de Kroniek Nieuwe gezichten en een afscheid Texelse anekdotes gaan niet verloren V Zwan schenkt collectie aan jutters van Flora 1-1-2 UMYÉOy COURANT yü itheSSf S - i SHIPPING S115 MV MADONNA - SHIR EQUIPMENT :Si!N TRANSIT TEXELSE^? Steun projecten ter vergroting kennis natuur en cultuur Extreme uitslagen in bowlingleague H l_r IS Ngfr Hoogste punt voor Nieuwbouw EcoMare Snookercentrum De Lindeboom Marieke Bakker en ruin: excellent ■F Medische zorg De Stienpuust Kerkdiensten HM oud Papier (jcslciagd Reier Schaap Niet Leandro maar Jefferson Univé heeft de koopsom die bij u past! VRIJDAG 3 DECEMBER 1999 Jutter-m-rvste Jan Zwan schenkt zijn collectie aan Jan Uitgeest van Juttersmuseum Flora. (Foto Gerztrd timmerman) Een stel peddels die nog zijn ge bruikt bij de landing op Normandië, een uitgebreide keur aan boeien en diverse naamborden. De voorwer pen behoren tot de jutterscollectie van Jan Zwan die hij woensdag middag overdroeg aan Jan Uit geest van het juttersmuseum op Flora. 'Ik was vroeger veel langs de kust te vinden. Ik heb altijd een druk leven geleid en als ik dan naar het strand ging, knapte ik helemaal op. Op een keer was er zoveel aangespoeld, toen ben ik uren aan het sjouwen geweest- Toen ik thuis kwam zei m'n vrouw: Waar bleef je nou? Je hebt toch raadsvergadering. Het was nog in de tijd dat de raadsleden met de auto werden opgehaald. Ik zat onder de stookolie en heb me als de bliksem opgeknapt. Toen ik de raadszaal bin nenkwam, zei burgemeester De Ko ning net: Zonder kennisgeving afwe zig: de heer Jan Zwan. Toen zei ik: Present! Tijdens de vergadering liep het zweet me over de rug. Janme Bruin-Koning zat naast me en zei: Jan, wat zweet je toch. Ik vertelde haar dat ik net van het strand kwam. Wat deed je daar dan? Ik: Jutten na tuurlijk. Nu kan ik er in de raad ten minste over praten. Zoals gebruikelijk met gejutte spullen kent ieder van de zeventig voorwer pen uit zijn collectie een eigen ver haal. 'Deze twee peddels zijn afkom stig van de geallieerde invasie op Normandië. Ik heb ze hier gevonden. En voor deze boei heeft een Duitser die nog aan het Oostfront had ge vochten me driehonderd mark gebo den. Maar ik peinsde er niet over om de boei te verkopen.' Wijzend op een grote ronde drijver: 'Voor een soort gelijk exemplaar werd laatst vijfhon derd gulden neergeteld.' Markant is de stootwii, die is gemaakt van riet of rotting en volgens Zwan dus afkom stig moet zijn uit een Aziatisch land Op zijn tochten over het strand kwam Zwan meer dan eens Jan Uitgeest tegen, tegenwoordig de voorzitter van de Stichting Juttersmuseum. Zwan was een geduchte concurrent voor mij, want hij was altijd vroeg op pad.' Zwan: 'Ik kwam Jan nog eens tegen op een Harley Daar had hij toen een jut van negen meter lengte aangeknoopt.' Al eerder schonk Zwan de jutters een papegaaienkool. 'Chinese zeelieden smokkelden ze op hun reizen naar Europa. Ze had den in hun jas zes vakjes, waardoor ze de dieren ongezien aan wal kon den brengen. Daarmee verdienden ze meer dan tijdens een paar maanden werken op een schip.' Gezien zijn vorderende leeftijd (87) vond Zwan het tijd om afstand te doen van zijn jutterscollectie. Woens dag laadde hij de spullen samen met Jan Uitgeest in een aanhanger, voor het transport naar Flora. Initiatiefnemers van Texelse pro jecten die betrekking hebben op natuur en cultuur kunnen een be roep doen op een bijdrage van de Stichting tot Bevordering van Ken nis van de Natuur en Cultuur. De stichting stelt dit jaar ƒ1000,- be schikbaar voor de plaatsing van een oude oliemotor in molen de Traanroeier in Oudeschild. Eco- Mare krijgt hetzelfde bedrag voor de aankoop van verrekijkers voor de educatieve dienst. De stichting is een voortzetting van de oude museumvereniging die in het verleden was verbonden aan het voormalige Texels Museum. De leden brachten destijds geld bij elkaar. De rente van het overgebleven kapitaal schenkt de stichting aan projecten die direct verband houden met ken nis over de Texelse natuur en cultuur. Bijvoorbeeld