Cjrocn cZwartJ-J~exeU in het harL, 'Engelse' ram brengt vers bloed naar Texel Magazijn door felle brand in as gelegd Den Burg: laatste kans voor dorpscommissie br&nnsitr Hoop nu gevestigd op convenant met Defensie Durp zoekt vandalen Eierlandsche Huis in eigen gelederen bloembollen TEXELS E^COURANT Teleurstelling over vergunning Vliehors Schapen op tv iracht. tomen De 'dorpscommissie Den Burg in oprichting' probeert het nog één keer. De commissieleden Peter Bakker en Ruud Nooy willen vol gende maand definitief bepalen of erin Texels grootste dorp eigenlijk wel behoefte is aan een dorps commissie. Op 2 november over legt de commissie met het college in d'Ouwe Ulo. 'We roepen ieder een op om zijn zegje te komen doen. Maar als er niemand komt opdagen, wie zijn wij dan om ver der te gaan We zitten er niet voor onszelf', zegt Nooy. Bakker: 'In dat geval stoppen we ermee. Dan zijn we met poppenkast bezig. De dorpscommissie lijdt al zo'n vijf jaar een kwijnend bestaan. Het ver maledijde achtervoegsel 'i.o.' (in op richting) is nog steeds niet verdwe nen. Op aandringen van het college is de commissie ingesteld. Het ge meentebestuur heeft behoefte aan een klankbord, een orgaan dat de meningen en klachten van dorpsbe woners inventariseert en stroomlijnt, en als gesprekspartner kan dienen. Maar in Den Burg is daar weinig van terechtgekomen. Lange tijd hield de commissie in d'Ouwe Ulo op dinsdagavond spreekuur. Meestal kwam er niemand opdagen. 'Klank bord? Ja, dat willen we graag zijn. Maar als je telkens moet bedelen of er alsjeblieft iemand in wil praten, heeft het weinig zin', zegt Nooy. Er zijn oorzaken te over die verklaren Het Eierlandsche Huis en de omge ving zijn al geruime tijd mikpunt van vernielingen en misdragingen. Het bestuur en beheer zoekt de daders onder de jeugd uit De Cocksdorp en Eierland. Als er geen einde aan de misstanden komt overweegt het bestuur het jeugd honk dat in de verbouwings plannen voor het dorpshuis is op genomen te schrappen. De oogst is triest: hekwerk dat regel matig wordt gesloopt, bier dat in de CD-speler is gegoten, struiken die werden gerooid, een grote kei die op het parkeerterrein is gerold, glas van de voordeur en de vergaderruimte dat is vernield en een kapotte toilet pot en stortbak. 'We maken ons grote zorgen over deze ontwikkeling', waarom de dorpscommissies in Den Hoorn, Oudeschild en Oosterend wel functioneren en in Den Burg met. De gemeenschapszin is er groter, de communicatielijnen zijn korter en de dorpen zijn behalve geografisch ook psychisch verder verwijderd van het gemeentebestuur, waardoor aan een boodschapper die de bewoners ver tegenwoordigt meer behoefte is. In Lees verder pagina 7 sqhrijft het bestuur van de Vereniging Gemeenschap Eierland in dorpsblad Achter de Rugediek. 'De jeugd wil zo graag een eigen onderkomen. In de verbouwingsplanen voor het Eierlandsche Huis is hiervoor in prin cipe ruimte opgenomen Door deze ontwikkelingen zullen wij ons nog eens ernstig beraden of wij hier mee door willen gaan. Het komt bij ons over als het bevuilen van het ei gen nest, iets dat zelfs dieren niet doen.' Toen het bestuur de vermoedelijke daders op hun daden aansprak, ont kenden die in alle toonaarden De oproep in het dorpsblad is gericht aan de ouders om hun kinderen er op te wijzen dat deze vernielingen niet door de beugel kunnen. Verder is contact gezocht met politie en ge meente, over een verdere aanpak Het bestuur hoopt met de oproep tot sociale controle tot een normale si tuatie terug te keren (Advertentie) Toeristen verdwenen. Jachthaven plat. Para's blijven beneden en bloembollen geplant. Er zijn nog restanten zolang de voorraad strekt. A. van Strien, Oudeschild. Tel. 