Inspecteur positief over Ambulancedienst Texel Rabo wil nog meer 'echt Texels' worden M Rapport moet Kamer overtuigen Streven naar minstens 1600 leden -TEXELSE^ COURANT' Hogeberg haalt elektriciteit uit zonlicht rtmoe lEUtf Boven op het nieuws - Langs de weg Uitdagend Qjtslgggd TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs VRIJDAG 15 OKTOBER 11'yy De Inspectie voor de Gezondheidszorg vindt dat Ambu lancedienst Texel grotendeels aan de voorwaarden voor verantwoorde zorg voldoet. 'De paraatheid is gewaarborgd, er is voldoende bekwaam personeel en de verantwoorde lijkheidstoedeling is geregeld', zo concludeert de inspec teur, die in september een bezoek bracht aap het eiland. De ambulancediensten op alle waddeneilanden werden ge controleerd, nadat de inspectie geluiden had opgevangen dat zij door de specifieke eilandsituatie niet in staat waren om aan de normen voor een kwalititatief volwaardige zorg te voldoen. De inspectie adviseert de minister meer geld uit te trekken om adequate zorg op termijn te garanderen. Zeker vergeleken met de ambulance diensten op Ameland en Terschelling steekt de Texelse dienst gunstig af bij de overige locaties. 'De ambulance zorg is kwalitatief en kwantitaief permanent gegarandeerd. In het al gemeen wordt de 15-minuten- pereikbaarheidsgrens niet overschre den', aldus de inspecteur. 'De dienst seen informele organisatie, de lijnen zijn kort, de motivatie en de onder- inge loyaliteit bij het personeel zijn groot. De samenwerking met de centrale post ambulancevervoer, (eerdienst, ziekenhuizen, trauma- nelikopter, andere ambulance diensten, de politie en brandweer is goed.' Wel vindt de inspectie dat de samenwerking met de huisartsen te «ensen overlaat. Volgens directeur Paul Smidt van de ambulancedienst is er echter niets set die samenwerking aan de hand, en is de zin in het rapport ongelukkig geformuleerd. 'De inspecteur bedoelt dat de wijze waarop de Texelse huis artsen de patiënten aan ons overdra gen per dokter verschilt. Er is geen uniformiteit. Iedere huisarts doet het opzi|n eigen manier. Maar de samen- terkmg verloopt uitstekend, al jaren. En als er al een keer iets misgaat, dan hebben we nadat de patiënt naar het ziekenhuis gebracht, meteen contact met elkaar en spreken we de zaak door.' Verdient de Texelse ambulancedienst volgens de Gezondheidsinspectie een pluim op de hoed. dat betekent nog niet dat alles op termijn van een leien dakje zal gaan. De zorg kan in gevaar komen door de kleinschalig heid van de dienst en geldgebrek, zo zegt het rapport. 'Het geringe aantal medewerkers maakt de dienst kwetsbaar. Mede vanwege het ge ringe budget wordt bewaking, be heersing en verbetering van de kwa liteit haast onmogelijk gemaakt.' Er moet daarom meer geld uit 'Den Haag' komen, concludeert de Gezondheidsdienst, zeker als de dienst straks 'op een voor alle parti|en redelijke wijze' moet opgaan in een gewestelijke ambulancedienst of een Regionale Ambulancevoorziening (RAV). Er wordt in Noordholland ge werkt aan de totstandkoming van een RAV en Paul Smldt heeft eerder al laten weten daar deel vanuit te willen maken. De kleinschaligheidsproblemen die zich op Texel voordoen worden ge deeld door alle waddeneilanden, zo blijkt uit het rapport van de Gezondheidsdienst. Voor een relatief kleine populatie moeten toch twee ambulances met gekwalificeerd per soneel klaarstaan, die de patiënt bin nen een kwartier kunnen helpen. Door de eilandsituatie is het oproe pen van een collegadienst onmoge lijk. Alleen met voldoende geld zijn de problemen op te lossen. Het rapport is gevoegd bij de petitie die de pro vincies Noord-Holland en Friesland aan minister Borst hebben aangebo den, en het verzoek dat het OverlegOrgaan Waddeneilanden (OOW) deze week tot de vaste ka mercommissie voor Volksgezond heid, Welzijn en Sport hebben ge richt. De commissie begint dezer dagen met de behandeling van de begroting van het departement van VWS voor het jaar 2000. De boodschap van de provincies en het OOW is inhoudelijk dezelfde: de financieringsregeling verhindert een kostendekkende exploitatie van de ambulancediensten op de wadden. Hoewel een nieuwe