Cjroen c2wartsjexeh in het hart-, Geldorp ontkent censuur en geeft pers de schuld Parkeerterrein bij Sonnevanck zeker Texelaars gaan kiezen uit 'uitdagende toekomstbeelden' Oude Bintangs gaan nog lang niet met pensioen Natuurmaand a Henk de Boer a Vuilnisbelt m Iceblaster Karige opbrengst actieve dieven TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11420 DINSDAG 12 OKTOBER 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS 58.60 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1.65 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 310914 of 06-22 14 0276 (b.g.g. 06-22 14 0275 of 06-20 31 5989) i Volgens burgemeester Joke Gel- dorp-Pantekoek had de Helderse Courant vorige week maandag niet moeten schrijven dat het bij de executoriale verkoop die de belastingdienst de volgende dag bij N.D.K. Eelman-van 't Veer en P. Eelman zou houden, ging om de Texelse welzijnswethouder en haar man. 'Deze aankondiging maakte de verkoop tot een bestuurlijk feit omdat de aanduiding "wethouder" m de kop voorkwam', zo ver klaarde Geldorp gisteravond aan het slot van de raadsvergadering. Daarmee rechtvaardigde zij haar bemoeienis met de kwestie die zij eigenlijk tot de persoonlijke le venssfeer van de wethouder re kende. De druk die zij vervolgens in persoon en via gemeentesecre taris Piet Zoon op de redacties van de Helderse Courant, TV-krant en Texelse Courant uitoefende om verdere publicaties over de kwes tie tegen te houden, had volgens Geldorp niets met censuur te ma ken. De burgemeester reageerde hiermee op een brief van de fractievoorzitters Hans Roeper van de PvdA en Pieter de Groot van D66, die haar verweten een strikt persoonlijke belasting- aangelegenheid toch een politieke 'ading te hebben gegeven door de plaatselijke media onder druk te zet ten. Roeper en De Groot vonden het 'onthutsend' dat de burgemeester pch 'op het hellende vlak van cen- |>jur' had begeven. Zij baseerden ich op een redactioneel commen- aar van TV-krant-journalist Anja loubos, die vorige week maandag ;chreef dat zij bezoek van een amb- enaar had gehad die haar opdroeg niet over de belastingperikelen te schrijven en dat anders uitsluiting van gemeentelijke persconferenties zou volgen. Geldorp impliceerde gisteren echter jat Roubos had gelogen. 'Het is op- rallend dat de journalist van het re dactioneel commentaar met tot mijn •gesprekspartners gerekend kan wor den en niet op deze manier door de gemeentesecretaris is tegemoet- getreden.' Ook na deze ernstige be schuldiging bleef Roubos bij haar versie van het gesprek met Piet Zoon. De Helderse Courant is door Geldorp persoonlijk bevolen niet over de kwestie te schrijven, eveneens op straffe van uitsluiting van de weke lijkse persmeeting. Geldorp gaf toe dat zij tijdens het betreffende tele foongesprek met de hoofdredacteur 'impulsief' heeft gereageerd en haar woorden 'onzorgvuldig' heeft geko zen. Maar van censuur was volgens Geldorp geen sprake. 'Ik heb met het rode potlood gehanteerd. Ik heb de persvrijheid met aangetast, ook al beweren de koppen in de krant, die er niet om liegen, het tegenoverge stelde.' De Texelse Courant is ook door Zoon benaderd om terughoudendheid in de berichtgeving te betrachten, maar tot een dreiging met sancties kwam het niet. De redactie had al aange kondigd hoe dan ook summier en zakelijk over de kwestie te berichten. Aanleiding daarvoor was een adver tentie van de Belastingdienst in de Helderse Courant van zaterdag, waarin de verkoop werd aangekon digd en de naam en adres van de familie Eelman stonden vermeld. Donderdag verweet Geldorp de Texelse Courant de belastingkwestie tot een politiek thema te hebben op geblazen door erover