'Wild plan' mondt uit in stage naar India Goede snoeibeurt zou park al flink opfleuren TEXELSE J couRANT Studente pedagogiek haalt kennis van ver Trouw-onderzoek woningmarkt geeft verkeerd beeld Rietdekker brengt redding voor uitgeklede Traanroeier la<': Nauta: Niet te hard van stapel lopen Wat ik zeggen wou... Duur eiland "Wat ik zeggen wou... Kitsch Hartelijk Gefeliciteerd Hfexelaartjes Looptraining AV Texel Cursus musical voor kinderen belty (vog VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1999 Het begon eigenlijk als een wild planvertelt Geraldine de Vis ser uit Den Hoorn. De studente pedagogiek met als speciali satie gezondheidsvoorlichting en preventie aan de Hogeschool Holland in Diemen koos, net als veel andere jongeren van te genwoordig, vooreen stageplaats in het buitenland. Zondag 12 september vertrekt ze naar India voor een drie maanden durende stage. Tussen alle laatste voorbereidingen door heeft ze nog even tijd voor een gesprekje in 'De Balcken n het voorjaar van 1998, aan het emde van een andere stage op de itdeling preventie in een centrum oor verslavingszorg kreeg ze - sa men met een vriendin - het idee om volgende stage periode, door te Vojlrengen in het buitenland. 'Het be thel !on allemaal een beet|e als een gein- e, totdat mijn toenmalige stagebe- (Dijeleider hoorde van onze wilde tannen en vertelde dat hij contact Braifad met een organisatie in India.' Ze wam tot de ontdekking dat ze dat nvs|och wel echt zou willen. 'Ik kan me ier vaak ergeren aan de luxe-pro- Jemathiek. In een land als India, dat ;ch een ontwikkelingsland is, kan |e néér doen. Tenminste, dat hoop ik te ntdekken... Vervolgens hebben we jontact gezocht met die SHARAN- rgamsatie.' ei^iHARAN is een internationale orga- ■satie - er werken mensen uit onder neer Duitsland, Engeland en Neder- ts md - die projecten verzorgt voor nder andere drugsverslaafden, Deldspatiénten en prostituees. Ook doen ze zogenaamde preventie-pro jecten. wat onder meer het uitdelen van voorbehoedsmiddelen en het geven van voorlichting over drugs gebruik inhoud. 'Omdat ik de taal met machtig ben zal ik geen voorlichting kunnen geven. Mijn werk zal voorna melijk bestaan uit het kijken naar hoe de preventiewerkers, die daar "healthworkers" worden genoemd, te werk gaan en wat de verschillen zijn met de manier van werken hier. Het is de bedoeling dat ik de eerste maand de projecten die al bezig zijn ga bekij ken.' In de twee maanden daarna zal Geraldine de Visser vertrekt naar India voor een drie maanden durende stage. (Foto Ban Bosch) ze een project kiezen waaraan ik wil meewerken. 'Ik denk nu aan een project voor drugsverslaafden waarbij degenen die met van plan zijn te stoppen wor den voorgelicht over hoe ze zo veilig en hygiënisch mogelijk hun drugs kunnen inspuiten', vertelt ze met veel gebaren om uit te beelden hoe dat in de praktijk gaat. 'Maar misschien ga ik wel aan een ander project meewer ken. Er is er ook een waarbij prosti tuees en hun kinderen op straat wor den opgezocht, om te worden voor gelicht over aids. Er is veel ontwetend- heid over de ziekte terwijl India een land is dat één van de hoogste percentages aidspatiënten heeft.' SHARAN heeft een appartement ge regeld in New Delhi waar de organi satie ook gevestigd is. 'Eerst wilden we bij een Indiaas gezin in huis, maar daar hebben we vanaf gezien, mede wegens het grote cultuurverschil. Als je daar bijvoorbeeld even alleen wil zitten wordt, het als onbeschoft op gevat en is iedereen ongerust. Want alleen zijn is volgens hun cultuur on gezond. Bovendien is er waarschijn lijk niet eens plaats om alleen te zit ten. ledereen is zo arm... De organi satie raadde ons een appartement aan in de stad, maar ik ben van plan om in het weekend - als ik vrij ben - de stad uit te gaan. Om,voor zover dag mogelijk is, te gaan reizen.' Om alles te bekostigen heeft ze in augustus bij de receptie van jonge- rencamping Kogerstrand gewerkt. 