Aardappeltelers spinnen garen bij fraaie weer a Roemenen blij met hulpgoederen Fundatia olandaza "TEXEL HELPT" Sonnevanck: brief TB aan nationale AH-top Opmerkelijke vondst: rups van de doodshoofdvlinder Sport Geknip?<f a arïus bucurie in casele muitor romanï "S Gemoderniseerde bewaarplaats in gebruik genomen TEXELSE^* coURANT' ^/at ik eggen wou... On(s) Genoegen Dirk Pool wint zeilwedstrijd TC op zoek naar vakantiekiekjes Scouts in actie Hoge poter-opbrengst drukt de prijzen Kampioenschap voor bridgers Voetbalprogramma IS 1-1-2 Fortuinlijke zege Van de Wetering in damstrijd Meteoconsult krijgt geen geld voor weerstation Zandee wint maandwedstrijd Pupillendag voor Texelse voetballers de VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1999 Akkerbouwers zijn druk doende om de 800 hectare pootaardappe- len die op Texel worden geteeld, nog altijd de kurk waarop de sec tor drijft, van het land te krijgen. Anders dan vorig jaar, toen de ma chines nauwelijks het land op kon den, kan er volop worden gerooid. De groei lijkt gemiddeld iets lager te zijn geweest dan vorig jaar, maar verschilt van perceel tot perceel. Opbrengsten lopen uiteen van 25 tot 50 ton per hectare. Een deel van de oogst komt terecht bij de Coö peratieve Aardappelbewaring Texel aan het Meyertebos. Het veertigjarige opslag- en verwer kingsbedrijf is de afgelopen maan den ingrijpende gemoderniseerd. Het is een komen en gaan van trek kers en kiepwagens op het erf van de aardappelbewaarplaats. De lading wordt gelost in de stortbunker, waarna de knollen via aaneengeslo ten transportbanden en grondzeven zeker 25 meter verderop in een metershoge box terechtkomen. Het hele circus wordt aangestuurd door de druk heen en weer lopende be drijfsleider Cees Vermuë, alweer bijna een kwart eeuw werkzaam in de M jaren wordt op Texel door vele lief- lebbers gezaalvoetbald in Ons Ge- loegen Sporten is gezond en bevor dert het sociale contact tussen een jroep gelijkgestemde sporters. Zaal- 'oetbal is een intensieve sport en lelangnjk is dat de omstandigheden raaronder gespeld wordt, goed zijn. n Ons Genoegen is dat al een jaar «et het geval 'orig seizoen heeft zaalvoetballend 'exel (en ik neem aan ook andere aalsporters) driekwart jaar moeten porten in een bedompte, benau- iiende atmosfeer; dit door een ka- lotte afzuiginstallatie. Ook het elek- 'omsch scorebord had de geest legeven en werd niet gerepareerd. Al iet al veel ergernis en toenemende lachten over benauwdheid en der- lelijke. lij navraag werd menigmaal de ver- Ikermg gegeven dat het een en an- Isr ti|dens de zomerstop gerepareerd jng worden. Maar de omstandighe- ten zijn niet veranderd. Op deze wijze lordt velen de lol in het sporten ont- omen. Namens zaalvoetballend Texel, Kees Klaassen (ZDH), Den Hoorn. poterbewaarplaats. Hij moet wel voor en achter ogen hebben om het hele inschuringsproces in de gaten te houden. Alles moet vlekkeloos verlo pen, want vertraging is tijdens de oogst uit de boze. In z'n nek voelt hij de hete adem van de trekker chauffeur die staat te popelen om met de lege wagen weer te vertrek ken. Want een paar kilometer ver derop draait de rooimachine z'n rondjes tot de bunker weer vol ge noeg is om te worden geleegd. De drukte lijkt groot, maar toch is het geen topseizoen voor de bewaar plaats. 