de Kroniek Texelse kunstenaars tonen staalkaartje HT Geslaagd Een visserman, feest, schapen en wethouders Nu pruimen Gesloten teso E Agenda TEXELSE^ COURANT Agrarische cursussen Big bands treden gezamenlijk op WNF-Rangers zoeken dringend begeleiders gebruikte ipa huur-solexen lull," RIJWIELHANDEL ZEGEL Aitirjjicklil Museum verwacht deze week 60.000ste bezoeker HERENSALON GESLOTEN Kapper Eelman, Zadelmakerij wegens vakantie gesloten vanaf 3 september ban Scouting op kamp Reünie werkgroep Noord-lerland Kledingverkoop in Witte Burcht Lopers en paarden treden weer aan Vrouwencursus Dammers van start 1-1-2 Cursus yoga Hervormde gemeente begint winterwerk Texelse visie op gedachtegoed Dom Helder Camara DINSDAG 7 SEPTEMBER 1999 Imme Strang (rechts) gaf vrijmoedig een oordeel over de expositie. De tentoonstelling die tot 19 sep tember in 'Tusse de banke'aan de Groeneplaats is te zien kan be schouwd worden als een staal kaartje van wat er op Texel op het gebied van professionele kunst wordt geproduceerd. Het is een groepsexpositie van 36 werken. Het aantal betrokken kunste naars is met veel minder want de meesten laten maar één van hun creaties zien. Dat geeft dus mogelijk heden voor een boeiende verkenning van een bont geheel van kunstvor men, stijlen en technieken. Schilde rijen, keramiek, foto's, houtsnijwerk, kunstzinnig meubelmakerswerk en zelfs een werkstuk waarin glas. kant en gedroogde kwal is verwerkt Wie een willekeurige voorbijganger zou vragen zoveel mogelijk namen van Texelse kunstenaars te noemen zal er maar enkele te horen krijgen. Dat zijn algemeen bekenden als Harry Tielemans. Niek Welboren, Henk Noorlander Frans Voskuil en Lenie van 't Noordende die volgens de catalogus tegenwoordig Helena van het Noorden heet. Er zijn er dus heel wat meer en een aantal daarvan maakt verdraaid mooie dingen waar mee ze terecht aan de weg timmeren. Het is spannend om te zien welk werk 'hoort' bij mensen als Mien van As, Els Kingma. Anna de Visser, Marian Smit, Kerstin Edelmann, Cobie Bremer, Inge Buijs en Deet Kraay. Het is in elk geval een wereld van contrast en ook van verbazing. Iemand als Co Koomen staat bekend als veelzijdig, maar dat hij nu officieel te boek staat als professioneel kunstenaar is ont hullend. Koomen verzamelt allerlei soorten hout en maakt daar dingen van die mooi zijn om te voelen en te zien. En wat contrasten betreft' een groter contrast dan tussen het zeer realistische, bijna fotografische schil deren van Gerd Jan Roos uit Oude- schild en het ruige en abstracte werk van Ton van Hilten uit Oosterend is nauwelijks denkbaar. De tentoonstelling smaakt ongetwij feld naar meer. Het publiek wordt in de gelegenheid gesteld aan die lust toe te geven door het 'open atelier' dat de Texelse kunstenaars houden op 17, 18 en 19 september Op die dagen tussen 11.00 en 17.00 uur is bij hen iedereen welkom in het ate lier. Goed voor de kennismaking is ook de fraaie catalogus, die ter gelegenheid van de groepstentoonstelling is uit gegeven. Alle kunstenaars hebben de gelegenheid gekregen daarin hun zegje te doen over wat hen bezig houdt en een voorbeeld van hun werk af te drukken. Wat is kunst? En wanneer mag ie mand zich beroepskunstenaar noe men? De gemeentelijke adviescom missie voor kunst en cultuur heeft een poging gedaan om daan/oor cri teria aan te leggen, zo vertelde cultuurwethouder Nel Eelman vrijdagmiddag bij de drukbezochte opening van de groepstentoon stelling. Als je