Texel - de indrukken van een Europese bezoeker k winter Energie Noord West sluit kantoor Den Burg voor publiek TEXELSE J COURANT -iKsseinaFnK. "ass-7 Ü- «r Bestuurders Philip Darrington, rJexel aartjes DINSDAG 28 SEPTEMBER 1999 «IJST-'T.TIjröi "T Tfs- Tussen de bedrijven door hadden de vrouwen even tijd om voor fotograaf Daan Koopman te poseren voor de groepsfoto. Foto Joop Hommels) VERVOLG VAN PAGINA 1 Het hulp van gedeputeerde mevrouw A. Goijert (CDA) en gespreksleider lede de Vries (redacteur van de wereldomroep) ontstond een geani meerde discussie. Die werd op gang geholpen door Cor van Heerwaarden en Rob Jongejan van Klif 12, die als wee vrouweli|ke duo-burgemeesters li mantelpak een fraaie sketch ver zorgden. Het onderwerp had nauwelijks beter kunnen worden gekozen. De kranten stonden vorige week vol over de mogelijkheid om 'zorgverlof' te krij gen om op die manier een ziek fami lielid te verplegen en afgelopen weekend kwam het kabinetsvoorstel om bi|standsmoeders te verplicht te solliciteren zwaar onder vuur te lig gen. 'Groener landschap' Vrijdagochtend werd het gezelschap ontvangen op het NIOZ. Daar werd door directielid Marieke Rietveld aan gestipt dat het instituut niet zo erg afwijkt van de rest van de maat schappij. Er zijn weliswaar veel jonge vrouwelijke onderzoekers in opleiding (oio's) werkzaam, voor de functies van wetenschappers die een proef schrift op hun naam hebben staan is de animo veel geringer. Vervolgens sprak staatssecretaris Geke Faber van Landbouw, Natuur beheer en Visserij over de inrichting van het landschap. Ze wees op de waarde van natuur in de nabijheid van woongemeenschappen en riep de gemeenten op hun beste te doen Nederland 'mooier, spannender en groener' te maken Volgens Faber zou het geen slecht idee zijn project ontwikkelaars te laten meebetalen aan het 'maken' van natuur, aange zien deze ondernemers flink verdie nen aan huizen die in de natuur lig gen. De staatssecretaris zette haar ideeën helder uiteen, maar haar verhaal had nog veel interessanter kunnen zijn als ze ook de rol van de agrariërs in dit verband wat breder had uitgewerkt. Dat vond ook wethouder Nel Eelman, die in haar toespraak vertelde dat de gemeente Texel veel waarde hecht aan het behoud van het karakteris tieke open landschap, maar dat in een dergelijk decor wél koeien en schapen behoren te lopen, iets wat door het verdwijnen van melkquota en lage vleesprijzen niet zo vanzelf sprekend meer lijkt. Ook laakte ze de rol van de 'terugtredende overheid' waar het de restauratie van histori sche monumenten betreft. Als voor beeld noemde ze het opknappen van het Hoornder kerkje, dat hard nodig was, maar waarvoor de regering nau welijks meer geld over heeft. Gratis OV? Het ochtendprogramma werd beslo ten door een toespraak van Rob Wortel, voorzitter van de werkgroep Duurzaam Toerisme. Hij benadrukte (uiteraard) de successen van de werkgroep, maar gaf ook toe dat van gratis openbaar vervoer nog lang geen sprake is. 's Middags konden de bestuurders meedoen aan een uitstapje naar De Krim, EcoMare, het Maritiem en Jutters Museum of schapenboerderij De Noordkroon, al naar gelang hun interesse. Over die excursies waren zowel de deelnemers als de organi satoren goed te spreken. Ze pasten ook in de opzet van de 'kringdag', die voor tachtig procent werd gesponsord door bedrijven. Totaal kostte het evenement zo'n ƒ25.000.