regeling in de maak is, lijkt ook die onvoldoende rekening te houden met de specifieke eilandsituatie. Voor scholing en beta ling van het personeel, en het be schikbaar houden van twee zieken auto's is onvoldoende geld begroot. Het OOW roept de kamercommissie op om minister Els Borst daarop aan te spreken, vanuit de overtuiging 'dat iedere burger - dus ook de eiland bewoners en de vele toeristen - recht heeft op een gelijkwaardige ambulancezorg'. LEtX. HlErOWb nr' L i'"' Elektriciteit winnen uit zonne-energie. Het gebeurt bij OSG De Hogeberg, dat sinds gisteren over twee zonne collectoren beschikt. Doel is niet de school van energie te voorzien, want de 95 Watt die een paneel bij zonnig weer levert is net voldoende om bij voorbeeld een gloeilamp te laten branden. Plaatsing van de panelen heeft een educatieve achtergrond. Leerlingen die voor de vakken tech niek en natuurkunde onderzoek doen naar duurzame energie kunnen de zonne-panelen bij hun studie betrek ken. De opbrengst van de col lectoren, die elektriciteit aan het licht- net leveren, is af te lezen op een meter. De investering is gedaan in samenwerking met de organisatie Greenpeace, die zich sterk maakt voor een grotere rol van zonne-ener gie in de Nederlandse energievoor ziening Het zogenoemde Solaris- project is gestart om zonne-energie in huishoudens toe te passen. Dank zij een bijdrage van Shell bleven de kosten van de investering voor de OSG beperkt tot 600,- per collector. Huishoudens kunnen via Green peace voor ƒ1000,- een zonnecollec tor aanschaffen. Geïnteresseerden kunnen het informatienummer 020- 4223344 van Greenpeace bellen. Op de foto installeren medewerkers Jeroen Vogel en Maurice Penders van installatiebureau Stroomwerk het paneel. (Foto Gerard Timmerman) De Texelse Rabobank gaat de le den meer betrekken bij het beleid en gaat tegelijk nieuwe leden wer ven onder de 8000 klanten. Het streven is minstens 20% van dit klantenbestand tot lid te maken, wat dus neerkomt op 1600 leden. Dit (gratis) lidmaatschap zal meer inhoud krijgen onder meer door het organiseren van leden bijeenkomsten, programma's die zijn gericht op kennisoverdracht en het uitgeven van een leden informatieblad. Voorzitter Jan van Heerwaarden ver telde in de dinsdag gehouden alge mene ledenvergadering van de bank dat men op deze wijze het coöpera tieve karakter van de bank wil verster ken en de betrokkenheid en inspraak van het Texelse publiek bij de 'eigen' Rabobank wil vergroten. Door deze wederzijdse voeling wordt verwacht dat meer inhoud wordt gegeven aan een klantgerichte opstelling van het bankbedrijf, zowel op materieel als immaterieel terrein. Dit is een logisch vervolg op het vo rig jaar genomen besluit om de coö peratieve bedrijfsvorm te handhaven, zij het met enkele veranderingen zo als lidmaatschap op vrijwillige basis, geen aansprakelijkheid meer voor de leden en het opnemen van de direc teur in het bestuur. Het bestuur vindt dat de coöperatieve vorm goed past bij de ontwikkelingen in de samenle ving: mensen willen greep houden op wat ondernemingen doen en dat on dernemingen zich verantwoorden voor hun bedrijfsvoering. Bij een flink aantal zich betrokken voelende leden kan dat in de praktijk goed functio neren. Sponsoring De leden zullen mogelijk ook worden betrokken bij de besluitvorming in zake sponsoring. De bank trekt jaar lijks een aanzienlijk bedrag uit voor het ondersteunen van plaatselijke or ganisaties ên verenigingen. Het meest bekende voorbeeld is de Texelse museumjaarkaart waarmee de Rabo-klanten gratis toegang heb ben in alle Texelse musea. In 1998 werd ongeveer een ton aan diverse projecten uitgegeven. Van Heer waarden: 'Sponsoring is meer dan het toekennen van financiële donaties. Het is veeleer een zaak waarin twee organisaties die in de zelfde gemeenschap geworteld zijn, elkaar de helpende hand toesteken. De mogelijkheid die wij hebben om al die organisaties te ondersteunen geeft ons de kans om als bank ook in al die netwerken een beeld bepalende plaats in te nemen. Een unieke win-win situatie'. Museaal De Rabo-vergadering werd bezocht door 52 leden, waarschijnlijk een re cord. Mogelijk werd dat