'Concurrentie Flora bedreiging MJM' 'Gravenstraat een culinair Mekka' Cjrocn c2wartsjexels in het harL, Praten over uitgaan in J'elleboog Drie zaken op de lijst 500 beste restaurants Bezoekerscijfers Oudeschild flink in de min Over voordrinken, stappen en na-eten Voorbeeldfunctie... Vooronder bietenschip uitgebrand Mevius ongedeerd na orkaan Lenny Informatieavond over herinrichting van vissershaven Avond nieuwe inwoners Texel Reptielen en knagers m Show GVT Langeafstand vlucht Snerttoernooi Vrijwilligers knappen speeltuin Jozefschool op TEXELS E^COURANT SUPER DE BOER JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11432 DINSDAG 23 NOVEMBER 1999 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws^tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 (Foto Gerard Timmerman) Brandweerlieden proberen het vuur aan boord van de Tjoba onder controle te krijgen. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,65, abonnementsprijs 58,60 per half jaar. Het tentoonstellen van gejut mate- iiaal op Flora is een regelrechte be- jreiglng voor het voortbestaan van Het Maritiem en Juttersmuseum. Die boodschap kreeg burgemees- ler Geldorp gistermiddag van be stuur en directie van de Stichting Texels Museum (STM). De concur- entie van Flora is volgens STM- jirecteur Jan Kuiper nu al duidelijk raelbaar. Oudeschild krijgt dit jaar laar verwachting tien procent min- ier bezoekers dan in 1998 en boert faarmee aanmerkelijk slechter jan de overige Texelse musea. Burgemeester Geldorp maakte tij- jens het gesprek met het STM, dat eigens Kuiper een zakelijke en con structief verloop had, duidelijk dat sen opslagbestemming op lange ter- rajn kan uitmonden in een museum- jestemming. Om Flora op korte ter- ■nijn te legaliseren wil ze voor de ventuele omzetting in een opslag- jestemming de weg van artikel 19 sewandelen. Het laatste woord hier- jver is aan de gemeenteraadBurge meester Geldorp polste de fracties (orige week maandag tijdens de ■aadscommissie Bestuur en Organi satie naar hun meningen over de jpslagbestemmmg, maar over een liteindelijke museumbesteenming epte ze toen nog niet. Bij een opslag- lestemming kan Flora geen aan- ipraak maken op subsidie, maar of lit bij een museumstatus evenmin Bet geval is, is niet bekend. Vorige week zag het ernaar uit dat een meer derheid van de raad een procedure die moet leiden tot een opslag bestemming wel ziet zitten Mocht de opslagbestemming een feit worden, dan snijdt de gemeente zich zelf in de vingers, constateert Kuiper. 'Van de ruim drie ton subsidie die de STM jaarlijks van de gemeente beurt, gaat nu ruim twee ton naar Oude schild. Dat gebeurt uit pure noodzaak om het Mantiem Museum overeind te houden. De jutterij daar is net zo'n trekpleister als de zeehonden in Eco- Mare. Uit het publieksonderzoek dat we continu houden blijkt dat een deel van de mensen speciaal op de jutte rij af komt. Die pakken het VOC-ge- deelte mooi mee. Als er een tweede juttersmuseum bij komt, verkoopt Oudeschild minder kaartjes. Zo sim pel ligt dat. Vorig jaar kwam het mu seum een ton tekort. Elke tienduizend bezoekers minder scheelt het mu seum op jaarbasis ƒ80.000,-. Om het MJM draaiende te houden moeten we dat geld er met subsidie bijleggen. Onze weerstand tegen Flora is echt met gebaseerd op rancune of om de heren Uitgeest te pesten. We hebben hele zakelijke argumenten tegen een tweede juttersmuseum op Flora. Want de banen van tien medewerkers in Oudeschild staan op het spel. Daar bij komt dat een tweede jutters museum niets toevoegt aan het toe ristische aanbod dat er nu al is.' Kuiper, die respect heeft voor de open wijze waarop burgemeester het STM haar standpunt aan hen heeft voorgelegd, vraagt zich af wat er is veranderd tussen nu en begin van dit jaar. 