Waterstaatsman Bert Weijdt liet z'n sporen achter op Texel Culturele verbroedering op het strand F amilieberichtenn Fries opent zaak in gevelproducten Waddenvogels weer van start Oude Hoornders met de bus mee Wat ik zeggen wou... Camp-hoeve Abstract schilderij Cecile Bakker valt in de smaak TEXELSE J couRANT Overal waar op Texel dijken zijn, l,eeft de vrijdag overleden Bert Weijdt zijn sporen nagelaten. Een (echter die zich gedurende zijn 37- |3rjge loopbaan bij Rijkswaterstaat „et de aanleg van water bouwkundige werken bezighield, savonds elk vrij uurtje aan studie wijdde en het van LTS'er tot tech nisch hoofdambtenaar schopte, je aanleg van de veerhaven op 't Horntje beschouwde hij als zijn grootste en meest boeiende pro ject. Als politicus was Weijdt in de reventiger jaren raadslid voor Texelse Belang en nadien be kleedde hij jarenlang het voorzit- erechap van visserijvereniging )ETV. Een markante Texelaar die groot vertrouwen genoot en zich loor zijn ongekunstelde taalge- iruik en rechtlijnige gedrag niet al tijd populair maakte, maar in zijn undelen altijd het algemeen be- jng voor ogen had. (sijdt, geboren in Oudeschild, verliet op15-jarige leeftijd de LTS met twee jploma's: timmeren en meubel- piaken Na verschillende baantjes nu hij in 1940 aan de slag bij de firma laalder uit Alkmaar, waar hij de hele jorlog zou blijven. Hij verdiende er ïhttien gulden per week. Leeftijdge- oten die bij de Wehrmacht in dienst aden konden het veelvoudige ver- tenen, maar dat was tegen zijn prin- ipes. Over zijn activiteiten bij het erzet zou hij zich later nooit openlijk llaten. la de oorlog kreeg hij in 1947 een mn bij RWS in de laagste opzichter- sng De net 24-jarige Oudeschilder kwam bi| de studiedienst, een afde ling die peilingen en ander onderzoek verrichtte. Z'n avonduren vulde hij met studie. Tot z'n 35M° jaar was z'n vrije tijd er voor honderd procent mee gevuld. Zijn stelregel was: doe het nu. Als hij een les thuiskreeg waar hij drie weken over mocht doen, ging die in een week terug. Zo volbracht hij de onder waterstaatmensen goed be kend staande PBNA-cursus in veer tien maanden, terwijl er vier jaar voor stond. De "Waterstaatman" hield zich bezig met de aanleg van strandhoofden en zinkstukken langs de kust van Vlieland. Over die periode: 'We leef den daar niet op de klok maar op het tij.' Promotie ging in die dagen niet zo snel, maar in '54 kon Weijdt als op zichter aan de slag in Hoorn. Dat kwam goed uit, want de cursussen die hij moest volgen werden ook op het vasteland gegeven. Op het IJsselmeer was hij onder meer be trokken bij de berging van vliegtuig wrakken en explosieven. Hij om schreef het als een spannende pe riode, waarbij gelukkig nooit iets misging. Daarna kwam zijn carrière in een stroomversnelling. Weijdt werd uitgeleend voor strandwerken in Goeree, werkte op Terschelling en zat achter de tekentafel om het bestek te maken voor het bolwerk Eierland, de geasfalteerde voet van de vuurtoren, een werk dat ook onder zijn leiding werd uitgevoerd. Bij de afdeling Nieuwe Werken werd hij betrokken bij de aanleg van de veerhaven van 't Horntje. Er waren heel wat klippen te omzeilen, met name de tegenstand uit zijn geboortedorp Oudeschild, waar men de veerboot met graag zag verdwijnen. Veel dorpsgenoten na men Weijdt zijn plannen met in dank af. 'En dat terwijl de bloei van Oude schild juist is gekomen nadat de veer haven op 't Horntje kwam. Toeristen die van Oudeschild komen, gaan im mers eerst naar hun bestemming. Die blijven niet bij de boot hangen.' Hij ervoer de aanleg van de veerhaven als zijn grootste en mooiste karwei. Het was voor Weijdt en zijn collega's werken tegen de klok. Uiteindelijk kon De Dageraad op 2 juni 1962 voor het eerst in de nieuwe haven afmeren. Bij de aanleg kwam zoveel zand vrij, dat besloten werd het te gebruiken voor ophoging van de dijk van de PH- polder, hoewel die eigenlijk nog met aan de beurt was. Wat dijken betreft kon Weijdt bogen op een zeer ruime ervaring. Er zijn maar weinig plaatsen in Noord-Holland waar niet iets is te zien dat onder zijn leiding tot stand is gekomen. Hij was betrokken bij de verhoging van de Texelse dijken, waarbij hij met de vondst kwam om Poper Ben Harms bij één van de schuifpuien die het bedrijf van Sije Veenstra Klproducten verhoopt. (Foto GomnJ rimmvonaol Het pand in de drukke Weverstraat, tegenover de apotheek, lijkt niet di rect een ideale locatie voor een be drijf dat schuifpuien, serres en an dere gevelproducten verkoopt. Maar volgens ondernemer Sije Veenstra ligt dat anders. 