Texel ruziet met provincie over nog te bouwen huizen Pakjesavond voor nieuwe inwoners Texel Gezuiverd rioolwater als wapen tegen de droogte Cjrocn ZwartsJex els m het harL, Oplichter veroordeeld tot 2,5 jaar gevangenis 1 Plan Everstekoog in eindfase Nog geen gemeentegeld voor Luchtvaartmuseum Tuincentrum Eureka ABN-AMRO krijgt geld terug 180 uur werkstraf voor Oudeschilder -J\orszel Zacht Voorlichting over vuurwerk herhaald Waterschap verbiedt dempen van sloten Caravan op Hollewal Tessels grinneke m Melkrobot m Uitgaansgeweld m Wadvogels Texels Belang TEXELS E^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11435 VRIJDAG 3 DECEMBER 1999 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaar) 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws(g)tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-20 31 5989 (b.g.g. 06-22 14 0276 of 06-22 14 0275) Losse nummers 1,65, abonnementsprijs 58,60 per half jaar. Texel ligt overhoop met het provinciebestuur over het aantal huizen dat tot 2005 mag worden gebouwd. Bij een bouwtempo van zeventig huizen per jaar, zoals nu het geval, kan Texel volgens de in terpretatie van de gemeente nog zeker tot halverwege 2001 door bouwen. Maar volgens de cijfers van de provincie is Texel al halver wege volgend jaar door het budget heen. GS hebben toegezegd dat de kwestie op korte termijn wordt besproken. Het betreft een interpretatiegeschil over de hoeveelheid te bouwen hui zen tussen 1995 en 2004. Verschil van mening bestaat er niet over het aantal van 440, een cijfer dat via stapsgewijze verhoging en na onder handelingen tot stand is gekomen. Maar de gemeente hanteert het standpunt dat de zogenaamde 'harde capaciteit' in de bestem mingsplannen waarmee in de be staande plannen al rekening is ge houden) niet in dit aantal moet worden meegeteld. Actueel voor beeld is het bouwproject op de plek van de voormalige banketbakkerij Ofrein. Daarbij zijn drie woningen gesloopt en komen er vier voor terug. De provincie, die de CBS-cijfers han teert, trekt die ene woning van de 440 af, terwijl de gemeente redeneert dat het bestemmingsplan al ruimte bood voor die vierde woning en dus niet van invloed is op de 440. Tot dusver zit er nog niet veel schot in het over leg met de provincie. Wethouder Schilling (Huisvesting) sprak tijdens de bijeenkomst van nieuwe inwoners de hoop uit spoedig uit de problemen te zijn. 'Want op Texel zijn momen teel tweehonderd woningzoekenden. Het betreft vooral jonge mensen. Zestig procent van de woning zoekenden heeft een inkomen dat lager is dan veertigduizend gulden, en is dus niet in staat om een duur huis te kopen.' De wethouder zit met smart te wach ten op een uitspraak van de provin cie Noord-Holland over het verzoek om de minimale koopgrens voor niet- Texelaars te verhogen van drie naar zes ton. Tot dusver hebben GS, in tegenstelling tot de provincie Fries land die wel ja tegen dit verzoek van de Friese waddeneilanden heeft ge zegd, nog geen uitspraak gedaan. Daarnaast heeft Texel bij staatssecre taris Remkes van Volkshuisvesting gepleit voor de instelling van een zo genaamde bmdingseis. wat betekent dat niet-economisch gebondenen of mensen die hier drie jaar staan inge schreven geen huis op Texel kunnen kopen. Haaks op dit verzoek staat de nieuvfe Wet Liberalisering Huisves ting die volgend jaar wordt aangeno men. Die schrijft voor dat iedere Ne derlander zich in elke gemeente vrij mag vestigen. Remkes heeft laten blijken 'niet onwelwillend' te staan tegenover een uitzonderingspositie voor Texel. Maar harde toezeggingen heeft hij nog