(jroen wartsj~exehin het harL, Vanaf 1 december zacht leidingwater Bellend protest tegen SBB Gelijktijdig herdenken op donderdag 4 mei A.O.T. Nieuwe asbestvondst jaagt gemeente verder op kosten Voorstel burgemeester in Tbilisi: texelseScourant Folders verspreiden 4900 folders Fanfarefestival m Cabaret-café Evacuatie Jeu de boulesbaan m Wampex texelse^courant connexxion Kogeltje treft snorfietser Kampioenschap mountainbikes Bijrijdster raakt gewond Bekken gebroken bij val van dak Bouwkavel De Vang blijkt stortplaats OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11426 DINSDAG 2 NOVEMBER 1999 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Spmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging, telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS /58.60 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,65 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-20 31 5989 (b.g.g. 06-22 14 0276 of 06-22 14 0275) Qntt Wit kirt. met dc Texelse Courant Door het groeiende aantal abonnees hebben wij m.i.v. heden nodig (i.p.v. 4700) voor verspeiding over heel Texel. De muzikanten van Excelsior, KTF en DEK hebben zaterdag tijdens het derde Texels Fanfarefestival een luis terrijk optreden verzorgd. Daarmee bewezen ze zichzelf een uitstekende dienst, want de Burgemeester de Koninghal was behoorlijk gevuld met muziekliefhebbers, die in hun goede prestaties allicht een aanleiding zien om straks ook een kaartje te kopen wanneer de verenigingen hun 'eigen' winteruitvoeringen verzorgen. Pagina 2 Pip Barnard en Jamen de Bruijn wa ren zeer op dreef in de eerste afleve ring van hun 'Cabaret-café'. Verslag van een veelbelovende première Pagina 2 Een kleine honderd Texelaars werden vrijdag als 'vluchtelingen' ingescha keld bij een evacuatieoefening van de Navo. Het was aan de mist te wijten dat met allen van het bedreigde Texelonië konden worden wegge haald. Het realiteitsgehalte was hoog en toch had iedereen veel plezier. Pagina 5 Met de ingebruikname van de nieuwe jeu de boulesbaan op het terrein van zwempark Molenkoog is het multi functionele sportpark Den Burg Zuid een stukje completer geworden. Lief hebbers van het balspel toonden zich ingenomen met de beschutte ac commodatie, die voldoet aan de wedstrijdeisen. Wethouder Nel Eelman van Welzijn vernchtte zater dag de opening van clubgebouw Le Carreau. Frans voor de beste worp. De naam heeft echter een dubbele betekenis. 'Want we hebben met deze baan een goeie gooi gedaan', aldus bedenker Gerrit Spanhaak. Pagina 6 Het moet niet gekker worden. Zelfvol dane deelnemers aan de Wampex, toch een evenement dat het nodige van het gestel vergt, die na afloop bij de organisatie aandringen om op drachten te verzinnen waarover ze wat langer moeten nadenken. Want ze hadden geen enkele noodbrief hoeven openscheuren. Het eende- kukeltjesweer had een dermate sti mulerende uitwerking op het moreel van de 156 deelnemers dat de snel heid waarmee de Wampex werd vol bracht zelfs de organisatie overviel. 'Volgend jaar dan maar een schepje er bovenop', voorspelde mede-orga nisator Kees Jaap Hartmg. Pagina 7 (Advertentie) (jntM Zmrrt'Jrrrti It hé kin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Uit de Texelse kranen stroomt onaf 1 december weer zacht wa ter. Daarmee komt het Provinciaal Waterleiding Bedrijf (PWN) een oude belofte na, die werd gedaan nadat de productie van leidingwa ter in de fabriek aan de IJsdijk in de tachtiger jaren werd stopgezet. Sindsdien wordt tot verdriet van menig Texelaar via de zinkerleiding hard' water aangevoerd. De ontharding is mogelijk doordat het ?WN een nieuwe fabriek in gebruik ieemt in Heemskerk, waar het water via membraanfiltratie yvordt onthard en 'opgemengd' met wa- :er dat op de traditionele manier wordt gezuiverd in de water- «drijven in Wijk aan Zee en Ber- jen. )e hardheid van het water daalt fors: an ongeveer 15 naar 8,5 Duitse gra- Jen. fergeleken met het water dat in de abnek aan de IJsdijk werd