Cjrocn ^warL-Jexels in het harL. 'Texelse vlag is veel te somber' Twee ton minder J|fOor gehandicapten TEXp^SE SjCOUpAXT TEXELS E^COURANT Natte duinvalleien in De Bollekamer in ere hersteld D UJim mets Texel Race '99 Rijksvergoeding veel te laag randeringen bij |aatschappelijk Werk patste loodjes Garnaal Stage in India Tuinman Jook Aardappeloogst TB schrijft AH Skateplek wordt gelegaliseerd Informatie over diabetespas TEXELSE^COURANT Ondernemers, haak in en scoor op de volgende redactionele onderwerpen Bier Vloeren Kleding Natuur Recept De Texelaar op vakantie Najaarsagenda vrijdag 24 september a.s. iedereen leest - VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1999 pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11411 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINGDAG EN VRIJDAG. BONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-20 31 5989 (b.g.g. 06-22 14 0276 of 06-22 14 0275) it aantal Texelaars dat gebruik -j laakt van gemeentelijke financiële gemoetkomingen voor gehandi- iptenvoorzieningen stijgt zodanig plosief, dat de kosten ervan ern- uit de hand dreigen te lopen, sdio volgend jaar zullen daarom zuinigingen van kracht worden, zal 20% worden gekort op de zo- inaamde leefkilometervergoe- pg en kleine aanpassingen in huis men voortaan voor eigen reke- Verder zal de leefkilometer- rgoeding nog verder worden te- jgebracht in die gevallen waarin betrokken persoon van gemeen- wege al een scootmobiel heeft kregen. leefkilometervergoeding is een tandelijkse bijdrage voor een ge- pdicapte die geen gebruik kan ken van het openbaar vervoer, kt hij vaker dan anderen op een e.d. is aangewezen. Onder de ningaanpassingen die niet meer rden vergoed vallen het aanbren- van thermostatische meng- in, douchebeugels en ver- |de toiletpotten, dus kleine rzieningen. (Voor grote woning- issingen geldt een andere rege- die gewoon van kracht blijft), idicapten met een zo laag inko- idat zij door deze maatregelen in |problemen komen, kunnen een p doen op bijzondere bijstand. Ivergoedingensysteem is geba- d op de Wet Voorzieningen Ge- ingang van september is maat- ppelijk werker Marjorie Koghee Helder eens per veertien da- Iroor zes uur op het eiland. Dit lat Frank van Lare door een (orenmaatregel in de CAO met r op woensdag werkt. bedrag dat nodig is om violist 1 ird Smeenk uit De Cocksdorp een nieuwe viool te voorzien 90,-) is bijna bijeen. In het daar- opgerichte vioolfonds zit nu 05,-. Giften zijn dus nog welkom bankrekening 4699.20.467 ten evan Dansgroep oude Dansen )en Burg. uitdrukking van een mug een flant maken, kent sinds kort een sselse of beter gezegd een hlse variant: van een garnaal en potvis maken. Twee lokale, intieme ondernemers maken ftistische rondvaarten over het Zij werven daarvoor op 'Use en agressieve wijze klan- i en maken elkaar ook nog eis uit voor rotte vis. Lachen vangt er straks achter het el' Bemiddeling om het conflict o te lossen faalde. 'Jij bent be- onnen!' 'Welnee, jij!' 'Welles, «les.Wie heeft gelijk? B. en H., '31 nou B. en H. Namen willen Vooruit dan, Hoorn en Butjes 'tenbinnenkort de TX Wen TX 5 m voor galeischepen en hun üsagiers worden aan de rie- gezet. Op de Texelse rede ">idt dagelijks uitgevochten wie s' snelste is. Zo vang /e meer '"■malen in één klap. Fitness en '^vakantie. alwéér een leuk 'ïnement erbij. Flauwekul na- "■"tiik. Ze moeten zo snel moge- f hun ruzie bijleggen. B. en H. ben toch meer verstand dan garnaal Horszei handicapten die sinds 1994 wordt toegepast om gehandicapten