Texel kan zich bij rampen het eerste uur zelf redden Horeca wil af van 'piekuur' in cafés Calluna tijdelijk dicht wegens onderhoud 1-1-2 Lopen belangrijker dan Sint Drankpas voor zestienjarigen? Van aÜë kanteïï*^^") Medische 'status aparte' erkend Kraan Dutchtone bij NIOZ 1 bALLbü COURANT Sint wordt oud Pad verlicht Crossloop AVT VRIJDAG 26 NOVEMBER 1999 TITYPÏ QTT Invoering van de 'drankpas' voor zestienjarigen om te voorkomen dat al te jonge jeugd zich te buiten gaan aan alcoholgebruik. Het plan is onderdeel van het convenant dat tussen gemeente, horeca, justitie en politie. Het heeft héél wat stof doen opwaaien. Het voor stel leidde zelfs tot vragen in de Tweede Kamer. Voor de rubriek 'Van Alle Kanten' peilde de redactie de meningen. DAAR RED JE LEVENS MEE CDA-parlementariër Siem Buijs die in de Tweede Kamer vragen stelde over de drankpas: 'Statistieken over ongevallen in het verkeer waarbij jeug digen zijn betrokken tonen aan dat er in toenemende mate drank in het spel is. Bij de verkoop van drank in de horeca en drankzaken blijkt dat de con trole op de leeftijdsgrenzen tq wensen overlaat. De minister heeft gezegd dat er extra inspecteurs komen om te kijken of de controle wordt nageleefd. Maar met zóveel plekken waar drank wordt verkocht, is handhaving ondoen lijk. Die pas leek ons een goed hulpmiddel, maar de minister heeft ons ver zoek voor de landelijke invoering daarvan bij de behandeling van de Drank en Horecawet afgewimpeld. Het bracht extra kosten met zich mee en het leek haar niet zinvol omdat er al genoeg identiteitsbewijzen zijn We heb ben ons er bij neergelegd. Zo'n geïsoleerde actie van Texel lijkt me geen goed initiatief Als zo'n pas er komt, moet het landelijk. Wat is de.zin van een drankpas voor alleen Texelaars, als je ziet dat het met name vakantie gangers zijn die zich te buiten gaan aan overmatig drankgebruik?' Patricia Williams, Triton-medewerkster preventie- en verslavingszorg: 'Zo'n drankpasje is in theorie een goed hulpmiddel, maar in de praktijk werkt het niet. Jongeren onder de zestien laten dan een ouder vriendje hun drank halen. En dei- -1 io -nwoordig zó handig met computers, die vervalst zo'n pasje gewoon, want het is niet fraudebestendig. Nadeel is dat de pas jes de werkdruk in de horeca verhogen Veel jongeren kopen hun bier in de supermarkt en drinken het thuis op. Want ook aan de kassa is moeilijk te zien of iemand zestien is of niet Ik denk dat er een belangrijke verantwoor delijkheid ligt bij de ouders. Zij laten toe dat hun kinderen al op jonge leeftijd uitgaan. Het probleem is dat drankgebruik hier aanvaard is. Die cultuur zal eerst moeten veranderen Meer politie in de cafés om te controleren is geen oplossing. Dat werkt alleen maar agressie-verhogend Wim Evertse, consulent van Koninklijke Horeca Nederland: 'Elke maat regel die kan bijdragen aan het voorkomen van alcoholmisbruik en het te rugdringen van de overlast Is in principe goed, al moeten we oppassen voor overdreven regelgeving. Zo'n pas is een identiteitsbewijs waarmee de gast kan aangeven dat hij oud genoeg is Ik zet wel vraagtekens bij de juridische haalbaarheid, maar daarover kan ik met goed oordelen.' Mr. P.W.M. Traudes, advocaat en procureur. 