'Je bent gek als je met een bakker trouwt' Plan: caféjeugd boven zestien jaar krijgt pasje Vriendin wilde Ria Timmer behoeden voor hard werken TWINTIGSTE TEXELSE couRANT Mareis dames verliezen nipt Om te onthouden Waddengemeenten op de bres voor ambulancediensten =- de J\erinnering -- DINSDAG 9 NOVEMBER 1999 Convenant gemeente, politie, justitie en horeca Om te voorkomen dat alcohol aan al te jeugdige Texelaars wordt ge schonken wordt overwogen om een pasjessysteem in te voeren voor 16-jarigen, zodat horeca-on- dernemers een handig controle middel hebben op de wettelijk ge stelde leeftijdseis. In een nog te ondertekenen overeenkomst tus sen gemeente, politie, justitie en horeca is ook het terugdringen van happy hours opgenomen, alsmede maatregelen ter stimulering van de consumptie van alcoholvrije en - arme dranken. De politiek buigt zich dinsdag 15 november over het concept convenant veiligheids- en leefbaarheidsafspraken Texel. De consumptie van alcohol door jon geren beneden de zestien jaar baart zorgen. De jeugd trekt er al op jonge leeftijd, vaak in groepsverband, 's avonds op uit en slaat er de nodige drankjes achterover. Horeca-onder- nemers en de barkeepers die zij in dienst hebben weten dat beneden de zestien jaar geen alcohol mag wor den geschonken, maar ondervinden problemen bij het inschatten van de leeftijd van de klanten. Gedacht wordt nu aan een pasje, dat elke Texelaar op z'n zestiende krijgt thuis gestuurd. Alleen op vertoon hiervan mag aan deze persoon alcoholhou dende drank worden geschonken. Erkend wordt dat met deze pas maar een deel van het probleem wordt ver holpen. Toeristen beschikken immers met over zo'n pasje en kunnen het dus ook niet laten zien. De maatregel is dan ook in eerste instantie gericht op de Texelse jeugd. Om de horeca tot striktere naleving van de leeftijds grenzen te bewegen, is het de bedoe ling dat controles door de politie worden aangehaald. Happy hours Moeilijk aan te pakken fenomeen zijn de happy hours, waarin tegen de prijs van één consumptie er twee worden geschonken. Een algeheel verbod van deze ongewenste situatie stuit op juridische problemen. In het convenant wordt gesteld dat de horecaondernemers primair verant woordelijk zijn voor de gang van za ken in hun bedrijf. Afspraken over verantwoorde verstrekking van drank kunnen daaruit voortvloeien. Verder is het zo dat geen alcohol mag worden geschonken aan personen die in ken nelijke staat verkeren Andere afspraken in het convenant zijn: een veiligheidsbeleid en alertheid op drugs en wapens. Zodra onderne mers drugs of wapens in hun zaak signaleren wordt de politie hier on middellijk van op de hoogte gesteld. Ondernemers moeten bereid zijn als getuige op te treden en een verkla ring af te leggen. Dit gebeurt tevens als handel van drugs in de directe omgeving van het horecabedrijf wordt gesignaleerd De zogenaamde 2-3 sluitingstijdenregeling blijft bij het oude. Politie Ook de rol de politie wordt in het convenant omschreven. Er wordt zoveel mogelijk te voet gesurveil leerd- Bij overlast of hinder worden de veroorzakers direct aangesproken op hun gedrag. Op verzoek van de horeca-ondernemers assisteert de politie bij een ontzegging van de toe gang tot een horecagelegenheid. Het optreden van de politie moet recht doen aan het lik-op-stuk beleid. Het openbaar ministerie moet zorg dragen voor een snelle en adequate afdoening. De maatregelen ter verhoging van de veiligheid in het uitgaansleven en vermindering van de overlast kunnen alleen effect sorteren als ze in samen spraak met alle instanties worden genomen, dus ook de horeca. Het concept-convenant, dat in overleg het het bestuur van Horeca Texel is samengesteld, wordt daarom bin nenkort aan