inkomsten uit kunst haalt, vol doende produceert, af en toe expo seert, opleiding hebt gehad en ook nog over een eigen werkruimte be schikt ben je professioneel kunste naar. Dat daarmee een eind is ge maakt aan een 'eeuwig durende discussie' zal een illusie zijn omdat op de meeste van die criteria wel valt af te dingen. Wat is een eigen werk ruimte, en wat is 'voldoende' productie? En waarom zou een kun stenaar die het uit zichzelf heeft ge leerd ('autodidact') niet professioneel kunnen zijn? Gelukkig vermeldde de wethouder er nadrukkelijk bij dat pro fessionele kunst niet persé beter of waardevoller hoeft te zijn dan kunst van amateurs. Veel mensen beweren dat je van kunst verstand moet hebben, vooral als het gaat om het waarderen van niet-realistisch werk. De cultuur wethouder heeft in het verleden een paar keer gezegd dat ze van kunst geen verstand heeft, maar zal dat .nooit weer doen. Die beterschap had ze beloofd op verzoek van Henk Noorlander die van mening is dat ie dereen verstand heeft van kunst. Je vindt het mooi, imponerend, indruk wekkend of je denkt er anders over en dat moet volgens hem gewoon kunnen. De groepstentoonstelling was inge richt door Martina Jimmink, Herman Bakker en Willem Kikkert. Als dank voor die inspanning kregen ze van de wethouder elk een catalogus van de 'atelierroute' en een bloemetje. Zo'n aardigheidje was er ook voor de 10- jarige Imme Strang uit Den Burg, de jongste aanwezige. Dat was niet te voren afgesproken maar Imme rea geerde er zonder een spoor van ver rassing of verlegenheid op. Desgevraagd gaf hij meteen zijn visie op de expositie met een misprijzend oordeel over een schilderij van Helena van het Noorden... Ook het komend seizoen biedt het Agrarisch Cursus Comité Texel weer een aantal cursussen aan voor onder nemers uit de agrarische sector en hun medewerkers. Het comité hoopt met deze cursussen in te spelen op de Texelse praktijksituatie. Voor het komend seizoen staan de volgende cursussen op het pro gramma: 1Spreken in het openbaar; 2. Bednjfshulpverlenmg; 3. Economi sche vorming agrarische vrouwen; 4. Licentieverlenging vakbekwaamheid spuiten in de landbouw; 5. Platte- landstoerisme; 6. Klauwverzorgmg bij rundvee en schapen: 7. Verhelpen kleine storingen bij electrische appa ratuur; 8. Lassen in de landbouw. In formatie over de cursussen, lestijden en -plaatsen en kosten zijn te verkrij gen bij Dirk de Lugt, tel. 311281 en Thea Rutten-Witte, tel 316325. Op gave is mogelijk tot 15 september. Big Band Texel geeft zaterdag 11 september een gezamenlijk concert met de Big Band Winsum. Deze Groningse band staat onder leiding van Wim de Bos en treedt op met zangeres Jolanda Ensink. Het con cert - in Question Plaza - begint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. De jeugdige natuurbeschermers van het Wereld Natuur Fonds, de Rangers, zitten in de problemen. Le den zijn er genoeg: rond de tachtig. Het ontbreekt echter aan volwassen begeleiders. De huidige vrijwilligers stappen vanwege tijdgebrek op. Om het voortbestaan van de in 1992 op gerichte Texelse afdeling veilig te stellen, zijn minimaal vier begeleiders nodig, die hart voor de natuur en ge duld met kinderen hebben. De bijeen komsten vinden negen keer per jaar op zaterdag plaats in de Pandaboet TE KOOP met vtri«k«ring Telefoon 2150 - Den Surf Tijdens een drukbezochte, feeste lijke receptie in hotel De Graaf in Den Burg werd op 10 september 1966 de zilveren eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau uitgereikt aan de dan 70- jarige Aris Ellen uit Oosterend. 