Alleen de roosters een grotere puzzel' Gestage groei in '98 en '99 gecontinueerd m WV is optimistisch Ü01P 1 1 y Geknip^O DIRK «IS DIE ZUURKOOL NOU EINDELOK KLBRR? PRSOPf 5TRQUN6S GEVflOR' 'Het sluit aan bij wat ik wil leren' Gezonde woede TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs TEXELSE^" couRANT Dammer Vlaming verslaat koploper Enthousiasme over Tweede Fase en Studiehuis tan. DUUR-zame energie? Rust-imago Tien voor Texel uit bezorgdheid USB* OECÖCKSÖORP 5oo Om*T te.q.0. 1 '.NlteMn iPECOCKSPORP VERVOLG VAN PAGINA 1 begin weinig wisten van de vernieu wingen. 'Hoe de profielen in elkaar zaten is heel vaak uitgelegd. Maar over de verdeling van het jaar in blok ken wist ik bijvoorbeeld mets', zegt Anne-Marie. Blokken Het schooljaar is nu opgedeeld in zes blokken van zes weken met aan het einde van ieder blok een toetsweek (deze week voor het eerst) waarin verder geen lessen worden gegeven. 'We zijn benieuwd hoe dat zal gaan. Sommige leerlingen hebben nu soms twee tentamens op een dag en ook de praktische opdrachten van bij voorbeeld biologie en natuurkunde worden in deze week gegeven', aldus Van Atteveldt. Zwaar Over de veranderingen van de inhoud van de lessen was ook met veel dui delijk. 'De meeste leraren zeiden al leen dat alles veel zwaarder zou wor- den en dat je veel tijd kwijt zou zijn aan huiswerk en dan met name aan hun vak', vertelt Anne-Marie lachend. Die veranderingen zijn er wel. Nieuwe vakken zijn Culturele- en Kunstzin nige Vorming (CKV), Algemene Na tuurwetenschappen (ANW) en Infor matica. Daarnaast zijn de talen opgesplits in twee delen: lezen en schrijven en spreken en luisteren. Ook het vak Nederlands is veranderd. 'Alles is veel gerichter op vaardighe den', vertelt docent Nederlands Hans Frank. 'Voorheen kregen leerlingen tien titels waaruit ze een keuze moes ten maken om vervolgens een opstel over te schrijven. Eigenlijk heel onzin nig, want er gebeurt daarna niets meer met het artikel.' Nu moeten de leerlingen een schnjf- dossier maken, dat is een verzame ling van allerlei verschillende gerichte opdrachten, zoals het schrijven van bijvoorbeeld een klachtenbrief. Veel leerlingen van de vierde klassen HAVO en VWO voelden zich op zeven september jongst leden bij het boeken halen weer even een brugklasser. Zowel het aantal boeken als het aantal vra gen over wat er moest gebeuren riep dergelijke gevoelens op. Toen de vierdeklassers het die dag verwachte rooster met kre gen, maakte de stilte die zo ken merkend is voor verwarde brugklassers plaats voor een 'ge zonde' woede op de schoollei ding. In de twee aansluitende introductiedagen volgde een uit leg over het doel, de inhoud en de roosters van en in de Tweede Fase en het Studiehuis. Hoewel er in het lesprogramma min der aandacht is besteed aan litera tuur heeft Frank niet het idee dat het is 'ondergeschoffeld'. 'In samenwer king met de andere talen en het vak CKV gaan we aandacht besteden aan literatuur(geschiedems) en daar naast moeten leerlingen voor Neder lands ook gewoon een bepaald aan tal boeken lezen waarover een mon deling examen wordt afgenomen.' Echt (z)waar? Peter en Anne-Marie vinden beiden dat de invoenng van de Tweede Fase en het Studiehuis veel minder ingrij pend is dan ze hadden verwacht. 'De lesstof is niet moeilijker of zo', zegt Anne Marie. 'Ik had verwacht dat we elke dag van acht tot vier uur op school zouden zitten en dat we daarna nog uren huiswerk zouden hebben. Maar dat is helemaal niet zo' aldus Peter. Allebei hebben ze tot nog toe hun werk zo kunnen plannen dat ze am per huiswerk hadden. 'Alleen het le ren van proefwerken moet echt thuis.' Zowel leerlingen, conrector als do cent benadrukken dat het 'taakwerk- systeem' (bepaalde uren waarop de grM» "Zjgttrjnttll m bX kin. Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 1999-2000 een korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een schoolverklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen Informatie en aanmelding Uitgeverij Langcvcld de Rooy Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 362600 De Texelse Courant houdt de band in stand! i FESTIVALS 1-11 Tesselaar Tulip Festival An annual event in the Dandenong Ranges which produces the largest display of Tulips in Australia. Monbulk Rood, Silvan Adverfëren? Langeveld de Rooy Spinbaan 6, tel. 352600, tax 314111. Geopend tijdens kantooruren. leerling zelfstandig kan werken) dat al jaren op de Hogeberg werd gehan teerd (en nog wordt voor de onder bouw en MAVO) grote invloed heeft gehad op het soepele verloop van de 'hervormingen'. 'Een probleem was het samenstellen van de roosters. Het was een nog groter gepuzzel dan voorheen maar ook dat is de makers gelukt.' aldus Van Atteveldt. Op de Hogeberg lukt alles vaak wat beter dan op scholen in de buurt. Er doen verhalen de ronde over scholen waar leerlingen tot zes uur 's middags in de klas zit ten omdat ze veel tussenuren heb ben. Hier is de laatste les nog steeds om vier uur afgelopen. Leerlingen die daarna nog op school te vinden zijn, zijn hoogstwaarschijnlijk aan het 'nablijven'. Want spijbelen is er in het Studiehuis niet gemakkelijker op ge worden, wat je wel zou verwachten na kwalificaties als 'vrijheid'. Judith de Leeuw (Advertentie) eigen vakkenpakket, maar een 'pro fiel'; een van hogerhand samenge steld vakkenpakket. Daarbij hebben de leerlingen de keuze uit de profie len cultuur- of economie- maat- schappi| en gezondheid- of natuur- techniek. De samenstelling van de profielen is ook gerfcht op een betere aansluiting op het vervolgonderwijs. Op De Hogeberg zijn de vernieuwin gen tegelijk ingevoerd. 'Wij zijn eigen lijk voorzichtig begonnen', vertelt conrector Henk van Atteveldt. Er zijn geen verbouwingen nodig geweest om het Studiehuis in te kunnen voe ren omdat nu sommige lokalen als 'studielokalen' worden gebruikt. Op de uren dat de leerlingen een studie uur in hun rooster hebben gepland zijn bepaalde lokalen beschikbaar waar de leerling zelfstandig kunnen werken. In dergelijke lokalen is een docent aanwezig die in theorie als belangrijk ste taak de 'aanwezigheidscontrole' voor leerlingen heeft. In praktijk gaat dit echter anders; veel leerlingen en docenten gebruiken de studie-uren voor extra uitleg en dergelijke. Werkt het? Anne-Marie Dros (17, HAVO) heeft het profiel Economie en Maatschap pij. 'Het sluit aan bij wat ik wil leren.' Ze vindt het Studiehuis en de Tweede Fase een verbetering. 'Het is lekker om je eigen tijd in te delen. Wat er in de studiewijzer staat is in grote lijnen haalbaar, hoewel veel leraren zich niet aan hun eigen planning houden.' 'Veel leraren veranderen nu weer din gen in de studiewijzer. Het is voor iedereen wennen', beaamt Peter van Sikkeleras (17, HAVO). Hij heeft het profiel Cultuur en Maatschappij en vindt ook dat het profiel goed aansluit bij wat hij wil, met die aantekening dat hi| de vakken Wiskunde, Economie en Algemene Natuurwetenschappen niet zo nodig vond. 'Maar die kregen we cadeau. Het is lekker dat je de ruimte hebt om door te werken en niet de hele tijd hoeft te luisteren naar extra uitleg als je iets al begrijpt Beiden geven toe dat ze voor het den van de rest van Nederland', vefklaart Bos. Het aantal baliehandelingen is in 1998 gering gedaald tot circa 36.000. Verder werden er 146.000 telefoon gesprekken gevoerd De reserve ringen zijn allemaal met een nieuw computersysteem gemaakt, Macro+ genaamd. Voor de nieuwe program ma's moesten nieuwe computers aangeschaft worden. De apparatuur is nu up-to-date en millennium bestendig. Volgens Bos is er sprake van een snel stijgende verschuiving van telefoni sche verzoeken om informatie naar vragen die de WV via het internet bereiken. In 1998 werden ruim 6.000 vragen via de elektronische post be antwoord. Bos: 'Op dit moment zijn twee medewerkers vrijwel fulltime bezig met de beantwoording van e- mail. Qua efficiency is deze ontwik keling voor ons ongunstig. Telefoni sche beantwoording gaat meestal sneller. Het voordeel van internet is natuurlijk wel dat we het moment van beantwoording zelf kunnen bepalen.' De nieuwe internetsite van de WV wordt volgens pr-man Jacco Dros 'het neusje van de zalm'. Er wordt momenteel nog hard aan gewerkt. 