Buizerds vergiftigd door parathion Bank slachtoffer bekende oplichter SS? Cf roen 'kwartsJexels'm het harL, Milieuvergunning brengt bollenteler in problemen Jongeren vaker op het verkeerde pad NauiA brtma Dutchtone zoekt andere plek Nieuws van de provincie -\\orszel Nacht Restauratie schapenboeten bij Den Hoorn Verdachte bedriegt zelfs bewakers Burgemeester biedt media haar excuses Kijk in deze krant! Sinterklaas komt! Zeeslagen m Verontreiniging Vang m Drugs Infoteam Kamer wil snel extra geld voor ambulancedienst TEXELSE^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11431 DINSDAG 19 NOVEMBER 1999 TEXELSE «COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag De Alkmaarse officier van justitie C. Kok heeft dinsdag 30 maanden cel geëist tegen een 36-jarige in woner van Breda, die onder meer de ABN/AMRO-bank op Texel voor ƒ119.200,- heeft opgelicht. De ad vocaat van de verdachte nam - in tegenstelling tot de officier - de Texelse bank in bescherming, on danks dat deze geld uitbetaalde ronder te controleren of de aange boden Spaanse cheques wel ge dekt waren. Advocaat R. Kiewitt: Ze geloofden mijn cliënt op zijn mooie blauwe ogen.' Oe man uit Breda, die alle schuld op zich heeft genomen, kwam eind juni I999 de bank in Den Burg binnen, opende een rekening en stortte ge- i|k ƒ30.000,- op deze rekening vanaf een privérekening. De Texelse bank dacht een grote klant te hebben bin nengehaald, want hij en zijn 'mooie blonde en veel jongere vriendin' wil den op het eiland een kinderschoen- snzaak openen. Eind juli bleek de oank echter ruim een ton armer. Drie maal hadden de man en zijn vriendin de bank bezocht en driemaal werden de ongedekte cheques van de Spaanse Banco de Andalucia die zij aanboden gelijk contant uitbetaald. te buizerds uit De Westen die be gin deze maand dood bij EcoMare lijn gebracht blijken vergiftigd te tijn door het landbouwbestrijding- imiddel parathion. Het middel zat n vergiftigde graankorrels van een bas ingezaaide akker wintertarwe. Deze bestrijdingsmethode is ille gaal. Het Diergeneeskundig Instituut in Lelystad vond in de krop van de bui zerds die enkele weken dood werden binnengebracht in EcoMare tarwe korrels,' die waren gedrenkt in parathion. In een door een zieke roof- al uitgebraakte spreeuw zaten ook zulke korrels. Die worden nog onderzocht. Vooruitlopend op het definitieve AID-rapport ziet het er volgens EcoMare naar uit dat er op zet In het spel is. Er wordt vergiftigd graan gelegd op de ingezaaide per celen wintertarwe. Zaadetende vo- Die woordvoerder van de regio nale politie kan met onmiddellijke ingang zijn collega Wilting opvol gen als komische noot in tv-spel- letjes- Zijn gevoel voor humor hjkt omgekeerd evenredig aan zijn begrip voor menselijk drama. Ze zullen potdomme je hele huis overhoop halen en dierbare din gen meenemen! Woede, on macht en verdriet over zo 'n in breuk op je persoonlijke zaken en veiligheid blijven /e eeuwig bij. Maar ach, 'er wordt overal elke nacht wel ingebroken.' Ook de media drukken zich ongelukkig uit: 'Het dievenpad druk bewan deld' en het gebruik van de term 'dievengilde' wekken de indruk dat het hier om Robin Hood- achtige helden gaat. die stelen van de rijken en geven aan de armen. Je hoeft maar even na te denken om een idee te krijgen over het soort broederschap (gilde) dat het bij deze inbraken betreft. Het is vermoedelijk een (drugs-)bende, die toeslaat als een dief in de nacht! Horszei De in bouwvallige staat verkerende schapenboeten Oudeweg 4 van P. Blom en Molwerk 11 van J. Kikkert worden gerestaureerd. Het betreft gemeentelijke monumenten. Zoals gebruikelijk treedt daarbij de Stich ting Dorpsherstel als bemiddelaar en opdrachtgever op. Van de boet aan de Oudeweg zullen het metselwerk en het voegwerk van alle gevels worden hersteld. De an kers worden