Cjroen 2rwartsjexels in het harL, Deskundigen praten over toekomst Texel Honkbalknuppels achter de toonbank Jeugdige visser vangt reuzensnoekbaars 'Alleen stoken als de wind omhoog staat' NautA Politie: Oppassen voor discriminatie Hooiklamp vol stro uitgebrand Bootje op drift Dorpscommissie Skil praat met college ENW-balie dicht Executieverkoop ging niet door Executie verkoop Be\astingdienst TEXELSE^COURANT „GERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11418 DINSDAG 5 OKTOBER 1999 Uitgave: Uitgeverii Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG (BONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR LOSSE NUMMERS 65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws(g>tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-20 31 5989 (b.g.g. 06-22 14 0276 of 06-22 14 0275) irschillende Texelse ondernemers hebben maatregelen enomen tegen kledingdiefstal door asielzoekers van de ogelmient. Die bestaan vooral uit een verscherpt toezicht p klanten met een gekleurd uiterlijk. In een enkel geval omt het er feitelijk op neer dat deze klant wordt geweerd, ommige winkeliers hebben honkbalknuppels achter de tonbank staan voor het geval de situatie uit de hand loopt, let is heel vervelend voor de welwillende buitenlanders, aar wat kunnen we anders doen?', zegt Charles Eijkhout in Stan Stacey, die tot twee keer toe dieven op heter- betrapte en in handen van de politie stelde. Politie- oordvoerder Rob Koningstein vindt dat de ondernemers vertrokken' reageren. »rige week zijn wederom twee csniërs gearresteerd die kleding ■dden gestolen en verhandeld. iee landgenoten gingen hen voor. de Vogelmient werd een grote orraad kleding in beslaggenomen, was ontvreemd uit circa vijftien (schillende Texelse modezaken. De litie heeft procesverbaal tegen de ven en helers opgemaakt en hen »rgeleid aan de officier van justitie. 3as üdat zij in verzekerde bewaring •ren gesteld, heeft het Openbaar lin-inisterie de' verdachten in afwach- öl g van hun proces vrijgelaten. Zij oeten naar verwachting in decern- de kinderboerderij van vakantie- trum De Krim is zaterdagavond itwintig ton hooi in vlammen op- aan. Ook de hooiklamp waarin stro was opgeslagen kon niet door de brandweer worden De oorzaak was niet duidelijk, het lijkt erop dat de brand is gestoken. Over de schade be- d evenmin zekerheid. 'De 'de van het stro ken ik niet pre- Bovendien weet ik niet of ze sklampen nog maken', lichtte ei- iaar Erwm van der Linde toe, i visbootje zonder bemanning is jdag bij De Cocksdorp op drift ge- zijr Set en een dag lang zoek geweest, irdag werd het teruggevonden ihet begin van de geul 'Jack IJst', geveer drieëneenhalve mijl ten sten van de oorspronkelijke lig- neflats, bij het boothuis van de KNRM. ian i betrof een witte polyester boot kaï Et buitenboordmotor. De Duitse ei- ito naar had het bootje met twee an- las rs vastgelegd, blijkbaar toch onvol- ende voor de harde westenwind. ber voor de strafrechter verschijnen 'De volgende dag zie je ze weer op straat lopen. Straks gaan ze naar de overkant en duiken ze onder in een ander asielzoekerscentrum waardoor ze hun veroordeling ontlopen', ver klaart Eijkhout. 'Het lijkt wel of al lochtonen de hand boven het hoofd wordt gehouden. Asielzoekers die zich crimineel gedragen moeten met een het land worden uitgezet. Zij ver pesten het voor de mensen die de opvang echt nodig hebben,' Eijkhout vindt het vervelend om in zijn eigen winkel voor politie-agent te moeten spelen en zegt dat hij ook het perso neel niet heeft om iedere klant zorg vuldig in de gaten te houden. Op de vraag of die honkbalknuppel achter de toonbank niet wat ver gaat, ant woordt hij ontkennend. 'Ze hebben praatjes en zijn soms echt agressief. Ik ben bedreigd en ik ben met de enige.' Ook buurman Martin Koorn van Treffers houdt een slagwapen gereed. Adrie Mantje van Mantje Schoenen wil zover niet gaan. 