Gehandicapten kwart miljoen gulden gekort (from "Zwartsjexeh in het harL, Vooral minder vervoersvergoeding Veeboer moet bedrijf vrijwel zeker sluiten Pan vergeten door telefoontje Koeien verwaarloosd Heyne mag oude stolp herbouwen en bewonen lepziekte blijft kwelgeest, ook voor verkeer m Brouwer Oosterenders naar Albanië -J-J orszel Bloemen Inbraak Oudeschild Viskar uitgebrand Inbraak NIOZ Pastor Moltzer wordt deken Opruiming in Den Hoorn TEXELSE4-'COURANT De gemeente gaat fors snijden in de vergoedingen voor gehandi captenvoorzieningen. Vanaf medio 2000 stelt de gemeente per jaar ƒ245.000,- minder ter beschikking. Ondanks de weerstand die in de commissievergadering met name bijTexels Belang bestond tegen de bezuinigingsactie, kwam het voor stel van het college deze week met groot gemak door de raad. Alleen PvdA en D66 keurden de maatre gelen van wethouder Nel Eelman af. Gehandicapten weten de weg naar voorzieningenpot van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) steeds beter te vinden. Ook de toe nemende vergrijzing zorgt voor een stijging van de uitgaven. Indien de gemeente niets doet, ontstaat voor het komende jaar een tekort op de begroting van ƒ250.000,-. In de ko mende jaren kan dat bedrag toene men, maar ook minder worden indien het Rijk met meer geld over de brug (omt. Om het zekere voor het onze kere te nemen, wilde wethouder Eelman (CDA) fiks bezuinigen op de uitgaven, met name die voor het ver- 3er Vlaming uit Oosterend is per 1 iktober naar Pristina in Kosovo ver tokken om aldaar humanitaire hulp i verlenen. Samen met zijn vrouw Immy en Kees en Grietha Duinker beheert hij al een paar jaar een kledingdepot voor de stichting Hulp Albanië. Vanuit deze stichting kwam de vraag mee te helpen pre- 'abwoningen neer te zetten in Pee, sen dorp 75 kilometer van Pristina. Ier plaatse werken zo'n tien vrijwilli gers zij aan zij met de plaatselijke tewoners. Er is haast bij: voor de «inter invalt moeten de eerste men sen onderdak zijn; als alles meezit slaan dan zo'n duizend huizen over eind Kleine gezinnen krijgen één tuis, grote gezinnen twee: een om in Ie slapen en een om in te leven. Van- «itde stichting wordt tevens gezorgd voor de noodzakelijke aankleding als gordijnen en dekens. Ook wordt kle ding uitgedeeld. Vlaming, die voor deze klus drie we ken onbetaald verlof heeft opgeno men, hoopt volgend weekens weer thuis te zijn. Nou is er weer zo'n chagrijnige badgast die moppert dat we het strand niet goed schoonhouden! Het is ook nooit goed of het deugt met. Wat een flauwekul. Op bet strand spoelt uiteraard van alles aan. Natuurlijke dingen, maar ook allerlei rotzooi van onze consumptiemaatschappij. Al eeuwenlang struinen wij de vloedlijn af op zoek naar iets bij zonders, iets waardevols -of zo maar een grillig gevormd stuk bout. Jutten is toch ook een vorm van recreatie! Er worden zelfs speciale arrangementen georga niseerd. De meeste toeristen ta len 's zomers het strand netjes, achter De exploitanten en de ge meente ruimen regelmatig de resten op. Moet het andersEen leuke hersenbreker voor de 'des kundigen'. Zeggen we ook nog iets stekeligs over de burrie en baar censuur? Ach, laat maar. En als u 't helemaal niet meer ziet zitten, kunt u zondag altijd nog met een bos bloemen naar een medium om meer over uzelf aan de weet te komen. Horszel. voer. De fractie van Texels Belang twijfelde of de groep gehandicapten, die het toch al met breed heeft, wel met kortingen op de vergoedingen voor vervoer en woningaanpassingen geconfronteerd kon worden. Maar tij dens de raadsvergadering steunde Texels grootste partij het college on voorwaardelijk. Woordvoerder Gerard Weijers zou wel graag willen zien wat het effect zou zijn van een inkomenstoets bij aanvragers. Wie minder verdient en onvermogend is, zou voor een hogere vergoeding in aanmerking komen. Ook D66 pleitte voor zo'n drempel in het vergoedingensysteem, maar wethou der Eelman wijst die categorisch af. 