Cjrom ^warL- Jéxels in het harL, Bouwplan St. Jan blijft ongewijzigd TVL-bestuur: Rust-imago in de gevarenzone beland NauiA 'Straling' geeft onrust Klachten halen niets uit Vernieuwde Jacob Daalderschool maandag in gebruik Het biljartavondje m Goed seizoen a Afscheid Praamstra Inbraak Ongeval door drankgebruik TEXELSE^COURANT DIO TEXELSE^COU RANT Folders verspreiden 4900 folders -\\orszel Vooruitgang Café opnieuw getroffen door vandalisme Opslagterrein wordt opgeknapt GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11425 VRIJDAG 29 OKTOBER 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ABONNEMENTSPRIJS ƒ58,60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws(g>tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 317 266 of 06-53 73 3382 Het wekelijkse biljartavondje. Fana tieke spelers laden zich er voor op, om de ballen geconcentreerd over het groene laken te stoten. Anderen zien het populaire spel als een mooie aanleiding om de kroeg en de gezel ligheid op te zoeken. Het biljart- seizoen is weer begonnen. Pagina 2 De geleidelijke groei van het aantal overnachtingen heeft zich in 1998 doorgezet, zo blijkt uit cijfers van de VW. De slechte zomer van vorig jaar doorbrak die trend niet. De VW ver wacht dat de groei over 1999 even eens op enkele procenten uitkomt. Daardoor kan de organisatie meer geld uitgeven aan promotie en zelfs winst maken. Pagina 5 Hij werd opgeleid als monteur bij de PTT, belandde op Texel als gymleraar en neemt vandaag afscheid als de hoogste ambtenaar op de gemeen telijke afdeling Welzijn. Een opmerke lijke loopbaan, maar nieuwe uitdagin gen is Ger Praamstra dan ook nooit uit de weg gegaan. Evenmin als de werkdruk die hij voortdurend tegen kwam. Dat de buitenwacht en zelfs sommige raadsleden het beeld koes teren van de luie en omslachtig wer kende ambtenaar doet hem daarom wel eens pijn. 'Maar ik heb er geen slapeloze nachten van. Misschien moet ik zeggen: niet meer.' Pagina 7 Insluipers hebben afgelopen week end voor ƒ500,- schade aangericht in de Thijsseschool. De inbraak werd ontdekt door een voorbijganger, die een met bloed besmeerde theedoek en een bebloed stuk glas aantrof. Kennelijk hadden de daders zich be zeerd aan scherven van het raam dat ze met een stoeptegel hadden ver nield. In het schoolgebouw werd een videorecorder van z'n plaats gehaald en het systeemplafond vernield. Door op de kruising van Keesomlaan met de Beatrixlaan geen voorrang te verlenen heeft een 42-jarige automo bilist uit Arnhem gisteren rond 0.35 uur een stevige botsing veroorzaakt. Hij trof het voertuig van een 53-jange man uit Den Burg. waarna beide au to's als gevolg van de klap in twee nabijgelegen tuinen belandden. Bij controle bleek de Arnhemmer drank te hebben genuttigd. Hij had 290 ug/ I alcohol in zijn adem, waar 220 nog net is toegestaan. Er werd proces verbaal tegen hem opgemaakt. Beide auto's moesten worden weggesleept. (Advertentie) <jrm ^utrt- Jirrh /t bé bjn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) iftct ^msrL Tl ui i h hé ktrL met de Texelse Courant Door het groeiende aantal abonnees hebben wij m.i.v. heden nodig (i p.v. 4700) voor verspeiding over heel Texel. Voorzitter Harry Wuis begon de bij enkomst met een wensenlijstje van TVl-bestuur die moet bijdragen an de discussie over de toekomst an Texel als vakantie-eiland, die vol- jend jaar weer moet uitmonden in en nieuw gemeentelijk Recreatie- öasisplan. De lange lijst met actie punten luidde als volgt: bevriezing .an het aantal slaapplaatsen op 15.000; een variabele prijs voor de pootkaartjes om dagtoerisme te