Van landbouwingenieur tot ecologisch boer op Texel Texelse pleitbezorger biologische landbouw 50 Geknip§<f F amilieberichten ihAhLbhJjJ COURANT Milieubewuste tentoonstelling Texelse bierbrouwerij verdubbelt opslagcapaciteit Nilsson ""Pexelaartjes 50 TTTYÏTT CT? O DINSDAG 26 OKTOBER 1999 ■De landbouw staat in een nogal somber daglicht. Het milieu, de papierwinkel, de dalende melkprijs en veel boeren die ermee stoppen. Soms denk ik wel eens: waar ben ik mee bezig. Ik kan net zo makke lijk een goede baan op kantoor krijgen.' Maar doemdenken zit niet in de natuur van Ineke Hin (32). Drie jaar geleden zegde ze haar baan aan de vastewal op om de melk veehouderij van haar ouders aan de Ottersaat bij Oudeschild over te nemen. Het liefst zou ze ecolo gisch boeren, dus zonder gebruik van kunstmest en bestrijdingsmid delen. Alleen zijn er nog een paar hobbels te nemen. Melkfabrikant Campina Melkunie wil bijvoorbeeld alleen biologisch melk van het ei land afnemen als er op Texel min stens vijf boeren overstappen op de ecologische veehouderij. Het is niet de moeite om met minder dan één volle tankauto met de boot mee te gaan. •Vrouwelijke collega's die handelaren op de dam kregen werd wel ge vraagd Waar is de boerIk heb dat soort ervaringen nooit gehad. En waarom ook? In het boerenvak is de fysieke kracht niet meer zo van be lang. Een bedrijf runnen doe je met met spierkracht, maar met je hoofd Organisatievermogen, da's volgens mij het belangrijkste.' Daaraan ontbreekt het haar met. Ze combineert het koeien melken op de boerderij met een baan op zuivel- boerderij Sint Donatus. Ze bemoeit zich daar met met de koeien, die ziet ze soms weken niet. Ze houdt zich er bezig met de productie en verwerking van ijs en kwark en de in- en verkoop van waddendelicatessen. Verder doet ze projectwerk voor de overkoe pelende Waddengroep, waarvan Donatus deel uitmaakt en de Weste lijke Land- en Tuinbouworganisatie, de belangenbehartiger van de boe ren. 'En van de winter ga ik gewoon weer aardappels afzakken.' Ze is niet de enige boer met een bij verdienste. Iedere kleine melkvee houder die boer wil blijven staat voor de keus: groeien of er iets bij zoeken om het bedrijf rendabel te houden. Ineke Hin, die in maatschapsverband met haar ouders een melk veehouderij van 35 koeien, 30 stuks jongvee en schapen runt en het be drijf per 1 april 2000 overneemt, heeft die keus al gemaakt.'We zitten hier aan de Otterstaat ingeklemd tussen twee natuurgebieden, dus uitbreiding is er niet bij. Ik moet op een andere manier proberen een levensvatbaar bedrijf in stand te houden. Ik zal hier niet alleen boer zijn. Ik zie best mo gelijkheden in de biologische land bouw, maar ook door wat actiever met natuurbeheer om te gaan. Mis schien iets met recreatie, al ligt me dat minder. Met een boerderij is heel veel mogelijk. Er zijn allerlei maat schappelijke ontwikkelingen die tot een bepaalde vraag leiden. Een zorg boerderij bijvoorbeeld, voor mensen die een of andere vorm van hulp no dig hebben. Of educatieve rondlei dingen. De plek hiertemidden van de Ineke Hin voorziet haar koeien in de stal aan de Ottersaat van kuilvoer. natuur biedt in dat opzicht best mo gelijkheden.' Landbouwingenieur Haar interesse voor ecologisch boe ren heeft ze overhouden uit haar stu die biologie aan de Landbouw universiteit in Wagenmgen Ze studeerde af in natuurbeheer, biolo gische landbqpw en voorlichtings kunde. 