'Eerste start' gezamenlijke aanpak van uitgaansgeweld Robot melkt koeien van familie Rutten Topomzetten Helderse en Oeverse visafslagen Partners tekenen convenant TEXELSE g C0URANT Soms zit het mee vaak zit het tegen Bijeenkomsten haven Oudeschild [SHIT! SlNl-kLflftSI 6 A 72«W 16 LEEG !j j1 nnPVPT op VRIJDAG 3 DECEMBER 1999 Burgemeester Geldorp (I.) kijkt toe hoe officier van justitie Van der Kerk het convenant tekent. Naast hem de andere ondertekenaars, politiebaas Van Vemde en horecavoorzitter Nauta (r). Ban Boich) Tijdens de jaarvergadering van de Texelse afdeling van Horeca Nederland hebben politie, justitie, gemeente en horeca dinsdag het Convenant veiligheids- en leefbaarheidsafspraken Texel ondertekend. Zij beloofden alles te doen om vanuit hun eigen verantwoordelijkheid de overlast en het geweld in het uitgaanscircuit te voorkomen en te bestrijden. Horeca-voorzitter Jook Nauta benadrukte het dynamische karakter van het convenant, dat wat hem betrof meteen 'op de schop' kon en worden aangepast aan nieuwe ideeën en inzichten. Politiechef Van Vemde daaren tegen waarschuwde tegen het al te snel wijzigen van de afspraken, omdat hij anders keer op keer aan zijn perso neel zou moeten uitleggen 'hoe we op Texel de overlast nu weer te lijf gaan'. Wat de precieze waarde van het convenant is, zal de praktijk moeten leren. De juridische status hangt tus sen een gentlemen's agreement en een.inspannmgsverbintenis in. Het is to leder geval geen overeenkomst toet keiharde verplichtingen die voor een rechter zijn af te dwingen. Het gaat eerder om toezeggingen die partijen als fatsoenlijke burgers ge stand behoren te doen. Maar dan nog zijn veel van de afspraken weinig concreet en staan er veel vage ter men in het akkoord. Zo staat vermeld dat caféhouders klanten die strafbare feiten plegen de toegang tot het eta- blissement künnen ontzeggen, en daf horeca-ondernemers 'maatregelen treffen' om de afvoer van uitgaans publiek tussen 2.00 en 3.00 uur orde lijk te laten verlopen. De beloften die de gemeente doet bevatten niets nieuws. Toch zijn er ook regels opgenomen waarop met name de politie en het Openbaar Ministerie wel degelijk zijn aan te spreken. Zo zal de politie di rect reageren op klachten van de horeca, veroorzakers van hinder di rect aanspreken en zorgen voor een snelle afwikkeling van processen- verbaal. Het Openbaar Ministerie zal een vervolgingsbeleid voeren dat de convenantsafspraken ondersteunt, strafzaken snel afdoen en de politie de bevoegdheid geven om geweld plegers in het uitgaanscircuit meteen te beboeten. Volgens horecavoorzitter Nauta mar keert de ondertekening een samen werking tussen partners. Hij noemde het convenant 'een eerste start' in de strijd tegen excessen, die door een kleine minderheid van ongewenste gasten wordt vergpr^^kt^Eer^dyna- 'mische overeenkomst die" op tal van punten gewijzigd zal worden. 'De evaluatie van deze zomer moet nog vorm krijgen. Onze leden kunnen nog reageren. Er komen nieuwe ideeën op tafel en er komt overleg met di verse maatschappelijke instanties en collega-ondernemersorganisaties. Het convenant gaat dus weer op de schop! En dat zal steeds weer gebeu ren.' Hij wees er nog eens fijntjes op dat verstoringen van de openbare orde met veel meer dan alleen de sluitingstijden te maken hebben. 'Dit convenant laat zien dat er heel wat meer te regelen valt.' Politiechef Van Vemde van het district Den Helder-Texel tekende het stuk 'met genoegen'. 'Het toont de bereid heid om samen op te treden, een bereidheid die ik op weinig plaatsen tegenkom. Het convenant is een prima werkbasis, die ook goed is uit te leggen aan de ordehandhavers Die moeten wel de kans krijgen er mee leren om te gaan en erin groeien, dus verander er alsjeblieft niet teveel aan.' Dat het Openbaar Ministerie de convenantsafspraken bijzonder se rieus neemt, bleek uit de aanwezig heid van de Alkmaarse hoofdofficier van justitie Van der Kerk. 