ont moedigen; afbraak van het gemeen tehuis dat verhuist naar de ijsbaan en plaats maakt voor restaurants en ca fés; verhuizing van Albert Heijn naar het PTT-terrein; een verbod op ver koop van blikjes vanwege de vervui ling; aanleg van fietspaden door het boerenland; stillere vliegbewegingen; uitbreiding van de golfbaan naar 18 holesontwikkeling van een ver plichte Texelse bouwstijl voor nieuw bouw in de dorpen en het buiten- Openbare orde De aangekondigde openbare-orde- discussie ontlokte een pandemonium aan verschillende meningen, zonder dat er conclusies aan verbonden konden worden, behalve dan dat de ene logiesverstrekker jongeren ge wenst en de andere juist hoogst on gewenst vindt, dat de uitgaansherrie in De Koog door de één als een on- Lees verder pagina 5 Je Woningstichting gaat niet in op 5 bezwaren van omwonenden te en de nieuwbouw op de locatie in verzorgingshuis St. Jan. Met ame de bewoners van de leatrixlaan vrezen dat de hoog- jauw zonlicht aan hun woningen uittrekt, het uitzicht belemmert en fat hun huizen daardoor minder «aard worden. Directeur Jan van Indel laat namens de Woning slichting weten dat de klachten jaen aanleiding zijn om de bouw- (lannen bij te stellen. Je overburen van St. Jan waren dins- :ag massaal naar de hoorzitting ge- énnen die in het gemeentehuis tij- 'ens een extra vergadering van de radscommissie Ruimte, Wonen en Economie werd gehouden. Enkelen raakten gebruik van het recht om in spreken. Raadslid Dick Drijver Texels Belang) had onlangs gezegd lat de Woningstichting aan de be waren van de omwonenden tege moet zou kunnen komen, door het bouwplan voor de 17 huur- en 15 koopwoningen voor senioren op on derdelen te wijzigen. Maar daar ziet het niet naar uit. Van Andel: 'We hebben alle varianten en opties met deskundigen doorge nomen en met de welstands commissie besproken, en dit plan kwam als beste uit de bus.' De klach ten van omwonenden vindt Van Andel wel begrijpelijk, maar hun vrees is volgens hem niet terecht. 'Uit be rekeningen van de architect blijkt dat de vermindering van het zonlicht zeer miniem is en zich alleen maar een bepaald deel van het jaar voordoet. Dan is er 's avonds een uurtje minder zonlicht. Overdag verandert er niets.' Het huurgedeelte krijgt drie lagen, het koopgedeelte vier. Door 32 woningen op elkaar te bouwen wordt de grond prijs over meer eenheden verdeeld en blijven de huur- en koopprijzen ook voor minder-draagkrachtigen betaal baar. Van Andel: 'Natuurlijk zouden we wel lager kunnen bouwen, maar dan hou je een gering aantal luxe koopwoningen over, die veel geld moeten kosten. En ons hoofddoel is toch het plegen van sociale woning bouw.' Van Andel is wel bereid maatregelen te treffen die moeten voorkomen dat de bewoners en bezoekers en van het wooncomplex en het wijk- steunpunt in groten getale gebruik maken van de Schoorwal, en stimu leren dat zij de Beatrixlaan en de Noordwester als toegangsweg be nutten. Bij de Eierlandse vuurtoren werden wandelaars deze week verontrust door bord/es 'Let op. Stralings gevaar!' De opschriften zijn aange bracht bi/ een met rood-witte linten aangegeven terrein ten oosten van de toren, waar mobiele vuurleiding- apparatuur van de luchtmacht is op gesteld. De bordjes vallen niet erg op. Met name wandelaars die vanuit wes- teliike richting over de verharde duin voet bi/ de vuurtoren komen, zien ze pas als ze al op het blijkbaar niet vei lige terrein zijn of het alweer hebben verlaten. Die vragen zich nu af wat de aard is van de straling en of ze blij vend nadeel hebben opgelopen. Bi/ navraag blijkt dat het gaat