Jongste Bolderafdeling laatste hoop op deelname arbeidsproces Nationale faam voor betonnen skatebaan van Meijert Boon Wat ik zeggen wou. Culturele verloedering Lezing over Eilat TEXELSE ^C0URANX Uitslagen voetbal Restauratie de Traanroeier Over het multi-cultureel feest bij Jan Ayeslag. Als volgt is het mij en mijn gezin vergaan. En met mij vele ande ren, anders had het terras van Paal 12 om 19.30 uur niet barstens vol eters gezeten die allemaal meldden daar maar een culturele maaltijd te komen kopen. Wij eten veel op het strand en dit zou deze avond weer gebeuren, alleen kookten we deze keer niet zelf en wilden we ons laten verwennen. Met de waardebonnen van ƒ15,- in de tas op naar het multi-cultureel buffet. Het zag er allemaal goed uit, de sfeer was goed en ons werd gemeld dat het buffet na de capoeira-demonstratie geopend zou zijn. Nu hadden wi| deze demonstratie al eerder gezien, dus ga je toch wat rondkijken. Tot onze stomme verbazing zagen wij de buitenlandse dames een voor een hele stokbroden breken en deze ver volgens in de tas proppen. En we stonden er niet eens bij stil. Zij ook niet, ze waren er te druk mee Om 18.15 uur werd het buffet geo pend verklaard. Nu moesten wij eerst onze kaart inleveren in ruil voor een stempeltje. Goeie methode vond ik wel (ingeval je nog eens zou willen opscheppen), al was het vreemd dat er niemand was om dit verder te con troleren, dus ook zonder stempel kon je meehappen. Alleen onze buiten landse vrienden hoefden geen stem pel te halen, zodat zij maar vast aan vielen. Zij aan de ene kant van de tafel, wij aan de andere kant. Dit verbroederde al lekker. Ik stond ach teraan met zo'n vier of vijf rijen voor me en dacht nog steeds: goed gere geld. Zij zorgen ervoor dat iedereen wat krijgt en leggen uit wat het is Toen ik bijna aan de beurt was, zag ik dat het buffet volkomen was gestript. En echt, dit duurde amper vijftien minuten, niks na een uur (Want zoals iedereen die mij kent ook weet, ben ik niet bepaald een gedul dig mensje. Eigenlijk duurde dat kwartier me al te lang, dus ik ga ze ker geen uur in de rij staan.) Wat was er nou gebeurd? Wij Hollan ders pakten allemaal een plastic bordje of een smal patatbakje en de eerste dertig hebben dat nog gevuld. Toen ik dus bijna aan de beurt was, waren de bordjes op. Aan de buiten landse kant van de tafel hadden ze al helemaal geen bordjes of bakjes, zij moesten het doen met flinke weg- gooi-vleesschalen. Tja, nood breekt wet nietwaar? Deze schalen werden dan ook tot de rand toe volgeladen net als onze patatbakjes en volgens een ooggetuige - die niet zeker wist was ze zag en dus de verrekijker er bij haalde - werden de schalen uit gedeeld binnen de eigen groep en werd de rest verstopt (nog net met begraven); misschien om ons er later nog mee te kunnen verwennen. Dat is met helemaal gelukt, want de dag erop kwamen de nog gevulde scha len pas weer tevoorschijn. Op het moment dat de werkelijkheid tot ons doordrong, konden ze op mijn hoofd onderhand een ei kapot slaan, dat zou binnen de kortste keren tot een uitsmijter hebben geleid. Helaas: ook geen Hollands eitje te vinden. Inmiddels was ik mijn geld terug gaan vragen. Mij werd verzekerd dat er nog veel meer eten aankwam (dat waren kennelijk de schalen die zondag voor de dag kwamen). Ik heb mensen met een blik vol ongeloof een kroket zien nuttigen. Zo van: kijk mij nou, deze kroket kost ƒ15,-, laat ik er maar van genieten. Anderen