dansen Onderhoudend boek van Willem Kikkert mives nol Druk toerisme en het eiland rond 1 timmerman 1 metselaar The Seagulls dekens Moerbeeks TEXELSE J? couRANT Diploma voor 22 strandwachten Simultaan Gevraagd voor direct en Aannemersbedrijf H. J. BAKKER, Diek 25, Den Hoorn, telefoon (02226) 319 M. en A. J. Vonk 'fovdt-VdSte- MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 Kerry's Corner Verwoesting van het hart van Texel EHBO-cursus Cursus astrologie Cursus Bachtherapie Dressuurproef Nieuw Bornrif Raadsvergadering 1? KerLdiensten Me(iïsche zorg oud Papier Laatste kans voor zeilers Bridgecompetitie Schaduwraad stemt over Texelse viae r/Texelse Jlhaduwraac r - Dansers Buureto houden praatreün VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1999 SS Eén van de examenopdrachten: het met de boot oppikken van een afgedreven drenkeling. moeten hebben. Naast kennis van de theorie moesten de kandidaten di verse reddingshandelingen in de praktijk uitvoeren, zoals een lijn- reddmg. tuigjesredding, het afzoeken van een zwin, het toepassen van de kettmggreep en het met een boot oppikken van een ver afgedreven drenkeling. Ook moest een kwartier worden gezwommen met als onder deel 15 meter onderwaterzwemmen waarbij van een diepte van drie me ter een hand zand moest worden opgedoken. Door de nauwelijks aan wezige oostelijke wind was er weinig golfslag, waardoor de vier examina toren van de KNBRD vanaf het strand alles goed konden waarnemen. Alle geslaagden zijn lid van de Texelse Reddingsbrigade die overigens bijna helemaal uit met-Texelaars bestaat. De examens vielen samen met de afsluiting van het bewakingsseizoen 1999. Dat seizoen is tot grote tevre denheid verlopen, wat zowel geldt voor de KNBRD reddingsbrigade (die Op en bij het strand van De Koog werden zondag examens afgeno men voor het diploma strandwacht van de Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelin gen (KNBRD). Dat werd een suc ces want van de 23 kandidaten zakte er slechts één. Het ging om dne soorten diploma's Het A-dipioma dat aan acht kandida ten werd uitgereikt geldt als bewijs van geschiktheid om deel te nemen aan een kustreddingsbrigade Het B- diploma waarvoor ook acht kandida ten slaagden geeft de bevoegdheid om in een brigade leidinggevend op te treden. De overige zes kandidaten behaalden het zwemmstructie- diploma en zijn dus bevoegd om les te geven in de diverse vaardigheden die strandbewakers onder de knie (Foto Harry de Graaf) actief is bij de strandslagen van paal 19.20.21 en 28) als de studenten van het Utrechts Studenten Corps, die belast zijn met de bewaking van de strandslagen 9, 12, 15 en 17. Er zijn geen ongelukken gebeurd en er wa ren ook geen spectaculaire acties nodig om mensen in veiligheid te brengen. De nadruk lag op preventie, dus optreden en ingrijpen om te voor komen dat baders en zwemmers zich in gevaar begaven Maandagavond speelt clubkampioen Jaap Dros van schaakvereniging En Passant tegen leden en niet-leden tij dens een simultaanpartij in De Witte Burcht. Alle belangstellende scha kers zijn om 20.00 uur welkom in de Molenstraat. Zij kunnen dan de sfeer proeven en kennismaken met de club. die naarstig op zoek is naar le den. In september 1967 was er nog maar één Rondje om Texel. Te voet ver trokken 64 deelnemers 's morgens om half vier bij het gemaal van De Cocksdorp, waar wethouder Joustra (in aanwezigheid van loco-burge meester Daalder) een lint doorknipte als officieel startsein. Er waren uit eindelijk slechts twee uitvallers, maar 'als alle deelnemers had den geweten wat hen te wachten stond, was het aantal belangstellen den waarschijnlijk belangrijk minder groot geweest De wandelronde was een initiatief van P W. Rijkers uit Den Helder, die een bijzonder strak tijdschema hanteerde. 'Wie om ze ven uur niet bij 't Horntje is, wordt gediskwalificeerd', had hij gezegd Bovendien was het niet mogelijk de tocht in een eigen tempo af te leg gen, want de organisator had be paald dat vanaf alle twaalf controle posten de groep wandelaars weer als geheel van start moest gaan. 