Cjrocn ^warL- Jexels in het harL, Redmer IJskaschool definitief ter ziele Winkelier herkent gestolen leren jas Groninger Dagblad Domino-effect nekt zorgenkind Frans Pieterse is vernielingen spuugzat November advies atletiek- en wielerbaan en welzijnsinstellingen Geknipt/ Kledingdieven blijken ook heler Trouw aan Texel Wisseling millennium Harry over Hermandad 129 stemmen tegen vliegveldhinder Eigen predikant voor Gereformeerde Gemeente Inwoners van Texel zijn boos: Eigen schaap eerst Graaswedstrijd op televisie B en w praten met dorpscommissies TEXELS E^COU RANT UUimfTlets drogisterij OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11417 VRIJDAG 1 OKTOBER 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00. fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1.65 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0275) Waal heeft met ingang van 1 november geen eigen ba sisschool meer. Dat hebben het schoolbestuur en de ouders dinsdag gezamenlijk besloten tijdens een massaal be- jochte bijeenkomst. Een andere beslissing was nauwelijks mogelijk. Nadat vorige week al was gebleken dat twee leer lingen naar een andere school zouden vertrekken en het to- lale aantal onder de twintig was gezakt, kondigden steeds meer ouders aan hun kind van school te halen. Een nieuwe start wordt 'niet aannemelijk' genoemd. fr was sprake van een domino-ef- fect, ie kunt niemand de schuld ge ien'. verklaart Tme Visser, overkoe pelend directeur van de Texelse basisscholen. Het eerste steentje viel toen één ouderpaar vorige week maandag aankondigde hun kind van school te halen. Dat moet een moei- F|k besluit zijn geweest, aangezien een grote meerderheid van de ouders aan het eind van het vorig schooljaar bad besloten samen met de docen ten nog eenmaal de schouders eron- derte zetten. Financieel werd dat mo- geli|k gemaakt door de gemeen teraad, die kort daarvoor unaniem had verklaard dat de school te be langrijk was voor Texels kleinste dorp om zomaar te sluiten. Om de kwali teit van het onderwijs te garanderen, werd ƒ60.000,- beschikbaar gesteld voor de volgende twee jaar, een be drag waarmee het docentenkorps (vier personen voor 2,6 baan) op peil kon worden gehouden. Een reddingsplan voorzag bovendien in een wervingscampagne, waarin de kleinschaligheid van de school bij ouders in De Waal en Den Burg als tij huiszoekingen in de woningen een 29-jarige man en een 26- arige vrouw in De Koog heeft de politie kleding aangetroffen die af komstig is van diefstallen uit twaalf lot vijftien zaken op Texel. In ver- tand hiermee werden enkele we ken geleden al twee Bosniërs aan gehouden, die op heterdaad «orden betrapt toen ze uit een zaak in Den Burg sportkleding wegnamen. E'j de eerste huiszoeking, enkele weken geleden, trof de politie voor ƒ3000,- aan gestolen kleding aan in te woning van de verdachte. Toen kwam echter niet alle gestolen kle ding tevoorschijn. De politie werd op tet spoor van het restant gezet door =en ondernemer uit Den Bufg, die een Irakees in een leren jas zag lopen die uit zijn zaak was gestolen. De man had het kledingstuk gekocht van één van de Bosniërs. Voor de politie was dit aanleiding in twee woningen huis zoekingen te verrichten. Het betrof ook de woning die de vorige keer al was doorzocht. De goederen zijn in beslag genomen. De dieven verklaarden dat ze ook kle ding hadden gekocht van een onbe kende man in Den Helder, maar wis ten dat de goederen afkomstig waren van diefstal. De kleding werd ver be neden de winkelwaarde op Texel af gezet. De verdachten zijn inmiddels weer op vrije voeten en moeten zich voor de rechter verantwoorden De politie stelt thans een onderzoek in naar de onbekende man in Den Hel der. sterk punt zou worden gepresen teerd. Zijden draad De zorgen bleven echter op het schooltje, waarvan het bestaan al verschillende malen eerder aan een zijden draad had gehangen (zie ook een artikel elders in deze krant). Het nieuwe schooljaar werd met 21 leer lingen gestart, verdeeld over drie groepen: onder-, midden- en boven bouw. Dat was een situatie die met te lang mocht duren, aangezien lande lijk een norm geldt van 27 en de drei ging reëel was dat de overheid finan cieel niet meer zou bijdragen. Het zorgenkindje werd uiteindelijk echter niet door financiële problemen genekt, maar door interne spannin gen. Geschilpuntjes kregen in de kleine groepen gemakkelijk een ver velende nasleep. 