Plattelandstoneel zit bij Amateurtje in de genen Vijftien jaar geleden imi 97 489 TEXELSE couRANT Bar ,,'t Steigertje" Oud ijzer, auto's, machines enz. Maricoweg. Den Burg of bellen (02228) 311. HARM. ftjUlB; rsArti» Verjaardag Of een feestje Piet moet dicht! Historische vereniging gaat van start Van een aardigheidje tot een geschenk. Omgaan met alcohol Agenda teso Wespennest van formaat Cr tslaagd Nu tot 40% korting Mah met de Edah ChipCard Sanex Tanden- DIVERSE Bazaar en bingo Badedas IK GA VOOR EDAH!' Even een pak SNERT halen in 22 Kaarsenactie zwemclub TX'71 Zwarte markt Sint Maarten in Den Burg Volkssterrenwacht DINSDAG 9 NOVEMBER 1999 Toneel-schoonmoeder Jacomien Witte verschijnt per solex ten tonele. Jan Eelman en Riet Crezee kijken toe. Toeschouwers bij 'Maar wie is dan de vader?', het stuk dat za terdag in De Wielewaal werd opgevoerd door 't Amateurtje, beleefden een avondje plattelandstoneel in optima forma. On gekunstelde humor in een komisch blijspel met een goede af loop, acteurs die hun beste beentje voorzetten, een bomvolle en snikhete zaal, koffie en cake in de pauze, een loterij en bal na. Daar werd nog lang nagepraat over de kwinkslagen van hoofdrolspeler Jan Eelman die van een schlemielige buurman opbloeit tot een charmeur van de eerste orde. Een staaltje sterk acteerwerk in een toneelspel waarin familieverbanden als een rode draad door het verhaal lopen. 'Maar wie is dan de vader?' van schrijvers Astrid de Haan en Jan Tol is het verhaal van twee oude vrijers die weer verliefd op elkaar worden. Het blijspel in vier bedrijven speelt zich af in de tuinen van de families Draagsma en Balkestein. De om schrijving 'crisis' is nog een zwakke omschrijving van het stadium waarin het huwelijk van de Draagsma's zich bevindt. Hein, gespeeld door Jan Eelman, is een wat morsig type die zijn vrouw als een voetveeg behan delt en een goede vriend heeft aan de jeneverfles. Echtgenote Dorethey ondergaat zijn tirannie lijdzaam en vindt troost in haar verborgen liefdes leven. Dat ook Hem wat heeft verzwe gen blijkt als de nieuwe en manzieke buurvrouw Annet Balkestein (Riet Crezee) ten tonele verschijnt. Hein en Annet blijken oude geliefden te zijn, een romance waaruit ooit haar zoon is voortgekomen. Als Frans Balkestein, gespeeld door Richard Eelman, het aanlegt met buurmeisje Lydia Draagsma ontstaat er een ge netisch probleem, dat verder esca leert als zijn moeder de buurman pro beert te verleiden. De verwikkelingen krijgen een hoogtepunt als Heins kordate schoonmoeder (Jacomien Witte) per solex het toneel op den dert. Als Dorothey Draagsma was er voor Yolanda Legierse een forse rol weg gelegd. De onderdrukte, wat timide echtgenote droomde heimelijk van een oude liefde, wiens brieven ze al die tijd heeft bewaard. Hilariteit toen ln verband mot ziekte te pacht, even tueel te koop: De Ruyterstraat S4. Oudeschild Inlichtingen W Ham t Kompas" Oen Hoorn, tel (02226) 360 De Texelse Courant van vrijdag 9 november 1984 (vandaag precies vijftien jaar geleden) opent met het bericht dat minister Neelie Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) het 'roerend eens is met TESO'. ',,lk heb thans in beginsel besloten mijn medewerking te verlenen aan de aanpassing van de aanleg- inrichtingen te Den Helder en op Texel ten behoeve van het volledig inzetten van de dubbeldekker van de N.V. TESO. Ik stoel deze beslis sing vooral op de overweging dat hierdoor een aanmerkelijke verbete ring van de rentabiliteit en daarmee de vermogenspositie van TESO wordt verkregen." Aldus (de minis ter) in een brief aan de Pakt-fractie van de Texelse gemeenteraad.' Op dezelfde voorpagina staat vermeld dat de PSP 'de ruim 300 Texelaars die bezwaar hebben gemaakt tegen het verlenen van de bouwvergun ning voor een dubbeldeksfuik' de mogelijkheid biedt collectief een AROB-procedure te volgen Ook het politiek café in Taveerne De Twaalf Balcken haalde de voorpa gina, hoewel de discussie tot de pauze wat tam bleef. 