06-20947790 Na 2 november zijn wij gesloten. (Advertentie) </r#« ^mirt Jft<i ubtt ktrt- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van Daar kun je mee lezen en schrijven! NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NÜ 11424 DINSDAG 26 OKTOBER 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS 58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of 06-53 73 3382 brandend rolde de gasfles onder een kast met brandbare materialen, zoals hout en bussen met olie. De steek vlam zette de schuur in korte tijd in lichterlaaie. De klussers wisten de oldtimer nog net op tijd naar buiten te duwen. Het vuur greep door de grote hoe veelheid brandbare bouwmaterialen en auto-onderdelen snel om zich heen. Binnen korte tijd sloegen me ters hoge vlammen door de garage deur en de ramen naar buiten. Een auto, die kennissen van de familie Bruin tijdens koopavonden op het erf plegen te parkeren, raakte door de hitte flink beschadigd. De auto zat op slot en geen van de aanwezigen had de sleutels. De brandweer hield het redelijk nieuwe voertuig weliswaar voortdurend nat, maar kon niet voor komen dat de lak barstte. Er was sprake van een enorme rook ontwikkeling Drie motorblokken, een steenzaagmachine, een trilplaat en een compressor gingen in vlammen op. De hitte was zo intens dat het betonnen dak van het gebouw scheurde. De brandweer hield de aangrenzende schuren, waarin onder meer vliegermateriaal van Switzer was opgeslagen, goed nat en wist zo te voorkomen dat het vuur oversloeg. Vanwege ontploffingsgevaar werden vijf families uit hun huis aan de ach terliggende Thijsselaan uit voorzorg Spannend concert Alle leden vragen één lied te kiezen dat ze graag wilden zingen. Het bleek een gouden vondst, die het jubileum concert van het Texels Christelijk Mannenkoor tot een afwisselend en zelfs spannend evenement maakte. Enkele honderden toehoorders in een goed gevulde Nederlands Her vormde kerk van Den Burg waren er getuige van. Pagina 2 Ecologisch boeren Boeren temidden van natuurgebie den. Door de beperkingen kun je het negatief uitleggen, maar Ineke Hm (32), melkveehouder aan de Otter- saat, ziet het positief. Ze wil dolgraag overschakelen op ecologisch boeren. Maar zuivelfabrikant Campina Melk unie wil de biologische melk alleen van het eiland halen als vijf Texelse boeren de overstap maken. Pagina 3 a Gewond aan boord Een ongeluk komt nooit alleen, zo bleek uit de analyse die de Raad voor de Scheepvaart maakte van het inci dent aan boord van de TX 68, waar bij in december '98 een opvarende zijn kaak brak. Vooral op het gebied van de communicatie kan veel verbe terd worden. Pagina 5 m Succes SVO Ondanks het ontbreken van Jan Bloem, Danny Boon en de trefzekere spits Sil van Dijk, slaagde SV Oosterend er zon dag in Jisp de eerste punten afhandig te maken. Bijna behaalden de bezoe kers zelfs de volle winst, maar mede dankzij twee strafschoppen kon de kop loper een 1-3 achterstand toch nog wegwerken: 3-3. Pagina 7 Het ziet er niet naar uit dat de ge luidshinder die De Cocksdorp en omgeving ondervindt van schiet oefeningen spoedig zal afnemen. Afgezien van een vermindering van het aantal zware bommen dat mag worden afgeworpen, zal het ge bruik van oefenterrein De Vliehors niet ingrijpend wijzigen. Bezwaar makers zijn teleurgesteld over de bepalingen in de nieuwe vergun ning voor de schietrange die het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer (VROM) aan defensie ver leende. Ze willen in hoger beroep bij de Raad van State. Die moge lijkheid heeft de gemeente ver speeld. De bedenkingen van b en wzijn te laat opgestuurd naar Den Haag. Alle hoop is nu gevestigd op een convenant met Defensie, waarin de gevraagde beperkingen