mede veroor zaakt door het feit dat de bijeenkomst deze keer in EcoMare werd gehou den en dat na afloop een rondleiding werd gegeven in dit centrum voor wadden en Noordzee. De speciale relatie tussen bank en musea bleek ook uit het jaarverslag. Dit boekje stond helemaal in het teken van Texelse musea. Voorzitter Van Heer waarden kon in zijn openingspraatje louter positieve geluiden laten horen. Het is alles groei wat de klok slaat en alles wijst erop dat de opgaande lijn doorgaat. Van Heerwaarden had veel lof voor de medewerkers (inmiddels 59) die volgens hem de klanten uit stekend voorzien van deskundig en op maat gesneden advies en oplei dingen volgen om te kunnen blijven voldoen aan toenemende eisen. Her dacht werden de oud-bestuursleden H. Houwing en F. Roeper alsmede medewerkster Mirjam Gerritsen die het afgelopen jaar zijn overleden. In de vergadering gaf directeur Leo Timmers toelichting bij de positieve Donderdag en vrijdag was ik bij de conferentie over de toeristische toekomst van Texel, niet als ver slaggever maar als deelnemer. Jullie zult het wel weer niet gelo ven, maar ze hadden mij gevraagd als deskundige op het gebied van cultuur, recreatie en leisure. Dat laatste betekent vrijetijdsbeste ding, las ik in het woordenboek. Waarom de keus op mij was geval len, mag de lieve God weten, maar ik vond het wel spannend vooral toen ik in zag wie er nog meer meededen aan die searchconferentie. Grotendeels hooggeleerde professoren, docto ren, doctorandussen en bevlogen managers van de overkant. Die zouden het vast wel vermakelijk vinden om een echte autochtoon in hun midden te hebben. Boven dien kan ik slecht nee zeggen en al helemaal met als in het pro gramma een overvloedig diner is opgenomen, zoals in dit geval. Twee dagen lang heb ik daar ge wichtig rondgelopen in het keu rige pak dat ik heb laten maken in Jakarta, voorzien van een kaartje met naam en functie erop. Ik sta zeer argwanend tegenover experts die een of andere Texelse toestand of probleem onderzoe ken Bijna altijd komt er iets uit waarvan je het gevoel hebt dat een stelletje praktische eigen mensen het ook had kunnen bedenken. En dan voor heel wat minder geld dan de tienduizenden guldens die zo'n professioneel onderzoeksbureau daarvoor in rekening brengt. Het zou in dit geval anders kunnen lig gen, maar ik ben er niet gerust op. Toegegeven, het was geen een voudig vraagstuk. We moesten bedenken hoe Texel er qua inrich ting en voorzieningen over 30 jaar uit zou moeten zien om aantrekke lijk te zijn voor het soort toeristen dat we dan over de vloer willen hebben. We moesten dus taxeren welke kant het op zou gaan met allerlei trends. Van sommige trends was dat makkelijk te zeg gen. De vergrijzing zal doorgaan, neem dat maar aan. Hetzelfde geldt voor het aantal tweeverdieners en de verbreding van interesses door een beter opleidingsniveau. Maar wat ge beurt er met de branchevervaging en de versnelling van het leefpa troon en de tot dusver toene mende interesse voor het 'avon tuurlijke'? Daarbij kan het op een gegeven moment net zo goed de andere kant weer opgaan. Onthaasting, weetje wel? Zelfs voorspellingen die voor de korte termijn worden gemaakt komen met uit. Mensen die het weten kon den zeiden een paar jaar geleden dat de toeristenbranche op dit moment felle concurrentie zou hebben van de Duitse oost zeekust. We hebben er nog niets van gemerkt. Ikzelf en vele ande ren dachten tien jaar geleden dat de echt stille plekjes van Texel spoedig druk zouden worden. Het pakte andersom uit De stille plek ken zijn nog stiller geworden om dat echte rustzoekers Texel steeds meer mijden. Gelukkig zijn de meeste mensen druktezoekers. En die trekken zich ook niets aan van smakeloze architectuur en andere verloedering, blijkens het feit dat je in De Koog over hun hoofden kunt lopen. Als zulke korte termijnvoorspellingen al met uitkomen, wat komt er dan terecht van een toekomstschets voor 2030? Maar de toekomst is ook maakbaar. Als we De Koog, net als Sodom en Gamorra met vuur zou den vernietigen en op de puinho pen een nieuwe, perfecte neder zetting zouden stichten met ideale klantgerichte exploitanten