de Kroniek Waddenzee, MZW, WST en Molengat Jubileumconcert spannend evenement lWat ik w°u- Agenda TEXELSE^? COURANT ■30»! Plattelandsvrouwen Bazaar en bingo Zwembaddisco CITYTHEATER TE KLEIN VOOR FILMGANGER Schoierle Muzlekkrlng gaat van start met Hayman en Kuiper Kroniek teso Even een pak SNERT halen in 2.2. Open dag Panorama Vogelgeluiden op CD vereeuwigd Crème Fraïche: 'om te lachen' Shantyweekend in De Lindeboom DINSDAG 26 OKTOBER 1999 Soliste Sharon Scheffer maakte grote indruk in de NH kerk van Den Burg. Rechts dirigent Martin de Visser, die na dertien jaar trouwe dienst afscheid neemt van het Texels Christelijk Mannenkoor. (foto Joop Rommets) Alle leden vragen één lied te kiezen dat ze graag wilden zingen. Het bleek een gouden vondst, die het jubileumconcert van het Texels Christelijk Mannenkoor tot een af wisselend en zelfs spannend eve nement maakte. Enkele honder den toehoorders in een goed gevulde Nederlands Hervormde kerk van Den Burg waren er ge tuige van. Het concert van het Texels Christelijk Mannenkoor, datz'n dertigste verjaar dag vierde, werd een eclatant succes. Dat was in een belangrijke mate te danken aan de opzet van de avond, waarbij het publiek het zonder programmaboekje moest stellen en presentatnce Noortje de Bruijn-Roll de liederen steeds in groepjes van twee of drie aankondigde, zodat een verrassing bleef welke kant het zou opgaan. Vóór de pauze werd het geestelijke repertoire gezongen, ter wijl na de pauze een lichter genre aan de beurt was. Maar dat ook binnen beide categorieën nogal wat verschil len bestaan, werd gaandeweg het concert duidelijk. Aardig was met name de vanatie in het eerste ge deelte, waarin statige, traditionele protestan ts - chns telijke gezangen werden afgewisseld door swingende, gospelachtige muziek. Een hoofdrol was er daarbij voor gast-piamst Jan Lenselink, die tijdens het ene gezang nauwelijks merkbaar aanwezig was, maar een volgend moment met wilde bewegingen zijn instrument be roerde, terwijl zijn voeten hem stam pend begeleidden en het zweet van zijn voorhoofd parelde. De wisselwer king tussen de pianist en het koor was uitstekend en dat was een compli ment voor beiden, want pas eerder die vrijdag hadden ze voor het eerst kennis met elkaar gemaakt. Na de koffie werden de donkere pak ken verruild voor vlotte giletjes, een gedaanteverwisseling die de spreek- stalmeesteres glimlachend aankon digde met 'Ik heb net zo 'n 48 strik jes moeten vastmaken.In dit tweede gedeelte was het vooral soliste Sharon Scheffer die aller aandacht trok. De zangeres maakte naam in het televisieprogramma 'Una voce particolareeen soort concours voor onbekend talent, dat onder leiding stond van de bekende operazanger Ernst Daniël Smid en dat door Scheffer werd gewonnen. Ze bleek ook 'in het echt' over een fraaie stem te beschikken. Dat demonstreerde ze onder meer in een mooie uitvoenng van 'I don 't know how to love himuit de musical Jesus Christ Superstar Ook hier verliep de samenwerking tussen het koor en de coryfee zeer naar wens. Mooi waren de liederen waann de zware mannenstemmen het veel ijlere geluid van Scheffer ondersteunden. Pianist Lenselink - directeur van een grote muziekschool en (bege)leider van zowel koren als jazzcombo 's - gaf nogmaals zijn visitekaartje af tijdens zijn improvisaties op een thema van Gershwin. Zijn spel was bijna adem benemend, temeer daar hij