Swingend muziekfeest in Zuid-Amerikaanse stijl de Kroniek 1 314 Illegaal stoken, de Eendracht en matig toneel "si E Agenda Ina houdt het voor gezien TEXELSE 2 COURANT WD pleit voor ander ontwerp nieuwe St. Jan Slagerij Hees Krelekamp Aparte inzameling groene afval gunstig voor scheidingsinstallatie GEEF EEN AANDEEL ZWEMPARADIJS ALS CADEAU! Wqziging huisnummers Oosterand/Oudeschild Jamin verkooppunt in Den Burg Kleuters op radio Basketballers missen ritme Intocht Sint Bonte avond Vogelwerkgroep Lezing Wortel bij Plattelandsvrouwen Klaverjassen voor goed doel Texels Museum krijgt keurmerk fondsverwerving Even een pak SNERT halen in 22 Ie d a Edah Fa HM Palmolive Wella 'IKGA VOOR EDAH!' teso Prenten ruilen in Waalder school DINSDAG 16 NOVEMBER 1999 De Boliviaanse dansgroep vermaakt de bezoekers van het Zuid-Amerikaans muziekfeest. Bij het ontwerpen van het nieuwe Sint Jan is onvoldoende rekening gehou den met stedebouwkundige uit gangspunten. Dat vindt de WD. dat een alternatief plan presenteert. Door een andere indeling van het bouwvlak zou volgens de partij meer rekening worden gehouden met de bewoners van de Beatrixlaan en de Noord wester. Ze krijgen daardoor minder schaduw en een betere aanblik. In reactie op kritiek uit de buurt liet de Stichting Wonen Texel onlangs weten vast te houden aan het bestaande ontwerp. De WD wil de dertien meter hoge 'flat' die nu op de hoek staat ingetekend verplaatsen naar de plek van het paviljoen, zodat dit wijk- steunpunt in de richting van de Beatrixlaan kan opschuiven. Maria van der Spek: 'Dit zal het aanzien van de Beatnxlaan vemjken, de woningen hebben geen last meer van de scha duw. De bewoners van de koopflats hebben veel meer zonlicht op hun balkons en een beter uitzicht op het Voor de komende feestdagen kunnen wij u heipen aan een prima relatiege schenk in de vorm van een vleesmand Prijzen vanaf /55. per mand De voorpagina van de Texelse Cou rant van dinsdag 18 november was op een klein berichtje na gevuld met een verslag en foto's over het oprol len van een illegale alcoholstokerij. Deze was gevestigd in een boerde rij aan de Kadijksweg. De twee ei genaars en twee Brabantse ver dachten werden gearresteerd. Het oprollen van een stokerij in dit deel van het land werd 'een uniek feit' genoemd. De andere illegale prak tijken vonden tot dan toe steevast in streken langs de grens plaats, wat vooral te maken had met de moge lijkheid om het illegale product af te zetten. 'Blijkbaar hebben de initia tiefnemers de kans op ontdekking extra klein willen maken door hun bedrijvigheid op Texel te vestigen, de laatste plaats waar men zo'n stokerij zou vermoeden, ondanks het risico dat ontstaat door veel lan gere aan- en afvoerwegen.' De fabriek was geenszins op hob by matige wijze opgezet De stokerij, waarvan de ketels, tanks, branders en grondstofvoorraden enkele hon derden vierkante meters besloegen, bevond zich op de zolder van de schuur. 'Beneden lagen aardappe len opgeslagen en van hieruit was de stokerijruimte via een laddertje te betreden. Politie en douanerecher cheurs vermoeden dat de verschil lende onderdelen van de stokerij elders in het land zijn vervaardigd en op Texel geassembleerd, nadat ze via de wagendeuren van de boerde rij naar binnen waren gebracht.' 