die door kloning tot stand zijn gebracht, dan zouden we na verloop van tijd een veel beter publiek hebben. Maar net zo goed is het mogelijk dat er helemaal niemand meer komt omdat tegen die tijd virtueel toerisme gemeengoed is. Het is dan mogelijk om met hulp van de computer in de Slufter of in de Dorpsstraat rond te dwalen terwijl je gewoon in je huiskamer in Am sterdam blijft zitten. Je beleeft het dan mooier dan in werkelijkheid, letterlijk in kleuren en geuren. Een van de vele voordelen: geen wachttijden meer bij de boot. Min puntje: heel Texel failliet. Maar het is net zo goed mogelijk dat Neder land in 2030 al lang zijn bekomst heeft van virtuele ontspanning en weer op een heel andere toer gaat. Omdat het een trend is of omdat een economische crisis een streep door de rekening heeft gehaald zodat iedereen weer zeven kinde ren neemt als oudedags voorziening. Zo kun je- een eind fantaserend wegzwammen al spreken die onderzoekers liever van brainstormen. Ik ben daar zeer goed in, al zeg ik het zelf, maar ik kan me niet voorstellen dat het ook maar iets bijdraagt aan een aannemelijk en consistent toe komstbeeld voor een gebied zoals Texel. Onderzoeksleider Marc van Waes van het organisatiebureau Van de Bunt denkt binnenkort te bewijzen dat ik het verkeerd zie want dan komt hij met toekomst perspectieven die wel degelijk aannemelijk, consistent en voorde Texelaars ook nog uitdagend zijn zodat ze er graag over praten en er een keus uit maken. Door mijn grote twijfel daarover had ik donderdag al gauw spijt dat ik me voor dat theater had opge geven. Vooral toen ik in homogeen en vervolgens heterogeen groeps verband aan het knippen en plak ken werd gezet om trends te clusteren en ik ook nog extremen moest bedenken, beleefde ik dat als een onzinnig en vervelend ge zelschapsspelletje. Ik kreeg er steeds meer de pest in en was op een gegeven moment zo woedend dat ik geen woord meer kon uit brengen. Nu had ik het ook wel slecht getroffen want in mijn groepje zat een neurotische yup die blijkens zijn visitekaartje managing director is van iets dat zich bezig houdt met het initiëren, creëren en realiseren van mens gerichte concepten voor op drachtgevers die achter de horizon willen kijken. Terwijl ik zat te mok ken raakte die man in discussie met de autochtone Gerard Zoete lief die minder mensgericht achter de horizon kijkt en daarbij héél andere woorden gebruikt Zelden heb ik twee mensen zo vruchte loos langs elkaar heen horen pra ten. Bij andere groepen schijnt het geanimeerder te zijn gegaan, maar ik vond er geen fluit meer aan en was zielsgelukkig dat ik er even uit kon breken omdat ze me bij de krant nodig hadden Het uitgebreide koude en warme buffet in hotel Greenside was ech ter een succes, tenminste dat vond ik. Er was veel en het was lekker en de meest nabije tafel genoten waren best gezellig. Ver derop zaten echter diverse mana gers die het niks vonden. Het interieur van Greenside deugde met en het eten had een te weinig lokaal karakter. Ze hadden Texels lamsvlees verwacht. Het optreden van de toch zeer lokale jutter Maarten Boon maakte dat niet goed. Ik lach me altijd te pletter om de verhalen van Maarten ook al weet ik onderhand precies wat er komt. Maar de managers reageer den lauw en applaudisseerden zo zachtjes en kortstondig dat het gênant was. Later hoorde ik dat de heren het optreden te clownesk hadden gevonden. 'Die man is een karikatuur'. Het zou heel vervelend zijn als Texel straks een goed ge situeerde doelgroep trekt die dat ook vindt, want ik had de familie Boon nu juist zo'n prominente rol toegedacht op Texel in 2030. Een aangename onderbreking was ook de busexcursie die ze op het laatste moment hadden inge last. Dan konden de experts eens kennismaken met het eiland in zijn huidige staat. Samen met mijn neef Jook Nauta mocht ik tijdens die rondrit over ons mooie eiland vertellen. Ik doe dat graag, vooral omdat je veel leert van de vragen die de luisteraars stellen. Maar de managers vroegen haast niks. Toen we over de Hogeberg reden lag daar toevallig een verwenteld schaap. Nauta vertelde toen over het superieure maar helaas wat topzware