de Kroniek ffij Cabaret-café terug naar theater ÜSS Belasting, bioscoop, clichograaf en water Jonge keurmeester aan het werk. GESLOTEN Jac. Bruijn, Voor diepvriezers en koelkasten GESLOTEN Kapsalon Schaart Agenda teso TEXELSE^ COURANT Lezing over zwangerschap j De Renault 5 komt! i Gebedsactie „Wiat hebben wij niet dat Texel wel heeft?" Naaimachinehandel Grote klaverjasdrive Wegens vakantie Bijeenkomst TOV Gespreksgroep slachtoffers van incest Vogelwerkgroep houdt tellingen Wie schrijft beste verhaal? Bibliotheekdag Kindermoord in de 18e eeuw Innovatief EHS wint Accelerator Wat ik zeggen wou... Wie? Leerbewerken Ouder-kinddag bij atletiekclub DINSDAG 28 SEPTEMBER 1999 De opnames van afgelopen zaterdag in de serre van De Lindeboom. Vanaf oktober wordt het lokale nieuws voor publiek besproken in Question Plaza. Op de foto (van links naar rechts) Pip Barnard en Janien de Bruijn. <F°'° J°°f> hommets) Na een geslaagd uitstapje naar de radio, keert 'cabaret-café', het pro gramma waarin Pip Barnard en Janien de Bruijn zich buigen over de lokale actualiteit, terug naar het theater. Vanaf oktober is het pu bliek elke laatste vrijdag van de maand welkom in Question Plaza, waar vanaf 21.00 uur het nieuws van de afgelopen tijd over de he kel wordt gehaald. Geheel in de geest van de tijd wordt het een interactief programma, waarin ook het publiek - tijdens de forum discussie - zijn zegje kan doen. Gedurende het afgelopen winter seizoen werd cabaret-café elke laat ste zaterdag van de maand opgeno men door technici van Radio Texel, waarna het programma werd be werkt voor uitzending op de maandagavond. De opnames wer den slechts door een handjevol men sen bijgewoond, die daarvoor spe ciaal werden uitgenodigd. Bovendien werd slechts een deel van het totale programma voor publiek opgeno men de muziek tussendoor en de ru briek 'de Sommeltjes', alsmede jingles en andere geluidseffecten werden pas in de studio toegevoegd. Ook voor de mensen die de opname hadden bijgewoond, zat het pro gramma zoals het uiteindelijk werd uitgezonden, vaak nog vol onver wachte wendingen. De theaterversie van cabaret-café wordt uiteraard anders opgebouwd. Zo wordt elke keer aan een aantal mensen uit het nieuws de gelegen heid geboden zich uit te spreken tij- Na er een tijdjes 'flink over te heb ben gediscussieerd' ging de ge meenteraad in september 1972 accoord met de verhoging van de toeristenbelasting van een kwartje naar veertig cent. Een waslijst van wensen van de gemeente maakte deze verhoging noodzakelijk. Hoe wel het uit de stukken duidelijk bleek, was het voor veel raadsleden toch nog een verrassing dat 'on danks de verhoogde toeristen belasting toch nog een groot deel van de toeristische lasten door de eigen inwoners van Texel op tafel moet worden gebrachtHet ging hierbij een bedrag van minstens een half miljoen per jaar, 'derhalve meer dan f40,- per inwoner'. En in Oosterend zocht de drumband Excelsior nieuwe leden, voorname lijk vanwege het vertrek van Wim Timmer, 'acht jaar lang trouw lid en leider'. Groter nieuws was de komst van een 'clichograaf' op het kantoor van de Texelse Courant, 'een apparaat waarmee cliché's vervaardigd kun nen worden 'Tot dusver waren wij voor het maken van cliché's aange wezen op het vasteland, wat met veel moeite, tijdverlies en kosten gepaard ging Mede door het feit dat ook de boot er nog tussen zit, ging dat heen- en terugsturen over zoveel.schijven" dat vertragingen bijna normaal waren. Maar ook als het goed ging, was het nooit moge lijk een foto die bijvoorbeeld maan dagmiddag was gemaakt in de krant van dinsdag af te drukken. Om dat het nu makkelijker gaat, zal de Texelse Courant rijker worden geïl lustreerd dan voorheen waardoor de krant attraktiever, leesbaarder zal worden De grootte van de krant zal zonodig worden aangepast. 