niet gedaan. De be perkte bouwmogelijkheden zijn een gevolg van de regionale benadering van huisvesting door de hogere over heden. Texel, dat zelf een vestigings overschot heeft, moet uit hetzelfde woningreservoir putten als bijvoor beeld Den Helder, dat een vertrek- overschot heeft. Dat nieuwe bewoners van Texel met de nek worden aangekeken door de gevestigde eilanders, omdat ze de dure huizen voor veel geld voor hun neus zouden wegkapen, noemde Schilling 'onzin'. Die bewering was gedaan op landelijke televisie, in een programma naar aanleiding van de vestigingskwestie. 'Het is onjuist en zeker met door het college gezegd.' De 36-jarige Brabander die de Texelse ABN-AMRO-bank afgelo pen zomer voor bijna ƒ120.000,- heeft opgelicht, is dinsdag door de Alkmaarse rechtbank veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van 30 maanden. Bo vendien is hij verplicht om de bank een schadeloosstelling van Een 20-jarige man uit Oudeschild is woensdag door de Alkmaarse strafrechter veroordeeld tot een werkstraf van 180 uur dienstverle ning en een voorwaardelijke cel straf van vier maanden, met een proeftijd van twee jaar. Samen met zijn vrienden heeft de man zich schuldig gemaakt aan een reeks diefstallen en inbraken. De jongeman bivakkeerde een aan tal maanden met zijn vrienden in een caravan op de camping van De Krim en zette onder invloed van drank en andere drugs een aantal kraken in andere caravans. Verder ontvreemd de hij op diverse locaties brommers en was hij medeplichtig aan diefstal in een boekwinkel in Den Burg Zijn werkstraf wordt met 36 uur vermin derd vanwege de 18 dagen dat hij in voorarrest heeft doorgebracht. Ook een 19-jarige knaap uit Den Burg stond woensdag terecht. Hij wordt verdacht van inbraken in sporthal Ons Genoegen en verduistering in dienstbetrekking. Hem wordt te laste gelegd geld uit de kassa van een cafetaria in Den Burg te hebben ge stolen. De meervoudige strafkamer doet in deze zaak over 14 dagen uit spraak. ƒ110.000,- te betalen. De recht bank sprak dezelfde straf uit als door de officier van justitie was geëist. De inwoner van Breda benadeelde de bank door ongedekte Spaanse cheques aan te bieden, die de bank in goed vertrouwen verzilverde. Eer der had de man bij de ABN-AMRO in Den Burg een rekening geopend en daarop een bedrag van 30,000,- gestort. De bank dacht daarmee een goede klant binnen te hebben ge haald. De man vertelde de bank dat hij van plan was om samen met zijn vriendin op Texel een kinderschoe nenwinkel te beginnen. Tot drie keer toe bood hij de cheques aan, en ie dere keer betaalde de bank uit zon der bij de betrokken Spaanse Banco de Andalusia navraag te doen. Eind juli bleek dat de bank was opgelicht. Tijdens het onderzoek bleek dat het strafblad van de Brabander een was lijst aan veroordelingen vanwege valsheid in geschrifte en oplichting bevatte. Andere slachtoffers waren onder meer de Rabobank in Breda en Dongen. Ook zijn vriendin bleek voor een ton te zijn bedrogen. Ter verde diging voerde de man aan dat enkele louche Belgische schuldeisers hem op de hielen zaten, die koste-wat- kost hun geld terug wilden hebben. De rechtbank was niet onder de in druk van dit verweer. De Texelse bank kan van geluk spre ken: als enige gedupeerde kan zij dankzij het vonnis van de rechtbank een schadeloosstelling tegemoet- zien. De overige slachtoffers moeten via een civiele procedure hun geld zien terug te krijgen. Nieuwe bewoners van Texel werden gisteravond verrast door Sinterklaas. De goedheiligman had ook een presentje meegebracht voor burgemeester Joke Geldorp