed dat de mensen komen kijken. Zo kunnen je zelf een oordeel vormen over de branche. Hoe er met de dieren wordt omgesprongen, wat er allemaal komt *ijken bij het runnen van een Varkenshouderij, de milieu-aspecten ^nz In de media komen vaak alleen misstanden in beeld, of juist de de Positieve kanten. Die zijn niet repre- ^ntatief voor de hele sector.' boot inzetten en in het vaarwater ko men van Alfons Boom, die garnalenvistochten onderneemt. Vóór die tijd kwam Boom regelmatig aan boord van De Zeester voor een kopje koffie en een praatje. Zomer 1995 wordt de sfeer onvriendelijk. Het echtpaar timmert stevig aan de weg. Informatieve robbentochten worden in fraaie brochures aangepre zen en er verschijnen advertenties in de krant. Met succes: de stille toch ten naar het Mosselgaatje trekken veel publiek. Anneke: 'Binnen een paar weken volgde de TX 10 ons naar het Mosselgaatje, om met veel lawaai de zeehonden te verjagen.' Een jaar later komen de eerste bedreigingen. 'Boom schreeuwde tegen Johan: "Als ik je alleen in het donker tegen kom ga je eraan. Ik vaar je schuit er onder!" Daarvan hebben we aangifte gedaan.' Brieven van gasten die met De Zeester zijn meegeweest beves tigen dat Boom sindsdien regelmatig voor De Zeester heeft staan tieren tegen concurrent Hutjes. 'Hij schold Johan uit voor smerige NSB-er en landverrader.' In 1997 beginnen Boom en diens zoon Frido de klanten te beïnvloeden door Hutjes zwart te maken. Ze ver- Op de Pontweg vond vrijdagmiddag een aanrijding plaats tussen een per sonenauto en een wiel. Daarbij ont stond lichte materiele schade. Het merkwaardige ongeval ontstond toen een 22-jarige man in zijn auto in de richting van Den Burg reed terwijl hij een andere auto voorttrok. Onder het rijden liep het linker voorwiel van de gesleepte wagen, waarna deze op de linker weghelft belandde en rollend op de auto van een 72-jarige man uit Hilversum botste, die juist op dat moment vanaf de andere kant na derde. Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een zestal parkeerautomaten geleegd. Dat moet op een handige manier zijn gebeurd, aangezien geen sporen van geweld dadige handelingen te zien waren. Het betrof automaten aan de Vogelenzang, de Elemert en de Groeneplaats in Den Burg en in de Parnassiastraat in De Koog. Aan de Nikadel moesten twee automaten het ontgelden. Totaal werd volgens de politie tussen de twee- en drie duizend gulden buitgemaakt. De TX 88 van Cees Boom heeft op 'de Stenen Rog' ten noordoosten van Oudeschild een onderkaak van een mammoet boven water gehaald. De kaak heeft een lengte van 60 centi meter en bevat nog tanden en kiezen. Enkele weken geleden ving Albert Blom van de TX 25 in hetzelfde ge bied een fors pootbot van een mam moet op. Beide beenderen zijn ge schonken aan EcoMare, dat inmiddels een flinke collectie botten van zoogdieren bezit. kondigen dat De Zeester onveilig en veel te duur is, met op garnalen mag vissen en dat Huties de klanten besodemietert. Ook deze agressieve marketingtechniek, die volgens het echtpaar tot op de dag van vandaag aanhoudt, wordt door de brieven bevestigd. Verder verkondigt Boom keer op keer aan klanten dat met al leen de TX 10 maar alle boten vol zijn, terwijl de Zeester nog plaats heeft. Het gevolg is dat toeristen die graag een rondvaart willen maken, Texel teleurgesteld verlaten. 