'Hij kwam voor deze onderscheiding in aanmerking in verband met zijn bij zondere verdiensten voor de Texelse visserij Dat de heer Ellen in met geringe mate mede verantwoor- delijk is voor de grote bloei van deze bedrijfstak, werd door een groot aantal sprekers naar voren ge bracht.' Zo was Ellen een van de oprichters van de CIV in 1931 en had hij sindsdien steeds zitting ge had in het bestuur Verder memo reerde Teun de Visser, medewerker van de directie visserij van het mi nisterie 'de medewerking, die de heer Ellen steeds heeft gegeven aan onderzoekingen en proefnemin gen op visserijgebied.En als voor zitter van de CIV hield Ellen zich niet alleen bezig met het inkopen van materiaal'maar bereikte ook dat ten behoeve van de schepen een ijs fabriek werd gesticht, dat er een tankboot en een gebouw kwamen en dat bij de haven een grote brandstofopslagplaats verrees. Verder kon Den Hoorn terugzien op een zeer geslaagd tweedaags feest. 'Het ..Hoornder feest" wordt sinds tientallen jaren om de twee/aar ge vierd, altijd begin september.Een tijdstip, indertijd vastgelegd omdat de boeren dan de oogst aan kant hadden, maar tegenwoordig is om streeks die tijd ook de ergste toeristendrukte achter de rug. zodat iedereen kan meedoen Het ont staan van het Hoornder feest ('dat de Hoornders samen maken en waarnaar ze al weken verlangend uitzienis een bron van speculatie, maar 'bejaarde oud-feest- commissieledenwisten de Texelse Courant te vertellen 'dat 50jaar ge leden mei de volksspelen in deze vorm is begonnen Daarvoor was het een tijdje stil geweest en daar voor werden de Konmginnefeesten uitbundig gevierd. Even traditioneel als het Hoornder feest was de schapenfokdag op de eerste maandag van september In 1966 werd het kampioens-predikaat behaald door een éénjarige ram van P. Verberne uit Spang, die gefokt werd door G. Eelman Jbzn. uit Oosterend. Reserve-kampioen werd een tweejarige ram van A Goeman uit Spang, gefokt door J C. Roeper uit Oosterend Maar het was niet alles traditie wat de klok sloeg. Vrij onverwacht wer den J. Daalder van de AR en C. Joustra van Texels Belang tot wet houder benoemd, waarmee een einde kwam aan twintig jaar coali tie KVP - PvdA. 'Burgemeester C. de Koning, die in een vorige verga dering nog had betoogd dat het voor de gemeente Texel van helgrootste belang is dal de continuïteit in het bestuur zoveel mogelijk gehand haafd wordt, toonde zich over deze ontwikkeling niet gelukkig en zag de komende jaren met zorg tegemoet. 'De burgemeester sprak er zijn bittere teleurstelling over uit, dat aan hetgeen hij eerder duidelijk naar voren had gebracht, geen waarde is gehecht.Daalder en Joustra ver klaarden echter loyaal te zullen sa menwerken en te trachten het ver trouwen te winnen 'voor zover zij dat nog niet hadden. H. ZIN GS TRA Plcvtontraat 12, De Koog. tel. 477 Ovafe Kmaoi, TtL 241S van maandag 5 tot maandag 12 september Damessalon blijft ge opend. Heden ontvingen wij «en partij inmaakpotten bruin, van 40, 30, 25 en 15 pnd Ook weer BLAUWE ZOUTPOTTEN in verschillende maten Vegto INMAAKGiAZEN. ringen en deksel», ook oud model 1Pitte's Bazar Weverstraat 38. Schoonheidstalon A. v. d. Slikke Parkstraat 'ZO Telef. '2Ji l Reine Victoria, een heer lijke pruim. Fruitbedrijf A. ZIELMAN telefoon (02220) 2552 van 5 tot 16 september DAALDERS groente en fruit tot ziens Krista