'Ik heb altijd gekeken naar de nabij twee verzurmgsgevoelige na tuurgebieden ook met uitbreiden. Voor Kees Hin en zes andere vee houders op Texel die naast natuurge bieden boeren, werd na lang touwt rekken een ammoniakfonds gesticht Pas als één van de zeven bedrijven stopt, mogen de anderen uitbreiden. Omschakelen Ineke: 'Die beperking kun je negatief overlevingskansen van de landbouw in een bepaald gebied Hoe zijn die, in biologisch, maar ook in econo misch opzicht? Blijft het platteland sociaal leefbaar?' In opdracht van het Nederlands Agrarisch Jongeren contact begeleidde ze jonge boeren. 'Die zijn best vernieuwend bezig. Studieclubs hielden zich al met de mineralenbalans bezig toen niemand daarvan nog had gehoord.' De afgestudeerde landbouw ingenieur koos drie jaar geleden voor een toekomst op Texel. 'Ik moet ruimte om me heen hebben, driehoog achter is niets voor mij.' Haar besluit om naar het eiland terug te keren kwam voor haar ouders Kees en Annie Hin, die het bedrijf toen al aan het afbouwen waren, als een volko men verrassing. Melkrechten waren niet aangekocht en het bedrijf kan uitleggen, maar ook positief opvat ten. Door bijvoorbeeld iets met die natuur te doen. Ik vind het prachtig. Ik zou heel graag ecologisch willen boeren en uit berekeningen blijkt dat het haalbaar is. Het rendement ten opzichte van de reguliere methode is in ieder geval gelijk en mogelijk zelfs iets beter. Ecologische melk brengt een cent of 13 meer op per liter dan 'gewone' melk Maar daar staan ook extra kosten tegenover. De koeien geven iets minder melk, je moet ex tensiever boeren en het krachtvoer is duurder. Vooral de omschakeling is moeilijk. Het gras is gewend aan kunstmest en als je dat ineens met meer strooit, dan duikt de productie naar beneden. Het gevolg is dat je biologisch voer moet bijkopen, en da's niet goedkoop. Andere drempel is dat je pas na twee jaar biologisch boeren melk mag leveren aan de fa briek. Als ecologische boer maak je in de tussentijd wel extra kosten, maar daar staan in die moeilijke pe riode geen extra opbrengsten tegen over.' Een subsidieregeling die het rijk ter overbrugging in het leven heeft geroepen, biedt op dit moment niet voldoende compensatie. De animo voor het ecoboeren was door de overheid veel te laag ingeschat, waar door slechts zo'n tien procent van de aanvragen werd gehonoreerd Imago Gezien het enthousiasme van de pro vincie en de gemeente voor ecologi sche boeren, is de hoop nu gevestigd op deze instanties. Ecologisch boe ren past bij het schone imago dat Texel wil uitstralen. Bovendien zijn beide overheden bezorgd over het afnemend aantal melkveehouderijen op Texel. Momenteel zijn het er nog rond de zeventig, een aantal dat elk jaar met een stuk of vijf vermindert. Het betreft vaak boeren op leeftijd met een relatief klein quotum, dat ze voor een aanzienlijk bedrag kunnen verkopen of verhuren. Als die ontwik keling doorzet, zou de ondergrens van 4.000 hectare grasland die in het convenant tussen gemeente en pro vincie is afgesproken wel eens in gevaar kunnen komen. Het grasland van melkveehouders die hun melk rechten verkopen wordt in veel geval len zwart gemaakt voor de teelt van akkerbouwproducten. Ecologisch boeren kan voor een aantal kleinere veehouderijen het rendement naar zodanig niveau tillen dat het voor deze boeren interessant blijft om te melken. Anders dan een jaar of vijf geleden, toen de reguliere landbouwers nog sceptisch naar hun alternatieve col lega's keken, heeft de ecologische aanpak inmiddels een breder draag vlak gekregen. Menig boer