'Ook de adverteerders konden gebruik ma ken van het apparaat zodat 'nu ook dens een forumdiscussie, waarin ook hun eventuele 'tegenstanders' aan het woord worden gelaten. Ook het publiek zal tijdens deze discussie kunnen meepraten. Het programma zal worden afgewisseld met muziek van plaatselijke mensen. En natuur lijk verwoorden Pip Barnard en Janien de Bruijn het lokale nieuws op hun geheel eigen wijze. De avonden in Question Plaza begin nen steeds om 21.00 uur, de eerste op 29 oktober. In november volgt dan een terugblik op het afgelopen jaar (een soort oudjaars-conference) voor welke gelegenheid het cabaretduo wordt versterkt met een speciaal voor de gelegenheid geformeerde (Texelse) band In dit programma (en kele weken voor Ouwe Sunderklaas) komt al het nieuws van het afgelopen Op initiatief van de Texelse verloskun digen spreekt gynaecoloog Ph En gelen woensdag in de kantine van het LBO aan de Emmalaan over medi sche indicaties bij zwangerschap en bevalling. Met medische indicaties worden die gevallen bedoeld dat door huisarts of verloskundige de hulp van een gynaecoloog wordt in geroepen, wat doorgaans betekent dat de kraamvrouw naar het zieken huis moet. Dat hoeft niet te beteke nen dat de bevalling gecompliceerd zal verlopen. In deze lezing zullen de meest voorkomende redenen voor foto's als materiaal kunnen worden aangeboden zonder dat dit een bij zonder kostbare aangelegenheid wordt. Wat wel een kostbare aangelegen heid bleek te zijn, was het in stand houden van de bioscoop 'Een volle bioscoopzaal - 349 plaatsen - is een zeldzaam verschijnsel geworden Het bedrijf is al lang niet meer ren dabel en het is dan ook zeer de vraag of de in 1932 opgerichte bio scoop zijn veertigjarig bestaan zal haten.' Het bleek een lastig pro bleem, waar ook de toenmalige ex ploitant. mejuffrouw R Pen geen oplossing voor had. 'De categorie oudere jeugd (tot ca. 30 jaar) is op Texel slecht vertegenwoordigd. Het is deze leeftijdsgroep die in de ste den het meest in de bioscopen wordt gezien maar die op Texel dus geen gunstige bioscoopexploitatie kan veroorzakenook al omdat dè jongeren die er wel zijn worden ge trokken naar de talloze bar-dan- cings en daarop lijkende uitgaan smogelijkheden 'Er zijn op Texel voldoende potentiële bios coopbezoekers het moet mo gelijk zijn één bioscoop op een be volking van meer dan 10.000 mensen rendabel te maken ..Waar zitten toch al die mensenverzucht mej. Pen. En het was ook in september 1972 dat de 'waterontziltingsinstallatie, onderdeel van de centrale ..Texetstroom" bij Oudeschild'. in werking trad. 