in een razend tempo voortdurend allerlei bekende melodieën door zijn werk vlocht. Deskundigen die probeerden ze te herkennen, konden hem slechts met moeite volgen. De koorleden, die de improvisaties zichtbaar vol bewondering aanhoor den, bleken niet uit het veld geslagen door zo veel virtuositeit en gooiden er onder groot enthousiasme van het publiek een pakkende uitvoering van de klassieker 'Hava nagila' uit. Dankwoorden en bloemen waren er tot slot voor dirigent Martin de Visser, die het koor na dertien jaar gaat ver laten. Hij neemt in eigen kring nog officieel afscheid, maar voorzitter Jan Beijert maakte van de gelegenheid gebruik om de toeschouwers op de grote toewijding van de koorleider te wijzen. In al die jaren zijn er maar een paar repetities geweest waarbij De Visser af bericht had moeten doen. Oosterender Ferry van Tatenhove geeft woensdag aan de hand van een videofilm uitleg over het werk dat hij als vrijwilliger van de organisatie World Servant verricht in verschil lende landen in de Derde Wereld. Hij houdt zijn praatje voor de Plattelandsvrouwen van de afdeling De Cocksdorp/Eierland, die om 20.00 uur bijeen komen in het Eierlandsche Huis. In de NH kerk van Den Burg wordt vrijdag 5 november vanaf 10.00 uur een bazaar gehouden, met de ver koop van koffie, koek en allerlei rommeltjes. Om 20.00 uur begint in De Schakel, het gebouwtje naast de kerk, een bingo. De opbrengst van beide evenementen is bestemd voor de restauratie van het kerkgebouw Radio Royaal verzorgt zaterdag in zwemparadijs Calluna een disco avond. Deze duurt van 19.00 tot 22.00 uur. De entree bedraagt ƒ6,-. Jan, gefeliciteerd met je tenniskampioenschap Maar, hoe gaat het met je been en je arm en vooral met je hoofd? De informatie-avond die de lande lijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee in oktober 1980 hield, werd maar door zeer weinigen be zocht. 'Ternauwernood 35 mensen bezetten de wel zeer leeg aan doende filmzaal van het NIOZ Het lukte de vereniging dan ook met een plaatselijke contactgroep van de grond te krijgen 'om moeilijkheden te signaleren en te bepraten met de Lande Hike Vereniging in Harlingen'. De discussie ging over het met F- 16's vliegen boven het Wadden gebied en over eventuele mossel- kweek in de Waddenzee. 'In een eerder stadium hadden twee vissers op Texel al laten weten met een dergeliik project te willen beginnen, maar dit ketste toen al op een ne gatiefadvies van de visserij-inspec tie. En ook de bouw van windmo lens kwam ter sprake. 'Veel bedrijven, met name boerenbedrij ven zouden zich met een windmo len voor een belangrijk deel van electriciteit kunnen voorzien De windmolens kwamen telkens weer terug in de discussie en bleken voor de meeste aanwezige Texelaars een zeer aantrekkelijk alternatief te zijn. Meer deelnemers, maar liefst 83, meldden zich aan voor de cursus sen van het MZW-project; project leiders Cees de Noord en Jan Brandenburg konden tevreden zijn. 