om een incidentele militaire oefening, georga niseerd door de Koninklijke Marine met medewerking van de Koninklijke Luchtmacht. Gesimuleerd wordt dat vliegtuigen trachten schepen van de vloot aan te vallen. Radargestuurde vuurleidingapparatuur speelt daarbij een belangri/ke rol. De geparkeerde groene auto's met apparatuur en de daarbij opgestelde vaste en draaiende antennes trokken de afgelopen herfstvakantie de aan dacht van vee! wandelaars Het bleek moeilijk te zijn om ze van het terrein weg te houden, ondanks het rood witte lint. Ook Texelaars toonden zich nieuwsgierig. Sommigen zagen pas later dat er sprake was van straling en vroegen zich af welk risico ze hadden gelopen. Onder hen Richard Goet en Marianne Smit die vlak naast de to ren wonen en vaak in de directe om geving wandelen. Desgevraagd verklaarde een luchtmachtluitenant die aan het mo biele vuurleidingstation is verbonden dat niemand ongerust hoeft te zijn. De gevaarlijke straling gaat vooral uit van één van de apparaten, herkenbaar aan twee schotelvormige niet- draaiende antennes (foto). De bundel ultrakorte (dus niet radioactieve) ra diogolven die dit apparaat uitzendt op momenten dat aanvallende vliegtui gen in zicht komen, gelden als onvei lig tot op een afstand van 110 meter. Dieren of mensen die op kortere af stand in de bundel komen, worden van binnen warm, zoals ook In een magnetron gebeurt. De antenne bij de vuurtoren is echter zeewaarts ge richt en de bundel bevindt zich zo hoog boven het strand dat het feite lijk is uitgesloten dat er zich iemand in kan bevinden. Ook voor opvaren den van passerende schepen is er geen gevaar, gezien de grote afstand. Op het terrein zeifis in elk geval mets aan de hand. anders zou het bedie nende iuchtmachtpersoneei daar ook niet zomaar rondlopen. De waarschuwingsbord/es zijn dan ook vooral bedoeld om mensen af te schrikken die zich van het rood-witte lint mets aantrekken en ook om jun- disch beter 'gedekt' te zijn als voor bijgangers op het terrein toch een of ander nadeel zouden ondervinden. De conclusie lijkt voor de hand te lig gen dat het geen kwaad kan het ter rein degelijker af te schermen met duidelijker en meer bordjes, even tueel voorzien van een verklarende tekst. (Foto Harry da Graaf) Mocht u de laatste tijd de indruk hebben gekregen dat ik niets moet hebben van de vooruit gang. dan is dat een misverstand. Van nature heb ik een brede belangstelling, 'k Worstel me da gelijks door stapels kranten (met bijlagen), tijdschriften en boeken om mijn nieuwsgierigheid te be vredigen. De kreet 'dat zoeken we op!' is volgens velen mijn lijf spreuk. Wie staal vaak vooraan en steekt overal z'n neus tussen Inderdaad. De moderne media kosten me helaas iets meer moeite. Maar ik verzet me tegen opgeblazen gewichtigheid, zoals bi/ zekere onderzoeken, en steek naar lieden die zich hullen in de nieuwe kleren van de keizer. De allerlaatste ontwikkelingen op fietsgebied volg ik op de voet: van 'holreggle' tot mountainbike. Onze oosterburen rijden niet al leen met belachelijke, futuristi sche helmen op en oranje signaalvlaggen, maar streven voortdurend naar nog meer vei ligheid. Zo werden er de afgelo pen week in de Dennen geheime proeven gedaan met veiligheids gordels en airbags voor fietsen! Slomtoevallig was ik getuige en kon mijn ogen er met vanaf hou den. Wat een vooruitgang! Horszei Leerlingen van de Jacob Daalder- school in Oosterend nemen maan dag voor het eerst plaats in de ban ken van hun vernieuwde school Die onderging het afgelopen half jaar een ingrijpende verbouwing en werd daarbij ongeveer een derde ruimer. Bovendien zijn interieur en meubilair volledig vernieuwd. 