'We willen met overhaast te werk gaan. dat kan leiden tot een onbevre digend resultaat. De site zal aange past zijn aan de laatste wensen van De VW heeft ondanks fors toege nomen promotie-uitgaven het boekjaar 1998 met een positief re sultaat van ƒ9.000,- afgesloten. De winst' werd vooral veroorzaakt door een lichte stijging van het aantal boekingen, waarvoor de VW provisie ontvangt. Ondanks de slechte zomer nam het aantal over nachtingen vorig jaar licht toe. De VW verwacht dat de groei ook dit jaar zal doorzetten: het aantal boe kingen blijft licht stijgen. Mede door de fraaie zomer van 1999 ko men bij de WV al weer stapels reserveringsformulieren binnen voor het jaar 2000. De vakantie ganger wil steeds vroeger boeken. Er is al jaren sprake van een geleide lijke stijging van het aantal overnach tingen en 1998 vormde daarop geen uitzondering. Het aantal last minute- boekmgen nam door de regenachtige zomer weliswaar flink af, maar over het geheel genomen zette de groei trend zich met enkele procenten door Opmerkelijk is de stijging van het aantal hotelovernachtingen. De VW denkt dat naast markt ontwikkelingen een andere presenta tie in de vakantiereisgids daarvan de oorzaak is. Werden hotel arrangementen eerder inclusief boot kaartjes en een informatiepakket aangeboden, sinds 1997 staan er losse kamers in de gids. De grotere duidelijkheid over de prijs van een overnachting wordt volgens de VW door de consument op prijs gesteld. VW-directeur Veronica Bos is van oordeel dat de verbeterde samenwer king op promotioneel gebied met andere waddeneilanden heeft bijge dragen aan het goede toeristische jaar 1998. 'Die was succesvol. De samenwerking vond vooral plaats bij promotie in het buitenland, op beur zen en via reisbureaus. Zo kunnen we optimaal profiteren van de diensten van het Nederlands Bureau voor Toe risme.' De oplage van de gemeen schappelijke Waddenreisgids is ge stegen tot 240.000. Aan directe promotiekosten gaf de VW in 1998 bijna ƒ1,1 miljoen uit. Dat is inclusief ƒ25.000,- die de VW ten laste van het vorig boekjaar wil bren gen voor de kosten van het onder zoek, dat een extern bureau momen teel verricht naar toeristische ontwikkelingen en dat als basis moet dienen voor een toekomstvisie. Ver der legde de organisatie van dat be drag een ton opzij voor het potje '(reserve)promotiefonds'. Dat is be doeld om in magere tijden extra pro motie te kunnen verrichten en voor de dure imagocampagnes die de VW voor de nabije toekomst noodzake lijk acht. Die campagnes zijn bedoeld om Texel in het grote aanbod van vakantiegebieden eruit te laten sprin gen. 'Overal in het land is men bezig met vernieuwing en kwaliteits verbetering, zodat het steeds moei lijker wordt om Texel te onderschei- De nieuwe fotopresentatie in de gids. Een blokje kan simpel op internet worden door geplaatst. internetgebruikers.' Waren het bij de ingebruikname van de eerste site van de VW vooral whizzkids die over het net surften, tegenwoordig is het inter net volgens Dros uitgegroeid van een fun-medium tot een volwassen informatiebron. 