de leden voorgelegd. De dames basketballers van De Mareis hebben zondag in Julianadorp maar net verloren van JBC (46-43). De thuisploeg kende een goede start en gooide een aan tal driepunters, waardoor De Mareis al snel op achterstand werden gezet. Aan het eind van de eerste helft was de stand 28-18. Na rust speelde de Texelse vrouwen iets feller, wat resul teerde in meer balbezit en meer pun ten. Op zeker moment trokken ze de stand zelfs helemaal gelijk: 33-33. Na scores over en weer was JBC in de laatste drie minuten echter iets suc cesvoller. Het Overlegorgaan Waddeneilanden is teleurgesteld dat de uitspraak van minister Borst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) dat de waddeneilanden inzake ambulance vervoer een specifieke plaats inne men niet gepaard gaat met extra gel den. Aldus schrijft het bestuur in een brief aan de leden van de vaste ka mercommissie voor VWS. Mevrouw Borst verwees naar het besluit van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken om voor de waddeneilanden extra materieel voor zogeheten ge neeskundige combinaties beschik baar te stellen. De waddeneilanden vinden de termijn van drie jaar die minister Borst voorstelt onvoldoende en vragen de commissie om al met ingang van 2000 de benodigde gel den beschikbaar te stellen conform het nieuwe verdeelmodel De OW dringt er op aan dat voor ieder waddeneiland afzonderlijk maatwerk wordt geleverd, waarbij eigen ge meentelijke bijdragen komen te ver vallen. De waddeneilanden onder schrijven de vorming van een regionale ambulancevoorziening, mits dit gebeurt op een gezonde en financieel solide basis Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance-ver voer. tel. 1-1-2. Ook kan de Meld kamer Noordholland-Noord worden gebeld via 072 - 564 44 44. Voor niet- spoedeisende zaken: 072 - 564 63 64. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is dagelijks open van 9 00 tot 17.00 uur. Telefoon tijdens kan tooruren 072-5498360. Voor spoed eisende gevallen, 1-1-2. Bij nachte lijke overlast, opstootjes etc. die NIET-spoedeisend zijn: 072- 5122222. Spreekuren college van b en w: Burgemeester J Geldorp (bestuur en organisatie), wethouder N.D.K. Eelman-van 1 Veer (welzijn en onder wijs), wethouder D.F.G. Schilling (ruimte, wonen en economie) en wet houder P. Bakker (financiën, werken en milieu): elke dinsdag vanaf 15.00 uur De spreekuren zijn in hef raad huis op de Groeneplaals in Den Burg. Men moet vooraf een (telefonische) afspraak maken via de centrale balie in de hal van het gemeentehuis (tel. 36 21 21). Spreekuren raadsfracties: CDA, VVD en Groen Links: iedere donder dag vóór de raadsvergadering (tweede dinsdag van de maand); voormalige bodewoning raadhuis aan de Parkstraat 19.30-ca. 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering. Groen Links heeft ook spreekuur op de donderdag voorafgaande aan de week waarin de commissie vergaderingen worden gehouden D66 heeft elke maandag voor de raadsvergadering spreekuur van 19 00-20.00 uur op het adres Bern- hardlaan 67, Den Burg op afspraak viatel 313083. PvdA: woensdag vóór de raadsvergadering en de week met de commissievergaderingen vanaf 19 30 uur in de bodewoning achter het raadhuis. Daarnaast elke dag van 17.00 tot 19.00 uur telefonisch spreekuur via 313640 of 318673. Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-65 02 22. - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp Jonkerstraat 6. Den Burg, tel 31 41 52. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 uur. - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 31 32 41Spreekuur elke werkdag van 8 30-9 30 uur - Uitleenmagazijn/ servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg. tel. 31 32 41. Geopend elke werkdag tussen 1300-1400 uur. - Diëtiste: voor afspraken elke werdag van 08.30-17.00 uur, tel. 0223-65 01 23. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel 0223-54 00 88 (24 uur bereikbaar) Informatie- en Klachtenbureau Gezondheidszorg (IKG), voor infor matie, advies en ondersteuning bij vragen en klachten over de gezond heidszorg. Van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 15 00 uur bereikbaar via tel. 0223-618284. Psychologen: dhr J van den Berg en mevr. M Lenters, in gebouw Keesomlaan 11. Den Burg Tel. 310386. Alcohol en drugs: Consultatiebu reau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak, tel. 319413. Hulp bij verslavingen: Inloop spreekuur Triton, elke donderdag van 16.15-17 15 u. in d'Ouwe Ulo, Schil derend 39. Den Burg Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood tel. 316270. Baha'i: Plevierstraat 16, De Koog, tel. 317896. Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Baha'i-geloof van 19.30-21.30 uur. Anti-discriminatie: Werkgroep Anti-discriminatie Texel, voor melding van alle soorten discriminatie Tele foon 317896, 315321 of 312435 Incest-ervaringen: Vertrouwenspersoon (zelfhulp) voor mensen met incest-ervaringen: Marijo Bakker, tel. 314174. Voor uitwendige borstprothesen of informatie daarover: Nora Bekking, tel. 315206 Voor ziekenfonds- en particulier verzekerden. De Lichtboei: FM 100.2 op de ka bel. Muziekprogramma's van maan dag tot en met vri|dag, tussen 18.30 en 19.30 uur. Verzoekplaten: tel. 313430 of schriftelijk via postbus 89. 1790 AA Den Burg Maatschappelijk werk: Frank van Lare, spreekuur in d'Ouwe Ulo, Schil derend 39, Den Burg, tel. 314185. Maandag 8 30-9.30 uur, dinsdag 18.30-19.30 uur; vrijdag 15.30-16.30 uur Spreekuur RIAGG (Regionaal Instituut Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg), bereikbaar op het zelfde adres: tel 315813, b.g.g. 0223- 615805. WAO-groep: Dienstencentrum De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg. Elke woensdag van 10.00-12.00 uur Opvang gevonden huisdieren: Dierenpension 'Slufterweg', Sluf- terweg 216, Eierland, tel. 311477. Van gemeentewege aangewezen als opvangadres van onbeheerd aange troffen katten en honden. Mensen die hun huisdier kwijt zijn, kunnen hier in formeren. Dorpscommissie Den Burg: ie dere eerste dinsdag van de maand spreekuur van 20.00 tot 21.00 uur in d'Ouwe Ulo. Alle inwoners van Den Burg zijn welkom met vragen, opmerkingen of suggesties. Klachten geluidhinder: m.b.t. Vliegveld Texel: 311267; m.b.t. mili tair lawaai: 06-0226033. Milieuklachten: Afdeling Milieube heer, gemeente Texel, tel. 362187, tijdens kantooruren op werkdagen. Ook (24 uur per dag): provinciale klachtentelefoon, tel. 023-5310200 Privacy gegarandeerd Bloedafnamepost: Patiënten voor bloedafname kunnen terecht in hel Wijkgebouw Groene Kruis Texel, Schoonoordsingel 24 in Den Burg (tel. 0222-314887), op ma., di, en do. van 9.00 tot 11 00 uur. Jeugdhulpverlening en jongeren- informatiepunt: Dinsdag 14.30- 17.30 uur en donderdag 15.15-17.15 uur in het kantoortje bij Time Out Belangenvereniging voor men sen met Aids en seropositieven: Meldpunt 0223 - 625400. Informatie contactgroep op Texel J.A. van Oosterhout, Egmond aan Zee, tel. 072 - 5062862. Secretariaat Buddyproject: mevr E. Zwagerman, Gouwe 56,1703 HP Heerhugowaard, 072-5721291 Spreekuur Buureton: Op werkda gen van 9.00-10.00 uur en 14 00- 16 00 uur. Praten over allerlei vragen en problemen m.b.t ouder worden. Info-team FNV: Renske van IJsseldijk, tel. 313397; Jan Bran denburg, tel. 314162; Theo van der Berg, tel. 313513; Bibliotheek: Openbare bibliotheek, Drijverstraat 7, Den Burg. Open: maandag 10 30-12.30 uur; dinsdag 14.30-20 30 uur, woensdag 14.30- 17 00 uur; donderdag 