'De bestrij ding van uitgaansgeweld is één van de nieuwe hoofddoelen van het Openbaar Ministerie. Ook zijn wij van plan om meer te doen aan de minder zware vergrijpen als kleine mishande lingen en wildplassen', aldus de ma gistraat. Hij beloofde dat voortaan sneller zal worden opgetreden tegen zwaardere vormen van geweld door de politie meteen een dagvaarding aan verdachten te laten overhandi gen. Alle partijen zullen hun ervaringen met het convenant periodiek tegen het licht houden. In gezamenlijk over leg kan worden besloten de afspra ken op onderdelen aan te vullen of te wijzigen. Indien gewenst, vindt er tus sentijds overleg plaats. De gemeente is aangewezen om de regie te voeren en structuur in het overleg aan te brengen 'Dictaat' 'Dit convenant kan met als een dic taat aan de leden worden opgedron gen', was de felle kritiek van Horeca Nederland-lid Frits Langeveld op het bestuur van de brancheorganisatie. 'Het is fout om het convenant te on dertekenen zonder dat de leden zijn geraadpleegd.' De ondertekening van de overeenkomst zou oorspron kelijk pas plaatsvinden nadat de le den er hun zegje over hadden ge daan, maar omdat de politiechef en de officier van justitie de boot moes ten halen, werd de ondertekening vooraan op de agenda geplaatst Langeveld had ook veel inhoudelijke kritiek en haalde het convenant puntsgewijs onderuit. Behalve het jiorepabestuur kreeg de gemeente een veeg uit de pan: 'De gemeente heeft allerlei openbare-orde-maatre- gelen aangekondigd, maar daar is niets van terecht gekomen. Ja, een verlicht taxibord. na het zomersei zoen.' PEDRO U6TL%TOE V«N RL DIE 5UPRISE-S 16 VOOR DE BAKKER MOOR. D'R MOETEN ER NOG EEN BI).DE 30TTERS EEN ZRkOE KOFFIEBONEN. T DET^EDiO EEN DOOS MET EXCUSES EN DON J HHT LUCWTVRRRTT106£l)M. Niemand van de circa tachtig aanwe zige ieden sloot zich bij de kritiek van Langeveld aan, maar voorzitter Nauta voelde zich toch geroepen zich te verweren. 'Wij zijn door u gekozen om besluiten te nemen. Bovendien is de stichting Horecabelangen De Koog nauw betrokken geweest bij de totstandkoming van het convenant. Het bestuur heeft een daad gesteld en is daar trots op.' Nauta kondigde aan dat er een 'individuele vertaling' van het convenant komt, dat ter on dertekening aan alle leden wordt voorgelegd. In tegenstelling tot wat menigeen schijnt te denken is de informatie bijeenkomst die de gemeente woensdag 8 december belegt over de herinrichting van de haven van Oudeschild niet openbaar. Op die avond zullen alleen genodigden wor den geïnformeerd over de plannen. Speciaal voor de inwoners van Oude schild is er een week later, op woens dag 15 december, een aparte bijeen komst. Ook deze wordt gehouden in dorpshuis 't Skiltje. De aanvang is in beide gevallen 20 00 uur. De coöperatieve visafslag Den Hel der/Texel zal het jaar gunstig af sluiten. Deze week bereikte de af slag - waarvan de Helders en Texelse vissers gezamenlijk de ei genaren zijn - de omzetgrens van ƒ100 miljoen waardoor de jaar omzet naar verwachting zal op lopen tot ƒ107 miljoen. Ook de vis afslag van Den Oever deed goede zaken: de afslag bereikte een om zet van 30 miljoen en dat is na 1986 niet meer voorgekomen. Sinds het voorjaar bestaat er een nauwe samenwerking tussen de afslagen, die op termijn moet uit monden fTi een fusie. Dankzij de vis van de HD 65 van re derij Kraak, die door groothandel Oukes werd opgekocht, ging de Helderse visafslag door de grens van ƒ100 miljoen. In 1997 en 1998 werd die mijlpaal niet eens