heeft een beheersovereenkomst afgesloten en/ of doet aan perceelsrandenbeheer, weidevogelbescherming of graaft zelfs een kolk in het land. Hin: 'Ze vin den het leuk om te doen en kunnen er iets aan verdienen. Het geeft hen het gevoel dat ze de touwtjes weer zelf in handen hebben.' Knelpunt Belangrijk knelpunt is de afzet van ecologische melk. De vraag groeit, maar het marktaandeel is nog altijd slechts anderhalf procent van het totaal. De vooruitzichten worden be ter nu Campina Melkunie een fabriek in Limmen heeft gekocht die zich uit sluitend richt op de verwerking van ecologische melk. Bottleneck is het transport van de melk vanaf Texel. Campina komt pas als er een volle tankwagen met de boot mee terug kan, wat op jaarbasis neerkomt op anderhalf miljoen kilogram melk, on geveer de productie van vijf vee houders. Andere voorwaarde is dat de boeren uitsluitend aan Melkunie mogen leveren en niet, zoals nu nog het geval is, een deel van de melk zelf mogen verwerken of aan anderen mogen verkopen, bijvoorbeeld aan Sint Donatus. Deze maatregel is ge nomen uit concurrentie-overwegin- gen. Om veehouders te informeren over de perspectieven van ecologisch 'Klus gerust milieubewust'. Dat is de naam van een door de Kop van Noordholland reizende expositie, die tot eind november in de hal van het Texelse gemeentehuis is te zien. De tentoonstelling is onder deel van een regionale campagne over duurzaam klussen. De tentoonstelling geeft op educa tieve wijze informatie over milieu vriendelijk klussen in en om de wo ning. Centraal staat een zogenoemd Klushuis, dat is gemaakt van duur zame producten en voorbeelden geeft van allerlei 'verantwoorde' alter natieven. Ontwerper is milieucentrum Het gaat de Texelse bierbrouwerij voor de wind. De vraag naar het lo kale gerstenat is dermate groot dat de productie in de voormalige zuivel fabriek moet worden verhoogd. Gistermiddag leverde transport bedrijf Slegtenhorst uit Oudeschild drie tanks af van elk duizend liter, waardoor de opslagcapaciteit in één klap wordt verdubbeld. 'We hebben nauwelijks tijd om de flesjes van etiketten te voorzien', doelt brouwmeester Nico Derks op de dorst van de liefhebbers. De vraag is met alleen afkomstig van Texel, maar vooral van overkantse liefheb bers. 'Veel van wat we hier brouwen gaat naar Amsterdam, bijvoorbeeld naar festivals. Texels bockbier is één van de attracties op het Bockbierfestival dat volgende week in de hoofdstad wordt gehouden en waar 45 soorten bockboer worden geschonken. Maar ook elders in het land laat men zich de Texelse pilsjes goed smaken. Gebrek aan lager- capaciteit, de ruimte die nodig is om het bier drie weken te laten rijpen, vormde tot dusver de bottleneck. Met de aanschaf van de drie tanks, die al naar gelang de tijd van het jaar wor den gevuld met Texels amber, Texels goud of tripel, lijkt dat probleem (voorlopig) verholpen. Texels bier wordt geschonken in pijpjes, maar wordt ook getapt uit vaten van der tig liter. De afzet verloopt in beide gevallen gesmeerd. Derks: 'Er zit hier echt leven in de brouwerij.' Een succesverhaal "Een goede song moet je raken," zegt Will. "Ik herken zo'n nummer onmiddellijk Dus het heeft wel degelijk zin om bandjes en dergelijke op te sturen. Een van de bands die op deze manier een platencon tract heeft gekregen was Nillson, een nu veel bejubelde groep uit Texel. Ze stuur den me een cassettebandje, waarbij een vinyl singletje van Gert Timmerman was gevoegd. Ik vond dat de jongens goede muziek maakten