zo mobiel en zelfstandig mogelijk te la ten zijn. Tegenover de uitgaven die de gemeenten in het kader daarvan doen staat extra geld van het rijk. Probleem is dat die rijksuitkering niet meer toereikend is om de kosten van het groeiend aantal aanvragen te dekken. Over 1998 was er zelfs een tekort van twee ton, maar intussen neemt het aantal aanvragen versneld toe waardoor dit tekort explosief dreigt te stijgen. Bedroegen de uitga ven in 1995 nog zes ton, in het afge lopen jaar werd dat bedrag meer dan verdrievoudigd. Wat betreft de vergoedingen voor leefkilometers: in 1997 werden daarmee 165 aanvra gers geholpen, een jaar later was dat gestegen tot 273 Dat zit hem niet in het aantal gehan dicapten want dat is nauwelijks ge stegen. Dat aanvankelijk betrekkelijk weinig mensen van de regeling pro fiteerden kwam, volgens wethouder Nel Eelman vooral door schroom. Die schroom is nu blijkbaar aardig overwonnen. Steeds meer gehandi capten zien de bijdragen als een recht waarvan je onbekommerd ge bruik moet maken en dat is ook de bedoeling. Het nu te bezweren finan ciële probleem is dus een gevolg van het succes van de regeling. Eelman is van mening dat de door te voeren kortingen van zodanige aard zi|n dat de 'pijn' niet al te hard aankomt. Dat ze pas halverwege volgend jaar in gaan heeft daar ook mee te maken: de mensen hebben dan meer tijd om met de nieuwe situatie te leren om gaan. Kraanmachinist Ronald Uitgeest zet in natuurgebied De Bollekamer de humuslaag opzij, zodat de schrale bovengrond aan de oppervlakte komt. Hi j doet dat in opdracht van Staatsbosbeheer, dat net als in voor gaande jaren de natte duinvallei her stelt. Het betreft twee percelen in de Bollekamer, met een totale opper vlakte van één hectare. Het werk be staat uit het verwijderen van de humuslaag tot aan de minerale on dergrond, een laag van ongeveer twaalf centimeter dikte. Door het plaggen ontstaat een situatie waarin de kenmerkende planten van de heeft er de laatste jaren al voor ge zorgd dat verschillende zeldzame plantensoorten zich opnieuw op het eiland hebben 'gevestigd'. Van an dere zeldzame soorten is het aantal groeiplaatsen uitgebreid, waardoor hun populatie 'levenskrachtiger' Texelse natte duinvalleien zich op- - werd. nieuw kunnen vestigen. Plagwerk De vrijkomende grond, 1200 kubieke meter, wordt op verzoek van Rijkswa terstaat in de superstormkering ter hoogte van Paal 13 verwerkt, die op sommige plaatsen wat weinig volume heeft. Het werk wordt uitgevoerd door Bakker BV en kost 32.250,-. fFoto Gerard Timmerman) 'Het begon eigenlijk als een wild plan', vertelt Geraldme de Visser uit Den Hoorn. De studente pedagogiek met als specialisatie gezondheids voorlichting en preventie aan de Hogeschool Holland in Diemen koos. net als veel andere jongeren van te genwoordig, voor een stageplaats in het buitenland. Zondag 12 septem ber vertrekt ze naar India voor een drie maanden durende stage. Tussen alle laatste voorbereidingen door heeft ze nog even tijd voor een ge sprekje in 'De Balcken'. Pagina 3 Jook Nauta heeft kritiek op de her- innchtingsplannen voor het park ach ter het gemeentehuis. Die zijn over bodig, duur en strijdig met de functie van het park. De heggeschaar moet erin, dat is alles. Pagina 3 Was het vorig jaar nog martelen om de pootaardappelen uit de grond te krijgen, dit jaar zorgt het zomerse weer voor een voorspoedige oogst. Telers zijn tevreden over de opbreng sten, maar de prijzen van de poters zijn met om over naar huis te schrij ven. Bij de