14.30-17.00 uur, vrijdag 14.30-20.30 uur; zaterdag 10.30-12.30 uur Bibliobus: Elke dinsdag op Texel. Den Hoorn, Drijverschool 9 10-10.05; De Waal, Polderweg, 10.15-10.45 uur; Oudeschild. Bruinvisschool 10.55-11.55 uur, Midden-Eierland, Strijbosschool 13.05-13.50, De Cocksdorp, Eierlandsche Huis 14 00- 14.45, De Koog, Nikadel 15 00-15.45, Oosterend, dorpshuis 16.00-17.00 en 17.30-18.30 uur Maritiem en Juttersmuseum: Barentszstraat 21. Oudeschild, tel. 314956. Open: het hele jaar op dins dag t/m zaterdag van 10 00-17.00 uur. Om sta, om leei VOO aar verl wel nen han eig< dw< mei hun thui «ik mei lev nen rinc Dev (001 agei sen ege «en nee aen ertc over ,1an Sure aim sent «erf Om jen tan: won lest feit fis olar jier srr ïn svi, jan, tec en i saa •scl leze ze/ alv, har (ie 51, SU ijh, "esc dergelijk gedrag. Ik herken het on middellijk, zo heb ik zelf ook gelopen.' Het normale leven hernam z'n gang en Texelaars en toeristen vervoegden zich in de gloednieuwe winkel. Ria is van mening dat het toerisme in de loop der tijd de grootste ontwikkeling is geweest. 'Toen we begonnen, duurde het seizoen zes weken. Te genwoordig heb je het maar twee maanden van het jaar echt rustig. Daar moet je met een bakkerij op in 'Wij zijn opgegroeid met een halve gehaktbal en een half ei. Achteraf gezien erg gezond. Het was voor ons een normale gang van zaken. Ik geloof niet dat het bij de buren anders was. Misschien moesten die zelfs nog wel met minder toe.' RiaTim- mer-Hin (55 jaar), dochter van Sieme en Annie Hin-Comman- deur uit Den Hoorn, kijkt in de huiskamer achter de bakkers winkel in de Weverstraat terug op haar jeugd. 'We moesten altijd meehelpen in het bollenbedrijf van mijn vader, maar dat v.ond ik vanzelfsprekend. In de Paasvakantie moesten we bollen koppen, tijdens de grote vakantie rooien en in de herfstvakantie planten. Zo gingen je vrije dagen er wel aan. Maar erg heb ik dat nooit gevonden. De feiten lagen zo en ik vond het nog ge zellig ook.' Ze groeide - als één na oudste - op in een gezin met zes broers en drie zussen. 'Er was geen televisie, dus als je niet werkte, deed je spelletjes met elkaar. Geld had je niet. Als je me nou vraagt of ik mezelf te kort gedaan voelde, is het antwoord nee. Je kreeg een kwartje in de week. Daar kon je een zak patat voor kopen en dat was het dan Een keertje ben ik, nadat ik in het weekeinde een zieke tante had geholpen, thuisgekomen met een rijksdaalder. Een enorm kapitaal in mijn ogen. Ik hoor het mijn vader nog zeggen. Dat kan je tante niet missen. Ga het maar terugbrengen. Daar had ik het wel even moeilijk mee.' Na haar lagere schooltijd in Den Hoorn, ging Ria naar de huishoud school in Den Burg. Na het behalen van haar diploma ging ze weer thuis helpen, op het land en in het gezin. Eenmaal in de maand mocht ze uit. 'We waren katholiek, dus ik ging naar Musette, een club in het Casino in de Zwaanstraat. Ik kreeg vijf gulden mee. Wat je over had, gaf je terug Kees heb ik ontmoet op dansles bij Rein Boom. Die gaf les aan de katho lieken, de protestanten hadden een andere dansleraar. Het was in die dagen belangrijk om gelijkgestemden te ontmoeten. Hoewel ik moet zeg gen, dat op de avonden in het Hoorn der dorpshuis jongelui van allerlei gezindten kwamen Toch denk ik niet dat ik het had moeten wagen om met een met-katholieke jongen thuis te komen.' Een jaar of twee nadat ze op achttien jarige leeftijd verkering met Kees had gekregen, verdiende haar eerste sa laris in de winkel van de familie Tim mer. 