'Een jaar of vijftien geleden hadden we nog zeker twintig akkerbouwers als vaste klant, maar tegenwoordig houdt het met een stuk of acht wel op. Toen teelden de meesten twee tot drie hectare, maar als je er tegen woordig geen tien meer hebt kun je als akkerbouwer wel inpakken. De vette jaren in de poterteelt zijn voor bij en de marges zijn een stuk kleiner geworden. Je moet wel grote opper vlaktes telen. De grote akkerbouwers hebben zelf bewaarschuren ge bouwd en de kleintjes verdwijnen. Voor de grote jongens zijn we nu een soort buffer geworden Als ze zelf ruimte te kort hebben, komen ze bij ons Nu de opbrengsten gemiddeld toch een ton of drie tot vijf lager uit vallen, hebben de meesten zelf vol doende ruimte en krijgen wij wat min der. De jaren dat hier rond de 3500 ton piepers lagen opgeslagen zijn voorbij.' Dirk Pool heeft opnieuw laten zien ook zonder zoon Eddy wedstrijden te kunnen winnen. Pool senior, die te genwoordig solo een catamaran be stuurt, was afgelopen weekeind de snelste van alle dertig zeilers die tij dens 'Bergen Jazz and Sail' in zijn klasse actief waren. Dat ging niet vanzelf, want hij moest behalve met een wel heel geringe hoeveelheid wind afrekenen met een aantal sterke concurrenten. Zo was de nummer twee al eerder uitverkoren om voor Nederland uit te komen bij de wereld kampioenschappen. die binnenkort in Zuid-Afrika plaatsvinden. Pool won tweemaal een manche, werd een maal tweede, eenmaal derde en een maal vierde en klopte zijn belager met éen punt verschil, evenveel als waar mee hij vorige week in Engeland een wedstrijd verloor. De andere Texelse deelnemers, Eddy Pool en Jan en Karelien Schouwstra, waren minder succesvol. 'We hebben onze prioriteit verlegd naar de gekoelde opslag van gesor teerd product. Om overmatige kiem- vorming van het uitgangsmateriaal voor het komend seizoen te remmen wordt het plantmateriaal tegenwoor dig gekoeld. Om ze rustig te houden tot het planten. Vroeger ging dat an ders. Toen werden de poters in kiem- bakjes bewaard, en remde het licht de spruitvorming. Tegenwoordig is dat, zeker gezien de grote oppervlak tes aardappelen per bedrijf, met meer te doen. Er zijn bijvoorbeeld bedrijven die meer dan 55 hectare poters te len. Met vijf ton plantmateriaal per hectare zijn de kiembakjes niet aan te slepen. De kuubskisten waarin de poters tegenwoordig worden opge slagen werken veel efficiënter. Om in het voorjaar op temperatuur te ko men worden de aardappels drie we ken voor het planten uit de koeling gehaald. Deze werkwijze kan in een nat voorjaar een probleem geven. Als er met kan worden geplant, dan be ginnen de spruiten in de kist te groeien, met alle nadelen van dien. Daar had je vroeger in de kiembakjes geen last van.' Waar veel grote akkerbouwers de oogst vorstvrij kunnen opslaan, heb ben ze doorgaans geen koeling. Om beter op die vraag te kunnen inspe len, is de bewaring hiervoor aange past De koeling is gemoderniseerd, de lage zolders hebben plaats gemaakt voor een vrije overspanning waardoor de opslagcapaciteit is ver hoogd en de bewaarkwaliteit is ver beterd. Zo is de condensvorming een stuk afgenomen en is er meer ruimte om te koelen. Aan gekoeld product kan er 2500 ton worden opgeslagen Bij de verbouwing werd ook het oude asbest dak vernieuwd en de elektriciteitsinstallatie gemoderni seerd. Het sloopwerk kwam voor re kening van Dros, terwijl de bouw werd uitgevoerd door aannemer Texelaars op vakantie is één van de onderwerpen waaraan aan dacht wordt besteed in de Najaarsspecial die vrijdag 8 ok tober als bijlage bij de Texelse Courant wordt verspreid. Ter il lustratie bij dit onderwerp nodi gen wij abonnees uit hun vakantiekiekjes op te sturen naar of in te leveren bij de redactie, Warmoesstraat 45, 1791 CN, Den Burg. De leukste zullen wor den geplaatst Alle foto's worden na afloop weer bij de eigenaars terugbezorgd. ing )en 167I* een poging om de bouw van wee woningen naast villa onnevanck te voorkomen heeft fractie van Texels Belang zich ewend tot de landelijke directie an Albert Heijn. In een open brief an de bedrijfstop wijst de partij op e verantwoordelijkheid die de rootgrutter draagt voor de omge- ing en wijst zij naar een nieuwe ■end; bedrijven die uit economisch ig rekening houden met hun luurt en samenwerken met de verheid. exels Belang diepte uit het blad y NG-magazine het fenomeen civil oc/efy op; de overheid is met meer xclusief verantwoordelijk voor het (gemeen belang. Ook burgers, be- 3li|ven en maatschappelijke organi ses nemen hun deel Enschede 35 J Jngeert als voorbeeld. In een plat aan werken gemeente, provincie en «dryven - waaronder Albert Heijn - amen om de leefbaarheid in een - tadswijk te verbeteren. Daarbi| gaat 'et om werkgelegenheid, veiligheid woningbouw. Gemeenschappe lijke belangen, die nopen tot samen werking. Zoiets zou in het geval Sonnevanck ook moeten gebeuren, vindt TB. 