'Maar toen bleken twee onderwerpen voor pit tige opmerkingen te kunnen zorgen: de schouwburgzaal van De Linde boom en het functioneren van de lokale omroep.' Van het eerste werd gezegd: 'Laat De Lindeboom nog maar eens failliet gaan', van het tweede: 'dat voor het maken van radio hooggekwalificeerde mensen nodig zijn en dat vrijwilligers het op de lange duur niet volhouden.' Verder in de krant ruime aandacht voor de themaweek over alcohol, die onder het motto 'Omgaan met alcohol' werd gehouden. 'De kun dige forumleidster Renme ten Have had de discussie in drie thema's geknipt en in even zoveel ronden werd gesproken met betrokkenen en ook bijna constant met mensen in de zaal die vragen of visies naar voren brachten.' De politie ver klaarde (bij monde van adjudant Piet Scheuneman) voorstander te zijn van een onbeperkte sluitingstijd van de cafés, terwijl volgens Joop Huigens van de Texelse Sportraad 'de Texelse sport niet zonder een kantine met alcoholverkoop kan. Een alcoholverbod in deze lokalitei ten gaat de gemeente veel extra subsidie kosten, maar er zullen ook enkele vereniging qua ledental in de problemen komen.' Niet geheel onafhankelijk van deze themaweek ging Texels nieuwste toneelgezelschap 'Saai' van start. 'Het uit vijf personen bestaande ge zelschap wil trachten toneel te bren gen van professioneel niveau, niet alleen op Texel, maar ook elders in de provincie en liefst nog verder.' En terwijl met de uitgave van een kalender de bekende vogel fotograaf Nol Binsbergen werd geëerd, herdacht de Texelse Cou rant met een artikel van twee pagi na's de barre tocht naar Assen, toen veertig jaar geleden. Het was een dikke krant, die van 9 november 1984, waarin ook nog werd geschreven over de automa tisering van de bibliotheek (met mi crofilm), over Hopman's boet aan de Pontweg die geen woning mocht worden, over het vergaan van het Galjootschip 'Harlingen' op 23 au gustus 1826 en over de geheel ver bouwde winkel van Bakkerij Timmer in Oosterend. Bestel Uw borrelgarni tuur of koud buffet in Eethuis De Musketier. Nét even anders! Boodtlaan 8, De Koog, telefoon (02228) 833. Dasrom is er In Strandpaviljoen Paal 28 op zondag 21 oktobe. lussen 17 00 cn 20 00 uur ressies féésie om het seizoen '84 af te sluiten 31 oktober - 7 november 1984 echtgenoot Hem haar tijdens het le zen daarvan betrapte. Niet de brief, maar de gehaktbal die ze zat op te peuzelen verdween tot vermaak van oplettende kijkers in haar decolleté Legierse zat net als de overige spe lers goed in haar rol en zette op over tuigende wijze een wat naieve vrouw neer. Voor hoofdrolspeler en toneel echtgenoot Jan Eelman was een dubbelrol weggelegd. Allereerst als morsige huisvader, een botterik die z'n vrouw op weinig vleiende wijze van de ene plek naar de andere com mandeert om op tijd z'n natje en droogje te krijgen. Toen zijn buur vrouw en oude vlam in het tweede bedrijf avances begon te maken was hij in driedelig pak bijna niet meer te herkennen. Zijn platvloersheid ver dween als sneeuw voor de zon en maakte plaats voor hoffelijkheid, Zo'n gedaantwisseling is niet de minste