'Zo werkt dat soort dingen nu eenmaal. Als je met maar zeven kinderen bij elkaar zit en je hebt ruzie met één van hen, dan is dat een stuk vervelender dan in een groep van vijfentwintig kinderen', verduide lijkt Visser. Toen vorige week maan dag duidelijk werd dat één van de leerlingen naar een andere school zou gaan en twee dagen later het bericht kwam dat ook een tweede kind zou verdwijnen, kwamen ook de andere dominosteentjes in beweging. Visser: 'Stel je eens voor dat je - om maar een voorbeeld te noemen - de ouders bent van één van de twee meisjes in een groep en dat het an dere meisje naar een andere school gaat. Dan is goed te begrijpen dat zulke mensen vinden dat er een situa tie is ontstaan die niet langer goed is voor hun kind, gewoonweg omdat het niet gelukkig is.' Emotioneel Donderdag volgde een vergadering met de medezeggenschapsraad en de ouderraad En in een nieuwe over leg, de dag erop, schoven ook het bestuur en directeur Visser bij. Al snel bleek dat steeds meer ouders voor hun kind kozen in plaats van voor de toekomst van de school. Om ieder een de kans te geven er in het week end nog eens goed over na te den ken, werd besloten (afgelopen) dinsdag opnieuw bij elkaar te komen. 'Ik ben er ziek van. Dit is nou al de zoveelste keer dit jaar.' Cafébaas Frans Pieterse beklaagt zich. In de nacht van dinsdag op woensdag zi|n wederom vernielingen aange richt op het terras van De Karseboom op de Vismarkt. Stoe len zijn vermeld en meegenomen en een zware tafel Is door een ruit in één van de terrasschermen ge smeten. 'Jongeren die na drieën uit de disco komen. Texelaars. Het zijn altijd Texelaars die hier de boel afbreken, 's Ochtends ligt het hier bezaaid met bierflessen en van die kleine flesjes Flügel.' Eerder deze zomer sneuvelden bij het voetballen op het plein drie neonletters van de gevelreclame en werden 's nachts twee snoeren met lampjes naar beneden getrok ken, waarna alle gloeilampen wer den stukgetrapt. Verder werd een terrastafel gesloopt, rieten stoelen ontvreemd en zwaar gehavend el ders in Den Burg aangetroffen, en acht fietsen gestolen en vernield. Pieterse schat de totale schade op zo'n ƒ3000,-. 'Het is veel en veel erger dan andere jaren', verzucht de kastelein-muzikant. Woensdagmiddag meldde een ge tuige zich en gaf Pieterse de na men van de daders door aan de politie. Het waren inderdaad Texelaars. ■s De Redmer IJskaschool, gisterochtend. Het is allerminst een stroom kinderen te noemen die naar binnengaat. (Foto Bon Bosch) Tijdens een emotionele vergadering viel het doek. Ongeveer de helft van de ouders kondigde aan hun kind van school te halen, zodat voor de ande ren geen keuze meer restte. 'Na lang en rijp beraad en veel tranen is beslo ten dat alle kinderen naar een andere school op zoek gaan. Met als conse quentie dat er na 1 november, na de herfstvakantie, geen leerlingen meer zijn in De Waal en de school wordt gesloten.' Pijn De sluiting wordt - logischerwijs - door alle betrokkenen betreurd. 'Dit bezorgt me pijn in het hart', vertelt wethouder Nel Eelman. 'Als wethou der van Onderwijs, omdat we onze uiterste best hebben gedaan om de school te behouden Maar ook als wethouder van Welzijn betreur ik dit. Een school is erg belangrijk voor de sociale structuur van een dorp. He laas bleek het een onomkeerbaar proces.' Ook Albert Hoven, die zijn taak als docent en directeur van de Daalder- school in Oosterend combineerde met het directeurschap van de IJskaschool, heeft het er moeilijk mee. Een verrassing was het besluit echter met. 