'De kunst is om een bedrijf van deze omvang (AH-Den Burg, red.) met een grote aanzuigende werking op perso nen en auto's in te passen in be staande structuren. Uitgangspunt moet zijn dat de kwaliteit en het ka rakter van de omgeving niet wezen lijk wordt aangetast', aldus de brief. 'De fractie van Texels Belang kan zich vinden in de uitbreiding van het par keerterrein, maar het plan voor de woningen is voor ons onaanvaard baar. Ook de andere raadsfracties zijn die mening toegedaan. Sonnevanck en de tuin zijn een twee-eenheid die beeldbepalend is voor dit gedeelte van de Waalderstraat. Aantasting daarvan is in strijd met eerder ge noemd uitgangspunt.. Daarbij komt dat onder de Texelse bevolking voor dit plan absoluut geen draagvlak is.' 'Albert Heijn heeft in Den Burg een prominente plaats in de detailhandel en is een sociaal-economische fac tor van betekenis 'Wij willen u met klem adviseren om te inves teren in kwaliteit, sfeer en karakter van de omgeving. In concreto; het pand Sonnevanck op de monumen tenlijst en geen woonhuizen aan weerszijden ervan.' Fractievoorzitter Dick Drijver besluit de brief door de hoop uit te spreken dat Albert Heijn zich in de verder overleg met de gemeente gevoelig zal tonen voor de wens van de Texelaars om zorgvuldig om te gaan met Sonnevanck en omgeving. Met een groot spel begint zaterdag °Pde ijsbaan in Den Burg het nieuwe seizoen voor de Jeroengroep van Scouting Texel. Het evenement duurt van 17.00 tot 19.30 uur. Met ingang van komende week gaan ook de ge wone bijeenkomsten weer van start. Deze worden gehouden in het club- 9ebouw aan de Bernhardlaan. leder en die lid wil worden of belangstel- !'n9 heeft om in de leiding plaats te "emen, kan zich daar melden of con- kct opnemen met Peter van der Voort, tel 310 135 of Tanja Huisman, 'et. 315 926. De groepen zijn actief op de volgende ^en: maandag 18.30-20.00 uur: J^'Pen (7-11 jaar); Donderdag 18.30-20.00 uur: kabou- Iers (7-11 jaar); vrijdag 19.00-21 00 gidsen en verkenners (11-14 |aar)i 19.00-22.00 uur: rowans en ^erpa's (14-17 jaar). Mathias Smit van hoeve Lucrosa aan de Schorrenweg deed maandag een opmerkelijke vondst. Het betrof de rups van de doodshoofdvlinder, her kenbaar aan de doodskop op de borst. De vlinder is wel eens eerder gesignaleerd en houdt zich graag op in de buurt van bijenkasten Deze insecten beschouwen de vlinder als indringer en kapselen het dier in. Zeldzamer is de rups, die heel apart oogt. Niet alleen wegens de lengte van elf en de dikte van eén centime ter, maar vooral door de groen met rosebruine strepen op het lijfje. Ver der heeft het dier een opmerkelijke staart, eet aardappelloof en ligusterblad en komt vooral voor in Zuid-Europa en nauwelijks in noorde lijke streken. De rups, die niet vorst bestendig is, begraaft zichzelf onder de grond. Doorgaans vrij ondiep, waardoor het dier dood vriest. Mocht het bij een zachte winter toch over leven, loert er een ander gevaar. Het insect verdraagt namelijk geen bestrijdingsmiddelen en is daarom vooral aangewezen op volkstuintjes De vinder leverde zijn vondst af in EcoMare, waar het in de loop van de dag werd uitgezet in de natuur (Foto SdJko do Woll. EcoMaro) Cees Vermuë. bedrijfsleider van de Coöperatieve Aardappelbewaring Texel, leidt het inschuren van de oogst in goede banen (Foto s Gorord Timmorman) Akkerbouwer Nico slot van hoeve Om die er uit te halen staat er een Rotterdam in Eierland laat zich tevre- mannetje extra op de rooier en in de den uit over de oogst. 