'Volgens hen kan geconcludeerd worden dat de folder, maar vooral het regelmatig praten met werklozen Een speciale actie bij de Oosterling. Bij aankoop van een kledingstuk een tilveren ring gratis. die het GAK of de Sociale Dienst bezoeken, een goede methode is om mensen te interesseren voor het MZW-pro/ect. En terwijl 'de verschillende secties van de Welzi/nsstichting zich de komende tijd buigen over de moge lijkheid om de festiviteiten rond de uitreiking van de Dubbele von Sion tot een veel omvangrijker evene ment uit te breiden', sloot het Maritiem Museum de deuren. Op dat moment waren 16.352 bezoe kers geregistreerd, een score die alle verwachtingen heeft overtroffen Het was goed te merken dat het museum vooral goed functioneert als slechtweervoorziening. Ook in oktober 1980 wijzigde de Recreatiestichting 'het plan voor restauratie en uitbreiding van Hotel De Lindeboom-Texel zodanig, dat het past in het geldende bestem mingsplan' en waren de voorberei dingen voor het bestemmingsplan 'Bedrijventerrein Oosterend' zover gevorderd dat 'het plan de volgende maand ter visie kan worden gelegd. Vaststelling door de gemeenteraad kan in februari volgend jaar plaats vinden. Naar aanleiding van vragen .van raadslid Cor Ellen meldde TESO tenslotte aan B en W dat 'de dubbel deksveerboot Molengat'' even snel of nog sneller kan worden ingezet als de Marsdiep of de Texelstroom Met hef vaarklaar maken van het schip is ongeveer tien minuten ge moeid. iis Theodorahoeve is vanaf 3 novambar de hele winter gesloten. Voor bruiloften, feestjes enz kunt U wei bij ons terecht I Eethuis „Catharinahoeve is vanaf haden weer gesloten tot volgend jaar. Ook voor bruBoftan en pertijen. omdat we het ntot warm kunnen stoken. Wij willen graag wer kenI Twee energieke jon gemannen kunnen diverse klusjes en werkzaamheden verrichten. Tel. (02220) 2002 - 4437 Monkey's Revival donderdag in het Cafeetje (Oosterend) Hierbij wil ik even reageren op 'De Kroniek' van 1970 in de Texelse Cou rant van 21 september. Aangezien een 'kroniek' een stuk|e geschiedenis is en overeen hoort te komen met de waarheid, wil ik op een waarheid wij zen in de tekst en wel in verband met de robbentochten versus de schiet oefeningen. Niet Lieuwe Dijksen, maar Piet Slik was schipper-eigenaar van de TX54. Lieuwe Dijksen voer - voor zover Ik weet - altijd mee als contactpersoon van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Door mensen bewust te maken van de vervuiling hebben zij samen hun steentje bijgedargen aan het tot standbrengen van de zeehondenpopulatie en huidige situa tie in de Waddenzee Een voorbeeld van deze vervuiling waren de schiet oefeningen, door hun verstorende en vernietigende werking. T Wesselius-Slik, Hoofddorp, Naschrift redactie: Het door u bedoelde gedeelte van 'De Kroniek' was gebaseerd op een paginagroot artikel uit de Texelse Courant van 11 september 1970. Onder de kop 'Burgemeester liet robbentochten stoppen - Weer oor log op de Wadden!' wordt hierin de strijd tussen de militaire oefeningen en 'andere belangen' beschreven. Al in de eerste alinea van het stuk wordt Lieuwe Dijksen opgevoerd als 'orga nisator van de robbenexcursies met de kotter TX54 in het reservaat Het Eierlandsche Gat'. Als verderop in het stuk Piet Slik wordt geïntroduceerd, wordt hij alleen bij naam en niet bij functie genoemd. Pas - veel - verder kan een oplettende lezer uit de tekst opmaken dat Slik schipper van de TX54 is. Door onoplettendheid onzer zijds hebben wij dus een begrijpelijke fout gemaakt, die wij graag corrige ren. Dinsdag 26 oktober Om 19.30 uur vergadert de raads commissie Ruimte, Wonen en Economie in het raadhuis over de nieuwbouw op locatie Sint Jan Tijdens een hoorzitting kunnen be woners hun zegje doen Vanaf 20.00 uur komt de afdeling dialect van de Historische Vereni ging bijeen in 'Tusse de Banke' op de Groeneplaats. De leden van de FNV Vrouwen bond komen vanaf 20.00 uur bij een in de Buureton. Op de agenda staat onder meer een lezing van Henk Snijders, directeur van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Hij spreekt over ouderenbeleid. In theater Klif 12 in Den Hoorn be gint om 20.30 uur een optreden van de cabaretgroep 'Crème FraïcheEntree ƒ20,- (f 15.