'Vanaf mijn veertiende jaar wilde ik al in een winkel staan, dus dat kwam goed uit. Een paar dagen voor onze verloving, ik was twintig, werd een meisje in de zaak van Kees z'n ouders ziek. Ze vonden dit een goede gelegenheid de stap maar eens te zetten en ik ging aan de slag. Het was hartstikke druk, net voor Pasen, en door alle commotie vergat ik tachtig gebakjes te bestellen voor onze ver loving op tweede Paasdag Ik krijg het nog warm als ik eraan denk. Zaterdagmiddag om vier uur be kende ik het voorval aan Jan Hoekie, toen nog banketbakker in het bedrijf. Dat is erg jammer, Ria. zei hij, maarik doe het niet meer. Ik schaamde me dood, durfde er bijna met mee voor de dag te komen. Toch kwam het goed. Met Kees z'n ouders hebben we eerste Paasdag een nieuw soort gebak gemaakt. Na afloop van de verloving, die bij m'n ouders thuis werd gevierd, zei mijn vader: Zo, dit gebeurt dus nooit meer. Hij had het vreselijk gevonden. Bijna honderd mensen in z'n huis, die hij niet van een zitplaats kon voorzien.' De waarschuwing van een vriendin („Je bent gek als je met een bakker trouwt; dat wordt je leven lang hard werken!") werd door Ria in de wind geslagen. Een jaar later trouwde ze. In vol ornaat. Omdat de ouders van Kees niet aan stoppen toe waren en graag in de Hogerstraat wilden blij ven, namen Ria en Kees de bakkerij van Schulte in de Weverstraat over, met personeel en al. 'Toentertijd stond Els Witte van Gerard de Porto hier, dus ik kon er langzaam ingroeien. Ik raakte in verwachting van Ans, een jaar later kwam Jan er bij en vijf jaar later, in 1973, maakte Bea het gezin compleet. Ik heb het nooit een probleem gevonden om m'n werk met m'n gezin te combine ren. Maar dat is vooral te danken aan het feit dat we bij de zaak wonen. Ik kon zowel voor als achter een oogje in het zeil houden. Het huishouden hoefde ik niet alleen te doen, ik had een hulp, een tijd lang zelfs voor hele dagen. Bovendien hebben we er, za kelijk gezien, nooit alleen voor ge staan. terst waren Kees z'n ouders er, later Cor en Margriet Kossen. Dat geeft natuurlijk vrijheid. Je kunt wat makkelijker weg. Nee, als |e maar één Ria Timmer: 'Ik heb één keer een appeltaart gebakken. De vulling was heerlijk, de rest niet te eten. (Foto Bid Bosch) zaak hebt, is het anders. Dan was ik beslist minder blij geweest met Kees z'n beroep. Het zou een enorme stempel op het gezin hebben ge drukt.' De brand die het hele pand in 1975 in de as legde, is de meest schok kende gebeurtenis in haar leven ge weest. Ze werd wakker van Jan, toen zeven jaar oud. 'Hij kwam om half vier 's nachts onze slaapkamer binnen. Hij had het licht op de overloop aange stoken en liep naar de wastafel om een glas water te pakken. Toen ik vroeg wat er was, zei hij dat hij wak ker was geworden van het hoesten. Toen ik wat beter bij m'n positieven kwam, zag ik - tegen het overloop- licht in - opeens grote rookwolken onze slaapkamer binnentrekken. Te gelijkertijd rook ik het ook. Ik heb onmiddellijk Kees wakker gemaakt, die naar beneden vloog om pools hoogte te nemen. Dit kan ik niet al leen, hoorde ik hem roepen, terwijl hij de trap weer op kwam rennen. We hadden maar één gedachte: wegwe zen hier. We hebben onze kinderen uit bed getrokken en ik ben, terwijl Kees de brandweer aan de telefoon had, met ze naar de Hogerstraat gegaan.' Het enige dat na de brand resteerde, was de inhoud van de wasmand. 