'Op de TX 10 was alles vol, dag na dag. Wij vinden het jammer dat de maatschappijen de mensen met doorverwijzen. We moesten de kinderen telkens teleur stellen. Het is jammer voor de toeris ten die zonder een boottocht naar huis moeten', schrijven twee families uit Heusden aan de havenmeester. Anneke: 'Johan móet wel omroepen dat wij nog plaats hebben, zodat de gasten zich niet laten afschepen.' In het najaar van 1998 bouwt Hutjes De Zeester om en gaat met een sleepnet vissen om de vangst in een waterbak aan de gasten te laten zien en uitleg te geven over de krabbetjes, visjes, zeesterren en schaal- en schelpdieren. Volgens het echtpaar reageert Boom door bij de scheepvaartinspectie, politie en Al gemene Inspectie Dienst (AID) te kla gen over de stabiliteit van het schip en de kleine mazen van het net, die zouden strijden met Hutjes' vergun ning. De AID inspecteert vervolgens het net en keurt het af. Hutjes beves tigt daarop een ander net. Als het echtpaar daarmee op zee een proeft- rekje maakt, komt de waterpolitie aan boord voor controle. Alles is in orde. Ook deze zomer komen de AID en de Hutjes in overtreding: dit bord mag hier niet staan. waterpolitie drie keer aan boord, het geen onder de opvarende toeristen de nodige opwinding teweegbrengt. Na een paar waarschuwingen wordt het net van Hutjes in beslaggenomen, omdat De Zeester volgens het hoofd van de Helderse waterpolitie Faber zonder vergunning op garnalen vist, Johan: Boom beschuldigde ons van garnalenvissen. Natuurlijk komen er ook wel garnalen in onze netten, maar die gaan met de rest van de waterbak weer overboord. Het is ge woon broodnijd.' Zijn vrouw vertelt dat er in het voor- en naseizoen reclameborden van de TX35 worden vernield en goederen van boord worden gestolen. 'Dat is het werk van jeugdige Oudeschilders. Ze zeggen dat het om mensen van de bruine vloot gaat, maar daar geloof ik niets van.' Leugen 'Eén grote leugen', zo betitelt Alfons Boom het verhaal van het echtpaar Hutjes. Na lang aarzelen geeft hij met tegenzin een beknopte reactie. Want eigenlijk wil Boom met via de krant communiceren. 'Er zijn fatsoenlijker manieren om een conflict op te los sen. Via bemiddeling bijvoorbeeld. Of, als het echt niet anders kan, via de rechter. Door de media erbij te halen komt een oplossing met dich terbij. Integendeel.' 'Als wij in details moeten vertellen waar wij zoal voor uitgemaakt zijn, dan kan de krant er wel een weekendbijlage aan toevoegen. Maar dat doen wij niet. Wi| verlagen ons niet tot hun niveau. Wij willen ons met aan dezelfde praktijken bezondigen en evenmin de Texelse Courant voor dat doel gebruiken. Ik kan niet begrij pen waarom een redacteur gebruikt wordt voor dergelijke Cahmero-jour- nalistiek. Zo van: zij zijn groot en ik is klein. De situatie zal er zeker niet be ter op worden.' (Foto Bart Bosch) De onenigheid tussen de bedrijven is voor Rijkswaterstaat en de politie aanleiding om alle rondvaart- ondernemingen bij elkaar te roepen voor een gesprek, dat op 21 april van dit jaar plaatsvindt in het haven kantoor. Doel is om de rust op de haven te herstellen door de onder linge verhoudingen te verbeteren. Alle ondernemers doen hun zegje waarna een streep onder het verle den wordt gezet en alleen nog over het heden en de toekomst zal worden gesproken. Er worden concrete af spraken gemaakt. Zo zal de opdrin gerige werving van klanten en het heen-en-weer-geloop daarmee tus sen de boten en de loketten stoppen, en paal en perk gesteld worden aan de wervende spreuken die door de luidsprekers schallen. Om de wild groei aan reclameborden in te dam men zal iedereen voortaan nog maar Lees verder pagina 5 'We moeten niets meer hebben van keizersnede. Een Texelaar moet zelf twee lammeren kunnen baren, genoeg melk produceren en het dier moet met warmte en koude kunnen overleven.' Jan Swagerman, voorzitter van het Texels Schapenstamboek in Noord-Holland, rekende bij de opening van de schapenfokdag af met kritiek op het 'beste vleesschaap ter wereld'. 