'Als docententeam had den we de inschatting al eerder ge maakt. Vorig jaar was het al moeilijk, maar toen hebben we besloten er tegenaan te gaan. Maar toen de eer ste ouders vorige week afhaakten, voelden we dat dit de druppel was die de emmer deed overlopen.' Dat gold ook voor de meeste ouders. Maar toen de knoop was doorgehakt, brak er bij sommigen toch iets. Ho ven: 'De reacties waren divers. De één reageerde gelaten, een ander werd heel emotioneel. Maar iedereen heeft het erover. Ook in het dorp, van jong tot oud.' Toekomst Wat er met het gebouw gaat gebeu ren, staat allerminst vast. Dat de school nog eens 'heropgericht' zal worden, lijkt uitgesloten. 'Het op nieuw opstarten van een school is een dermate lastig proces dat het niet aannemelijk is dat dat op korte ter mijn gebeurt', zegt wethouder Eelman, die er aan toevoegt nog geen moment te hebben nagedacht over een nieuwe bestemming van het pand. Voor de leerkrachten wordt een an dere baan in het 'netwerk' van Texelse basisscholen gezocht. 'Ho ven: 'We moeten alles maar eens rus tig bekijken. Er zijn verschillende mogelijkheden. Ze kunnen ergens als docent worden ingezet, maar ze kun nen misschien ook wel een onder steunende of overkoepelende func tie vervullen. Ik kan me bijvoorbeeld voorstellen dat er iemand wordt be noemd die het computeronderwijs op alle scholen gaat verzorgen.' Financieel zijn er voorlopig geen zor gen. Als 'peildatum' geldt 1 oktober. 'Dan bestaan we nog. zodat we ook in het volgend schooljaar nog verze kerd zijn van overheidsgeld', aldus Hoven. 'Tegen die tijd heeft echt ie dereen weer een nieuwe baan. Ze vinden hun weg wel.' Het Duitse artsenechtpaar Joachim en Leonore Gros uit Wiesbaden be zoekt Texel deze herfst voer het veer tigste opeenvolgende jaar. Dat is niet uniek, maar wel bijzonder. Eén keer gingen ze vreemd op het Duitse schiereiland Sylt, maar kregen al snel spijt van deze vergissing en maakten die goed door het jaar daarna twee keer naar Texel af te reizen. Pagina 2 Het is weer eens iets anders dan stienen pikken. Om de Hoornders in volgende eeuwen te laten weten wie er tijdens de millenniumwisseling in het dorp woonden, plaatsen de inwo ners van Den Hoorn, 't Horntje en wijk H stenen met hun namen erin gegra veerd in het trottoir voor het dorps huis. Deelname is uiteraard vrijwillig, maar de organiserende feest commissie hoopt dat iedere Hoorn der meedoet: 'Des te completer het overzicht, des te waardevoller voor de toekomst.' Pagina 5 Beroepshalve komt emeritus-hoofd redacteur Harry (58) nogal eens in aanraking met de politie. Vroeger beviel hem dat beter dan tegenwoor dig, De communicatie tussen de ordebewakers en de media verloopt sinds de reorganisatie moeizaam en de kwaliteit van het politienieuws in de krant lijdt daaronder. Zijn frustra ties daarover schrijft hij van zich af in zijn Langs-de-Weg-column, deze keer onder het kopje 'Karin'. Pagina 5 De Texelse afdeling van de Stich ting Luchtvaarthinder heeft 129 adhesiebetuigingen gekregen voor de actie om de geluidsoverlast die uitgaat van het vliegveld Texel ver der terug te dringen. Actieleidster Petra de Goeij uit Oosterend zegt daar zeer tevreden over te zijn. 'Eerst zag het er naar uit dat het niks zou worden. Daags nadat de advertentie in de krant had ge staan kwamen maar vijftien brief jes binnen. Maar daarna kwamen er gelukkig veel meer. Er waren maar drie anonieme bij'. Dertien mensen gebruikten de uitge knipte advertentie om hun afkeuring over de actie uit te spreken. De Goeij zegt niet onder de indruk te zijn van de tegenactie van de Vnenden van De Vlijt die inmiddels 280 adhesie betuigingen vergaarde. 'Dat veel mensen dat vliegveld op prijs stellen omdat ze er zich om een of andere reden bij betrokken voelen, wisten we wel. Wij hebben duidelijk willen ma ken dat er ook veel mensen zijn die er anders over denken en dat is dus aardig gelukt. Waarbij we ervan uit gaan dat het aantal personen dat zich zorgen maakt over de vliegtuighinder nog wel veel groter zal zijn. Wie open lijk actie voert maakt zich niet popu lair. Het zegt dus wel iets dat even goed zoveel mensen hun naam onder zo'n protest willen zetten'. Wat er met de reacties zal gebeuren, moet nog worden beslist. In elk ge val zullen de nu ingezamelde 'tegens temmen' worden aangeboden aan de GroenLinks-fractie in de gemeen teraad. De 60 leden