'Ik heb nog geprobeerd spon-soren te vinden, maar dat werkt met zo goed op Texel.' 'Ik heb zin om te gaan, veel mensen heb ik al gedag gezegd Mensen die nu aan het idee gewend zijn, maar eerst zeiden: "India, kan je het nog afzeggen?". Ik krijg nog steeds de raarste tips over dingen die ik vooral met moet vergeten: wasknijpers bij voorbeeld, niet echt het eerste waar aan ik dacht. Nou ja, nog een paar dagen en dan gaat het echt gebeu ren...' Judith de Leeuw Gemiddelde guUtn) iUOQOO De gemiddelde prijs van een woon huis op het eiland bedroeg in juni van dit jaar ƒ240.000,-. Dat blijkt althans uit een zaterdag in dagblad Trouw gepubliceerd onderzoek, dat is geba seerd op gegevens van de Neder landse Vereniging van Makelaars (NVM). De publicatie riep bij kenners van de Texelse huizenmarkt vraagte kens op. Makelaar Hans Eelman van Eelman van Heerwaarden: 'Je koopt hier bijna mets meer onder de 2,5 ton. De gemiddelde huizenprijs ligt rond de drie ton.' Ook de consta tering van Trouw dat de huizenprijzen op het eiland tussen 1997 en 1999 met 13 procent toenam, is aan de lage kant. 'Ga maar uit van tenmin ste 20 procent', becijfert Eelman. Hoe komt het dan dat de Texelse woning markt op het kaartje van Trouw dan toch laag is ingedeeld? De regio-in- delmg van de NVM brengt uitkomst. Texel blijkt met Den Helder in één gebied te zijn ondergebracht, waar van de gemiddelde prijs is genomen. De relatief goedkope huizen in Den Helder hebben het gemiddelde op Texel dus flink omlaag gehaald. De molenmakers die in het inwendige van de Traanroeier in Oudeschild aan het mechaniek van de monumentale molen sleutelen, hebben voldoende licht op hun werk sinds rietdekker Axel Wetsteen en z'n medewerkers het oude riet hebben verwijderd. Een molen zonder riet is een ongebruike lijk plaatje dat zelfs de bejaarde buurtbewoners zich niet weten te herinneren. Vier rietvakken aan de zuidwestkant die dus meer dan een mensenleven aan zon, wind en regen hebben blootgestaan, worden ver nieuwd. Het werk zal ongeveer een maand in beslag nemen. Het riet- dekken maakt onderdeel uit van de totale restauratie, die in de loop van het najaar zal worden afgerond. (Foto Bet Koning) )ecte jok Nauta, ex-wethouder, pro- dontwikkelaar en opsteller van it plan Het Hart Hersteld, heeft tiek op de herinrichtingsplannen r het park achter het gemeen- luis, zoals die onlangs door wet- juder Daan Schilling zijn gepre mieerd. Volgens Nauta zijn de annen voor een deel overbodig, modig duur en strijdig met de nctie die het park in de dorps- tm vervult. Een goede snoeibeurt iu het park daarentegen goed jen. jtgens Nauta is er niet zo gek veel met het parkje. Het is een aan- raam, rustgevend groenelement an/an de looplijnen goed aanslui- iop de omliggende winkelstraten. t huidige tekort aan belevings- arden wordt vooral veroorzaakt or het ontbreken van openheid, it en zichtlijnen. Het is er te don- ren te somber', schrijft Nauta in 'De belangrijkste nadelen kunnen eenvoudig en relatief goedkoop wor den opgelost. Door alle struikgewas langs de monumentale kerkhofmuur en de Burgwal te verwijderen, en een rigoureuze snoeibeurt wordt al een grote verbetering bereikt. Zowel de NH-kerk als de steeds fraaier wor dende Burgwal komen dan via mooie zichtlijnen weer in beeld. Het wordt weer lichter in het park en de toegankelijkheid neemt toe omdat de groene muren worden geslecht.' Schillings plan bevat volgens Nauta wel een paar goede onderdelen, zo als een aangenaam tuinontwerp, maar de stedenbouwkundige samen hang met de omgeving is naar zijn mening ver te zoeken. 