'Gezien de schuur.'De kilogram-opbrengst mag goed zijn, de prijzen zijn niet om natte winter en de slechte structuur van het land, valt de oogst alles mee. In zo'n structuurplek komt wel eens een rotte knol naar boven, maar niet meer dan dat. Schurft is geen pro bleem, maar rhizoctonia, een schim mel die je in zo'n groeizaam jaar ei genlijk met zou verwachten, levert nu juist wel problemen.' Hardnekkig zijn ook de kluiten die worden opgerooid. over naar huis te schrijven. 'Vorig jaar. toen er wegens de nattigheid zoveel bleef zitten, waren de prijzen extreem goed. Maar nu vrees ik voor het erg ste. De landen waar wij naar toe ex porteren hebben minder geld te be steden en kopen dus minder poters. Wat overblijft moeten we dus ergens anders zien af te zetten. Het is span- Frans Zegel. De koel- en elektnsche- installatie werd door de VEM aange legd. Andere kurk van het bedrijf is de verwerkingslijn, waarvan veel akker bouwers die er zelf geen hebben, gebruik maken. De lijn draait vanaf ongeveer half oktober tot half maart een kleine veertig uur in de week. Om arbeidskosten te sparen, staan de telers zelf aan de lopende band om de aardappels te lezen. Want de aardappels, die worden geëxpor teerd naar landen over de hele we reld, moeten smetteloos in de zak verdwijnen. De eerste indruk is dat er dit seizoen weinig uitval zal zijn door schurft, doordat er tijdens de knolzetting van de aardappels vol doende water is gevallen Wel lijken er aantastingen van de schimmel rhizoctonia. Zijn het nu nog de kiepwagens die af en aan rijden, vanaf half oktober zijn de vrachtwagens kind aan huis. Werd het transport vroeger voornamelijk door Nederlandse chauffeurs uitge voerd, tegenwoordig komen er veel buitenlanders aan de deur. Vermuë: 'Er komen hier Hongaren, Tsjechen, Bulgaren, Spanjaarden, Portugezen, uit alle delen van de wereld. Portuge zen kennen nog een woordje Engels, maar met Spanjaarden wordt het al snel handen- en voetenwerk. Oost- Europeanen verbazen zich over de 'rijkdom' hier. Er kwam hier een Bul gaar, die verdient misschien zestig gulden in de week. Die kon er niet over uit dat hij hier 200 gulden voor de boot moest betalen. Een fortuin voor die man. Om zich geld te bespa ren nemen Oost-en Zuid-Europeanen zelf eten mee van huis.' Bridgeclub Groot Slem houdt vrijdag 15 en zaterdag 16 oktober in dorps huis De Hof in De Koog voor de ze vende maal het open Texels bridge- kampioenschap. Daaraan kunnen zestig paren meedoen. Aanmelden kan uiterlijk tot 7 oktober, maar aan gezien de inschrijvingen worden be handeld naar volgorde van binnen komst, is het raadzaam nu alvast te reageren. Deelname kost ƒ50,- per paar, bij voorkeur over te maken op bankrekening 36.25.49.532 ten name van Groot Slem, Den Burg, Texel. Er wordt gespeeld op vrijdagavond en zaterdagmiddag en -avond. Behalve prijzen kunnen meesterpunten vol gens schaal worden verdiend. Voor nadere informatie en opgave kan contact worden opgenomen met de dames J. van Beek, tel. 312 583 of J. Hopman, tel. 312 523. Zaterdag 11 september OFCA1-SVOA1 14.30 DAAR RED JE LEVENS MEE De missie van de organisatie Texel helpt..., waarvoor op het eiland 85 kubieke meter voedsel, hulp goederen en speelgoed bijeen is gebracht voor Roemenië, kan als geslaagd worden beschouwd. De goederen zijn inmiddels in het be zit van de bewoners van de plaats jes Lechinta, Sibiu, Sarmasu en Cherales. Aldus blijkt uit een reis verslag van Melle Smith, initiatief nemer tot de actie die volgend jaar een vervolg krijgt. De Texelse hulpgoederen werden samen met spullen van Schier monnikoog via Duitsland. Oostenrijk en Hongarije naar Roemenië ge bracht. 'Grote delen van de poesta's stonden blank', schrijft Melle Smith. 