Cjroen 7wartsJ~exeh in het harL, Omvang en inrichting veerboot in discussie Texel wil plaatsje in EU-beleid provincie Aandeelhouders vullen enquête in 'Bezoek vrouwelijke bestuurders goed voor promotie en netwerk' Knallende opening aanbouw Ons Genoegen Neptunus geeft staatssecretaris fles én opdracht Cabaret-café Zicht op Zee Texel'94 op kop Jan Wieten Onder invloed Kolk tegen wateroverlast Vlijt-vrienden gaan door Promotietocht Radio Texel Men-wedstrijd Atletiekfinale OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11416 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1999 COURANT Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd. Harry de Graaf, tel. 317 266 of 06-53 73 3382 Met een oorverdovend kanons schot opende wethouder Nel Eelman zaterdag de aanbouw bij sporthal Ons Genoegen in Den Burg, die inmiddels al enige tijd door de vaste gebruikers van de afgeschreven zaal de Ferrever wordt benut voor judo, volleybal, capoeira, jazzballet en beiaarden- gym De vertrekkende sport- schutters bouwen een eigen on derkomen, maar drukten met het kanongebulder toch een stempel op de feestelijkheden. Zij namen met eenzelfde eresaluut afscheid van de verderopgelegen Ferrever. De jarenlange strijd voor een nieuw schietcomplex ging ook met het nodige lawaai gepaard. De schut ters kwamen in aanvaring met de Texelse Sportraad en wethouder Eelman, die zij o a. van manipula tie met cijfers beschuldigden. De schutters werd op hun beurt een weinig coöperatieve opstelling ver weten. Eelman verklaarde zater dag de strijdbijl voor begraven en bracht een toost uit op de fraaie aanbouw, die in de toekomst ook voor basketbal, turnen, school- gymnastiek en bijzondere evene menten kan worden ingezet. 'La ten we hopen dat deze zaal net zo lang meegaat als De Ferrever.' De oude sportzaal gaat na veertig jaar trouwe dienst tegen de vlakte. (Foto, Bort 8osch) Zaterdag werd de laatste uitzending van cabaret-café opgenomen. Vanaf oktober keert het programma - waarin Pip Barnard en Jamen de Bruijn het lokale nieuws bespreken - terug naar het theater. Elke laatste vrijdag van de maand is publiek wel kom in Question Plaza om een me ning te (latert) horen over de actuali teit. Pagina 2 Duurzame ontwikkelingen. Het wordt tegenwoordig maar al te vaak geroe pen. Maar wat betekent dat eigenlijk? Een duurzaam voller wordende por temonnee? Of terug naar het stenen tijdperk? Het begrip duurzaamheid heeft volgens EcoMare-directeur Jan Kuiper een ecologische basis. 'We moeten op zodanige wijze gebruik maken van de natuurlijke hulpbron nen dat we daardoor voor toekom stige generaties geen keuzen onmo gelijk maken. Dit betekent behoud en herstel van vitale ecosystemen en behoud en herstel van biodiversiteit.' Pagina 5 Texel'94 blijft goede zaken doen. Na de overwinning die zondag op St. Adelbert uit Egmond-Binnen werd geboekt (3-1staat de ploeg van Luc Post nog steeds ongeslagen boven aan, met een voorsprong van vier punten op de nummer twee. Pagina 5 De discussie over de grootte en inrichting van de nieuwe Teso-veerboot die over ruim vijf jaar in de vaart moet zijn, is nu in volle gang. Niet alleen de mensen van Teso zelf houden er zich mee bezig, maar ook de consumenten zijn ingeschakeld. De aandeelhouders kregen in de vergadering van vrijdag een enquêteformulier van het onderzoeks bureau EIM met 57 vragen over vooral de inrichting en voor zieningen die de huidige schepen bieden met daarbij de mogelijkheid om suggesties voor verbetering te doen. Zelfs wordt men uitgenodigd een leuke naam voor het schip te bedenken. In de aandeelhoudersvergadering «erd echter vooral gesproken over de gewenste capaciteit van het schip Hoewel het programma van eisen nog moet worden opgesteld ligt een doot die ongeveer 300 personen auto's kan vervoeren het meest voor de hand, te gebruiken in combinatie met de bestaande voorzieningen op de wal. Dat is dus 20% meer dan de capaciteit van de huidige Schulpen- gat en het betekent