Cjroen "Zwart,-Jexels in het hart. 'Hinder van vliegveld moet verder terug TEXELSE IS COURANT TEXELSE COURANT De allerlaatste voorbereidingen Stichting wil mening van Texelaars Touringcar spuit diesel na landing in greppel Ondernemers, haak in en scoor op de volgende redactionele onderwerpen Bier Vloeren Kleding Natuur Recept De Texelaar op vakantie Najaarsagenda vrijdag 24 september a.s. Laatste kans Bijdrage aan visie VVV op toekomst Bestrijdingsmiddelen Monumentendag Surftalent Publiek wint derby pompgemaal Toerist protesteert tegen 'onrust' op Teso-boot andbouwbedrijven I houden open huis Sloot vervuild na defect in Inbraak Open atelier kunstenaars peercboom teizen HOLLAND TEXELSE Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALF JAAR LOSSE NUMMERS /1.65 COURANT Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276) Inleveren advertenties tot en met Informatie bij de advertentie-afdeling van de Texelse Courant, Spinbaan 6, Den Burg. a 362600, fax 314111. Cf roen 'wrLrJïxels in bel harL. itdereen leest OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11412 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1999 (Advertentie) zijn collega's de vrijkomende diesel toen maar met behulp van een slang op in olievaten. De provisorische re paratie, die met spanbanden en afdichtmateriaal werd uitgevoerd, nam geruime tijd in beslag. Toen die eindelijk was gelukt, spoot de brand weer met speciale remigingsvloeistof het wegdek schoon. Om 17.45 uur vervolgde de buschauffeur zijn weg richting garage en kon de politie de wegafzettmg opheffen. Echt gevaarlijk is de situatie niet ge weest Diesel komt relatief moeilijk tot ontbranding. Ook de schade voor het milieu is vermoedelijk te verwaarlo zen. De gemeente draagt ƒ10.000,- bij aan de kosten van het ontwikkelen van een visie op het toerisme door de VW. De eilandpromotor - wil funda mentele vragen beantwoorden, zo als: welke - toenstische toekomst vin den wij wenselijk, en wat moeten we daarvoor doen? De VW heeft een professioneel adviesbureau inge schakeld om het project van begin tot eind te begeleiden. Daarna zal de VW haar best doen om de visie zo veel mogelijk door te laten klinken in het volgend jaar nieuw te verschijnen gemeentelijke Recreatiebasisplan. Mensen die door geestelijke of licha melijke problemen het tempo van onze hectische maatschappij met bij kunnen benen, hebben een laatste uitzicht op deelname aan het arbeids proces gekregen op de nieuwe Bol der-afdeling Werkervaring en Ar- beidstherapie. De resultaten zijn bemoedigend: werknemers die an ders zouden zijn afgeschreven heb ben nu een vast dienstverband en ook de therapeutische waarde voor psychisch zwakken is ruimschoots bewezen. Pagina 6 Agrariërs vrezen dat door een verbod op het gebruik van 42 gewas beschermingsmiddelen de teelt van pootaardappels, narcissen en lelies, belangrijke pijlers voor de Texelse landbouw, op de helling komt. Om burgemeester Joke Geldorp van de ernst van de bedreiging te overtuigen schonken ze haar een kistje met hun producten. Nu het nog kan. Pagina 5 De Open Monumentendag heeft op Texel veel belangstellenden getrok ken. De medewerkers van de Oudheidkamer in Den Burg vergaten wel eens te turfen maar registreerden desondanks driehonderd bezoekers, zo'n tachtig meer dan het oude re cord. Dat waren uiteraard veel toeris ten, maar ook de nodige Texelaars. Pagina 2 Hij was amper zeven toen hij in de geheimen van het surfen werd inge wijd door zijn vader. Al gauw zijn aan leg en sinds een paar jaar surft hij in het hele land wedstrijden en traint hij op voet van gelijkheid met leeftijds genoten die worden afgevaardigd naar Europese en mondiale kam pioenschappen. Zaterdag is Adriaan van Rijsselberghe met zijn vijftien jaar de jongste deelnemer aan de tiende Texel Race. Pagina 7 SV Oosterend heeft zich zondag goed gepresenteerd aan het eigen publiek. In de eilandderby tegen een iets beter spelend SV De Koog weer den de mannen van trainer Bep Vonk zich kranig