'On derwijs geven wordt de komende tijd een stuk prettiger', aldus direc teur Albert Hoven, die spreekt van een 'doorstart' van de school. Achteroverleunen was er tijdens de herfstvakantie niet bij voor het onderwijsteam, de conciërge en de ouders. Het was voor hen deze week aanpakken geblazen om het nieuwe meubilair, het lesmateriaal, speel goed, computers en andere onder- wijsbenodigdheden naar binnen te sjouwen. De leerlingen hadden vanaf april les gehad in de kantines van de voetbalvereniging en de ijsclub. Dat betekende improviseren, maar wegens de tijdelijke aard was het een aanvaardbaar alternatief. Het geld dat anders nodig was voor het plaat sen van noodlokalen kon nu aan de school worden besteed. 'Dankzij de hulp van de verenigingen hebben we extra in de scholen kunnen investe ren', prijst Hoven. Hard nodig De opknapbeurt die de Daalder- school onderging was hard nodig. De lokalen waren te klein, te hokkerig en niet meer van deze tijd. Met jaarlijks zo'n 56 leerlingen staat de levensvat baarheid van de school niet ter dis cussie. Des te meer reden de school, die op de nominatie stond om te worden gemoderniseerd, eens flink op te knappen. Het nieuwe gebouw moest ruim zijn, licht en kinderen moesten zich er snel in kunnen bewegen, omdat onderwijs zich tegenwoordig met meer beperkt tot éen lokaal. Architect Louis Uriot vertaalde de wensen van het Stren- der onderwijsteam in een schets. Hoven: 'Die is door de gemeente héél positief opgepakt. Er waren regelma tig bouwvergaderingen, waarbij we de ruimte kregen om mee te denken. Binnen de budgetten is de gemeen telijk tekenafdeling er zelfs in ge slaagd het nog wat mooier en ruimer te maken dan we zelf hadden be dacht.' Centrale ruimte Het resultaat van de verbouwing, uit gevoerd door aannemer Daalder, mag er zijn. De markante voorgevel die het aangezicht vanaf de straat bepaalt is behouden, maar toch heeft de school zeker dertig procent meer inhoud gekregen. 'We hebben nu een goeie lerarenkamer, een conciërge kamer die ook door de logopediste en de schoolarts kan worden gebruikt of waarin een groepje kinderen kan Elze Albers, leerkracht van de middenbouw van de Jacob Daalderschool, brengt de spullen in haar verieuwde lokaal op z'n plaats. (Foto Gerard Timmerman) werken. Alle toiletgroepen zijn ver nieuwd en we hebben voor calamiteiten zelfs een douche en elk lokaal heeft een eigen keukenblokje, wat ook erg handig is. Door een be tere benutting van de ruimte zijn alle lokalen ruimer geworden. Er kan zo wel in groepen als individueel beter worden gewerkt. 'We zijn binnen de school veel mobieler. Kinderen gaan steeds meer zelf op onderzoek uit. De mogelijkheid om een groepje even apart te laten werken is nu veel gro ter geworden.' Pronkstuk van de school is de royale centrale ruimte, waarin plaats is voor computers, vergaderingen en die als ontmoetingsruimte voor de kinderen dient. Meubilair De modernisering bleef met beperkt tot de verbouwing van de school. Ook het versleten meubilair is com pleet vernieuwd. De vervanging was mogelijk doordat het rijksbudget dat hiervoor in de loop der jaren beschik baar kwam zuinig is opgespaard en aangevuld met de opbrengst van de verschillende fancy fairs die de afge lopen jaren zijn gehouden. Het geld is in z'n geheel gebruikt voor de in- Vandalen blijven café De Karseboom teisteren. Werden een maand gele den al flinke vernielingen aangericht aan het terras, in de nacht van zater dag op zondag moest een aluminium lijst het ontgelden waarin aankondi gingen en foto's van het café- chantant worden opgehangen. De schade bedroeg ongeveer 600,-. Ook werd de stroomkabel van het draaimolentje doorgesneden. Een gevaarlijke actie, vindt uitbater Frans Pieterse. 