'Vandaar dat de na druk is verschoven van een site vol technische sngfjes naar een vooral overzichtelijke en volledige site Dros heeft de nieuwe site gisteravond op de TVL-najaarsvergadering gepre senteerd en de advertentie mogelijkheden en tarieven toegelicht. Oe Tweede Fase en het Studiehuis. Toen leerlingen en docen ten van alle vierde klassen van HAVO en VWO in Nederland er na jaren van voorbereiding in september mee aan de slag gin gen, werd de onderwijsmethode onderwerp van sceptische verhalen in de landelijke media. Op OSG De Hogeberg heerste er onder leerlingen, ouders en docenten tot op het laatste moment onduidelijkheid over de vernieuwingen. Maar bijna twee maanden na de start overheerst enthousiasme. 'Alles is veel gerichter op vaardigheden', constateert docent Hans Frank. Het Studiehuis is kort gezegd een vernieuwing in het onderwijssysteem in de bovenbouw van HAVO en VWO die gericht is op een betere aanslui ting op een studie aan het hoger be roepsonderwijs en universiteit. De leerlingen krijgen veel meer vrijheid..., wordt vaak geroepen. En inderdaad, de leerlingen hebben meer vrijheid, ledereen heeft een zogenaamde studiewijzer waar in staat wat op welk tijdstip voor een bepaald vak moet worden gedaan. En, niet onbelang rijk, wanneer de vergaarde kennis en vaardigheden worden getoetst. Elke leerling heeft een persoonlijk rooster, dat in totaal dertig uur per week moet zijn; klassikale lessen en zoge naamde studie-uren waarin de leer ling zelf mag bepalen wat zij gaat doen. Toch zijn er vragen te over: is alles duidelijker nu het eindelijk officieel begonnen is? Wat vinden de leerlin gen van het systeem? Wat vinden de docenten nu ze zijn begonnen met lesgeven al dan met in een nieuw vak? Vindt de schoolleiding dat het werkt? Tijd voor een indruk over wer ken en leren in het volop draaiende Studiehuis. Tweede Fase De Tweede Fase is de vernieuwing die de 'inhoud' van het onderwijs verandert. Leerlingen kiezen geen Leerlingen op de OSG De Hogeberg genieten sinds de Invoering van de Tweede Fase en het Studiehuis een grotere vrijheid. (Foto Gerard Timmerman) Voor moer Info kijk op: www.texel.net Na de eerste zes ronden van de on derlinge competitie van Damclub Oosterend/Texel begint er teke ning in de strijd te komen. Bert Duin verloor van de steeds beter spelende Wim Vlaming en moest zijn koppositie prijs geven. Hij zakte naar de derde plaats. Vlaming bewees zichzelf een dienst met zijn overwinning. Hij blijft ongeslagen en neemt de vierde po sitie op de ranglijst in. De top twee wordt als vanouds gevormd door Piet Bakelaar en Rinus Vittali, maar het gat met de concurrentie lijkt steeds kleiner te worden Ook Harry van der Wetering, Wim Timmer en Cees Vinke zijn dit seizoen sterk uit de startblokken gekomen. Zij bevinden zich in de middenmoot. Hans Galjaard en Simon de Jager spelen duidelijk sterker dan in het verleden Gal|aard miste een win nende voortzetting tegen Piet Bakelaar, terwijl De Jager lange tijd gelijke tred wist te houden met Vittali. Beiden slaagden er echter net met in om remise af te dwingen. Een toeristisch pamflet uit Melbourne maakt tussen vele andere festivals ook melding van het 'Tesselaar' tulpenfestival, 'de grootste tulpen show van Australië'. aanvaardbare bron van overlast wordt ervaren die het rust-en-ruimte- imago van Texel ernstige schade be rokkent, terwijl de ander het erg vindt meevallen en ervoor wil waken dat Texel een saai oudereneiland wordt. Dit eindeloze debat werd dertig jaar geleden ook al gevoerd en zal over dertig jaar de gemoederen nog wel steeds bezighouden. Discussieleider en bestuurslid Martin Warnaar kwam logischerwijs met verder dan de even ware als weinigzeggende afronding dat 'een veilig imago een groot goed is en dat we het met z'n allen moe ten zien te redden'. Vochten de leden vooral een verbaal robbertje uit. het TVL-bestuur heeft al wel een duidelijke conclusie getrok ken: het 'groene' rust-imago van Texel loopt gevaar door de sex and drugs and rock 'n roll'-faam die De Koog in den lande verwerft. Warnaar: 'We moeten oppassen dat we niet in het rijtje Valkenburg-Renesse-Ter- schelling terechtkomen.' TVL verzet zich dan ook tegen de komst van een jongerencamping. 