'Ook wij staan op scherp, maar een honkbalknuppel hoeft nou ook weer niet.' Hij heeft een manier gevonden om verdachte be zoekers te weren: 'Wij gaan gewoon met drie man om ze heen staan, Dat winkelt met echt prettig. Dan smeert iedere klant hem al snel.' Mantje denkt dat de groep kwaadwilligen bestaat uit circa tien personen en spreekt van een uiterst vervelende situatie, ook voor zijn personeel. 'We zijn hier natuurlijk ook niks gewend. Het is heel duidelijk een nieuw ver schijnsel. Het liefst zou ik er met alle ondernemers gezamenlijk iets aan doen. Maar de loyaliteit is ver te zoe ken in de kledingbranche. Laatst is er een blok gestolen waarmee je de Ja- bels van kleding verwijdert. Maar mijn collega heeft er met eens aangifte van gedaan, terwijl we bijna allemaal het zelfde antidiefstal-systeem gebrui ken.' Politievoorlichter Rob Koningstein Genetisch bepaald of beginners- geluk? Die vraag zal wel niet zomaar te beantwoorden zijn, maar feit is dat de 11-jarige Yoni Houwing uit De Koog vrijdagavond een onwaar schijnlijke prestatie leverde. De aller eerste keer dat hij vader Klaas mocht vergezellen bij het vissen in het Eierlands Kanaal, sloeg hij direct een tien pond zware en achtenzeventig centimeter lange snoekbaars aan de haak. Volgens het sportvisblad waarop Houwing senior is geabon neerd, werden dit jaar in Nederland slechts zeven snoekbaarzen gevan gen die nóg groter waren. Dat er flinke exemplaren in het Eierlands Kanaal zwemmen, was Yoni's vader al eerder duidelijk gewor den. Terwijl hij eigenlijk uit was op een maaltje paling, verschalkte hij dins dag zomaar twee snoekbaarzen van twee en drie pond. 'Ik heb ze gefileerd en gebakken. Heerlijk. Dat vonden ook de kinderen. Nou pap. je mag nog wel een paar snoekbaarzen vangen, zeiden ze vrijdag tegen me Ik vond het best, maar dan moesten ze wel mee.' Yoni ging enthousjast op het aanbod van zijn vader in. Erg vanzelfsprekend was dat met, want vriendelijk waren de weersomstandigheden allerminst Klaas Houwing: 'Het waaide en re gende. Goed visweer, want dan bij ten ze het best We zaten er om half zeven. Als we om acht uur niks heb ben gevangen, gaan we naar huis, zei ik tegen Yoni. Het leek eerst niks te worden, maar om half acht had hij plotsel.ng beet.' Toen de jeugdige visser probeerde de buit op het droge te halen, werd al gauw duidelijk dat het om een flinke vis ging, die niet van plan was zich zomaar gewonnen te geven. Een ge vecht op leven en dood werd het met. maar omdat de snoekbaars niet in het schepnet paste, moest Houwing se nior er toch even het kanaal voor in om hem ondercontrole te krijgen. 'Hij spartelde flink. Probleem is dat ze vinnen met vlijmscherpe punten heb ben. die je hand helemaal openhalen als je ze niet goed aanpakt.' Yoni was behoorlijk onder de indruk van zijn vangst. 'Ik heb wel eens op voorntjes gevist, maar dit is met te vergelijken. De volgende keer ga ik weer mee.' Die volgende keer zal nog wel even op zich laten wachten, want dan zal de vis (tweeënhalf tot drie kilo 'schoon' vlees) eerst opgegeten moeten zijn. 'Ik vang geen vissen om ze weer terug te gooien', verklaart Klaas Houwing resoluut. 'Het is trou wens heel duur vlees. In de winkel kost een kilo snoekbaars algauw vijfendertig tot veertig gulden.' Op de vraag waar zijn zoon de reus achtige snoekbaars precies ving, glimlacht hij geheimzinnig 'In het Eierlands Kanaal. Dat lijkt me wel genoeg. Niet iedereen hoeft onze stek te weten.' (Foto Joop Rommets) Gastvrijheid De reeks brutale winkeldiefstallen waar een groep Bosnische asiel zoekers zich de laatste tijd aan schul dig heeft gemaakt, is een grove vorm van misbruik van de gastvrijheid die Nederland verleent aan vluchtelingen die in hun land om politieke, gods