'Ik denk niet dat zo'n pasje juridisch kan. In Nederland kennen we geen algehele legitimatieplicht. Bij twijtel over de leeftijd mag de politie iemand wel vragen zich te legitimeren, maar ik denk niet dat je van een zestienjarige kan verlangen dat hij of zij zo'n drankpasje aanschaft. Daarnaast denk ik dat de handhaving proble men geeft. De politie moet controleren op leeftijd. Als ze iemand in een cafq alcohol zien drinken waarvan ze vermoeden dat deze persoon nog geen Elmar Keijser, discotheek J'Elleboog: 'Zo'n pasje is overbodig. In prin cipe moeten de jongeren zich ook nu al kunnen legitimeren als de barkee per twijfelt of ze wel 16 zijn. Je vraagt er wel eens naar, maar niemand heeft een legitimatiebewijs bij zich. En als je ze dan drank weigert, zie je ze even later toch met een biertje lopen Dan heeft iemand anders het voor ze ge haald. Dat kun je ook met een drankpasje niet voorkomen. Het is ondoenlijk om de zaal in te gaan en iedere bierdrinkende jongere te controleren De enige maatregel die werkt is controle op leeftijd bij de entree. Maar daar voor is een speciaal pasje dubbelop: een brommerrijbewijs of ander formu lier voldoet net zo goed.' Robert Buijsman, 19 jaar en barkeeper in Time Out: 'Ik denk dat zo'n pasje weinig zin heeft. Als ik twijfel heb over de leeftijd dan vraag ik het ze gewoon. Als ze wat vaker komen dan ken je ze wel en weet je hoe oud ze zijn. Dagelijks komen hier tussen 12.00 en 17.00 uur zo'n dertig personen. Er wordt dan geen bier gedronken. Vrijdagavond wel, maar niet veel en zeker niet door jongeren onder de zestien. Ik heb nog nooit tegen iemand hoeven zeggen Jij krijgt niet meer, want jij hebt teveel gedronken. In andere gele genheden heb ik ze wel gezien. Ik zeg er dan niets van, want het is hun eigen schuld. En die van hun ouders, wat die staan het blijkbaar toe.' Felitia Siebert (15), vaste bezoeker van Time Out: 'De reacties die ik on der mijn leeftijdgenoten hoor over het pasje zijn tot nu toe niet echt positief. Ik denk niet dat er iets met zo'n pasje wordt bereikt. Zelf lust ik geen bier, maar als ik als vijftienjarige een drankje zou willen, laat ik het wel door een ander halen Ik ga elke zaterdag stappen in de J'Elleboog. Daar zitten veel jongeren onder de zestien jaar. Volgens mij drinken die met zoveel alcohol. Pas als ze zestien en zeventien zijn begint dat. Jongeren beneden de acht tien die geen bier drinken, drinken veel mixjes Daar zit sterke drank in en dat mag dus eigenlijk niet. Maar ze weten er wel aan te komen. Ik denk dat stappers van boven de zestien zo'n pasje wel een goed idee vinden. Want die vinden het wel prettig als er geen mensen zijn van onder de zestien.' Leon Grootjen (16), gaat elke zaterdagavond stappen in de J'Elleboog. Ik hou wel van een biertje. Op zaterdagavond ga ik om elf uur stappen en vertrek om drie uur met de taxi. Op zo'n avond drink ik er zo'n stuk of acht. Als ze zo'n pas invoeren denk ik dat er veel minder publiek in de J'Elleboog zal zijn. Het grootste deel is immers onder de zestien. Als die geen bier krij gen gaan ze op straat hun meegebrachte drank opdrinken. Dan ben je ver der van huis. Overigens valt het drankgebruik van mensen onder de zes tien wel mee Zo'n pas lijkt me best lastig. Je moet er steeds aan denken om hem mee te nemen.' Ouderdom komt met gebreken Dat bleek uit het verzoek van de Sint aan de redactie om te publiceren over de actie 'Schoenendoos', waarbij hij en een Zwarte Piet kunnen worden be steld voor een visite. Hij gaf daarbij een verkeerd telefoonnummer door, met als gevolg dat nu steeds een nietsvermoedende Texelaar wordt gebeld Wie de Sint zelf wil spreken, dient echter uitsluitend 314 521 te draaien of drukken Het 'huren' van de Sint kost 30,- per half uur. De opbrengst van de actie, een initiatief van de gezamenlijke kerken, komt ten goede van kinderen in Afrika en Oost-Europa. Wie een met cadeautjes gevulde schoenen doos die kant op wil laten sturen, kan ook een bedrag van ƒ6,- overmaken op bankrekening 46.99.06.804, t.n.v. 