'Wel moest herhaaldelijk over hek jes worden geklommen, veel wan delaars stapten in gaten en gleden uit over de glibberige klei of de schapenkeutels. Niet iedereen was zo verstandig gewest om het eerste deel van de tocht op laarzen af te leggen en pas later de meege voerde schoenen aan te trekken Maar bij de finish werden de deel nemers verwelkomd door loco-bur gemeester Daalder die zelfs 'zei dat het gemeentebestuur ernstig in overweging wilde nemen alle ge slaagde deelnemers te voorzien van een gratis herinneringspenning En terwijl het bestuur van de winkeliersvereniging protest aante kende tegen het plaatsen van schut tingen, kranen en bouwketen op de Groeneplaats (noodzakelijk voor de bouw van het nieuwe raadhuis), wist de Recreatiestichting te melden dat het afgelopen seizoen precies een kwart van alle toeristische overnach tingen op Texel plaats vond op ter reinen van de stichting.'Op de drie terreinen werden totaal 432.000 overnachtingen geregistreerd tegen vorig jaar 308 000.Specifieker nam het aantal overnachtingen op Kogerstrand toe met 34%, op Loodsmansduin met 42% en op 'het gemeentelijk noodterrem ,,De Krim" maar liefst 350% (van 4.000 naar 18.000) Dit deed de vraag ontstaan wat er met laatstgenoemd terrein moest gebeuren 'Er zal gekozen moeten worden uit drie mogelijkhe den. bh/vende exploitatie en eigen dom van de recreatiestichting, ge meentelijke exploitatie of uitgifte aan één of meer particulieren.Een op lossing was dringend noodzakelijk, temeer daar er een investering van 80.000,- (in toiletgebouwen. een ontvangstgebouw en andere voor zieningen) nodig was 'om volgend jaar een noodtoestand te voorko men'. En het was ook in september 1967 dat professor ir. Jac. P. Thijsse zijn plan voor een 'Wadden Airport' naast zich neerlegde 'Dit vliegveld had het Europese centrum voor supersonische vluchten moeten worden. Dat had de oplossing moe ten zijn voor het afschuwelijke lawaaiprobleem. waarmee alle Eu ropese landen te maken krijgen, wanneer hun vliegvelden gebruikt worden door supersonische vlieg tuigen. De huidige vliegvelden zouden gebruikt kunnen worden voor het vervoer van en naar de Wadden Airport 'Volgens professor Thijsse was het grote probleem dat 'onze hersens achter lopen bij de technische ontwikkeling. Men heeft indertijd de fout gemaakt met te voorzien dat de vliegtuigen zo groot zouden worden.' Het gevolg van Thijsses lezingen over dit onder werp was wel 'dat we de nota 's voor ruimteli/ke ordening hebben gekre gen 'We moeten oppassen dat het welzijn, het leefklimaat, niet het slachtoffer wordt van de welvaart. In 1966 steeg op Texel het aantal auto's van 1220 tot 1372 of met 12 In 1965 bedroeg de toeneming 20 Op iedere 8 inwoners van Texel is thans 1 auto aanweiig. Hot gemiddelde voor het gehele land bedraagt eveneens 1 auto per 8 inwoners. '6"j„ meer dan vorig juur iii lul>„Sarasani" ontving «lit i/ticn 23.066 bezoeker* Zaterdag 9 september in dorpshuis „De Kievit" Midden-Eierland, m.m.v. De complete serie Mobylettea ziet u bu Kogerstraat, telef. 2078 Zie onze showroom Jonkerstraat 4 KINDEROVERALLS AroWjgwk DEGELIJK - BETROUWBAAR LT wi IN VOOWIAAO BU: P. Bosma Oosterend In bet weekend gezellig zitten in Kerry's Corner kry dagavond en zaterdag en zondag vanaf 12 uur. Alleen 9 i/m 17 sept. zijn wij met vakantie. OUDESCHILD 84 g|WAr IK Z660EÉWOU..|| Als een bom sloeg maandag op di markt het gerucht in, op dc Groene plaats komen schuttingen cn bouw keten Bomen worden gerooid, straks wordt de markt verplaatst. Leven wij weer in de tijd van de Franse revolu tie? Met U, over U en zonder U Particulieren en bedrijven kunnen zich vanaf vandaag inschrijven voor de EHBO-cursus van het bedrijf PBG van Jan Vonk. Vonk heeft de oplei ding overgenomen van Ambulance dienst Texel. De cursus start de laat ste donderdag van september, beslaat twaalf avonden (van 20 00 tot 22.00 uur) en wordt gegeven in het Rode Kruisgebouw. Daarna volgt het officiële examen voor het EHBO-di- ploma. De kosten zijn 315,-, inclu sief cursusboek en examengeld. Be drijven en instellingen kunnen hun personeel ook overdag laten scholen. Voor inlichtingen en opgave: tel. 31 49 28. Bij deze cursus astrologie worden onder meer de achtergrond, het ont staan en de filosofie van de astrolo gie