aan educatieve projec ten of aan uitgaven over de geschie denis van het eiland. In het verleden zijn bijdragen verleend aan het Boerderijenboek, het boek over het postverkeer tussen Texel en Vlieland, boekjes over de planten van Texel en het Vogelboek van Adriaan Dijksen. OSG De Hogeberg kreeg geld voor het opknappen van een vijver, waar door leerlingen tijdens veldwerk flora en fauna konden bestuderen. Dit pro ject gebeurde in samenwerking met het Instituut voor Natuureducatie. De oliemotor in de Traanroeier draaide ooit in de voormalige graanmaalderij van de firma Langeveld in De Burg en had tot voor kort als museumstuk een plekje in de voormalige elektriciteits centrale Nu ENW de molen binnen kort overdraagt aan de stichting tot behoud van de Traanroeier krijgt de oliemotor een plekje op de begane grond van de molen. De duizend gul- Het team van Appartementenverhuur Land en Zeezicht had het deze week zwaar in de bowlihgleague voor be drijven. Linda Eelman gooide een mooie serie van 416 pins. Mede speelster Anneke Smit probeerde zich hieraan op te trekken, maar moest toch 100 pins achterblijven. Ook de nieuwe outfit kon daar niets aan veranderen. Bij tegenstander TCA Oosterend was Ton Witte goed op dreef. Hij gooide onder meer een game van 220 pinval en pakte samen met teammaat Fred Poede - die een game gooide van 181 pinval - de volle winst. Bij het team van het Vliegveld restaurant stond Trijn Stiggelbout voor het eerst weer hoog te gooien. De bon in een ongefrankeerde envelop zender, aan: Noord Holland Noord NOORD Antwoordnummer I70, W HOLLAND I800 VB Alkmaar U—NOORD I 1 Ziektekosten verzeker je dkht Wj huls. RESORT - PARIS Per 6 december 1991 verscheen de Texelse Courant van vrijdag ook echt op vrijdag 'Gisteren ook voor mets naar de brievenbus gelopen?' begint het artikel waarin de redac tie de verandering aan de lezers uit legt. 'Het is niet voor het eerst dat de Texelse Courant op vrijdag ver schijnt. Nog niet lang geleden stond er vrijdag" op de krant, terwijl de meeste abonnees hem al vele jaren op donderdag in huis kregen.Met het verschuiven van de verschijningsdag, verdween tevens de weekendkrant TC3. 'De vrijdag krant moet een compleet geheel worden, waar iedereen wekelijks naar uitkijkt.In hetzelfde artikel wordt de nieuwe medewerker van de redactie aan de lezers voorge steld. 'Nadat hij ervaring had opge daan als freelance-medewerker van TC3, kwam hij op part-time basis bij de redactie van de Texelse Courant werken Met Gerard Timmer man menen we het redactieteam op uitstekende wijze te hebben ver sterkt. Prominenter in dezelfde krant was het inrichten van Motel Texel als noodopvang 'voor mensen die in Nederland asiel hebben aange vraagd' 'De appartementen bieden ruimte aan ongeveer honderd per sonen tegelijk Deze week worden de eerste asielzoekers al venvacht. De dorpscommissie heeft bij de ge meente gepleit voor een deskundige begeleiding ter plaatse. Frits Agter van de dorpscommissie: ,.De mensen vragen zich af waarom De Koog is uitgekozen. Honderd asiel zoekers is maar een klein aantal, maar is wel 12 tot 14 procent van de Koger bevolking.Burgemees ter Schipper, die deze week volko men verrast werd door het ministe rie van Welzijn dat hem over de noodopvang inlichtte, vroeg om een positieve benadering. „De Koog is in staat om een grote massa toe risten goed te ontvangen, dus ik ben er van overtuigd dat de Koger bevol king ook deze mensen kan en wil ontvangen. Voorts werd bekend dat de TX9 Deo Juvante, 'die in oktober (1991) door brand zeer zwaar werd beschadigd, niet zal worden hersteld. Experts hebben vastgesteld dat reparatie van het elf jaar oude schip miljoenen zal vergen en daarom te ontraden is.' Verder besteedde de krant aan dacht aan een 'recreatieproject ter grootte van driekwart hectare', gren zend aan het Beach Park, opgezet door vier kleine logiesverstrekkers. Zij gingen daarbij uit van de ge dachte: 'Als Livingstone in z'n een tje 144 vakantiewoningen kan neer zetten, kunnen wij met z'n vieren toch wel 16 huizen bouwen.' Ook nieuws was de tachtig minuten du rende videoreportage over de vie ring van het 100-jarig bestaan van KTF en de actie 'Onder dak', die leidde tot de bouw van een nieuw verenigingsgebouw en het bereiken van het hoogste punt van de nieuwe educatieve vleugel van EcoMare De eerste CD van de Texelse groep Delorean, 'Just a matter of counting' werd aan bandlid Jeroen Dros over handigd door Bob Dros, voormalig lid van de legendarische Texelse rockgroep The( Typhoons en Klaas Burger nam na 56 jaar afscheid van SVO. 