'De bureacratie die dat met zich mee brengt kost meer dan de maatregel oplevert', oordeelde de wethouder. Cijfers die deze stelling onderbou wen, had zij echter niet. De grootste besparing (ƒ165.000,- per jaar) wordt geboekt door de vervoersvergoeding terug te brengen van 70% naar 50 van het bedrag dat aanvankelijk - dat wil zeggen vóór invoering van de WVG - werd ver strekt, De jaarlijkse vergoeding gaat grofweg terug van ƒ2430,- naar ƒ1875,- per gehandicapte. Het gaat om een vaste toelage, die iedere ge handicapte ontvangt, ongeacht het aantal kilometers dat hij maakt. Ondanks een uitgebreid gedocumen teerd en met cijfers uit Anna Paulowna en Zijpe onderbouwd plei dooi voor een collectief vervoerssysteem, wist PvdA-raadslid Klaas Modder alleen D66 mee te krij gen. Modder stelde voor iedere ge handicapte een pasje te geven, waar mee die een aantal zones gratis met de taxi kan reizen. Zijn de zones op. dan betaalt de gehandicapte een ge reduceerd tarief. Dit zou volgens Modder een flinke besparing opleve ren, omdat de vaste vergoeding die nu wordt verstrekt, veelal opgaat aan andere uitgaven dan vervoer. Wet houder Eelman reageerde kribbig op het verzoek de door het Gewest Kop van Noord-Holland verschafte cijfers eens goed te bekijken. 'Daar heb ik geen zin in', zei ze kortaf en duide lijk gepikeerd. Een besparing van een halve ton per jaar wordt bereikt door relatief ge ringe woningaanpassingen voortaan met meer te vergoeden. Daarbij gaat het om zaken als een thermos- tatische kraan, douchebeugels en - zitjes en een verhoogde toiletpot. De minst draagkrachtigen kunnen hier voor een beroep doen op de bijzon dere bijstand.Verder krijgen gehandi capten aan wie van gemeentewege een scootmobiel is verstrekt, in het vervolg nog maar de helft van de vervoersvergoeding. Die bezuiniging levert jaarlijks naar schatting ƒ30.000,- op. Dat de iepziekte op Texel nog lang niet met wortel en tak is uitgeroeid, kon menig automobilist dinsdag ochtend op de Bernhardlaan consta teren. Ter hoogte van de rotonde was de straat enige tijd geblokkeerd om dat medewerkers van Gemeente werken enkele iepen moesten omza gen, die door de ziekte waren aangetast. Ook de busdienst liep enige vertraging op. Het kappen van de bomen is volgens Gemeente werken de beste remedie, omdat daarmee verspreiding van de iep ziekte wordt tegengegaan. Alleen de meest beeldbepalende bomen krij gen jaarlijks een injectie. Net als vo rig jaar zijn rond de drieduizend iepen door de ziekte geveld. Om het behoud van monumentale bomen te waarborgen gaat de ge meente een lijst opstellen met exem plaren die niet in aanmerking horen te komen voor een kapvergunnmg. Het gaat zowel om bomen in de dor pen als in het buitengebied. Wie de eigenaar is doet in beginsel niet ter zake. In augustus weigerde het col lege al een kapvergunnmg voor bo men van particulieren aan de Pont- weg en het Schilderend, omdat die karakteristiek werden geacht en kap pen volgens deskundigen niet per se nodig was. Moet voor het behoud van deze beschermde bomen geld worden uitgetrokken, bijvoorbeeld om een ziekte te bestnjden, dan wil de gemeente de kosten daarvan voor haar rekening nemen. (Foto Bon Bosch) Tussen 8 en 10 oktober is ingebroken in een woning in de Barentzstraat in Oudeschild. Daarbij zijn een video en fotocamera, drie objectieven en twee cameratassen buitgemaakt. De dief is vermoedelijk met een valse sleutel binnengekomen. In de Kikkertstraat in De Cocksdorp is dinsdag het interieur van een vis kar door brand verwoest. De eige naar had rond 9.30 uur de frituurpan aangezet en was daarna iets anders gaan doen. Rond 11.00 uur sloeg de vlam in de pan. De brandweer heeft de brand geblust. Bij het NIOZ op 't Horntje is in de nacht van maandag op dinsdag inge broken. Nadat hij een ruit had inge slagen brak de dief een geldkistje open en ging er met de inhoud van door. Hoeveel geld er is ontvreemd is nog niet duidelijk. Bij de veehouder van wie in april 17 verwaarloosde koeien in beslag zijn genomen en die in juli door de rech ter is veroordeeld, zijn wederom straf bare feiten geconstateerd. De politie maakte woensdag proces-verbaal tegen de man op, omdat twee van zijn koeien, die in de wei bij Oude schild liepen, al dagen niets meer te drinken hadden gehad. De kans is groot dat de veehouder zijn bedrijf binnenkort moet beèmdigen en naar de gevangepis moet. land toen het probeerde slootwater te drinken. Het brakke slootwater was waarschijnlijk ook de oorzaak van de ziekteverschijnselen, die eventueel tot de dood kunnen leiden. Wegens de onthouding