'Het water heeft een aanzienlijk betere kwaliteit dan wat men gewend was. Huisvrouwen hebben gemerkt dat het water heer lijk zacht is. Lel ep i% krant ven vrijdag as. jaar nog eens aan bod onder het motto: 'Heeft u nog geen idee? Kom naar het cabaret-café'. Afgelopen zaterdag werd cabaret café voor de laatste keer dit seizoen als radioprogramma opgenomen. De uitzending van gisteren is nogmaals te beluisteren op maandag 11 okto ber, tussen 19.00 en 20.00 uur, via Radio Texel, 106.1 FM. Ook gedu rende de wintermaanden blijft het programmé via deze zender te be luisteren, zij het niet meer als speciaal voor de radio vervaardigd pro gramma De avonden in Question Plaza worden in hun geheel opgeno men en op een later tijdstip uitgezon den. Hoewel de mogelijkheid bestaat dat op een later tijdstip wordt over gegaan tot een rechtstreekse uitzen ding is dat op voorhand nog met de bedoeling. een medische indicatie worden be sproken De avond begint om 19.15 uur, de toegang is gratis. Voor inlich tingen en aanmeldingen: tel. 313090. In Eben Haèzer aan de Julianastraat wordt zaterdag in het kader van de landelijke gebedsactie Bidden voor uw woonplaats' een gebedsdienst gehouden. Tijdens deze samen komst wordt onder meer gebeden voor overheid, scholen, kerken en gezinnen, maar ook voor onderwer pen die door de deelnemers worden aangedragen. De bijeenkomst begint om 9.45 uur; voor meer informatie: ds. G. Sipkema, tel. 323019. Verzuchting in Den Helder: 12, 13 en 11 september zijn wij gesloten. Stenenplaats vrijdag 29 seotember, 8.00 uur. Diverse prijzen, In „De Toekomt" De Koog Bentenaar, Oosterend Jan Agter Dros' Smederij J oktober begint bel PEUTERSPEELKLASJE Opgave van kinderen 3 jaar bij I van Groenigen-Hemelrijk tussen 6 on 7 uur, tel. (02220) 3562 van 25 t/m 30 september telefoon 2176 De leden van de Texelse Onderne mende Vrouwen (TOV) komen ko mend seizoen zeven keer bij elkaar om zich te bekwamen in het ondernemerschap. De twintig jaar oude vereniging telt bijna veertig le den. afkomstig uit allerlei branches. Tijdens de avonden wordt dieper in gegaan op de verschillende facetten van het beroep en worden ervaringen uitgewisseld. Voor een avondvullend programma worden geregeld terzakekundige mensen van de over kant uitgenodigd Het programma van deze winter omvat onder meer de volgende onderwerpen: interne forumdiscussie, kerstbijeenkomst, wijzigingen in het belastingstelsel en Feng Shui. Maandag 4 oktober wordt in De Lindeboom de eerste bijeen komst gehouden, aanvang 20.00 uur. Deze avond wordt verzorgd door Thea Beentjes van Beentjes Commu nicatie-educatie Advies en heeft als onderwerp 'Het geheim van het net werk'. Netwerken is zowel waardevol als plezierig, zal worden betoogd. De avond wordt zowel praktisch en theo retisch ingevuld. Vrouwelijke onder nemers die geen lid zijn van de TOV en toch geïnteresseerd zijn, kunnen deze avond bijwonen tegen betaling van ƒ10,-. Opgave bij Miranda Grabowski, tel. 310 128. Ook vrouwen die lid willen worden, kunnen bij haar terecht. Het lidmaat schap staat open voor vrouwen die alleen of samen met anderen een onderneming uitoefenen en hierin (volledig) werkzaam zijn. De contribu tie bedraagt 175,- per jaar Binnenkort gaat de gespreksgroep van vrouwen met incestervaringen weer van start. De initiatiefneemsters zijn drie jaar geleden met deze bijeen komsten begonnen Om een zo groot mogelijke veiligheid voor de deelne mers te waarborgen, worden deze in besloten kring gehouden. Doel is er- vanngen met elkaar te delen en zo 'de herinneringen een plaats te geven'. Steun biedt vaak ook het besef dat je als slachtoffer niet alleen