schoongemaakt en gegalvaniseerd, de boeidelen en het schot aan de rechte oostkant worden vervangen. In de noord- en zuidgevel worden de kozijnen en deuren ver nieuwd. Om de boet beter toegan kelijk te maken zullen in de oostgevel wagendeuren worden gemaakt, wat dus een verandering van het be staande gebouw betekent. De totale kosten zijn geraamd op ƒ45.337,-. Er zal nog worden vastgesteld welk deel daarvan 'subsidiabel' is. Van dat deel zal 80% door de gemeente worden vergoed. Van de boet aan het Molwerk zullen de west-, zuid- en noordgevel wor den opgeknapt. De oostgevel (voor kant) wordt veranderd: het schotwerk zal evenals de luiken en het kozijn worden vernieuwd en het metselwerk van de zijgevels zal in de voorgevel worden doorgezet, waardoor een steviger geheel ontstaat. Voor dit nieuwe metselwerk moet aan de voorkant een fundering worden ge maakt. De kosten zijn begroot op ƒ52.133,-. Ook in dit geval zal het subsidiabele Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,65. abonnementsprijs 58,60 per half jaar. Maar niet alleen de bank op Texel werd slachtoffer. Ook de vriendin van de man voelt zich 'bedonderd'. Ze is zeker een ton armer geworden. De Rabobank Breda en de Rabobank Dongen vielen eveneens voor de charmes van de oplichter. De bank in Breda verloor ƒ85.989,- aan de man en ook de Rabobank Dongen ging het schip in. Deze laatste instelling heeft evenwel de vriendin van de ver dachte aansprakelijk gesteld. Strafblad Het strafblad van de man werd geo pend in 1990 en staat vol met veroor delingen op grond van artikel 225 (valsheid in geschrifte) en artikel 326 (oplichting). Toch werd hij pas na de affaire op Texel voor het eerst vast gezet, in het Huis van Bewaring in Zwaag. Ook daar kon hij het bedrie gen met laten. De man belandde op een afdeling tussen junkies en drank- verslaafden, maar ontdekte al snel dat er in hetzelfde gebouw een spe ciale afdeling was voor mensen die willen meewerken om van hun versla ving af te komen. Wie daar belandde, had beduidend meer privileges. Ter plaatse bedacht de oplichter dat hij gokverslaafd was... Lees verder pagina 5 Doordat er woonhuizen van derden In de directe nabijheid van het bedrijf van bloembollenteler Arte Lap In Den Hoorn staan zijn de milleu-elsen die de gemeente stelt hoger dan bij vergelijkbare bedreven In het buitengebied. gels als spreeuwen vreten er van en gaan dood. De roofvogels verschalk ten op hun beurt de dode zaadeters. De Roofvogelwerkgroep spreekt van een landelijk bekende, maar illegale methode. Er is dus geen sprake van vergiftiging door rattenvergif of door grondontsmetting. De politie is op de hoogte gesteld en nam gisteren poolshoogte op een verdacht perceel in De Westen. Landbouwvoorlichter Jan Koolhof bevestigde dat parathion in dit seizoen niet wordt gebruikt in gangbare, legale landbouwmetho des. Ook met in relatie tot winter tarwe. Bij tellingen door de Vogelwerkgroep Texel het afgelopen weekend is in het hele gebied rondom De Westen geen buizerd waargenomen. In andere ja ren komen er circa vijf van deze vo gels voor. Op de rest van Texel wer den buizerds in normale aantallen gesignaleerd. De schapenhouderij van zijn vader Klaas heeft bloembollenteler Arie Lap uit Den Hoorn onbedoeld in de problemen gebracht. De stolp aan het Klif die Lap sr. hiervoor al sinds mensenheugenis gebruikt, bleek niet over de hiervoor vereiste milieuvergunning te beschikken. Om dit alsnog te bewerkstelligen vroeg Lap voor de bollenkwekerij en de schapenhouderij een nieuwe, gecombineerde milieu vergunning aan. Maar de eisen die de gemeente hierin ten aanzien van geluidsproductie stelt, pakten zodanig hoog uit dat Lap bij de Raad van State schorsing van de milieuvergunning heeft aange vraagd. Het geschil tussen burgemeester Joke Geldorp-Pantekoek en de Texelse media naar aanleiding van de kwestie rond wethouder Nel Eelman is uit de wereld. In een ge sprek met vertegenwoordigers van de pers heeft mevrouw Geldorp haar spijt betuigd over haar poging om de kwestie uit de media te hou den. 