'Het is heel onwezenlijk als je opeens al les kwijt bent. Je huis, je zaak. Van het ene moment op het andere heb je alleen nog de kleren die je draagt. Hoewel ik niet kan zeggen dat ik aan spullen hecht, is dat een verschrik king om mee te maken. Het heeft meer dan een week geduurd voordat ik in de Weverstraat durfde te gaan kijken. We hebben driekwart jaar bo ven de Tearoom in de Hogerstraat gewoond. Ik heb in die tijd een trui gebreid, maar hem nooit gedragen. Heel wat momenten heb ik gewoon wezenloos voor me uit zitten staren. Sieme Bremer speelde er via de krant op in: Is uw inboedel wel voldoende verzekerd? Terecht, hoor. Het is goed om ie dat af te vragen. Op de plaats waar nu de apotheek staat, kwam een noodwinkel. Ik heb er niet vaak in gestaan. M'n hoofd stond er met naar. In het voorjaar van 1976 konden we weer terug. Er zijn momenten dat ik het weer denk te ruiken. Als dat 's nachts gebeurt, maak ik gelijk maar een rondje, want anders doe ik geen oog dicht Het gekke is, dat Bea, die toen nog maar twee was, dat ook heeft. Ik heb na de brand iedereen willen ontlopen. Erover praten met mensen op straat was het laatste wat ik wilde. Een |aar of wat geleden zag ik Ruud Gullit hier door de straat lo pen. Zie je wel, dacht ik. Hij heeft hetzelfde, wil met aangesproken wor den. Achter de auto's langs, noem ik zien te spelen. Dat is nog een hele kunst, want brood van gisteren kun |e de volgende dag niet meer verko pen en als je te krap bakt. krijgen mensen de pest in als je vroeg in de middag al door de voorraad heen bent. Kees is er heel wat uren mee kwijt om de gegevens op dat gebied vast te leggen. Het gebeurt nauwge zet, jaar in jaar uit. We bewaren alles, want het is bij het maken van schat tingen niet alleen een kwestie van kijken naar het jaar ervoor. Het is een heel verschil of de Pasen bijvoor beeld vroeg of laat valt. Je moet soms jaren terug om een vergelijking te kunnen maken. Nee, dat is een heel moeilijke kant van dit vak. Ook al ver gelijk |e nog zo precies, nog maak je soms blunders. Naar beide kanten toe.' 'Ik heb er toeristen bij die al in de winkel kwamen toen ik zwanger was van Bea. Als ze het jaar daarop weer komen, willen ze, voordat ze hun broodje kopen, eerst wel even weten of het een jongen of een meisje is geworden en of alles goed gaat. Met de een heb je meer feeling dan met de ander, dat is onvermijdelijk, maar in de loop der laren ontstaat er toch een band. Vaak weet ik niet hoe ze heten, of wat ze voor beroep hebben, maar ik herken ze wel altijd. Soms kom je er bij toeval achter wat voor vak iemand uitoefent. Mijn kassarol liep een keer muurvast, terwijl er een toerist in de winkel was. Een man die al jaren kwam. Wacht maar even, riep hij, terwijl hij naar z'n auto liep. Hij kwam terug met twee tandarts haakjes, waarmee hij de rol vakkun dig in de juiste positie bracht. Nou, dat weet je dan ook weer. Zo gaat dat.' 's Morgens is Ria steevast als eerste in de winkel. Altijd rond half acht, want het brood moet op de planken yvorden gelegd, het gebak in de vi trine. 'Als ik dat met doe, loopt de boel in het honderd. Het moet klaar liggen op het moment dat de deur opengaat. Ach, het is heerlijk werk om te doen. Ons personeel is ook altijd vrij lang gebleven. De meesten hebben hier jarenlang gestaan. Er zijn natuurlijk altijd uitzonderingen, maar dat zijn er niet veel geweest.' Blijft er nog wel tijd over voor liefheb berijen? 'In het verleden heb ik dat mezelf niet toegestaan, hoewel ik het achteraf gezien best had kunnen doen. Ik vond dat ik thuis moest zijn. Tegenwoordig ga ik af en toe naar de golfbaan. Het is daar zo prachtig in het voorjaar. Nee, na mijn vijftigste heb ik echt wel geprobeerd het wat kalmer aan te doen. Om die reden ben ik ook uit de Texelse Onderne mende Vrouwen gestapt.' Het gesprek komt op de Dansgroep Oude Dansen, waar Ria en Kees al vele jaren lid van zijn, en op die ma nier op Ouwe Sunderklaas. Ria en Kees maken nu dertien jaar deel uit van een ploeg die uit de dansgroep is ontsproten. 'Het idiote is dat we twaalf keer hebben gespeuld en twaalf keer de eerste prijs hebben gewonnen. Dat is bijzonder gênant.' Ze vertelt dat ze de eerste keer ge woon voor de lol speelden. 