'Er lopen hier zóveel potentiële klanten langs de etalage, ik adverteer op deze plek door heel Nederland Voor de Fries uit Buitenpost was de weg naar Texel makkelijk te vinden. 'Ik deed hier al zaken, bijvoorbeeld met aannemer Martin Visser. Ik drijf in Friesland een handelsonderne ming in schuifpuien, dakkapellen, zonwering, kozijnen - van kunststof en van hardhout - en andere producten. Ik koop de materialen in en verkoop het spul weer door. Aan bedrijven, maar ook aan particulieren. De montage doen we hier op Texel met zelf, maar besteden we des gevraagd uit aan andere bedrijven. We begeleiden de bouw en verzorgen desgewenst de aanvraag.' Veenstra verwacht op het eiland voldoende klandizie. 'De Texelaars zijn een zeer ondernemend volk. Er wordt hier veel gebouwd.' Op het strand van paal 12 klonk taterdagavond Oosterse en Wes terse muziek en rook het naar stush kebab en kroketten. De Ne derlandse, Irakese en Soedanese culturen ontmoetten elkaar op 'neutraal' terrein en maakten er een vrolijk samenzijn van. Een kleine tweehonderd asielzoekers en Texelaars wisselden tot in de kleine uurtjes bij een gezellig vuur de van gedachten en maakten kennis met eikaars wereld. 'Dat was ook de bedoeling. In die zin is het een geslaagd feest geworden', zegt organisator Suzanne Brui- ning. Sommigen waren wel erg scheutig met het opscheppen van de inheemse en exotische gerech ten, waardoor het eten binnen een uur op was en enkele klagers vroegtijdig afhaakten. 'Die hebben we het geld teruggegeven. Min puntjes hou je altijd. We hebben wel nog extra gouiash laten aan rukken. De meeste mensen heb ben het uitstekend naar de zin gehad en vroegen wanneer het volgende feest is.' Het was mooi om te zien hoe Texelaar en vluch teling elkaar omarmden en dans ten op de aanstekelijke ritmes van een groep Arabische trommelaars. Het slotakkoord was voor de digi tale Westerse housebeats, die er om 1.00 uur het zwijgen toe de den. op de glooiing aan de buitenkant een fietspad aan te leggen, waar men nu nog steeds veel plezier van heeft. Het was één van de originele oplossingen die Weijdt bedacht om met zo weinig mogelijk geld, zoveel mogelijk tot stand te brengen. Ander voorbeeld is de werkhaven in Oudeschild, die aan vankelijk was aangelegd voor de Deltawerken, maar al gauw een on misbare vissershaven werd. Dat im proviseren leerde hij al in de oorlog, toen hij bijvoorbeeld een dieselmotor op carbid liet lopen. Hij werkte in een tijd dat iemand nog ontwerper, uit voerder en directielid tegelijk kon zijn 'De Waterstaat heeft me een unieke kans te geven mezelf te ontplooien. Maar dat brengt wel de verplichting mee om het werk goed te doen.' Weijdt liet zichzelf kennen als een man die zich niet liet ondersneeuwen en de stelregel hanteerde: het moet goed, wat het ook kost. Zijn vele grote werken ten spijt, reali seerde hij zich dat die weer door de tijd zouden worden ingehaald. 'Niets van wat je bouwt is voor eeuwig', doelde hij op de veranderingen waar aan het water onderhevig is. Bij zijn afscheid raadde hij jonge ontwerpers aan om met storm bij de werken te gaan kijken. 'Ook al lig ie lekkerder achter kaap kont. Dan zie je de krach ten waarmee je te maken hebt. Natte waterbouw moet gebaseerd zijn op kennis van wind en water. Het is voor toen, nu en later, wantrouw de kracht van wind en water.'