'Schoenendoosactie'. Het college heeft besloten om het toegangspad naar de aanbouw van sporthal Ons Genoegen te verlichten Aanleiding zijn klachten van de ge bruikers van de nieuwe sportzaal, die zich 's avonds met echt veilig voelen op het donkere pad Hoewel veel kinderen graag Sinter klaas hadden begroet, stonden maar liefst 21 pupillen en junioren van Atletiekvereniging Texel zater dag in Schagen aan de start van de eerste van drie veldlopen in de KNAU-crosscompetitie. En met succes, want de meeste Texelaars leverden knappe prestaties af, zij het dat ze ook in de volgende wed strijden - in Obdam en op Texel - hard zullen moeten lopen om zich te plaatsen voor de finale, die in maart in Den Helder wordt gehou den. Het waren geen gemakkelijke om standigheden waarin de uit de kop van Noordholland afkomstige atleten de strijd met elkaar aangingen. De or ganiserende vereniging TAS '82 had een zwaar parcours uitgezet, met een aantal lastige passages en een pittige klim, waarop een flink aantal deelne mers de tanden stuk beet. Door de forse regenval van de afgelopen da gen was het terrein bovendien mod derig, wat de atleten veel kracht kostte. Het weer werkte zaterdag nog enigszins mee. Het was weliswaar koud, maar het bleef voortdurend droog, waarploor de ondergrond met nóg zwaarder werd. De jongste pupillen beten om 12.00 uur het spits af. Voor AV Texel kwam Bastiaan Riewald aan de start. Hij wist bij zijn eerste atletiekwedstrijd meteen een prima achtste plaats te behalen. Johanna Wouda ging bij de pupillen B meisjes sterk van start. Zij bleef gedurende de 1000 meter die zij af moest leggen keurig bij de kop groep en rukte in het laatste gedeelte van de race zelfs op naar de tweede plaats, die zij met meer afstond. Haar tijd, 4.38 minuten, was bovendien heel snel. Ischa Heerschap liep in zijn leeftijdscategorie een gedegen race en legde beslag op de twaalfde plaats. Anouk Riewald en Didi Klerk namen eveneens voor de eerste keer deel aan een atletiekevenement en ook zij deden dat verdienstelijk. A- pupil Riewald legde haar 1000 meter af in een tijd van 5.00 minuten en werd daarmee zesde. Klerk zat kort achter haar en finishte als negende. Ook voor Leroy Vermeulen was de wedstrijd een nieuwe belevenis. Aan gemoedigd door zijn vader eindigde hij als achttiende. Bij de jongens pupillen A (geboren in 1989) kwamen drie Texelaars aan de start. Zij deden het uitstekend. Ferry van der Vis eindigde in een veld van achtentwintig deelnemers zelfs als vijfde, in een prachtige tijd van 4 25 minuten, Floris van Schaik werd zes tiende en Jim Heerschap kwam kort achter hem als negentiende over de streep. Ook bij de junioren deden de Texelaars goede zaken Bij de jongens van 11 jaar oud waren Jan Sierd Wouda en Jozef Pieter Buisman voor in het grote deelnemersveld (28 kin deren) te vinden, Beiden liepen een tactisch sterke race, passeerden in de kopgroep als eersten de smalle brug en eindigden na 2000 meter res pectievelijk als zevende en tiende Tim Riegman had de pech te starten in een hele snelle race. Hij kon in de eerste kilometer nog volgen in de middengroep, maar bij de tweede omloop moest hij terrein prijsgeven. Riegman eindigde ten slotte als veer tiende, in een tijd van 9.07 minuten. Eva van Zoonen had haar dag niet. Evenals de andere junioren had ze waarschijnlijk toch nog te veel last van de naweeen van een kracht training van de dag ervoor. Zij wist bij de meisjes junioren B niet mee te gaan met haar bekende concurren ten en eindigde als vijfde Haar tijd, 8.24 minuten over twee loodzware kilometers, was echter van grote klasse. Bij de jongens junioren C had AV Texel een grote afvaardiging. Hendrik Arendsen, Maarten Steenvoort, Jip van Zoonen, Freek Verpaalen, Bart Riegman en Ahram van Noort kwa men aan de start voor hun cross over' 2500 meter. Het deelnemersveld was in deze categorie met 46 lopers wel heel groot. Bij de brug leverde dit ook benauwde situaties op, evenals