staat. Nieuwe deelnemers zijn welkom Voor informatie kunnen ze bellen met Marijo Bakker, tel. 314 174 of Marijke Bakker, tel. 310 114. In navolging van de grote landelijk vogeltelling gaan vrijwilligers van de Vogelwerkgroep zaterdag zelf vogels turven. Vanaf een kwartier voor op komst (7,15 uur tot 11.15 uur) worden op vijf verschillende posten op het eiland overtrekkende vogels geteld. Geïnteresseerden die wel eens willen zien hoe zo'n vogeltelling in z'n werk gaat. zijn welkom op het Westerslag, de Kampeersnol, de Fonteinsnol, de kruising Hoornderweg-Amaliaweg en de dijk bij Ceres. Er zijn ervaren tel lers aanwezig om tekst en uitleg te geven. Weliswaar is hiermee met het hele eiland afgegrendeld, het geeft wel een aardige indruk van de vogelt rek. De dieren die dit jaar door de le den van klemdierensportverem- gmg Kotex zijn gefokt, werden za terdag in het verenigingsgebouw aan het Paelwerck aan de strenge blik van de keurmeester onderwor pen. Daarbij was publiek aanwezig, want het was een open-jong- dierendag. Het aantal inzendingen In het kader van de Kinderboeken week, die van 6 tot en met 16 okto ber wordt gehouden, heeft het 'klim- en klauterparadijs' Kinderjungle in Hoorn een prijsvraag uitgeschreven Deelnemers in de leeftijdsgroepen 4-6, 7-8 en 9-12 jaar kunnen een ver haal over piraten, prinsessen, India nen. griezels, clowns, kabouters of heksen schrijven. Een uit schrijvers, leraren en journalisten bestaande jury beoordeelt de verhalen en de beste worden beloond met een prijs. De allerbeste verhalen worden boven dien voorgelezen op een van de voorleesmiddagen die gedurende de kinderboekenweek in Kinderjungle worden gehouden. Alle deelnemers ontvangen een presentje en hebben op de dag van de prijsuitreiking - zon dag 17 oktober - gratis toegang tot het pretpark. De verhalen moeten voor woensdag 6 oktober in het bezit zijn van de or ganisatie: Kinderjungle, dr. Van Aalstweg 6b, 1625 NV Hoorn. De winnaars ontvangen tijdig bericht De Historische Vereniging houdt za terdag van 10.00 tot 16.00 uur een openbibliotheekdag in 'Tusse de banke'. Bezoekers kunnen een kijkje nemen in de vele boeken (waaronder doop-, trouw- en begraafboeken), foto's, oude kranten en andere archiefstukken. De nieuwe kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Texel ligt weer in de boekhandel en neemt een ge varieerde duik in het eilandverleden. Het hoofdartikel is van de hand van Jan Bremer, die het eerste deel van Henk Schoorl's De Convexe Kust- boog kritisch bespreekt. Eerder werd dit levenswerk in de Texelse Courant gerecenseerd. Bremers uitgebreide bespreking is een verhaal op zich, en ook zonder het boek te lezen zeker de moeite waard. Hij brengt enige historische onjuistheden te berde, die de schrij ver er ongetwijfeld uitgehaald zou hebben, ware het met dat Schoorl in 1997 het leven liet. Inhoudelijk steekt Bremer de loftrompet over het boek In 'Kindermoord op Texel' beschrijft Bremer hoe bastaarden rond 1700 slechts een kort leven was bescho ren, en hoe de daders van de kinder moord vervolgens werden opgeknoopt. Ook enkele primitieve abortussen passeren de revue. Bremer had een productieve bui, want hij schreef nog een derde bij drage, die een verslag behelst van de reis die commissaris-inspecteur Frederik Willem Conrad in 1800 te paard door zijn nieuwe ambtsgebied