dienstige of etnische redenen worden vervolgd. Maar hoe moet de Texelse gemeenschap omgaan met dit voor het eiland nieuwe probleem? De re dactie heeft daar in Groen/Zwart zo haar gedachten over laten gaan. Pagina 5 Boemeltreintje Denk eens 25 jaar vooruit: een edu catief boemeltreintje dat rijdt vanaf de boot, door het Nationaal Park naar EcoMare, een vakantiepark op de Mok, van energie voorzien door een getijdecentrale in de Mokbaai of door transparante windmolens. Studenten van de Technische Universiteit com bineerden vooruitlopend op het sym posium over Duurzaam Texel op 15 oktober creativiteit met industneel ontwerpen. Pagina 5 Creuse de Texèle De oester is terug op het Texelse wad De Japanse variant is hier via Canada en Zeeland gearriveerd en gebleven. Oogstrijpe banken liggen een paar honderd meter uit de kust. Beleeft de Texelse oestervisserij na een eeuw van afwezigheid een we deropstanding? De natuur hoeft er met onder te lijden, denkt Lourens Westbroek. Met een beetje goede wil verovert de Creuse de Texèle weldra heel Nederland. Westbroek is en thousiast. Nu de politiek nog. Pagina 6 Noordhollands beste Met haar pony Dixie moest ze op een drijfnat parcours in de Wieringermeer soms tot aan het middel door het water. Het weerhield amazone Charlotte Boeijen er niet van winnaar te worden van het Noordhollands kampioenschap samengestelde wedstrijd. Pagina 7 kan de maatregelen van de onderne mers goed begrijpen, maar keurt die toch af. 'Dit zijn praktijken die ze op Texel niet gewend zijn en brengen daarom een schok teweeg. Maar dit is een overtrokken reactie. Het gaat wel erg ver om vreemdelingen te we ren. Bovendien: hoe wou je een asiel zoeker onderscheiden van andere mensen met een donkere huidskleur? De ondernemers moeten oppassen dat zij zich niet schuldig maken aan discriminatie. Dat is een strafbaar Lees verder pagina 5 Ik 'at voor eiland wil Texel zijn en voor wie?' Maar liefst 35 ez skundigen uit het hele land zullen donderdag en vrijdag s. confereren over allerlei aspecten van deze vraag. Dat Jjbeurt op initiatief van de WV die vindt dat toeristisch xel een 'toekomstdroom' nodig heeft, een breed gedra- visie over de ontwikkeling van het toerisme in de eer- iele decennia van de volgende eeuw. 3n deze tweedaagse 'search'con- fêntie, die wordt gehouden in kantiecentrum De Krim, wordt Ogenomen door experts op het óied van consumentengedrag, erketing, vrijetijdsbesteding, toe- ^ne, recreatie, cultuur, architectuur, •zondheid, milieu, landbouw, ruim de ordening, financiën en vervoer, zullen een groot aantal factoren de toekomst van het toerisme - palen onder de loep nemen. Ont- ikelingen op dit terrein worden in art gebracht en er wordt een ana- 6gemaakt van de mogelijke gevol- nvoor het toerisme op Texel. Op ais daarvan worden mogelijke 'komstscenario's ontworpen, fruit zal later het meest wenselijke «den gekozen. Dat laatste zal ge uren in november en december durende een zestal discussie erden waarvoor veel Texelaars en *else organisaties worden uitgeno od. Het resultaat zal worden voor- legd aan het gemeentebestuur, die 3rop kan beslissen in hoeverre bij 'te voeren beleid naar dit ideaal beeld zal worden toegewerkt. De WV heeft voor deze operatie het Amsterdamse adviesbureau Van de Bunt ingeschakeld, die daarbij een speciale methodiek hanteert. Deze is in Nederland nog met eerder toege past bij het ontwikkelen van een toe ristische visie maar wel bij technische projecten zoals de toekomstige drinkwatervoorziening van Neder land. Ingenieur Mark van Waes van het adviesbureau. 