- IS door Philip Dawson Gedurende de veertien jaar dat ik in verschillende Europese landen heb gewoond, ontmoette ik twee plaat sen met bijzondere aantrekkmgs- kracht. Beiden deel van-een groter land, maar beiden met hun eigen - unieke - karakter. Een van deze stre ken is Bretagne in Noord-West Frank- lijk, de andere streek zijn de vijf eilan den voor de Noordkust van Nederland. Ie Bretons van Bretagne zeggen: ïi| zijn geen Fransen, wij zijn Bretons.' Zij zijn trots op hun Kelti sche historie en vieren hun Keltische jaarfeesten met als hoogtepunt het festival in Quimper in juli. En als Bretons de wereld intrekken (naar Parijs of anderszins), vermengen zij zich uitsluitend met andere Bretons. Een vergelijkbare situatie treft men in Nederland, waarde bewoners van de eilanden Texel, Vlieland, Terschelling., Ameland en Schiermonnikoog zich zelf afgescheiden zien van de rest van Nederland, ja zich zelfs afgescheiden zien van de bewoners van de andere eilanden. Wat Texel het meest onderscheidt van de andere eilanden is dat het aantal inwoners hier minstens vier keer zo groot is als op welk ander eiland ook en dat deze inwoners de beschikking hebben over alle nood zakelijke faciliteiten. Zoals met veel andere landen het geval is, is het toerisme uitermate belangrijk voor de Texelse economie en schrijver dezes heeft een onder zoekje ingesteld naar de mate van beleefdheid en gastvrijheid waarmee hij op dit eiland werd geconfronteerd. En, het moet gezegd, hij werd overal voortreffelijk ontvangen. Uitschieters waren De Zwaan, In den Grooten Slock, de Lindeboom en hotel Kogerend in Den Burg, De Rog in De Cocksdorp, Het Cafeetje in Ooster end, het proeflokaal van de Texels Brouwerij nabij Oudeschild en het café en het museum op het vliegveld. Texel kent enige unieke geschiedkun dige feiten, met name uit de twintig ste eeuw. Een van de meest opval- •ende is de opstand van de Georgiërs legen de Duitse overheersers in april en mei 1945. De meeste geschiede nisboeken stellen dat het gevecht 'egen de Duitsers in Europa eindigde op 8 mei 1945. Maar zij hebben het bi| het verkeerde eind - het gevecht eindigde op 30 mei. Op Texel. Meer informatie over deze gebeurte nissen is te vinden op een speciaal daaraan gewijde fototentoonstelling ■n het Luchtvaartmuseum, op de Georgische begraafplaats in het Hogeberggebied (een door bomen omringde rozentuin) en uit een aan tal boeken, waarin vaak kopieen van oorspronkelijke documenten. Een van die documenten werd uitgege ven door een Canadese generaal en redde de Georgiërs van het executie peloton. Zij waren anders zeker door de Russen neergeschoten toen de Canadezen hen in de zomer van 1945 in Wilhelmshaven afleverden. Deze opstand speelde een belangrijke rol in de geschiedenis van Texel en een Philip Darrington werd in Londen geboren en woonde zes jaar in Canada. Toen hij in 1984 werd gepensioneerd, verliet hij het Ver enigd Koninkrijk. Sindsdien heeft hij geen vaste woon- of verblijf plaats meer gehad. Sinds 1984 bewoonde hij 44 appartementen in heel Europa. Eén in Portugal, een in Spanje, zestien in Frank rijk, een in Luxemburg, elf in Bel gië, acht in Nederland, een in Zwitserland, een in Oostenrijk, een in Duitsland en drie in het Verenigd Koninkrijk. Daarbij pro beert hij het aantal bezoeken aan het Verenigd Koninkrijk te beper ken tot één per jaar Hier beschrijft hij zijn indrukken van Texel, en wat hij heeft ge merkt en gezien van de gewoon ten en gebruiken en van de eilandbewoners. Darrington (die schrijft onder het pseudoniem van Philip Dawson) publiceerde eerder artikelen in Portugese, Franse, Belgische, Engelse en Nederlandse kranten en tijd schriften. zijn. Op deze laatste eilanden is het bezoekers verboden auto's mee te brengen. Waarom bezoekers aan Texel hun auto niet in Den Helder la ten parkeren? Zoals het nu is, is er (met name in juli en augustus) erg veel verkeer op het eiland. Daar komt bij dat automobilisten het plezier van het ontdekken ontgaat, dat vanzelf sprekend is voor fietsers, ruiters en voetgangers. Verder zou er minder vervulling zijn en meer vrijheid voor het voor het eiland noodzakelijke ver keer. Gedurende zijn bezoek heeft de schrijver vrijwel alle fietspaden op Texel bereden. Twee routes zou hij nieuwe bezoekers willen aanbevelen. Allereerst de 'kustroute' - van De Cocksdorp naar het