behandeld. Daarnaast komen basiselementen voor het grondig in terpreteren van een geboorte horoscoop, als tekens, kwaliteiten, elementen, huizen en de stand van de planeten en hun invloed op elkaar, uitgebreid aan bod. De cursus begint op 14 september en omvat tien avondlessen. Deelname kost ƒ120,-; opgave en inlichtingen bij Margot Bik, tel. 315235. De door de homeopatische arts Bach ontwikkelde bloesemremedies wor den gebruikt bij de behandeling van gemoedsgesteldheden of emoties die uit evenwicht zijn geraakt. De re medies worden gemaakt van bloe sems van wilde of biologisch ge teelde planten en werken als katalysator bij het verkrijgen van in zicht in een negatief gedachten- patroon. Nadat de geest in evenwicht is gebracht, kan het lichaam zich weer op natuurlijke wijze herstellen Deze cursus behandelt oorsprong en geschiedenis, maar ook de filosofie van de Bach-remedies. Daarbij wordt ruime aandacht besteed aan de 38 basis-karakters volgens Bach en de psychische achtergronden van nega tief gedrag en de invloed hiervan op het lichaam. De cursus begint op 16 september en omvat tien ochtend- of tien avondlessen. Deelname kost ƒ120,-, opgave en inlichtingen bij Margot Bik, tel. 315235. Zondag hebben ruiters van Nieuw Bornrif een dressuurproef gedaan. Niet voor winstpunten, maar om te zien hoever de deelnemers zijn en te laten voelen hoe moeilijk het is ineens alleen in de bak te rijden. Zowel manegepomes als eigen pomes tra den in het strijdperk, onder het toe ziend oog van een bezoekend (Duits) jurylid, geen onbekende op de ma nege. De punten liepen niet erg uit een. Eerste werd Pauken van dert Star met 174 punten, die een nette proef reed met haar eigen pony Am ber. Een gedeelde tweede plaats was er voor Sanne Bakker met Jolly en Sandra Pluylaar met Ritiane; beiden kregen 169 punten. Margot Schagen eindigde met Amaranta met 168 pun ten op een derde plaats. De derde proef voor het ruiterbewijs wordt gehouden op zaterdag 23 ok tober, het examen voor het ruiter bewijs keer op zaterdag 30 oktober. Voor meer inlichtingen kan contact worden opgenomen met de manege, tel. 317289. Dinsdag 14 september vergadert de gemeenteraad vanaf 19.30 uur in het raadhuis. De vergadering is open baar, de agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. a. Vaststelling besluitenlijst raadsvergadering 14 juli 1999. b. Vaststelling verslag extra raadsvergadering 4 augustus 1999. c. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering 10 augustus 1999. 4. Plan van aanpak Startnotitie Water. 5. Haalbaarheidsverkennmg aan passen haven Oudeschild e.o. 6. Voorbereidingsbesluiten. 7. Post onvoorziene uitgaven. 8. Gefaseerd naar een interactieve website. 9. Voorbereiding invoering één loket-systeem, 10. Invoering van een servicebalie. 11Invoering van een klachten voorziening. 12. Businessplan Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) Texel. 13. Verplaatsen grenzen bebouwde kom De Waal. 14. Bouwterrein aan de Vang. 15. Problematiek Pontweg. 16. Jaarverslag 1998 De Bolder. 17. Jaarrekening 1998 OSG De Hogeberg 18. Jaarverslag 1998 Gemeente Texel. 19. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen 20. Rondvraag. 21. Sluiting. Zondag 12 september 1999 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 10.45 u Startzondag De Waal: geen dienst De Koog: 9 30 u. ds. J.R A Vlasblom; Heilig Avondmaal. Den Hoorn: 9.30 u. dhr D Steenks uit Utrecht. Oosterend: 9.30 u. dhr. M D. Kui per Oudeschild: 11.00 u. ds. J.R A Vlasblom. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. D. Steenks uit Utrecht GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. ds H.D van Zessen, dienst van Schrift en Ta fel; uitz. via De Lichtboei, 19.00 u. ds. H D van Zessen, Dienst van Schrift en Tafel. Oosterend: 9 30 u. ds. J. Vonk, Avondmaal; 19.00 u ds. J Vonk, Avondmaal. GEREFORMEERDE GE MEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16.00 u. dienst; don. 16/09: 19.00 u. ds. F. Harinck. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. dienst; uitz. Via Radio Texel. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg 10.00 u. ds. G Sipkema ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u jongeren koor uit Nijmegen; uitz. via De Lichtboei, zon. 10 45 u. herenkoor. De Koog: zon. 9.30 u. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u rozenkransgebed. Sint Jan: zat. 16.0 u JEHOVAH S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u Juiste en onjuiste jaloezie; Wachttoren studie, 11.20 u 'Omgord u met ootmoedigheid des geestes'. Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 u.: Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg. tel. 312023. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: T.M. Niehoff en AH. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152. Spreekuur elke werkdag van 9 00-10.00 u. - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24. Den Burg, tel 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel 313241Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14 00 u - Diëtiste: voor afspraken elke werdag van 08.30-17 00 uur, tel. 0223-650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar) Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorging huis: Stichting RIO Texel Wiennget Opvragen via tel. (0223) 6715% Opname geschiedt op advies va- huisarts of specialist OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brandy voor spoedeisend ambulanceve;. voer bellen: 1-1-2. Of bel de Mek} kamer Noordholland-noord 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a. Den Burj Het bureau is dagelijks open vaji 9.00 tot 17.00 u Telefoon tijden kantooruren 072-5498360; buite kantooruren 072-5122222. spoedeisende gevallen 1-1-2 Gevonden munitie: Bel de polits tel. 072-5498360. Dierenartsenpraktijk: Keesorr laan 11Den Burg. Alleen in spoeö gevallen, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voo hulp bij problemen met alcohol drugs of andere verslavingen: bellij dens kantooruren 319413 (ft Nieuwe Skuul) Toeristenpastoraat: Bran Guiljam, tel. 318581, 317224. Kustwacht: Voor meldingen va schepen en zwemmers in nood: td 316270. Chemicaliën op het strand: de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatit Tandprothetische praktijk Va Kralingen (samenwerkend met h- tandheelkundig centrum; voor zie kenfonds- en particulier-verzeke- den), tel 312069 Tandtechmek R. Van Oosten (voc kunstgebitten en reparaties), tel 310605. Apotheek: Weverstraat 95, De Burg, tel 312112. Maandag t/mvrj dag 8 00-18 30 u.; zaterdag 10.0C 13.00 en 15 00-17 00 u. zonda 11 00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bu ten die tijden alleen voor spoede sende gevallen. De zeilers van de Cocksdorper Kust- zeilvereniging gaan zondag voor de laatste maal dit seizoen de onderli strijd aan om het clubk- pioenschap. Wedstrijdleidster Th Houwing verzorgt om 10.00 uur eerste briefing in het clubgebouw het strand bij paal 33. In Oudeschild wordt dinsdag 14 sep tember vanaf 15.00 uur door 'De Bruin vis' oud papier opgehaald leder wordt verzocht het tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Bridgeclub Groot Slem begint 20 september een nieuw seizoen. Er wordt iedere maandag vanaf 19.30 uur gespeeld in de foyer van manege Akenburg. Wie wil meedoen aan de competitie moet dit tijdig bekend maken. Bij voldoende deelname wor den de paren weer ingedeeld in een A-, B- en C-lijn. Inlichtingen en op gave bij Frits Hogewind, tel. 318 809. Moet de huidige groen/zwarte Texelse vlag wel of niet worden ver vangen door een symbool dat meer vrolijkheid uitstraalt? Die vraag waarover de gemeenteraad zich dinsdagavond buigt, legt de Texelse Courant voor aan de Schaduwraad. Leden van de 'electroraad' kunnen tot dinsdag avond 19.30 uur. het aanvangs- tijdstip van de raad. via internet hun stem uitbrengen. Nieuwe leden voor de Schaduwraad blijven wel kom. Ze kunnen zich aanmelden via e-mail (tcnieuwsQtref.nl). - f Mi ''88 Na 'Texelse verhalen' uit 1992, de verzameling oude volksliedjes 'Er was eens een herderinnetje' uit 1996 en de vorig jaar verschenen wordingsgeschiedenis 'Van het Clijf tot Den Hoorn', die hij samen met emeritus-hoogleraar Kees de Jager schreef, zag vorige week het vierde boek van Willem J. Kikkert het levenslicht, 'Neeltjes Nol'. Net als zijn debuut betreft het een bun del verhalen, veelal met een Texelse