Van de Wetering koopt Taxi Smidt Zandgrond kost Texel miljoenen Cjrocn r^warL-J~exels het harL, Herinrichting haven: één of twee ingangen? Jachtopziener verdacht van illegale praktijken timmer nordeelland KLAVER TE KOOP GEVRAAGD Voorlichting voor agrariërs Houten werkplaats volledig uitgebrand -^\orszel Stappen Alternatief plan watersporters Foktalent Makelaarsfamilie Milieuprijs Archeologie Herverdeling rijksgeld ongunstig TEXELSE^COURAjNT ooIhïË© bakkot jpGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11433 VRIJDAG 26 NOVEMBER 1999 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaar» 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11.1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1.65, abonnementsprijs 58,60 per half jaar. faxi 312000, het bedrijf van de fa- nilie Van de Wetering, neemt met igang van januari 2000 Taxi Toon midt over. Hiermee breiden zowel Ie capaciteit als de werkzaamhe- en van Taxi 312000 zich aanzien- jk uit. Paul Smidt gaat zich con- entreren op het ambulance- ervoer. Zier taxibedrijven op één eiland is >veel van het goede', aldus Smidt, oor wie ook persoonlijke omstandig- eden een reden waren om zijn taxi- edrijf van de hand te doen. 'Ik moest en keus maken en die viel op het iïibulancevervoer, want dat ligt me et meest na aan het hart. Ik ben 46 n heb dat taxirijden wel gezien. 'Ter- (ijl de vraag nauwelijks groeit, ne- len de kosten wel toe.' Metdever- oop komt een eind aan het bestaan ig. J. Oven/est van de Landbouw- niversiteit Wageningen houdt maan- lag voor leden van de Vereniging .oor Bedrijfsvoorlichting een lezing iver de veranderende omstandighe- len in de veehouderij en akkerbouw. )p de praktijkschool In Wageningen je Minderhoudhoeve) wordt sinds tikele jaren met minder mineralen en ewasbeschermingsmiddelen ge- erkt aan een rendabele bedrijfsvoe- ng. Overvest bespreekt de ervarin- en en gaat daarbij in op de ichnische en economische resulta- n. De lezing begint om 20.00 uur en ordt gehouden in hotel De Pelikaan. van een taxibedrijf dat 42 jaar gele den werd begonnen in de Warmoes straat en dat na de doorbraak in 1971 verhuisde naar de Wilhelminalaan. Schaalvergroting en een effectievere bedrijfsvoering zijn voor Taxi 312000 redenen voor de overname. 'En de cultuur van het bedrijf van Smidt past goed in ons straatje. Qua bedrijfsvoe ring zitten we heel dicht bij elkaar. Met de uitbreiding staat ons bedrijf stevig in de markt en dat is gezien de liberalisering die ons staat te wach ten wel nodig. Want het wordt straks een stuk eenvoudiger om een taxi bedrijf te beginnen.' De overname betreft de acht vergun ningen, voertuigen, het vaste perso neel en de clientenportefeuille. On roerende goederen van Taxi Smidt maken geen deel uit van de overeen komst die gisteravond werd beze geld. Het personeel van Taxi Smidt treedt in dienst bij het bedrijf van Van de Wetering, dat laat weten dat er geen (gedwongen) ontslagen zullen vallen. Het totale aantal auto's van Taxi 312000 komt met de overname op dertien. Het bedrijf krijgt de be schikking over zeven taxi's, vijf taxi bussen (waarvan drie ingericht voor rolstoelvervoer) en één rolstoeltaxi. Het bedrijfspand aan de Spinbaan dat Van de Wetering onlangs heeft overgenomen wordt momenteel ver bouwd om plaats te kunnen bieden aan het vergrote wagenpark en de ondersteunende diensten. Taxi 31200 is vanaf januari bereikbaar onder drie telefoonnummers. Het huidige nummer 312000 (algemeen) en de nieuwe nummers 312323 en 315000. lij een uitslaande brand is in de