'Stel dat een kind er een gulden in stopt en daarna de draad vastpakt om te zien waarom het ap paraat het niet doet. Die zou er zo a^n blijven hangen. Ik moet er met aan denken.' Wie verantwoordelijk is voor de vandalistische acties is voorals nog onbekend. richting van de school. De leerlingen nemen maandag plaats aan nieuwe bureau's, groepstafels en er zijn nieuwe kasten. Ook het buitenterrein wordt aangepakt. Medewerkers van Tatenhove BV werken momenteel aan de herinrichting van het school plein, dat door de uitbreiding van de school iets kleiner is geworden. Het plein krijgt echter de oude omvang weer terug en de speeltoestellen worden beveiligd volgens de nieuwe voorschriften. Behalve de leerlingen zijn ook hun ouders maandagmorgen welkom om de vernieuwde school te bekijken. De eerste drie kwartier wordt geen les gegeven, maar kunnen ze het ge bouw even verkennnen. Woensdag 10 november wordt de school offici eel geopend. Als de gemeenteraad ermee ak koord gaat, zal het gemeentelijke opslagterrein aan de Pontweg ter hoogte van Den Burg binnenkort grondig worden opgeknapt en op nieuw ingericht. Het betreft de voormalige rioolzuivering van Den Burg, die onlangs in het nieuws kwam omdat milieuregels waren overtreden, zodat de gemeente een boete kreeg. De nu voorgenomen opknapbeurt heeft echter meer te maken met het feit dat het terrein niet efficiënt Is in gericht De gemeente bewaart hier straatklinkers, grond, zand, compost, rioolpijpen, overtollige containers en andere materialen in grote verschei denheid. De boel ligt thans door el kaar en op slecht bereikbare plekken waardoor veel tijd is gemoeid met het uitzoeken. Verharde paden zijn er niet waardoor 's winters al gauw een modderpoel ontstaat als vrachtwa gens het terrein op- en afrijden. Als eerste zullen overtollige en gebro ken materialen worden afgevoerd en worden paden aangelegd die met gebroken puin worden verhard. Kos ten ƒ50.000.-. Hetzelfde bedrag is nodig voor de tweede fase die vol gend jaar wordt uitgevoerd. Hierbij zullen vakken worden gemaakt waarin elk materiaal per soort kan worden opgeslagen. Ineen volle conferentiezaal van appartementencomplex Bosch en Zee presenteerde het bestuur van de Texelse Vereniging van Logiesverstrek- hers (TVL) gisteravond een aantal bekende e'n nieuwe actiepunten, die hel voor de toeristische ontwikkeling van Texel belangrijk acht. Verder «erd tijdens de ledenvergadering een voorschot genomen op de open- hare-orde-discussie, die na een brede maatschappelijke evaluatie van jnder meer de 2-3-regeling, aan het eind van het jaar zal plaatsvinden inde gemeenteraad. De meningen liepen ver uiteen. De neuzen wezen «el in één richting toen de plannen voor een nieuwe VW-vakantiegids «erden gepresenteerd. De leden waren zonder uitzondering enthousiast wer de vervanging van de 'regelvermelding' door een fotopresentatie ran de gastenverblijven. gebied; sanering van overbodige bedrijfsgebouwen in het buiten gebied, en tot slot het bevorderen van kleinschalige en natuur vriendelijke landbouw met een grote menselijke inbreng. Wuis tekende aan dat 'de kleine Texelse samenle ving' het wel nooit eens zal worden over dit soort kwesties en citeerde een markant Texelaar, die onlangs de veelzeggende woorden sprak. 'Het gaat er op Texel niet om wat iemand zegt, maar wie het zegt.'

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1