'Volgens douanerechercheur J.R.O. Schansman kon worden aangeno men dat de stokerij aan de Kadijks weg maandenlang, mogelijk wel een half jaar min of meer continu heeft gedraaid, met een wekelijkse produktie van rond 4000 liter. Toen de ambtenaren van douane recherche en FIOD, geassisteerd door mensen van de plaatselijke rijkspolitie, zondagochtend om 11.20 uur de inval deden, was men nog juist op tijd, want de alcohol- fabriek verkeerde in stadium van afbraak, mogelijk omdat de daders het vermoeden hadden dat de poli tie hen op het spoor was.' De inval was goed voorbereid. 'Er was zelfs een (nogal opvallende) luchtverkenning van boerderij en omgeving uitgevoerd om aan de hand van uiterlijke details zekerheid te krijgen omtrent de illegale activi teit die zich binnen moest afspelen en om te weten hoe het gebouw bij een inval moest worden genaderd om een zo groot mogelijke kans te hebben om mensen op heterdaad te betrappen.' Een beetje weggestopt in dezelfde krant maar waarschijnlijk net zulk groot nieuws was de voorgenomen sluiting door eigenaar Melkunie van zuivelfabriek de Eendracht aan de Schilderweg. 'De fabriek werd nog in de zestiger jaren zeer ingrijpend verbouwd en uitgebreid. Ook na dien hebben moderniseringen plaatsgevonden, waardoor zeker niet gesproken kan worden van een verouderd bedrijf. De onverbidde lijke wet van de grootschaligheid heeft echter tot sluiting gedwongen, waarbij de grote vraag is welke nieuwe gebruiker het fabrieks gebouw zal krijgen en hoeveel men sen daar uiteindelijk werk zullen vin den.' De vooruitzichten waren niet hopeloos voor de zestien vaste werknemers, noteerde de verslag gever. het is zelfs mogelijk dat straks in het gebouw méér mensen aan de slag kunnen dan thans het geval is.' Veel aandacht was er ook voor de activiteiten van Cor van Heer waarden, toen nog niet in het bezit van een eigen theater, maar 'ge woon' actief in Klif 23. 'De wijze waarop hij aan klantenbinding doet is en blijft uniek. Vrijdagavond vond in het eetcafé de première plaats van het nieuwe ,,Revue-menu"-pro- gramma. Vanaf de openmgssketch, waarin de zeven amateur-cabare tiers in flikkerende spotlights zich in een gefingeerde spiegel optutten voor de show, tot en met de finale, waarin het reclameliedje ,,Klif 23 blues" werd gezongen, was het een boeiende voorstelling. Het vijf uitge kiende gangen tellende menu le verde een alleszins positieve bij drage aan de goed verzorgde avond', schreef de recensent, die Van Heerwaarden prees dat hij er voor durft uit te komen dat zijn Re vue-Menu 'gewoon commercieel van opzet is en verder pretentieloos. Een eerlijke benadering Het programma was nieuw, maar het initiatief was een herhaling van het jaar ervoor, toen ook al negenendertig maal een revue werd opgevoerd in Klif 23, 'waarvan en kele keren voor een groep toe schouwers van de overkant'. Een heel andere beoordeling was er van de vier(!) toneelstukken die in datzelfde weekend werden opge voerd door toneelverenigingen Oosterend, SVC, Sint Jan en 't Amateurtje. SVC en Oosterend krij gen de complimenten, de laatste vooral ook omdat het een 'eigen' stuk was, geschreven door Ina Schrama, Els Whyte en Aris Bremer. Maar de kwaliteit bij Sint Jan was Haal het speciale geschenkcertificaat woensdag a s tussen 14.(X) en 18 00 uur in het RMT-kantoor. Kantoorstraat 10, tel 02220-3211. Ook degenen die al eerder aandelen bestelden om deze als geschenk te gebruiken, kunnen geschenkcertifi caten afhalen Fotowinkel Pieter de Vries Weverstraat 70, Den Burg, tel 4280 MAARCO-BOUW VMMMSOW JOVH MVt MJZBi Heet de nieuw* «Trip ven Lex Luxaiie» Overal te koop voor /6,95 mager, zo valt te lezen. 