Jeugdige Simon Witte verslaat concurrentie met Barnevelder de Kroniek „C? Bemiddeling en een rode kaart Vicon pakken Zeer 'Texelsdeel Convexe Kustboog f AANBIEDING Telefoons IMYÉfe TEXELSE COURANT Oproep: zet uw verhaal van de eeuw op papier Fors bedrag van klaverjassers voor soos Skil Den Burg-Zuid Wat ik zeggen wou... Graaswedstrijd op tv PEACOCK AT YOUNGLINE COMPUTER PEACOCK^J^, COMPLEET MET - MUIS - MONITOR - PRINTER nu /4495r incl. btw (3793,25 ex. btw) Lease 36 maanden ƒ158,- p. maand Stormloop op De Krim vanwege stuntaanbod? datamankt t. Warmoesstraat 21 Den Burg, telefoon 02220-14848 Lid NGN Folklore gaat door Te koop gevraagd: (met analyse) NICO ROEPER TEL. 11285 Bakker's Ijzerhandel bv telefoon 12346 't Broderietje Tuunwallen B en w op bezoek in Den Hoorn •f Med'sche zorg oud Papier Kerkdiensten Univé heeft de koopsom die bij u past! VRIJDAG 26 NOVEMBER 1999 De Texelse Courant die verschijnt op de laatste dag van dit jaar staat in het teken van de eeuw wisseling. Aan de hand van oude jaargangen wordt teruggekeken op belangrijke en opmerkelijke gebeurtenissen en ontwikkelin gen die de afgelopen honderd jaar hebben plaatsgevonden. Lezers op wie een gebeurtenis of persoon uit de afgelopen eeuw een bijzondere indruk heeft ge maakt kunnen hun verhaal op papier zetten en afgeven bij de redactie op Warmoesstraat 45 of opsturen naar postbus 11,1790 AA Den Burg In verband met de beschikbare ruimte mag het ver haal maximaal een lengte heb ben van tweehonderdvijftig woorden De fraaiste inzendin gen zullen in de oudejaarseditie worden gepubliceerd. Behalve terug gekeken, wordt er op de grens van de millennia ook vooruitgekeken. De klaverjasdrive 'voor het goede doel' van de kaarters van 'De Door mars' heeft 900,- opgebracht. Het fraaie bedrag is inmiddels dankbaar in ontvangst genomen door de voor zitter en de penningmeester van de SOSA, de ouderensociëteit van Oudeschild. Het grootste deel van de geldsom werd bijeengebracht dank zij de verloting, waarvoor de onder nemers van het dorp het biljart letter lijk vol hadden gezet met prijzen. Ook waren er de vermaarde visschotels, waardoor de loten grif van de hand gingen. Aan de drive zelf deden 72 klaverjassers mee. De meeste punten werden gehaald door Jean Zeeman en Roel de Zwart. Zij gingen met een fruitmand naar huis. De raadscommissie Welzijn vergadert op 22 december om 15.00 uur in de kantine van sporthal Ons Genoegen over de voortgang en inrichting van het sportpark Den Burg-Zuid Eerder is aangekondigd dat de vergadering in de nieuwe kantine van Texel'94 zou „worden gehouden, maar dat is niet juist. De vergadering is openbaar en duurt tot circa 17.00 uur. De 13-jarige Simon Witte uit Den Burg is tijdens de jaarlijkse keuring van kleindiersportvereniging Kotex eerste geworden in de categorie 'grote hoenders' Het jeugdlid ver sloeg de ervaren concurrenten Ton Domhoff en Peter van der Gracht met een dubbelgezoomde Barnevelder en streek meteen de prijs op die de gemeente Texel dit jaar in deze cate gorie beschikbaar heeft gesteld. Een blij verraste Simon kon zijn geluk met op toen de keurmeesters dinsdag de winnaars bekendmaakten. 'Ik had gedacht dat Peter van der Gracht zou winnen, net als vorig jaar.' 