'Het is een goede manier om mensen actief bezig te laten zijn met de toekomst. Naast experts elders uit het land worden er zoveel mogelijk Texelaars bij betrok ken, ook jongeren' Directeur Veronica Bos van de Stich ting WV Texelpromotie zegt dat de discussie op poten is gezet naar aan leiding van de nota over de recreatie op Texel die begin vorig jaar werd uitgebracht door de gemeente om te komen tot een nieuw recreatiebasis- plan. Die nota bevatte echter geen bepaalde visie voor de langere ter mijn, waardoor de WV het moeilijk vond om erop te reageren. Dat leidde ertoe dat de WV aanbood te coördi neren bij het alsnog ontwikkelen van een gedegen, goed onderbouwde en breed gedragen visie. 'Het gaat dus niet om een onderzoek want we vin den dat er al veel is onderzocht en dat we genoeg weten. Het gaat nu om een of meer mogelijke toekomst scenario's waar met zoveel mogelijk Texelse organisaties over gepraat zal worden. Daarbij moeten we losko men van de huidige historisch ge groeide situatie. We moeten bepalen Wat we het liefst willen'. Deze week komen dus alleen de ex perts aan bod. De conferentie wordt donderdag geopend door burge meester Geldorp. Een belangrijk on derwerp van de besprekingen wordt gevormd door de diverse trends die van invloed zijn op toerisme en re creatie, zoals groei van het aantal ouderen en afname van het aantal jongeren, verkleining huishoudens, stijging aantal tweeverdieners, stij ging van het opleidingsniveau waar door de belangstelling van de men sen gevarieerder en 'dieper' wordt, toename interesse voor avonturen binnen veilige grenzen, emancipatie, individualisering, internationalisering, toenemende mobiliteit, toenemende concurrentie van andere kust gebieden, toenemende ruimtedruk en stijgende eisen wat betreft service en kwaliteit. Liggen normaal gesproken politici onder vuur, tijdens het jaarlijks overleg tussen het college van b en w en de dorpscommissie van Oudeschild dat gisteravond in 't Skiltje plaatsvond, had directeur gemeentewerken Piet Plug het zwaar te verduren. De hoge amb tenaar schreef de blaren op zijn vingers om de vele grieven van de bevolking van het vissersdorp te noteren. 'Mijnheer Plug heeft al weer een blaadje vol', kreeg burge meester Joke Geldorp de lachers op haar hand. Haar presentatie viel in Oudeschild goed in de smaak. Dat het wethouderstrio in Oudeschild een betrekkelijk ontspannen avondje had, kwam doordat er geen heikele politieke punten op de agenda ston den. Inzake de gevraagde verhoging van de raamsubsidies voor dorpshui zen, werden afgezien van de opmer king 'er valt over te praten', geen bin dende mededelingen gedaan. Bij de beloofde inrichting van speelplaats- jes strooide de ziekte van de chef gemeentewerken roet in het eten. 'De afvalverwerking en riolering zijn nu even belangrijker', meldde wethou der Peter Bakker. Over de revitalisatie van de haven had hij beter nieuws te melden. 'Aan het eind van dit jaar weten we hoe we er financieel voor- De reeds aangekondigde sluiting van de publieksbalie van ENW aan de Reijer Keijserstraat is een feit. Sinds gisteren is de balie opgeheven en kunnen klanten met hun vragen al leen nog maar terecht bij het callcenter in Zaandam, tel 0900 - 1499. Het callcenter levert ENW een flinke kostenbesparing op en de energiemaatschappij zegt dat de ser vice aan het publiek erdoor verbetert, omdat mensen voortaan de deur met meer uithoeven maar al hun zaken met ENW vanuit de huiskamer kun nen regelen. staan. Echter, de centen krijgen is één, de aanpak is twee.' Hij had met stilgezeten. Er is contact geweest met Rijkswaterstaat over de oplos sing van het parkeerprobleem. Wel licht is er via uitruil van landjes alter natieve ruimte te creëren. Oudeschild mag meedenken over de herinricht- insplannen van de haven, getuige Bakkers belofte over een tussentijdse bijeenkomst over de plannen. Wel licht komen er dan ook voorstellen over de gevraagde extra parkeer ruimte in de Heemskerckstraat. Het dorp kan binnenkort ook kennis ne men van het concept bestemmings plan voor