Gemeente kan al 25 mille vangen... I i'iV 'Beursplein' moest redding overlaten 'Van Engelenburg' Cjroen "/warL-Jexels 'in het harL, Dwangsom Dutchtone-antenne Buizerds slachtoffer landbouwgif? Conservenbedrijf verhuist productie naar vastewal Pony bezwijkt tijdens bosrit Drankrijder Molengat neemt waar Terras Karseboom opnieuw vernield Jachten vergaan in Eierlandse Gat Folders verspreiden 4900 folders TEXELSE«COURANT SUPER DE BOER OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11428 DINSDAG 9 NOVEMBER 1999 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spmbaan 6. 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 e-mail: tc lrb@trefpunt nl Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,65, abonnementsprijs 58,60 per half jaar. Dutchtone hoopt dat het zal loslo pen, maar de gemeente Texel lijkt genadeloos: de dwangsom die het telecommunicatiebedrijf moet be talen voor het zonder vergunning in stand houden van de antennekraan op het erf van de firma Schermer aan de Van der Sterrweg loopt van daag op naar ƒ25.000,-. Het bedrijf heeft namelijk niet voldaan aan de eis om de antenne uiterlijk vrijdag neer te halen. Het overleg dat de zelfde dag in het raadhuis werd ge houden, heeft niet geleid tot het op schorten of verzachten van deze sanctie. Wel heeft Dutchtone daarbij voorstel len gedaan voor alternatieve anten neoplossingen op zuidelijk Texel die voor de gemeente misschien wel aan vaardbaar zijn. Maar het liefst wil het bedn|f dat de kraan nog even mag blij ven staan. Argument van Dutchtone is dat het slechts tijdelijk is. De defini tieve plaats van de antenne is de be staande mast van PTT Telecom naast het Licht van Troost. Dat kan echter nog enkele weken tot maanden duren om technische en organisatorische redenen. 'Wij doen ook graag aan siteshanng', legt Dutchtone-voor- lichter Robbert Jan Knoppers uit. Vleesconservenbedrijf Exquise BV, gevestigd in de voormalige zuivel fabriek, heeft twee maanden ge leden de verwerking van vleesproducten stopgezet. De on derneming, die het gebouw en de machines huurt van Dicon Vlees- conserven, is voornemens de productie uit te besteden aan een conservenbedrijf aan de vastewal. De drie vaste medewerkers zijn bij een ander bedrijf ondergebracht. Hcon vleesconserven, eigendom van ttaurice Diks, houdt zich sinds 1992 bezig met het conserveren van vleesproducten.. Het betreft het in blikken of in potten conserveren van allerlei vormen van gebraden schar relvlees. Een deel van de oude zuivelgebruik die Diks hiervoor kocht is hiervoor in gebruik. Andere ruimten worden ver huurd aan de Texelse bierbrouwerij, de meubelstoffeerderij en andere be drijven. Het bedrijf biedt werk aan drie vaste medewerkers en een aan- seizoenskrachten. De verwerking en conservering van het vlees is in handen gekomen van conserven bedrijf Exquis BV, waarvan Diks participant is. De vleesproducten worden geheel in Nederland afgezet. Nu een grote klant de afname van ge conserveerd vlees wil verdubbelen, moet de productie worden verhoogd, zo laat Diks weten. 'Maar de inves teringen die met deze uitbreiding ge moeid zijn, zijn eigenlijk te hoog. Het risico wordt daardoor te groot', aldus Diks, die bovendien niet al te afhan kelijk wil zijn van éen klant. 'De ver houdingen zouden bp die manier worden scheefgetrokken.' Andere afweging is de toename van de over last voor de buurtbewoners, die een eventuele uitbreiding met zich zou meebrengen. Om de afnemer tevreden en de toe komst van de bedrijven veilig te stel len, is het de bedoeling dat Exquise BV de productie uitbesteedt aan een collega-bedrijf aan de vastewal. Welke onderneming dat wordt laat Diks nog in het midden. 