onlangs gemoderniseerde Coöperatieve Aardappelbewaring Texel aan het Meyertebos is het een komen en gaan van kiepwagens. Een reportage. Pagina 5 In een poging om de bouw van twee woningen naast villa Sonnevanck te voorkomen heeft de fractie van Texels Belang zich gewend tot de lan delijke directie van Albert Heijn. In een open brief aan de bedrijfstop wijst de partii op de verantwoordelijk heid die de grootgrutter draagt voor de omgeving. Pagina 5 Van de Texelse vlag word je niet echt vrolijk. De groene en zwarte baan vormen een somber geheel zodat het uitsteken van deze vlag geen erg feestelijk effect oplevert. Om die reden zijn de laatste tijd wel eens stemmen opgegaan voor een an dere vlag met primaire, sprekende kleuren. Jan van der Pijl en Gelein Jansen uit Den Burg willen de discussie daarover op gang brengen en hebben daarom een brief aan de gemeente raad geschreven. De huidige gemeentevlag is al bijna anderhalve eeuw in gebruik maar werd pas officieel in 1964 toen de ge meenteraad een desbetreffend be sluit nam. Dat gebeurde ter gelegen heid van het het 550-jarig stadsrecht van Texel. De Texelaars gaven toen in groten getale gevolg aan de op roep om de vlag aan te schaffen en bij feestelijkheden zoveel mogelijk te gebruiken, om te beginnen bij het stadsrechtenfeest. Het feestelijk ef fect viel echter erg tegen zelfs in straten waar huis aan huis werd ge vlagd met het groen-zwarte dundoek leek het alsof er een rouwplechtig- heid was in plaats van een festijn. De Texelse vlag is daarom nooit echt 'doorgebroken'. Als er iets te vieren is steken de meeste mensen toch maar liever de nationale driekleur uit, ook als het geen nationale festiviteit betreft. De nationale en de lokale vlag worden wel vaak naast elkaar ge bruikt. Om de groen-zwarte vlag wat vrolijker te maken werd er wel eens een oranje wimpel aan bevestigd, al deugde dat heraldisch niet. Historie Gelein Jansen en Jan van der Pijl willen graag dat men bij het eventueel kiezen van een nieuwe Texelse vlag te rade gaat bij de historie. In de loop der eeuwen zijn diverse soorten Texelse vlaggen in gebruik of in dis cussie geweest. Er was er een met twee zwarte en twee groene banen. Heeft de groen-zwarte Texelse vlag zijn langste tijd gehad? Ook heeft een groen-blauwe en een groen-rode vlag bestaan. Een halve eeuw geleden deed de Hoge Raad van Adel drie voorstellen voor een Texelse vlag waarin de kleuren van het gemeentewapen waren verwerkt. Dat laatste is gebruikelijk bij gemeentevlaggen. Het eerste ont werp bestond uit drie even hoge ba nen rood-geel-zwart, het tweede uit twee even hoge banen geel-rood en het derde uit vijf even hoge banen rood-geel-zwart-rood. Die ontwer pen hebben blijkbaar geen genade gevonden op Texel. Groene leeuw Interessant in dit verband is dat ook de kleuren groen en zwart meer met het gemeentewapen hebben te ma ken dan het lijkt. Immers het anker in het wapen is zwart en, zo meent de vlaggendeskundige Klaes Sierksma. de linker leeuw op dat an ker (die nu rood is) had eigenlijk groen moeten zijn maar werd bij het intro duceren van het wapen verkeerd in gekleurd. Want de groene linker leeuw stelt Texel voor die op het anker de (rode) Hollandse leeuw ont moet. Dit zou verwijzen naar de rede van Texel, die een welkome ligplaats was voor Hollandse schepen. Bij de stadsfeesten van 1964 is daar wat Het skateparkje met jongeren ontmoetingsplaats dat dit voorjaar tot stand kwam op gemeente grond bij de Bijenkorfweg in Oosterend is illegaal want het be treft hier