hadden voor het zelfde geld een kopje soep met een soepstengel weten te bemachtigen. Een groep van acht moest het doen met een visje. En later zag ik ze alle maal terug op het terras, met ham burgers en saté's voor hun neus. Ook de opmerkingen waren met mis. Een veel gehoorde was: aan discrimi natie deed ik nooit; zij zijn er vanavond mee begonnen. Dit was echt de meest-besproken cultuurshock die ik ooit heb meege maakt. Anneke van Mil, Oudeschild. De Israëliër John Pex houdt woensdagavond in Den Burg een lezing over zijn werk in het Christian Youth Hostel van Eilat. Jongeren die een vakantie in deze zonnige badplaats op het kruis punt van Israël, Jordanië en Egypte overwegen, kunnen er hun licht opsteken. DINSDAG 14 SEPTEMBER 1990 's Lands mooiste baan, is-ie al ge noemd, de twintig bij vijfentwintig meter grote skatebaan die vrijdag op het Raadhuisplein in Hoofddorp werd geopend. Verschillende lan delijke media (waaronder het Jeugdjournaal en de dagbladen Trouw en het Algemeen Dagblad) trokken er op uit om het wonder te aanschouwen, dat geheel van be ton is en daardoor veel minder her rie produceert dan de 'traditionele' skatebanen van staal, hout of kunststof. De ongeveer 110 'ele menten' waaruit het gevaarte is opgebouwd, zijn gefabriceerd door systeembouwer Meijert Boon uit De Cocksdorp, die plots landelijke faam begint te verwerven als bou wer van dergelijke banen. Komende woensdag wordt een on geveer even grote skatebaan geo pend in het Griftpark in Utrecht en bovendien bestaat er een goede kans dat binnenkort een beroep op hem wordt gedaan in Amsterdam De op drachten dankt Boon aan de ramp die hij fabriceerde voor het skatepark|e tn Den Burg. Het speel tuig werd op zijn deugdelijkheid be oordeeld door keurmeester Elger Blitz, zelf fanatiek skater én ontwer per van banen. 'Hij reageerde razend enthousiast. Nergens in Nederland kon hij een betonfabriek vinden die in staat was de juiste rondingen in de elementen te maken.' Uit dat eerste contact ontstond een samenwerking die vruchtbaar bleek, met als eerste resultaat dus de baan in Hoofddorp. Deze is uitgerust als 'streetparcours': geen hoge halve buis, maar verschillende 'afsprongm- veau's' en rondom buizen om te 'grin den' en geschikt voor zowel skateboarders als inlineskaters, be ginnelingen en gevorderden. De baan in Utrecht lijkt veel op die in Hoofddorp, zodat Boon de mallen voor beide projecten kon gebruiken. Totaal hebben zijn medewerkers tien verschillende geproduceerd. De ge hele productie heeft tot nu toe naar schatting veertig weken werk opge leverd. 'In het maken van een mal gaat het meeste werk zitten. Hoe vaker we zo'n ding kunnen gebrui ken, hoe aantrekkelijker het voor ons wordt Het zou natuurlijk heel mooi zijn als we de mallen die we nu heb ben liggen ook bij nieuwe proiecten weer kunnen gebruiken', blikt Boon vooruit De vooruitzichten lijken gun stig, want de ontwerpers van (beton nen) skatebanen zijn in Nederland nu eenmaal niet dik gezaaid en aange zien hetzelfde geldt voor de fabrikan ten, lijken ook nieuwe opdrachtge vers al snel aangewezen op zowel Elger Blitz (en zijn compagnon Mark van de Eng) als Mei|ert Boon. De skatebaan op het Raadhuisplein in Hoofddorp Het bezoek van Pex vloeit voort uit de contacten die de Texelse politieagen ten Nico Drenth, Aad Blom en Peter de Vries met enkele Israëlische col lega's onderhouden. Vorig jaar brach ten zij een bezoek aan Eilat en