twj de steile klim in het parcours. De Texelaars dingen nog niet mee naar de ereplaatsen. Zij zijn echter nog maar net begonnen met de winter- programma's in de training, waarbij het accent op de langere afstanden ligt. Bij de cross in januari hopen ze dan ook beter voor de dag te komen. Maarten Steenvoort had bovendien de pech dat hij vlak na de start ge haakt werd en ongelukkig ten val kwam. Nadat hij was opgekrabbeld, begon hij aan een sterke opmars, om toch nog zevenentwintigste te eindi gen. Hendrik Arendsen bleef hem een aantal plaatsen voor en werd in een prachtige loopstijl eenentwintigste. Zijn tijd was prima: 10.35 minuten. Jort Hammer eindigde in 11.22 als drieëndertigste en bleef Jip van Zoonen zes seconden voor. Omdat het voor Jip een comeback bete kende na enig blessureleed, toonde hij zich niettemin tevreden. Bart Riegman liep voor het eerst weer na een hardnekkige knieblessure, die hem in het zomerseizoen een aantal keren aan de kant hield. Hij liep met 11.32 minuten een constante race. Na hem eindigde Freek Verpaalen in een tijd van 11.33 minuten. Freek had zichtbaar moeite met het zware par cours. Voor Ahram van Noort was het de eerste atletiekwedstrijd. Hij wist zich met een tijd van 11.33 toch goed te handhaven. De afsluitende race (over 3000 meter) was voor de oudste junioren, waar bij Jaap Witte voor Texel uitkwam. Hij heeft het afgelopen zomerseizoen prima gepresteerd op de midden afstanden op de baan en hoopt nu met de nodige krachttraining ook bij het crossen voorin mee te kunnen Zaterdag eindigde Jaap als derde, in een tijd van 11.41 minuten (Foto Bart Bosch) zestien jaar is, kunnen ze hem of haar op vermoeden van een strafbaar feit meenemen naar het bureau Als daar blijkt dat het inderdaad iemand be treft die nog geen zestien is, wordt proces verbaal opgemaakt tegen de betreffende horeca-ondernemer.' Texel beschikt sinds gisteren over het materieel om in ge val van een ramp of ongeluk met vele slachtoffers de eer ste uren medische hulp te verlenen, totdat versterking van de overkant is gearriveerd. Namens het ministerie van Bin nenlandse Zaken overhandigde ambtenaar E. Gorter don derdag op het terrein van Gemeentewerken de sleutels van de Geneeskundige Combinatie (GCN) voor Texel aan wet houder Schilling. De GCN bestaat uit een Mercedes Sprin ter bestelbus en twee aanhangwagens met medisch ma teriaal als brancards, zuurstofflessen, infusen en verbandmiddelen. De overdracht van het materiaal is een gevolg van de gewijzigde poli tieke ideeën over rampenbestrijding en hulpverlening. Sinds de jaren '50 regeerde de opvatting dat deze taken bij organisaties als Bescherming Be volking en andere gespecialiseerde diensten thuishoorden. In de jaren '80 werd deze koers verlaten en was de politiek van mening dat de taken zo veel mogelijk bij de bestaande, lokale hulpverleners als ambulance diensten, brandweer en politie moe ten worden ondergebracht. Het heeft tot 1999 moeten duren voordat dit beleid ook in praktische zin gestalte kreeg. 'Het materieel en de mensen die no dig zijn om bij rampen hulp te verle nen zijn aan het vasteland relatief makkelijk te mobiliseren, maar op een eiland is dat natuurlijk een probleem. U moet zeker het eerste uur de eigen broek ophouden. Ik ben dan ook blij dat de medische status aparte van Texel nu voor het eerst door het mi nisterie is erkend door Texel een ei gen Geneeskundige Combinatie te 'geven', zei Gerrie Vogel, regionaal geneeskundig functionaris in Noord- Holland-Noord. Wat de mensen be treft feliciteerde hij de aanwezigen met de bereidheid onder Texelse vrij willigers om deel uit te maken van het zogenaamde Sigma-team, de Snel Inzetbare Groep voor Medische As sistentie. Een kleine vijftien