'We zijn nu bezig om een schifting aan te bren gen.' Het is de bedoeling dat de productie op 1 januari wordt hervat. Diks blijft eigenaar van de zuivel fabriek. Over wat er met de vrijko mende ruimte gaat gebeuren houdt Diks zich op de vlakte. 'Maar ik heb nog meer pijlen op m'n boog. De 18-jarige merry Wendy, eigendom van de familie Van der Zwaag uit Den Burg, is tijdens een rit in de Dennen zondagmiddag nabij het Turfveld in gestort en ter plekke overleden. De paleminokleurige pony was een op vallende verschijning op het eiland en genoot in hippische kringen bekend heid door haar prestaties in de dres suur met berijder John van der Zwaag. die haar ook voor de wagen inzette. De laatste jaren was ze met meer actief in de dressuur, maar deed nog wel mee aan het ringsteken. Toen ze zondag met nog drie andere po ny's een ritje door de Dennen maakte, kreeg ze ter hoogte van het Turfveld acute hartproblemen.Een toe gesnelde veearts kon niets meer voor haar doen. Een 21 -jarige automobilist uit Oude- schild werd in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Wilhelminalaan in Den Burg aangehouden op verdenking van rijden onder invloed. Een adem analyse wees uit dat hij bijna twee maal de maximumnorm had overtre den. 'Maar PTT Telecom kan slechts drie tot vier sites per periode leveren'. Waarmee hij bedoelt dat zijn bedrijf de antenne bij voorkeur samen met an tennes van collega-bedrijven in één mast hangt, maar dat de PTT niet alle aanvragers tegelijk van dienst kan zijn. Dat Dutchtone de kraan met antenne willens en wetens zonder bouwver gunning heeft neergezet is inmiddels zonder twijfel. Het bedrijf handelde onder tijdsdruk omdat de vereiste lan delijke dekking er eind vorige maand moest zijn. Overigens vindt Dutchtone nog steeds dat voor een mobiele kraan waarop een antenne is gemon teerd geen bouwvergunning nodig is. In het huidige stadium van de bespre kingen met de gémeente wil men daarover echter met twisten. 'We zoe ken naar een snelle en redelijke oplos sing waarmee zowel wij als de ge meente vrede kunnen hebben'. Het verwijderen van de antennekraan zon der het plaatsen van een vervan gende andere installatie betekent dat de telefoonklanten van Dutchtone op zuidelijk Texel en op schepen in de buurt niet meer kunnen bellen. Van daag zouden Dutchtone en de ge meente opnieuw om de tafel gaan Omdat de bemanning van Teso de Schulpengat gebruikt voor de jaar lijkse 'natte' trainingsweek - waarbij wordt geoefend op het bestrijden van calamiteiten - wordt de Molengat deze week als dienstboot gebruikt. Aangezien de capaciteit wat kleiner is, is er een grotere kans op het ontstaan van wachttijden. In Den Helder moe ten automobilisten vrijdag tussen 12.30 en 16.30 uur waarschijnlijk een uur wachten. Teso heeft ook in de andere drukke periodes mogelijk meer moeite om iedere auto direct over te zetten. Dat geldt in Den Helder vooral bij de eerste afvaarten op werkdagen en op Texel op maandag- en vrijdag ochtend van 9.00 tot 13.00 uur. Het terras van café De Karseboom is opnieuw ten prooi gevallen aan van dalisme. Vrijdag- en zaterdagnacht vernielden onbekenden schermen en meubilair van Frans en Lies Pieterse aan de Groeneplaats. Toen dat on langs ook gebeurde, wist Pieterse de dader te achterhalen. Toen de Texelaar de schade had betaald, be schouwde Pieterse de zaak als afge daan, Of degene die nu de vernielin gen op z'n geweten heeft er net zo makkelijk vanaf komt, is nog de vraag. 