- voor 'Vrienden'). In Cinema Texel draaien om 13.30 uur Jungle Jack II; om 13.30, 16.00, 18 30 en 21 30 uur Star Wars: Episode I, The Phantom Menace; om 16.00 uur Austin Powers The Spy who shagged me; om 19.00 uur 10 things I hate about you en om 21.45 uur Runaway bride. Woensdag 27 oktober In het Maritiem en Juttersmuseum geeft smid Jan Bakhuizen van 10.00 tot 16.00 een demonstratie. Bij de Witte Engel begint om 10 30 uur een cursus 'schud/gel kaart' en om 13.30 uur 'kabouterpotlood- popje Informatie: tel. 310387. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afd De Cocksdorp/Eierland komt vanaf 20.00 uur bijeen in het Eierlandsche Huis. Ferry van Tatenhove vertelt over zijn werk in de Derde Wereld In Cinema Texel draaien om 13.30 uur Jungle Jack II; om 13.30, 16 00, 18.30 en 21.30 uur Star Wars: Episode I, The Phantom Menace; om 16.00 uur Austin Powers: The Spy who shagged me, om 19.00 uur 10 things I hate about you en om 21.45 uur Runaway bride. Donderdag 28 oktober Bij de Witte Engel begint om 10 30 uur een cursus 'servettenpot' en om 13.30 uur 'kerstquiltje'. Infor matie: tel. 310387. Klojo, Tante Ko, Mevrouw Tulband en Burgemeester Bas treden op in het Kindertheater-Doe-Maar- Mee-Restaurant in Klif 12 Reserveringen: tel. 31 96 33. RTL 4 besteedt tussen 17.00 en 18.00 uur op televisie aandacht aan de 'wedstrijd' tussen de Texelse en Drentse schapen De Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) houdt ledenvergadering in 'Bosch en Zee' in De Koog, aanvang 20.00 uur. Onder andere wordt gespro ken over contributieverhoging, de nieuwe indeling van de VVV-gids 'Waddeneiland Texel', de open bare orde en de mogelijkheden van de nieuwe internetsite In Cinema Texel draaien Jungle Jack (aanvang 13.30 uur), Star Wars, Episode 1 (13.30, 16.00, 18.30 en 21.30 uur), Austin Pow ers: The Spy who shagged me (16.00 uur), 10 Things I hate about you (19.00 uur) en Runaway Bride (21.45 uur). Vrijdag 29 oktober Bij de Witte Engel begint om 10.30 uur een cursus 'pompoen antie ken'. Informatie tel 310387. Het Zeemanskerkje in Oudeschild is van 14.00 tot 17.00 open ter bezichtiging In de aula van de OSG gaat om 18.00 uur de Wampex van start. In Question Plaza in Den Burg begint om 21.00 uur het maande lijks Cabaret-café, waarin Pip Barnard en Janien de Bruijn terug blikken op de actualiteit van de af gelopen maand Verder wordt ge sproken met Texelaars die recentelijk in het nieuws waren Toegang gratis In Cinema Texel draaien Jungle Jack (aanvang 13.30 uur), Star Wars, Episode 1 (13.30, 16.00, 18.30 en 21.30 uur), Austin Pow ers: The Spy who shagged me (16.00 uur), 10 Things I hate about you (19.00 uur) en Runaway Bride (21.45 uur). Teso zet vrijdag tussen 9.35 en 16.05 uur twee boten in, wat bete kent dat in die periode volgens een halfuursdienstregeling wordt geva ren. Desondanks kunnen wachttij den ontstaan. Op Texel moet tus sen 9.00 en 14.00 uur rekening worden gehouden met een half uur tot een uur. Hoogwater te