en wisten zij een gelijkspel uit het vuur te slepen. Het publiek was winnaar: in totaal werd er zes keer gescoord in de sportieve wed- stnjd die tot het eind spannend bleef Pagina 6 pers van een kunstwerk krijgen een eenmalige korting van tien procent. In de ateliers kunnen de liefhebbers inzicht krijgen in het totale werk van de kunstenaars. Er kan ook een kijkje worden genomen in de werkruimte van de kunstenaars. Bezoekers van de open atelier-dagen krijgen bij aan koop van een kunstwerk tien procent korting, mits de waarde van de aan koop minimaal ƒ250,- is en de korting r een defect aan een pomp- Pmaal in De Mars is afval uit het riool het slootwater achter de derde fase pn de nieuwe woonwijk terecht ge- omen, De storing in het apparaat !®ef aanvankelijk onopgemerkt, oordat de rode lamp die dit moet sigeven toevallig op dat moment 'el functioneerde. Hierdoor heeft het ooimengsel zich kunnen ophopen us in pure vorm via de overstort in 81 oppervlaktewater gestroomd. De *kage werd pas ontdekt toen de °°t begon te stinken en het water sn vieze kleur kreeg. Om te voorko- 'en dat de vervuiling zich zou uitbrei- 8h naar de Ayesloot, is een duiker lheli|k afgesloten. In overleg met 'aterschap Hollands Kroon, dat de "antiteit van het oppervlaktewater 8heert, en het Hoogheemraad van Jtwaterende Sluizen in Hollands 'oorderkwartier, dat toeziet op de '"aliteit, is het vervuilde slootwater o" na de ontdekking overgepompt het riool. Zodra de sloot leeg is l0r<lt deze gevuld met schoon wa- niet hoger is dan ƒ400,-. Het betreft een proef, waarbij gebruik wordt ge maakt van de gemeentelijke kunst aankoopregeling Een lijst van de 25 deelnemende kun stenaars is af te halen in de centrale expositieruimte, die is geopend tus sen 10.30 en 16.30 uur. Het atelier van Inge Buys kan op vrijdag niet worden bezocht. De aankondigingen die sinds kort aan boord van de Teso-veerboten via de luidsprekerinstallatie wor den gedaan, worden niet op prijs gesteld door mr dr A.A. van Wijk uit Uithoorn, die sinds 1953 regelma tig op Texel zijn vakantie door brengt. Hij schrijft aan Teso: 'In 1953 begon mijn eerste vakantie op Texel al wan neer ik op de boot stapte opweg naar Oudeschild, de rust was al op uw boten te vinden. Dat is heel lang zo gebleven. Helaas moest ik onlangs constateren dat deze Texelse rust aan boord thans wreed wordt ver stoord door allerlei aankondigingen in meerdere talen omtrent reisduur, be stemming en wat dies meer zij. Het komt mij voor dat een eventueel nut van dit soort informatie met opweegt tegen de veroorzaakte onrust aan boord. Ik moge u dan ook verzoeken in de toekomst het verstrekken van voormelde informatie achterwege te laten'. Teso-directeur Rob Wortel laat des gevraagd weten dat er nog enkele negatieve reacties zijn geweest op het omroepen aan boord. 'Toch gaan we ermee door, ook buiten het zo merseizoen. Het is gewoon fatsoen lijk dat je mensen behoorlijk infor meert over de gang van zaken aan boord. We denken daarbij vooral aan de passagiers die voor het eerst mee gaan en dat zijn er nogal wat. Het is ook in het belang van de veiligheid en een vlotte gang van zaken bij het la den en lossen dat mensen worden opgeroepen op tijd bij hun auto te zijn'. opa met kleinkind. Ook legde het Texelse bedrijf een verkeersdrempel in de Bomendiek aan. Ondertussen waren ook hun collega's van Gemeentewerken druk in touw. Zij zetten onder meer de 60 kilometer borden neer die de oversteek van de fietsers vanuit De Waal naar Tien hoven veiliger moeten maken. De grote drukte bij de gemeentelijke dienst was er mede de oorzaak van We willen niet dat het vliegveld wordt gesloten. We willen alleen dat het lawaai dat overal op Texel wordt veroorzaakt door de vliegtuigen die daar landen en opstijgen tot een ac ceptabel niveau wordt teruggebracht'. Dat zegt biologe Petra de Goeij uit Oosterend, woordvoerder en initiatiefne mer van de Texelse afdeling van de landelijke Stichting Luchtvaarthinder. Al eens eerder bond ze de