'Want ik kan weer helemaal opnieuw aan de slag', verzucht Pieterse. Henk Brugge met een der dode buizerds. (Foto Harry Oe Graaf) In EcoMare wordt met spanning gewacht op de uitslag van een on derzoek naar de mogelijke vergif tiging van roofvogels op Texel. Aanleiding is het vinden van twee dode en twee nog in levende zijnde buizerds met verschijnselen die te denken geven. Het begon dinsdag toen toeristen in de buurt van de Smitsweg een ken nelijk zieke buizerd vonden. Het dier was gedeeltelijk verlamd, kon niet vliegen en maakte verkrampte bewe gingen. EcoMare-medewerker Henk Brugge haalde de vogel op en bracht hem naar de vogelopvang, waar hij na een nachtje aardig was opge knapt. Dezelfde middag vond Mare Roeper tussen Driehuizen en de Hoornderweg, dus niet ver van de eerste vindplaats, een buizerd die ook tekenen van vergiftiging ver toonde. Deze vogel herstelde in EcoMare nadat hij een verorberde spreeuw had uitgebraakt. Beide bui zerds werden weer losgelaten. De eerste dode buizerd werd vrijdag gevonden op het erf Westerweg 5 nabij de Bakkenweg. De bewoners troffen later ook nog een dode bui zerd aan in de windsingel van het erf De laatste melding van een omgeko men buizerd kwam uit polder Het Noorden maar dat bleek een zilver meeuw in jeugdkleed te zijn. Sinds deze toevallige vondsten kijken leden van de Vogelwerkgroep Texel gericht uit naar zieke of dode roofvo gels. Tien paren De buizerd (wetenschappelijke naam Buteo Buteo) komt de laatste jaren door verbeterde milieuomstandig heden weer vrij algemeen voor, net als andere roofvogelsoorten Op Texel hebben dit jaar negen of tien paren gebroed waarvan vier in de Dennen. Daarnaast worden in deze tijd van het jaar soms wat doortrek kende vogels waargenomen. Gezien deze toch betrekkelijk kleine aantal len is het binnen enkele dagen vinden van vier zieke of dode buizerds heel bijzonder. Henk Brugge heeft het in de 24 jaar dat hij bij EcoMare werkt, niet meegemaakt. Belangrijk is dat het in alle gevallen om schijnbaar kerngezonde vogels ging, volwassen dieren die goed op gewicht waren. Inmiddels is contact opgenomen met de landelijke Werkgroep Roofvogels, de Algemene Inspectie Dienst (AID) en het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad. De dode bui zerds zijn gisteren naar laatstge noemde instantie gestuurd met het verzoek de maaginhoud te onderzoe ken op gifresten. Ook de spreeuw die door een der overlevende vogels was uitgebraakt, is meegestuurd. Hoe lang dit onderzoek gaat duren was gisteren met bij benadering te zeg- Gissingen Bij EcoMare vinden ze het nog te vroeg om met de beschuldigende vinger te wijzen. Wel wordt gevreesd dat gif dat in de landbouw wordt toe gepast iets met de geheimzinnige sterfte heeft te maken. In de omge ving waar de zieke en dode vogels werden aangetroffen is de laatste dagen aan grondontsmetting gedaan ter bestrijding van aaltjes. Het ontsmettingsmiddel wordt daarbij in de bodem geïnjecteerd. Brugge: 'Het zou kunnen dat wormen en larven, zoals emelten, met het middel in aan raking zijn gekomen en vervolgens zijn opgegeten door bijvoorbeeld spreeuwen. En dat zo'n spreeuw ver volgens weer door een buizerd is gepakt'. Ook wordt gedacht aan rattengif als oorzaak. De laatste tijd worden op Texel weer veel ratten gezien die na een recente oproep in de krant worden