geprodu- «erd, waarvan de hardheid maxi mal 7 Duitse graden bedroeg, is 8,5 overigens nog altijd aan de hoge ant. De Gezondheidsraad heeft in '982 echter geadviseerd dat de norm iet lager dan 8,5 mag zijn. De cal- ium- en magnesiumzouten waaruit alk is opgebouwd zijn namelijk mi- eralen die nuttig zijn voor het :n 34-jarige man uit De Koog »ldde zich zaterdag bij de politie t de mededeling dat er op hem schoten was. Hij reed 's middags er de Ruyslaan, toen de passagier in een auto die hem tegemoet vam uit het raam hing en een chtdrukpistool op hem richtte. De an werd in de zij geraakt, waarbij hij ht gewond raakte. De man die hef apen hanteerde droeg een zwarte uts en werd door het slachtoffer op ngeveer twintig jaar oud geschat, e auto waarin hij reed was een grijs- leurige Fiat. De politie verzoekt fentuele getuigen zich te melden. lichaam, onder andere ter voorko ming van hart- en vaatziekten. Hoewel hard water geen 'slecht wa ter' is, levert die ontharding voorde len op voor het milieu en de porte monnee van de consument. Te denken valt aan kalkaanslag op verwarmingselementen, sanitair en tegels. Zonder deze aanslag wordt de levensduur van apparaten en leidin gen aanmerkelijk langer. Bovendien moeten zeepproducten als waspoe- der, shampoo, doucheschuim en an dere producten met hard water in grotere hoeveelheden worden ge bruikt. Dat de komst van het zachte water zo lang op zich heeft laten wachten houdt verband met het natrium- gehalte. De hoeveelheid calcium in het water, verantwoordelijk voor de hardheid van het water, kon alleen omlaag worden gebracht door de toevoeging van keukenzout, in com binatie met een proces van ionenwisseling. Het natriumgehalte in het water zou hierdoor echter tot boven de toelaatbare norm van 120 milligram per liter stijgen, waardoor de kans op het optreden van hart- en vaatziekten juist zou toenemen. Na dat het PWN jarenlang heeft gewerkt aan een centraal onthardings- systeem, is het er eindelijk in ge slaagd zacht water te produceren, dat een aanvaardbaar natriumniveau heeft. Het huidige gehalte van 53 Texelse en overkantse mountain bikerijders betwisten elkaar zondag op het parcours aan de Biesbosweg de winst in het open Texels kam pioenschap. Er wordt in verschillende categorieën gereden. De jeugd tot en met 15 jaar (onderling weer verdeeld in drie groepen) gaat om 10.00 uur van start. Om 11.00 uur zijn de da mes, junioren (tot en met 19 jaar) en veteranen (vanaf 40 jaar) aan de beurt. Het klapstuk is de race bij de senioren (20 tot en met 39 jaar). Zij staan om 12.00 uur aan het vertrek. milligram natrium per liter daalt zelfs naar 32 mg/l. Het water dat vanaf 1 december via het pompstation Huisduinen naar Texel wordt gepompt is een mengsel van gefilterde water uit Heemskerk met het huidige leidingwater. Het betreft vrijwel gedestilleerd water dat volkomen is onthard. Om de 'neu trale' hardheid van 8,4 te krijgen wordt het gemengd met gezuiverd IJsselmeerwater. Dit wordt na voor zuivering tijdelijk opgeslagen in de Noordhollandse duinpassage. Na verloop van tijd wordt het opgepompt, opnieuw gezuiverd en in het distributiepompstation in Bergen gemengd met het gedestilleerde wa ter uit Heemskerk. Texelaars die nadere informatie wil len over het zachte water kunnen op werkdagen bellen met 0900-20 20 040 (22 cent/minuut). Een 51 -jarige vrouw uit Den Burg, die als duopassagiere achterop zat bij haar man, raakte zondag gewond toen hun motor op de kruising Redoute-Schansweg in aanrijding kwam met een personenauto. Deze werd bestuurd door een 89-jarige Texelaar, die over de Schansweg reed en geen voorrang verleende aan de van rechts komende motorrijder. De vrouw liep letsel op aan één van haar benen en werd overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Tijdens werkzaamheden aan een vakantiehuis aan de Pelikaanweg is een 42-jarige man uit Oudeschild maandag vanaf het platte dak naar beneden gevallen. De man verloor tijdens het leggen van dakplaten zijn