'We praten niet meer over grote of kleine dieren, want dat maakt niets uit, het gaat erom dat het dier functioneert', omschreef hij het nieuwe fok- doel. Zo'n twintig schapenfokkers hadden op de eerste maandag van septem ber 600 van hun allerbeste Texelaars ter keuring ingezonden. 'Menig fok ker aan de vastewal hier een puntje aan zuigen. Zoals ze hier met zo wei nigen de schapenfokdag in stand we ten te houden', prees Swagerman. De kwaliteit van de inzendingen en de positieve wijze waarop de Texelse schapenhouders gehoor geven aan het nieuwe fokdoel, konden niet ver hullen dat de minimale prijzen voor het lamsvlees de stemming in de schapenhouderij geen goed doen. De malaise werkt door in de fokkerij, omdat de kopers minder geld over hebben voortopdieren. Oorzaak van de slechte vleesprijzen is de concur rentie van schapenhouders uit Enge land en andere delen van de wereld Het aanbod staat niet in verhouding tot de hoeveelheid lamsvlees die wordt opgegeten. De extra kwaliteit van het Texelse schapenras is nog steeds ondergewaardeerd. Een beter functionerend schaap is volgens Swagerman één van de sleu tels tot verbetering van het imago. 'We moeten zorgen dat kwaliteit van Texelaar dusdanig wordt, dat er geen behoefte meer is om kruislingen te fokken. De vlees-vet-beenverhou- ding van de Texelaar steekt immers met kop en schouders boven alle andere rassen uit. Men houdt netto veel meer vlees over van een Texels lam, dan van een kruisling. Bij andere schapen zit het vet door het vlees ge marineerd, maar bij de Texelaar zit het aan de buitenkant.' Promotie is één van de sleutels om het rendement te verhogen. Swagerman droeg zelf een steentje bij door zaterdagavond met twee Texelaars in de tv-show van Paul de Leeuw te verschijnen. 90-jarige bestaan Stil werd gestaan bij het 90-jarig be staan van het Texels schapenstam boek, een jubileum dat uit geldgebrek overigens met werd gevierd. Burge meester Geldorp vestigde er tijdens de opening de aandacht op en her innerde aan de tocht die pioniers eind vorige eeuw naar Engeland onderna men om rammen te kopen om daar mee het Texelse schapenras te ver beteren. Op 20 augustus 1909 werd het stamboek opgericht, waarbij alle gegevens op papier werden vastge legd. Geldorp: 'In de daarop vol gende decennia slaagde men er in de fokkerij naar een hoger niveau te til len. Het type schaap ontwikkelde zich van melk-vlees naar vlees-melk, met een hele beste bespiering.' De burgemeester had zich de terminolo gie die op de eerste maandag van september op de Groeneplaats te horen is eigen gemaakt.'Een spre kende kop. royale middenhand en een stevig achtereind', karakteri seerde ze het type. Ze omschreef de schapenfokdag, waarbij kenners uit binnen- en buiten land naar het eiland komen, als een in economisch en promotioneel op zicht zeer belangrijk evenement voor Texel Ze verraste de fokkers met een nieuwe bokaal, bedoeld voor de kampioen van de eenjarige rammen, omdat deze categorie per slot van rekening de belofte is voor de toe komst. 'We hopen dat deze prijs een extra stimulans zal vormen voor de Texelse fokkers en dat de Schapenfokdag er nog meer uitstraling door zal krijgen dan nu al het geval is.' De kritische juryleden wisten de ogen Lees verder pagina 5 Gerangschikt In kwaliteitsvolgorde (van links naar rechts) de tien beste ramlammeren. (Foto Gerant Timmerman)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1