'Toen hebben de jutters na een stevige lobby in de gemeenteraad hun aanvraag voor een museum bestemming immers ingetrokken Waarom dan nu zo'n merkwaardige move om dit via een opslag bestemming alsnog voor elkaar te krijgen? Het is toch raar om aan de ene kant een museum met subsidie in leven te houden, terwijl aan de an dere kant een concurrerende instan tie in het zadel wordt geholpen.' Bestuur en directie van STM en bur gemeester Geldorp hebben afge sproken begin december, als STM hun zakelijke argumenten tegen een museum op Flora precieser heeft onderbouwd, nogmaals om de tafel te gaan. Van een kort geding is vol gens Kuiper geen sprake. Burgemeester Joke Geldorp begaf zich gisteravond in het uitgaansleven. In discotheek de J'elleboog ging ze de discussie aan met de Texelse jeugd over de sluitingstijden, het ver voer per taxi, het politieoptreden en de controle en voorlichting over alco hol. Dat de jeugd belang heeft bij een goed uitgaansbeleid bleek uit de ruime opkomst. De discussie maakte duidelijk dat de jeugd het over de slui tingstijden aardig eens is. Het meren deel wil de huidige 2-3 regeling liever vervangen zien door onbeperkte slui- tingstijden of, als het echt met anders kan, openingstijden tot vijf uur. Een half uur extra voor ontnuchterings- bedrijven wordt door menigeen aan de karige kant ervaren. Anderen kun nen er niet mee zitten. Eén spreekster ging tussen het stappen door thuis eten en anderen namen etenswaren mee in hun rugzak. Voordrinken en na-eten doen vele jongeren, van wie velen zo rond een uur of half één op pad gaan, liever thuis. Niet de vraag: hoe krijg ik voldoende oeristen naar mijn eiland, maar hoe vijg ik die bezoekers naar mijn eiland die ik het liefste zie en hoe bereik ik dat zij wat minder gebruik gaan maken van de auto. De aandacht van Texel is met gericht op kwantiteit, maar op kwaliteit en duurzaamheid van het toeristisch aanbod.' Aldus noemde gedeputeerde drs. Bob Verburg het project Duurzaam Toensme in zijn toe spraak op de Landelijke Kustdag in Zandvoort als voorbeeld van moderne ontwikkelingen aan de kust. Als we het blad Lekker 2000, naar eigen zeggen 's lands toonaange vende restaurantgids', mogen ge loven is in de Gravenstraat het cu linaire Mekka van Nederland gevestigd. Het Vierspan, Bij Jef en 's Swarte Schaep hebben een plaatsje veroverd in de lijst van vijf honderd beste restaurants. In één straat zo'n hoge dichtheid aan exclusive restaurants is zelfs voor Nederlandse begrippen ongekend. Een prestatie van formaat, zeker omdat in de hele noordkop slechts zo'n tien restaurants in de lijst zijn opgenomen. De familie Pekel van Het Vierspan heeft veel te vieren. Niet alleen het vijftienjarig bestaan van hun zaak in april 2000, maar ook dat hun bedrijf nu voor de tiende keer in de lijst van 500 beste restaurants is opgenomen. 