'Net als vroeger met Sarrasani het geval was, gaat van zo'n camping een enorme zui gende werking uit, bijvoorbeeld rich ting de vermomde F-side-supporter Warnaars eigen bedrijf De Krim zal naar aanleiding van enkele tientallen klachten van rustliefhebbers het aan tal kampeerplaatsen voor jongeren met de helft verminderen. 'En wat op De Krim in het klein gebeurt, gebeurt op Texel in het groot.' Met grote instemming begroetten de Met liefst drie verschillende brieven op één dag gunt 'Tien voor Texel' het college geen tijd om te verslappen Afzenders Andrew Albers en Mehno Stam maken zich zorgen over de logiesverstrekkers de nieuwe wijze eventuele legalisatie van de jutterij op van vermelding van hun bedrijf in de Flora, waarover onlangs bekend werd Bungalows- Woningen Ferienwobntmgen A •Houses/Bungalows BIB CODE DE KOOG Jonk Verhuur Texel, Dorpnlroot 227. fox 327251, (max. 13 pers.J 1796 (D 0222-317999 18 4 8 7 3 1 2 5/ Jcnk Verhuur Texel, Dorp«lrool 227 fox 3272S1 1796 (0 0222-317994 18 4 4 2 5/ 'Komperfoelie' p/o VRC, Poslbus 3, Oen Burg (18x) 1790 AA 0222-312847 12 4/5 4 2 65 'Konn', Otchhmieni 27, coir. Kobeko, Nikodel 79 (2x4 ol lx8p.) 1796 BR 0222 317746 12 5 8 4 55 *0e Kemphtjón', A.L Keywr fi CJ. Zijni, Hogereind 32, Oe Wool 1793 AH 0222-313413 12 5 6 3 26 fl P.NW. Kikkerl, Oude Dijkje 14, "Hoeve Vredeplein* (2x) 1796 Ml 0222-327021 19 4 4 2 N.P.H.W. Kikkerl, Oude DHkio 14,'Hoort Vrtdwltin'(2*) 1796 Ml 0222-327021 19 6 3 Kobeko B V., Nikodel 79 (3x) 1796 BR 0222-317746 12 3/5 6/8 4 55 De oude gidsvermelding maakte een keuze met erg gemakkelijk. WV-gids. Moesten zij het tot nu toe doen met een lange, droge opsom ming van de gastenverblijven en de bijbehorende faciliteiten in een visu eel onaantrekkelijk diagram, in de nieuwe opzet krijgt ieder bedrijf een blokje met een foto van de accom modatie en een informatieve tekst met symbooltjes. De pagina's worden er een stuk overzichtelijker van, wat het zoeken voor de consument ver gemakkelijkt, die bovendien een be ter beeld krijgt van wat hem te wach ten staat. De gids wordt daardoor 40 pagina's dikker. De stijging van druk- en portokosten wordt opgebracht door stijging van de plaatsings kosten Die bedragen nu nog 35,- per regel en gaan voor een standaardverrrrelding ƒ150,- kosten Fotopresentatie De leden hebben de prijsstijging er graag voor over. Voor ƒ250,- wordt de foto ook op het internet gezet. Wie op de nieuwe website van de WV bo vendien een link wil naar de eigen internetpagina, betaalt 595,- dat het college speelt met de ge dachte om woonhuis en gebouwen voor dit doeleinde los te koppelen 'Met dit gerommel wordt uw geloof waardigheid er niet beter op Inzake de aanleg van het toiletgebouw op RST-camping Kogerstrand waar schuwt de belangenvereniging de gemeente niet in onderhandeling te gaan. 'Er is maar één remedie: afbre ken, duin herstellen en bouwen op de afgesproken locatie.' De derde bnef gaat over het verzoek van de NHJC om de slaapplaatsen van jeugdher berg De Eyercoogh te verplaatsen naar Panorama. 'Bedden verplaatsen naar een zeer kwetsbaar beschermd gebied als de Hogeberg zou een zeer absurde situatie zijn. Wat wordt er bij u achter de schermen bekokstoofd? Staan we straks voor een voldongen feit, zodat er geen weg terug meer is?' ;0E C0CKS00RP ANWB M. Bergsma Wintergroen 34 1796 AC De Koog 0222 317 351 0222 317 352 athlebc@texel.nl Eenvoudig appartement, aparte slaapkomer, bad kamer met doucheopen keuken met vriezer. Geen Kinderen. A. Achenbach Bachstrafte 15 61276 Weilrod 8/BRD 0049-608 391 98 29 Hatfvnjstaonde luxe ingerichte woning. 2 slaapkamers, kinder bed- stoel aanwezig, eigenaar eet mee. Mevr. MJ. Dalmeijer Mienterglop 5 1796 AC De Koog 317 351 317 352 T 'J 'op de Torrebol' Haif- vrijstaande compleet ingerichte woning, aparte keuken, eigen parkeerplaats.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5