te publiceren. Of de raad genoegen neemt met de verklaring van Geldorp is nog maar de vraag. Roeper en De Groot willen het optreden van de burgemeester aan de kaak stellen tijdens de commissievergadering Bestuur en Organisatie, die op 18 oktober door Geldorp wordt voorgezeten. Een ge sprek tussen de burgemeester en beide politici heeft de verhoudingen donderdag verder verhard. De burgemeester wil met de Texelse pers rond de tafel om de gang van zaken te bespreken. Dat gesprek heeft voor haar geen prioriteit en moet wachten tot 17 november, om dat Geldorp een drukke agenda heeft en in de tussentijd moet verhui zen. Inmiddels heeft het Algemeen Neder lands Persbureau (ANP) de kwestie opgepikt en een persbericht ter be schikking gesteld aan alle nationale media. Sky Radio was de eerste die daaruit putte en maakte afgelopen nacht vanaf 2.00 uur in de nieuws uitzendingen melding van de ge ruchtmakende affaire. De gemeenteraad is gisteren bijna unaniem akkoord gegaan met de aanleg van parkeerplaatsen in de achtertuin van huize Sonnevanck. Op de hoek van de Waalderstraat en Wilhelminalaan worden ten be hoeve van Albert Heijn circa vijftig parkeerplaatsen gerealiseerd. Al leen de CDA-fractieleden Jan Koolhof en Anja van der Heide stemden tegen het in gang zetten van de benodigde planprocedure. Texels Belang kon pas na een schor sing van de vergadering met het voor stel van het college instemmen. De fractie ziet de aanleg van parkeer plaatsen en de bouw van twee wo ningen naast de villa als een totaal plan, en wenste de parkeer- en woonfunctie niet los te koppelen, zoals het college heeft gedaan. Pas na fractieoverleg en de toezegging van wethouder Schilling dat hij in de onderhandelingen met AH de recente brief van Texels Belang aan de AH- directie zal meenemen, ging Texels Belang akkoord. In de brief wijst TB de AH-directie op de verantwoorde lijkheid die bedrijven dragen voor de buurt waarin zij zijn gevestigd. Het monumentale karakter van de villa Al in de jaren zestig werden ze met the Rolling Stones vergeleken, de Bintangs uit Beverwijk, die net als hun Engelse equivalent een voor liefde voor energieke rock 'n' roll en melancholieke blues aan elkaar pa ren. Zelf zullen ze er wel eens moe van worden, maar de vergelijking dringt zich heviger op dan ooit. Ter wijl Mick Jqgger en zijn mannen door hun fans liefkozend 'opa's' worden genoemd, gaat ook de groep rond Frank Kraaijeveld al heel wat jaren mee. 'Kunnen jullie je Sarasam nog herinneren?', vroeg de bandleider vrijdagavond aan zijn toehoorders in Guestion Plaza, waar de Bintangs het Texelse Bluesfestival opluisterden. Kraaijeveld vertelde in 1966 te heb ben opgetreden in de vermaarde popboerderij aan de Nieuwlander- weg en vóór het concert op een boerenwagen te zijn rondgereden door Den Burg. Hij deed méér dan stilstaan bij het verleden. 'In 2001 bestaan we veertig jaar en daar wil len we een groot feest van maken', verklaarde hij gretig. Een voorproefje gaven Kraaijeveld (op de foto rechts), zanger Gus Plemes (links) en de an dere Bintangs in Ouestion Plaza, waar ze een bomvolle zaal één uur en drie kwartier achtereen trakteerden op aanstekelijke muziek. Zie elders in deze krant voor een uitgebreid ver slag van het Bluesfestival. (Foto Joop Rommats) zou AH van de woningbouw af moe ten doen zien. TB-voorman Dick Drijver gaf toe dat de woningbouw juridisch met is tegen te houden nu het bestemmingsplan daarin voor ziet, maar wil dat het college alles uit de kast haalt om de bouw op morele gronden te laten stranden. Het CDA verzette zich met uitzonde ring van wethouder Nel Eelman met hand en tand tegen het parkeerter rein. 