gehaald, toen bleef de jaaromzet steken op respec tievelijk ƒ90 miljoen en 98 miljoen. Het record blijft voorlopig staan op de ƒ114 miljoen, die in 1991 werd be haald. Dat ook de Oeverse visafslag goed heeft geboerd, is gunstig voor de Texelse vissers, die weliswaar hun vis daar met heen brengen, maar er op termijn wel mede-eigenaar van lijken te worden Tot voor kort leidde de afslag een armoedig bestaan en even lag liquidatie op de loer toen de ban ken dreigden de geldkraan dicht te draaien. Dankzij een reorganisatie en de samenwerking met de Helderse afslag ziet het ernaar uit dat 'Den Oever' zal overleven. In ieder geval stevent de coöperatie voor het eerst sinds 1991 af op een positief bedrijfs resultaat. Bepalend voor het succes is de aanvoer van vis door de Wieringse kotters 'Als de Wieringers het laten afweten, kunnen we het wel schudden', sprak voorzitter Nico Bais van de Helders-Texelse coöperatie in mei van dit jaar. Blijkbaar doen de Wieringers hun woord gestand. Terwijl de melkrobot z'n werk doet, wacht de koe geduldig tot haar beurt voorbij is. Gelokt door een hand voer pas seert de koe nog wat onzeker het openstaande poortje en loopt naar binnen. Zodra ze in de goede po sitie staat, brengt een mechani sche arm twee borstels naar de uier die haar spenen voorzichtig schrobben. Dan worden vier melk bekers één voor één volledig auto matisch op hun plaats bevestigd. Even later stroomt de melk door de leidingen. Er komt geen mensen hand aan te pas. De koeien moe ten nog wat wennen aan de melk robot - de eerste op het eiland - die deze week in gebruik is genomen op Theodorus Hoeve van Edo en Thea Rutten in polder De Een dracht. %of ze er geen genoeg van kunnen <f|jgen, bestuderen Edo Rutten en schoonvader Theus Witte (van hoeve Leiden) vanuit hun tuinstoelen de verrichtingen van de melkrobot. Voor duimen draaien of sigaren roken heb ben ze echter geen tijd. 'We zijn nog aan het proefdraaien. De laser- gestuurde robotarm moet zijn weg nog zoeken. Om te voorkomen dat het fout gaat houden we continu een oogje in het zeil De stoelen naast de melkrobot werden de laatste dagen vierentwintig uur per etmaal bezet. Daarbij kregen de melkveehouders onder andere hulp van Rutten sr., die ooit nog met de hand melkte. 'Ook toen hadden we, net als deze robot nu, gemiddeld een minuut of vijf of zes werk aan een koe Alleen hebben Thea en Edo er nu héél wat meer te melken als ik destijds Toen een kleine veertig jaar geleden de eerste melkmachines in gebruik werden genomen, keek menigeen sceptisch aan tegen deze nieuwe ontwikkeling. Net als nu. was het ook toen wennen aan de techniek en zet ten sommige boeren die het er met mee konden worden het apparaat direct weer op zolder. Maar na ver loop van tijd, toen ze zagen dat an deren er wel mee overweg konden, haalden ze de machine er toch maar weer vanaf om het nogmaals te pro beren, vaak met succes. Forse investering De melkrobot van nu is een forse in vestering, ongeveer het dubbele van een traditionele melkput. Een aan koop waarvoor de familie Rutten ver schillende redenen heeft: 'De oude melkstal, die plaats biedt aan acht koeien, was aan renovatie toe. De koeien worden steeds groter en lan ger en passen eigenlijk niet meer in de stal en bovendien was de inrich ting verouderd. Daar komt bij dat onze vaste medewerker is gestopt en we geen vervanger konden vinden. Want het is vroeg opstaan en ook in het weekend werken. De melk veehouderij is een continubedrijf. Zelf hebben we niet genoeg tijd voor het melken omdat we naast onze vijftig koeien ook nog een akkerbouwbedrijf met pootaardappels hebben.' 