verble ven zij in het hostel van Pex. Pex brengt dinsdag en woensdag een tegenbezoek en krijgt een eilandtour aangeboden. Op het programma staat onder meer een bezoek aan de Mokbaai, waar Pex ooit als marinier gelegerd was. Met de lezing wil gastheer Drenth met name jongeren motiveren: 'Eilat is een ontzettend leuke vakantie bestemming voor de jeugd. De zon schijnt er altijd, je kunt trips naar de Sinafwoestijn maken, uitgaan, dui ken, met dolfijnen zwemmen, etce tera. Het hostel is een oase, een heer lijke plek om te verblijven. Van het christelijke merk je niet zo gek veel.' Pex is volgens Drenth een 'bewogen man', die zich het lot aantrekt van de probleemjongeren van Eilat. Ook daarover zal hij woensdag verslag doen. De lezing begint om 20.00 uur in het bijgebouw van Eben Haezer aan de Julianastraat. De toegang is gratis. Mensen die door geestelijke of lichamelijke oorzaak het tempo van onze hectische maatschappij met bij kunnen benen, zijn voor aangepast werk aangewezen op De Bolder. Maar ook daar wint het marktgericht denken terrein. De meetlat voor toelating van werknemers tot de sociale werkvoorziening is hoger ko men te liggen om de productiviteit en het rendement omhoog te stuwen. Dat heeft succes: De Bolder draait uitstekend. Maar het gevolg is wel dat een groep uitvallers zelfs daarbij niet meer kan aanklampen en het uitzicht op deelname aan het arbeids proces definitief kwijtraakt. Voor hen is in mei 1998 de afdeling Werkervaring en Arbeidstherapie opgericht, waar zij in hun ei gen tempo en onder intensieve, individuele begeleiding een voudig werk verrichten. De resultaten zijn bemoedigend: men sen die anders zouden zijn afgeschreven hebben een vast dienstverband gekregen en ook de therapeutische waarde voor psychisch zwakken is ruimschoots bewezen. Reden voor De Bolder om de proef om te zetten in een blijvende activiteit. beidsproces, in welke vorm dan ook, is deel uitmaken van de maatschap pij waarin je leeft. Ook aangepast werk biedt de mogelijkheid om zin vol bezig te zijn of om je leven weer op de rails te krijgen. Met andere woorden: het leven die invulling te geven waar ieder mens recht op heeftDaarom probeert de afdeling Werkervaring en Arbeidstherapie (W A) voor de met-bemiddelbaren een tussenstation te zijn. Een opstapie naar herintreding, of mentale gene zing door het kweken van zelfrespect. Kiewiet: 'De afdeling past bij De Bol der en maakt dit bedrijf tot een totaal. De afdeling is een samenwerkings project van de Geestelijke Ge zondheids Zorg te Den Helder en Dienst Sociale Werkvoorziening De Bolder. De Texelse gemeenteraad steunde het proiect dat moet inspe len op het gewijzigd rijksbeleid en maatschappelijke ontwikkelingen. Het is het Texelse antwoord op de aanscherping van de normen voor de toelating tot de sociale werk voorziening en het ontbreken van mogelijkheden voor mensen die met in staat zijn tot geregeld werk en zo ver af staan van de arbeidsmarkt dat zij zelfs niet kunnen functioneren bin nen het kader van één of andere vorm van gesubsidieerd werk. De afdeling ging in mei 1998 in het nieuwe ge bouw van De Bolder van start, waar zij is ondergebracht in een eigen productieruimte, die plaats biedt aan vijftien mensen Momenteel werken er twaalf Texelaars, allen parttimers, die gemiddeld twintig uur per week eenvoudig productiewerk doen. Trage start Het heeft even geduurd voordat de instroom op gang kwam. 