maakte. Ook de verwoestende gevol gen voor het Texelse landschap die de landing van Engelsen en Russen een jaar ervoor met zich meebracht, komen aan de orde. Dat ook 260 jaar geleden vogels en ander wild werden beschermd tegen het kruit van de jagers, blijkt uit de nu amusante Resolutién van Hollanden Westfries land uit 1739 die in het blad staan afgedrukt Losse nummers zijn voor ƒ7,50 in de boekhandel te koop viel met tegen, maar de organisa tie hoopt wel dat de jeugdleden volgend jaar meer enthousiasme voor de keuring opbrengen De eerste prijs voorde grote konij nen ging naar Stendert Tjepkema met een Vlaamse reus, bij de dwergkonijnen won Wil Rijk met Dinsdag 28 september In Cinema Texel draaien om 19.00 uur The Rhomas Crown affair, om 21 30 uur The spy who shagged me en cm 20.30 uur American Histoire X. De afdeling dialect van de Histo rische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in 'Tusse de banke'. Woensdag 29 september Vanaf 10.00 uur wordt een rond leiding gegeven op het fort de Schans nabij Oudeschild. Opgave en inlichtingen bij het Maritiem en Juttersmuseum, tel. 314956. De Waddenvereniging houdt vanaf 11.00 uur een natuurexcursie met de naam 'Het Wad en haar (on)zichtbare bewoners. Voor in formatie en aanmeldingen: Waddenwinkel. Wilhelminalaan, Den Burg. Gynaecoloog Ph. Engelen houdt in de kantine van de voormalige LTS aan de Emmalaan een lezing over medische indicaties bij zwanger schap en bevalling. Aanvang 19.15 uur; de toegang is gratis. In Cinema Texel draaien om 13.30 en 16.00 uur Baby Geniuses, om 13.30 uur Ratjetoe, om 16.00 en 21.30 uur The Spy who shagged me. om 21.00 uur The Thomas Crown affair en om 20.30 uur American Histoire X. Donderdag 30 september In het gemeentehuis vindt tussen 13.15 en 15 30 uur de derde ver gadering plaats van het overlegor gaan voor het Nationaal Park in oprichting Duinen van Texel. De bijeenkomst is vrij toegankelijk. Het Texelse bedrijf Eerste Hulp Service-Medical Supplies (EHS) van apotheker Pieter Wijnand heeft de Accellerator-prijs gewonnen voor 'het meest innovatieve idee in de zakelijke dienstverlening' van jonge ondernemingen in de regio Noord-Westholland. De prijs be staat uit expertise: gratis begelei ding van het groeiproces van EHS door een professioneel adviesbu reau. Het Accellerator-project is een initiatief van de Kamer van Koophandel en adviesbureau KVK+ en wordt gesubsidieerd door de provincie en de Europese Unie. EHS adviseert bedrijven over de me dische middelen als verband en me dicijnen die gezien de aard van het individuele bedrijf en de activiteiten op de werkvloer aanwezig zouden moeten zijn. EHS levert die middelen tegen een zeer scherpe prijs en ver dient vooral aan de follow-up. Wijnand: 'Daar draait het eigenlijk zijn Nederlandse hangoor Peter van der Gracht werd bij de gewone hoenders eerste met een Austrolop. De Austrotop-hen van Aad Dekker was de fraaiste dwerg hoender. Simon l/Vrfte werd als jeugdlid onderscheiden voor zijn Barnevelder. In Cinema Texel draaien: om 18.30 en 21.30 uur Star Wars, EpisodeI; om 19.00 uur The Thomas Crown Affair en om 21.45 uur The Spy who shagged me. Vrijdag 1 oktober In het kruisgebouwtje aan de Schoonoordsingel wordt van 9 00 tot 16,00 uur een cursus 'Eerste hulp aan kinderen' gegeven. Vooi inlichtingen en opgave tel. 0223- 650135. In dorpshuis