strijd aan te gen de last die de kleine luchtvaart op het eiland veroor zaakt. Nu is zij met een aantal geestverwanten op zoek naar publieke steun voor verdere actie. Daartoe heeft de Stich- ling Luchtvaarthinder in deze krant als advertentie een bon afgedruktdie sympathisanten kunnen uitknippen en op sturen. Petra: 'We willen wel eens weten of een behoorlijk aantal mensen het met xis eens is. We staan dan een stuk sterker Men geeft ons nu het gevoel Jat we een kleine minderheid vor- nen, nieuwkomers die het eiland laar hun hand willen zetten en zich averal aan ergeren. Maar wij denken Jat het ongenoegen veel breder leeft. 3e VW beveelt Texel aan als eiland un rust en ruimte. Nou, die rust is op eel veel plaatsen op Texel ver te :oeken en die vliegtuigen zijn daar- lan een belangrijke oorzaak.' )e Stichting Luchtvaarthinder moet iet worden verward met de Com- mssie Vlieghinder Noordkop (be- Jaande uit vertegenwoordigers van ie recreatiebedrijven in de Noord- I, de dorpscommissie Eierland JeWerkgroep Landschapszorg Texel en de Waddenvereniging) die zich «zig houdt met het lawaai van De- nsie op de Vliehors en nadrukkelijk it met de kleine burgerluchtvaart opereert vanaf vliegveld Texel. ij de Stichting Luchtvaarthinder is [Vat komt er kijken voor het runnen t een agrarisch bedrijf, hoe gaan Ie boeren om met de milieu-wetge- Img, tegen welke problemen lopen Ie aan en hoe worden die opgelost? fragen waarop een antwoord is te Jinden bij zes landbouwbedrijven, die n bet kader van De Week van het 'atteland zaterdag tussen 10.00 en 1/00 uur hun deuren open stellen, ehebben niets te verbergen', aldus e agrariërs, die met name mensen l-lnodigen die kritisch staan tegen- per de reguliere landbouw. Er kan kijkje worden genomen bij lexelse enige varkenshouder, Marcel jVijtten, Postweg 213 bij De Cocks- lorp. Aan de Hollandseweg gunnen telkveehouders Piet en Christiaan denburg bezoekers een kijkje in lun nieuwe bedrijf. Kwekerij Halsema fan het Gerritslanderdijkje houdt «n dag, evenals bloembollenteler Jaap Hoogenbosch (Rozendijk 22). sezoekers zijn ook welkom op kaas- toerderij Wezenspyk, Hoornderweg §7-29. het dus andersom. Daar vindt men het lawaai dat uitgaat van het Texelse vliegveld ernstiger omdat het zich uitstrekt tot het hele eiland en 's zo mers niet wordt onderbroken, zoals bij de oefeningen op de Vliehors wel het geval is. Petra de Goeij: 'Juist 's zomers op mooie dagen is het pro bleem het grootst. Dan wordt het meest gevlogen maar zitten ook de mensen in hun tuintjes of in de na tuur en hebben er last van. In decibellen uitgedrukt is dat lawaai misschien niet zo erg, maar het is toch hinderlijk omdat er weinig of geen achtergrondgeluid is. Zoiets als een bromvlieg die in een stille kamer steeds rond je hoofd cirkelt'. Een essentieel verschil met andere vormen van geluidshinder is dat je je aan vliegtuiglawaai niet kunt onttrek ken. 'Het komt letterlijk over je en dient als genoegen voor een betrek kelijk kleine groep piloten, parachu tisten en passagiers. Maar het gaat ten koste van het genoegen van hon derden, misschien wel duizenden mensen op de grond. Een overheid die beide recreatieve belangen tegen elkaar afweegt, zou kritischer moeten staan tegenover de kleine luchtvaart, vooral op Texel waar zoveel mensen voor hun rust komen. Het aantal vliegbewegingen is hier echter inde loop der jaren enorm toegenomen. Van 9000 in 1970 via 17.000 in 1980, 29.000 in 1990 tot 34000 in 1992. Pas de laatste jaren is er stabilisering'. In een woning aan de Zanddijk werd vrijdag ingebroken. De eigenaar mist een fototoestel van het merk Olym pus, dat ongeveer ƒ159,- waard is. De inbraak moet zijn gepleegd tussen 12.00 en 13.30 uur. De Texelse afdeling van de Stichting Luchtvaarthinder bestaat uit meer aanhang dan alleen de Oosterender biologe die tijdelijk werkzaam is bij het NIOZ en binnenkort hoopt te pro moveren op een zeevogelonderzoek. Er worden echter geen namen ge noemd omdat de betrokkenen bang zijn anders in problemen te komen. Petra de Goeij heeft wat dat betreft zelf slechte ervaringen. Bij een eer dere actie waarbij ze gebruik maakte van de dorpskrant Strender Nieuws kreeg ze de nodige verwijten naar het hoofd geslingerd. 