'We won nen. Nou, dat is natuurlijk leuk. De tweede keer ga je je afvragen hoe dat komt. We denken dat we het inmid dels weten. De ploeg is groot en be schikt over verschillende talenten. Om te beginnen hebben we twee goede tekstschrijvers. Daarnaast hebben we technici in de groep, die alles wat we in ons hoofd halen, uit voerbaar maken. Verder hebben we een tijdslimiet. Het mag niet langer dan vier minuten duren en het moet meerdere onderwerpen bevatten. De stelregel is dat je iets op de hak neemt, maar nooit gaat trappen. De muziek nemen we van tevoren op in de Muziekschool. Dyo Wassink helpt ons daar altijd bij. We hebben ons van meet af aan voorgenomen met op een grote wagen te spelen, want dat vinden we niet leuk. Tot nu toe heb ben we steeds de schilderswagen van Zacharias Graaf uit de Wilhel- minalaan mogen lenen. Een prach tige antieke kar. We speulen soms wel zestien of zeventien keer op een avond. Steeds als we even moeten wachten, beginnen we weer van vo ren af aan. Na afloop drink ik nog een glaasje wijn en dan vertrek ik. Het feest hoeft voor mij met. Maar dit jaar moet er eens een andere winnaar r*.VKNMW41*.M»y0-»f*X1*'««iW7l>A.\ll909NUIVHWf2fyt4f9f4» ttHl6Ht7HttHHHlOHHH!^Hl*Nitf HM (9.1.1 «944(94f HM HM HU HMH*^ H-u>H*9HtClHt>Hr7HtiHf*HttHt 14 (9»4 Hit HboHoTHi» H69H?C-y 1* WtHfOHUHSl (9*1 «9*4«9«f NfWlWWiWtttWIt '«9((f9(2(9U«9(4t9fr*9(6W»7 1HUH19HMHMHM WH .194.» 1941 (9461947 «94 *Hf (974 «97f W«»977 K «991(9921991(994» (908 (907 HC0 HJfHy HltHZiHP *■«919(9401 '4 Htt «9F619T7 WW TÏH69H7CH7 «972 «97.» «7 <9«.1W4 «9#r (9*8(9*7 (9*9 (99* 12 «9041904 «90T!* 14 (9(T (9(6 (9(7 «9(5 H «9(920 (92 «O; >Ot91N12 «9.1.1 (9.14 «91 HM (9.17 di ytHMHMH-MHMHtOHftHtiHfiHt >0 «96( (962 (90.1N64 (96f «946 «947 W4»* 074 «971" «976 «977 «974(979«9*Oi9» («9*2 «9*1I9*4f tÏAÏ IH1194.' 199 199.' (HI IH1 H9f CJ4Z. IKI7 iqH In de serie 'De Herinnering' vragen we telkens een Texelaar van een be paalde generatie terug te blikken op de eeuw die bijna achter ons ligt. Na de 103-jarige mevrouw A. Vonk, de 93-jarige Jan de Ridder, de 87-jarige Kees Witte, de 70-jarige Ben Hoogenbosch en de 63-jarige Jan Wieten, duikt nu de 55-jarige Ria Tim mer terug in de tijd. komen. Dertien keer eerste worden is niet normaal meer.' Eenmaal in de twee jaar komt de fa milie Hin - ergens in het land - bijeen om elkaar een weekend te zien en te spreken. Volgens Ria zijn de Hinnen geen mensen om bij elkaar op de verjaardag te komen. 'Het is geen moeten bij ons, maar op de familie dag proberen we echt allemaal te komen. Meestal zijn we met een man of dertig. Vnjdagavond ontmoeten we elkaar, zondagmorgen na de koffie gaat iedereen weer zijns weegs. Het moet ook niet te lang duren. Het is wel opvallend dat er altijd veel spel letjes worden gedaan. Dat is iets dal we van huis uit hebben meegekre gen. Allemaal.' Laatste vraag: bakt Ria privé wel eens een cake? 'Nee. Ik heb één keer een appeltaart gebakken. De vulling was heerlijk, de rest met te eten. Mensen die bij ons op bezoek komen, krijgen nooit wat bij de koffie Heel af en toe hoor je daar iemand over, maar de meesten zijn er aan gewend. Het klinkt misschien vreemd, maar ik kom niet eens op het idee. Dat komt waar schijnlijk omdat ik er de hele dag in zit en als je zelf mets neemt, dan ver geet je het aan te bieden. Ik heb ook vaak zonder brood gezeten. Als ik dan het laatste brood verkocht, schoot het door m'n hoofd heen dat we zelf niets meer in de trommel had den. Je kunt op zo'n moment met zeggen, nee u krijgt het met, want ik bedenk net dat ik zelf zonder zit. Ter wijl ze de deur uitliepen, dacht ik: dat wordt vanavond weer pannenkoeken bakken. De kinderen hebben het in ieder geval nooit erg gevonden.' Margreet Berndsen

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 4