die ook nog maar kort op Texel vertoeft. Gezamenlijk maakten ze een rondgang langs de genodigden, waarbij zwarte Pieten en de wethouders Bakker, Eelman en Schilling speculaas uitdeelden. De jaarlijkse kennismakingsbijeenkomst in het gemeentehuis trok gisteravond zo n honderd bezoekers. Ze werden gastvrij onthaald door b en w, die de nieuwkomers bijpraatten over het eiland en een toelichting gaven op het gemeente beleid Aansluitend verzorgden Benno Bakker van zuivelboerderij Sint Donatus. Nico Derks van de Texelse bierbrouwerij en Fred Winkel van de Texelse Wolonderneming een presentatie over hun bedriiven. Nadat het college en bedrijfsleven vragen van de nieuwe bewoners hadden beantwoord werd de bijeenkomst afgesloten met een drankje en een hapje. (Foto GeranJ Timmerman) Stond u woensdagochtend ook vol verwachting klaar met spons en badschulm om onder de douche te gaan? Het Sinter- klaaskadootje van het water leidingbedrijf. superzacht water, moest toch per 1 december uit de kraan stromen? 'k Heb er wei nig van gemerkt. Nog steeds geen krullen in mijn haar en de douchekop zit nog vol kalk. Je vraagt je af wat die kalk in de loop der jaren in je lichaam heeft ge daan. Hersenverkalking en sterke botten! Je wordt m de laatste decembermaand van de eeuw niet alleen nerveus over wat Sin terklaas èn Ouwe Sunderklaas voor/e in petto hebben, maar ook het millennium(probleem) komt angstig dichterbij. Meer dan ooit filosoferen we over een nieuwe tijd en een ideale samenleving die in de 21e eeuw zullen ontstaan. Voorlopig richten we ons op het familiefeest bij uitstek: Sinter klaas. Mocht u zondag van hem onder uit de zak krijgen, bedenk dan: 'wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht'. Horszei Het ziet ernaar uit dat door de slo ten van waterschapsgebied de Ge meenschappelijke Polders tussen Den Burg en De Koog vanaf volgend jaar gezuiverd water van water zuivering Everstekoog stroomt. Het bestuur van Waterschap Hollands Kroon is vrijdag akkoord gegaan met het uitvoeringsplan en de beno digde aanpassing van het slootwaterpeil. Terwi|l de landerijen van de omlig gende boeren in de zomer meer dan eens met droogteverschijnselen Net als vorig jaar worden de groepen 8 van de Texelse basisscholen en de eerste twee klassen van OSG De Hogeberg deze maand voorgelicht over het verantwoord gebruik van vuurwerk tijdens de laarwisseling. De schooldirecties waren in 1998 una niem positief over de klassikale voor lichting en er deden zich bij de jaar wisseling geen noemenswaardige ongelukken voor De voorlichting wordt uitgebreid naar twee lesuren. Het is met de bedoeling de leerlingen het gebruik van vuurwerk te ontra den, maar hen vajj de risico's te over tuigen opdat zij geen onverant woorde stunts- met het knalwerk uithalen. kampen, wordt het effluent van Ever stekoog, waar het rioleringswater van Den Burg, De Koog en omgeving wordt gezuiverd, tot dusver via Waalenburg en polder Het Noorden in de Waddenzee geloosd. Reden voor het waterschap om in samen werking met het Hoogheem raadschap van Uitwaterende Sluizen de mogelijkheid te onderzoeken om het gezuiverde water in de polders loten te laten stromen. Hiervoor werd naast de mechanische zuivering op Everstekoog een helofietenfilter ont wikkeld. Hierbij stroomt het afvalwa ter gelijkmatig door een stelsel van twaalf sloten met waterplanten, zoals bijvoorbeeld lisdodden, die water zuiveren door bijvoorbeeld mineralen op te nemen Om dit gezuiverde water door de polder te leiden wordt een verbindingssloot (kopleiding) ge maakt, zodat het water van Everstek