van de noodzakelijke verzorging werd de veehouder op de bon geslingerd. Het proces-verbaal zal worden door gestuurd naar de veterinaire inspectiedienst en er zo goed als ze ker voor zorgen dat de boer zijn be- betalen, die door dit misdrijf opeis baar is geworden. De veehouder heeft in tien jaar tijd een waslijst van overtredingen en misdrijven op zijn conto geschreven. De gemeente hield hem lange tijd in de gaten, mede naar aanleiding van de vele klachten die door burgers tegen de man werden ingediend. Behalve verwaarlozing van dieren heeft de Texelaar verschillende over tredingen van milieuwetten op zijn naam staan. Toen politie, justitie, ge meente, AID en Dierenbescherming in april jongstleden ingrepen, bleek dat hij mest had geloosd in een sloot, zijn tuin en een weiland, en was zijn erf bezaaid met bouwafval en auto wrakken. Een voorbijganger trof een koe in de sloot aan en belde de Dierenbescher ming. Inspectrice Astrid Henninkging ter plaatse kijken en waarschuwde de politie. Samen met de boer wisten zij het dier op de kant te trekken. Toen de politie in de wei een ziek dier zag liggen, werd ook de veearts gebeld. Die constateerde dat de koe last had van maag- en darmkrampen. Bij na dere inspectie bleek dat waterbakken in de wei leeg waren. Vermoedelijk was het andere dier in de sloot be drijf moet sluiten. In juli legde de eco nomische politierechter hem namelijk een voorwaardelijke straf op, o.a. wegens dierenmishandeling. Hij werd veroordeeld tot het sluiten van zijn bedrijf gedurende één jaar, mocht hij binnen een jaar in herhaling vallen. Bovendien verdwijnt de Texelaar vrij wel zeker twee maanden achter de tralies, omdat hem tevens een voor waardelijke gevangenisstraf was op gelegd. Daarnaast moet hij de voor waardelijke boete van 2.500,- Twee brandweerwagens en -com mandant Dick Jongeneel waren snel ter plaatse toen dinsdagochtend de melding binnenkwam dat in de Willem van Beierenstraat in een schuur brand was uitgebroken. Daar was inderdaad sprake van een flinke rookontwikkeling, maar vuur was er niet. De bewoonster had een pan met een klont boter op het vuur gezet en wildé vlees gaan braden, toen de te lefoon ging. Zij ging zo op in het tele foongesprek dat ze pan vergat. De brandweer bracht de pan naar buiten en hoefde niet te blussen. Om de rook te verdrijven werd een raampje opengezet. (Foto Bart Bosch) 'Ik word een beetje draaierig van al die slagen in de redeneringen Maar wij zien ons niet verplicht om één agrarisch blok op te splitsen in twee woonbestemmingen.' Arthur Ooster- baan (GroenLinks) was maandag tij dens de raadsvergadering niet de enige die de juridische voors en te- gens maar moeilijk kon afwegen om na te gaan of collega-raadslid Corne Heyne-Dros en haar man de verval len stolp aan de Pontweg 30 mogen afbreken om die elders op het perceel weer op te bouwen en te bewonen De vraag was of er een tweede wo ning gerealiseerd mag worden, nu in het bestemmingsplan verzuimd is de tweede woonbestemming van het oude, niet meer in gebruik zijnde agrarische perceel te verwijderen. De eerste woonbestemming van het agrarische blok (Pontweg 28) is al in gebruik bij de familie Sprenkelink. Volgens de nieuwe regels mag maar één dienstwoning bij een agrarisch bedrijf gebouwd worden, maar in het huidige bestemmingsplan buiten gebied is het agrarische blok aan de Pontweg aan de aandacht ontsnapt. Strikt formeel genomen zijn daardoor in het bestemmingspian twee woon bestemmingen gehandhaafd, waar Heyne zich dan ook op beroept. 'Om de één of andere reden is de woonbestemming erop blijven zitten. Daar moeten we ons wel aan vast houden. Of we het leuk vinden of niet, is niet aan de orde', sprak TB-voor man Dick Drijver, die daarmee de politieke angel uit de discussie trok. De schijn dat hij opkwam voor fractiegenote Heyne wenste hij hoe dan ook te vermijden. Het college, het CDA en de WD waren het met hem eens. Wethouder en partijgenoot Daan Schilling probeerde de tegen standers te overtuigen: 'Een verval len stolp verdwijnt en we krijgen er iets moois voor terug. Er zijn twee bestemmingsplannen overheen ge weest, en toch is de bestemming gehandhaafd. Ik heb het ambtelijk extra zorgvuldig laten uitzoeken van- Pastor Eduard Moltzer (49) is door bisschop