opgave, maar het ging Eelman goed af. Beide rollen waren hem op het lijf geschreven. Vlot acterend, tekstvast, al grappend en grollend en met aan sprekende mimiek en het nodige armgebaar kreeg hij de zaal herhaal delijk aan het bulderen Zijn charmante kant viel in de smaak bij Riet Crezee, die haar opwachting maakte als buurvrouw en haar nieuwe buurman probeerde te verlei den. De rol van frivole mannen- verslindster die geen middel schuwt om de andere sexe om haar vingers te winden ging haar goed af. Ze schroomde met om haar toneel- geliefde eens lekker beet te pakken. Want enige overdrijving past wel bij zo'n rol. Om haar doelwit jaloers te maken huurde ze in de hoedanigheid van Chiel Sanders zelfs een soort gi golo in. Deze Texelaar, die erom be kend staat dat hij ook buiten het to neel de kunst van het acteren verstaat, maakte als haar robuuste minnaar aanvankelijk een wat timide indruk. Maar gaandeweg groeide hij wat beter in de rol van louche praat jesmaker die er niet mee zit zijn ver liefde rivaal een oor aan te naaien. Spraakmakend was Jacomien Witte, die als Hein schoonmoeder op de solex en met de sigaar in de mond ten tonele verscheen. Deze opkomst was niet helemaal zoals de toneel schrijvers het hadden bedoeld, maar de invulling was een vrijheid die 't Amateurtje zich wel durfde te permit teren. De uitdossing paste bij haar rol van haaibaai die haar schoonzoon tot lijdend voorwerp had gemaakt. Om haar dreigende verschijning kracht bij te zetten had ze de nodige kussens onder haar kleding verstopt. De luid ruchtige wijze waarop Witte haar ti rade afstak maakte de schoonmoe der tot een type dat in een willekeurige nachtmerrie niet zou misstaan. Om de gerezen relatie problemen tussen haar dochter en Hein op te lossen, huurde ze een huwelijkstherapeute in, die in de hoe danigheid van Janka Daalder ten tonele verscheen. Draagsma had zijn buik al snel vol van de vele vragen en greep naar de drankfles. Toen die uit eindelijk in haar handen belandde, móest de therapeute uiteindelijk wel dronken van het toneel worden afge voerd. De schrijver had veel tijd voor deze voorspelbare scène ingeruimd. Toch bleef het publiek ademloos in de ban van de acteerprestaties en viel Daalder bij het verlaten van het toneel een uitbundige ovatie ten deel. Tranen van geluk en verdriet liepen over de wangen van toneelgeliefden Petra Brans en Richard Eelman. De twee kregen verkering met elkaar, maar toen bleek dat Hein ook de va der was van de jongen waarop ze verliefd werd, viel de droom in dui gen. Brans en Eelman toonden zich zeer rolvast en enthousiast, al had het acteerwerk met wat meer mimiek en gebaar nog wat overtuigender ge kund. Aan enthousiamse ontbrak het met tijdens de omhelzing, nadat be kend werd dat met Hein, maar Gert de Bock de biologische vader was van Lydia. Onder het motto 'oude liefde roest niét' mocht Ben Roest een paar keer opdraven als deze oude vlam van Dorothey Draagsma en in die rol was er nauwelijks plaats voor veel acteerwerk. Compliment verdient het regisseursduo Karin Gaasbeek en Henk Slikker, van wie laatstgenoemde ook op enthousiaste wijze als ceremoniemeester optradt. Te verwaarlozen was de rol van souffleuze Thea Hin. Zichtbaar was wel het werk van grimeurs Brenda Vermuè en Corina Witte. Het fleurige tuindecor was gebouwd door Jan en Richard Eelman, Chris de Goede en Bert Keijser, die ook het geluid en de techniek behartigde. Tekst en foto: Gerard Timmerman Dinsdag 9 november De gemeenteraad houdt vanaf 19.30 uur een openbare vergade