'Als de tuin wordt aangetast kun je Sonnevanck net zo goed meteen afbreken', zo bepleitte Jan Koolhof het behoud van de tuin, 'met alles wat er groeit en bloeit'. Dat leverde hem een uithaal op van GroenLinks- raadslid Arthur Oosterbaan, die Kool hof verweet het college te laten val len. 'U zet het college voor schut in Deskundigen hebben zich donder en vrijdag op De Krim bezig gehouden met allerlei maatschap pelijke ontwikkelingen die van be lang zijn voor de toekomst, met name de toeristische toekomst van Texel. Het resultaat van ander halve dag praten wordt nu ver werkt tot scenario's oftewel toe komstbeelden. Daaruit zullen de Texelaars een keus kunnen maken. Dat gebeurt in november en de cember tijdens zes 'actie- conferenties' waaraan door 150 Texelaars wordt deelgenomen. Het eindresultaat zal een richting moe ien aangeven voor planning, voor- tieningen en promotie op toeris tisch gebied. Te verwachten is dat die eindkeus op een of andere manier wordt 'meegenomen' bij de samenstelling van het nieuwe 'ecreatiebasisplan. De operatie staat te boek als 'Project Texel 2030'. Die is in opdracht van de WV en met steun van de gemeente georganiseerd door het adviesbureau Van de Bunt in Amsterdam, dat daar- »oor ƒ100.000,- in rekening brengt. De uitwisseling van gedachten en het 'bouwen' van scenario's gebeurde •olgens een ooit door Shell ontwik kelde methode. De 40 deelnemers die tevoren feitenmateriaal over Texel 'er bestudering hadden gekregen, waren merendeels deskundigen op det gebied van reclame, marketing, communicatiewetenschap, toerisme/ 'ecreatie, horeca, reiswezen, musea, vormgeving, architectuur, landbouw, milieu en vervoer. Onder hen mensen a's professor Frank Go, directeur van det Centrum voor Toerismemana- gsment van de Erasmusumversiteit, lfGi|s Kornman, beleidsmedewerker "an de ANWB, Jan Molenkamp, ad- Mct-directeur van het Nederlands Bureau voor Toerisme, directeur drs. Baul van Vlijmen van het Spoorweg museum, directeur drs. Wim van der Weiden van het museum Naturalis uit Leiden, Drs. Ineke van Ginneke, programmamanager van het Neder lands Vormgevingsinstituut in Am sterdam, architectuurcriticus drs Pieter Uyttenhove uit Parijs, regio- hoofd Martin Kuijpers van Staatsbos beheer, onderzoeker Sjoerd Kooiker van het Sociaal Cultureel Planbureau, adviseur strategie en ontwikkeling drs. Erik Beekers van Postbank N.V. en Ir Erik Verroen van de afdeling per sonenvervoer van TNO. Onder de 15 Texelse experts waren directeur Veronica Bos van de VW Texel, bij gestaan door marketingmanager Jacco Dros. Verder mensen als Jook Nauta (horeca-afdeling), Gerard Zoetelief (strandexploitant), Jan Kui per (directeur EcoMare), Harry Wuis (hoteldirecteur), Jim Ie Roux (ge meentelijke ruimtelijke ordening), ar chitect Jan Visser, de agrariërs Dick Drijver en Rinus Kuiper en Teso-di- recteur Rob Wortel. Trends Na geïnstrueerd te zijn door organisatieadviseur Ir Marc van Waes van het bureau Van de Bunt bogen allen zich over de diverse trends die van belang kunnen zijn voor een toe ristisch gebied zoals Texel, zoals de vergrijzing, terugloop van het aantal jongeren, stijging van het aantal tweeverdieners, toenemende mobili teit, steeds schaarser wordende ruimte, Europeanisering en verhoging van kwaliteitseisen. Aanvankelijk ge beurde dat in homogene groepen die waren samengesteld uit mensen met vergelijkbare (beroeps)achtergrond, later in heterogene groepen. Die trends werden vervolgens 'geclusterd'. Dat was knip- en plak werk want de op papier gezette trends moesten worden losgeknipt en op een plakbord naar onderlinge samenhang worden gesorteerd. Het resultaat was vervolgens onderwerp van groepsdiscussie. De dag