Keijzer (24) is aan de Haagse Hogeschool geslaagd voor de oplei ding HBO Verpleegkunde. Ze heeft inmiddels een baan in het Haarlemse DEO-ziekenhuis, aan de afdeling orthopedie, plastische chirurgie en KNO. Audrey Snoek uit Den Burg is in Delft geslaagd voor de opleiding zieken verzorgende. Ze gaat zich nu aan het Reynevelt College in dezelfde stad bekwamen als verpleegkundige. Snoek is werkzaam in een verpleeg huis te Leidschendam. Dertien verkenners, zes gidsen en vier begeleiders hebben vorige week hun kamp opgeslagen op het kam peerterrein Naaldenveld in Aerdenhout. Het werd een leuk en leerzaam uitje, waarbij de jeugd bo vendien zelf kookte en kampvuren leerde opbouwen, om op die manier de kunst van het kamperen onder de knie te krijgen. Hun ervaringen moes ten ze op schrift stellen. Uiteindelijk weerden de 'Weerwolven' (Gidsen) zich het besfe. Zij wonnen de 'Verslagentotem' en de 'Kamptotem'. De 'Panters' kookten het lekkerst en veroverden de kooktotem. De Co bra's vielen net buiten de prijzen. Te rug op Texel mocht iedereen het in signe 'Kampvuurbegeleider' in ontvangst nemen. van Staatsbosbeheer in de duinen. Thema's die ter hand worden geno men zi|n onder meer de zee, vlinders, vogels en insecten. Deskundige gast sprekers houden lezingen. Geïnteresseerden vanaf 18 jaar kun nen zich aanmelden bij Hannes Mil der, tel. 31-29 44. De nieuwelingen worden door hun voorgangers inge werkt. De in Utrecht gevestigde Stichting Hulp Noord-lerland viert in oktober het 25-jarig bestaan. In die tijd verble ven meer dan zesduizend jongeren uit Belfast, Derry, Bellymena en an dere Noord-Ierse brandhaarden In Nederland. Doel van deze bezoeken was om door middel van een zorgvul dig afgewogen programma katho lieke en protestante kinderen te leren dat ze meer dingen gemeenschappe lijk hebben dan punten waarop ze verschillen. Zowel in 1974 als in 1983 verzorgde een Texelse werkgroep de ontvangst en het verblijf van een groep Noord-Ierse kinderen op het eiland. Ter gelegenheid van het jubileum houdt de stichting op zaterdag 2 ok tober een reünie in Beekbergen, waarvoor ook de leden van de Texelse werkgroep welkom zijn. Zij kunnen zich aanmelden door een briefkaart te sturen naar de Stichting Hulp Noord-lerland, Nieuwegracht 98, 3512 LX Utrecht. Na verloop van tijd ontvangen zij dan een persoon lijke uitnodiging. Zaterdag 2 oktober wordt in De Witte Burcht de halfjaarlijkse verkoop van tweedehands kleding gehouden; het gaat hierbij voornamelijk om winter- kleding. Te verkopen kleding kan vrij dag 1 oktober tussen 18.00 en 21.00 uur (geprijsd) worden ingeleverd. De organisatie zorgt voor verkopers zodat de aanbieders van kleding niet zelf de hele dag bij hun kleren hoe ven te blijven. Deze service kost ƒ0.50 per kledingstuk; wordt een kle dingstuk verkocht, komt daar nog ƒ0,50 bij. Afrekenen gebeurt na de verkoop, tussen 17.30 en 18.00 uur. Kleding die met wordt verkocht, gaat (desgewenst) naar een goed doel. Voor meer informatie: tel. 319315 of 314762. De schakers hervatten maandag in De Witte Burcht de onderlinge com petitie. De aanvang van de club avonden is 20.00 uur Degenen die willen kennismaken met het club schaken zijn welkom. De eerste wed strijd voor de bondscompetitie van de KNSB wordt gespeeld op zater dag 9 oktober. Het is een thuis wedstrijd tegen Aartswoud 4. Club kampioen Jaap Dros speelt op 13 september een simultaan tegen zijn clubgenoten en andere liefhebbers. Aanvang 20.00 uur in De Witte Burcht. Voor informatie bellen naar Rinus Vittali, tel. 314061 of Piet Bakelaar, tel 313843 Vrouwen die het gevoel hebben door alle dagelijkse gebeurtenissen met aan zichzelf toe te komen hebben wellicht baat bij de cursus 'Ruimte voor Jezelf'die in centrum White Eagle wordt gegeven door Mariëtte Stapels (tel 322 046). De cursisten wordt geleerd hoe helderheid kan worden verkregen over de zaken die hen bezighouden. 