'Je hebt zeker vijf gulden onder de vleugels verstopt', grapte bestuurslid Wil Rijk. Simon: 'Nee, honderd!' Simon leest veel over zijn hobby, maar benadert die ook weer niet al te wetenschap pelijk: 'Ik zoek gewoon de beste jon kies uit en daarmee fok ik verder.' De verschillende keurmeesters waren uiterst tevreden over de kwaliteit van de inzendingen, met name over die van de Sallandse dwergkonijnen, die in Nederland alleen op Texel in bondsverband worden gefokt. Het aantal inzendingen was door een te ruglopend aantal actieve leden be duidend minder dan vorige jaren. De fokresultaten van 1999 zijn vrijdag avond vanaf 20.30 uur en zaterdag en zondag vanaf 10.00 uur in het verenigingsgebouw aan het Paelwerck te bewonderen. De graaswedstrijd tussen schapen van het Texelse en Drentse ras is vrijdagavond om half zeven één van de onderwerpen in het NCRV-pro- gramma 'Man bijt hond', dat op Ne derland 1 wordt uitgezonden. Een opnameploeg van het informatieve, wat humoristisch getinte programma maakte dinsdag opnamen. Aan het woord komen schapenhouder Hans Stark, zijn Drentse collega en Erik van der Spek van Staatsbosbeheer. Een bemiddelmgscommissie, be staande uit J Engelvaart en B de Leeuw-Bakker, stelde in november 1989 de statuten samen voor een nieuw op te richten vereniging voor paardesport. 'Het besluit is gevallen om de Vereniging voor Vrienden van het Paard en de Blijde Rijders te li quideren en over te gaan tot oprich ting van één nieuwe organisatie. Beide betrokken verenigingen ga ven onlangs het groene licht voor deze ontwikkeling, nadat de pogin gen tot samengaan enige jaren op een laag pitje hadden gestaan om dat het met lukte om overeenstem ming te bereiken. Ander groot nieuws was de bouw van een nieuwe fabriek voor de Texelse Wol Onderneming, noodza kelijk 'om te voldoen aan de nog steeds sterk toenemende vraag naar ..Texeleh' dekbedden en an dere produkten van Texelse schapenwol Het complex krijgt een oppervlakte van maar liefst 5000 vierkante meter en zal een forse vergroting van de werkgelegenheid betekenen Het besluit om de fabriek op Texel te zetten en dus niet op aanmerkelijk goedkoper indus trieterrein op het vasteland, werd genomen nadat door de gemeente was toegezegd dat de Texelse Wol Onderneming de grond in Oude schild kan krijgen voor de helft van de normale prijs.' 'De nieuwe fabriek in Oudeschild betekent een miljoeneninvestering, een onge kende uitdaging voor de piepjonge Texelse Wol Onderneming die nog maar kort geleden begon met twee dehands spullen in een gehuurde schuur. De Duinkanters trokken een volle zaal in de dorpskelder van De Koog met de opvoering van 'De kleine en de grote koning' van Ben Minoli. 'Aan de kassa werden liefst 165 entreekaarten verkocht, waarmee de kelderruimte afgeladen vol kwam te zitten. Niet alleen kinderen uit De Koog, maar uit alle dorpen waren op de uitvoering afgekomen.De Duinkanters hadden bewust voor een kindertoneelstuk gekozen 'De laatste keer dateerde alweer van een jaar of acht geleden. Vorig jaar werd in de herfst deelgenomen aan het zogeheten Eenakterfestival in Klif 12 en dat had de spelers geïn spireerd om eens op een afwijkende wi/ze met hun hobby bezig te zijn. Misschien ook geïnspireerd, maar zeker minder sportief, was een niet bij naam genoemde speler van het voetbalteam van Dirkshorn tijdens de wedstrijd tegen ZDH. 'Hij schopte ZDH-speler Jan de Wit eerst hard handig tegen het gras en vervolgens trapte hij de liggende speler diverse malen in de buik. Deze actie kwam hem resoluut op een rode kaart fe staan.Verder meldde de Texelse Courant niet zonder trots dat 'de oud-Texelse Antoinette van Rossum uit Blaricum' een rol speelde in de TROS-televisieserie 'Medisch Cen trum West 'In aflevering 3( is ze in twee scènes te zien als eerste hulpverpleegster. COMPUTER"! - 80286 10 MHz - 1 MB RAM - 5.25" diskdrive 1.2 MB - 20 MB harddisk hffot beperkt programma is nog geopend tot en met 3 november en sluit daarna tot voorjaar 1990. Uitslagen: Hoenders (groot) 1. Simon Witte, dubbel gezoomde Barnevelder (tevens gemeenteprijs). 