'Veel instan ties die de mensen moeten door verwijzen waren nog onvoldoende voorbereid op uitvoering van nieuwe wetgeving, zoals de Wet Inschakeling Werkzoekenden' (WIW), verklaart Reijer Vaarkamp, directieassistent bij De Bolder, die de afdeling voorlopig onderzijn hoede heeft. 'Men wist met precies wie onder de WIW viel. Ver der moest de Sociale Dienst eraan wennen dat zij meer is dan een uitkeringsinstantie.' Nadat consulen- Arie Eelman maakt houten ski's voor poppen van De Witte Engel door vochtige latjes rond een buisie te krom men en vervolgens met een vlam te drogen. 'Het is simpel werk, maar ik heb tenminste iets te doen. Thuiszitten vind ik helemaal niks. En het is hier een leuke afdeling.Arie werkte 22 aar in de bouw. maar toen het met het bedrijf slecht ging, ging het met hem ook slecht. Door stress en rugklachten bleef hij aan de kant. 'Ik heb me gek laten maken. Het moest ineens allemaal veel sneller, we werden enorm opgejut. Toen het met het bedrijf weer beter ging, hadden ze mij met meer nodig.Arie wordt af en toe ingezet op de meubelafdeling van De Bolder, waar hij volgens plan binnenkort een vaste aanstelling kn/gt. van deze instellingen ervoor in aan merking komen. Toch zijn alle bu reaucratische belemmeringen en de onwetendheid bij de verschillende ten van de Sociale Dienst een kijkje bij De Bolder hadden genomen, zijn vrij snel zes mensen in het kader van de WIW doorverwezen. Inmiddels wordt daar gewerkt aan een syste matische doorverwijzing. Ook de wir war aan regelgeving en subsidie mogelijkheden maakt de door verwijzing er volgens Vaarkamp niet gemakkelijker op. 'Mensen met een arbeidsbeperking kunnen bijvoor beeld in veel gevallen zowel via de Wet REA, de WSW, de WIW als via kansverbetenngstrajecten van het Arbeidsbureau aan werk geholpen worden. Maar dan moet wel iemand het initiatief nemen. Dat gebeurde te weinig.' Daarom greep De Bolder naar een ongebruikelijk middel: een advertentie in de krant. Het werkte: er kwamen dertig reacties binnen. 'Mensen meldden zichzelf aan, maar ook hun ouders, huisarts of de domi nee deden een duit in het zakje.' De samenwerking en communicatie tus sen de gemeente en uitvoerings organen als het GAK, SFB en Cadans behoeft nog verbetering. Deze orga nen rekenen het inkopen van plaat sen voor arbeidstherapie en werk- gewenning niet tot hun taak, maar als een gemeentelijke verantwoordelijk heid. Nu heeft de gemeente Texel daarvoor wel een ruim budget, maar voor de aanmelding moet zij natuur lijk wel eerst weten welke uitke ringsgerechtigden uit het bestand (Foto's Bart Bosch) die tot eindproducten worden ver werkt aangepast indien de werkne mer rugklachten heeft en niet teveel mag tillen. Mensen met een algeheel zwakke lichamelijke constitutie krij- instanties een stuk minder dan in de beginperiode en verwacht Vaarkamp gen licht werk toebedeeld. Voor werknemers met een psychiatrische achtergrond kan de werkdruk worden verminderd of zelfs helemaal verval len. Ook de werkweek kan variëren. Indien nodig wordt begonnen met één dagdeel per week om die lang zaam uit te bouwen naar een twintigurige werkweek. Het vinden van passende arbeid was met moeilijk. De meest optimale werksoort is licht montagewerk en dat is bij De Bolder ruim voorhanden. Veel van dit werk is door de sociale werkvoorziening afgestoten omdat er niet veel winst mee is te behalen, en kwam daardoor vrij voor de W A- afdeling. Het gaat daarbij om het maken van