Horntje, met een korte pauze op de haven van Oude schild. Een mooie dag uit, die moge lijkheden biedt vogels op het Wad te observeren. Een tweede aan te raden route is die door het 3500 hectare grote bos van Staatsbosbeheer; met name als harde wind waait over de andere fietspaden. Het zal moeilijk zijn een tweede gebied te vinden waar zoveel bos gepaard gaat aan zo'n verscheidenheid aan fietspaden. Net als in de rest van Nederland zijn overal op het eiland goede fiets verhuurbedrijven, met concurrerende prijzen. Ook genoemd moeten de vele grote zandstranden, waarvan sommige met reddingbrigade en uitstekende eet- en drinkgelegenheden. De me dewerkers van het WV-kantoor aan de Emmalaan zijn bijzonder vriende lijk en hulpvaardig en de door hen uitgegeven 'Kaart van Texel' geeft op de achterzijde uitgebreide informatie. Bij aankomst, maakte Hans van De Zwaan aantekeningen op mijn kaart en inmiddels heb ik alle door hem aangeduide plaatsen wel bezocht. Opvallend is dat Texel verzuimt be paalde eigenschappen in zijn promo tie te betrekken. Zoals de taalvaardig heid van zijn bewoners. Vrijwel alle eilanders spreken vloeiend Engels. Zij krijgen daartoe echter maar zelden de kans, want er komen maar weinig Britse, Canadese, Amerikaanse of andere Engelstalige bezoekers met als belangrijkste oorzaak dat maar weinig (van het bestaan) van deze eilanden afweten. Zou het met zo zijn dat het bedrijven van promotie in deze landen zeer de moeite waard zou zijn? Tot slot wil ik de vriendelijke inwoners van Texel bedanken voor dit aange name bezoek. belangrijke bron van informatie zijn de boeken in De Rog in De Cocksdorp, waar Kees altijd bereid is tekst en uitleg te geven. Wereldwijd zijn 1.650.000 graven te vinden op speciaal daartoe ingerichte oorlogsbegraafplaatsen als herinne ring aan de beide wereldoorlogen. Ook op ieder Nederlands eiland is een dergelijke begraafplaats te vin den, op Texel aan de Kogerstraat. De Texelse begraafplaats is in zoverre uniek, dat er een (in het Nederlands geschreven) boek ligt, waarin gege vens over de gevallenen. Gegevens die bereidwillig werden afgestaan door de plaatselijke bevolking. Vrijwel alle graven hier zijn van bemanningsleden van de Royal Air Force - uit Australië, Engeland, Ca nada. Nieuw-Zeeland en Zuld-Afrika. Allen werden op of bij het eiland neer geschoten op vluchten tegen Duits land tussen 1940 en 1945 Wat is er nog meer bijzonder aan Texel? Waar anders kan een bezoek worden gebracht aan zes ezels onder begeleiding van Teun de Winter, de voorzitter van de Ezel Vereniging? Texel is van alle Wadeneilanden het best toegankelijk. Nu de Eurostar onder het Kanaal doorrijdt naar Pa rijs en Brussel, ligt het eiland slechts op een paar uur van Londen. Schrij ver stapte om 6.10 uur op Waterloo Station op de trein en (via Brussel, Amsterdam en Den Helder) stapte om 17.00 uur café In den Grooten Slock binnen, nadat hij al logies had geregeld. Het lijdt geen twijfel dat het bezoekende publiek - nu voorname lijk Nederlanders en Duitsers - ook uit andere gebieden afkomstig zou kun nen zijn. Kan Texel op een of andere manier worden verbeterd? In de ogen van de schrijver zeker - en iedereen die wel eens op Vlieland of Schiermonnikoog heeft gefietst, zal dit met hem eens Twee iaar is er alweer voorbij, toen maakte Marije ons heel bh/. Nu is ze zelf in grote doen en geeft haar zusje een dikke zoen. Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Lisa Christiane Datum; 26 september 1999 Gewicht; 2780 gram Nelia Vlaming, Roel Buijs, Marije Buijs Rommelpot 29,1797 RN Den Hoorn S 0222 -319590 Tijdelijk adres: Gemini, kamer 529, Huisduinerweg 3,1782 GZ Den Helder ledereen bedankt voor de belangstelling tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst, ook de buurtjes voor het vlaggen! Gerard ten Hoedt 't Buurtje 14 Heel blij zijn wij met de geboorte van onze dochter Marit 22 september 1999 Benjamin van Heerwaarde en Janneke Komduur Tarwehullen 15 9403 WD Assen 0592 375395 Geboren; Sem Vermuë 25 september 1999 Co, Carolien Job Schilderend 53 1791 55 Den Burg Tel. 314467 INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur cn woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ8,40 tot en met 3 regels. Per regel meer: ƒ2,80 (incl. btw). FOTO-TEXEL AARTJE: plaatsing foto 25,- cxcl.