'Ik had de zware druk om niet over de kwestie te publiceren niet mogen uitoefenen. In de verhou ding tussen het gemeentebestuur en de pers was dit optreden niet passend.' De pers heeft haar excu ses geaccepteerd en beschouwt de zaak daarmee als afgedaan. Het gesprek had verder een open en constructief verloop. Burgemeester Geldorp benadrukte dat de ge meente een open organisatie wil zijn waarin de gemeente makkelijk toe gang heeft. Gevraagd naar de moge lijke verbeterpunten deden de verte genwoordigers van de pers een aantal suggesties met betrekking tot de openbaarheid van college- besluiten. Hierop beloofde ze de mogelijkheid tot kwaliteits verbeteringen te onderzoeken en met de wethouders te bespreken. De pers zal van de resultaten hiervan op de hoogte worden gebracht. Voorts zegde de burgemeester toe kritiek van de pers de politie- voorlichting aan de orde te stellen in het eerstvolgende overleg met de politie. De media beklaagden zich erover dat de politie uiterst spaar zaam is met de berichtgeving. Dit is met te wijten aan de medewerkers van het bureau op Texel, maar houdt verband met de centrale informatieverstrekking vanuit de re gio. Zo worden bijvoorbeeld aanrij dingen waarbij geen sprake is van letsel niet meer naar buiten gebracht. Andere voorbeeld zijn de inbraken in Den Hoorn van afgelopen weekend, waarover geen mededelingen wer den gedaan. deel daarvan voor 80% door de ge meente worden vergoed De raadscommissie voor ruimte, wo nen en economie ging dinsdag ak koord met het verlenen van de beno digde monumentenvprgunning voor beide restauraties. Op basis van de hinderwetvergun ning die Lap kreeg toen hij de schuur aan Klif in 1980 bouwde was er voor het bollenbedrijf tot voor kort geen vuiltje aan de lucht 'Ik voldeed aan alle gestelde eisen.' Het probleem ontstond toen een buurtbewoner op niet mis te verstane wijze zijn beklag deed bij Lap sr. over de schapen houderij. Lap gebruikte de oude stolp op het erf, eigendom van Arie Lap, onder andere voor opslag van hooi en voor het aflammen van de schapen. De buurtbewoner maakte Lap er op attent dat hij voor de stolp met over de vereiste vergunning beschikte. Om dat alsnog te regelen stapte Lap naar de gemeente voor een aanvraag voor een gecombineerde milieu vergunning voor de bollenschuur én de schapenschuur. Dit bleek minder eenvoudig dan voorzien, zeker toen de buurt er lucht van kreeg en be zwaar aantekende tegen de vergun ning. Het gevolg was dat in de milieu vergunning beperkingen werden op genomen voor met name het gebruik van transportmiddelen op het erf. Zo mogen vrachtwagens bijvoorbeeld met meer na zeven uur 's avonds la den en lossen. 'Zelfs de elektrische heftruck maakt al teveel herrie.' Lap ging volgens de gemeente in eerste instantie akkoord met de voorwaar den in deze zogenaamde compro mis-vergunning, maar in een later stadium toch niet. Lap houdt er een andere versie op na. 'De eerste op zet van de vergunning zag er prima uit, maar toen de buren bezwaar gin gen maken kwamen er steeds meer beperkende voorwaarden in te staan. Toen uiteindelijk, naast de criteria voor de toestellen en installaties in de schuur ook de voertuigen eraan wer den toegevoegd, kon ik er niet meer mee instemmen. In het drukke bollenseizoen kan ik met die beper king niet uit de voeten. Ik ben de enige kwekerij waaraan zulke strenge eisen worden gesteld. De gemeente zegt dat de kwekerij in Den Hoorn geen gevaar loopt, maar de beperkin gen die worden gesteld zijn zó hoog dat ik m'n bedrijf met meer kan voort zetten. Ik voel me vogelvnj verklaard.' Het dossier dat