'Tot dusver molken we twee keer per dag, maar het is eigenlijk beter dat dit drie keer per etmaal gebeurt. Er komt dan wat minder spanning op de uier te .staan en dat verlengt de levens duur. Bovendien gaat de productie iets omhoog. Maar drie keer per dag melken op de traditionele manier, daar beginnen we met aan. Dat is veel te zwaar. Dankzij deze melkrobot bepalen de koeien straks zelf het tijd stip wanneer ze worden gemolken. Gemiddeld zal dat zo'n tweedriek wart keer per etmaal gaan gebeuren. Overdag, maar ook 's nachts. Dank zij zo'n melkrobot ben je als boer niet aan vaste melktijden gebonden. Je kunt wat flexibeler zijn.' Minder werk? Een melkrobot betekent met dat al het werk nu uit de melkstal verdwijnt. 'Integendeel. Controle van de vee stapel blijft nodig. Daar krijgen we nu meer tijd voor. Er is gelegenheid om de koeien beter te bekijken. Je ziet meer als je er tussendoor loopt, dan wanneer je ze vanuit de melkput van onder af bekijkt. Nu merken we wel licht eerder of ze iets onder de leden hebben. Veel minder werk zullen we er met door krijgen. Het melkfilter moet bijvoorbeeld regelmatig worden vervangen, al komt dat met op een uurtje aan. Later opstaan? De wek ker staat nu op kwart over zes, en dat zal zo blijven. Want onze dochter wordt elke morgen vroeg afgehaald en daar komt geen verandering in.' gen ze al drie keer rond', aldus Thea Rutten. Vervolgens werd de robotarm even in beweging gezet, om ze aan het geluid te laten wennen. De bewe gende delen zijn zodanig gemaakt dat de dieren zich er niet aan kunnen bezeren. Het apparaat werkt op luchtdruk, die bij de minste of gering ste weerstand wegvalt. Het apparaat is voorzien van een alarm. Mocht er onverhoopt iets misgaan, dan kan de boer snel ter plaatse zijn. De melkrobot heeft momenteel nog overcapaciteit. Rutten verwacht dat de machine ruimte biedt om door te groeien naar zo'n zeventig koéien. Ervaringen elders in het land, waar nu een jaar of acht met de robot wordt gewerkt, leren dat de dieren niet het hele jaar door in de stal hoeven te blijven. 'Dat komt hun gezondheid ten goede. Maar de afstand tussen het weiland en de stal zal met al te groot kunnen zijn.' Nieuwsgienge collega's doen er goed aan hun be zoek uit te stellen tot de open dag die Rutten binnenkort zal houden Voor het zover is moeten in de melkstal nog de nodige aanpassingen worden verricht. 'Ik denk dat ik dat in deze eeuw allemaal niet meer voor elkaar krijg.' Computer De komst van de melkrobot betekent een verder doorgevoerd gebruik van de computer. Via een chip In de hals band herkent de robot de koeien en hun eigenschappen. De machine, die in verbinding staat met de centrale computer in het bedrijf, onthoudt en registreert gegevens zoals de stand van de spenen, de hoeveelheid voer die elke koe nodig heeft, de melkgift Kijken naar werk Edo Rutten uit polder De Eendracht en schoonvader Theus Witte kunnen niet genoeg krijgen van de nieuwe melk robot, de eerste op Texel, die deze week m gebruik werd genomen. Om te controleren of alles tijdens de kwetsbare beginperiode goed verloopt houden de veehouders de apparatuur dag en nacht in de gaten. ,foio g<?wö fmm^mvjr en de geleidbaarheid van de melk, waaruit een eventuele uierontsteking kan worden afgeleid. He melken duurt, afhankelijk het dier, gemiddeld een minuut of vijf, zes per koe. Het aantal liters verschilt per koe Gegevens als deze kan de boer direct aflezen op het display dat le verancier Lely op de machine heeft aangebracht. Wennen Om de koeien te laten wennen aan de robot, de geluiden en de deurtjes, werden de dieren er vorige week ingelokt met voer, zonder dat ze wer den gemolken. 'Dat hadden ze snel in de gaten, want in een kwartier gin- De robotarm bevestig de melkbekers automatisch aan de spenen.

Texelsche Courant | 1999 | | pagina 5