De Mareis beginnen aan een derde leven mm Geslaagd Qtslaagd GeknipfeCf F amilieberichten .TEXELSE J COURANT" Rotary haalde 17 ton kleding en schoenen op Cursus agrarisch management W^at ik zeggen wou... SBB, bedankt Leerhuis Wie zijn dit? Ontmoetingen tussen eilanden Bizar spel bij Mareis Rondleiding ook voor 'routiniers' Meer dan ƒ10.000,- tecTccïtcr ls^ïKs^ap-i Reichiaans lichaamswerk Texelaars in West-Australië 1-1-2 Brillen TEXELSE'^COURANT Texels come in from the cold VRIJDAG 15 OKTOBER 1999 £en paar jaar na de oprichting was basketbalvereniging De Mareis zo'n twintig jaar geleden al weer op sterven na dood. De fanatieke leden vertokken naar de overkant om te studeren en toen leek het gedaan met de club, ook omdat er bestuurlijk niets meer van over was. Maar 'immigrant' Swier Oosterhuis, die eerst dacht dat er helemaal geen basketbalclub op Texel bestond, blies de vereniging samen met Marcel Wernand nieuw leven in 'We zetten advertenties en in korte tijd hadden we zo'n 25 leden.' Sinds vorig jaar hebben De Mareis in één klap een kleine twintig jeugdleden gekregen, waardoor het ledental haast verdubbelde. Je zou kunnen zeggen dat de club aan een derde leven is begonnen. Hoe het allemaal is begonnen is wel duidelijk. Maar wanneer precies, dat blijft de vraag. 'Het moet in 1975 of I976 zijn geweest, ik was toen een jaar of vijftien, zegt founding father jan Wiermg. 'Ik zat op de Rijks scholengemeenschap, samen met joke Zijm. Met gymnastiek kregen tie wel eens basketbal Dat vonden te leuk. Ik zei tegen haar: "Zullen we een basketbalclub oprichten?" Dat teek haar wel wat. Frans Kuip sloot ach bij ons aan. De club was gebo ren.' Eerst opereerden De Mareis onder de vlag van volleybalvereniging Tevoko. Penningmeester Cees Duinker was toezichthouder op de jonge Jan, die door Duinker was gemachtigd de fi nanciën van de basketballers te be teren. 'Ik denk dat Duinker de naam heeft verzonnen. Hij woonde in ieder geval in de Marelstraat', herinnert Wiering zich. In de beginjaren was er van competitiedeelname geen sprake. 'We speelden gewoon een beetje voor onszelf. Heel vrijblijvend allemaal.' De dames schreven zich als eerste in bij de bond en namen het op tegen teams van de overkant. Toen Oosterhuis en Wernand de club feitelijk heroprichtten, gebeurde dat onder de vleugels van de overkoepe- tende NST, de voorloper van de Texelse Sportraad. Daarmee heeft de «middels zelfstandige club nog steeds nauwe banden, ook vanwege zijn geringe omvang. Zo levert de Sportraad bijvoorbeeld de trainer, Connie Joling. Zij neemt de training van de twee damesteams, het heren team en de jeugd voor haar rekening De dames komen uit in de eerste klasse van het district, de heren in de tweede. Het jeugdteam - jongens, cadetten genaamd - schreef het af gelopen weekend clubhistorie. De cadetten speelden de allereerste jeugdcompetitiewedstnjd in het be staan van De Mareis. Dat die met grote cijfers verloren ging, was te verwachten en stemde nauwelijks treurig. Dat de toeloop van jeugdspelers iets te maken heeft met de veramerika nisering van de westerse cultuur, ligt voor de hand De trend slaat vooral onder jongeren stevig toe: sporten als skeeleren, skaten, fitness, mountain- biken en andere blitse activiteiten zijn enorm populair geworden bij de MTV-generatie. Bij het basketbal zal ook de onwaarschijnlijk grote aan trekkingskracht van superman Michael 'Air' Jordan en andere Bulls hebben meegespeeld. Hoe dan ook: toen De Mareis vorig jaar enkele inloopavonden hielden, hield de ver eniging er twintig serieuze gegadig den aan over. Daarvan zijn er nu nog achttien lid. 