de bollenteler uit Den Hoorn over deze slepende kwestie bijhoudt heeft inmiddels de omvang van twee volle klappers aangeno men. Om aan de beperkende maat regelen te ontkomen vroeg Lap bij de Raad van State (RvS) schorsing aan van de milieuvergunning. Haast was geboden, want Lap was bepaald niet gelukkig met de onzekere situatie en hij zag het volgende seizoen al weer naderen. De voorzitter van de RvS heeft de gemeente opdracht gege ven binnen zes weken een akoestisch onderzoek te houden, zodat de Lees verder pagina 5 De criminaliteit onder minderjari gen is in de eerste helft van dit jaar bijna met de helft toegenomen. Uit cijfers van de politie blijkt dat bijna een derde van de personen die in die periode op het eiland met de politie in aanraking komt uit jonge ren bestaat. Opvallend daarbij is dat het aantal jeugdigen dat een al ternatieve straf kreeg met drie kwart is gedaald. Deze gegevens én de grote toename van het aan tal inbraken zijn reden voor de ge meenteraad haar bezorgdheid te uiten. De criminaliteit op het eiland lijkt over een brede linie te zijn toegenomen. De politie registreerde in het eerste half jaar 25 aangiftes waarbij sprake was van geweld. In dezelfde periode van 1998 waren dat er nog vijftien. In vergelijking met een stad als Den Helder valt de priminaliteit overigens wel mee. Waar op Texel 2,8 van de 1000 inwoners aangifte van geweld deden, waren dit er in Den Helder 5,3. De toename van geweldplegingen op Texel loopt synchroon met die in het volledige district Den Helder/Texel. In 68 procent van de aangiftes op Texel slaagde de politie er niet in de daders te vinden, terwijl vorig jaar nog 80 procent van de gevallen werd opge lost. Het aantal diefstallen uit auto's nam het eerste half jaar toe van drie naar zes gevallen. De politie consta teert dat moeilijk vat is te krijgen op deze vorm van criminaliteit. Over de handel in verdovende middelen wor den voor Texel geen specifieke me dedelingen gedaan. Het aantal geregistreerde verkeers ongevallen op het eiland steeg in het eerste half jaar van 66 naar 76. In 19 gevallen was daarbij sprake van let sel (1998 17). Bij één aanrijding was er drank in het spel. Het aantal be stuurders dat werd aangehouden met teveel alcohol in het bloed of dat de blaasproef weigerde steeg van 12 tot 26. Vijf bestuurders die betrokken Telecommunicatiebedrijf Dutch-tone heeft de mast van de mobiele kraan met de GSM-antenne aan de Van der Stenweg in de Prins Hendrikpolder deze week gestreken. De dwangsom die de gemeente aan grondeigenaar de firma Schermer heeft opgelegd was dinsdag opgelopen tot ƒ55.000,-. Dutchtone, die benadrukt in deze kwestie haar verantwoordelijkheid te nemen, is vooralsnog niet van plan tot betaling over te gaan, maar de ge meente eist dat de openstaande reke ning wordt voldaan. Door het strijken van de antenne kan in een straal van anderhalve kilome ter nu niet met telefoons van Dutchtone worden gebeld. 'Dat is heel kwalijk en moeten we snel zien op te lossen', aldus Dutchtone- woordvoerder Knoppers. Gisteren voerde een vertegenwoordiger van het telecombedrijf overleg in het ge meentehuis. 'We hebben een aantal alternatieve locaties voor de antenne voorgesteld, waaronder het NIOZ. Maar het bedrag dat het instituut vraagt is zelfs in onze ogen bijzonder fors.' Normaal gesproken betaalt het bedrijf vijf- tot tienduizend gulden huur per jaar. Dat Dutchtone nu geen landelijke dekking heeft, betekent volgens de woordvoerder niet dat het bedrijf in problemen komt. 