'De afsluitin gen zijn strijdig met de noodzakelijke openheid.' Het te plaatsen pizza-paviljoen 'kan zich wellicht beter oriënteren op de Burgwal'. Daardoor wordt volgens de ondernemer, die een groot deel van de Burgwal bezit en in oude glorie heeft hersteld, de zich daar ontwik kelende bedrijvigheid versterkt en publiek naar het park en de Burgwal getrokken. Al met al redenen voor Nauta om het college te adviseren niet overhaast te werk te gaan en veel geld uit te geven. Hij raadt het college aan met belanghebbenden en des kundigen als hijzelf in overleg te tre den. Het einde van het zomerseizoen na dert en als oud-inwoner heb ik weer enorm genoten op Texel, met al zijn terrasjes en discotheken. Ook heb ik de hele zomer weer alle kritiek van de horeca op de gemeente gehoord, als zijnde dat de 2-3 regel niet werkt, jon geren van het eiland worden geweerd en de politie te streng optreedt als een keer een regel wordt overtreden. Durft de horeca ook een keer de hand in eigen boezem te steken? De horeca kan niet overal wat aan doen, want het zijn nu eenmaal re gels. Het is goed dat er meer aan dacht aan de 2-3 regel wordt gege ven, zodat overlast van jongeren minder wordt. Wel is de horeca er zelf bij als aan minderjarigen te veel alco hol wordt geschonken. Waar nooit iemand het echter over heeft, zijn de prijzen die in de Texelse etablisse menten worden gehanteerd. Ga op een willekeurig terras in De Koog zit ten en bestel een tonic en een icetea. Op het moment van betalen zal de ober met strak gezicht het luttele bedrag van 8,50 noemen! Weet u zeker dat dit klopt voor twee frisjes? Inderdaad, het klopt. Dit bedrag dur ven ze niet eens op het Rembrandt- plem in Amsterdam te vragen! Als ik nu met andere jongeren praat, is hun frustratie niet zozeer de 2-3 regel, of dat ze minder welkom zijn op Texel, maar vooral de bedragen die in de horecagelegenheden moeten wor den betaald. Waarom nu aan het eind van het sei zoen pas reageren? Zodat in de win ter rustig nagedacht kan worden en men samen inziet dat men zo met goed bezig is. Bedenk ook dat deze jonge mensen die nu voor een week of weekendje naar Texel komen, la ter ook met hun gezin terugkomen. Op dit moment wordt Texel in hun ogen een duur eiland, dat ze daarom ook later zullen mijden. Maaike van der Kooi. Amsterdam. Bnrvco v«a kan Grappig, zoals iedereen zijn omge ving anders ervaart. Dat 'ge-camp' tussen de boerderijen (zie 'Wat ik zeggen wou' van dinsdag 7 septem ber) was me helemaal ontgaan. Wat ik nou kitsch vind bijvoorbeeld, is die vreselijke luidspreker op de Teso- boot. En die enorme borden, die elk stukje natuurschoon staan te vervui len en al dre pijlen en routes, zodat |e nooit meer kunt verdwalen, maar ook nooit meer de kans krijgt zelf iets te ontdekken. Of mooie oude bomen achter het raadhuis rooien om er iets Keukenhofferigs en ijsbanerigs voor terug te zetten. Dat is pas kitsch en door de lokatie al bij voorbaat tot mislukken gedoemd. En de plannen om in Oudeschild de haven voor de kotters en de bruine vloot te verrui len voor de jachthaven met van die kitscherige plastic boten. Wat vindt u eigenlijk van de mode om elke tien jaar het aangezicht van je dorp te veranderen, alsof je een jas uittrekt? Of een gebouw als Sint Jan te verrui len voor weer zo'n vervelend ont werp, waar nu al niets aan is, zodat het over tien jaar weer gesloopt wordt? Wie kijkt weer anders tegen zijn omgeving aan en vindt weer nieuwe kitsch-voorbeelden? Dat lijkt me nou een leuke trend. Leny van 't Noordende, Den Burg. Je bent wel eenzaam maar nooit alleen 'la een moedig gedragen leven is toch nog on- ig. lerwacht van ons heengegaan onze lieve zuster, iSi ichoonzuster en tante jersi rag' i. vai mg lien l jn 31 Pietje Boon 4-5-1930 t 7-9-1999 Australië W. Jannes-Boon P. Jannes Willem en Narelle Martine, Yvette Brooke Margareth en Robert Steven, Leoni De Koog A. Brons-Boon M.H.J, Brons Peter en Anneke Martes en Lauri Willem en Carolien Anne, Sarah, Hidde Joke en Fred Lissa, Patricia, Willem Texel, 7 september 1999 H. van Beierenstraat 32, Den