'Ze vonden dat ik als nieuwkomer mijn mond moest houden. En ik heb brieven in de bus gekregen waar de honden geen brood van lusten'. De vliegvelddirectie staat klagers al tijd correct en welwillend te woord. Dat ondervond ook Petra de Goeij die vliegvelddirecteur Ed de Bruijn herhaaldelijk bestookte met meldin gen van vliegoverlast. Maar ze vindt het resultaat toch te mager. Klagen kan ook bij de gemeente maar de mensen van Stichting Luchtvaarthinder vinden dat geen neutraal kanaal omdat de gemeente zakelijk betrokken is bij het vliegveld. Afspraken Het vliegveld heeft afspraken ge maakt met de piloten om de hinder voor mens en natuur beperkt te hou den. Dorpskernen en stiltegebieden moeten worden gemeden. Volgens Petra de Goeij mankeert het aan de naleving van die afspraken. 'Ik heb zelf geconstateerd dat herhaaldelijk boven Oosterend wordt gevlogen. Soms iedere vijf minuten één'. Wat denkt de Stichting Luchtvaart hinder te kunnen bereiken? De Goeij: 'Strengere regelgeving wat betreft vliegtijden, routes, vliegtuigtypes, het Lees verder pagina 5 Texelse professionele kunstenaars stellen hun ateliers vrijdag, zater dag en zondag tussen 11.00 en 17.00 uur open voor publiek. De open dagen zijn een verlengstuk van de gezamenlijke tentoonstel ling die de 25 kunstenaars houden in 'Tusse de Banke'. In deze groep stentoonstelling tonen ze allemaal een voorbeeld van hun werk. Ko- In en rond De Waal zijn gisteren en vandaag de laatste voorbereidingen getroffen voor de opening van het nieuwe fietspad tussen de Limietweg en Oudeschild, de zogeheten 'Boerenroute'. Terwijl de firma Ver molen uit Leek de twaalf - kolossale - komborden plaatste, verfraaide Tatenhove de kruising van de Laag- waalderweg met de Sommeltjesweg met een beeldje van een dammende dat de plaatsing van de komborden in handen was van de Groningers van Vermolen, die er een speciale dienst voor hebben. Het nieuwe fietspad, dat de afgelopen weken al druk is gebruikt, wordt morgenmiddag offi cieel geopend door gedeputeerde Hen de Boer. IFoto Gerard Timmerman) Een touringcar van Peereboom Reizen is zondagmiddag aan de Bakkenweg tijdens een uitwijkmanoeuvre in een greppeltje beland. Daarbij is de tank van de bus lekgeraakt waardoor een onbekend aantal liters diesel in de berm en op het wegdek is terechtgekomen. Nadat de brandweer het lek provisorisch had gedicht, is de bus op eigen kracht naar de garage gereden. De politie hield de Bakkenweg zowel aan de kant van de Westerweg als de Rozendijk ruim drie uur afgesloten voor het verkeer. Het incident deed zich voor om 14.30 uur. De buschauffeur, een 65-jarige Texelaar, had juist een groep passa giers naar paal 15 gebracht toen een hem tegemoetkomende automobilist op de smalle Bakkenweg niet goed rechts hield. Bij het uitwijken raakte de buschauffeur in de zachte berm de controle over het stuur kwijt en reed hij het greppeltje in Kennelijk is de tank van de bus daarbij over een steen of een ander hard voorwerp ge schuurd, want toen een buurt bewoner de bus met de tractor weer op het wegdek had getrokken, spoot de gasolie met volle kracht door kleine gaatjes op het asfalt. De brandweer werd te hulp geroepen. Die riep op haar beurt de hulp in van Van Sambeek truckservice, die be schikt over een pomp voor gevaar lijke vloeistoffen. Zolang het lek met was gedicht, zou het beter zijn om de circa 600 liter brandstof over te pom pen, was de redenering. Dat werd echter verhinderd door de moderne beveiligingsconstructie waarmee de touringcar was uitgerust. Terwijl een brandweerman onder de bus lag en het lek trachtte te repareren, vingen voorgrond wordt de 'dieselgrond' verwijderd, op de achtergrond de brandstof opgevangen. (Foto Ban Bosch)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1