. Politiek zat Weijdt in de sociale hoek. Van november '71 tot september 1978 was hij raadslid voor Texels Belang, de partij waarvan hij mede oprichter was. Hij zag zichzelf als commissaris van een dienst verlenend bedrijf, de gemeente. Hij voerde zwaar, maar constructief op positie tegen het toenmalige bestem mingsplan buitengebied. Zijn betrok kenheid met de omgeving bleek ook als lid welstandscommissie. Na zijn afscheid van de gemeenteraad werd hij voorzitter van visserijvereniging DETV, mede omdat zijn betrokken heid met de visserij groot was. We gens zijn verdiensten voor Texel kreeg Weijdt in 1981 de gemeente lijke erepenning in goud en in 1989 werd hem de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld. In zijn vrije tijd was hij vaak te vinden in zijn werkplaats, waar hij onder meer een schaalmodel van een schip bouwde, dat een prominente plek Het Oudeschilder koor 'De Wadden vogels' begint weer met de repetities. Onder leiding van André Keijzer wordt elke dinsdag vanaf 20.00 uur in dorpshuis 't Skiltje gerepeteerd, de eerste keer op dinsdag 14 septem ber. In het koor is nog ruimte voor nieuwe leden, zowel mannen als vrouwen. Voor meer informatie: Aaf Schaatsenberg, tel. 313655. Hoornders en oud-Hoornders van 55 jaar en ouder kunnen op woensdag 15 september op initiatief van de feestcommissie een dagje met de bus mee voor een tocht over het ei land. Vanaf 13.15 uur is het verzame len geblazen in dorpshuis De Waldhoorn, waarna om ongeveer 13.30 uur wordt vertrokken vanaf het pleintje bij Goënga Onderweg wordt gestopt voor koffie met gebak en rond 18.00 uur zijn de reizigers weer thuis voor een broodmaaltijd in het dorpshuis. De kosten voor deelname bedragen 35,- per persoon, mensen die moeilijk ter been zijn, kunnen van huis worden opgehaald. Opgave en inlichtingen bij Ria Groeskamp, Klif 21tel. 319536 of let de Ruyter, Witteweg 3c, tel. 319436. Naast de drie Kampen aan de Hoorn- derweg - de Kamp, de Hoge Kamp en de Oude Kamp - hebben we nu een vierde boerderij met zo'n naam erbij, de 'Camp-hoeve'. Het was een naamloze boerdenj, waarvan we wis ten dat hij op het Varkensgrassie staat. Gelukkig toeval staan ze alle vier op de gemeentelijke monu mentenlijst. Een klavertjevier als het ware in een mooi landschap 'Camp' is kitscherig, zie Van Dales woorden boek. In spanning wachten we af wat het volgende geval ons brengt. Het lijkt wel aanstekelijk te werken. Staan we soms aan het begin van een trendy ontwikkeling, waarmee we op speelse wijze onze omgeving flink aan het opleuken zijn? Met country- kitsch. Johan Reydon, Den Burg. kreeg in het Maritiem en Juttersmuseum. Weijdt, vrijwel onop houdelijk zware shagjes draaiend, was er vele jaren mee bezit. Alles moest kloppen en perfect in verhou ding zijn.' Tot vorig jaar was Weijdt nog voorzitter van de Club van Vijftig Gulden, ten bate van de ZDH-jeugd Hij stond erom bekend dat hij bij elke zonnestraal op het strand van paal 8 was te vinden. Afgelopen zomer zag men hem er voor het eerst minder vaak, omdat hij zich niet meer zo fit voelde. Toen een kleine maand gele den een dubbele hernia bij hem werd geconstateerd ging het verder berg afwaarts Vorige week vrijdag wees onderzoek uit dat kanker zijn lichaam op verschillende plaatsen had aange tast. Weijdt. die al eerder liet blijken niets voor een langdurig ziekbed te voelen, weigerde na zijn thuiskomst nog te eten en te drinken. Hij is 76 jaar geworden. Kenners voorspelden bij aanvang al dat het kleurige schilderij van Cecile de Boer, één van de twintig inzenders van de thema-tentoonstelling Sport die eerder dit jaar werd gehouden, hoge ogen zou gooien voor de publieksprijs. Bezoekers van 'Tusse de Banke' spraken hun voorkeur in derdaad uit voor het abstract weer gegeven wintersport-tafereel dat uit blinkt door fleurigheid. 'Ik ben begon nen met landschappen, maar ab stract schilderen bevalt me heel goed, want dan kan ik mijn fantasie laten gaan.' Een herkenbare eigen stijl heeft ze nog met gevonden. Dat heeft een reden. 