Burg. igf '«tie is overgebracht naar het uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg °e uitvaartdienst zal worden gehouden op za- erdag 11 september om 14.00 uur in de Her- llü rormde kerk van Den Burg, waarna de begrafe- in ,IS op de begraafplaats te De Cocksdorp zal Paatsvinden. gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in let uitvaartcentrum. wrespondentie-adres: •psstraat 100,1796 CE De Koog. ,pti >41 JOI tost zacht lieve tante Pietje Jouw handen hebben voor ons gewerkt, jouw hart heeft voor ons geklopt Jouw ogen hebben ons tot het laatste gezocht. Rust nu maar uit, je hebt het verdiend. Gesterkt door de Heilige Sacramenten der zie ken, is na een kort ziekbed, toch nog onverwacht overleden, mijn man, onze vader en grootvader Cornelis Willem Bakker Den Hoorn, 5 november 1914 Den Burg, 7 september 1999 Geertruida Johanna Bakker-den Blanken Den Burg Jan Den Hoorn Harry Den Hoorn Arno DeventerRob en Claudy Marieke, Nico, Ewout Amsterdam Guido Den Hoorn Karei Jan Dirksoord 23, 1791 GR Den Burg. De afscheidsdienst wordt gehouden zaterdag 11 september om 10.30 uur in de R.K. kerk, Molenstraat 36 te Den Burg, waarna de begrafe nis plaatsvindt op de R.K. begraafplaats aan de Keesomlaan. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in „De Witte Burcht", Molen straat 19 te Den Burg. Vader is opgebaard in Verzorgingshuis Sint Jan, Beatrixlaan 45 te Den Burg. 'f Verlies was er voor het einde, de rouw aleer het afscheid kwam toen die ellendige verwarring bezit van je spraak en gedachten nam We voelden mee, je stil verdriet. Nu rouwen wij, doch treuren niet. Onze broer is overleden. Cor Wij wensen Geertje, kinderen en kleinkinderen sterkte toe, om deze moeilijke tijd door te ko men. Broers en zussen Bakker Met droefenis hebben de medewerkers van het Maritiem Jutters Museum (en de overige me dewerkers van de Stichting Texels Museum) kennisgenomen van het overlijden van Bert Weijdt Bert was van onschatbare waarde voor het museum. Hij dacht mee over het beleid als ver tegenwoordiger namens de vissers in de Stuur groep, gaf tips en aanwijzingen over verbouwin gen binnen het museum, zoals onlangs nog het gereedgekomen bruggetje. En niet in de laatste plaats willen wij de kwaliteiten van Bert als modelbouwer eren. Het prachtige model van Bert heeft een ereplaats binnen het museum en wordt niet alleen door ons beschouwd als een topstuk uit de collectie van het museum. Wij wensen de familie van Bert veel sterkte met het dragen van dit grote verlies. Medewerkers Maritiem Jutters Museum Stuurgroep Maritiem Jutters Museum Bestuur Stichting Texels Museum Met droefheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van ons oud-raadslid Bert Weijdt Wij wensen zijn vrouw en verdere familie sterkte bij het verwerken van dit verlies. Kiesvereniging Texels Belang Stefan Betting ;AnnemaHel<e JV\anse. gaan trouwen op 47 september 199S? om 15.00 uur in Kef stadUuis te Weesje Wij nodigen u graag uit op onze receptie van 17.00 tot 19.00 uur in Pu'staurant "üe PrinsemarijSt. janstraat 1 te Laren. Ons adres: Kfosn Spierlaan 118 1187 P£ Amstelveen 9-9-1959 9-9-1999 Op donderdag 9 september 1999 zijn onze vader en moeder en opa en oma J.S. Dijt en A. Rus 40 jaar getrouwd Hein, Gosia en Bas Rinse Freek en Ank Francien, Roy en Aimee Den Burg, Keesomlaan 37. Geboren Hidde Jeroen en Guido Erik op vrijdag 3 september 1999 Zonen van Annemane Bakker en Joop Vlug Het zijn twee prachtkerele1 Stastokdreef 19 3561 JR Utrecht 030-2660041 INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur cn woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ8,40 tot en met 3 regels. Per regel meer: ƒ2,80 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto 25,- excl. tekst, alleen voor particu lieren die iets te koop aan bieden. Voor bedrijven: IM-TEXELAARTJE op aanvraag. Wij zijn getrouwd! 