dus dat het oude plan om een schip te bouwen dat Een 55-jarige Texelaar werd vrijdag- mddag op het Bolwerk bij Oude- schild betrapt op het rijden onder in- toed. De man bleek na een •demanalyse meer dan tweeëneen- ulf maal de toegestane hoeveelheid icohol te hebben gebruikt. Er is pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt »hij moest zijn rijbewijs inleveren. Sm de wateroverlast op het sport- complex-in-aanleg Den Burg Zuid te teperken wil het college een kolk la- fcn graven die het water dat van de Hogeberg stroomt moet opvangen. Het water is een bedreiging voor het foorgaan van voetbal- en atletiek wedstrijden. Rond de kolk komt van- iit veiligheidsoogpunt een hek te staan. Verder wil het college de voor- teningen voor de technische jtletieknummers opknappen. Kolk, tek en opknapbeurt gaan ruim ƒ19.000,- kosten. even groot is als deze veerboot is verlaten. Dat heeft te maken met het feit dat het vervoersaanbod dat Teso moet verwerken de afgelopen jaren veel sterker is gestegen dan de meest 'optimistische' prognoses aangaven. Hoewel een deel van de oorzaken daarvan (zoals de hoogconjunctuur en een reeks zomers met veel mooi weer) snel weer kan veranderen, moet er nu rekening mee worden gehouden dat in het komende decen nium het jaarlijks te vervoeren aantal auto's ruimschoots boven de 1 mil joen zal komen met vier miljoen men sen. File Nu al tekent zich een verontrustende De in oprichting zijnde stichting 'Vrienden van De Vlijt' blijkt levens vatbaar. Er zijn nu 280 adhesie betuigingen binnen, merendeels als reactie op de advertentie die de ini tiatiefnemers in de Texelse Courant hadden gezet na de wervingsactie van de plaatselijke afdeling van de Stichting Luchtvaarthinder, die vindt dat het vliegtuiglawaai dat uit gaat van de Texelse luchthaven drastisch moet worden terugge bracht. De stichting Vrienden van De Vlijt hecht waarde aan de recreatie, werk gelegenheid en dienstverlening die het vliegveld biedt en vindt dat de daarmee gepaard gaande overlast tot een aanvaarbaar minimum wordt beperkt. De initiatiefnemers roerden ontwikkeling af wat betreft de wacht tijden, zo bleek uit cijfers die directeur Rob Wortel vrijdagavond projec teerde als toelichting op dit aspect van het bedrijfsbeleid. Wachttijden boven de anderhalf uur zijn niet ac ceptabel. De jongste prognoses ge ven bij de maximale te verwachten ontwikkeling aan dat gedurende tien tallen dagen sprake zal zijn van wachttijden van 2 tot 4 uur. 'Een file van 10 kilometer is er zomaar Men sen die voor een korte vakantie naar Texel willen en al bij de Kooijbrug moeten aansluiten bij de rij wachten den, accepteren dat met', aldus Wor tel, die benadrukte dat het wachttijdenprobleem niet alleen met een grotere boot is op te lossen maar dat het ook moet komen van sprei ding van het vervoersaanbod, onder andere door het promoten van de donderdag als wisseldag Wortel beklemtoonde dat het niet uit de hand laten lopen van het aantal toe ristische bedden op Texel minstens zo belangrijk is: de gemeente moet zorgen onder de 45000 slaapplaat sen te blijven. Sneller varen Bij het ontwerpen van het nieuwe Lees verder pagina 5 zich voor het eerst in het vorige week end toen het op het vliegveld druk was wegens de aanwezigheid van de historische 'Uiver'. Tientallen bezoe kers vulden de aangeboden adhesie betuiging in. Daarop stond het fou tieve postbusnummer 24, maar dat heeft met verhinderd dat de kaartjes door de post op het juiste adres wer den bezorgd. De grote stroom van reacties kwam op de advertentie in de krant (met het goede postbus nummer 321, 1794 AM Oosterend). Afzenders waren niet alleen Texelaars, maar ook overkanters die regelmatig op het eiland komen en geen problemen hebben het vlieg veld. Er kwamen zelfs al financiële bijdragen binnen. Daaruit is gecon cludeerd dat de stichting bestaans recht heeft en dus definitief kan wor den opgericht Degenen die rea geerden zullen worden uitgenodigd zich als donateur