daarop werden de belangrijkste trends gese lecteerd en 'verkend waarna de deelnemers werden uitgedaagd om de meest extreme uitersten van di verse ontwikkelingen te bedenken. De groepen kregen gelegenheid De experts discussierend in het theater van De Krim. (Foto Harry ds Graaf) Texel te ontwerpen zoals het er in 2030 zou kunnen uitzien. Fantasie rijke geesten leefden zich uit met als resultaat een beeld met nogal ex treme en weinig realistische elemen ten. Tijdnood Volgens Ir Van Waes blijft er echter genoeg bruikbaars over als deze 'scherpe kantjes' eraf worden ge haald. Vrijdag kwam het beschrijven van mogelijke toekomstscenario's onvoldoende uit de verf wegens tijd nood. Dat kwam omdat op het laat ste moment was besloten een rond rit er bus aan het conferentie programma toe te voegen, zodat men nader kennis zou maken met het onderwerpelijke eiland Zo zagen de experts die Texel voor een groot deel niet of nauwelijks kenden de huidige plus- en minpunten op het gebied van natuur, landschap, infrastructuur en bebouwing. Een minpunt waar over weinig onenigheid was, betrof de gruwelijke architectonische staat van het baddorp De Koog en de wei nig romantische nieuwbouw die de laatste tijd in het buitengebied tot stand is gekomen. Die rit, met als speakers beurtelings Jook Nauta en Harry de Graaf verliep overigens ge animeerd. Een verrassing was de ontdekking van een verwenteld schaap in de buurt van de Schans- weg. Nadat Nauta had verteld dat het dier zou sten/en als het niet rechtop werd gezet, stapte een der conferentiegangers de tuunwal over. bracht het schaap in de juiste positie en oogstte bij terugkomst applaus. Tevreden Na afloop van de conferentie toonde Marc van Waes zich tevreden Er is nu genoeg materiaal om enkele toekomstsituaties te beschrijven waaruit de Texelaars een keus kun nen maken. Er hoeft met persé voor één van de modellen in zijn geheel te worden gekozen. Elementen uit de verschillende ideeen kunnen ook worden uitgewisseld. Van Was denkt dat de verschillende scenario's wel degelijk nieuwe en spraakmakende elementen zullen bevatten, onder andere over het toelaten van grote de onderhandelingen met Albert Heijn. Wij complimenteren het col lege juist met het behoud van de villa dat door AH is toegezegd. Als AH de villa had willen slopen, hadden we er niets tegen kunnen doen.' Schilling zei overigens dat hij zich niet door het CDA voor schut gezet voelde. Het college dringt al jaren bij Albert Heijn aan op verlichting van de parkeerproblemen bij de supermarkt Verplaatsing van het bedrijf naar het industrieterrein is strijdig met het gemeentebeleid dat detailhandel op bedrijventerreinen afwijst. De nadere invulling van het parkeer terrein komt later aan de orde. Om lawaaioverlast voor omwonenden te beperken wil AH de looppaden asfalteren en herrievrije winkel karretjes ontwikkelen. Maria van der Spek (WD) bepleitte het behoud van de rododendrons die achter Sonnevanck staan. Zij kreeg steun van'Jaap Vlaming (GL). die beaamde dat deze plant bijna met voorkomt op Texel. Hans Roeper (PvdA) won wet houder Schilling voor het idee om bij de ingang van het parkeerterrein aan te geven of er nog ruimte is, om zo het onnodig heen-en-weer-njden met auto's tegen te gaan concerns op de Texelse recreatie- markt, andere bebouwing met meer 'smoel', het opgaan van kleine hotels in grotere ketens met behoud van eigen sfeer, scherpere scheiding tus sen natuur en productielandbouw of (in een ander model) juist vermenging van landbouw en natuur en een veel meer internationale opstelling en uit straling van Texel dan nu het geval is. Het is de bedoeling dat niet alleen de krant maar ook TV Texel