oog kan doorstromen naar het ge bied van de Dertig Polders. Het project omvat verder de aanleg van een aantal kunstwerken, zoals een duiker onder de hoofdwaterloop bij de Strooppot. Door deze constructie wordt het water dat afkomstig is uit de duinen niet vermengd met dat van Everstekoog. Want ook na de gang door het helofietenfilter kan dit qua zuiverheid nog niet op tegen het reine duinwater. Door deze verschillende soorten water te scheiden stroomt het gezuiverde effluent niet in het natuurmonument Waalenburg. In overleg met de eigenaar is er toch voor gekozen om het gezuiverde water in extreem droge perioden wél in Waalenburg te laten stromen. Om de effecten hiervan te meten wordt het water voortdurend gemonitord. Datzelfde gebeurt in het gebied van de Dertig Polders. Zowel de kwaliteit van het oppervlaktewa ter in de sloten als de hoeveelheid staan onder voortdurende controle, om de gevolgen van de ingreep te kunnen beoordelen. Per etmaal stroomt vanuit Everstek oog zo'n vier- tot achtduizend ku bieke meter water het gebied in. Op de totale waterbalans van het gebied lijkt de invloed niet zo groot, maar het effect kan net het verschil uitmaken tussen verdrogen of niet. Het grondwaterpeil komt naar verwach ting enkele centimeters hoger te lig gen en die tegendruk kan in bepaalde gebieden wellicht net genoeg zijn om de zoute kwel tegen te houden. Wat hoger gelegen gebieden kunnen de droogte daardoor wellicht net de baas b!i|ven. Uiteraard geldt dat al leen voor de zomer. In de winter maanden zal het merendeel van het effluent door gebrek aan buffer- mogelijkheden net zoals nu het geval, is in zee terechtkomen. Door de invoering van het plan moet het peilbesluit uit 1974, dat betrek king heeft op heel Texel, met uitzon dering van het duingebied, worden gewijzigd. Het plan houdt rekening met enkele klachten van grond eigenaars en -gebruikers, die om een aanpassing van het waterpeil hebben verzocht. Het betreft een lokale aan passing over een lengte van circa 200 meter. De verlaging is strijdig met het stand-stillbeginsel van de provincie, maar gezien het agrarisch belang en het plaatselijke karakter wordt de peilaanpassing toegestaan Afgesproken is, dat als bij graaf werkzaamheden archeologische res ten aan de oppervlakte komen, in Sloten mogen alleen nog worden gedempt als gelijktijdig vervangende waterberging wordt gecreëerd. Aldus heeft waterschap Hollands Kroon besloten tijdens de bestuurs vergadering afgelopen vrijdag. Alleen bij het aanleggen van een dam kan de verplichting worden afgekocht. De aanscherping van het sloot- dempingsbeleid betekent dat het polderbestuur vasthoudt aan het hui dige waterbergend vermogen. Een groep van 13 jongeren uit Den Burg mag van het college een cara van plaatsen aan de groene kant van de Hollewal Hun is een plekje op het weiland tegenover de achterzijde van de katholieke begraafplaats toege wezen. Het land wordt gehuurd door de vader van één van de jongeren, die instemt met plaatsing van het jeugd honk Het gedoogbesluit zal even tuele bouwkundige ontwikkelingen in Den Burg-West niet in de weg staan. De caravan komt met in plaats van de bestaande caravan aan het Schilde rend, zoals wel wordt gedacht, maar is een extra jeugd-onderkomen. overleg met het provinciaal depot voor bodemvondsten wordt bekeken hoe verder wordt gegaan. Na de tervisielegging is de verwach ting dat het plan komend voorjaar kan worden aanbesteed. Kennis tot vriend die vijftig jaar ge trouwd is: 'Nou, je hèw het er best ofbrocht.' 