de Bijenkorf m Oosterend begint vanavond een cursus countrydansen, verzorgd door het bekende duo 4Bow en McGale. Inlichtingen zijn te verkrij gen via tel. 318691 en 318582. In Cinema Texel draaien: om 18.30 en 21.30 uur Star Wars, Epi sode I; om 19.00 uur The Thomas Crown Affair en om 21.45 uur The Spy who shagged me. Teso onderhoudt vrijdag een halfuursdienst van 9.35 tot 20.05 uur. Reizigers uit Den Helder moe ten vrijdag tussen 17.00 en 20.00 uur rekening houden met een half uur wachttijd. Op Texel is dat het A' geval tussen 10.00 en 12.00 uur. Ie< Hoogwater te Oudeschild ge Di. 28 11.25 en 23.54 u. Wo. 29 12.10 en 23.50 u. Do. 30 12.44 u Vr. 1 0.10 en 13.26 u Za. 2 1.00 en 13.57 u. Zo. 3 2.04 en 15.10 u Ma. 4 3.20 en 16.34 u. Di. 5 4.47 en 18.06 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 28 september op om 07 33 uur en gaat onder om 19.24 uur 2 oktober laatste kwartier; 3 oktober doodtij. om. Zonder dat bedrijven hierom dl hoeven te vragen komen wij regelma tig bij ze langs om de voorraad aclu- eel te houden. Die passen we aan aan v* veranderde wetgeving zoals de Arbc- -f regels, en de gewijzigde stand van medische wetenschap. We nemen ós y ondernemers alle rompslomp uit han den.' ür Het idee is binnen korte tijd enorm aangeslagen, zozeer zelfs dat EHS n| met meer alleen vanaf Texel aan df vraag kan beantwoorden. 'Ookgroï bedrijven weten ons te vinden. Cf zijn nu op zoek naar overkantse paft ners die ons willen helpen.' De bege leiding door een deskundigenbureaj komt daarbij als geroepen. Dat zC EHS doorlichten, de knelpunten ia kaart brengen en een lange-termijn- visie ontwikkelen. Net als Wijnand werken zijn twee medewerkers parttime. Bedrijven 1 kunnen ook via het internet zaken met hen doen op de websiti www.ehs.nl. Bncrtn ta \qcnBanen verannKOTiklijllhfHl tzadtnéi* 3 Wie maakt hier op ons eiland de 3 dienst uit? Het gemeentebestuur of Ahold? Hebben wij Texelaars ons 3 vertrouwen aan een gemeentebe stuur gegeven dat .(zo lijkt het) meer 1 tijd besteedt aan diverse (openmgs)feestjes dan aan het bestu ren van ons eiland. Dat als het zo 9 doorgaat met dit bestuur nog verder naar de knoppen zal worden ge maakt. Gemeentebestuur, luister nu toch naar uw bevolking! U leest toch ook wel de (ingezonden) stukjes in de Texelse Courant, u komt toch ook wel op gewoon burgerlijke verjaardags feestjes? Laten we zuinig zijn op ons eiland, laat het een eiland blijven. J.J. Bakker, Den Burg. Vanaf oktober wordt een cursus leer bewerken gegeven door Lilian Koorn. In vier lessen van twee uur leren de cursisten een sleutelhanger, briletuiof portemonnee maken. De kosten be dragen ƒ100,=, inclusief materiaal; lestijden in overleg met de cursisten Voor inlichtingen en aanmeldingen: Lilian Koorn, tel. 312245. Sportieve kinderen (pupillen en D-|U- nioren) en hun ouders gaan zaterdag met elkaar de strijd aan tijdens de zogenoemde ouder-kinddag van At letiek Vereniging Texel, die van 9.30 tot 12.00 uur wordt gehouden op de atletiekbaan aan de Haffelderweg. Zij doen dat op de meerkamp, die naast de reguliere atletiek- bestaat uit een aantal alternatieve onderdelen. De vereniging beschouwt het evenement als een mooie gelegenheid voor ouders om eens kennis te maken met de atletiek en samen met hun kinde ren actief bezig te zijn.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2