en heb ze gebeld. Ze ble ken al heel vaak complete producten te hebben opgestuurd, maar de band kwam nooit aan de bak Nu probeerden ze het op deze manier, het bijgevoegde singletje moest duidelijk maken dat ze zelf graag een cd-single wilden uitbrengen. Inmiddels is de groep bezig zijn tweede album op te nemen, zo kan het dus gaan." boeren werd hierover onlangs een voorlichtingsavond gehouden. De animo was boven verwachting, het gehoor aandachtig en negatieve ge luiden vielen niet te horen. Zelfs vee houders met aanzienlijk quota wier bedrijfsvoering stoelt op een hoge productie en een lage kostprijs toon den interesse. Of er daadwerkelijk een groepje veehouders zal over schakelen op het ecoboeren moet nog blijken. Uit gesprekken met eco logische boeren elders in het land maakt Ineke op dat die doorgaans een positieve kijk op de maatschap pij hebben. 'Als er een nieuwe wet komt, dan is er met gelijk paniek in de tent. Want ze zijn immers al met het milieu bezig.' De WLTO maakt zich nu ook sterk voor de ecologische landbouw, even als voorlichtingsdienst DLV, want een gezond veehouderijbedrijf staat of valt met een goede belangen behartiging en begeleiding. 'Je moet er achter staan, anc^rs hoef je met er niet aan te beginnen', noemt Piet Hm van de Stichting ter Stimu lering van het Texelproduct de be langrijkste voorwaarde. 'Verder moet je ruim in je land zitten. Kan je als re guliere boer 15.000 kilogram per hec tare melken, op ecologisch basis moet je terug naar 8.500 kg. Boeren die hun bedrijf al 'vol' hebben hoeven er dus niet aan te beginnen.' Een goed inzicht en bedrijfsplan zijn an dere voorwaarden voor succes. Sjoemelen is er met bij. De ecologi sche bedrijfskolom is aan strenge, Europese regelgeving gebonden. Dus geen kunstmest en bestrijding smiddelen. maar ook uiterste terughoudendheid met medicijn gebruik. Toediening van penicilline bij het droog zetten van het vee, wat in de reguliere landbouw op veel bedrij ven preventief wordt toegepast ter voorkoming van uierontsteking, mag bijvoorbeeld alleen in geval van pro blemen. Als medicijnen echt nodig zijn mag de ecoboer ze wel gebrui ken, want ondraaglijk lijden van vee is niet meer van deze tijd. Van zweverig idealisme is bij Piet Hin niets te bespeuren. 'Je kan met meer terug naar de tijd van tachtig jaar geleden. Een boer moet van z'n be drijf kunnen leven en mag de dieren niets tekort doen. Voor degene die er werkelijk achter staat en wiens bedrijf zich ervoor leent, biedt ecologisch boeren werkelijk perspectief. Texelse boeren zijn kritisch, maar staan open voor nieuwe ontwikkelingen.' Geïnte resseerde veehouders hebben nog even bedenktijd. Binnenkort worden ze opnieuw benaderd. Het is de be doeling dat belangstellenden deel gaan uitmaken van een studieclub en dat er een cursus ecoboeren wordt gehouden. Ineke Hin behoort op voorhand tot de belangstellenden. 'Eigenlijk hoeft er bij ons met eens zo gek veel te ver anderen. We doen nu al heel veel bio logisch. We zitten ruim in ons land, strooien heel weinig kunstmest, ge bruiken nauwelijks onkruidbestnjders en hebben het grasland ingezaaid met klaver, dat voor natuurlijke stikstofbinding zorgt. Bovendien maken we minimaal gebruik van me dicijnen. Alleen als het echt nodig is. En we laten de koeien zo lang moge lijk buiten lopen.' Tekst en foto: Gerard Timmerman 'De Groenling' in Schagen, dat dit Klushuis heeft gebouwd in opdracht van de deelnemende gemeenten. Een brochure met aanbevelingen over de toepassing