schoolbordenwissers. schepnetten en ander kinder speelgoed, kapstokjes voor tenten en het samenstellen van schoonmaak- pakketten voor vakantiebungalows. Verder assisteren de medewerkers de wasserij bij het opvouwen van lin nen en vouwen zij folders. dat het beoogde aantal van vijftien plaatsingen aan het eind van de tweejarige proefperiode zal zijn be reikt. Het werk In overleg met de GGZ heeft De Bol der een vernieuwende uitvoerings methodiek ontwikkeld, die duidelijk verschilt van de werkwijze van cen tra voor dagactiviteiten en therapeu tische arbeidsrevalidatie, zoals het Maartenhuis. Op de W A-afdeling staat het werk centraal, en is andere begeleiding bi|zaak. De afdeling is qua uiterlijk en werkmethode zoveel mogelijk gelijk aan de andere afdelin gen van De Bolder, die daardoor functioneert als een echt bedrijfs onderdeel. Het voordeel daarvan is een grotere interne acceptatie en een betere mogelijkheid om mensen te laten doorstromen naar de 'gewone' werkplaatsen en diensten. Het verschil met de andere afdelin gen is een intensievere begeleiding en het 'maatwerk' dat wordt aange boden: de arbeid is meer toegesne den op de individuele beperkingen en Resultaat Per productief uur verdient De Bolder gemiddeld ƒ4,-. In het eerste jaar is mogelijkheden van de werknemer. Zo gebleken dat de arbeidsproductiviteit wordt de opstelling van halffabnkaten - gezien de doelgroep - verrassend 'Niet bemiddelbaar'. Deze ontmoedi gende aantekening in het dossier bij het Arbeidsbureau of een instelling als De Bolder is voor menigeen het eindstation. Vergeet het maar: wer ken zit er niet meer in. Over en uit. Maar je zult maar veertig zijn, voor de derde keer zwaar overspannen thuis zitten en dit vonnis over je horen uit spreken. Terwijl je fysiek gezond bent en best zou kunnen functioneren als de druk die je krijgt opgelegd wat minder zou zijn. Of je bent dertig, hebt geen diploma's en stond tien jaar lang zonder resultaat ingeschre ven als werkzoekende. Dan gebeurt het al gauw dat je door dit oordeel het gevoel knjgt nutteloos te zijn, je zelf waardering een dieptepunt bereikt en je het contact met de buitenwereld verliest. Want werk is meer dan geld verdienen. Werk is waardering, werk is deelnemen aan het sociale leven, werk is bezig zijn, werk is structuur. Productieleider Jaap Kiewiet van De Bolder: 'Deel uitmaken van het ar- Margreta Kok werkte drie jaar als schoonmaakster. 'Het moest al lemaal veel te vlug. Daar kon ik met tegen. En het was ook nooit goed.Zij weet nog niet wat ze wil gaan doen. 'Maar ik ga nooit meer terug in de schoonmaak!' Margreta heeft ook een tijdje op het gemeentehuis gewerkt. hoog ligt: maar liefst zestig procent van de uren werd goed werk gele verd. Dat zou betekenen dat De Bol der bij een volledige afdelings- bezetting er jaarlijks ƒ37.000,- aan zou overhouden. De hoofdmoot van de inkomsten bestaat uit de subsi dies die worden verstrekt in het ka der van de sociale wetgeving zoals de WSW en WIW Ook de GGZ be taalt voor de plaatsing van haar cliën ten. Ondanks de hoge kosten voor huisvesting en overhead (ƒ108.000,-) en het salaris van de werkleider (ƒ42.000,-) is de afdeling kosten dekkend te exploiteren. Gemeente noch De Bolder hoeven er geld bij te leggen. De afdeling voldoet aan de opvang van slachtoffers van de hogere eisen die aan de medewerkers van de so ciale werkvoorziening worden ge steld. De Bolder kon er vier plaatsen die anders