JY~\ vleeseters Dubbeldeks, minister, sprokkelen en video KLAVER TE KOOP GEVRAAGD j. nauta boekhandel Politiek ergert zich aan mobiele zendmast TEXELSE^ couRANT Medische zorg lil Kerkdiensten Patiënten per helicopter naar ziekenhuis Internetcursus Laatste kans voor Hoornders Avond over natuurstroom Gemeente geeft tien mille voor het Tesselhuus 'Tropical' Agrarische cursussen Geen bibliobus meer in De Waal VRIJDAG 29 OKTOBER 1999 MAKELAARDIJ BV Dé agrarische makelaar MakelaardijTaxatiesFinancieringenOnteigeningen GOEDVERKAVELDE LANDBOUWBEDRIJVEN VOOR BEDRIJFSVERPLAATSERS Klaver Makelaardij BV Vijverweg 2 - 1733 AS Nieuwe Niedorp i0226 - 414008 Als alle Texdaars hun afgedankte glas en oud papier voortaan apart zouden houden, zou het Texelse huisvuilprobieem al voor een groot deel zijn opgelost. Dus glas naar de glascontainer en oud papier naar de verenigingen. Artsen: Uitsluitend voor spoedge vallen van zaterdag 8.00 tot maan dag 8.00 u Dokter K. Eissen/J.F. Hoekstra, Molenstraat 87, Den Burg, telefoon 312039. Aanvragen visites s v p vóór 10.30 uur Spreekuur op zater dag en zondag van 11.30 tot 12 00 uur en van 16.00 tot 16.30 uur, zon der afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer bekend ver meld. 313086; 314727; 314669, 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: TM. Niehoff en A.H. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872 GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp: Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 u. - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 08.30-17.00 uur, tel. 0223- 650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgings- huis: Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel. (0223) 671552* Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever. voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u Telefoon: tij- dens kantooruren 072-5498360, buiten kantooruren 072-5122222 Bij spoedeisende gevallen: 1-1-2, Gevonden munitie: Bel de politie tel 072-5498360. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg. Alleen in spoed gevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tij dens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Toeristenpastoraat: Bram Guiljam, tel 318581317224. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandpro- thetische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel 312069. Tandtechmek R. Van Oosten (voor kunstgebitten en reparaties), tel 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-18.30 u., zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. Zondag 31 oktober 1999 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 10.00 u. gezamenli|ke dienst In Geref kerk, ds J. ter Haar. De Waal: 10.00 u. oogstdlenst. ds J. Vlasblom, uitz via Radio Texel. De Koog: dienst in De Waal Den Hoorn: dienst in De Waal Oosterend: 9.30 u. ds J.J. Hoekstra uit Velzen-Zuid: 18 00 u. dankdienst, dhr M D. Kuiper. Oudeschild: 11.00 u. dhr M D. Kuiper, De Cocksdorp: 11.00 u ds. J.J Hoekstra uit Velzen-Zuid. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u. gezamenlijke dienst met NH-gemeente in Geref. kerk. ds. J ter Haar; 19.00 u. ds J. Vonk uit Oosterend; uitz via De Lichtboei. Oosterend: GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oost erend: 10 00 en 16.00 u lees- dienst; don. 4/1115 15 en 19 00 u ds G.J. Baan. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg 10.00 u. ds J. Groenveld-Kiestra; uitz. via De Lichtboei; daarna lunch en middagprogramma. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u. The Gospeltrain. themaviering; uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u. heren koor, kindernevendienst. Oosterend: zon. 9.30 u. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u. rozenkransgebed; zon. 9.30 u. Woord-Communieviering. Sint Jan: zat 16 00u JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Is het voor God de ti|d om de wereld te rege ren? Wachttorenstudie, 11,20 u Vraagt Jehovah teveel van ons? Tijdens een werkbezoek aan het eiland in oktober 1981 verklaarden de CDA-Statenleden Steltenpool en Arnouts zich bereid 'in het provin ciaal bestuur de discussie op gang te brengen over de wenselijkheid van dubbeldekslandingsbruggen in de veerhavens, waardoor het bo vendek van TESO's veerboot ..Molengat" in gebruik kan worden genomen. Alvorens dat - door het stellen van vragen - te doen. zullen zij zich nauwkeurig op de hoogte stellen van de voordelen die men daarvan op Texel verwacht, maar ook van de argumenten die het pro vinciaal bestuur destijds tot een wei gerachtige houding hebben ge bracht Tezelfdertijd benutte TVO het bezoek van minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat 'om de bewindsman te vragen de aanleg- mrichtmgen in de haven van Den Helder en Texel aan te passen, zo dat de dubbeldeks veerboot Molen gat volledig kan worden gebruikt. Minister Zeevalking bezocht het ei land in verband met de gereed ge komen Deltawerken en hanteerde bij De Cocksdorp 'met vaardige hand de troffel waardoor de hardst enen plaat met de uitgebeitelde let ters spoedig op zi/n plaats stondTevens werd het bezoek van de minister aangegrepen als gele genheid om Bert Weijdt te onder scheiden met de gouden ere penning van de gemeente Texel. Weijdt heeft de gemeentelijke ere penning te danken aan zijn veel soortige activiteit in het belang van de samenleving zowel in als buiten zijn werk. Hans Boom maakte in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild bekend dat de festiviteiten die een jaar eerder wer den gehouden ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de haven van Oudeschild ook in financieel op zicht een succes waren geworden 'Niet alleen konden alle mensen die zich borg hadden gesteld met ge mak worden terugbetaald, er bleven ook nog enkele duizenden guldens over, waardoor diverse verenigin gen die op bijzondere wi/ze aan het feest hadden meegewerkt een ex traatje konden krijgen.' De reste rende ƒ1700,= werd gestort in de kas van de Gemeenschap Oude schild. Jaap van Groenigen schreef in ok tober 1981 in de veelgelezen rubriek 'De Witte Lieuw' dat de vraag naar hout (om te stoken) steeds groter werd. 'Er zijn nogal wat mensen die het jammer vinden dat ze met meer (in het bos) mogen sprokkelen. 'Een verbod, dat werd ingegeven doordat er 'de afgelopen winter in het bos van alles gebeurde dat niet door de beugel kon Zo moesten we tien tallen keren constateren dat „sprokkelaars" zich niet beperkten tot de takken en boomtoppen die na het werk in het bos achterbleven, maar zelf aan de slag gingen. Zo haalden ze op vele plaatsen (half)dode loofbomen om Nog ergerlijker was het dat men gezonde bomen omzaagde, soms zelfs van 15 meter hoog!' Om een idee te geven hoe de lange winteravonden thuis door te bren gen, hield Expert een audio-video- show 'om het publiek kennis te la ten maken met een aantal mogelijkheden op het gebied van beeld en geluid' Niet alleen trok de geluid-afdeling veel belangstelling - 'voor minder dan tweeduizend gul den koop je tegenwoordig een in stallatie (platenspeler, cassettedeck, tuner, versterker en luidsprekers)- ook de video-afde ling trok de nodige aandacht. Er was een camera opgesteld, 'waarmee iedereen mocht opnemen en tege lijkertijd weergeven via het tv scherm. Ook vastleggen van de beelden was mogelijk Het aldus maken van videobeelden zou op den duur de smalfilmerij voor een deel kunnen verdringen. De appara tuur is nog aanmerkelijk duurder en omvangrijker, maar de „films" (ban den) zijn veel goedkoper en kunnen desgewenst telkens opnieuw wor den gebruikt Bent u zonder werk en heeft u vragen of pro blemen, zin om een klusje te doen, behoefte om te biljarten, tafeltennissen, een praatje of heeft u ideeën en suggesties? Kom