bestreden. Een vo gel kan doodgaan door het eten van een vergiftigde rat, hoewel de kans daarop bij toepassing van de toege laten gifsoorten met zo groot is. Dode ratten en andere soorten 'aas' staan echter hoog op het menu van bui zerds, die verder leven van hout duiven, kauwen, ratten, muizen maar ook insecten. Dode dieren vormen een naar verhouding groot deel van de totale kost, want echt jagen doen buizerds veel slechter dan andere roofvogels als valken en haviken. Telling Als het tegenzit vormen de nu gevon den slachtoffers het puntje van de ijs berg. Nu er eenmaal ongerustheid is, valt het veel vogelaars op dat de laat ste dagen weinig roofvogels worden gezien boven Texel. Een meer objec tief beeld van de situatie ontstaat volgende week, want dan wordt toe vallig de periodieke nationale vogel telling gehouden. Wie dode of zieke buizerds of andere roofvogels aantreft, wordt verzocht contact op te nemen met EcoMare, telefoon 317741 Oe van de actie teruggekeerde 'Beursplein 5' wordt weer in het reddingboothuls gestald. tFoto Harry tja Graat) Ook de Texelse reddingboot 'Beursplein 5' is zaterdagavond betrokken geweest bij de reddingsactie die op gang kwam toen twee Duitse jachten bij het Eierlandse Gat in problemen kwa men en uiteindelijk op de Vliehors strandden. De redding van de to taal vier opvarenden moest echter worden overgelaten aan een marinehelikopter en de grote red dingboot 'Jan van Engelenburg' van Terschelling. Schipper Jaap Groen vond het onverantwoord om de hoge branding van de gronden binnen te varen. Het ging om de zeiljachten 'First Cash' en 'Time for Sidney' die op weg waren van Duitsland naar Australië, elk met twee opvarenden. Waarom men met een flinke storm in het voor uitzicht was uitgevaren en waarom men ook nog zo dichtbij de beruchte Eierlandse gronden kwam, is ondui delijk. In elk geval kwamen beide vaartuigen bij windkracht 8-9 in het ondiepe water al gauw in de proble men. Een van de jachten gaf een noodsein toen de mast van het an dere jacht brak en overboord ging. Hierop kwamen een marine helikopter, het kustwachtvaartuig 'Waker' en de 'Beursplein 5' in actie. Ook de wipperploeg van Vlieland rukte uit omdat er rekening mee werd gehouden dat de jachten zouden stranden en de bemanning in de hoge branding van boord gehaald zou moeten worden. Misverstand Aanvankelijk gingen de redders op een positie af die later verkeerd bleek. In het noodsein werd als plaats 53.13 genoemd, maar dat was verstaan als 53,30. Thirteen klinkt ongeveer het zelfde als thirty. Reddingboot- schipper Jaap Groen stelde aan de hand van een radiopeiling al gauw de juiste plek vast. Toen de jachten even later de ene vuurpijl na de andere lan ceerden, was er geen enkele twijfel meer. Vanaf de vuurtoren schoot kustwachter Frans Dreessens als antwoord ook vuurpijlen af, zodat de schipbreukelingen wisten dat ze wa ren opgemerkt. Mondeling radio- 't Amateurtje Toeschouwers bij 'Maar wie is dan de vader?', het stuk dat zaterdag in De Wielewaal werd opgevoerd door 't Amateurtje, beleefden een avondje plattelandstoneel in optima forma. Ongekunstelde humor in een ko misch blijspel met een goede afloop, acteurs die hun beste beentje voor zetten, een bomvolle en snikhete zaal. koffie en cake in de pauze, een loterij en bal na. Pagina 2 BanenWinkel Fred Winkel heeft in twintig jaar tijd tien verschillende banen en bazen gehad. Zijn laatste overstap was die van Dral Media naar de Texelse Wol onderneming. Hij denkt daar de zwanenzang