ring in het raadhuis. In Cinema Texel draaien om 20.00 uur Runaway bride en om 20.30 uur Eyes wide shut. De Hervormde Vrouwen Groep komt om 20.00 uur bijeen in de voormalige LTS in Den Burg Met demonstratie koken en bakken met magnetron en inductie. Woensdag 10 november Bij de Witte Engel worden twee cursussen gegeven: 'roosjes ma ken' (aanvang 10.00 uur) en 'waxinelichtjes verven' (aanvang 14.00 uur). Informatie: tel. 310387. In de Buureton in Den Burg begint om 14.30 uur de najaars vergadering van de ANBO afdeling Den Burg. Jaap Bakker vertelt en leest na de pauze voor uit eigen werk. De vernieuwde Jacob Daalder- school in Oosterend houdt van 16.00 tot 19.00 uur open huis. Cinema Texel is vandaag gesloten. Donderdag 11 november Schrijfster en journalist Fleur Bourgonje spreekt in de voorspeelzaal van de muziek school over haar eigen werk. De lezing begint om 20.00 uur en wordt georganiseerd door de Boekwerkers. Kaarten kosten ƒ7,50 en zijn verkrijgbaar bij Bruna, Nauta Boek, Het Open Boek en de Openbare Bibliotheek. Op de Nederlandse televisie is vanavond aandacht voor twee Texelse zaken. Via Nederland 1 'Het straattheater', waarin de Kot- terstraat in Oosterend centraal staat. Via Nederland 2 een repor tage over de veelbesproken doop van een aantal Texelaars in de Waddenzee. Cinema Texel is vandaag gesloten. Vrijdag 12 november Kush en Papacho, twee Indianen uit Zuid-Amerika, geven een work shop waarin ze ingaan op de ver schillende aspecten van een cere monie voor Moeder Aarde. Locatie: gebouw van de White Eagle, duur: van 19.00 tot 22.00 uur; kosten: ƒ60,-. Voor informatie en aanmeldingen: Olga Zandstra, tel. 043-365 41 51. Op uitnodiging van de volks sterrenwacht houdt E. Mathlener uit Utrecht vanaf 20 00 uur een le zing over Hubble Ruimte Teleskoop en de sterrenkundige ontdekkingen die met dit instru ment zijn gedaan. Locatie is de Slinger op EcoMare. De entree bedraagt 7,50. Donateurs mogen gratis naar binnen. Boerenveremging Ons Belang houdt vanaf 20.15 uur jaarverga dering in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn. Met onder meer een lezing van advocaat mr. Van Utenhove. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur The Haunting en om 21.00 uur Runaway Bride. In verband met de jaarlijkse 'natte' trainingsweek wordt de Molengat deze week als dienstboot gebruikt. Aangezien de capaciteit wat klei ner is, is er een grotere kans op het ontstaan van wachttijden. In Den Helder moeten automobilisten vrij dag tussen 12.30 en 16.30 uur waarschijnlijk een uur wachten. Hoogwater te Oudeschild Dl. 9 8.35 en 20.57 u. Wo. 10 9.10 en 21.25 u. Do. 11 9.40 en 22.16 u. Vr. 12 10.04 en 22.34 u. Za. 13 10.30 en 23.16 u. Zo. 14 10.30 en 23.34 u. Ma. 15 10.40 en - u. Di. 16 0.10 en 11.20 u. Aart het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 17 november op om 08.01 uur en gaat onder om 16.45 uur. 16 november eerste kwartier, 9 novem ber springtij. Weverstraat 1 Toen hi/ in zijn woning Schoorwal 4 7 met sloopwerk bezig was, ontdekte Bert Meedendorp achter het dak beschot een wespennest. Dat is op zichzelf niet zo bi/zonder maar dit nest was voor Texel opvallend groot een blok van 60 x 50 x 20 centime ter. Elders in het land worden vaker grote wespennesten aangetroffen, wat te maken heeft met klimatolo gische omstandigheden. Op het winderige en koele Texel hebben wespen het moeilijk, waardoor een grote kolonie niet zo gauw tot stand komt, zodat de nesten ook klein bli/- ven. Het is een kwestie van getals sterkte en dus 'mankracht'.In