lacht van dinsdag op woensdag ie houten werkplaats van Piet 'rins aan de Rozendijk volledig lerwoest. Het vuur werd kort na taree uur ontdekt door buurman 'rits van der Gracht, die een rode jloed en veel rook zag. Door het «at houden van een belendende fouten schuur slaagden Prins en je brandweer er in deze te behou- ien. Over de oorzaak van de brand s nog niets bekend. De volgende morgen kon Prins het mg maar nauwelijks geloven. Zijn uime hobbywerkplaats, inclusief schaaf-, frees- en vlakbank, meer- lere lasapparaten en een kapitaal In het genre 'Opa zeurt weer over vroeger' vergelijken we vandaag het uitgaansleven van nu met dat van zo 'n dertig jaar geleden. Leu ker? Je weet 't niet, maar wel an ders! Je ging om acht uur 's avonds van huis en de gemid delde stapper was om twaalf uur allang weer binnen. Met 'The Mark Fivespeelden we de vlam men uit de open haard van Catharinahoeve, maar om mid dernacht was het voorbij. Happy hour? Nooit van gehoord. Waren we zo braaf? Welnee. Er ontstond ook al een alternatief circuit (lees Nico Dros) en als de burgemees ter toen publiekelijk zou hebben gevraagd wat we het liefste wil den, was de uitslag vermoedelijk netzo geweest als nu: onbeperkt je gang kunnen gaan. Maar dat is met zo verstandig. Een liberale benadering lijkt het beste: je vrij heid houdt op, wanneer die van een ander wordt aangetast. Op vallende hedendaagse reactie: liever echte agenten dan macho dorpswachtenI Denk aan de bu ren, veel plezier als je gaat stap pen Horszei Het ontwerp voor de herinrichting ven de haven zoels de gemeente die voor ogen heeft Het is nog niet zeker of de tweede havenmond exact op de aangeven plaats komt. Het Waterloopkundig Laboratorium heeft hiervoor nog twee andere varianten in studie. aan gereedschap, waren veranderd in één zwartgeblakerde puinhoop. Temidden van de ravage stond de motkachel met de stenen rookafvoer nog overeind. 'Volgens mij kan het vuur daar met zijn begonnen. Toen ik hier gisteravond aan de auto van m'n vrouw aan het sleutelen was brandde de kachel wel, maar toen ik weg ging was hij koud. Gelukkig heb ik de auto nog naar buiten gereden.' Na de ontdekking van het vuur werd meteen de brandweer gewaar schuwd. 'Er was voor ons toen al geen blussen meer aan. Ik heb als de bliksem de waterslang aangesloten en de grotere schuur ernaast nat ge houden. Maar met zo'n klein straal tje was er op laatst geen houden meer aan. Als de brandweer ook maar iets later was gekomen, was ook die in de hens gegaan.' Door veel water te spuiten op de schuur die maar enkele decimeters verder stond, bleef die behoudens enkele brandplekken gespaard. Consterna tie ontstond toen bleek dat zich in dé brandende werkplaats nog een fles met acethyleengas bevond, afkom stig van het autogeen lasapparaat. Geruime tijd na de blus werkzaamheden was de fles nog niet afgekoeld. Om de brandweer de ruimte te geven zijn enkele hokken met huisdieren die op het grasveld stonden aan de kant gezet. Een tech nisch expert onderzoekt vandaag de oorzaak van de brand. Het college voert achter de scher men al geruime tijd overleg met de Werkgroep Herinrichting Haven Oudeschild, bestaande uit verte genwoordigers van Watersport vereniging Texel en de Stichting Passantenhaven in Oudeschild, over een alternatief plan voor de ƒ12,5 miljoen kostende her inrichting van de haven. Hoofdzaak daarin is dat de extra havenmond vervalt, omdat die volgens de werkgroep ten koste gaat van re creatieve en toeristische waarden. Maar volgens wethouder Peter Bakker is