'Door jezelf ruimte te geven, je gevoelens en lichaam serieus te nemen, mag je zijn wie je bent en kan je thuiskomen bij jezelf', licht Stapels toe. De cursus start op 14 september, kost 225,- en duurt zeven avonden. Dammers nemen op dinsdag 7 sep tember weer plaats achter de borden. De clubavond wordt gehouden in dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend. De aanvang is 19.30 uur. Geïnteresseerden of nieuwe leden zijn uiteraard welkom. Informatie kan worden ingewonnen bij Piet Bakelaar, tel. 313843 of Jos de Wolf tel. 312246. De eerste bondswedstrijd, tegen SNA 2, wordt op 18 september in Oosterend verspeeld. Dinsdag 7 september Om 20.00 uur begint in het muziek centrum in Oosterend de weke lijkse repetitie-avond van Soli Deo Gloria. In de NH kerk van Oudeschild be gint om 20.15 uur een zomer avondconcert met Marlies Klumpenaar (klarinet), Daniela Bock (cello) en Mayumi Hotta (piano) Om 20.30 uur begint in Klif 12 in Den Hoorn de theatervoor stelling 'Meisjes' van cabaretier Jan Rot. Toegang 20,-. In Cinema Texel draait om 20.30 uur Notting Hill en begint om 20.30 uur de voorpremière van Austin Powers 2. Woensdag 8 september Vanaf 10.00 uur wordt een rondlei ding gegeven op het fort de Schans nabij Oudeschild. Opgave en inlichtingen bij het Maritiem en Juttersmuseum, tel. 314956. De Hondenclub Texel houdt van 19.30 tot 20.30 uur een informatie- en inschrijfavond op het nieuwe trainingsveld op het terrein van zwempark Molenkoog. In De Wielewaal wordt van 19.45 tot 20.45 de eerste avond van het volksdansen gehouden Gevorderden oefenen wekelijks van 21.00 tot tot 22.00 uur, In dorpshuis d'Ouwe Ulo begint om 19.00 uur een voorlichtings avond over hulp bij een grootscha lig ongeval of een calamiteit. In Cinema Texel draait om 20.30 uur Notting Hill en begint om 20.30 uur de voorpremière van Austin Powers 2. Donderdag 9 september Om 14 00 uur begint vanuit 'De Schuilhut' achter de NH-kerk van De Koog een historische route en kerkentocht Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen door gaans met anderen meerijden. Vanaf 20.00 uur komt de afdeling stambomen van de Historische Vereniging bijeen in Tusse de Banke op de Groeneplaats. Vrijdag 10 september In Cinema Texel draaien om 19 00 uur Notting Hill, om 21.45 uur Analyze this en om 19.00 en 21.30 uur Austin Powers 2. Om de drukte de baas te kunnen zet Teso deze week regelmatig twee boten in. Dat gebeurt vrijdag en zaterdag van 9.35 tot 16.05 uur en zondag van 16.35 tot 20.05 uur Op vrijdag moet desondanks reke ning worden gehouden met een half uur wachttijd. Die kan op Texel optreden tussen 10 00 en 13.00 uur en in Den Helder tussen 13 00 en 16.00 uur. Vrijdag zijn de al- vaarten van 10 05 uit Den Helder en 13.35 vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen. Hoogwater te Oudeschild Dl. 7 6.45 en 19.36 u. Wo. 8 7.44 en 20.35 u Do. 9 8.45 en 21.51 u. Vr. 10 9.44 en 22.35 u. Za. 11 10.24 en 23.46 u. Zo. 12 11.34 en 23.40 u. Ma. 13 11.55 en - u. Di. 14 0.00 en 12.15 