het oosten van het land worden wel nesten gevonden met een doorsnee van een meter. In elk geval wordt zo'n nest in één zomer gebouwd, ongeacht het for maat. Een wespenkolonie gaat aan het eind van het seizoen helemaal ten gronde. Alleen koninginnen overwinteren en beginnen het vol gende jaar een nieuwe kolonie. Ove rigens lijkt het leven van wespen veel op dat van honingbijen. De wespen maken hun nest van hout, dat wordt fijngekauwd, zodat een soort papier ontstaat. Bij de familie Meedendorp moet dat drie aar ge leden zijn gebeurd. Er vlogen toen veel wespen rond het huis die door naadjes onder de dakrand de holte tussen dakbeschot en gipsplaat in- en uitvlogen. Toen die naden waren dichtgemaakt bleven ze weg. Meedendorp heeft het nest inmid dels verwijderd met de bedoeling het als curiositeit te bewaren. (Foto Harry de Graaf) (Advertentie) Dermoprotector douchegel FLACON 250 Ml -Mfr ■HllllVn" SOORTEN Um ,MI||, mt PER STUK l#OrSVI?l5VANAF W -mr- - j i J' VANAF De bazaar en de bingo die vrijdag werden gehouden voor de restaura tie van de NH kerk van Den Burg heb ben 7785,65 opgebracht Bij de trekking van de loterij zijn de eerste drie prijzen terechtgekomen bij G. Smit (Schoonoordsingel), R. van Lenten (Beatrixlaan) en C. Vlaming (Schilderend). Op lotnummer 583 blauw is als prijs een kussen geval len. Dit is op te halen in de winkel van Wiersma aan de Weverstraat. (Advertentie) Aromatherapy shower DIVERSE SOORTEN TUBE 200 Ml JyVT Nog moer aanbiedingen bi| uw Edah winkel De 3 principes van Edah: Prettig winkelen. Compleet assortiment Scherpe prij/cn Aanbiedingen zijn geldig van 8 »/m 14 november 1999. TA-iwm II 4Sl>0 Kees Boekei uit Oudeschild is in Veenendaal geslaagd voor de 'certified professional examens' NT Server Entreprise, Networking Essentials en TCP/IP for NT Server. Boekei heeft een bureau voor advies in en ondersteuning van bedrijfs automatisering. De leden van Zwem- en Poloclub TX'71 gaan vrijdag en zaterdag de deuren langs om kaarsen in diverse maten en kleuren te verkopen. De opbrengst wordt besteed aan nieuwe materialen (zoals waterpoloballenj, de inrichting van het nieuwe club honk en allerlei clubactiviteiten, zoals het boerenkoolfeest en de feest avond. Op vrijdagavond worden de buitendorpen bezocht, op zaterdag (na de training) zijn Den Burg en Oosterend aan de beurt. De leden zijn herkenbaar aan een speciale button van ZPC TX'71. De twee deurprijzen die zaterdag tij dens de zwarte markt in Manege Akenburg zijn verloot, zijn niet afge haald. De eerste prijs, een radio CD- speler is gevallen op nummer 776 (blauw). Wie nummer 70 (rose) heeft kan een koffiezetapparaat afhalen. De winnaars kunnen contact opne men met Peter Dros, tel 31 08 01 (privé) of 31 44 90 (manege). Kinderen die met Sint Maarten in Den Burg met hun lampion rondgaan, kunnen bij de ijssalon op de Stenen- plaats tussen ongeveer 16.30 en 19.00 uur een foto van zichzelf laten maken en deze de volgende dag gra tis afhalen bij Combi Nauta. De actie is een initiatief van de Ondernemers Vereniging Den Burg. die voor de drie origineelste lampionnen een prijs beschikbaar stelt. Op uitnodiging van de volkssterren wacht houdt E. Mathlener uit Utrecht vrijdag een lezing over Hubble Ruimte Teleskoop en de vele sterren kundige ontdekkingen die de laatste jaren met dit unieke instrument zijn gedaan. De lezing wordt gehouden in de Slinger op EcoMare en begint om 20.00 uur. De entree bedraagt ƒ7,50. Donateurs mogen gratis naar binnen.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2