dan eens langs bij het MZW-projekt in het Dorpshuis van Den Burg, telefoon 4792. Wij zoeken op korte termijn gezellige b v mensen d»e eens lekker van een Mppfee T Bonrtmmk of h—rijke toumJdos willen genieten voor niet te veel geld Aanmelden bij 't Eethuisje „De Smu/pot" in Oen Burg van woensdag t/m zondag van 's morgens 9 uur tot 's avonds 10 uur Diverse gebruikte bouwmaterialen. Bouvrtwdrff Gieze Muyweg 41, feerfand, iel 102225) 282 altijd de moeite waard. Hierbij hebben wij het genoegen u voor te stellen als nieuwe fysiotherapeut Henk de Steur werkzaam in het Centrum voor Fysiotherapie Tekel Schoorwal 59, 1719 HN Den Burg, Texel, telefoon (02220) 4968 F H Krijnan Joop Stoonvoort Leo Hofland Veerdienst stil door bom In afwachting van een definitieve mast heeft het telecommuni catiebedrijf Dutchtone een mobiele mast in de vorm van een telekraan geplaatst op een erf aan de Van der Sterrweg bij 't Horntje. De antenne die daarop is aangebracht moet er- voorzorgen dat Dutchtone tijdig voor ziet in de voorgeschreven dekking van het Texelse grondgebied. Indien het landelijke dekkingspercentage voor mobiele telefoons niet op tijd wordt gerealiseerd, kan het bedrijf de licentie voor het exploiteren van telefoonverkeer verliezen. De Texelse politiek is niet blij met deze inventieve oplossing. In commissie verband werd vorige week het ge meentelijke zendmastenbeleid be handeld en daarin spraken meerdere partijen hun afkeer uit over het plaat sen van de telekraan in het Texelse landschap. De raadsfracties vinden unaniem dat de bedrijven aange spoord en in het uiterste geval zelfs gedwongen moeten worden om ge zamenlijk van één mast gebruik fe maken. Waar het er bij de ene club niet al te serieus aan toe gaat, is de ander een stuk fanatieker. Het is een bekend verschijnsel op Texel, waar het niveau van de spelers zeer divers is. Qua aantal spant Den Hoorn met vier ver enigingen de kroon. De biljarters zien elkaar wekelijks in 't Wapen van Texel. Maandagavond treffen vetera nen als Piet Vlaming, Willem Duinker en Klaas de Leeuw elkaar. 'Half acht melden de eerste zich', aldus de kas telein, die de indruk heeft dat er bij alle clubs serieus wordt gespeeld. 'Krijt op Tijd', 'de club die decennia geleden als jongerenclub in de toen malige Spyker startte, speelt op don derdag en een groepje jongelui met nogal wat kottervissers in hun mid den komt op vrijdag. Woensdag, de traditionele voetbalavond, is inge ruimd voor de dames. 'We zijn met z'n negenen. De meesten komen uit Den Hoorn en omstreken. We zijn niet fanatiek, maar spelen echt voor de gezelligheid hoor', verwoordt Janny Schuijl, die schat dat haar club een jaar of twintig geleden in de Spyker is begonnen. 'We maken het best wel eens laat, maar er zijn ook avonden dat iedereen op tijd naar huis is. Uit wisselingen, bijvoorbeeld met de mannenclub, zijn altijd erg gezellig. En we zijn ook wel eens naar een vrouwenclub op Vlieland geweest.' De projectgroep Interwad heeft nog enkele plaatsen vrij voor twee gratis internetcursussen die worden gege ven in EcoMare. De cursus is toege spitst op de website www.wadden- zee.nl. Achter deze pagina gaat een wereld aan informatie schuil, betref fende flora, fauna, visserij, toerisme en diverse actuele ontwikkelingen in het waddengebied. Opgave kan via tel. 050-5331379 of per e-mail: mfo@waddensea.org. Hoornders die hun naam willen laten graveren in een straatsteen, hebben nog tot en met zaterdag de tijd om er één te bestellen. De feestcommissie is morgen van 15.00 tot 17.00 uur in het dorpshuis om de laatste bestel lingen in ontvangst te nemen. Aan sluitend gaat de actie 'Brieven 1999- J 2099' van start. De inwoners van De? Hoorn en Wijk H krijgen daartoe w korte termijn een enveloppe in is bus. De gemeente houdt in samenwerking met energiebedrijf NUON maandag om 19.00 uur een voorlichtingsavond over