'Ik ben nog een beetje aan het zoeken. Meestal maak ik een aantal schilderijen in dezelfde stijl en probeer dan weer iets anders.' Dat een abstract schilderij met kubistische trekjes een dergelijke grote waardering van het publiek krijgt is veelbelovend, oordeelde Her man Bakker van de adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid. 'Op Texel wordt over kunst blijkbaar toch iets vrijer gedacht. Met raakt kenne lijk een beetje uitgekeken op het tra ditionele huisje-boompje-beestje. (foto Gfrruró Timmermun) "Ik hef mijn ogen op naar de bergen vanwaar zal mijn hulp komen? Mijn hulp is van den Heer" Psalm 121 Bedroefd, maar dankbaar voor alle liefde die ze ons heeft gegeven, delen wij u mee, dat na een ernstige ziekte in de Heer is ontslapen mijn lieve vrouw, onze lieve moeder, oma en dochter Jikke Gerrits-Martens A 16 augustus 1943 te Steenwijk t 4 september 1999 te Den Burg Den BurgFreddy Gerrits Niels Peter t SchildwoldeErwin en Antonie Ireert. Lisar SteenwijkSirp Martens Aaltje Martens-ten Klooster t Texel, 4 september 1999 Gravenstraat 28, 1791 CK Den Burg. De dankdienst zal worden gehouden op woens dag 8 september om 19.00 uur in de Eben Ahaë- zer kerk te Den Burg, waarna gelegenheid tot condoleren van 20.00 uur tot 21.00 uur. De afscheidsdienst zal worden gehouden op donderdag 9 september om 14 00 uur in de Ne derlands Hervormde kerk te Paasloo, aanslui tend zal de teraardebestelling plaatsvinden. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in het gebouw „PAESLOÈ". Dag lieve Jikke We zullen je missen. Steven en Maaike Pels Dag lieve Jikke Je was en bli|ft een dierbaar mens voor ons... Fenje, Rosalie, Martijn, Laura, Erna, Henk Texel, Den Burg Na een intensief leven, gekenmerkt door een grote maatschappelijke betrokkenheid is heden na een kort ziekbed overleden Lambertus Johannes Weijdt „Bert" 6 april 1923 3 september 1999 Drager van het verzetsherdenkingskruis. Onderscheiden door de gemeenteraad van Texel met de erepenning in goud. Drager van de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud. G.C. Weijdt-Eelman Anja en Gert Pansier-Weijdt Esther, Mirjam, Yaltah Bart Weijdt Margje, Johan, Anne Christa en Henk v.d. Heerik-Weijdt Eva, Sarah Texel, 3 september 1999 Mokweg 7, 1797 SB Den Hoorn. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 7 septem ber van 19.00 - 20.00 uur in het uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 Den Burg en na de crematieplechtigheid in het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op woensdag 8 september om 11,00 uur in het crematorium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Liever geen bloemen. Uitgetimmerd... Maar gelukkig een huis vol mooie herinneringen Lieve Opa We zullen je missen. Esther, Mirjam, Yaltah Margje, Sjoerd, Johan, Cindy, Anne Eva. Hans, Sarah Hij is niet meer Bert Weijdt De koning van Paal 8 We zullen u missen. Joop, Mieke, Kees, Nel Een Texelse Iep is geveld' Lieve Bert Vol verdriet nemen we afscheid van jou als vriend en vakman. Familie Tromp rde Bewaarplaats' 3 september 1999, een bewogen dag. Ons hart is vol van vreugde maar doet ook pijn van verdriet. Wij kregen een prachtige kleinzoon en verloren een goede vriend. Indy welkom Bert vaarwel Axel en Gery Plotseling is overleden ome Bert Wij wensen de familie veel sterkte met dit verlies. Familie Dros Bedroefd, maar dankbaar voor wat hij voor de Texelse gemeenschap heeft betekend, hebben wij kennisgenomen van het overlijden van de heer L.J. Weijdt Van november 1971 tot september 1978 was de heer Weijdt lid van de gemeenteraad. Zowel binnen als buiten de politiek heeft hij zich bui tengewoon voor het eiland en de bevolking in gespannen. Voor zijn grote verdiensten ontving hij op 18 april 1989 de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud, en op 13 oktober 1981 de erepenning in goud van de gemeente Texel. Wij wensen zijn familie veel sterkte met het ver werken van dit verlies. Burgemeester en wethouders van Texel, De secretaris, De burgemeester, P.A. Zoon C.J. Geldorp-Pantekoek DINSDAG 7 SEPTEMBER 1999

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3