van duurzame materialen is verkrijgbaar bij de ge meente en de openbare bibliotheek. Ook ondernemers die met dit onder werp te maken hebben, hebben een brochure ontvangen. Terwijl brouwmeester Nico Derks met de vorkheftruck de nieuwe opslagtanks op z'n plaats zet, bieden brouwer Joscha Schoots en Gigenaar Jaap van der Weide de helpende hand. (Fo'° Gerard Timmerman) In het Palm-blad, de maanduitgave van de Vereniging Professionele Au teurs Lichte Muziek, deze maand een vraaggesprek met Will Hoebee, al vijfentwintig jaar werkzaam in de muziekindustrie. Hoebee werkte als producer voor onder meer Rob de Nijs, Benny Neyman en Bonny St Claire en als A&R-manager bij CNR Tegenwoordig is hij werkzaam bij de platenmaatschappij Koch MM. In het vraaggesprek vertelt Hoebee hoe belangrijk het is een - goede - demo te sturen aan een platen maatschappij. Hij haalt daarbij als voorbeeld aan de geschiedenis van Nilsson, 'een nu veel bejubelde groep uit Texel'. Op 1 november 1999 zijn wij jaar getrouwd. Wij vieren deze dag met onze kinderen en kleinkinderen. Als u ons wilt feliciteren, bent u van harte welkom tussen 4 en 5 in „Bosch en Duin". Jo en Tini de Visser Bernhardlaan 107 1791 XC Den Burg Trots en blij zijn wij met de geboorte van onze zoon Martijn Jesse Martijn is geboren op 23 oktober 1999 en weegt 2500 gram. Ewout Riteco en Danny Riteco-Witte Vaargeul 27 1791 H5 Den Durg a 0222 - 314949 Laat het ons even we ten wanneer u beschuit met muisjes komt eten. Dankbaar en blij zijn we met onze dochter en zusje Cora Cornelia Maria Ze is geboren op 21 oktober 1999 Jan, Marion en Aaron Schouten-Slaman Westeind.e 355 A 1648 JW De Goorn INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur cn woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ8,40 tot en met 3 regels. Per regel meer: f2,80 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto ƒ25,- cxcl. tekst, alleen voor particu lieren die iets te koop aan bieden. Voor bedrijven: 1M-TEXELAARTJE op aanvraag. Turn- en balletpakjes en schoenen o.a. Papiflon, Wings Mantje Sport. Net zo gezellig als vroeger bij oma Hans van der Klift brengt weer sfeer bij u in huis Philips - dealer SCT, 311 777. TAG-computers, repara ties, Up-graden, snel klaar door gediplomeerde vak mensen. Tel. 310757. Heel blij en dankbaar zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Floor 5imone Floortje is geboren op 22 oktober 1999 en weegt 3600 gram. &ert en Ireen Visser-Doekel Stefan en Jeroen Trompstraat 44 1792 E3L Oudeschild Tel. 315617 bezoek vinden we heel fijn, maar mag het in de kraam tijd zijn? Ontzettend blij zijn wij met de geboorte van onze zoon Krijn Hij kon niet langer wachten. Op 16 oktober 1999 om 02.38 uur diende Krijn zich twee maanden te vroeg aan. Ruud Verheul en Marjetta Bakker Burgemeester Verweijlaan 20 4191 XG Geldermalsen Tel. 0345-573262 Hoera! Freek is Zelf kaarten maken? Pak ketjes a 25 stuks ƒ3,95 bij Bruna. Shanty-weekendü Zater dag 30-10 om 20.30 uur. Zondag 31-10 om 14.00 uur in De Lindeboom Plaza Entree zat. of zo. 7,50, beide dagen ƒ10,-. Cabaret-café met Pip en Jeanine vrijdag 29-10 in De Lindeboom Plaza. TCA: PC's, netwerken, printers, software, eigen lijk alles. Bel- TCA Ooster end 318489 Bij aankoop van een bril en glazen van de huis collectie krijgt u een zon nebril op sterkte gratis! (Vraag naar de voorwaar den.) Winnubst Optiek. Strandpaviljoen Paal 9 alle dagen geopend. Aigle, Barbour, Dubarry mooie laarzen met prima loopcomfort. Mantje Sport. Cabaret-café