evenwicht. Bij de val brak hij zijn bek ken en moest met de ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. De verwachting is dat hij binnen een week weer naar huis mag. Twee nachten lang kon Marc van Rijsselberghe er volgens eigen zeg gen niet van slapen, dat mysterieuze bellende geluid, dat steeds weer er gens anders vandaan leek te komen. Eerst was de inwoner van de Dennen er zeker van dat het lawaai afkomstig was uit de omgeving van kampeer- schuur 'De Rovershut', waar vast en zeker één of ander ludiek spel aan de gang was. Maar later verplaatste het geklingel zich naar de Randweg, ter wijl het op een ander moment weer dichtbij zijn huis aan de Monniken- weg klonk Nader onderzoek leerde hem dat er tussen de koeien van Maarten Hoogenbosch, die op een nabij gelegen, uitgestrekt weiland lo pen te grazen, één bij was met een bel om de nek. 'Een flinke bel. waar van het geluid heel ver draagt. zeker in zo'n rustig gebied als hier', verde digt Van Rijsselberghe zich tegen de suggestie van overdrijving. Hij blijkt inderdaad niet te veel gezegd te hebben. Wanneer eigenaar Hoo genbosch en de verslaggever ter plaatse een kijkje nemen, is alles stil en hoor je iedere vogel fluiten. Maar plots klinkt het alsof er hard aan een schoolbel wordt getrokken, waarvan het geluid bovendien flink wordt ver sterkt. Kennelijk heeft de drager van de bel,"die nu gretig en onverstoor baar staat te grazen, even stil ge staan, waardoor ook de bel even stil hing... Hoogenbosch heeft het 'instrument' bij een boer in Frankrijk gekocht en om de nek gehangen van de oudste van zijn vierentwintig Charolais- (vlees)koeien die aan de Ploeg- elanderweg grazen. Het is een ludiek protest tegen de plannen van Staats bosbeheer dat aan 'natuuront wikkeling' wil doen in het gebied, dat voor een deel wordt gepacht door Hoogenbosch. 'Moet ie eens zien. Dit is toch mooi genoeg?', wijst hij vra gend om zich heen. 'Het is hier rus tig, je hebt een prachtig uitzicht, er broeden roofvogels. Waarom zou dit op de schop moeten? Dat is toch zonde?' Het betreffende gebied is een oude landbouw-'enclave', middenin de Dennen, waar boeren al sinds de aanplant van het bos schapen en koeien weiden. 'Hier ligt dus ook een mooi stuk historie', zegt Hoogen bosch, die opmerkt dat met het om vormen van zes hectare landbouw grond tot natuur de afgesproken ondergrens van 4000 hectare gras land duidelijker in zicht komt. 'Ik heb geen problemen met Staatsbos beheer, hoor. Het is een kwestie van geven en nemen en ze weten toch wel wat ik ervan vind. Maar alles bij elkaar was het voor mij reden om deze grap uit te halen. Ik heb de koe de bel aangehangen. Dat dier is een bellend protest. Omdat hij buurman Van Rijs selberghe zijn nachtrust gunt, heeft Hoogenbosch de bel inmiddels weer verwijderd. (Foto Joop Rommott) i het bouwkavel aan De Vang in )udeschild waar in de grond al weemaal verontreiniging met as- st is aangetroffen, is vrijdag tij- ïens werkzaamheden opnieuw isbest opgespit. De vervuilde irond is inmiddels afgegraven en afwachting van een afvoer- «rgunning opgeslagen. Het is niet recies bekend om hoeveel grond et ditmaal gaat, maar naar ver pachting minder dan in voor- ■aande gevallen, toen het 850 ton «trof. De opruiming daarvan heeft de gemeente inmiddels anderhalve ton gekost. Ondanks proefboringen en monster namen door een erkend onderzoeks bureau, dat heeft verklaard dat er geen verontreinigende stoffen meer in het bewuste perceel zouden voor komen, stuitten grondwerkers bij het graven van de fundering voor een loods vrijdagmorgen op stukjes puin en asbest. Volgens de gemeente be treft het een onvoorziene uitloper van een soort kolk die als dumpplaats moet zijn gebruikt. Het gaat om cementgebonden asbest, dus af komstig van de sloop van een ge bouw. Volgens een woordvoerder hoeft de eigenaar zich geen zorgen te maken over eventuele extra kosten. 