'Wetende dat de opvolging in goede handen is, beschouwt SVO de terugtreding niettemin als een gemis. Maar, om met Burger te spre ken „Net als ik, moet je tegen ye verlies kunnen. Jag enquête wijst uit: Lezers waarderen -3 in hoge mate RESERVEREN KUNT U NU AL BIJ De nieuwe winter- tarieven gaan weer in. Snooker f 12,— per uur Pool f8,- per uur Biljart f 5,— per uur Geopend van woensdag tot zaterdag van 16,00 tot 24 00 uur Zondags van 14.30 tot 20 00 uur den van 'de stichting met de lange naam' wordt gebruikt voor transport, de plaatsing, het schoonmaken en de aankleding van de motor in de mo len. De verrekijkers die de educatieve dienst van EcoMare dankzij de donatie kan aanschaffen vervangen de oude. die door het vele gebruik niet meer zijn te herstellen. De kijkers worden gebruikt voor programma's voor scholen. Voorzitter Jo Engelvaart, secretaris Jan Kuiper en penningmeester Willem Loning beoordelen de aanvra gen elk jaar in november. Nieuw ver zoeken kunnen worden gestuurd aan het secretariaat van de Stichting ter Bevordering en Kennis van de Natuur en Cultuur van Texel. Ruyslaan 90, 1796 AZ De Koog. Marieke Bakker uit Den Burg en haar ruin Jesper hebben bij de algemene verrichtmgsproeven voor fjorden- paarden, die vrijdag bij manege Akenburg werden gehouden, het re sultaat 'excellent' behaald. Op het onderdeel menproeven behaalden zij 98 punten. Goede zadelproeven lie ten de merrie Gracia van A. van der Velde uit Den Burg en de merrie Karin van M.J. Kikkert uit Den Burg zien. Beiden behaalden een A-certificaat. Bij de NPTC-proeven slaagde Lotte Bakker uit De Cocksdorp met Chris- toffel voor de A-proef dressuur. Het evenement werd georganiseerd door de vereniging Het Nederlandse Fjordenpaarden Stamboek. DAAR RED JE LEVENS MEE Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8.00 tot maandaq 8.00 u.: Dokter K. Eissen/J.F. Hoekstra, Molenstraat 87, Den Burg, telefoon 312039 Aanvragen visites s.v.p. vóór 10.30 uur. Spreekuur op zater dag en zondag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 16 30 uur, zon der afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086,314727:314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: TM. Niehoff en A H. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872 GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Afdeling huishoudelijke en verzor gende hulp: Jonkerstraat 6. Den Burg, tel. 314152. Spreekuur elke werkdag van 9.00-10.00 u. - Afdeling jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg. tel. 313241 Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste, voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel 0223- 650123. Kraamhulp: Voor directe kraamhulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraam- centrum Noordhollands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor op name in verpleeg- en verzorgings huis. Stichting RIO Texel Wieringen Opvragen via tel (0223) 671552, Opname geschiedt op advies van huisarts of specialist. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen. 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg, Het bureau is dagelijks open van 9 00 tot 17 00 u. Telefoon: tijdens kantooruren 072-5498360; buiten kantooruren 072-5122222. Bij spoedeisende gevallen: 1-1-2 Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 072-5498360. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg Alleen in spoed gevallen, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tij dens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Toeristenpastoraat: Bram Guiljam, tel 318581,317224 Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444 Kunstgebitreparatie: Tandpro- thetische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel. 312069. Tandtechniek R Van Oosten (voor kunstgebitten en reparaties), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel, 312112 Maandag t/m vrij dag 8.00-18.30 u zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11 00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. Ze liet een game van 210 pinval no teren, evenals een serie van 761zo dat zij en teamgenoot Theo Zuide- wmd Switzer Texel Kites met het grootst mogelijke verschil het nakij ken gaven. Het waren niet de enige uitslagen waarbij de 5-0 op het scorebriefje verscheen. Dat gebeurde nog twee maal, terwijl ook bij de jeugd de ver schillen groot waren. Gerard Witte van de Kegelvreters gooide een mooie sene van 396 pins. Samen met Meivin van Sambeek was hij veel beter dan de tegenstanders van Loodgietersbedrijf Keijzer. Jeffrey Witte en Leon Zijm van de Deurdouwers konden de pins niet goed in het vizier krijgen en ook zij leden de grootst mogelijke neder laag: 0-4. Aan de vooravond van Sinterklaas is bij Nauta Boek een alleraardigst Texels werkje verschenen, dat tob bende Goedheiligmannen, die niet weten wat te geven, uit de brand kan helpen. 'Effies Tessels Grinneke' is de titel waaronder Jan van de Pijl leuke anekdotes uit het verleden heeft op getekend. Via een rondgang langs alle Texelse dorpen, buurtschappen en polders komt de lezer al glimla chend het nodige te weten over de markante eilandbewoners van weleer en wordt hem een nostalgische blik in het verleden gegund. Gerard Bruynzeel voorzag de verhaaltjes van illustraties. Kennis tot vriend die vijftig jaar ge trouwd is: 'Nou, je hèw het er best ofbrocht.' 'Jajet, de eerste 25 jaar hèt ze winkeld en- de twiede 25 jaar tillefeneerd!' Dit uit-het-leven-gegre- pen schetsje uit Den Burg is typerend voor het hele boekje. Het staat bol van de anekdotes over het leven van alle dag van gewone mensen, die soms - en op Texel misschien wel iets vaker - met opmerkelijke kwinksla gen uit de hoek kunnen komen. Vooral hun ontmoetingen met de no tabelen, die vroeger nog echt nota belen waren, zoals de dokter, de do minee en de onderwijzer, zijn goed voor eigenwijze en soms stekende uitspraken. Toen in 1915 pastoor Kelckhoven de Oosterender jeugd godsdienstles gaf, vroeg hij: 'Wie is het zichtbaar opperhoofd van de Heilige Kerk? De kinderen dachten geen moment aan de paus, maar rie pen in koor: 'Jaap Boerse!' Dat was tenslotte de zichtbare kerkmeester van Oosterend. Maar ook de iets minder gewone mensen kleuren 'Effies Tessels Grinneke'. Bekende en opvallende eilanders zoals Jan Zwan, Kees Osse, Kees Zijm, Gert Coevert, de familie Witte van 'Bloemwijk' en illus tere drinkeboeren trekken aan de le zer voorbij. Jacob Schaatsenberg van De Koog was ernstig ziek en zou waarschijnlijk niet meer beter wor den. Dominee kwam hem wat opbeu ren en vroeg of hij nog iets voor Jacob kon doen. "k Sow het niet wete do minee!' Die bleef echter aandringen, en toen zei Jacob uiteindelijk: 'Nou ja, ik hèw me holleve tuun maar omspit krege, sow dominee de aare helft doen wille?' Van der Pijls schrijfstijl is niet altijd even vloeiend (mensen in kennis brengen met tv), in zijn Nederlands is hier ep daar een 'Texelisme' geslopen (iemand heeft te kort slaap gehad in plaats van te weinig), en ook niet alle spelfouten zijn er met de stofkam uit gehaald. Het afbreken van woorden aan het eind van de regel (bek- lom) en het vergeten van spaties, is soms ronduit slordig. Maar het is goed dat het boekje er is. Menigeen zal er op het kleinste kamertje of vlak voor het slapen gaan 'effies om kenne grinneke'. Bovendien leggen dit soort uitgaven de geschiedenis van alledag vaak beter vast dan wetenschappe lijk verantwoorde historische werken, die wel de grote gebeurtenissen be schrijven, maar nauwelijks een realis tisch tijdsbeeld voor het nageslacht opleveren. 