de zonne-energie en de afname van natuurstroom. Het energiebedrijf is bereid bij geïnteresseerde onder nemers zonnepanelen te plaatsen voor de opwekking van élektriciteit. Installatie, beheer en onderhoud ko men voor rekening van NUON. Als tegenprestatie moeten de bedrijven natuurstroom afnemen, die is opge wekt met behulp van schone energie bronnen, dus alleen zon, wind en water. Ondernemers wordt gevraagd gegevens over het jaarlijkse elektriciteitsverbruik nee te nemen, zodat het NUON offert kan doen. (advertentie) Iedere zaterdag haalt Scouting oud papier op in Den Burg. Men verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de vol gende straten: 7. Gasthuisstraat (vanaf Beatrixlaan richting centrum), Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Pa ter Witteplein, Gravenstraat, War moesstraat en Molenstraat. Vrijdag wordt in De Koog oud pap* opgehaald. Bewoners dienen het vóór 10.00 uur gebundeld aan de straatte zetten, of eventueel zelf naar de contai ner aan de Nikadel te brengen. Ruud Daalder, twee jaar geleden de gedoodverfde kampioen van biljartvereniging 't Cafeetje, moet tegen Sieb Eldering één carambole maken om zijn titel veilig te stellen. Zijn opponent moet veertien maal raak stoten. Tot ieders verbazing maakt middenmoter Eldering vanaf acquit een serie van twaalf. Daalder, nog beduusd van zoveel tegenstand, legt aan en... mist. Eldering maakt de partij uit, zijn clubgenoqt heeft het nakijken. In 't Cafeetje is de spraakmakende par tij van twee jaar geleden nog steeds onderwerp van gesprek. dere clubs. De leden treffen elkaar in cafés, dorpshuizen of tijdens de soos. Biljarten doen ze in 't Cafeetje om het spel, niet om de knikkers. Het is vooral de gezelligheid die de veertien leden elke dinsdagavond naar de dorpskroeg lokt. Twintig jaar bestaat de vereniging inmiddels en alleen Mathy van den Berg, één van de vier vrouwelijke leden, is nog van het eer ste uur. Toch zit er niet veel verloop in de club, die alleen (oud- )Oosterenders op de ledenlijst heeft staan. Vergaderen doen ze tussen twee partijtjes door. 'Het lezen van van De Bijenkorf, die toch wat serieu zer is. Hij kon er niet tegen als er 's avonds maar een paar man kwamen opdagen Ook afgelopen dinsdag was het gezelschap niet voltallig. 'Ach, het is nog vroeg. Een aantal leden heeft toch de gewoonte wat later te komen', verklaart secretaris Jan Visser Wel van de partij is Sieb Eldering, die na een poosje afwezig heid op één avond meerdere mhaal- partijen speelt. Door z'n klompen gaat de meeste aandacht uit naar het voetenwerk van de biljartende Strender, die ook opvalt door zijn omvang. 'Sieb leeft voor z'n sport', In tegenstelling tot eerdere berichtgeving wordt het Texel Sea Streetfestlval (voorheen Tropical) vol gend jaar op 25, 26 en 27 augustus in De Koog gehouden, zo laat de VW weten. Op de cursus Economisch Vorming voor Agrarische Vrouwen die op donderdagavonden wordt gehouden is nog plaats voor enkele deelne mers. Doel van de cursus is inzicht te krijgen in sociale en economische aspecten van bedrijf en gezin. In ja nuari en februari starten cursussen voor verlenging van de spuitlicentie. Die voor licentie 1 bestaan uit twee bijeenkomsten en degenen die licen tie 2 willen volgen komen drie keer bij elkaar. De cursussen zijn nodig voor licentiehouders die bij de eerste af gifte nog geen zestig jaar waren, maar die leeftijd inmiddels hebben bereikt. Ze zijn namelijk met meer vrij gesteld. De DLV Meteo geeft een cursus 'Gewasbescherming en het weer'. Dit is een cursus waarmee op de hoe veelheid gewasbeschermingsmid delen valt te besparen, wat goed is voor het milieu én de portemonnee. Bij voldoende belangstelling gaat de cursus van start op Texel. Wie belangstellenden heeft voor ge noemde cursussen of meer wil we ten, kan terecht bij Dirk de Lugt, tel. 311 281of Thea Rutten, tel. 316 325. B