aan te melden. Met de onthulling van een levend standbeeld van zeegod Neptunus heeft staatssecretaris Monique de Vries van Verkeer en Waterstaat gistermiddag de opening verricht van 'Zicht op Zee', de nieuwe tentoon stelling in EcoMare. Direct na de ont hulling bood Neptunus de bewinds vrouw een fles aan met daarin een vers monster zeewater. De Vries kreeg van de zeegod de opdracht om zorg te dragen voor verbetering van de kwaliteit van het zeewater. De beperkingen van de zee ondervond ze gisteren ook. Doordat ze de boot miste, arriveerde ze een uur te laat op het minisymposium over kust- ontwikkelmg dat was gekoppeld aan de opening. (Foto Gem/ü Timmerman) Zo'n negentig vrouwelijke burge meesters en wethouders uit heel Nederland hebben op Texel meege daan aan de zogenoemde 'kring dag', die begon op donderdag avond en vrijdag in de namiddag eindigde. De deelnemers legden contacten, wisselden ervaringen uit en filosofeerden en discussieerden over de mogelijkheden van werkne mers om werk, gezinsleven en tijd voor zichzelf te combineren. Ook kregen ze uitleg over enkele veel besproken 'Texelse' kwesties: na tuur en landschap, duurzaam toe risme en cultuurhistorie. Ondanks de late afberichten van de (vrouwelijke) parlementsleden Schoondergang en Örgu, werd het symposium een succes. Niet alleen voor de deelnemers zelf, die in een losse sfeer met elkaar van gedachten wisselden en vol lof waren over de organisatie, maar ook voor Texel als toeristisch eiland. 'Het was een mooi staaltje Texelpromotie', oordeelt ge meentelijk woordvoerder Frans Hop man. 'Bovendien gaat het bij zulke evenementen om wat tegenwoordig netwerken wordt genoemd. De Texelse vrouwelijke bestuurders (bur gemeester Geldorp en wethouder Eelman) hebben contacten aange knoopt met allerlei vrouwen op be langrijke posities. Die zijn nifet alleen burgemeester of wethouder, maar hebben ook zitting in tal van orga nen.' Het aantal vrouwen dat acte de présence gaf op Texel viel lang met tegen. 'We hebben 399 uitnodigingen op de bus gedaan. Zoveel vrouwe lijke bestuurders telt Nederland in de gemeenten. Gezien de drukke agenda die ze hebben, is de respons goed Staatssecretaris Het ontbreken van de Kamerleden was jammer, maar enigszins ingecal culeerd. 'Als je zulke mensen uitno digt vlak na Prinsjesdag, dan weet je dat je een risico neemt. Staatssecre taris Geke Faber kwam gelukkig wel. Ze wilde er graag bij zijn, omdat ze nog met zo lang geleden burgemees- Om de aandacht te vestigen op het tienjarig bestaan en vooral om sponsors en donateurs te werven, maken zo'n vijfentwintig medewer kers van Radio Texel zaterdag een fietstocht over het eiland. In alle dorpscentra wordt gestopt om een zelf gecomponeerd lied ten gehore te brengen en reclame te maken voor de omroep. De tocht is uiteraard live te volgen via Radio Texel zelf. De reportage wordt vanuit de studio verzorgd door enkele - overwegend jonge - medewerkers, die volgens redactielid Roelie Bakker liever presenteren dan fietsen. Gedu rende de hele uitzending, die duurt van 10.00 tot 17.00 uur, kunnen de luisteraars meedoen aan spelletjes, waarbij uiteenlopende prijzen te ver dienen zijn. De tocht begint om 10.00 uur op de ter van Zeewolde was en zelf tot deze kring behoorde. Maar voor hetzelfde geld had premier Wim Kok op het laatste moment een vergadering uit geschreven en dan was Faber hier ook niet geweest.' Schoondergang en Örgü hadden donderdag tijdens de forumavond in theater Klif 12 waardige vervangers: oud-statenlid Marjo van Maastricht (D66) en Richard Steenborg, voorzit ter van de stuurgroep Arbeid en Zorg die het kabinet adviseert over het onderwerp dat ter discussie stond. Lees verder pagina 3 'Problemen met orde houden heb ik nooit gehad. Het was gewoon fijn om met tieners te werken. Ik heb altijd gehouden van kinderen die weer woord gaven.' Gepensioneerd onder wijzer Jan Wieten verhaalt .in de ru briek 'De Herinnering'over zijn tijd in het voortgezet