'Landelijke dekking betekent voor ons meer dan 95 pro cent. We hebben een kleine 2000 antennes in Nederland. In enkele ge meenten hebben we vergelijkbare discussies gehad. Meestal kwamen we daar goed uit. Slechts in één ge val hebben we een dwangsom be taald.' waren bij een ongeval reden door. In totaal schreef de politie het eerste half jaar 1099 processen verbaal uit. In 756 van de gevallen betrof het snelheidsovertredingen. Drie be stuurders reden door rood licht. Van de elf geregistreerde woninginbraken in het eerste halfjaar slaagde de po litie er in twee zaken op te lossen. Deze toename en de reeks inbraken in haar nieuwe woonplaats Den Hoorn waren voor burgemeester Gel dorp aanleiding Texelaars nog eens extra te waarschuwen niet al te slor dig met hun eigendommen om te springen. 'Want de gelegenheid maakt de dief.' Jeugdcriminaliteit De stijging van de jeugdcriminaliteit op Texel houdt gelijke tred met die in het hele politiedistrict. Een toename die door de raadsleden maandag avond als het meest zorgelijke onder deel van de politienota werd om schreven. 'Het gaat de verkeerde kant op', constateerde Martin Trap (WD). Het is de bedoeling dat er een speciale politieambtenaar regelmatig naar het eiland komt die zich op de jeugd gaat richten. Om de stijgende tendens in de jeugdcriminaliteit te keren draait in de hoogste klassen van het basisonderwijs al geruime tijd het schooladoptieplan, waarbij agen ten een aantal lessen verzorgen. Vol gens de politie zijn de leerlingen en leerkrachten goed te spreken over het materiaal en de presentatie daar van. Voorts is het contact met het voortgezet onderwijs verder aange haald en is er regelmatig overleg en voorlichting over incidenten op school en preventieve maatregelen rond de scholen. Lees verder pagina 5 (Advertentie) Noord-W Hoofdrol voor agrarisch bedrijf bij vernieuwing platteland Wat gebeurt er met het provinclegeld? Face-lift haven Huizen website Hij komt, hij komt... Een week nadat hij voet zette op Nederlandse bodem, steekt Sinterklaas ook het Marsdiep over. De Goedheiligman en zijn zwarte medewerkers worden zater dag rond 13.00 uur met de stoom boot verwacht in de haven van Oude- schild, waar hij wordt welkom geheten door de burgemeester. Na een gezellig en hopelijk niet al te guur samenzijn, met muziek van het Ko ninklijk Texels Fanfarecors en veel pepernoten, stapt de Sint rond 13.45 uur in een gereedstaande taxi. Pagina 2 De rede van Texel was meer dan eens uitvalsbasis van de Nederlandse vloot. Inde Zeven Provinciën hielden vloots- hoofden als Michiel Adriaans-zn. de Ruyter en Maarten Tromp inde zeven tiende eeuw menigmaal krijgsberaad, alvorens ze de slag aangingen met vooral Engelse schepenSchilderijen, tekeningen, gravures, posters, school platen van zeeslagen en scheeps modellen zijn te zien op de tentoon stelling 'Tromp, de Ruyter Co' in het Maritiem en Juttersmuseum. Pagina 2 Over het perceel vuile grond aan De Vang in Oudeschild is het laatste woord nog met gezegd. Nu de om vang van de vervuiling veel groter is dan eerst werd aangenomen, gaan opnieuw stemmen op om niet alleen de gemeente voor de opruimings- kosten op te laten draaien maar de vervuiler aansprakelijk te stellen. Pagina 5 Het Jongerenwerk van de Welzijns- stichting en de Brijderstichting zijn op zoek naar jongeren die lid willen wor den van het Drugs Infoteam. Pagina 5 De kans dat minister Borst volgend jaar toch met extra geld voor de ambulancedienst over de brug komt is gestegen nu alle politieke partijen in de Tweede Kamer een motie heb ben onderschreven waarin wordt opgeroepen met ingang van volgend jaar volledig in de kosten tegemoet te komen. De bewindsvrouw liet eer der weten het probleem van de ambulancediensten te onderkennen en wil in drie stappen hun budget verhogen. Maar daarmee zijn de pro blemen op korte termijn niet opge lost. De motie is ingediend op initia tief van kamerleden Buijs (CDA) en Oudkerk (PvdA). (Advertentie) (jrua 2morL-Jnih t* bet kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun Je mee lezen en schrijven! NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1