J.M. Punt van Haarlem benoemd tot deken van de deken aten Den Helder en Schagen. Dat betekent dat hij de gezamenlijke belangen gaat behartigen van to taal 14 parochies in de kop van Noordholland, in het bijzonder bij de contacten met het bisdom. Omgekeerd is hij ook aanspreek punt voor de bisschop als die zich richt tot de parochies. Door het benoemen van één deken voor het hele gebied is vooruitgelo pen op de op handen zijnde fusie bij de beide dekenaten. De 'promotie' heeft geen wezenlijke gevolgen voor de huidige functie van Moltzer. Hij blijft pastor van de RK Parochie Texel en blijft ook wonen in Den Burg. Wel zal hij vaker dan tot dusver op het vasteland zitten, maar dat hoeft geen De Mareis verjongt Een paar jaar na de oprichting was basketbalvereniging De Mareis zo'n twintig jaar geleden al weer op ster ven na dood. De fanatieke leden vertokken naar de overkant om te studeren en toen leek het gedaan met de club, ook omdat er bestuur lijk niets meer van over was. Maar 'immigrant' Swier Oosterhuis. die eerst dacht dat er helemaal geen basketbalclub op Texel bestond, blies de vereniging samen met Marcel Wernand nieuw leven in. Pagina 3 Harry als deskundige Als 'deskundige' op het gebied van cultuur, recreatie en leisure, dacht Harry mee over de toekomst van Texel. Verslag van een searchconfer- entie. Pagina 5 Ambulancedienst Texel De Inspectie voor de Gezondheids zorg vindt dat Ambulancedienst Texel grotendeels aan de voorwaarden voor verantwoorde zorg voldoet. De inspectie adviseert de minister meer geld uit te trekken om adequate zorg op termijn te garanderen. Pagina 5 Rabobank meer Texels De Texelse Rabobank gaat de leden meer betrekken bij het beleid en gaat tegelijk nieuwe leden werven onder de 8000 klanten. Het streven is min stens 20% van dit klantenbestand tot lid te maken, wat dus neerkomt op 1600 leden. Pagina 5 De rommelmarkt-commissie van Den Hoorn houdt binnenkort grote oprui ming. Om ruimte te krijgen in de schuur wordt zaterdag 23 oktober een grote rommelmarkt gehouden in en om de schuur van Axel Lap aan de Witteweg. Alle artikelen worden ver kocht voor de helft van de prijs. De verkoping duurt van 9.00 tot 14.00 uur, er zijn oliebollen zo lang de voor raad strekt. wege de precaire positie van het raadslid en mij is verzekerd dat we de planprocedure kunnen voeren.' Pieter de Groot liet zich hierdoor met vermurwen. 'Het gaat hier om een woonfunctie die is gekoppeld aan agrarische activiteit. Die activiteit is er sinds jaren niet meer. Planologisch gezien zijn we alleen gehouden de woonbestemming te handhaven als het gaat om een monumentaal pand met landschappelijke waarde. Dat is hier niet het geval. Met de Woningwet in de hand hoeven we hiermee met akkoord te gaan.' Ook GroenLinks - met uitzondering van wethouder Peter Bakker - en de PvdA bleven bij hun bezwaren, die gegrond zijn in het streven om het buitengebied zoveel mogelijk te vrijwaren van woning bouw. De WD was alleen tegen de opslag van huurfietsen in een bijbe horende schuur De aanvraag van Heyne werd met negen stemmen voor en vijf tegen aanvaard Het raadslid zelf had zich tijdens het debat teruggetrokken en keerde na de stemming verheugd terug in de raadszaal. (Advertentie) problemen te geven dankzij de vrijwil ligers die aan de Texelse parochie zijn verbonden. Het gecombineerde dekenaat strekt zich uit tot achter Nieuwe Niedorp, waar het dekenaat Alkmaar begint. Alvorens de nieuwe functie te aan vaarden heeft pastor Moltzer met de coördinator van Den Helder een tour nee gemaakt om de mening van de betrokken parochies te peilen. Overal werd instemming betuigd met de benoeming. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: elecom ^/^udio ^^/ideo NF.F.- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkri jgbaar op Spinbaan 6. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11421 VRIJDAG 15 OKTOBER 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS /58.60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS/1.65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. É-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd:.Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 0275 (b.g.g. 06-20 31 5989 of 06-22 14 0276)

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1