2. Ton Domhoff/Thijs Witte. New-Hampshire. Dwerghoenders: 1 Aad Dekker/Peter van der Gracht, australorp. Konijnen (groot): 1Hedwich Terpstra. Vlaamse reus; 2 Sander Boei|en, rex; 3. Stenderd Tjepkema. Vlaamse reus. Konijnen (klem): 1 Wil Rijk, Sallander dwerghangoor, 2 Toon Haastrecht Sallander dwerghangoor. Konijnen (c-klasse) 1 Wil Rijk. Sallander dwerghangoor; 2 Toon Haastrecht, Sallander dwerghangoor. Watervogels: 1 Finka van der Kraan, Casarca-eend: 2 Finka van der Kraan, Carolina-eend Duiven 1 Herman Groeneveld, Poolse langsnaveltuimelaar, 2 Stenderd Tjepkema. oud-Duitse meeuw. (foto Bon Bosch) Al jaren is het gebied rond de Hoge Berg een grote bron van inspiratie voor mij. Vooral het hoge gedeelte rond het bossie, met zijn mooie ver gezichten, heb ik al vele malen ge schilderd. Elke keer als ik daar kom is het een oase van rust en lijkt het wel of de tijd er stilstaat. De beheerder van deze grond, Piet Bakker, weet de sfeer en waarde goed te behouden. Een kapot hek wordt bijvoorbeeld gerepareerd - eerder nog gerestaureerd - met oude matenalen. De ernstige beschuldigin gen van Maria van der Spek omtrent de verwijdering van 2,5 meter tuunwal ten behoeve van een wild- rooster vind ik daarom nogal over trokken en een smet op het goede beheersbeleid van de heer Bakker. Gerd Jan Roos, Oudeschild. Het college Is maandag in Den Hoorn voor het jaarlijks overleg met de dorpscommissie. Op verzoek van de Hoornders wordt onder meer gespro ken over de aanleg van een fietspad langs de Westerweg, de aanpassing van de hoek Kleiweg-Westerweg- Lage Wegje, de herinrichting van Klif, de verlichting in het dorp en de wo ningbouw. Zoals bekend is het de bedoeling om verspreid over een periode van tien jaar twaalf huizen in Den Hoorn te bouwen. Aangezien het alweer vele jaren geleden is dat er werd gebouwd in Texels zuidelijkste dorp, hoopt de dorpscommissie dat er komend jaar 'met terugwerkende kracht' in één keer meerdere wonin gen kunnen worden gebouwd. De vergadering begint om 19.30 uur en is openbaar. Eerder op de dag, vanaf 15.30 uur, bekijken b en w. de dorpscommissie en andere genodigden de gerestau reerde kerktoren van Den Hoorn en om 16.30 uur wordt het vernieuwde dorpshuis geopend. Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 u.: Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel. 312023. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086:314727:314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: T M. Niehoff en A H Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 0223-650222 - Afdeling huishoudelijke en ver zorgende hulp: Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152. Spreekuur elke werkdag van 9 00-10.00 u. - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel 313241 Spreekuur elke werkdag van 8 30-9.30 u - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24. Den Burg, tel. 313241Geopend elke werkdag tus sen 13 00-14 00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 08.30-17 00 uur, tel. 0223- 650123. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhol lands Noorden Den Helder, tel 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en ver zorgingshuis Stichting RIO Texel Wieringen. Opvragen via tel (0223) 671552 Opname geschiedt op ad vies van huisarts of specialist. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2 Of bel de Meld kamer Noordholland-noord 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon tijdens kantooruren 072-5498360; buiten kantooruren 072-5122222 Bij spoedeisende gevallen 1-1-2 Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 072-5498360. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg Alleen in spoedgevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen bel tij dens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul) Toeristenpastoraat. Bram Guiljam, tel. 318581317224 Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandprothe- tische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel. 312069. Tandtechmek R. Van Oosten (voor kunstgebitten en reparaties), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel 312112. Maandag t/m vrij dag 8 00-18.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u zondag 11 00-12.00 en 16 00-17 00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de volgende stra ten: 2. Bernhardlaan, Thijsselaan, Sinds deze week ligt het tweede deel van Henk Schoorls 'De Convexe Kustboog' in de winkel. Het is het meest 'Texelse' van de serie, die het ontstaan beschrijft van het Noordhollands kustgebied en het westelijk deel van de Wad denzee en die uiteindelijk uit vier boeken zal bestaan. Het leeuwen deel van de ruim driehonderd blad zijden is gewijd aan het ontstaan van Texel vanaf circa 1550. Het is, net als in deel één, een schat aan informatie die wijlen Henk Schoorl de lezers aanreikt. Opper vlakkigheid moet hem een gruwel zijn geweest, want alleen al voor aan het ontstaan en de veranderingen van de verschillende zeegaten en -geulen en zandplaten trekt hij dertig pagina's uit. Met behulp van oude en gerecon strueerde kaarten laat hij onder meer zien hoe het zeegebied tussen Texel en de kop van Noordholland er de afgelopen viereneenhalve eeuw heeft uitgezien. Ook legt hij uit hoe de 'buitendelta' van het Marsdiep is op gebouwd, Hij schetst daarbij in twaalf kaartjes het vérloop van de stroming, van laag water tot en met vijf uur na hoogwater, waarna de cyclus weer rond is. Het lijvige hoofdstuk 5 (er wordt door genummerd; deel twee begint met hoofdstuk 4) heeft Texel tussen 1550 en 1700 als onderwerp en hoofdstuk 6 geeft een beeld van de ontwikke lingen in de achttiende eeuw. Schoorl schrijft erin over stormvloeden en bedijkingen, dijkdoorbraken en her- stelwerkzaainheden, de aanleg van De Zanddijk, 'De 28 Gemeenschap pelijke Polders', Amsterdamse koop lieden die het belang van de Mokbaai zien en de 'hardnekkige verdediging van 't Horntje'. Hij doet dat op zeer exacte wijze, daarbij veelvuldig verwijzend naar de bronnen die hem de gegevens lever den. Toch is er hier en daar ook ruimte voor het 'persoonlijke' verhaal. Eén daarvan betreft het 'grote gors' ten noorden van Oosterend. 'Op 24 /anuan 1559 kreeg Nanne Cornelisz. wonende in de parochie Oosterend koninklijk octrooi om binnen de eerst komende zes /aren een buitendijkse kwelder ten noorden van Oosterend te bedijken ter grootte van ongeveer 41 ha. In een zogenaamde contra- brief beloofde Nanne Cornelisz. om van de eerste oogst na de bedijking 7 stuivers (14 groten vlaams) per morgen (1,647 ha.) te zullen betalen Het kwam er niet van: 'Zo Nanne al in 1559 begonnen was, dan ont nam de zware stormvloed van 15 november 1559 hem zeker de lust om het opnieuw verzilte buitengors te bedijken. Het slot is gereserveerd voor regis ters, literatuuroverzichten en twee bijlagen, met gegevens over de scheepsbewegingen rond de Mok tussen 1763 en 1773 en de strandingen op de Eierlandse kust in de tweede helft van de achttiende eeuw. Bij de totstandkoming van het tweede deel was een grote rol weg gelegd voor drs. J.T. Bremer en drs. H.Th.M. Lambooij. Zoals bekend na men beiden, bestuursleden van de Kring van Vrienden van de Hondsbossche, na het overlijden van Schoorl in 1997 de taak op zich diens levenswerk in boekvorm te laten ver schijnen. Bij het eerste deel ging dat tamelijk geruisloos, maar bij deel twee kostte het veel tijd en inspan ning om de volledige teksten boven tafel te krijgen. Daarbij werden 'aller hande dozen, laden en mappen' doorzocht. Sommige fragmenten bevonden zich in verschillende fases van voorbereiding, zodat soms keu zes moesten worden gemaakt. In de gevallen waarin teksten of tekst gedeelten duidelijk ontbraken, is door derden (prof. dr. G.J. Borger, dr. Albert Oost en ir. H.D. Rakhorst) een aanvulling verzorgd. 