agrarisch bestemd ge bied. B en w willen een artikel 19- procedure voeren om deze fout te herstellen. De bedoeling is dat hierdoor geen verandering optreedt in het tijdelijke karakter van deze ontmoetings plaats, want op den duur moeten er woningen komen. Bij een tijdelijke bestemming wordt doorgaans een artikel 17-procedure toegepast, maar die is bedoeld voor projecten met een levensduur van maximaal vijf jaar. De woningbouw kan echter nog wel een jaar of tien op zich laten wachten, dus toch maar artikel 19 In het kader daarvan kunnen bezwaren worden ingediend waarover de pro vincie uiteindelijk beslist. Die bezwa ren zijn in dit geval allerminst uitge sloten. Dit voorjaar kwam er al een protest van enkele bezitters van zo merhuizen in de buurt Die bezwaren werden toen niet ontvankelijk ver klaard. onderzoek naar gedaan met het idee een van de oude vlaggen in eer te herstellen. B en w en gemeenteraad gaven echter toch de voorkeur aan de groen-zwarte vlag omdat die al vrij algemeen in zwang was en ook his torisch was te onderbouwen De kin deren van het Texelse weeshuis droegen groen-zwarte uniformen en ook het tenue van Sportvereniging Texel was groenzwart. Bovendien vonden ze het bij de Texelse Courant niet leuk dat bij het kiezen van een andere vlag de spreuk 'Groen Zwart Texels in het hart' met meer zou klop pen. Oudste Jansen en Van der Pijl zijn op zoek geweest naar de oudste vlag die ooit als Texelse vlag in gebruik is geweest. Die vlag is afgebeeld in een Neder landse atlas die in 1739 werd ge maakt door ene Delisle, zo bleek bij het bekijken van de website 'Vlaggen van de wereld' van het internet. Die vlag is in elk geval zeer kleurrijk: een groene en een blauwe baan met aan de boven- en onderkant een strook in rood, wit en blauw en links een reeks vlakjes in dezelfde kleuren. Je kunt het ook anders beschrijven: 21 horizontale strepen in rood, wit en (Advertentie) Sinds kort wordt door apothekers en artsen een zogeheten diabetes-pas blauw, waarvan er vijftien voor het grootste deel worden afgedekt door een paneel in groen en blauw. Vol gens de briefschrijvers hoeft niet perse voor deze vlag te worden ge kozen maar, zeggen ze: 'Als het toch moet, dan verantwoord. Een kleurige, in ieder geval vrolijker vlag dan de huidige'. De vraag of de huidige Texelse vlag moet worden vervangen wordt voor gelegd aan de schaduwraad van de Texelse Courant. uitgegeven waarop medische gege vens staan dia van belang kunnen zijn bij de behandeling van aan diabetes leidende patiënten. De Diabetes vereniging Nederland afdeling Den Helder-Texel houdt zaterdag 11 sep tember een informatiemiddag waarop dr. M. Nijpels uitleg zal geven over deze pas. Daarnaast zal E. Ot ter, diëtiste van de DVN, spreken over de rol van voeding in de behandeling van diabetes. De informatiemiddag begint om 14.00 uur en wordt gehou den in het kruisgebouw, Schoon oordsingel 24, en staat ook open voor andere belangstellenden dan alleen leden van de vereniging. Bezoekers die problemen hebben met vervoer, kunnen contact opnemen met A, Klaassen-Dracht, tel. 316217 (Advertentie) Cjrut MrL jirrli h b4 b*rL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 'El mctumsttte b drogisterij NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spmbaan 6. Inleveren advertenties tot en met Informatie bij de advertentie-afdeling van de Texelse Courant, Spinbaan 6, Den Burg. s 362600, fax 314111. (jt ocn jmrLr 'Jixtis in het harL. lil!

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1