het nieuwe bedrijventerrein. Het adviesbureau dat hieraan werkt, presenteert het plan binnenkort aan b en w. Verkeersremmers Verkeersremmers zijn een gevoelig punt in Oudeschild. Ze moeten de snelheid beperken en bruikbaar zijn, een combinatie die volgens verkeerswethouder Bakker met altijd even gemakkelijk is. Hij was er gister avond nog met uit, maar beloofde ze op te nemen in het verkeers- veiligheidsplan dat aan het eind van Bijstaande advertentie stond in het Op maandag, 4 oktober 1999 om 12.30 uur, vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop is ten laste van N. D. K. Eelman-van 't Veer/ P. Eelman te Den Burg, Kadijksweg 8 (Texel). Te keop wordt aangeboden: meubilaire en huishoudelijke zaken - bestelauto Mitsubishi L 300 VN-46-TT De verkoop vindt plaats op bovenstaand adres. De zaken zi|n een kwartier voor de verkoop voor eenieder te bezichtigen. Betaling contant zonder opgeld. De verkoop vindt plaats in opdracht vaq de ontvanger van de Belastingdienst Particulieren/Ondernemingen te Alkmaar. Inl. tel. tot 10.00 uur (072) 5271141; na 10.00 uur 072-5271665 De belastingdeurwaarder belast met de executie, J. J. P. den Outer Noordhollands Dagblad van zater dag. De daarin door de belasting dienst aangekondigde executie verkoop ging echter op het laatste moment niet door omdat de kwes tie al met de belastingdienst was geregeld. Paul Eelman Nzn van 'Nieuw Leven' draait er echter niet om heen dat hij de kwestie veel te lang op zijn beloop heeft gelaten en daardoor een voor zijn familie bijzonder vervelende situatie heeft veroorzaakt. Het ging om achterstallige belasting die na de gebruikelijke aanmaningen nog met was betaald. Dat gebeurde pas vorige week maar toen was de voorbereiding voor de executie verkoop al in gang gezet en werd de advertentie geplaatst. Achteraf bleek dat tussen het tijdstip van betaling en de verwerking daarvan door de belastingdienst wel tien dagen kun nen zitten. De advertentie baarde op Texel op zien en verbazing, vooral omdat Nel Eelman-van 't Veer door haar wethouderschap een prominent in gezetene is. Zij*was bij de kwestie betrokken omdat ze in gemeenschap van goederen is getrouwd. In. ver band met het weekend kreeg Eelman pas gisterochtend van de bank het bewijs in handen dat de belasting was betaald. Toen hij dat aan de belastingdienst toonde werd de ver koping afgeblazen. Hij kan dus in zijn Mitsubishi blijven rijden en ook de inboedel van de familie is nog com pleet. dit jaar wordt gepresenteerd. Het ver dwijnen van de GFT-cdntainer aan de Trompstraat wordt door vele Oude schild als een gemis ervaren. Rot tende vis en andere troep die er ei genlijk niet in thuishoort of er naast was gesmeten, was voor de ge meente aanleiding om de bak weg te halen Eventuele hoop.op een terug keer van de container werd door Bak ker de grond in geboord. 'Met zo'n open bak overtreden we de Afvalstoffenwet.' Er ligt wel een alter natief in het verschiet. Het college overweegt vuiloverslag De Hamster eens per maand een zaterdag ochtend open te stellen Oudeschilders die in dorpshuis 's Skiltje hun bruiloft willen vieren, mo gen dit alleen in overleg met een ver tegenwoordiger van de lokale horeca. Paracommercie is namelijk aan strenge voorwaarden gebonden. Al leen vieringen die dorpsgebonden zijn en die om wat voor reden dan ook met in een horeca-gelegenheid kun nen worden gevierd, mogen in dorps huizen plaatsvinden. Geldorp: 'Als dat allemaal het geval is en er is over leg geweest met de horeca, kan wat ons betreft het dak ervan af.' Terugkerend onderwerp op de agenda is het bruggetje tussen de Commandeursingel en de De Wittstraat. Wethouder Schilling had ooit wel eens beloofd het aan te leg- Lees verder pagina 3 (Advertentie) Cjnvt ~Wrf Jtirh ia btI kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1