'Opdat ze niet verloren gaan', is dan ook de toepasselijke opdracht die de schrijver aan de ver halen heeft meegegeven. Bart Bosch Jan C van der Pijl: Effies Tessels Gnnneke, met tekeningen van Gerard Q Bruynzeel Uitgave Nauta Boek. Den Burg 1999 78 pagina's, prijs ƒ17,50. Toen de dokter een ferme dochter bij een boerin in Midden-Eierland had gehaald en de boer feliciteerde, zei hij, 'Maar wat mankeert jou man?' 'Och dokter', zei het boertje, 'k hèw toch zó'n lost fon stienpuuste. Een kleintje op me bien en een groote in me nek.Dokter bekeek het geval, haalde z'n tas en kwam met een mesje op het boertje aanlopen. 'Ja, ik zal in je nek moeten snijden.'Nooit! zei de boer. 'Kom man, niet zeuren hoor', zei de dokter. 'Ik hèw je te verd.zei het boertje, 'dot gaat niet deur. Is het mien stienpuust of de jowe?' Zondag 5 december 1999 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar.; uitz. via De Lichtboei. De Waal: geen dienst. De Koog: 9.30 u. ds. J Vlasblom Den Hoorn: 11.00 u. ds. J. Vlasblom, jeugddienst. Oosterend: 9 30 u. mw. C. Vla ming uit Diemen; uitz. via Radio Texel. Oudeschild: 11 00 u. ds. R. van Zessen uit Den Burg. De Cocksdorp: 11.00 u. mw C. Vlaming uit Diemen. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 u ds. M.G.J. Roepers; 19 00 u. B. Guiljam, uitz. via De Lichtboei. Oosterend: 9.30 u. dhr. B. Guiljam; 19 00 u. ds. M Roepers. GEREFORMEERDE GE MEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10.00 en 16 00 u. lees- dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10 00 u ds L. van Wijk-Hoekstra; verkiezing kerkenraad. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10 00 u. ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat 19.30 u. herenkoor; uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u. dameskoor. De Koog: zon. 9.30 u. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u. rozenkransgebed. Gollards: zat. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Het einde van de valse religie is voorbij; Wachttorenstudie, 11.20 u. Ver geef van harte Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de volgende stra ten 3. Waalderstraat, Marelstraat, Paelwerck, Schoudieck, Schilpbanck, Vroonlant, Buytengors, Hoefslag en Noordvlak. In Oudeschild wordt dinsdag 7 decem ber vanaf 15.00 uur door 'De Bruinvis' oud papier opgehaald, leder wordt ver zocht het tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Op de foto van het GVT-spektakel die we dinsdag afdrukten, met een turner die per brug door zijn clubgenoten wordt binnengereden, staat niet Leandro van Karsen maar zijn broer, Jefferson. 'Leandro is ook heel spor tief. Hij zwemt. Maar zo lenig als Jefferson is, dat zou hij wel willen', corrigeerde hun moeder Jet ons Door het met goed gevolg afleggen van een examen mogen Astrid Hennink uit Oudeschild en Hans de Ruiter uit De Cocksdorp zich offici eel inspecteur van de Dierenbescher ming noemen. Hennink is al sinds enkele maanden actief in die functie op Texel De Ruiter is sinds kort pen ningmeester van de afdeling Den Helder en omstreken. Tijdens de Tweede Wereldoorlog stond Reier bekend als een man waarbij je alles kon kopen, al was het nog zo schaars. Toch liep hij eens tegen de lamp en werd door de Grensschutz opgepakt. Men beschul digde hem van zwarte handel in zeep en de Duitsers wilden weten waar hij de zeep had gelaten. 'Ik hèw olies weggooid'. zei Reier Nou dan moest hij de plaats maar eens aanwijzen waar dat dan was. Hij moest plaats nemen in het zijspan en daar ging het heen. 'Links of rechts ofzei Reier en zo maar door. Bi/ de Waddendi/k aangekomen, zei Reier, 'Halt!' Hij stapte uit het zijspan en samen met de Duitsers beklom hij de Wadden dijk. Op de kruin gekomen wees Reier op de zee. 'Hier ITèw 'k het latezei Reier, 'Sie ye wel, de zéé skuumt er nag fon!' (Advertentie) Offerte? www.unive.nl of bel (038) 498 67 67 Duur plukt ile vruchten vuil'

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 2