'Jajet, de eerste 25 jaar hèt ze winkeld en de twiede 25 jaar tillefeneerd!' Dit uit-het-leven-gegre- pen schetsje uit Den Burg is typerend voor het boekje Effies Tessels Grinneke. Het staat bol van de anek dotes over het leven van alle dag van lang geleden en iets minder lang ge leden. Een aardig sinterklaas cadeautje van de hand van Jan van der Pijl. Pagina 2 Tot zo'n veertig jaar geleden molken de meeste boeren hun koeien nog met de hand. Toen deed de melk machine z'n intrede. Inmiddels is de mechanische hulp niet meer weg te denken van het boerenbedrijf. Edo en Theo Rutten van Theodorus Hoeve in polder De Eendracht namen deze week de eerste Texelse melkrobot in gebruik. Een verslag. Pagina 5 Tijdens de jaarvergadering van de Texelse afdeling van Horeca Neder land hebben politie, justitie, ge meente en horeca dinsdag het Convenant veiligheids- en leefbaar heidsafspraken Texel ondertekend. Zij beloofden alles te doen om van uit hun eigen verantwoordelijkheid de overlast en het geweld in het uitgaanscircuit te voorkomen en te bestrijden. Pagina 5 Wie alles wil weten over de eigen schappen die wadvogels gemeen schappelijk hebben en waann de steltlopers verschillen, en de laatste kennis in huis wil halen over hun leef omgeving, voedselvoorziening, seizoenstrek, broedwijzen en bedrei gingen voor de vogels in het wadden gebied, kan niet om de aanschaf van de Ecologische atlas van de Neder landse wadvogels heen. Pagina 7 Leden van Texels Belang hebben het bestuur woensdagavond groen licht gegeven om het voorstel om van de alfabetische lijst over te stappen op de voorkeurslijst verder uit te werken 'Er was wel enige weerstand, vooral van mensen die aan de wieg van de partij hebben gestaan, maar het me rendeel van de leden voelt er wel voor', aldus voorzitter Jos Timmer. Pagina 9 Het college is voorlopig niet bereid het Luchtvaart Museum Texel (LMT) een bijdrage te verstrekken voor de nieuwbouw, die het mu seum aan de Postweg de nodige ruimte moet verschaffen. Het col lege vindt dat het LMT eerst op zoek moet gaan naar alternatieve financierders, zoals culturele fond sen. Indien er na deze pogingen nog een gat in de begroting over blijft, dan zal het college een subsidieaanvraag 'welwillend' in behandeling nemen. Het LMT kampt met ruimtegebrek en vindt de huidige behuizing met repre sentatief. Naar de mening van het bestuur staat niet de collectie maar de povere huisvesting een eventuele officiële museumerkenning in de weg Een deel van de collectie kan door ruimtegebrek met worden ge toond en het enorme archief is onder gebracht in een houten keet. De nieuwbouwplannen van LMT voor zien in een tweede loods van 27 bij 35 meter De kosten worden geraamd op ruim een half miljoen gulden. Het LMT heeft het college gevraagd om een bijdrage van ƒ200.000.- Bij de oprichting van het museum kondigden de initiatiefnemers nog aan dat zij zich zonder subsidie zou den weten te redden Bestuur en medewerkers van het museum vinden dat het LMT in drie jaar tijd zijn waarde inde samenleving heeft bewezen. Daarbij wijzen zij op de vele positieve reacties van bezoe kers en het lokale, nationale en deels internationale belang van de exposi ties over het vliegveld De Vlijt, water- vliegtuigkamp De Mok. de gevechts handelingen met vliegtuigen boven Texel tijdens de Tweede Wereldoor log en de opstand der Georgiërs. In 1998 hebben bijna 18.000 mensen het museum bezocht. (Advertentie) Onze bezorgeis verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar w el geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinhuan 5.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 1