tellende Gerefor meerde Gemeente in Oosterend krijgt voor het eerst een eigen pre dikant. Het is de 63-jarige T.M. van Dijk uit Veen (NB) die het op hem uitgebrachte beroep heeft aange nomen. De heer Van Dijk is thans predikant van de Gereformeerde Gemeente van Veen die met 700 leden aanzien lijk groter is dan die van Oosterend. De predikant zal zijn taak op Texel over enkele maanden beginnen na een bevestigingsdienst en een aparte intrededienst. Het bestuur van de Gemeente is nog op zoek naar woon ruimte voor de predikant. De diensten van de Gereformeerde Gemeente Oosterend (niet te verwar ren met de Gereformeerde Kerk) wa ren meestal zogeheten leesdiensten zonder predikant. Daarnaast waren er diensten waarbij een gastpredikant voorging. Assen - Het Drentse heideschaap ligt opTexel in de clinch met ae Texelaar, het autochtone schaap van het eiland. Staatsbosbeheer maakt al langer gebruik van Drentse hcideschapen voor begrazing van de duinen. Dat is een doom in het oog van de Texelse samenleving, die liever ziet dat de Texelaar deze taak als vanouds uitvoert Het gaat Staatsbosbeheer erom de bijzondere plantengroei van de duinvalleien en duinheides te behouden. Daarom moet de duinveectatie kort worden gehouden. E. van der Spek van StaatsbosbeheerTexel: ..De Texelaar voldoet niet helemaal aan die taak. Ondanks de begrazing moeten we nog bijmaaien." Daarnaast verlopen geboorten onder de Texelse schapen dikwijls moeizaam, wat hun handhaving in de weg staat Om toch een eind te maken Staatsbosbeheer heeft met de graas- wedstrijd tussen de Texelaar en het Drentse heideschaap flinke publiciteit over zich afgeroepen. 'Inwoners van ^exeMDOOS^^igenschaa^eerst^ Het college van b en w opent maandagavond in Oudeschild het jaarlijkse rondje langs de dorpen Te rugkerende onderwerpen op de agenda's van de dorpsbijeen komsten zijn de verhoging van de raamsubsidies, paracommercie in dorpshuizen en het eigen budget voor de dorpscommissies De bijeen komst in 't Skiltje begint om 19.30 uur. Dinsdag praten b en w vanaf hetzelfde tijdstip in De Bijenkorf met de dorpscommissie van Oosterend en woensdag is in De Hof De Koog aan de beurt. kopte het Groninger Dagblad. Ook het Algemeen Dagblad en de Metro berichtten er over, evenals TV Dren the. Beelden van deze omroep wor den mogelijk ook door de KRO en de Wereldomroep gebruikt. Ook de NCRV heeft interesse getoond. Fil mer John Smit maakt vandaag opna men in opdracht van RTL 5, die za terdag om 19.00 uur worden uitgezonden. Over het verloop van de wedstrijd heeft SBB nog weinig te melden. 'Voorlopig lijkt het een gelijk- opgaande strijd (Advertentie) fans Pieterse in een trieste stemming op zijn gehavende terras. Er komt in november duidelijkheid over de aanleg van een kunststof atletiekbaan en veiligheidsmaatre gelen op de wielerbaan Plannen hiertoe zijn onderdeel van een ge combineerd voorstel waarin ook eventuele aanpassing van de raamsubsidies van de welzijnsin stellingen worden meegenomen. De raadscommissie Welzijn zal hierover in november een advies uitbrengen. Er is jaarlijks een ton beschikbaar om de jaarlijkse kos ten van de genoemde zaken te fi nancieren Het plan voor nieuwe accommo datie van AV Texel omvat een kunststof rondebaan met vier sprmt-banen.Verder komt er een bak voor het verspringen en de hink-stap-sprong, een discusring met kooi, een hoogspringbak, een aanloopsector voor het speer werpen en een ring voor het kogel stoten. Een en ander zal in fasen worden uitgevoerd. In het plan dat de vereniging heeft ingediend, komt een aanzienlijk deel van de kosten voor rekening van de club zelf. Met het advies in november komt de gemeente tegemoet aan de wens van de atletiekvereniging op korte termijn duidelijkheid te krijgen over haar wensen. De ver eniging is blij dat de gemeente iets heeft gedaan aan de wateroverlast op het voetbalveld van Texel'94 en de grasbaan van AV Texel. Door de slechte afwatering werden voet balveld en atletiekbaan onbruik baar Er zal onder meer een kolk worden aangelegd. (jtn Jtrl i ll b* luit Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1