'We hebben eerst een jaar met ze getraind, om een beetje niveau te kweken', zegt wedstrijdsecretaris Rob Doelen. 'We konden overigens ook niet meteen aan de competitie meedoen omdat je dan voor een scheidsrechter en mensen achter de wedstrijdtafel moet zorgen. En die hadden we nog niet gevonden.' Het is het probleem waar tegenwoordig bijna iedere club mee kampt: vrijwil- ÏT De cadetten trainen fanatiek en de trainingsopkomst is hoog. Op termijn moeten de jonge knapen doorstromen naar het herenteam, maar vaak dwarsbomen studie en werk het vervolg van de sportloopbaan. (Foto Ban Bosch) 26 leden van de Texelse rotaryclub en andere vrijwilligers hebben dinsdagmiddag op Texel 17 ton kleding en schoenen opgehaald. Wat dit gewicht betreft zijn de or ganisatoren tevreden, vooral als in aanmerking wordt gehouden dat een dergelijke inzameling tegen woordig twee keer per jaar wordt gehouden. De opbrengst in geld is echter belangrijk minder omdat als gevolg van marktontwikkelingen niet meer dan 70 cent per kilo wordt gevangen. Vorig jaar was dat nog 95 cent en het is ook wel eens een gulden geweest. Niettemin was het resultaat van de vlot verlopen inzameling ten bate van het Tesselhuus en andere goede doe len, meer dan de moeite waard. Het ophalen van de spullen verliep vlot mede dankzij de medewerking van het publiek dat de zakken tijdig en goed dichtgebonden goed zichtbaar aan de weg had gezet, kleding en schoenen apart. Een probleem was wel dat de ophalers deze keer niet werden geassisteerd door medewer kers van De Bolder. In de sociale werkplaats is het momenteel zo druk dat het met verantwoord was mensen voor de actie uit te lenen. Er moest daarom een beroep op anderen wor den gedaan, wat met moeite lukte. Op het terrein van Rab in Oudeschild werden de zakken vanuit de bestel en vrachtauto's overgeladen in con tainers, die deze week richting opkoper gaan. Er zaten veel meer schoenen bij dan bij vorige acties. Vrouwelijke vrijwilligers zochten die eruit. Een groot deel daarvan wordt rechtstreeks verscheept naar het so ciaal project Tori Oso van oud- Texelse Nel Bakker in Paramaribo. Die deelt ze uit aan mensen uit de armste milieu's, vooral kinderen. Deze keer konden ook 25 zakken schoenen apart worden gehouden voor Roemenië. Ze gaan daarheen via Melle Smit uit Oosterend die over betrouwbare kanalen beschikt zodat ze terechtkomen bij de mensen die ze hard nodig hebben. Voor Roemenië werden vooral schoenen en laarzen uitgezocht die geschikt zijn voor win terse omstandigheden De hoeveelheden kleding en schoe nen die de Rotaryclub in de afgelo pen jaren op Texel inzamelde onder het motto 'Geef ons de zak' wisselen sterk. In oktober 1996 werd totaal 19 ton opgehaald. Oktober 1997 gaf een topopbrengst te zien: 23,6 ton. In 1998 werd begonnen met twee inza melingen per jaar, in de verwachting dat de totale opbrengst dan hoger zou zijn. Dat bleek inderdaad het ge val want de inzamelingen van april en oktober leverden samen 27 ton op. Een dergelijke hoeveelheid is ook dit jaar bijeengebracht, maar zal helaas minder geld in het laatje brengen als gevolg van de instortende markt. De rotaryclub bezint zich daarom over mogelijkheden om de opbrengst van de inzamelingen nog verder op te voeren. Er is wel eens gedacht aan het stichten van depots waar men gedurende het hele jaar kleren en schoenen kan bezorgen. Hierdoor zou het ook mogelijk worden de kle ding te bewaren tot het moment dat er een goede prijs voor kan worden gevangen. Iigers die de tent draaiende houden. De tijd van onbaatzuchtige inzet voor het clubbelang is langzaam aan het verdwijnen. 