'Velden met zonnebloemen en maïs waren volledig verrot. Grote schade aan de oogsten, verzakte bruggen en hele weggeslagen wegen.Ondanks dat verliep onze reis voorspoedig.' In Roemenië ondervond Smith dat het land een moeilijke tijd doormaakt. Oorzaken zijn de devaluatie van de munt (70 procent), er is werkloosheid onder de jeugd en er zijn veel faillis sementen. 'De spanningen door ge brek aan middelen als geld, eten en medicijnen nemen toe. Het land dat op de nominatie staat om te worden toegelaten tot het vrije handelsver keer met het vrije westen, heeft nog een lange weg te gaan De komst van de Texelse goederen betekende voor de bewoners een geweldige opsteker 'In voorgaande jaren is er nog nooit iemand geweest met kle ding of iets dergelijks Mensen waren erg onzeker toen hun naam werd af geroepen. Was het echt allemaal gra tis? leder gezin kreeg een voedsel pakket een deken en een kleding- doos. De blijdschap was van de gezichten te lezen. Hulp uit Holland, daar is nog lang over nagepraat. Kin deren kregen een versierde schoe nendoos en een knuffel, allemaal ver zorgd op de Jozefschool. De schoenendoos was gevuld met pot loden, kleurtjes, schriften, knuffels een echt verrassingspakket. Ze wa ren er heel blij mee. Het afscheid was bijzonder emotioneel', schrijft Smith, die zijn bewondering uitspreekt voor de Texelaars die vrijwillig meehielpen aan de hulpactie. Een ziekenhuis in Lechinta werd voorzien van knuffels, babykleding, lakens, slopen en di verse voedselpakketten. Reizigers die Roemenië willen bezoeken, kun nen contact opnemen met Smith (tel. 3^9 020), al was het maar om op de hoogte te worden gebracht van de risico's van het land. Wat betreft 'Texel helpt...' blijft het met bij deze hulpactie. Geld voor het bekostigen van het transport kan worden overgemaakt op giro 4923872, ten name van M. van Asperen/Texel helpt. Kleding, voed sel. dekens en speelgoed kunnen worden ingeleverd op onderstaande adressen: Den Burg: fam, Veltkamp, Maricoweg 37, Oosterend: fam. Van Strien, Koningsweg 78, De Koog: fam. Huis man, Schumakersweg 96. Oude- schild: fam. Kalverboer, De Ruyterstraat 27, De Cocksdorp: fam. Broekman,. Hoofdweg 116, Den Hoorn: fam. Bruijn, Klif 38. nend.' Collega Arnold Langeveld uit Eierland, die ook een goede oogst binnenhaalt, heeft zich al neergelegd bij een matig prijspeil. 'Als de oogst groot is, is de prijs nu eenmaal altijd laag Vorig jaar rooiden we 25 ton per hectare en vingen we 60 cent per ki logram. Dat was een best jaar. Nu is de oogst 40 ton en de prijs 35 cent en wordt het minder. Ik heb het ge middelde van vijf jaar wel eens bere kend en kwam op 45 cent per kilo. Da's gemiddeld een rendement waar we het voor kunnen doen.' Harry van de Wetering speelde deze week in de eerste ronde van de nieuwe damcompetitie een opmerke lijke partij. Daarin bereikte hij een kansrijke hekstelling tegen Frans Kuiper. Winnend voordeel was ech ter nog ver weg, temeer daar Kuiper met een tegenactie in het centrum trachtte de gevaren te bezweren. Dat lukte uiteindelijk. Kuiper boekte een schijf winst en won korte tijd later nog een schijf, zodat het pleit beslecht leek. Door een blunder vergooide hij echter zijn kansen en kon Van de Wetering alsnog de volle winst op strijken. Hans Galjaard was dicht bij remise. In het eindspel liet hij echter zijn dam afnemen, zodat Wirn Timmer toch nog met twee punten naar huis ging. Wim Vlaming en Frans Bos speelden een fraaie partij Vlaming viel aan via het centrum, terwijl Bos zijn tegen stander probeerde te verschalken met een omsingelingsstrategie. Na veel strijd werden de punten gedeeld. Remise werd het ook bij Jos de Wolf en Piet Bakelaar. In het gevorderde middenspel bleek de stelling van de Wolf over meer veerkracht te be schikken dan aanvankelijk leek. Bakelaar kwam in de verdrukking en moest in het eindspel alle zeilen bij zetten om er toch nog een puntje uit te slepen. Rinus Vittali had in eerste instantie zijn handen vol aan Gerrit Vlaming. Toen