'Het ontbrak vooral in het begin aan vaart, waar door het opbouwen van de span ning te traag verliep.' In De Waal werd eveneens matig gespeeld, maar het publiek genoot 'De lachsalvo's - met alleen bij de grappen en grollen maar ook bij ver sprekingen en het alleen maar op komen van een speler - waren niet van de lucht. Het was duidelijk dat de tweehonderd toeschouwers een kostelijk avondje beleefden, hoewel wat meer kwaliteit een ander soort voldoening had gegeven.' Aan het gebrek aan tekstkennis had de re censent zich hevig gestoord. Van één van de spelers werd gezegd dat '(...jvan acteren helaas nauwelijks sprake was, maar het was al een verademing te zien dat iemand zijn tekst goed kende.' Swingend, stijlvol, bruisend en ge passioneerd. Trefwoorden die van toepassing zijn op het Zuid-Ameri kaanse muziekfeest dat zaterdag in stijl werd geopend door de ambassa deur van Chili. De happening in De Lindeboom waarin docenten van de Muziek- en Dansschool een half jaar aan hadden gewerkt, vormde de kroon op het veertigjarige jubileum. Het evenement heeft de betrokken heid bij het Texelse muziek- en dans- onderwijs een extra impuls gegeven. De zang-, dans- en muziek- demonstraties mochten zich verheu gen in een grote belangstelling. Vanaf het moment dat de ambassa deur in zijn openingstoespraak had uitgesproken zeer vereerd te zijn met zijn uitnodiging, kon men getuige zijn van allerlei activiteiten voor groot en klein. Het festijn werd geopend door een Boliviaanse dansgroep en leerlin gen van de muziekschool die Zuid- Amerikaanse muziek ten gehore brachten. Een kindervoostelling door Samba Salad eindigde in een grote polonaise Onderdeel was ook een groot tangoblok, met onder andere een groep Texelaars die onder leiding van Marieke Timmer en Hugo Buiter een demonstratie tangodansen ga ven. Er werd gezongen door de Chileense zangeres Jacqueline Castro Raveto. er waren demonstra ties van salsamuziek en 's avonds werd een grote tangoparty gehou den. Voor de inwendige mens had den leerlingen van de afdeling con sumptie van OSG De Hogeberg onder leiding van Hibal Bilardo Zuid- Amerikaanse hapjes bereid, die goed in de smaak vielen. (Foto's March Heqen) door een landschapsarchitect te ont wikkelen park.' De WD pleit ervoor een goed besluit te nemen. Van der Spek betreurt het dat op de hoorzit ting over St. Jan niets over het ver zoek van Texels Belang is gehoord, dat vroeg om te zoeken naar een compromis voor de buurt. In het programma 'Onder de toren' dat morgen tussen 19 00 en 20.00 uur via Radio Texel wordt uitgezonden is zendtijd ingeruimd voor de kleuter groep van juf Els van de Jozefschool. 'v. 'V-.V Eén van de leden van trio Tamigos geeft tijdens de Salsaworkshop uitleg over het be spelen van sambaballen. Na vier weken geen wedstrijd te heb ben gespeeld, moesten de basket ballers van De Mareis zondag in Den Helder aantreden tegen ZAP. De kop loper toonde geen medelijden met de Texelaars, die weliswaar voltallig wa ren maar duidelijk ritme te kort kwa men, en won met 45-22. Gezegd moet worden dat De Mareis het he lemaal nog zo slecht met deden. Het verdedigen verliep goed, maar zelf scoren lukte veel minder. Erik IJs en wederdienende zet Sint Nicolaas zaterdag voet op Texelse bodem. Hij wordt rond 13.00 uur ver wacht in de haven van Oudeschild, waar hem een feestelijk onthaal wacht. Vervolgens vertrekt hij met zijn trouwe schimmel richting Den Burg en de andere dorpen. Een volledig programma publiceren we in de krant van komende vrijdag. Dorps- en feestcommissies kunnen hun pro gramma tot woensdag 17.00 uur in leveren bij de redactie van de Texelse Courant, Warmoesstraat 45, Den