- tekst, alleen voor particu lieren die iets te koop aan bieden. Voor bedrijven: IM-TEXELAARTJE op aanvraag. Meer dan 100 verschil lende betaalbare horlo ges! Voordeelland Oude schild. Centrale Atenne Installa ties. SCT, 311 777 Te koop: VW Scirocco 16 V, b.j. '87; VW Audi 1800 N, bj. '87. Inlichtingen; 06- 55558401 Grote collectie fleecetruien s-xxl nu bij Marten Classics, Weverstraat 32. Te koop: VW Scirocco. Tel. 06-20918214. Satellietinstallaties ReparatieA/erkoop - SCT, 311 777. Skate-broeken van maat XXS tot XXL bij Boetiek 22. Sony-dealer Service Cen ter Texel, 311 777 Met of zonder afspraak, u bent altijd welkom in onze zaak! Qnipp Kapsalon, Waalderstr. 15, tel. 312227 Gelukkig komen er steeds meer mensen met oog voor iets moois. Bi) Hans van der Klift kun je iets moois vinden voor het le ven. Lekker leven met Reiki? Kom naar de informatie avond op donderdag 30 september om 20.00 uur in de Jozefschool. Toe gang gratis. Sri Lanka vlucht 3 over nachtingen en transfers al voor ƒ1285.-, incl. 15- daagse rondreis voor 2075,-. Info en boeken bij Reisburo Texel Hol land International. Beter In Service. Only, te gekke jonge mei denmode bij Boetiek 22. Twin Life - kinderjacks 116 t/m 164 Marten Classics, Weverstraat 32. Te huur per 1-11 voor perm, bewoning: een zeer luxe 4-kmr. app. Inl. 319722. Woonruimte te huur aan geboden in Den burg. Tel. 314 424. Verkoop 2e hands win- terkleding in Witte Burcht zat. 2 okt van 9.00-16.00 uur. Inbreng 1 okt van 18.00-21 00 uur. Geprijsd inleveren. Kosten ƒ0,50 per kledingstuk, bij verkoop ƒ0,50 idem Afrekenen 2 okt. van 17.30-18.00 uur. tel. 319315. Introductieavond, cur sus toneelimprovisatie, woensdag 29 sept. 20 00 - 22.00 u. Info. en opgeven: A. Berghuis, tel 319625 P Tromp, tel. 315238. Zanzibar het specerijen- eiland voor Afrika's oost kust. Dagelijks vertrek in oktober per KLM, verblijf in Hotel Karafuu**" op basis volpension, 9 dagen ƒ2733,-, 16 dagen 3793,- Info en boeken bij Reisburo Texel Holland International. Beter In Service. Maverick - Spijkerbroeken ƒ59,95, 2 voor ƒ100,-. Marten Classics - Wever straat 32. Een G-star-collectie om je vingers bij af te likken bij Boetiek 22. W.o. te koop Volvo P121/ B18a prachtige klassieker voor dagelijks gebruik, b.j 1966, APK apr 2000, elke keuring toegestaan, p.n.o. t.k. 0222-310947, E. Terpstra. Nieuw! Teddyfleece nu ook in kindermaten 116-176. Marten Classics, Wever straat 32. Iedere week weer iets nieuws van Street One bij Boetiek 22. Universele fietsendrager voor elke auto te gebrui ken. Van ƒ149,- voor 99,- Voordeelland Oudeschild. KLM is jarig, 80 super voordelige vliegtarieven. o.a. London 159,-, Lissa bon 399.-, New York 449.-, San Fransisco 699,-. St. Maarten 999,-. Paramaribo 1199,-, Hongkong 1299,- etc. Boeken t/m 30 sep tember, reizen van 7 okto ber tot 10 december Info Reisburo Texel Holland International Beter In Ser- Callanetics start op don derdag 30 september in Den Burg. Opgeven bij: Manda Bergsma, tel 319708. Schoudertassen en rug zakken in alle soorten en maten bij Boetiek 22. Florida Fly Drive vertrek 7 oktober voor 9 dagen 595,- p.p. vlucht Marti nair, huurauto Alamo. Info en boeken bij Reisburo Texel Holland Internatio nal, Beter In Service. Falcon winterjacks, v.a. ƒ189,95 Marten Classics - Weverstraat 32. Te huur 2-pers. apparte ment te Den burg, 1350,- incl. Tel. 06-22832477. Wij repareren alle merken KTV, video, radio, cd, satelliet, camera