Oudeschild Di. 26 10.36 en 23.05 u. Wo. 27 11.05 en 23.46 u. Do. 28 12.06 en 23.50 u. Vr. 29 12.35 en - u. Za. 30 0 44 en 13.30 u. Zo. 31 1.10 en 12.50 u. Ma. 1 0.55 en 13.50 u. Di. 2 2.05 en 15.10 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 28 oktober op om 08.26 uur en gaat onder om 18 18 uur. 31 oktober laatste kwartier; 26 oktober spnngtij; 2 november doodtij "'■v/jikA' Telefoon il 48 40 aan de zuidwestkant van Texel. De CD (kosten ƒ35,-) is te koop bij EcoMare, bij Nauta CD en kan ook telefonisch worden besteld, tel. 0544-461120. Het Texelse Panorama is één van de zes NJHC-herbergen in Nederland die zaterdag open huis houden. Dat wordt gedaan om de bekendheid van de herbergen te vergroten, met name onder scholieren. Tussen 11.00 en 17,00 uur wordt van alles georgani seerd aan de Schansweg, Er is onder meer een presentatie van de NJHC- herbergen. Daarbij ligt de nadruk op die van Texel, Terschelling, Ameland, Bakkum, Egmond en Heemskerk. Uiteraard kan Panorama ook worden bezichtigd. Verder presenteert Eco Mare de CD-rom De Vleet, zijn er mul- timediademonstraties van TUMULT, kunnen vliegers worden gemaakt en geeft buro Zandbank demonstraties wandklimmen en boogschieten. Er wordt gratis koffie en thee geschon ken. TEXELSE ikoURANT Adverteren? Langeveld de Rooy Spinbaan 6, tel. 352600,1ax 314111. Geopend tijdens kantooruren. (ADVERTENTIE) 'Als ik de mareis en de tjerken (grutto's en tureluurs, red zoo boven de school hoor roepen, dan moet ik wel eens minder goed opletten.' Aldus verklaarde een leerling van Jac. P. Thijsse ooit de vele fouten in zijn dictee. 'Ik kan me dat wel voorstel len, want als ik de mareis hoor roe pen, moet ik in de meivakantie weer een paar dagen naar Texel', zegt Jos Korenromp uit Groenlo. maker van de CD Als ik de mareis zo hoor roepen. waarop een kleine veertig vogel geluiden zijn te horen. Zelf omschrijft hij de compactdisc van 67 minuten lengte als een 'klankbeeld van het eiland'. Groenlo is verknocht aan de wadden. 'Ze zitten in m'n hoofd, ik moet er het hele jaar aan denken. Ik kom er al vanaf begin zeventiger laren. De na tuur is m'n grootste hobby en die legde ik aanvankelijk vast met de camera. In de loop der jaren heb Ik een hele verzameling aan opnamen gemaakt. Later wilde ik bij de beel den ook geluid laten horen.' Groenlo ging voor de opnamen op pad met een richtmicrofoon. Meestal 's mor gens vroeg, bij voorkeur op zondag, of 's avonds om een uur of tien. 'De omgevingsgeluiden zijn dan mini maal, toeristen kom je nauwelijks te gen en de wind is gaan liggen.' Hoe wel op de CD regelmatig meerder vogelsoorten tegelijk zijn te horen, is het ook voor de beginner mogelijk soorten te leren herkennen. De volg orde van de plekken waar de vogels zijn opgenomen is zodanig gekozen dat de luisteraar als het ware een ronde over het eiland maakt. De spot vogel en de zwartkop werden bij het Doolhof opgenomen, steltlopers aan de oostkant, de nachtegaal in de Dennen en de grutto in Waalenburg. Vreemde eend temidden van de vogelgeluiden is het gekwaak van rugstreeppadden. dat hij vastlegde kluuicb««]d WSD Icm.ATOCTp -VI hel .1 'Waarschuwing! Dit programma is niet geschikt bevonden voor saaie mensen zonder humor. Het bevat namelijk bepaalde elementen die deze groep als zeer schokkerend kan ervaren.' Aldus begint het persbericht dat het nieuwe pro gramma 'Fin de siècle' van de groep 