Burg. Bellen (tel. 362 620), faxen (323 000) of e-mailen (tcnieuws.tref.nl) mag ook. Vogelwerkgroep Texel houdt vrijdag haar jaarlijkse 'bonte avond'. Op het. programma staan korte lezingen met dia's, onder meer over de Seychellen, Extremadura en Canada. Verder is er de traditionele vogelquiz van Adriaan Dijksen, waarbij de leden kunnen la ten zien hoe goed ze de vogels wer kelijk kennen. De avond wordt ge houden in d'Ouwe Ulo in Den Burg en begint om 19.30 uur. Rob Wortel, directeur van Teso, houdt woensdag een lezing voor de Plattelandsvrouwen van de afdeling De Cocksdorp/Eierland. De dames komen om 20.00 uur bijeen in het Eierlandsche Huis. Venneker had duidelijk het Dorp-te- gen-Dorp-spel van de avond ervoor nog in zijn benen en ook Chris Schlepers had zijn dag met. Hij ver zilverde geen van de tien vrije wor pen. Eric Heijenk had een jetlag, maar was met tien punten toch goed voor de topscore in zijn team. De andere schutters waren Erik Venneker en Paul Inpijn (4) en Chris Schlepers en Edo Kooiman (2). Klaverjasclub De Doormars uit Oude schild kaart vrijdag vanaf 20.00 uur in dorpshuis 't Skiltje voor het goede doel. De opbrengst van de drive gaat naar de SOSA, de Stichting Oude schilder Senioren Actief. Het inschrijf geld bedraagt ƒ7,50 Andere inkom sten worden gehaald uit een loterij, waarbij dekbedden, huishoudelijke apparatuur, verse vis en tientallen andere prijzen zijn te winnen. De mogelijkheden om geld aan te trekken voor EcoMare, het Maritiem- en Juttersmuseum en de Oudheid kamer zijn toegenomen nu de Stich ting Texels Museum (STM) is erkend als bonafide fondsverwerver. Het keurmerk is verleend door de Com missie Keurmerk van het Centraal Bureau Fondswerving omdat de STM voldoet aan voorwaarden op het ge bied van statuten, beleid, voorlich ting, besteding van middelen en ver slaglegging. Ook moet de organisatie langer dan drie jaar actief zijn in Ne derland en jaarlijks minimaal ƒ200.000,- aan fondsen werven. (Advertentie) Telefoon 31 48 90 (Advertentie) H N 1 E U W S Jk dovche/deoroller Mffl MT deo spray DIVERSE SOORTEN. PER STUK Nieuw: speciaal shampoo's DIVERSE SOORTEN, FLACON 400 ML -+49" Vernieuwd: v/elU Forte hairsprav brte -BUS 400 Ml J-99- 4 Dinsdag 16 november Bij de Witte Engel worden twee cursussen gegeven: 'kerst- lantaarntje' (aanvang 14.00 uur) en 'dikneuskabouter maken' (aan vang 20.00 uur). Informatie: tel. 310387. In het raadhuis vergadert vanaf 19 30 uur de raadscommissie Ruimte. Wonen en Economie. Jenneke Wassink, werkzaam bij De Skuul, geeft vanaf 20.00 uur in de Buureton een lezing over haar werk. Zij doet dat voor de leden van de FNV Vrouwenbond, maar ook andere geïnteresseerden zijn welkom In Cinema Texel draait om 20 00 uur The Haunting en om 20.30 uur (in het kader van Cinema Paradiso) La vie rêvée des anges. Woensdag 17 november Bij de Witte Engel begint om 14.00 uur een cursus 'zwartepiet vinger popje'. Informatie, tel. 310387 In het raadhuis vergadert vanaf 19 30 uur de raadscommissie Welzijn en Onderwijs. In de Witte Burcht in Den Burg komt om 20.00 uur het Katholiek Vrouwen Gilde afd Texel bijeen Ingeborg Bonne verzorgt een crea tieve avond. Om 20 00 uur komt in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp de afdeling De Cocksdorp/Eierland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bijeen. Teso-directeur Rob Wortel houdt een lezing. In Cinema Texel draait om 20 00 uur The Haunting en om 20.30 uur (in het kader van Cinema Paradiso) La vie rêvée des anges. In het raadhuis vergadert vanaf 19.30 uur de raadscommissie Fi nanciën, Werken en Milieu In Cinema Texel draaien de Disney-film Tarzan (aanvang 19.00 en 21.30 uur). Do not disturb (19.00 uur) en The Haunting (21.45 uur). Vrijdag 19 november Vogelwerkgroep Texel houdt de jaarlijkse 'bonte avond' in d'Ouwe Ulo in Den Burg Aanvang 19 30 uur. Ronald Waterman verzorgt vanal 20.00 uur een lezing in EcoMare met als titel 'Bouwen in zee met de natuur'. Hij praat over verschil lende projecten langs de Neder landse kust. De toegang bedraagt ƒ5.