9-9-1999 Manuela Sieb Keijser Restaurant Capri, Dorpsstraat 49-51, De Koog Als je de trendy woon bladen moet geloven zou Hans van der Klift (met z'n glas en serviesgoed) schatrijk moeten worden. Te koop: 32 beige kunst stof terrasstoelen, pr.n.o t.k. Tel. 317574. AB Service en de Agrari sche Bedrijfsverzorging hebben nog medewer kers beschikbaar voor diverse werkzaamheden. Vraag in ieder geval inlich tingen, tel. 319621. 3 Versn. fietsen (Sparta), 2 jaar oud, 475,- Vermeulen Bikes, tel. 319213. Wij repareren alle merken KTV, Video, Radio. CD, Satelliet, Camera, etc. Ser vice Center Texel, 311 777. Gezin met werkende ouders, deels op onregel matige tijden, zoekt 1hulp in de huishouding, 1 a 2 ochtenden in de week, en 2) oppas voor onze kin deren, wanneer dit nodig is. Heeft u interesse voor één van deze dingen - of voor allebei - neemt u dan contact op met Maaike Deckers of Ed de Boer, Lieuwstraat 51, 1791 XN Den Burg. tel. 320212. Spoed, spoed. Thuiszorg Kop van Noord-Holland is dringend op zoek naar een medewerker in de functie van Thuishulp A ten behoeve van De Cockdorp en Oosterend Bent u geïnteresseerd? Vraag dan een sollicitatie formulier aan bij Mieke van Twillert van de afde ling Personeel en Organi satie, telefoon (0223) 650123. Atletiekvereniging Texel hervat deze week haar looptrainingen. Deze zijn er voor atleten van ieder niveau. Dins dag gaat bij het Turfveld in de Den nen om 13.45 uur de vrouwengroep onder leiding van Coby Bakelaar van start. Wie wil meedoen, kan contact met haar opnemen, tel. 313 843. Een dag later zwaait trainer Cees Timmer (tel. 318 512) de scepter. Aangezien er op de vertrouwde locatie op het terrein van Texel'94 nog volop wordt gebouwd, verzamelt ook zijn groep zich bij het Turfveld. Dat gebeurt om 18.45 uur. Extra aandacht is er tijdens deze training voor de mensen die van plan zijn de halve marathon van De Waal te lopen. Vrijdagavond begint de training om 19.00 uur, eveneens bij het Turfveld. Niet-leden zijn wel kom om vrijblijvend een paar keer mee te trainen. De Muziek- en Dansschool komt dit jaar met een cursus 'musical voor kinderen'. Spelenderwijs wordt een musical ingestudeerd, waarbij veel aandacht wordt besteed aan de ei gen fantasie. De eerste productie is bedoeld voor kinderen van vier tot en met zeven, die 'Het klokkenkruid' in studeren, een musical over een ko ning van wel duizend jaar oud, wiens hart tikt als een scheefhangende klok. De dokter gaat op zoek naar het klokkenkruid, dat hoog in de bergen groeit. In januari volgend jaar wordt vervolgens 'Het eiland van verdriet' ingestudeerd, een productie voor kin deren van zes en zeven jaar. Voor opgave en meer informatie Muziek- en Dansschool. Schilderend 39, tel. 313493. Gezocht: parttimer m/v voor 24 uur p/week in de winkel Fixet v/d Vis, Maricoweg 6, tel. 312357. Wij zoeken een leuke oppasmoeder voor 2 mei den 2 x p.w. na school vak. Info, tel. 314164 (na 18.00 uur). Liesbeth Roeper uit vaartverzorging. Tel. 310952. Dag en nacht be reikbaar. Aanbieding: Discman met koptelefoon van ƒ149,- voor ƒ99.- bij Voordeel- land Oudeschild. Bovag Rijschool De Noordkop. Autorijles ƒ53,- p.u. Ook opleiding in 10 dagen. Tel. 0223-617751. HTTP//:noordkop.nasha. com. Te koop mooi opklap- bed z.g.a.n. met houten ombouw en deurtjes, 90x200. Tel. 312238 Waar bent u zondag middag om 15.00 uur? Natuurlijk bij De Worstelt- ent! Zondag 12 sept. a.s.: Bert Kemper, accordeon band van Texel. De Worsteltent, Smitsweg 6, afslag 11. Satellietinstallaties - Re paratie/Verkoop - SCT, 311 777. Canada, Fly-drive Toronto 9 dagen per Martinair incl. huurauto. Alamo 849,- p.p Vertrek tussen 27-09 en 21-10-99. Kom langs bij Reisburo Texel Hol land International. Beter In Service. Vanaf 20 sept. start de knip-naaicursus weer. Inl. en opgave: C. Broekman, tel. 316362.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3