onderwijs, zijn hobby als muzikant en andere gebeurtenis sen in zijn leven. Pagina 6 'Doe rustig aan, want het kan door de regenval nog wel eens glad zijn.' De deelnemers aan de marathon van de samengestelde menwedstrijd had den het advies van wedstrijdleider Kees van der Zalm nog niet aange hoord, of ze gingen er als een haas vandoor om zo hoog mogelijk te ein digen. De plensbuien slaagden er met in om spelbreker te zijn van het eve nement. Pagina 7 Moe maar voldaan keerde de ploeg van jeugdige atleten zaterdag terug uit Alkmaar, waar de finale van de regiocompetitie pupillen werd gehou den. De Texelse atleetjes presteerden goed en lieten allemaal zien vooruit gang te hebben geboekt ten opzichte van de drie voorronden. Pagina 7 Groeneplaats in Den Burg, waarna de groep richting De Koog fietst. Daar worden de deelnemers ontvangen door Dirk Roeper, de vaste corres pondent voor dat dorp Afhankelijk van de wind wordt rond 11.30 uur een tussenstop gemöakt in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp, waar Nico Ooijevaar de gastheer is. Correspondent Arjan Boshuis heet de fietsers om ongeveer 13.00 uur wel kom in Oosterend en Pia Lammers doet hetzelfde een uur later in De Waal. De haven van Oudeschild is de voorlaatste etappeplaats (16.00 uur), waar een praatje wordt gemaakt met Doede de Vries en Gré Zegers. Het rondje wordt rond 17.00 uur met let de Ruyter besloten op het dorps pleintje van Den Hoorn. Als het weer erg slecht is, dan wordt de tocht met auto's gemaakt. Op een nog nader vast te stellen datum houdt Radio Texel open huis en wor den de luisteraars in de gelegenheid gesteld om de studio van binnen te bekijken. De Europese Unie bewandelt meer en meer nieuwe beleidsterreinen, zoals milieu, cultuur en land- schapszorg, en vanuit Brussel ko men steeds meer regels waaraan niet alleen 'Den Haag' maar ook de provinciale en gemeentelijke over heden gebonden zijn. De laatste invulling en uitvoering van wetge ving komt vaak bij hen terecht. Daarom heeft de provincie Noord holland een Agenda voor Europese Strategie opgesteld. De gemeente Texel heeft verzocht of zij een plaatsje in deze nota en het provin ciale Europese beleid kan krijgen. Aanleiding voor dit verzoek is het re cente bezoek van gedeputeerde Bob Verburg, die de gemeente kennis liet nemen van de inhoud van de nota. Die komt er kort gezegd op neer dat 'Europa' moet worden ingebed in de provinciale organisatie en dat de in woners van de provincie via voorlich ting het idee moeten krijgen dat Brus sel net zo dichtbij is als Den Haag. Het Texelse college kan zich voorstel len dat de integratie van Europees beleid mede door de gemeenten dient te gebeuren, dat deze hun bur gers daarover informeren en dat de provincie als 'aanjager, stimulator en regisseur van bovenlocale activiteiten de gemeenten actief betrekt richting Europa en vice versa' Gedeputeerde Verburg had al aangegeven een Eu ropese dialoog met Noordhollandse inwoners en andere partijen te willen aangaan. Dat Texel als enig Noordhollands waddeneiland al zijn partijtje mee- blaast in het internationale politieke theater!" blijkt uit de activiteiten die het college in een brief aan de provincie opsomt. Binnen Euregioverband wordt samengewerkt met Neder landse, Duitse en Deense wadden eilanden. Verder participeert Texel met het Engelse Norfolk in het IIC- project, dat gericht is op duurzaam toerisme. Andere projecten met een Europese dimensie zijn het bijna-gra- tis-openbaarvervoerplan, platte landsontwikkeling, uitbreiding van de haven van Oudeschild en versterking van cultuur-historische waarden zo als scheepsarcheologie, de Texelse Reede en fort De Schans. Het college vraagt of de provincie de gemeente wil steunen bij deze pro jecten en bij het inpassen van Euro pese regels in het gemeentelijke be leid en verder of zij de gemeentelijke initiatieven wil opnemen in de provin ciale Europese Agenda.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1