vnjwilligers met een EHBO- en reanimatiediploma zullen worden opgeleid door de Paul Smidt van Ambulancedienst Texel (r.) Informeert brandweercommanaant uien Jongeneel en wethouder Nel Eelman over de Mercedes-calamiteitentruck. Wegens een grote onderhoudsbeurt gaat zwemparadijs Calluna vanaf maandag 6 december twee weken dicht. Het bad, dat in 1988 werd ge opend kampt met een onderhouds- achterstand en technische proble men Dinsdag 21 december gaat het bad weer open. De trap naar de waterglijbaan wordt van een coating voorzien. Omdat daarbij geen drup peltjes in het water terecht mogen komen, moet het bad helemaal leeg. Bovenin wordt de instapbak van de glijbaan vervangen. Er komen keer- kleppen in de leidingen, zodat in de toekomst reparaties kunnen worden verrichten zonder het bad leeg te la ten lopen. De blauwe dakrand van trespa, waarachter zich allerlei viezig heid heeft opgehoopt, wordt vervan gen. Rotte schrootjes aan het plafond worden vervangen evenals de geluidsschermen in de koepel Ge heel vernieuwd wordt ook de verlichtmgsbak boven het wedstrijd gedeelte van het bad. Om de sfeer te verhogen wordt het interieur in een nieuw verfje gestoken. In de toe komst liggen nog meer sfeer aanpassingen in het verschiet. De werkzaamheden worden verricht door Texelse en overkantse bedrij ven. 'Horeca-ondernemers die tijdens bepaalde uren klanten voor half geld bier voorzetten laten veel omzet liggen. Want van weggeven is nog niemand rijk geworden.' Toch is horeca-consulent Wim Evertse, verbonden aan Horeca Nederland, geen tegenstander van het happy hour. 'Maar dan in de oorspronkelijke vorm, waarin de kastelein van een hotelbar zijn gas ten tijdens een gezellig uurtje een extra drankje, wat nootjes en een stukje kaas voorzet.' Met het piekuur waarmee kroegba zen in korte tijd een hoge omzet pro beren te halen snijden de onderne mers zichzelf in de vingers, constateert Evertse. 'Want voor elk biertje dat ze tappen, moeten ze er zelf een rijksdaalder bijleggen. Dit wijzen wij onverkort af. Het komt voor dat happy hours van verschillende kroegen zó op elkaar aansluiten, dat klanten die van kroeg naar kroeg trek ken voor weinig geld veel bier achter- over Künnén sfaan.' Vanütt het zuiden van het land rukt zelfs een ontwikke ling op waarbij klanten tegen een be paald bedrag in een uur of avond ^oveel mogen drinken als ze willen. Omdat dergelijk stuntwerk juridisch met is aan te pakken, wordt gezocht naar andere middelen. 'Terug dringing is niet mogelijk als daar geen alternatief tegenover staat, bijvoor beeld in de vorm van langere slui tingstijden', schrijft het bestuur van Horeca Texel in het jongste nieuws bulletin. Gepleit wordt voor een beloningssysteem voor onderne mers die afzien van het happy hour, bijvoorbeeld doordat ze langer open mogen blijven. Burgemeester Gel dorp liet onlangs weten dit een inte ressant idee te vinden Texel hoeft niet het wiel uit te vinden. In Sneek, waar de Algemene Plaat selijke Verordening voorschrijft dat de cafes om 24.00 uur dicht moeten, is met succes een systeem beproefd waarbij zaken die geen happy hours houden langer open mogen blijven. Evertse 'De proef verliep naar tevre denheid, totdat ondernemers er in de vakantietijd weer mee begonnen. De proef heeft ons geleerd dat het be langrijk is dat de ondernemers alle maal zelf hun handtekening onder het convenant zetten, want dan weet hij waar hij mee bezig is. Binnenkort vindt de ondertekening van het nieuwe convenant plaats Om nachtelijke overlast na sluitings tijd te bestrijden moet volgens Evertse worden voorkomen dat grote groepen cafébezoekers gelijktijdig op straat komen. 