'Onze vereniging draait op vier enthousiastelingen die veel tijd en energie in de club steken en veel organiseren Daarvan zijn we af hankelijk, té afhankelijk. Het liefst zouden we meer herenleden aantrek ken, die aan de overkant een scheidsrechterscursus willen volgen. En de ouders van de jeugdleden bij de club betrekken, Die kunnen zon der cursus het schrijfwerk aan de wedstrijdtafel verrichten.' Gevraagd naar de reden waarom ie mand zou gaan basketballen, moet Doelen even nadenken. 'Het is een leuke teamsport, waarbij je veel aan de bal komt. Het spel gaat ontzettend snel heen en weer, van de aanval over op de verdediging en andersom. En er wordt lekker veel gescoord.' Toch moet basketbal je ook liggen. 'Het is een fysiek zware sport, ook al mag je elkaar nauwelijks aanraken. Je moet wel tegen een stootjer kunnen.' Wie kennis wil maken met basketbal kan drie trainingen gratis en vnjblijvend meedoen, en zich op de training in de De Koninghal vervoe gen. De trainingen zijn allemaal op dinsdag avond Jeugd t/m 13 jaar. van 18 15 tot 19^15 uur. van 14 jaar en ouder, van 19.15 tot 20.15 uur. De dames trainen van 20 15 tot 21.15 uur en de heren oelenen van 21 15 tot 22.15 uur Inlichtingen Ria van Maldegem. tel 31 56 95. In samenwerking met de WLTO-afde- ling Advies wordt op Texel een cur sus financieel management voor agrarische vrouwen gegeven. In deze tweedaagse cursus wordt aandacht besteed aan het vergoten van de ken nis van de financiële administratie, aan het ondernemerschap en het verbeteren van de communicatieve vaardigheden. De cursus wordt ge houden op de donderdagen 11 en 25 november van 9.30 tot 15.00 uur in het verenigingsgebouw van de Gere formeerde kerk in Den Burg. Deel name kost ca. ƒ75,-, opgave en in lichtingen bij Janneke Vlaming, tel. 318252 of Janine Witte. tel. 315090. rum- Joke Lagerveld (43) en Gabriële Wickbold (33) uit Den Burg zijn ge daagd voor voor het examen Erkend Hypotheekadviseur Het betreft een landelijk certificaat; volgens de nor ren van de Rabobank waren zij al jecertificeerd. Beiden werken bij de Rabobank in Den Burg. Binnen één jaar slaagde Aafje van der Kooi-Tjalsma uit Den Burg voor de tweejarige HBO-opleiding gedi plomeerd drogiste nieuwe stijl. Per 1 januari neemt zij de hele exploitatie Etos-Texel over. Ook zal zij deel nemen aan de opleiding tot iHJidanalyste. Eens was de Dunnmgsweg een prachtige, hard-aangelopen beuken laan waarop ook bij nat weer nauwe lijks plassen stonden en het fijn wan delen was. Totdat SÖB toestemming gaf met een Jan Plezier, getrokken door twee zware knollen, over dit wandelpad te rijden. De Dunmngs- weg en de Koekoekslaan verander den hierdoor al gauw in een grote zandbak en bij regenachtig weer in een modderpoel. Tot overmaat van ramp liet SBB met een shovel be paalde stukken van de Dunningsweg afgraven. Hierdoor kwamen de wor tels van de mooie beukenbomen bloot te liggen en veranderde de zandbak in een stronkenbende die voor een boswandelaar nauwelijks begaanbaar was Nu de chaos com pleet is, vormt dit voor SBB een ex cuus om op de Dunningsweg weer karrevrachten ruigte en andere rot zooi te dumpen. De heren van SBB worden nogmaals bedankt! J.A. Does, Oosterend. Maandag spreekt drs. R. Süss uit Amsterdam voor het Leerhuis over de 'Joodse spiritualiteit'. René Süss is bekend van zijn publicaties over de verhouding tussen Joden en christe nen en was voorheen predikant in de Nederlands Hervormde kerk. Korte lings heeft hij zich bij de Joodse ge meenschap aangesloten. De