de kans groot dat Texel met dit plan de toegezegde subsi die verspeelt. Om hierover uitsluit sel te krijgen is het alternatieve plan, dat de helft goedkoper is, voorgelegd aan het onafhankelijke Bureau Laser. De werkgroep wil de plannen van de gemeente niet frustreren en zal zich bij dit oordeel neerleggen. Scheiding van recreatieve- en beroepsvaart is een belangrijke doel stelling bij de herinrichting van de haven. Om dat te bereiken heeft de dacht ze op vier verschillende plaat sen te hebben uitgezet en dat het 'een zaak betreft die al wat langer loopt'. Toen de man vorige week werd aan gehouden, werden in zijn auto jute zakken gevonden met veren erin. In de verhoren die daarna volgden, ont kende hij zich schuldig te hebben gemaakt aan illegale praktijken. Over de zakken en de veren legde hij vol gens de politie 'een vage verklanng' af. Mocht de jachtopziener schuldig blijken, dan wordt hij waarschijnlijk uit zijn ambt gezet. Een eventueel besluit daarover wordt genomen door de minister van Landbouw, Natuur beheer en Visserij. De politie is een onderzoek gestart naar de praktijken van een Texelse jachtopziener, die ervan wordt ver dacht op terrein van Staatsbos beheer fazanten te hebben uitge zet om er op te jagen. De man werd vorige week in de nacht van don derdag op vrijdag 'onder verdachte omstandigheden' aangehouden, zoals een politiewoordvoerder meedeelt. De bevoegdheden die hij als 'bijzonder opsporings ambtenaar' heeft, raakt de ver dachte mogelijk kwijt. Om hoeveel fazanten het gaat, kon de woordvoerder gisteren niet vertel len. Wél dat de man ervan wordt ver gemeente gekozen voor het scheiden van de werkhaven en de haven voor de pleziervaart, die een aparte ingang krijgt. De watersportvereniging krijgt een plaatsje in het voormalige koel waterbassin, de passantenhaven blijft min of meer op dezelfde plek. Voor de locatie van tweede haven mond voor de pleziervaart zijn mo menteel drie opties: op de scheiding van depassanten- en jachthaven, bij de asfaltcentrale of een ingang waar bij de pleziervaarders langs een stort- stenen dam naar binnen varen.Welke wordt gekozen hangt af van een on derzoek door het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, waarvan de uitkomst op korte termijn, vóór de presentatie op 8 december in 't Skiltje, wordt verwacht. Bakker: 'Want het is niet de bedoeling dat de haven om de haverklap moet worden uitgebaggerd Extra ruimte Hoofddoel van de herinrichting is het creëren van extra ruimte voor de vissersvloot. De kotters kunnen in de krappe zuiderhaven met meer uit de voeten en krijgen een verlengde noorderkade. Aan de overzijde, waar nu de doorgang is naar de passantenhaven, komt een tweede havenkade. Nevendoel is de toeris tische aantrekkingskracht verhogen. Bakker: 'De voorwaarden om voor Europese gelden in aanmerking te komen zijn vrij strikt. Het gaat om herstructurering van de haven gebieden ten behoeve van de visse rij. Het belang van de visserij is een optimale scheiding van beroeps- en recreatievaart en kade-uitbreiding. Dat betekent dus twee haven monden. Zoals ik de subsidieregels interpreteer, zitten we daar stijf aan vast.' Stoplichten De werkgroep ziet het anders- 'Een tweede havenmond in Oudeschild veroorzaakt een groot verlies aan re creatieve en toeristische waarden en schaadt de aantrekkingskracht voor watersporters en bezoekers aan de Lees verder pagina 5 De 13-jarige Simon Witte uit Den Burg is tijdens de jaarlijkse keuring van kleindiersportvereniging Kotex eerste geworden in de categorie 