'De eerste keer kregen we er vlinders van in onze buik', vertelt Hiske Pekel 'Nu we alweer voor de tiende keer het keurmerk op de deur kunnen plakken zien we het vooral als een erkenning len we een tweede adres aan in het culistraatje van hoofddorp Den Burg Jefs kaart biedt een mooie men geling van klassiek en mediterraan De gerechten werden opgediend op grote doorzichtige schalen. Hoe wel de internationale wijnkaart een boeiende keus biedt, dronken we Bij een brand aan boord van het bietenschip Tjoba gistermorgen vroeg in de haven van Oudeschild is grote schade ontstaan in een bemanningsverblijf in het vooron der van het binnenvaartschip. De schade heeft geen gevolgen voor de inzetbaarheid van het vaartuig. De brand werd even voor zeven uur opgemerkt door schipper Albert Oost uit Puttershoek, kort nadat hij via de afstandbediening de generator in het vooronder van het schip had inge schakeld. Toen hij rook uit de ontluchtingsopening van de schip zag komen, sloot hij eerst de toevoer af van de gasolietank in het vooron der, die de brandstof levert voor de generator en de boegschroef. Toen hij daarna via 112 de brandweer wilde bellen was Ron Blankevoort, die zich bezig houdt met het transport en de keuring van bieten en rook uit het schip zag komen, hem voor. Tegen die tijd sloegen de vlammen al naar buiten. De brandweer kreeg het vuur in het bemanningsverblijf in korte tijd onder controle, maar kon niet voor komen dat de ruimte aanzienlijke schade opliep. De oorzaak van de brand was giste ren nog niet bekend. Dankzij een ijzeren schot tussen het uitgebrande verblijf .en het voort stuwingsmechaniek en de generator, raakte deze apparatuur niet bescha digd. Het transport van suikerbieten met Tjoba kon gewoon doorgaan. Het schip heeft een laadvermogen van circa 1.100 ton en Zwolle als thuishaven. voor de kwaliteit van onze zaak. 'Zoon Eric is een aardige gastheer- sommelier. Hij houdt het bij eerste klas producten en bereidt die op een goede, traditionele manier. Hét product is hier natuurlijk Texelse lamsvlees Wie van Texels lam wil genieten zit hier helemaal goed Het kost een paar centen, maar de kwa liteit is voortreffelijk', staat te lezen in de omschrijving van Het Vierspan in Lekker 2000. Bij Jeff is voor de eerste keer in de lijst opgenomen. 'Met veel plezier beve- goede huiswijn bij onze dis (ƒ6,-)(...). Goede prijs/kwaliteitsverhouding.' Over 't Swarte Schaep: 'Decennia lang moest Texel het doen met schnitzel- en patattenten. Toen kwam Het Vierspan en nu vermelden we ineens drie zaken op het grootste waddeneiland. Want ook de brasserie van Arno en Marion Evers heeft zich positief in de kijker ge speeld. 'Evers is ambachtelijk bezig, bakt z'n eigen brood, droogt zelf de eendenborst (in salade ƒ17,50) en rookt zelf de zalm Jan Mevius en zijn echtgenote hebben de orkaan Lenny op Sint Maarten doorstaan en het huis waarin zij wonen staat ook nog overeind. Dat kan worden gecon cludeerd uit een zeer kort telefoon gesprek dat de leraar had met zijn collega Jacques Deppe (45), die tij delijk in het huis van Mevius in Den Burg woont en als leraar Engels is gedetacheerd aan de OSG. Deppe heeft voor een jaar met zijn OSG-collega Mevius geruild, vooral om zijn twee kinderen met Nederland te laten kennis maken. Hij zit al 17 jaar in de West. aanvankelijk op Aruba, de laatste jaren op Sint Maarten. Het huis dat hij in Guana Bay aan de oost kant van het eiland bouwde is be hoorlijk stevig en later op allerlei ma nieren aangepast om de schade van een orkaan zo beperkt mogelijk te houden. Dat is vooral gebeurd na de orkaan Luis op 5 september 1995 Er is zelfs een heel draaiboek van maat regelen die genomen moeten worden als een orkaan nadert, variërend van het aanbrengen van luiken voor de ramen tot het vastsjorren van alles wat zou kunnen worden mee gesleurd. Het vlak bij de woning staande appartement dat Deppe als bijverdienste