op zijn carrière te zullen meemaken, maar dat heeft hij al eens eerder gezegd. Gesprek met de di recteur-in spe, die ooit als discjockey begon. Pagina 5 TX 68 schuldig? Is een schipper altijd schuldig wan neer ondermaatse vis in zijn netten wordt aangetroffen? Dat is de cen trale vraag in een rechtszaak tussen het Noorse ministerie van justitie en de TX 68 van Pieter Aris van der Vis. De Texelse kotter werd op 9 april van dit jaar bij Egersund opgebracht, na dat controleurs twee maal achtereen hadden geconstateerd dat er te kleine vis was gevangen. Volgens ge- tuige-deskundige Dolf Boddeke valt schipper Jan Cornells Daalder weinig te verwijten. Pagina 5 Texel'94 op kop Texel'94 heeft zich stevig op de eer ste plaats genesteld. Na een span nende strijd, waarin beide ploegen aanspraak maakten op de overwin ning, dwong John List tegenstander Zeevogels zondag vlak voor tijd met een vrije trap op de knieën. Pagina 6 Strijdlustige crossers Terwijl alle ogen waren gericht op mannen als Toine van Dijk, Theo Eggens en Gerard Jimmink, lieten ook de Texelse motocrossers zich zondag in Eierland van hun beste kant zien. Geïnspireerd door al die in ternationale beroemdheden, spreid den ze een enorme strijdlust ten toon en ontstond een mooi gevecht om de eer zich Texelse beste coureur te mogen noemen. Bonne Klein Woolthuis won, vlak voor John Boei- jen. Pagina 6 (Advertentie) contact was er niet, waarschijnlijk omdat de marifoons op de jachten door het overslaande zeewater on klaar waren geraakt. De 'Beursplein 5' met aan boord Jaap Groen, Peter den Braven, Martin Betsema en Henk van Wijk voer door tot het eind van het Engelsmansgat, dus tot de buitengronden. Verder gaan was niet verantwoord en ook niet nodig omdat de helikopter en de grotere reddingboot met gesloten stuurhuis van Terschelling ook dicht bij waren. De 'Beursplein' nam toen dichter bij de vuurtoren positie in voor het geval de jachten die kant zouden opkomen. Omstreeks 21.00 uur wa ren de opvarenden van de jachten in véiligheid en kon de actie worden afgeblazen. De jachtten strandden nog dezelfde nacht op korte afstand van elkaar op de Vliehors. Zondagochtend werden ze geborgen en naar de jachthaven van Vlieland gebracht. Belg Eerder op de dag raakte in de buurt van Texel de Belgische kotter 'Zeebrugge 53' in moeilijkheden in golven van meer dan zes meter. Door overkomende watermassa's gingen de ramen van de brug kapot waar door veel water naar binnen kwam. Daarbij raakte onder andere de zend apparatuur onklaar. Met een kleine portofoon werd om hulp gevraagd. Het zag er even naar uit dat die hulp moest komen van de 'Beursplein 5' omdat de grote reddingboot 'Dorus Rijkers' van Den Helder aanvankelijk met een ander schip bezig was. La- TEXELSE-^COURANT Qraa 2jgrL'Jirth ia bd bon. met de Texelse Courant Door het groeiende aantal abonnees hebben wij m i.v. heden nodig (i.p.v. 4700) voor verspeiding over heel Texel. (Advertentie) grata 2,'martsJin/1 a b*I bjrL- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. ter bleek dat niet nodig te zijn, zodat het kustwachtcentrum toch de 'Dorus Rijkers' naar de in hachelijke omstandigheden verkerende Belg kon sturen. De hulp kon beperkt blij ven tot het begeleiden van de kotter via het Schulpengat naar de haven van Den Helder. Daar heeft 'Zeebrugge 53' inmiddels een vaar- verbod gekregen omdat het wegens de uitgebreide schade aan boord met meer zeewaardig wordt geacht.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1