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 8 septembe op om 07 00 uur en gaat onder om 20.11 uur. 9 september nieuwe maan; 11 septem ber springtij. DAAR RED JE LEVENS MEE Onder leiding van Margot Bik starten op 12 september cursussen hatha- raja yoga. Via rek- en strek, adem- halings, ontspannlngs en medidatie- oefeningen worden lichaam en geest soepel gemaakt. Er zijn ook aanvul lende cursussen. Op dinsdagavond worden de cursussen in d'Ouwe Ulo gegeven en op donderdagmorgen en -avond in het KTF gebouw. Tien les sen yoga kosten ƒ120,-, de aanvul lende cursussen ƒ120,- en een com binatie kost ƒ220,-. Voor aanmelding en informatie: Margot Bik, tel. 315 235. De Hervormde gemeente van D? Burg begint dit jaar het winterwerk 12 september met een speciale zo- dag, waarbij alle gemeenteleden^ kom zijn. De dag wordt om 10.OOuir begonnen met koffiedrinken in is kerk, waarna de reguliere kerkdief wordt bijgewoond. Na de dienst vo»^ een maaltijd in De Schakel, waarrc een gezamenlijke reis naar het Noo den wordt gemaakt, per bus of n eigen vervoer. Daar wordt gewand/ en worden spelletjes gedaan. R« 16.00 uur keert de gemeente v terug in de kerk voor de afsluiting* deze gemeentedag. De kosten v deelname bedragen ƒ10,- p.p.; In deren gratis. Opgeven kan tot 8s^ tember bij Koos Zegers, tel. 31335S Erna Tromp, tel. 315477 en Harm? van Noort, tel. 314372. 'Het is niet makkelijk om als cadillac de ziel van een deux-chevaux te be houden...' Een van de vele gevleu gelde gedachten die Dom Helder Camara, de Braziliaanse aartsbis schop die bekend stond als de 'broeder van de armen' tijdens zijn leven op papier zette. De Texelse amateur-fotograaf Jan Bot verza melde de teksten en zocht er beel den bij. Ze zijn tot het eind van deze maand te zien in Ontmoetings centrum Burgwal 37. Een bezoek aan de tentoonstelling beperkt zich niet tot het kijken naar sfeervolle beelden die met kennis van de fototechniek zijn gemaakt. De tek sten van Dom Helder zijn niet afge rond en lokken soms vragen uit of roepen discussie op. In een aantal gevallen is het direct duidelijk dat foto en tekst bij elkaar horen. Zoals die van een miniatuur deux-chevaux, die tegen de achtergrond van een echte autoband is afgebeeld. In andere ge vallen moet dieper over het verband worden nagedacht. Het kostte Bot vier jaar om beelden te zoeken bij de selectie die hij maakte uit de gedach ten van Dom Helder Camara. 'Hij was een opvallende bisschop, met bijzon dere kwaliteiten. Hij paarde radicaal aan beminnelijk en koppelde een voud aan diepgang. Een man die al tijd klaar stond voor de medemens en die midden in de nacht in alle rust zijn gedachten op papier zette. Zijn tek sten spreken me aan. Ondanks <S veel van zijn gedachtegoed al der»! jaar oud is, zijn de teksten met geds teerd. En als Europeaan kijk je tod heel anders tegen het werk van ef Zuid-Amerikaan aan. Da's best sp® nend.' De beelden die Bot bij de Ié sten schoot, leverden naar eigen zee gen 'boeiende tweegesprekken' Als door een toeval, kreeg Bot opt dag dat hij de tentoonstelling innchfi bericht over het overlijden van Dm Helder. Bezoekers kunnen inteken» op een fotoboek waaraan Bot, i ook foto's maakt voor uitgevenj Sfi in Hoevelaken. Dom Helder Camera schreefHet Is geweldig dat ie hand helpt bij het uitvliegen... Maar laat zij het nooit bestaan te menen vleugel is.. Jan Bot vertaalde de tekst in bovenstaande foto. datM

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2