het positionele even wicht weer was hersteld, bouwde Vittali aan verbetering van zijn stand Zo in de buurt van het eindspel gaf dat de doorslag Meteoconsult mag op Texel een meetstation plaatsen, maar dan moet de apparatuur worden aan gebracht in een bestaande mast en voor de gemeente mogen er geen kosten aan verbonden zijn. Aldus het standpunt van het college naar aanleiding van een verzoek van Meteoconsult om op Texel een meet station met gemeentelijke financiële steun in te richten. Voor het weer kundig bureau moet dat een teleur stelling zijn want dat had gevraagd om een bijdrage van f10.000,- plus f5.000,- voor elk jaar dat het station in gebruik is. De gemeente zou deze bijdragen over moeten hebben voor het promotioneel effect dat plaatsing van het station oplevert De naam Texel zou telkens worden genoemd in de weerberichten van Meteo consult, onder andere via RTL4 en de internetsite. Het college had hier aanvankelijk wel oren naar maar begint er toch maar niet aan. Veel andere gemeenten waar Meteoconsult meetstations wil oprichten staan ook niet te trappe len, zoals blijkt uit het uitblijven reac ties waardoor het opzetten van het landelijke meetnet van Meteoconsult in elk geval wordt vertraagd. Voor het station is een paal nodig van minstens tien meter lengte in het open veld. B en w vinden dat er al palen en masten genoeg staan op Texel en willen daarom alleen mee werken als de apparatuur in een be staande mast komt, bijvoorbeeld een der agrarische snuffelpalen.. Meteoconsult heeft laten weten dat dit geen probleem is mits het onder deel dat regenval registreert niet is afgeschermd. Ook het vliegveld zou een goede locatie kunnen zijn. Zondag werd onder zomerse om standigheden in twee categoneën de maandwedstrijd van de Texelse golf club gespeeld. Martme Zandee won met 46 punten in de eerste catego rie, voor handicap 0 tot 26 Tweede werd Henk Wijsman met 41derde Bart Medema met 40 punten. In de tweede categorie, voor hogere han dicaps, won Pieter Waverijn met maar liefst 48 stablefordpunten. Tweede werd Elly Boorsma met 43, derde Hans Bakker met 37 punten. De longest drives waren voor Peter Beers en Erna Dam, neary's waren er voor Henk van Wijk in categone 1 en Martin Vlastra in categorie 2. Bij dé dames werd geen neary geslagen. De gezamenlijke Texelse voetbal clubs houden zondag 12 september en spelletjesdag voor E- en D-pupil- len. Op het veld van SV De Koog wordt in teams van vier of vijf perso nen een spelparcours met twaalf voetbalspelen afgelegd. De teams ontvangen punten bij elk spel, het team met de meeste punten wint. De E-pupillen spelen van 10.00 tot 12.00 uur, de D-pupillen van 13.30 tot 15.30 uur. Deelname is gratis, opgeven kan bij de leiders van het team waarin de deelnemers voet ballen. In verband met het samenstel len van de teams, sluit de inschnjving op woensdag 8 september. 'De Nederlandse Stichting 'Texel Helpt' heeft in vele Roemeense hui zen vreugde gebracht', kopt een Roemeense krant.' Het artikel be steedt aandacht aan deTexelse hulp actie. 'Eindjuli 1999 heeft de aanwe zigheid van de leden van de Nederlandse stichting 'Texel Helpt' veel mensen uit het dorp Lechinita en Matei, in het district Bistrita-Nasaud gelukkig gemaakt. Voor de ge kregen hulp in het heden en in de toekomst willen de bewoners van Chirales, Bungard en Morut hun Ne derlandse vhenden hartelijk bedanken.'(vertaald door Cornelia Poleacov) :)amant ?i Mare bucurie au produs in sufletele $i In inimile a o buna parte dmtre locuitorii comunei Lechinfa Matei din judejul Bistrija-Nasaud prezenja. ia sfar$itul lunii iulie 1999 a r e p r e z e n t a n t i I o r fundajiei umanitare olandeze "TEXEL HELPT", o fundafie |are se ocupa de ptorarea celor saraci, ^Inavilor, a copiilor. at dupa revolu|ia ^din decembrie fcbri ai acestei ^ajuns in

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5