-. Klaverjasclub De Doormars houdt in dorpshuis 't Skiltje een drive waarvan de opbrengst bestemd is voor de Stichting Oudeschilder Senioren Actief Aanvang 20.00 uur. In kantine De Spil in Den Hoorn be gint om 20.30 uur de algemene ledenvergadering van ZDH. In Cinema Texel draaien de Disney-film Tarzan (aanvang 19 00 en 21.30 uur), Do not disturb (19.00 uur) en The Haunting (21.45 uur). Aangezien de Schulpengat voor onderhoud uit de vaart is, wordt bij Teso de dienst momenteel onder houden door de Molengat. Om wachttijden te voorkomen, wordt de Schulpengat vrijdag als reserveboot ingezet. Dat gebeurt tussen 9.35 en 16.05 uur Hoogwater te Oudeschild Donderdag 18 november Di. 16 0.10 en 11.20 u. Wo. 17 1.04 en 13.00 u. Bij de Witte Engel worden twee Do. 18 2.10 en 14.14 u. cursussen gegeven: 'kerstkaarten Vr. 19 4.00 en 16.25 u. van hologrampapier' (aanvang Za. 20 5.15 en 17.50 u. 13.30 uur) en 'Zwarte Piet' (aan Zo. 21 6.25 en 18.55 u. vang 20.00 uur). Informatie: tel. Ma. 22 7.16 en 19.45 u. 310387. Di. 23 8.16 en 20.34 u. In de Redmer IJskaschool in De Waal begint om 20,00 uur een ruil beurs van de Historische Vereni ging. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 17 november op om 08 01 uur en gaat onder om 16 45 uur 23 november volle maan, 17 november doodtij. Na de tijdelijke verhuizing van de His torische Vereniging eind vorige week naar de Redmer IJskaschool in De Waal kunnen de liefhebbers van his torisch materiaal er donderdag een kijkje nemen. Vanaf 20.00 uur wordt in de oude school een ruilbeurs ge houden van Texelse spullen, waaran der ansichtkaarten. Óm alvast in de stemming te komen stuurde de orga nisatie bijstaande foto die een beeld geeft van De Waal in 1918, gezien vanaf de Polderweg. De 3 principes van Edah Prettig winkelen. Compleet assortiment Scherpe prijzen. AarknArgpn gaUg sen 15 t/m 21 lywi lx' 1999 Een bekend gezicht verdwijnt bin nenkort van de maandagse markt. De 55-jarige Ina Kok-Bousma staat over twee weken voor het laatst in de kraam van Vroegop Voordeel uit Sint Pancras. Het afscheid valt sa men met een jubileum: 30 jaar lang heeft ze op deze wijze schoenen, werkkleding en de laatste jaren ook paardensportartikelen verkocht. Ze noemt zich het 'verlengstuk' van haar man die daar 37 jaar ge leden mee begon en te vroeg in het harnas overleed. Ina Kok, die de laatste jaren werd bijgestaan door haar Texelse hulp Marieke Bakker, is bezig het bedrijf over te doen. De kans dat de nieuwe eigenaar onder dezelfde bedhjfsnaam ook weer wekelijks op de Texelse markt ac tief zal zijn lijkt vrij groot, maar be slissingen zijn nog niet genomen. Voor marktvrouw moet je in de wieg gelegd zijn. Telkens vroegop, het reizen, het vaak bij slecht weer in- en uitladen van de spullen en het urenlang in de kraam op de be nen staan, het werd voor Ina Kok te bezwaarlijk. Ze weet echter ze ker dat ze aan de contacten met de klanten goede herinneringen zal bewaren. (Foto Hurry do Graaf),

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2