lezing vindt plaats in de Vermaning aan de Kogerstraat, aanvang 20 00 uur. Voor meer informatie: J. Vlaming, tel. 313193. Deze foto is gemaakt op 9 april 1937 op Vliegveld Texel ('De Vlijt') bij de start van de lijndienst op Schiphol. De man met de hoed is gemeente ambtenaar Veldstra, maar wie de agrariërs zijn en de politiemannen die in de opening-van het toestel De Blauwe Texelaar staan, is Maarten Stoepker onbekend. Zijn het omwo nenden? Boeren die hun land ver kochten voor de aanleg van het vlieg veld aan de Postweg? Wie het antwoord weet wordt verzocht con tact op te nemen met Stoepker, tel. 31 29 40. De vraag van de vorige keer over een landschap van voor 1940, leverde geen reacties op. i-W Afgelopen winter maakte de fami lie Hommema van Vlieland op Hawaii kennis met het echtpaar Huisman uit Canada, dat elk jaar enkele maanden op het tropische eiland verblijft Huisman eni vrouwzijn oud-Nederlanders de jaren vij migreefd. Tpen zij a geë- leh dat Hommema van Vlieland kwam, was hun Interesse gewekL-Zg|( hadden zij kort voor hun huwelijk en emigratie enkele dagen op Texel doorgebracht, een tiji nog steeds tot hun dierbaarste herinneringen hoort. Toen de Vltelanders een bezoek aan de familie Huisman in Van couver hrachten, kregen zij foto's te zien van het verblijf op Texel in 1957,'w&afbf mévrouw Huisman IMiog Janny Langerijs) het hier de gedicht had geschreven. Texel Parel'der Wadden, wij zullen je nooit vergiften Al die ihooie uren bij jou versleten Duinen en bossen, zee en strand Wij hebben er van genoten, klein vogeleiland Ja. uren hebben wij langs je strand gelopen Vonden er rust, die je nergens kunt kopen Jij hebt je voor ons onvergetelijk gemaakt Je stilte en rust hebben ons heel diep geraakt Ook je groene weiden, met hun vele schapen Zullen nimmer meer uit ons geheugen raken Heerlijk natte voeten kun je in je Slufter halen Waar je uren ongestoord kunt lopen dwalen Werkelijk mooi Texel, jij kunt je niets meer wensen Met je prachtige natuurschoon en je vriendelijke mensen Wij hopen dan ook dat je nog jaren de kracht vindt Te strijden tegen zeeeh, stormen en wind Janny Langerijs 17-10-1957 De bestuurlijke druk die het college op de lokale pers uitoefende haalde diverse landelijke dagbladen. Na een bizarre wedstrijd wisten de heren van De Mareis de eerste over winning te boeken ten koste van Hoppers 2 uit Hoorn. In de eerste De excursies door het oude hart van Den Burg die Gelein Jansen de ko mende weken geeft, zijn ook interes sant voor mensen die al eens hebben meegelopen met Jansen. Hij heeft namelijk twee nieuwe rondleidingen aan het programma toegevoegd: een 'katholieke', die onder meer door de Molenstraat voert, en een 'doopsge zinde', die de kerk in de Kogerstraat aandoet. De excursies zijn op woens dag 20 en 27 oktober, en op zondag 24 oktober. De start is telkens om 15 00 uur bij De Lindeboom Voor info en opgave: tel. 31 20 41 De Nationale Collecte Verstandelijk Gehandicapten, die in de week van ^september werd gehouden, heeft °P Texel meer dan ƒ10.000,- opge pacht. Tegen vorig jaar 9802.35 werd ƒ10.199,65 opgehaald. Een gedeelte van de opbrengst (tien pro- :er,t) gaat dit jaar naar het G-team 130 Texel '94 als bijdrage in de kos- 5n die dit team heeft om aan de over at tegen gelijkwaardige elftallen te ^nnen spelen. ,nic cotrc,pon,tCr v.o«*liAl,c L Von c\ "te*»'- noUlo*11'! me" pfc/rt van ccnsuür D£n BUKc J C*°' Ui,Ir, 1" 066 "I J 'nccMr, r,..e Jn huryr. I 'endc tji "J> hri hrl i l'rccvrn [v fT",UUr hech JTr--l'r Cuuran, 'nT L*Jn"» f door hior <1 kr rucu Ir ^lhrr dn,k ,r'rrr>"' Or n 8u"C - Pvd* I ieu zou public«mn ovec I cn d« TV Kr.nl "I" °nd"d™ 1 helft van de wedstrijd viel totaal geen lijn te ontdekken in het spel van de Texelaars. Bij rust keken De Mareis dan ook tegen een flinke achterstand aan (14-27), vooral door een sterk afstandsschot van de tegenstander. In de tweede helft kwamen beide teams minutenlang niet tot scoren, maar vanaf de veertiende minuut kre gen De Mareis toch de geest. Met fysieke middelen werd de tegenstan der geïntimideerd en als sneeuw voor de zon smolt de voorsprong weg. De Mareis konden in de laatste minuut door vier vrije worpen de zege (40-37) naar zich tot trekken. Scores: Christiaan Schlepers 14 pun ten, Eric Heijenk 11Eric Venneker 5, Paul Inpijn 4, Jos Witte 3, Rob Doe len 3. Programma Sportlaan, Den Helder, zaterdag 16 oktober: 18.15 u. Mareis (d)-HBC 1zondag 17 oktober: 16.00 u. Break Out 2-Marels (h) In meditatiecentrum Prem Mandir in Oudeschild wordt de komende we ken een cursus Reichiaans lichaams werk gehouden. Hierbij komt een aantal therapeutische technieken aan bod waarmee knelpunten in de geest worden opgelost door met het lichaam te werken. Grondlegger van deze techniek was Wilhelm Reich, die lichaam en geest niet als aparte grootheden. Maar als zeer nauw ver bonden met elkaar beschouwde De cursus begint op woensdagavond 27 oktober en duurt tot 1 december. Aanmelden (vóór 20 oktober) en in lichtingen bij Ratnam Dros, tel 314013. 'Ik wist dat sommige boeren in Nieuw-Zeeland het Texelse schaap fokten, maar van West-Australie wist ik dat niet', schrijft ons Hans van Heerwaarden uit Bunbury (West-Au- stralié). Hij was dan ook verrast in het dagblad The West-Australian over het succes van Robert Wood's Texelse reageerbuis-schapen te le zen. De schapen (Rosie en Red) zijn van zuiver Texels ras en hun embryo's werden drie jaar in een vnezer be waard. Wood betaalde $1295 (Australische dollars) per stuk voor de embryo's. De krant geeft een korte uitleg over de geschiedenis van het schaap: 'Texels originated on a bleak little island off the coast of Holland and are now bred in every country of Europe'. Volgens het artikel zijn er 37 geregistreerde fokkers van Texelaars in West-Australié DAAR RED JE LEVENS MEE Afgedankte brillen, bestemd voor het sociaal project Tori Oso van Nel Bak ker in Suriname, kunnen vandaag en morgen nog worden ingeleverd bij de Hema in Den Burg, Rab in Oude schild, Elco Vermeulen in Oosterend. Echte Bakker Timmer in De Koog, Supermarkt Goenga in Den Hoorn en de Garantmarkt in De Cocksdorp. yna ^tun jirrli it hd bdfL. Stukkie voor de krant? Als de redactie op nieuwsjacht is, kan het voorkomen dat u In de Warmoesstraat voor een dichte deur komt te staan. Naast de deur hangt een kastje met pen en papier. Schrijf uw naam en telefoon nummer op, gooi het briefje in de bus en wij nemen snel contact op. Telefonisch zijn we wel 24 uur per dag bereikbaar. Dankbaar voor alles wat zij ons heeft gegeven, delen wij u mee dat is overleden onze lieve moeder, grootmoeder en overgrootmoeder Anja Wiepke Buijtenhuijs-Wieringa Utrecht, t Texel. 4 juli 1906 13 oktober 1999 Rob en Michèle kleinkinderen en achterkleinkinderen Maandag 18 oklober wordt om 10,00 uur de crematieplechtigheid gehouden in crematorium Schagen. Haringhuizerweg 3te Schagen. Na af loop van de plechtigheid is er in de koffiekamer van het crematorium gelegenheid tot condoleren. Correspondentie-adres: R Buijtenhuijs, Singel 155. 1012 VK Amsterdam Moeder is opgebaard in Verzorgingshuis Sint Jan. Beatrixlaan 45 te Den Burg

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3