Texelse schapenras en legde uit dat het beest zou dood gaan als er geen hulp zou komen. Connexxion-chauffeur Arie Blom stopte onmiddellijk. Een van de managers klom dapper over de tuinwal en zette het schaap weer op de poten. Applaus! Toen we weer op De Krim waren zei ik in vertrouwen tegen twee leisure- deskundigen dat het verwentelde schaap een doorgestoken kaart was. Bij elke rondrit over Texel leg gen we tevoren langs de route wat schapen op hun rug en die mogen dan door de passagiers worden gered. Leuke dingen voor de men sen, dus zeer mensgericht Ze geloofden het! Ze geloofden ook dat onze VW-directeur doctoran dus Veronica Bos op Texel zo po pulair is, dat de bevolking de patatkraam op de haven van Oudeschild naar haar had ver noemd. Het was pure baldadigheid maar wel leuk. Ik zag het dan ook weer helemaal zitten toen we tegen het eind van de conferentie een schets van het toekomstige Texel op pa pier mochten zetten. We tekenden een eiland met een boemeltreintje dat over de waddendijk reed voor het vervoer van zeehondenjagers die hun hobby als WV-arrange- ment op het wad uitoefenden. De door verzilting getroffen Eierlandse polder werd gebruikt voor het te len van biologisch-dynamische zeekraal, zeesla en zeespruitjes. De visserij- en industriehaven van Öudeschild was verplaatst naar 't Horntje, het industrieterrein van Oudeschild was een villawijk ge worden en de haven met omge ving had een museale bestem ming gekregen waar alleen nog maar bruine vloot-boten mochten komen. De meeste andere dorpen waren gereconstrueerd tot oud- Texelse nederzettingen. De Koog was opgeheven en een nieuw lint dorp van smaakvolle huizen was gemaakt langs de oevers van een nieuw gegraven Slufterachtige binnenzee die als natuurrecreatie- gebied werd gebruikt met tamme zeezoogdieren als levend speel goed. Alle Texelse bedrijven terreinen waren overgebracht naar de oostelijke helft van de Prins Hendrikpolder, mooi dicht bij de haven, Toen we dit plan moesten presenteren aan de conferentie- leiding dacht ik dat we op ons la zer zouden krijgen. Maar dat viel mee. Men signaleerde zeer inte ressante elementen die waar schijnlijk wel meegenomen zou den worden. In elk geval was het uitdagend. Het zal me benieuwen. Harry. jaarcijfers. De winst steeg van ƒ416.000,- naar 534.000,- het balanstotaal nadert thans de ƒ350 miljoen. De kredietverlening groeide met 8,2%, de spaarmiddelen mei 7,7% en de provisiediensten met 5.1%. Spectaculair is de toename van he gebruik van de geldautomaat bij oe bank en de betaalautomaten in be - drijven. Wat nog niet aanslaat is de chipknip. Verwacht wordt dat het sr anders wordt nu de chipknip en de concurrerende chipper door he zelfde apparaat worden geacce teerd en de mogelijkheden om errr. te betalen toenemen. De bank ziet de eeuwwisseling mei vertrouwen tegemoet. Alle appara tuur is millenniumbestendig gema^. of gebleken. Nu de provinciale goedkeuring on derweg is, kan volgende maand wc den begonnen met de verbouwing, van het gebouw 'Tusse de banke'. Er komt een verdieping op waardoor d- voorgevel aanzienlijk hoger wordt. Zo wordt voorzien in het gebrek aan kantoorruimte en spreekkamers. bouw heeft ook gevolgen voor de verdiepingen waarop de Historische Vereniging en de gemeentelijke expositieruimte gevestigd zijn, maar die zijn louter positief. Met name de expositieruimte krijgt nu de beschil king over een zeer hoog vertrek aa de voorkant, wat interessante moge lijkheden oplevert. De 24-jarige Annemarieke Manse uit Oosterend is op 5 oktober afge studeerd aan de rechtenfaculteit va de Vrijê Universiteit Amsterdam. Al hoofdrichting koos zij Constitutionee en Bestuursrecht. Manse is al stafjuriste werkzaam bij de Raad va State in Den Haag. (Advertentie) tjrm ^irL jitrii u bé èurL Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 1999-2000 een korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een schoolverklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding Uitgeverij Langevcld de Rooy Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 362600 De Texelse Courant houdt de band in stand!

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5