alsnog worden opgenomen. De nieuwe vergunning die VROM vrij dag in de Texelse Courant publi ceerde wijkt nauwelijks af van de huidige, die in 1960 is verleend. Zo blijft oefenen op De Vliehors moge lijk op werkdagen tussen 's morgens acht uur en 's avonds half elf. Ver schillende van de elf bezwaarmakers vinden dat het om half vijf afgelopen moet zijn, waarbij hooguit één keer per week tot acht uur 's avonds mag worden geoefend. Bij wind uit noordelijke en oostelijke nchting of wanneer de weersomstan digheden zodanig zijn dat drukgolven tonnen ontstaan, mogen geen echte Jommen tot ontploffing worden ge- Verder moeten er onderzoek naar de voorspelbaarheid van bij ontploffingen. Momenteel bestaat hiervoor nog model. Om het lawaai tijdens 'wedstrijd' tussen de Texelse en Drentse schapen, wie er de beste zijn, blijft de aandacht trek- van de landelijke media. RTL 4 zaterdag opnamen gemaakt, waarbij Dick Drijver van de Agrari sche Natuurvereniging en Erik van Spek van Staatsbosbeheer om Hun commentaar werden gevraagd. De beelden worden donderdag uitge zonden tussen 17.00 en 18.00 uur. oefeningen te registreren moeten meetposten worden ingericht. Aan de hand van de gegevens kunnen oefe ningen eventueel worden stopgezet. Een maximum van zeventig echte bommen per jaar lijkt een forse be perking, omdat dit er volgens het ministerie ook wel eens honderd twintig zijn geweest. Volgens de dorpscommissie van Eierland zou den dit het hooguit twintig per jaar mogen zijri, maar het ministerie laat weten dat dit er voor de luchtmacht onaanvaardbaar weinig zijn, waar door niet goed kan worden geoefend. In de vergunning worden tot teleur stelling van de bezwaarmakers geen beperkingen gesteld aan het bestaan en gebruik van aanvliegroutes. De Commissie Vlieghinder Noordkop Texel, vakantiecentrum De Krim, de dorpscommissie en anderen pleiten ervoor alleen de zogenaamde 70 gra den-range over de Noordzee te ge bruiken, waardoor de overlast door straaljagers die nu uit zuidoostelijke route aanvliegen zal worden vermin derd. Ook de gemeente staat op dit standpunt en verwijst in dit verband naar een toezegging van de staats secretaris van Defensie. Volgens VROM moeten dit soort zaken ech ter in de Luchtvaartwet worden gere geld. Een andere afspraak die vol gens het ministerie niet in de vergunning thuishoort is dat de oefe ningen bij aantoonbare overlast op verzoek van burgemeester Geldorp worden stilgelegd. Misverstand Maar deze en andere bedenkingen van de gemeente tegen de ontwerp- vergunnmg, werden met tijdig naar Den Haag verstuurd. Dat de brief met binnen de termijn van 21 augustus jl. op het ministerie arriveerde, houdt verband met 'een intern en zeer pijn lijk misverstand' in het raadhuis, al dus burgemeester Geldorp in een schrijven aan het ministerie. De brief namens b en w met daarin de bezwa ren lag binnen de termijn vrijwel verzendingsklaar. De waarnemend ambtenaar verwarde dit met een ad vies over een milieuvergunning voor het Cavelarie Schietkamp (CKS). In plaats van de brief met bedenken in zake de schietrange, werd het advies inzake de CKS naar het ministerie Lees verder pagina 5 Het was jaren geleden dat in Den Burg zo'n felle uitslaande brand woedde Een uitslaande brand heeft vrijdag avond op een binnenplaats aan de Wilhelminalaan een schuur van bouwbedrijf Bruin verwoest en voor zeker enkele tienduizenden guldens schade aangericht. Het vuur ontstond rond 21.30 uur tij dens laswerkzaamheden. De brandweer had grote moeite om het vuur te bedwingen en moest nog uren nablussen. Uit voorzorg werden de omwonenden uit een vijftal huizen ontruimd. Aannemer Bernard Bruin en zijn zoon Gert Jan waren in de opslagschuur bezig met het opknappen