verhuurt, heeft zelfs een zwaar betonnen dak zodat het als schuilplaats kan dienen Deppe neemt aan dat Mevius hier de lang durige wervelstorm van de zeer zware categorie 5 heeft afgewacht. Uit de mededeling dat het dak van het hoofdgebouw er nog op zit, leidt hij af dat het huis nog redelijk in tact is, maar uit ervaring met eerdere or kanen weet hij dat de schade even goed nog aanzienlijk moet zijn, niet alleen door de wind maar ook door de uitzonderlijke zware regens. Hij wacht met spanning op nadere be- nchten maar is op dit moment met voornemens vervroegd naar het eiland terug te keren Omdat het gewone te lefoonnet defect is, zijn de contact mogelijkheden zeer beperkt. Mevius heeft blijkbaar even van een satelliet verbinding gebruik kunnen maken Uitstekende bediening, redelijke prij zen en een piepkleine wijnkaart.' Aan wie de drie restaurants de eer volle vermelding te danken hebben is een raadsel. De vraag wie de rappor teurs zijn wil Lekker 2000 niet beant woorden. 'Het gaat om personen met veel restaurantervaring voor wie lek ker eten elke dag weer bovenaan het prioriteitenlijstje staat. Dit gezelschap telt nogal wat bekende namen. Geen enkele rapporteur kan echter van het geheime proefwerk voor deze gids leven. Dat is één reden om hun iden titeit niet prijs te geven. Tenminste zo belangrijk is het om betrekkelijk nor maal in het leven te blijven staan en - als ieder anders - onbevangen een restaurant binnen te stappen.' Om zichzelf met te verraden mogen de rapporteurs niet schrijven aan tafel. Ze rekenen keurig af en sturen de nota met hun rapport naar de redac tie van Lekker 2000. Hoe anders gaat dat bij de keuring voor de felbegeerde Michelin-ster, waar de kwaliteitscon trole op een meer klassieke leest is geschoeid. 'Als je een Belg in je zaak hebt die in z'n eentje aan tafelzit en een glas jus d'organge drinkt, weet je bijna zeker dat het een rapporteur voor de Michelin ster betreft', aldus mevrouw Pekel, Bij die van Lekker 200 worden eigenschappen als en thousiasme en originaliteit ook mee gewogen. Waalder Rob Lutke Schipholt, en thousiast amateur-kok en kritisch gast in restaurants, meldt zich als één van lezers die zijn reacties wel eens in Lekker 2000 terugziet. 'Dne restau rants van zo'n hoge kwaliteit zó dicht bij elkaar, da's uniek in Nederland. En je hoeft echt geen honderdvijftig piek neer te tellen om lekker te eten. Voor vijftig gulden kom je in deze zaken al een heel eind. Da's ook mijn limiet. Ik denk dat dit hele goede promotie is voor Texel. De Gravenstraat staat toch maar als culinair Mekka omscheven. Alleen al omdat geen van de restaurants op de andere wadden in de lijst is opgenomen.' De plannen voor een ingrijpende her inrichting van de haven van Oude schild verkeren in een vergevorderd stadium. De Europese Unie en de provincie Noordholland hebben Texel hiervoor onlangs forse bedragen toe gezegd. Inclusief de gemeentelijke bijdrage is er momenteel circa ƒ12.5 miljoen voorhanden. Hiermee kan een belangrijk deel van het project worden uitgevoerd. Het is de bedoe ling van de gemeente om volgend jaar al een begin te maken met het ambitieuze project. Het college van b en w wil hierover op korte termijn van Nieuwe inwoners van het eiland wor den donderdag 2 december om 19.30 uur verwacht voor een welkomsborrel. Tot de tweehonderd genodigden behoren ook asiel zoekers die dit jaar op Texel zijn neer gestreken. Hun weloverwogen aan wezigheid heeft tot doel de integratie op het eiland gestalte