'grote hoenders'. Het jeugdlid ver sloeg de ervaren concurrenten Ton Domhoff en Peter van der Gracht met een dubbelgezoomde Barnevelder en streek meteen de prijs op die de gemeente Texel dit jaar in deze cate gorie beschikbaar heeft gesteld. Pagina 2 Oud-Texelse Evelyn Eelman (29) is vrijdag in Amsterdam beëdigd als makelaar. Ze treedt daarmee in de voetsporen van haar vader. Hans Eelman, mede-eigenaar van Makelaardij Eelman Van Heer waarden in Den Burg. Dat de appel niet ver van de boom valt bij de fa milie Eelman. laat ook broer Dennis (28) zien, die werkzaam is in het be drijf van zijn vader en hoopt zich vol gend jaar te kunnen laten beëdigen. Pagina 3 EcoMare en het NIOZ hebben de Milieuprijs voor de Scheepvaart 1999 gewonnen. De instituten ontvingen de door het ministerie van Verkeer en Waterstaat ingestelde prijs voor het gezamenlijk ontwikkelen van de cur sus 'mariene milieukunde', die is be doeld voor scholieren van de zee vaartschool. Volgens de jury heeft de cursus 'een groot potentieel' waar het gaat om de daadwerkelijke bescher ming van het zeemilieu en voorko ming van scheepsongevallen en milieurampen. Pagina 5 Zo'n vijf jaar later dan eigenlijk de bedoeling was. stond Willeke Wendrich (38) gisteren in het Leidse Academiegebouw oog in oog met een forum van geleerde en hoogge leerde criticasters om haar proef schrift 'The world according to basketry' te verdedigen. Ze deed dat succesvol, zodat de oud-Texelse zich nu doctor in de archeologie mag noe men. Pagina 7 Door het nathouden van de belendende schuur voorkwamen brandweerlieden dat het vuur zich verder uitbreidde. Gerard Timmerman) Bij ongewijzigd rijksbeleid krijgt de gemeente Texel de komende jaren in totaal circa 2,4 miljoen minder uit het Gemeentefonds. Reden: Texel bestaat grotendeels uit zand grond die makkelijker en goedko per te bebouwen is dan bijvoor beeld veengronden. De kosten voor de aanleg van wegen en hui zen zijn daardoor lager en dus kan de gemeente in de opinie van het kabinet met minder geld toe. Het college is het daarmee eens, maar vindt het onjuist dat in de nieuwe verdeelsleutel geen rekening wordt gehouden met (onbebouwde) natuurgrond. In een brief aan de Tweede Kamer wijzen benwopde 'onevenredig zware benadeling' van groene gemeenten. Pakte de vorige herverdeling van gel den uit het Gemeentefonds nog gun stig voor Texel uit, na de nieuwe ope ratie zal Texel van een 'voordeel gemeente' in een 'nadeelgemeente' veranderen. De grote oppervlakte, het geringe aantal inwoners en de goede bodemgesteldheid zijn daar voor de bepalende factoren. Wethou der Peter Bakker denkt dat de finan ciële aderlating gedurende vier jaren zo'n zes ton zal bedragen. Zolang het om een korting gaat die geldt voor de bebouwde delen van de gemeente, kan Bakker zich er wel in vinden. Maar zo'n 95 procent van de Texelse grond is onbebouwd en daar leidt de bodemgesteldheid niet tot een voor deel voor de gemeente en is de kor ting onterecht.' In de brief aan de Tweede Kamer en de vaste Kamercommissie voor Bin- Lees verder pagina 5 (Advertentie) (fTTCB ^artjmli Of ba kjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van MABTINTBOMpIw^» <9 NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (advertentie) MAKELAARDIJ BV Dé agrarische makelaar Makelaardij TaxatiesFinancieringen Onteigeningen GOEDVERKAVELDE LANDBOUWBEDRIJVEN VOOR BEDRIJFSVERPLAATSERS Klaver Makelaardij BV Vijverweg 2 - 1733 AS Nieuwe Niedorp Telefoon 0226 - 414008

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1