'Als handreiking aan de lezer' hebben Bremer en Lambooij de studie van Schoorl, die rond 1800 eindigt, 'in enkele forse streken' doorgetrokken tot de huidige dag. Daardoor valt ook te lezen dat Texel in de twintigste eeuw landschappelijk sterk is veran derd, dat de dijken tussen 1977 en 1982 op deltahoogte zijn gebracht, dat de winplaatsen voor de zandsuppletie tegenwoordig buiten de Waddenzee worden gezocht en 'dat het in 1995 nodig werd geoor deeld een dam te bouwen aan de noordwestpunt van Eierland'. De toe voegingen mogen de lezers mis schien wat overbodig lijken, ze ma ken het beeld van de totstandkoming en de ontwikkeling van Texel wel compleet. Het tweede deel van 'De Convexe Kustboog' kost net zoveel als het eerste: 39,50. Deel 3 (gewijd aan Vlieland en de reconstructies van het Eierlandse Gat en het Vlie) en deel 4 (over de geschiedenis van Ter schelling) verschijnen de komende jaren. Starkenburgh, Brouwerstraat, Wil sterstraat en Binsbergenstraat. Zaterdag wordt in De Koog oud papiei opgehaald. Bewoners dienen het vóói 10.00 uur gebundeld aan de straat Ie zetten, of eventueel zelf naar de contai ner aan de Nikadel te brengen. In De Waal wordt zaterdag oud papie opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschoo komen tussen 9 30 en 10 30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook wordei ingeleverd bij de schapenboet in Di Mars, naast het gebouw van Kotex Yvrr/ontU Dr Pan 0*/lrrnnJ Buren Texel 'SS eerder P. Waj. j Texel of Marsdiep Zondag 28 november 1999 (eerste advent) HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9 30 u ds J ter Haar De Waal: 10.00 u. ds J.R Ai Vlasblom; doopdienst. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. Oosterend: 9.30 u. SOW-dienst in Geref. kerk. ds. J. Vonk; viering Hei lig Avondmaal. Oudeschild: dienst in Den Burg. De Cocksdorp: 10.00 u. oecumeni sche dienst in RK-kerk, ds EJ Vledder GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10 00 u. ds. H.D van Zessen; 17.00 u 'Uur voor ieder een', mmv. kinderkoor Joy_uit Den Helder, uitz via De Lichtboei. Oosterend: 9.30 u ds.J Vonk, vie ring Heilig Avondmaal; uitz via Ra dio Texel. 19 00 u. ds J Vonk. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Ooster end: 10.00 en 16.00 u. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. L. van Wijk-Hoekstra; uitz. via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u The Gospel- tarin, themaviering; uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u dameskoor, kindernevendienst en crèche Oudeschild: zon. 9 30 u. De Cocksdorp: vpj. 19.30 u. rozenkransgebed. 10.00 u. oec, adventsviering in RK-kerk Gollards: zat 16.00 u JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg. Kring vergadering in Swifterband (Advertentie) gen Een kaart van de wateren tussen Texel, Huisduinen en Wieringen die Willem Jansz Blaeu in 1608 liet verschijnen. Schoorl merkt er bij op: 'Zeekaarten raakten snel verouderd vanwege het verloop van bestaande en de vorming van nieuwe buitendeltageulen. Daarom waren de diensten van lokale loodsen belangrijk om onbeschadigd landinwaarts te zeilen. Loodsen verschaften ook de gegevens waarop kaarttekenaars hun voorstelling baseerden.' ('De Convexe Kustboog, p. 221) Offerte? www.unive.nl of bel (038) 498 67 67 Dimrplukt li ilc vruchten vim'

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2