'Dat geeft niet alleen problemen met de afvoer van de mensen, maar samen voelen ze zich sterk en dan ontstaat overlast. Een toelatingsbeleid waarbij op een be paalde tijd de cafédeuren dichtgaan, zodat niemand mee naar binnen kan, verdient aanbeveling.' In de stad Gro ningen worden volgens de consulent goede ervaringen opgedaan met het vrij laten van de sluitingstijden. weken op de gemeentelijke bankre kening is bijgeschreven, zullen b en w een dwangbevel uitvaardigen en bovendien de wettelijke rente op eisen. Voor verlening van de bouwvergun ning is een artikel-17-procedure no dig omdat het tijdelijke opstal strijdig is met het bestemmingsplan dat op het NlOZ-terrein van toepassing is. De canvast is hoger dan de maximum bouwgrens van 25 meter en de func tie.'telecommunicatie' komt in het bestemmingsplanplaatje niet voor. Het college wil de procedure in gang zetten, ook al vindt het de aanblik van de mast op de NlOZ-locatie evenmin fraai. Maar omdat de horizon vervuiling daar minder is dan in de Prins Hendrikpolder en die slechts van tijdelijke aard is, kunnen b en w ermee leven. Atletiekvereniging Texel houdt zon dag in de Dennen de derde trimloop van dit seizoen. Inschrijven kan vanaf 10.30 uur bij appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. Om 11.00 uur gaat de jeugd tot en met 12 jaar op weg. De oudere jeugd en de senioren volgen een kwartier later. De lengte van het parcours is voor de jeugd tot en met twaalf jaar 1,3 km en voor de oudere jeugd (tot en met 16 jaar) 3 kilometer. Senioren kunnen kiezen uit 3, 6 en 9 kilometer. De volgende crossloop is op 19 decem ber. Het college stemt in met het ver zoek van Dutchtone om de hijs kraan met telecom-antenne van de Van der Sterrweg te verplaatsen naar het NlOZ-terrein bij veer haven 't Horntje. B en W willen het telecommunicatiebedrijf toestaan de mast voor maximaal een half jaar bij het NIOZ te plaatsen, tot dat de antenne voor mobiele telefonie kan worden aangebracht op de bestaande mast van concur rent KPN-telecom aan het Mol- werk. Het college blijft bij zijn eis tot betaling van de verbeurde dwangsom die aan de firma Scher mer en Zoon is opgelegd wegens het zonder vergunning plaatsen van de zendinstallatie aan de Van der Sterrweg. Dutchtone verschilt nog steeds van mening met het college over de juri dische vraag of voor het opstellen van een hijskraan-met-antenne een vergunning verplicht is. Het bedrijf heeft de vergunningaanvraag dan ook 'pro forma en onder protest' in gediend, dat wil zeggen alleen omdat het gemeentebestuur een vergunning verlangt. Toch heeft Dutchtone na een aanschrijving van de gemeente de mast aan de Van der Sterrweg na elf dagen gestreken Het college had een dwangsom van ƒ5.000,- opge legd voor iedere dag dat de mast zonder vergunning bij de firma Scher mer in opgerichte toestand het land schap zou ontsieren, waardoor het door de gemeente te vorderen be drag is opgelopen tot ƒ55.000,-In dien het bedrag niet binnen enkele Texelse Ambulancedienst om de pro fessionele hulpverleners bij cala miteiten bij te staan. Het Sigma-team zal, zodra het de pittige cursus heeft voltooid, volgens rijksambtenaar Gorter ook preventief kunnen worden ingezet bij groot schalige evenementen. Hij riep de toehoorders op om vooral veel geza menlijk te oefenen met het door hem overgedragen materiaal, dat in de loodsen van Gemeentewerken zal worden opgeslagen. Wethouder Schilling prees de getoonde bereid heid tot samenwerking onder de hulpverlenende instanties en het Sigma-team, waarbij de marine van de Dourleinkazerne zich heeft aange sloten. 'Al heb je nog zulke mooie spullen, zonder de inzet van gemoti veerde mensen heb je er niets, aan.Wethouder Peter Bakker inspecteert een verbandtrommel van één van de aanhangwagens.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 6