etc. Service Center Texel, 311777. Nog even en het glas van Hans van der Klift wordt een rage. Publica truien, Publica truien, Publica truien en nog veel meer Publica truien bij Boetiek 22. Cocky's Kapsalon is op maandag gesloten Verder kunt u 5 dagen zonder af spraak terecht. De Koog. tel 317575 Baby geboren? Huur de ooievaar voor in de tuin, ƒ2,50 per dag. Ook leuk als cadeau! Ooievaar Ser vice. uitgeverij Langeveld de Rooy, tel. 362600 Rabbit Habit spijkerbroe ken, sterk voor 't werk, 5 modellen, in 5 lengte maten, nu 39.95. TCA: PC's, netwerken, printers, software, eigen lijk alles Bel: TCA Ooster end 318489 Bij aankoop van een bril en glazen van de huis collectie krijgt u een zon nebril op sterkte gratis! (Vraag naar de voorwaar den Winnubst Optiek. Strandpaviljoen Paal 9 alle dagen geopend. Verkoop van gebruikte bromfietsen Bruining, De Koog, (0222) 317333 Leuke foto. tekst, tekening of kaart? Wij bedrukken alle soorten textiel. Bijv. T- shirts, jeans, sweaters, slabbetjes, en schorten Zowel op witte als ge kleurde textiel. Zelf mee brengen van textiel is mo gelijk Klaar terwijl u wacht. Full-color of zwart/wit. Ook kunnen wij een puzzel van een foto maken. Snel naar kantoorvakhandel Lange veld en de Rooy. Cursus Windows bel TCA, Cursus Word 97 bel TCA. Cursus Excel bel 318489. Haarstudio Binnenburg werkt elke donderdag op afspraak. Tel. 315224 Te koop Leylandi conife ren, groene en gele. lengte 1.5 - 1.7 m., ƒ10,-, zelf uitspitten 1,- korting. Vele andere soorten, allemaal geschikt voor Texel. 1 jr. garantie op alle coniferen. Theo en Nico Boersen. Schorren weg 30-32, tel. 318238 318954 06- 20160725 Rabbit Habit stretch-spij kerbroeken voor dames én heren, ook in grote maten, 59,95. Doe de gratis contactlens passing bij Winnubst Op tiek tel 310676 Je leukste verjaardag vier je bij „de Mient" Funfarm: entrée Funfarm. midgetgolf, versierde tafel met verrassing, fris en pa tat, poffertjes of pannen koek voor ƒ11,- pp Nieuwe attractie: super skelterbaan. Rommelpot 11. Den Hoorn, tel 319296 Leren omgaan met Word. Windows of Excel!!!! Bel voor ons cursusaanbod naar TCA 318489. Cocky's Kapsalon is op maandag gesloten. Ver der kunt u 5 dagen zonder afspraak terecht. De Koog. tel 317575. Najaarscollectie 1999 van Vanilia sport bij. Boutique „Déja-vu". Van Oosten tandtechmek voor kunstgebitten en re paraties. Tel. 310605 Voor de mooiste tegels en de leukste ideeën komt u naar de showroom van Tegelbedrijf Piet Kooger. Geopend ma. t/m vr 13.30 tot 17.30 uur. za. 10.00 tot 13 00 uur, of u belt voor een afspraak. Slotskolk 10 Oosterend. Tel. 318463. Honda bosmaaiers en trimmers 2- en 4- takt. vanaf 595.-. Duinker Motorservice. Oudeschild. Modieuze, sportieve en trendy schoenen bij: Boutique „Déja-vu". Shoes for Life com/n) WEVERSTRAAT 21 -OEN BURG-TEL 31225 O O CD LH Steeds meer klanten geven er de voorkeur aan zaken rond de energielevering vanuit hun eigen omgeving te regelen. Energie Noord West wil graag op deze ontwikkeling inspelen en gaat zijn klanten daarom meer gemak bieden. Een bezoek aan onze balie is dan ook niet meer nodig. Met één telefoontje kunt u voortaan al uw zaken regelen. Vanaf 4 oktober a.S. is ons kantoor in Den Burg (R. Keijserstraat 12) niet meer open voor publiek. Wat betekent dit voor u? Betalingen Als u ons nog niet hebt gemachtigd, kunt u de energienota voldoen met de acceptgirokaart (via uw bank- of girorekening). Voor spoedbetalingen kunt u voortaan terecht op het postkantoor. Verhuizingen Gaat u verhuizen en hebt u vragen over de eindafrekening, dan kunt u op werkdagen tussen 8.00 en 19.00 uur ons informatienummer 0900-1499 bellen (22 ct p/m). Advies Via het bovenstaande informatienummer kunt u ook een afspraak maken voor een persoonlijk advies over energiegebruik, de aansluiting of veiligheid.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3