te geven. Ze worden verwacht in de raadszaal, waar ze worden welkom geheten door burgemeester Joke Geldorp. waarna de wethouders een toelich ting geven op het beleid van de ge meente. Na de pauze volgt in aanwe zigheid van Texelse ondernemers een presentatie over het Texelse bedrijfs leven. Daarna kunnen de nieuwko mers vragen stellen. De bijeenkomst wordt informeel afgesloten met een drankje. Om te voorkomen dat de gelederen alleen nog maar meer vergrijzen, overweegt kleindierensportverem- ging Kotex in navolging van collega clubs elders in het land uitbreiding te zoeken met fokkers van reptielen en kleine knagers, zoals ratten, muizen en hamsters. 'We denken dat de jeugd daarvoor meer interesse heeft', vertellen bestuursleden Jaap Mets en Wil Rijk. Om de belangstelling te pei len is bij de jaarlijkse tentoonstelling, die komend weekend wordt gehou den, een afdeling reptielen te zien. Pagina 2 Een show waarbij ouders met alleen genieten van de verrichtingen van hun eigen kind, maar waarbij ze de hele avond op het puntje van hun stoel zitten. Met dat doel werkten sportleidsters Yvonne Bruining en Nico Stoter toe naar de presentatie van ruim vierhonderd kinderen van Gymvereniging Texel (GVT), zaterdag avond in sporthal Ons Genoegen. Ze studeerden liefst 28 gym-, turn- en jazzdansnummers in, die bol staan van show, licht en geluid. Om te voor komen dat er dooie momenten vallen worden de pauzes in het dynamische programma opgevuld met tussen stukjes. Pagina 4 'Nu of nooit', dacht modelvlieger Willem Beerling zondagmiddag toen hij begon aan een recordvlucht vanaf de voet van de vuurtoren tot het model- vliegveld (noodcamping) aan de Westerweg. Het waren ideale weers omstandigheden voor een lange- afstandvlucht met zijn modelvliegtuig. Hij bestuurde het vliegtuigje vanuit een open Willy-jeep uit 1942 met aan het stuur Kees Dros uit Eieriand. Pagina 4 Met het snerttoernooi dat zondag in De Cocksdorp wordt gehouden slui ten de Texelse veteranenvoetballers zondag de eerste competitiehelft af. De gastploeg speelt om 10.30 uur de eerste wedstrijd tegen Texelse Boys. Aansluitend speelt om 11.00 uur De Koog tegen SV Texel. Ook de recreanten van Oosterend zijn van de partij Het toernooi duurt tot circa 15.30 uur. Bij goede weersomstan digheden trappen de veteranen om streeks februari af voor de tweede competitiehelft. Kinderen van de Jozefschool kunnen binnenkort weer veilig gebruik maken van de speeltuin. Vrijwilligers staken zaterdag de handen uit de mouwen om de noodzakelijke voorzieningen aan te brengen. Zo werd het plavei sel rond de toestellen een stukje ver legd en veerkrachtig kunstgras aan gelegd. Het werk was in bekwame handen, want de vrijwillige ouders die zaterdag van de partij waren, zijn allen werkzaam bij aannemersbedrijf Tatenhove BV. Volgend weekend gaat een timmerploeg aan de slag om de speeltoestellen op te knappen. (Foto Gerard Timmorman) gedachte wisselen met de betrokke nen. Woensdag 8 december staat een informatiebijeenkomst op het programma, die om 19.30 uur begint in dorpshuis 't Skiltje. Voor de hoofd gebruikers van de haven wordt een dag eerder, dinsdag 7 december, een afzonderlijke bijeenkomst belegd. Medewerkers van Grontmij Advies Techniek uit Alkmaar, die dit jaar een onderzoek naar de herinrichting heb ben ingesteld, zullen beide avonden aanwezig zijn. (Advertentie) tfnt* a ba kan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: SMElGOtOWINRUS ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1