met Pip en Jeanine vrijdag 29-10 in De Lindeboom Plaza Zelf kaarten maken? Pak ketjes a 25 stuks ƒ3,95 bij Bruna. Shanty-weekendü Zater dag 30-10 om 20.30 uur. Zondag 31-10 om 14.00 uur in De Lindeboom Plaza. Entree zat. of zo. ƒ7,50, beide dagen ƒ10,-. TAG-computers, uw goedkoopste adres op Texel. Tel. 310757 Wij repareren alle merken KTV, Video, Radio. CD, Satelliet, Camera, etc. Ser vice Center Texel, 311 777. De oudjes doen het nog goed! Zo goed zelfs dat Hans van der Klift altijd geïnteresseerd is in oud glaswerk, serviesgoed, va zen en wandborden. Te koop: lederen zithoek, kl. lichtbruin salontafel. Tel. 315786/06 53287673. Satellietinstallaties - repa ratie/verkoop - SCT, 311 777. Zwarte markt Manege Akenburg. Zaterdag 6 nov., kraamhouders van 10.00 - 12 00 uur, publiek van 12.30 - 17.00 uur. Entree 1,-, tevens lotnr. Voor ml. en/of opgave: Peter Dros. tel. 314490, privé: tel. 310801. Sacra promotions, bedrijfskleding en schoe nen. Millennium-actie. U knjgt 5% korting op kle ding, schoenen, kerst- en relatiegeschenken als u voor 12 november besteld Verkoop/Reparatie van Radio - TV - Video - Ser vice Center Texel, 311 777. Stacaravan „Sunseeker" 800ID horizon 1994, 1 slaapkamer met kasten- wand, met inventans en bergruimte. Sluftervallei nr S74, zonder standplaats. Tel. 0317-416653 TAG-computers, Pen II 350 compl. ƒ1499,-, gratis modem Tel. 310757. Te koop: kinderwagen Bébé contort 85.-. cam pingbedje 70,-; centrifuge ƒ75,-. Telefoon 315379 Verkoop van gebruikte bromfietsen. Bruining, De Koog, (0222) 317333 Voor iedere sport de juiste Falke sok! Mantje Sport. Najaarscollectie 1999 van Mexx woman bij: Boutique „Déja-vu". Leuke foto, tekst, tekening of kaart? Wij bedrukken alle soorten textiel. Bijv.T- shirts, jeans, sweaters, slabbetjes, en schorten. Zowel op witte als ge kleurde textiel. Zelf mee brengen van textiel is mo gelijk. Klaar terwijl u wacht. Full-color of zwart/wit Ook kunnen wij een puzzel van een foto maken. Snel naar kantoorvakhandel Lange- veld en de Rooy. Cursus Windows bel TCA. Cursus Word 97 bel TCA. Cursus Excel bel 318489. Haarstudio Binnenburg werkt elke donderdag op afspraak. Tel. 315224 Cocky's Kapsalon is op maandag gesloten. Verder kunt u 5 dagen zonder af spraak terecht. De Koog, tel. 317575. Baby geboren? Huur de ooievaar voor in de tuin, 2,50 per dag Ook leuk als cadeau! Ooievaar Ser vice. uitgeverij Langeveld de Rooy, tel. 362600. Rabbit Habit spijkerbroe ken, sterk voor 't werk, 5 modellen, in 5 lengte maten, nu 39,95. Paardrijbroeken, caps, - laarzen en accessoires, Mantje Sport. Rabbit Habit stretch-spij kerbroeken voor dames én heren, ook in grote maten, 59,95. Doe de gratis contactlens passing bij Winnubst Op tiek tel. 310676 Je leukste verjaardag vier je bij „de Mient" Funfarm: entrée Funfarm, midgetgolf, versierde tafel met verrassing, fris en pa tat. poffertjes of pannen koek voor ƒ11,- pp. Nieuwe attractie: super- skelterbaan. Rommelpot 11, Den Hoorn, tel. 319296 Leren omgaan met Word, Windows of Excelüü Bel voor ons cursusaanbod naar TCA 318489. Cocky's Kapsalon is op maandag gesloten. Ver der kunt u 5 dagen zonder afspraak terecht De Koog, tel. 317575. Najaarscollectie 1999 van Vanilia sport bij: Boutique „Déjó-vu". Oktobermaand actie- maand profiteer nu van onze aanbiedingen!! Keukencentrum Texel Maricoweg 6, tel. 312447 Meindl Dubbarry wandel- laarzen, de warmste, de beste, de droogste. Mantje Schoenen Sport.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 3