achtergrond, maar een deel is ditmaal ontsproten aan de fantasie van de schrijver. Het resul taat is opnieuw onderhoudend, zij het dat het geen kwaad had ge kund als Kikkert (of zijn uitgever) er voor publicatie nog eens kritisch naar had gekeken. De kwestie is eigenlijk eenvoudig. Willem Kikkert is een man die schit terende verhalen kent, die zowel een mooi beeld vormen van vergane tij den als anekdotisch van aard zijn. Bovendien verstaat de Hoornder de kunst om ze op luisterrijke wijze voor te dragen, met in het minst omdat hij zich op een heel natuurlijke manier bedient van het Texels dialect. Met zijn voordrachten oogstte hij al veel succes, onder meer tijdens de laat ste aflevering van 'Kunst in Zee'. Maar niet iedereen die mooi kan ver tellen, is ook een goed stilist, leder een heeft wel een oom of buurman die de verjaarsvisite kan laten bulde ren van het lachen, maar die nog geen drie woorden achter elkaar op papier krijgt als hij een wedstrijd verslag in het clubblaadje moet schrijven. Zo ernstig is het uiteraard met met Willem Kikkert. Hij heeft een behoor lijk gevoel voor taal en op ernstige stijlfouten zul je hem niet snel betrap pen. De meeste gebreken zijn dat met of nauwelijks in de gesproken taal. het duingebied wat daartussen lag' (blz. 11), is strikt genomen fout, maar wordt tegenwoordig zo vaak gebruikt, dat over honderd jaar mis schien wel niemand meer dat zegt. Wél ietwat vreemd klinkt ',,Je begint TEXELSE en andere verhalen WILLEM I KIKKERT De tekening op de omslag van Neeltjes Nol' is van Frans Boers, een kunstenaar die in de jaren veertig vele schilderijen en tekeningen maakte van Texelse land schappen. met z'n tweeën en je eindigt zo" is een gevleugeld woord(blz. 13). Ie dere corrector had kunnen zien dat Kikkert hier een gevleugelde uitdruk king bedoelt Maar weer heel grappig is het gebruik van als in de zin 'Als dat stel in de pastorie toen al gedacht heeft aan een komedie waarin Japie H. de hoofdrol zou spelen, lijkt me onwaarschijnlijk.' Natuurlijk had hier of moeten staan, maar tegelijkertijd getuigt de constructie van Kikkerts Texelse afkomst, want iedereen die zich van dialect bedient zou het woordje os voorop hebben geplaatst. Het zij Kikkert allemaal vergeven. Veel hinderlijker is zijn neiging flink uit te weiden, ook (of juist) op plaatsen waar een verhaal wel wat snelheid kan gebruiken. Bovendien is goed te zien dat hij een schoolmeester of - juffrouw heeft gehad die hem heeft aangeraden flink wat komma's te plaatsen, dan kun je een zin ook lek ker lang maken. Maar het vervelende gevolg is dat je bepaalde fragmenten soms nog eens moet lezen om te begrijpen wat er precies staat er dat je een paar keer is overkor krijg je licht de neiging het boek ra even aan de kant te leggen. Dal vaar ligt uiteraard niet op de loe- dens het voorlezen van een verh want dan spelen de komma's cruciale rol bij het laten vallen veelbetekenende pauzes of fung? de tussenzinnetjes juist als tdi verduidelijkingen van i^ts wat m verteld. Maar nogmaals, het bel hier een boek en niet een voordra Blijft over dat Willem Kikkert eer zonder amusant boek heeft gesd ven, dat zijn weg naar de lezer e wel weer zal vinden (van zijn deb bundel werden 1500 exemplaren kocht). Soms kan er hardop wor gelachen, maar in ieder geval i steeds volop ruimte voor de s glimlach. En heel leuk is het ook anekdoten voor te lezen, om op manier samen te kunnen lacher een grappige kwinkslag of een' typering van de schrijver. Een api vermelding verdienen de sot maar sfeervolle illustraties van E jamin Kikkert. Willem J. Kikkert: 'Neeltjes I Texelse en andere verhalen' is uitgave van Nauta Boek en 29,95. De bundel telt 110 pag'" en 18 verhalen. Joop Rornfl De stijldansgroep 55+ Bum houdt op 25 september een reu" De Bijenkorf. Leden en oud-I* kunnen vanaf 14.00 uur tijdens 'praatmiddag' herinneringen opt' over de tijd zij nog actief dansten kosten bedragen ƒ10,- per pers! Aanmelden kan door het bedrag' te maken op rekening 67.34.62 (ING Den Burg) ten name van dansgroep onder vermelding 'reünie 25 september'. Bellen' ook: tel. 31 93 62,31 38 6.4 en31 17

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2