'De gemeente garandeert dat het goed zal worden geregeld. De koper mag er geen narigheid van ondervin den.' Intussen lopen de kosten wel op en zoals het er volgens juridische advies naar uitziet zijn die op nie mand te verhalen. Doodeenvoudig omdat niet meer is te achterhalen wie de rommel er heeft achtergelaten. Hoe de kosten worden verrekend is nog niet duidelijk. De bodem van het exploitatiefonds voor industrieterrei nen is door de eerdere tegenvallers al bereikt. De gemeente gaat ervan uit dat alle vervuilde grond nu echt is verwijderd en ziet geen reden om van verdere bouw af te zien. Op 4 mei 2000 om half vijf plaatse lijke tijd zullen in de Georgische hoofdstad Tbilisi alle slachtoffers van de 'Russenoorlog' van 1945 worden herdacht. Aangezien het tijdsverschil met Nederland drie uur is, valt die plechtigheid precies samen met de dodenherdenking bij de algemene begraafplaats in Den Burg. Dit voorstel voor een gelijktijdige herdenking werd vo rige week gedaan door burge meester Joke Geldorp-Pantekoek bij de opening van het 'Texelpark' in Tbilisi. Het leek in goede aarde te vallen. De opening van het park was onder deel van de jaarlijkse feestdag Tbilisoba. In haar speech herinnerde Geldorp eraan dat haar voorganger J.Engelvaart tijdens een bezoek van tweehonderd Texelaars aan het toen nog tot de Sovjet Unie behorende Georgië had voorgesteld een straat of plein in Tbilisi naar Texel te noemen, zoals er op Texel ook een Georgië- weg is. Nu was het dus eindelijk zo ver. irkzaamheden op een bouwterrein aan De Vang is voor de derde maal asbestverontrelniging ontdekt. Foto Gomrzi Timmorman) Eerbetoon De opening bestond uit het onthullen van een bord dat duidelijk maakt dat de naamgeving bedoeld is als eerbe toon aan Texel Bij het naambord bevindt zich een bloemenbak waarin tulpen worden geplant die de Texelse delegatie van Texel had meege bracht De plechtigheid werd bijge woond door meer dan 1500 mensen. Onder hen enkele overlevenden van de opstand van 1945, waaronder een Georgiër die destijds met de redding boot Joan Hodshon meeging naar Engeland. De schrijvende en fil mende pers was ruim vertegenwoor digd, er wapperden Nederlandse en Texelse vlaggen en er werd gezongen en gedanst door een kindergroep in traditionele kledij. De burgemeester Voor de Texel-veteranen onder het toegestroomde publiek was de ingebruikstelling van het park een emotionele gebeurtenis. van Tbilisi, het* districtshoofd van Digom en een parlementslid onder streepten het belang van de contac ten tussen Texel en Georgië. De ve teranen van 1945, overmand door emotie, noemden namen en adres sen van Texelse families die ze had den gekend en waarvan ze hulp had den gehad. Tijdens de vele gesprekken viel herhaaldelijk de' naam van 'moeder' Cornelia Boon- Verberg, die nog altijd de verpersoon lijking is van de zorg die de in opstand gekomen Georgiërs van de Texelaars hebben gehad. Van Texelse zijde werd er de nadruk opgelegd dat ook zeer veel anderen hun leven in de waagschaal hebben gesteld door het bieden van hulp. Texelse namen Nog meer dan bij eerdere ontmoetin gen werd de nadruk gelegd op het feit dat de Texelse bevolking zwaar heeft geleden onder de opstand. Een leerlinge van de naburige school die de zorg voor het Texelpark op zich heeft genomen, las de namen voor van alle omgekomen Texelaars, zoals ze zijn vermeld op de gedenkstenen bij het monument in Den Burg. Het Texelpark ligt in het stadsdistrict Didube, niet ver van het centrum. Het is een door wegen omsloten plant soen met een oppervlakte van 60 x 500 meter, een veelbezochte ont moetingsplek met bankjes en een kiosk. President Bij een ontmoeting in het gemeente huis van Tbilisi was ook de Georgische president Shevarnadze aanwezig Voor de delegatieleden Joke Geldorp en Maria de Graaf was het een hernieuwde kennismaking want beide dames namen begin dit jaar in Den Haag deel aan de lunch die de koningin aanbood bij het offi ciële bezoek van Shevarnadze aan ons land. Burgemeester Geldorp Lees verder pagina 5

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1