zal worden ingeschakeld bij het presenteren van 'Texel 2030' en het stimuleren van reacties daarop. De gemeentelijke steun van f10.000,- voor het project werd pas gistera vond door de gemeenteraad toege zegd. Naar aanleiding daarvan maak ten enkele raadsleden opmerkingen die erop neerkwamen dat vooral een 'Texelse' visie moet worden ontwik keld. dus dat rekening wordt gehou den met de specifiek Texelse situa tie. Maria van der Spek was enigszins argwanend door ervaring met onder zoeken en rapporten in het verleden. Jan Koolhof: 'Het moet geen standaardrapport zijn dat uit een computer wordt getrokken'. Dick Drijver; 'Dat wij het onderzoek steu nen, betekent niet dat wij op voor hand akkoord gaan met het eindre sultaat'. Pieter de Groot had alle vertrouwen. 'De participanten van de VW zijn er zelf bij' 'Er zal wel stevig gedebatteerd wor den. Als tien ideeën het halen, ben ik al lang tevreden', sprak Nettie van de Brake vorige maand. Zij is aangesteld om de Natuurmaand Texel op poten te zetten. Vorige week kwamen de deelnemende organisaties op De Krim bij elkaar Pagina 5 Zijn leerlingen zijn hem beslist nog niet vergeten, hun vroegere meester, Henk de Boer. Zestien jaar lang gaf hij les op de School met de Bijbel (te genwoordig De Akker) in Oosterend. Een onderwijzer, afkomstig uit het noorden van Friesland, met vooruit strevende ideeën. Of Friese stand vastigheid? Hij weigerde bewust om een colbertje te dragen in de klas, wilde vooral zichzelf blijven. Zijn komst naar Texel in 1967 was min of meereen opwelling. Hij kreeg er geen spijt van Slechts één ding betreurt hij een beetje: dat zijn oud-leerlingen de weg naar de kerk kwijt zijn Pagina 6 'Op een wandeling van paal 9 naar de Hors overviel ons het gevoel alsof we op een vuilnisbelt liepen', schrijft het echtpaar Schippers uit Dronten aan de Texelse gemeenteraad. De fami lie wil dat de gemeente de stranden beter schoonhoudt, maar de ge meente vindt dat zij genoeg doet en er genoeg geld aan spendeert. Pagina 5 'Het tijdperk van grit- en zandstralen is voorbij. Vanaf nu is het scherfijs- stralen dat de klok slaat.' Ferme taal van Piet Daalder, die met fietsen- verhuurder Jan Heyne het bedrijf Heydaal heeft opgericht, dat Europa wil veroveren met een revolutionair apparaat dat zij uit Amerika haalden: de iceblaster. Die gaat kauwgom en verf met stukjes ijs te lijf. Pagina 5 Het dievengilde blijkt actief op Texel. Op verschillende plaatsen werd de afgelopen dagen ingebro ken, maar de buit was gering. Al leen bij een bedrijf aan de Laag- waalderweg werden in de nacht van vrijdag op zaterdag enkele honderden guldens ontvreemd. De inbrekers verschaften zich toe gang door een ruit in te slaan. De bakkerij aan de Peperstraat in Oosterend kreeg in nacht van don derdag op vnjdag ongenood bezoek. De insluiper kwam gewoon binnen door een deur. die niet was afgeslo ten omdat de medewerkers binnen aan het werk waren. De boef pro beerde de kassa te forceren, maar dat lukte niet. Het apparaat, dat circa ƒ1500,- waarde is, raakte onherstel baar beschadigd. In dezelfde nacht werd ingebroken in een horecabedrijf aan de Achtertune Hier lukte dat omdat twee deuren met goed waren afgesloten. De kassa werd geopend, maar deze bleek leeg. (Advertentie) (jnn i ta lm kjrL. Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 1999-2000 een korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoett alleen een schoolverklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding Uitgeverij Langeveld de Rooy Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 362600 De Texelse Courant houdt de band in stand!

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1