'Crème Fraïche' aanprijst. Wie bevreesd is als kleurloos ge zien te worden, haaste zich naar theater Klif 12, waar het kwartet De leden van de groep zijn kennelijk erg bang dat de zalen met voor hen vollopen, want ze vervolgen hun in troductie met: 'Clowneske uitstraling; popmuzikaal van karakter, met voor liefde voor a capellaaanleg voor sketch en stand up-comedy met absurdistische inslagonnavolgbaar; snel; multi-mstrumentaal en het is al lemaal om te lachen, wat natuurlijk mooi meegenomen is.Met als klap op de vuurpijl: 'Ervaart u boven staande omschrijving inderdaad als zeer schokkend, houdt u dan ramen en deuren gesloten; zet radio en tv aan; stem bij voorkeur af op commer ciële pulp; mijdt te alten tijde de gang naar het theater. Tja, flinke jongen die dan nog kritiek durft te leveren. De critici van de grote dagbladen riepen om het hardst dat Zaterdag en zondag staat De Lindeboom in het teken van shanty's en seasongs. Sinds het honderdjarig jubileum in 1996 is dit festival een jaarlijks terugkerend evenement dat op de belangstel ling van veel liefhebbers kan reke nen. Ook dit jaar is weer een afwis selend programma samengesteld, dat veel kwaliteit biedt. Het feest wordt zaterdag om 20.30 uur geopend met een door Shanty Jack geregisseerde en gepresen teerde rij van artiesten. Jan en Mar jolein Huttinga brengen zeer geva rieerde muziek, die voor een gedeelte ook is terug te vinden op hun laatste - in Canada opgenomen - CD. Jan is ook de drijvende kracht achter Armstrongs Patent uit Appingedam Anne Osinga en Ellen Bilderbeek brengen een mengeling van Ierse Christymnore, folk en seasongs. Shanty Jack komt uit Engeland en wordt internationaal gezien als de Godfather van de seasongs en wordl regelmatig gevraagd op festivals over de hele wereld Vorig jaar verraste hij door samen met Hans Weehuizen op te treden, met zijn warme stem een van de sfeerbepalende zangers van de Compagniezangers uit Enkhuizen. Dave Tearney en dochter tenslotte zijn met de harde kern van Rollm' Home de laatste maanden speciaal voor het Texelse festival Ierse folk- en seasongs aan het repeteren. Zondag zullen vanaf 14 00 uur drie koren afwisselend het podium beklim men. Elk koor brengt daarbij twee keer een half uur muziek ten gehore Medewerking wordt verleend door hel Oudeschilder Visserskoor, Rollin' Home uit Sneek en De Landrotten uit Roden. Dit laatste koor heeft zojuist een nieuwe CD opgenomen met zan ger Peter Schaap. Aan het hele festi val werken ongeveer 135 zangers mee. De toegang bedraagt 7,50 voor za terdagavond of zondagmiddag, een pass-partout voor beide dagen kost ƒ10,-. ze erg hadden genoten. 'Crème Fraïche hoort er nu helemaal bij', juichte de Volkskrant over het vorige programma, 'Crème Passionel'. 'Eer verrassend vindingrijk programma', complimenteerde ook NRC Handels blad, terwijl de Telegraaf sprak vat 'Verfijnde tekstenOok in de provin cie werd erg genoten. 'Close harmony van niveauen 'Er valt veel te lachen en nog vaker te glimlachen', oordeelden respectievelijk hel Nieuwsblad van het Noorden en Dag blad de Limburger. Of Texelaars ook zo positief zijn. al vanavond blijken in Den Hoorn Hi programma begint om 20.30 uur (eer diner vooraf is mogelijk vanaf 18.30 uur). De entree bedraagt 20,-; 'Vrienden' betalen ƒ15,-. Crème Fraïche, 'niet geschikt voor saaie mensen

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2