ontslag zou zijn aange zegd. Zij zijn voor langere duur op de afdeling W A aan het werk gezet. Ook enkele werknemers met een tij delijke handicap is een arbeidsplek geboden, zodat zij actief kunnen blij ven en de kans op herintreding toe neemt. De arbeidstherapie voor per sonen met psychische klachten is naar tevredenheid van het GGZ ver lopen. Verder is gebleken dat de so ciale activering van werkzoekenden in het kader van de WIW vruchten afwerpt en de afdeling een uitste kende gelegenheid biedt om deze mensen gedurende een korte periode te testen en te trainen. De test brengt hun capaciteiten beter in kaart zodat een passend vervolgtraject kan wor den opgesteld. De training laat hen na een lange periode van inactiviteit wennen aan het werkritme en leert hun een werkhouding te ontwikkelen. Vanwege deze positieve resultaten willen De Bolder en de GGZ de afde- Zaterdag 11 september OFC A1 -Oosterend A1 3-5 Texel'94 B2-KGB B1 5-0 Texel'94 B3-Con Zelo B1 0-5 SVO/Texel'94 C1 -VZV C1 10-2 Succes C2-De Koog C1 2-1 ZAP D1 -Texel'94 D1 1-8 JVC D4-Texel'94 D2 0-11 Texel'94 D3-WGW D5 G-voetbal Texel'94-Eendracht Zondag 12 september Texel'94-Flamingo's ZDH-Apollo'68 Oosterend-De Koog Texel'94 2-Berdos 2 Nieuwe Niedorp 2-Texel'94 3 Jan van der Schans heeft weer een bordenwisser af Hij lijmt het vilt op de houten blok/es. 'Het is hartstikke leuk werk! Maar het moet wel hek netjes. Je mag niet kliederen, dus je moet heel goed opletten.De wissen die Jan zo vlijtig produceert komen in de winkel bij Blokker en Intertoyi Jan is een blijvertje op de afdeling. Thea Barhorst kon het tempo op de andere Onderafdelingen met bijbenen en kan hier rustig haar eigen gang gaan, onderwijl een sigaretje rokend. Alleen als ze de koffiepauze wat al te ver oprekt of met collega Margreta zit te teu ten, wordt er iets van gezegd. 'Al en toe moet ik was opvouwen. Dat vind ik met leuk. ling tot een vast bedrijfsonderdee van De Bolder maken. Leen Noord zij, directeur van De Bolder: 'Wij zijl pas compleet met een afdeling Werk ervaring en Arbeidstherapie, omda anders een groep mensen met mee in aanmerking komt voor gesubsidi eerde arbeid. Tevens denk ik datd sterkte van een bedrijf kan worder gemeten aan de zorg die er is voord! I zwakkeren.' Het college van b env g< is het met hem eens. Of de afdelii* j op Texel definitief vaste voet aan d grond krijgt wordt volgende maani door.de gemeenteraad bepaald. v Bart Bosd fi Ansichtkaarten, postzegels, suiker zakjes en andere door verzamelaars vergaarde spullen worden getoond en geruild tijdens de maandelijkse beurs van de Historische Vereniging. Ook oude foto's mogen daar op de nodige belangstelling rekenen, zoals deze prent van een vroege restaura tie van de Traanroeier, de molen in Oudeschild die ook nu wordt opge knapt. Een exacte datering is moei lijk te geven. Achterop de foto staat -7.12.6.', met een onleesbaar laats! J getal. De eigenaar, molenkenner ffu van der Gracht, vermoedt dat er ee twee moet staan, wat betekent dat c foto is gemaakt op 7 december 196 'De roeden zijn gestoken in 1963 e dat is op de foto nog met het geval licht hij toe. De Traanroeier werd 1964 weer in gebruik genomen, l niet meer als 'meelmolen', maar a opwekker van elektriciteit. De ruilbeurs wordt donderdagavor gehouden in 'Tusse de banke'. Info matie kan worden ingewonnen Van der Gracht, tel. 314 538 «igi Ier aar Iv;

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 6