van een klassieke auto, toen de slang van de brander bij de hals van de gasfles vlam vatte. Vader Bruin schrok daar zo van dat hij de fles omver trok. Al Niet eerder werd een dergelijke ram in Nederland geïmporteerd. Schapen van dit type lopen al sinds 1974 rond op Britse bodem. Vanuit Frankrijk kwamen ze aan in het Schotse Dundee en werden daar als grote, zware Texelaars verder gefokt. Het bloed stamt van vóór de Tweede Wereldoorlog en kwam onder andere in Frankrijk terecht door toedoen van de legendarische Texelaar Sijbrand C. Eelman, bijgenaamd de Spiekerkoning. Een van de vele acti viteiten waarmee deze avontuurlijke zakenman zich bezig hield was het exporteren van de toen nog forse Texelse schapen. Sedertdien is dit type dus elders in Europa in stand gehouden terwijl het van het stam land Texel verdween. De schapen die de Britten in de tach tiger jaren op Texel kwamen kopen waren van het lichte, moderne type, zodat sindsdien in Engeland zowel Texelaars van het lichte moderne type als van het zwaardere Franse worden gefokt. Piet Bakker vindt het terughalen van het Franse type in het belang van een stabiele Texelse schapenhouderij. De dieren moeten zwaarder worden, sneller groeien en minder gevoelig zijn voor ziekten. Groot verschil Ook een leek ziet in één oogopslag het verschil tussen beide soorten. De ram met de opvallend robuuste voor hand die Bakker importeerde weegt maar liefst 111,5 kg, terwijl een mo derne Texelse ram van dezelfde leef tijd gemiddeld niet verder komt dan 75 kg. Het dier arriveerde zaterdag op Texel, na eerst te zijn uitgeleend aan fokkerijrelaties in Mijdrecht. Daar Lees verder pagina 5 Bemestingsproeven Een aantal voorbijgangers zal ze heb ben opgemerkt, maar velen ook niet. De proefvakken die het Hoogheem raadschap van Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier op de waddendijk heeft aangelegd. Ze zijn bedoeld voor het meten van de effec ten van bemesting op de groei, de sa menstelling en de beworteling van het gras. De proef moet onder andere tKaoB*iBr*cn duidelijk maken of het houden van schapen is te combineren met de functie van de dijk als waterkering Pagina 5 Snel rijzende ster Hogere groeisnelheid en meer vitaliteit. Dat wordt verwacht van de nakomelingen van de 11/2-jarige ram die Piet Bak ker van 'De Waddel' heeft gekocht in Engeland. De ram is van het zogenoemde Franse type dat veel forser is dan het soort Texelaars dat men tegenwoordig op Texel gewend is. Volgens Bakker is het frisse bloed dat de komst van dit type met zich meebrengt, hard nodig. Wef Bakker toont de door hem geïmporteerde ram. (Folo Harry do Gro0') De ster van surfer Adriaan van Rijsselberghe rijst snel. Tijdens een internationale wedstrijd bij het Zuid hollandse Oostvoorne eindigde de 15-jarige Texelaar temidden van zo'n 120 Nederlanders, Belgen, Fransen, Duitsers en Engelsen op een fraaie vierde plaats. Binnenkort hoort hij of die prestatie goed genoeg is om vol gend jaar in Italië mee te mogen doen aan de Europese kampioenschap pen. Pagina 7 Nadat hij van de eerste schrik bekomen was, kon de geëvacueerde Arie teiman wei weer lachen. (Foto B*n Boscn door de politie geëvacueerd. Zij lie ten het ongemak gelaten en zelfs la coniek over zich heen komen. Arie Eelman, die met zijn kind in de armen naar buiten kwam. had zijn bravoure al weer snel hervonden. 'Ik had net m'n eerste pijltje gegooid', zei de fa natieke darter met een grote glim lach. Bruin kon gisteren nog niet zeggen hoe groot de schade is. De schuur en de hele inventaris - waaronder een aantal werkbanken - moeten als ver loren worden beschouwd. De aanne mer was verzekerd tegen brand schade.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1