en w hebben besloten het Tesselhuus in De Koog ƒ10.000,- te geven als bijdrage in de kosten van een aantal verbeteringen. Het be treft de tweede fase van een onderhoudsplan waarmee totaal ƒ163.407,- is gemoeid: vervanging van versleten en verouderde appa ratuur, aanschaf van nachtkastjes, nieuwe coating van de vloer van de badkamer, vervanging van het platte dak, vervanging van huis houdelijke apparatuur, aanschaf van een speciale tillift, het opknap pen van de bovenverdieping en de vervanging van bedden en matras sen. De Stichting Tesselhuus probeert dit geld bijeen te brengen door een be roep te doen op allerlei fondsen. Drie daarvan zijn reeds met totaal ƒ52.590,- over de brug gekomen. Daar komt dus nu nog tien mille van de gemeente bij. Probleem was dat de gemeente ge woonlijk weinig bijdragen verstrekt aan gezondheidsinstellingen zodat de begroting daarvoor nauwelijks ruimte biedt. Wel worden betrekkelijk kleine bijdragen gegeven aan een doveninstituut en een blindeninstituut omdat enkele Texelaars daar 'klant' van zijn Verder krijgt de 'Zonne bloem' naar rato van het aantal deel nemers een bijdrage voor de perio dieke bootreis voor ouderen en gehandicapten en steekt de ge meente geld in allerlei aanpassingen ten behoeve van invaliden. Voor aan gepaste verblijfsrecreatie is echter nooit geld uitgetrokken. Wegens die beperkte mogelijkheden was van ambtelijke zijde geadviseerd om niet meer dan duizend gulden bij te dragen. Want dat zou nog net kun nen uit het resterende budget voor subsidiering van gezondheidsin stellingen. Het zou vooral een sym bolisch gebaar zijn, om duidelijk te maken dat de gemeente het Tesselhuus een warm hart toedraagt. Het college heeft dat blijkbaar veel te suunig gevonden en heeft besloten tien keer zoveel te geven. Het geld zal waarschijnlijk worden geput uit de begrotingspost 'onvoorzien'. Dinsdag 9 november staat de bibliobus voor het laatst in De Waal. Dit als gevolg van het verdwijnen van de Redmer IJskaschool, waarvan de leerlingen veruit het grootste deel van het 'klantenbestand' van de bus vormden. De tijd dat de wagen in de De Waal stond, wordt gevoegd bij die van Oudeschild, zodat mensen die een boek willen lenen tussen 10.15 en 11.55 uur bij De Bruinvisschool in het vissersdorp terecht kunnen. De overige tijden blijven ongewijzigd. Biljartclub 't Cafeetje. Gezelligheid eh sportiviteit gaan er goed samen. Bovenstaande anekdote is typerend voor biljarten in clubverband: iemand die niet zo goed overweg kan met de keu, kan winnen van iemand die veel beter kan biljarten. Het gemiddelde bepaalt hoeveel caramboles iemand in een partij moet maken. Iedere spe ler, goed of slecht, heeft gelijke kan sen op het kampioenschap. Na de gezelligheid is het wellicht de belang rijkste redenen waarom de biljart clubs op Texel zo floreren. Elk dorp op het eiland heeft wel één of meer- het jaarverslag duurt langer dan de eigenlijke vergadering', grapt Rob Haak. Om de kas te spekken nodigen ze eens per jaar liefhebbers uit voor het spelletje vlotbruggen, een variant op roulette, met als hoofdprijs een fiets. 'Het geld is nodig voor het hou den van uitwisselingen. Als we hier een club uit een ander dorp krijgen, willen we ze toch goed onthalen.' 'Echte fanatiekelingen hebben we er hier met tussen. De laatste die we hadden is overgestapt naar de club wijst een toeschouwer op het ge spannen overhemd. Eldering laat zich niet van de wijs brengen. Met een krachtige stoot weet hij een vrijwel onmogelijk te raken bal uit de klos te houden en geeft zijn opponent het nakijken. De volgende beurt verloopt minder goed. 'Poedel', roept de tel ler. Als Eldering het dan alsnog op z'n heupen krijgt, kan alleen de nastoot z'n tegenstander nog redden. Nadat die is gemist, worden sportief de han den geschud. 'Volgende partij!'

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2